فرمول یک ایراندنیل ریکاردو که در گرندپری فرانسه 2019 محکوم به دریافت دو جریمه 5 ثانیه ای شد خطاب به داوران گفت “لعنت به همه شما”.

رومن گروژان نیز از سبک رانندگی ریکاردو انتقاد کرد و گفت:

او در حالت ناامنی به پیست بازگشت و من مجبور بودم که شعاع خارجی را طی کنم.

در مورد حادثه بین ریکاردو و گروژان، داوران هیچگونه جریمه ای را در نظر نگرفتند و ریکاردو به راه خود ادامه داد. بعد از اتفاقی که بین او، لندو نوریس و کیمی رایکونن رخ داد، او به دریافت دو جریمه 5 ثانیه ای محکوم شد و خطاب به داوران گفت:

لعنت به همه شما داورها، این جواب را دوست دارید!؟ اگر بخواهم صادقانه و جدی باشم باید بگویم که من همیشه دیرتر ترمز می کنم و سعی می کنم تا جایی که می توانم در عمق پیچ بروم ولی کار سختی را در کنترل مجدد خودرو دارم. وضعیت الانم بهتر از وضعیت اول سال بود ولی هنوز به وضعیتی که در ردبول بوده ام نرسیدم.

مسئله اینجاست که اگر من تلاش نکنم و در کل مسابقه پشت همه باشم چه فایده دارد؟ باید تلاش کنم. ولی هر وقت که سعی در انجام چنین کارهایی می کنم، دقیقا روی مرز رانندگی هستم و سعی می کنم رانندگی قانونمندی داشته باشم و برای کسی خطرساز نباشم.

من حادثه گروژان را به خاطر می سپارم و از این بابت عذر میخواهم ولی من ترجیح می دهم که تلاش کنم و شانسم را امتحان کنم تا اینکه بخواهم در کل مسابقه یک راننده بازنده باشم و شکست را قبول کنم.

طبق ویدئو منتشر شده توسط رسانه اصلی فرمول یک، دنیل ریکاردو به این دو علت جریمه شد:

1 – بازگشت خطرناک به پیست و مجبور کردن خودروی مکلارن به ترک پیست (5 ثانیه جریمه)

2 – ترک مسیر اصلی پیست و استفاده از شرایط نابرابر برای عبور از خودروی جلویی (5 ثانیه جریمه)

38 دیدگاه

 1. mojtaba

  30

  4

  سبقتش از کیمی کاملا واضح بود که با خروج از پیست همراه بوده و جریمه اش درسته اما اتفاقی که بین دنی و نوریس افتاد رو شاید میشد اغماض کرد

 2. Mehrdad

  40

  15

  واقعاً لعنت به همه داوران
  گند زدن به فرمول یک
  اونهایی هم که اینجا از تصمیم داوران دفاع میکنن معلومه تازه دوسه ساله فرمول یک میبینن
  پیشنهاد میدم برین فقط یه کلیپ کوتاه ببینین
  مسابقه سال 2007 رقابت بین ماسا و کوبیتسا به نظرم ژاپن باشه در بارون شدید
  ببینین این دونفر چند بار همدیگه رو پرت میکنن بیرون پیست اونم تو بارون
  هیچ جریمه ای هم نمیشن

  فرمول یک یعنی همین
  آقایی حسینی هم گفت در ویدیو تحلیلی هفته پیش
  موتور اسپورت یعنی قبول خطر

  تحملش رو نداری برو پینگ پنگ بازی کن
  اومدی فرمول یک باید خودت رو برای هر چیزی آماده کنی

  با این وضعیت بهتره یه تعیین خط برگزار کنن به همون رده ها امتیاز بدن چه کاریه مسابقه دادن واقعا وقتی راننده حق سبقت و ریسک رو نداره

  چهارتا پیرمرد رو گذاشتن با چهار تا لپ تاپ جلوشون به هر اتفاقی پنالتی بدن…

  • Ali n

   25

   13

   من بیش از ۱۲ ساله فرمول یک رو دنبال می کنم و میگم که صحنه دنیل با کیمی قطعن پنالتی داره حالا چه به جذابیت کمک کنه چه نکنه .
   صحنه نوریس و دنیل هم از نظرم خطاس چون نذاشت که نوریس ایپیکس رو بزنه ولی این صحنه از اون صحنه هاس که اختلاف نظر در تفسیر قانون وجود داره مثه اتفاق لویس- فتل که هرکس یه چیزی میگه.

   پ.ن: دوست عزیز شما میتونی فلسفه طراحی پیست و پیچ رو برا من توضیح بدی؟ اگه قراره هرکس از هرجای پیست و پیچ بیاد سبقت بگیره که شیر تو شیر میشه ولو اینکه به قول شما جذاب بشه.

   پ.ن : علت جذاب نبودن رقابت های دوره های اخیر فرمول یک به طور مثال نسبت به قبل و یا مثلن موتوجی پی قوانین خطا و مسابقات نیست چون این قوانین اون زمان هم بود. علت جذاب نبودن تغییرات بیش از اندازه قوانین طراحی ماشین و موتور هست که هر سال عملن عوض میشه و تیم ها رو مجبور میکنه کانسپت جدید طراحی کنن تو این بین تیم های کوچک بدلیل نداشتن بودجه کافی معمولن شکست میخورن.
   ویا تغییرات در موتور و محدودیت های اون.
   یادمه اگه اشتباه نکنم سال ۲۰۰۸ قرار بود برای سال ۲۰۰۹ به بعد قانونی بذارن که همه ماشین ها از موتور یکسان بهره ببرن ( کازورت) ولی رای نیاورد ولی الان به نظرم این طرح ، طرح بدی نیست که تیم ها همگی از یک موتور یکسان بهره ببرن و تفاوت ها رو راننده ها و مهندسین آیرودینامیک رقم بزنن.

   • Mehrdad

    16

    9

    کلی گفتم نه فقط پنالتی دنی ریک
    کلا پنالتی های بیخود کم نداشتیم این چند سال
    رقابت رو کشتن راننده فقط باید نگران داوران باشه
    مثل یه جلاد بالای سر راننده ها وایسادن
    فوتبال که نیست
    موتور اسپورته با 300 کیلومتر تو اون جهنم و گرما و صدا و نیروی جی دارن رقابت میکنن 4 نفر هم زیر کولر نشستن لپ تاپ جلوشون فقط دنبال جریمه کردنن
    لورنزو زد 3 نفر رو نابود کرد مسابقه قبل موتو جی پی چه جریمه ای کردنش؟

    یاد حرف فتل افتادم که برگشت گفت این اون ورزشی نیست که من عاشقش بودم

  • سید علی حسینی

   14

   0

   گروژان داخل رادیو اومده بود گفت که ریکاردو منو مجبور کرد که برم شعاع خارجی، بعد ریکاردو هم بعد مسابقه که مصاحبه شده بود باهاش اصلا دایورت کرده بود که گروژان وجود خارجی داره

 3. mehdi vettel

  17

  2

  خدایی سبقتش از کیمی پنالتی داشت ولی حرکتش جلو نوریس واقعا سخت گیری بود که بهش پنالتی بدن

  به خاطر سبقتش از کیمی هم باید رده شو پس میداد که با توجه به اینکه دیگه وقتی برای تعویض رده تو مسابقه نبود مجبور شدن پنج ثانیه پنالتی بدن

  ولی خدایی پنج ثانیه پنالتی برای بعضی حرکتا خیلی زیاده
  باید حداقل جریمه زمانی رو کاهش بدن مثلا سه ثانیه

  • INDECENT

   20

   2

   شدیدا با این حرفت که میگی 5 ثانیه زیاده برا یسری خطاها موافقم .
   این 5 ثانیه هم باعث از بین رفتن رقابت میشه ( همیلتون – فتل تو مسابقه ی قبل ) و هم گاهی باعث میشه راننده ای که اصلا حقش نیست و گند زده رده ی بهتری کسب کنه ( گسلی این مسابقه ) .

   نمیدونم چه فکری میکنن که 5 ثانیه برا همه چی جریمه میدن

  • josef6565

   15

   4

   آفرین.
   ما دوران خدمت یه فرمانده داشتیم اگه 10 دقیقه دیر می کردی صبحگاه بهت ده روزاضافه می زد. اصلا همینجوری اضافه خدمت میزد یادمه به خودم تو اضافه خدمت به خاطر خمیازه !!! 4 روز اضافه زد. ولی رکورد 2 ماه یه هویی رو هم داشت ولی خودش ساعت 12:30 می شد 12:31 تو پادگان نبود. پنالتی تعویض جایگاه با کیمی خیلی منطقی بود.
   یه بنده خدایی آخر مرگ خیلی پریشان حال و نگران بوده . پسرش علت رو جویا میشه و پیرمرد در حال مرگ می گه پسرم من خیلی آدم بدی بودم و تا جایی که تونستم حق و ناحق و درگیری و فساد بین مردم ایجاد کردم حالا می ترسم بعد مرگ همه به من لعنت بفرستن و کارم بکشه به جهنم. پسر میگه ناراحت نباش پدر و با آرامش جان بده . مطمئن باش من کاری می کنم مردم همه بگن خدا بیامرزتش. بعد از مرگ پدر پسر اینقدر آدم بد و فسادی میشه که هر کی اون رو می دیده می گفته خدا بیامرزه پدرش رو چه آتیشیه این !!! .
   حالا این شده قضیه چارلی و داورای جدید که وقتی عملکردشون رو می بینیم میگیم خدا بیامرزه چارلی رو !!.

   • mehdi vettel

    10

    4

    josef6565
    دمت گرم برا حکایتی که گفتی :))))
    حسابی خندیدم

 4. masoud_f1

  16

  2

  قبلا هم گفتم سبقت زمانی خطاست و پنالتی داره که برای رد شدن از بیرون پیست استفاده کنی مثل سبقت از کیمی ولی سبقت از نوریس کاملا در مسیر مسابقه بود و زمانی دنی از پیست بیرون رفت که کل ماشینش رد شده بود و پوزیشن ۷ رو داشت،بیرون رفتن از پیست و برگشتن هم بارها و بارها برای راننده های مختلف تو پیست های مختلف اتفاق افتاده،پنالتی اول اشتباه بود

 5. Mekaeel

  11

  3

  سبقت از نوریس به نظرم پنالتیش بی خودی بود ولی سبقتی که از کیمی گرفت پنالتی داشت و البته پنالتی پنج ثانیه ای خیلی زیاده و کل مسابقه رو برای یه راننده از بین میبره

 6. H.farahani

  7

  4

  بنده برعکس باقی دوستان فکر میکنم پنالتی اول کاملا درست بود.دنیل برای سبقت از نوریس دیرتر ترمز میکنه اگه ترمز دیرتر نبود نه سبقتی بود و نه خارج شدن از پیست.مورد دوم هم نحوه برگشت به پیسته که نوریس رو خارج میکنه و همین باعث میشه دو رده دیگه از دست بده.شاید اگه کیمی و هالک اونجا نبودن که از وضعیت استفاده کنن فقط جریمه رده ای بود.
  اما در مورد جریمه دوم سئوال بنده از دوستان اینه که درسته دنیل از بیرون پیست از کیمی رد شده ولی ایا مسیرش کوتاهتر بوده یا پیچی رو بریده یا زمان بدست اورده؟به خاطر رفتن روی ران اف یه مقدار سرعت هم از دست داده.اگه بجای راست میرفت چپ سبقت تکمیل نمیشد؟

 7. mehdi vettel

  12

  7

  ولی خدایی هر چی حرکت ریکاردو با نوریس رو با حرکت همیلتون با ریکاردو تو موناکو 2016 مقایسه میکنم هیچ فرقی نمیبینم

  حالا شاید دوستان همیلتون فن ناراحت بشن ولی اینکه میگن داورها به نفع همیلتون رای صادر میکنن بیراه نمیگن

 8. Silver Arrows

  9

  0

  یکی از عللی که در این مدت تا این حد بحث داوری‌ها بالا گرفته عدم هیجان کلی مسابقات هست. به نحوی که حواشی داوری جاذبه اصلی فرمول یک شدند. ورزشی در جایگاه فرمول یک باید خود به خود جذاب باشه نه با توسل به حواشی! ای کاش فیا سریع‌تر فکری به حال فرمول یک کنه.

 9. iman

  4

  4

  جریمه سبقت از کیمی طبق قانون درست بود چون ماشین کامل از پیست خارج شد ولی در مورد این بازگشت نا امن به پیست و اتفاق بین نوریس و گروژان اصلا نمیتونم هضمش کنم چون کاملا سلیقه ای شده این مسئله و جلوی رقابت هیجان انگیز رو میگیره،

 10. Qa

  4

  2

  در مسابقات فرمول اگه بالاتر از فرمول یک هم هست بما معرفی کنید لطفا . چون این فرمل یک اصلا انتظارات رو برآورده نمیکنه . مسابقه ای که شما اگه بخوای سبقت بگیری اونم تو پیستی که همه مساعل ایمنی تا حد بسیار زیادی رعایت شده و امکان صدمه توش از یه دوچرخه بازی ساده کودکانه هم کمتره باید کلی شرایط رو در نظر بگیری و مراقب باشی هیچ کس ناراحت نشه و هیچ کس نترسه و خدای نکرده هیچ کس یه سانت از پیست خارج نشه واقعا برازنده بالاترین سطح از مسابقات فرمول نیست . حتما برای همه بچه هایی که رانندگی میکنند بارها و بارها یه رانندگی ساده در شهر براشون چالشی بیشتر رقم زده از مسابقات امسال فرمول یکی که برای رانندگانش رقم زده. مگه میشه هواداران رو اولویتی بجز اولویت اول گذاشت.و بخاطر خوشنودی تیم ها یا رانندگان قوانین رو نوشت یا ادیت کرد. قرار نیست فرمول یک نسکار بشه ولی قرار نیست هم از مسابقه 2 تا مسافر کش بر سر مسافر یا حتی 2 تا راننده ساده در شهر هم حیجان کمتری داشته باشه و فقط به سرعت بالایی که دارن اکتفا کنند و خودشون و راضی کنند و از دیگران هم بخوان با اونا هم عقیده بشن. فرمول یک اینجوری بخاد پیش بره هر روز جذب هوادار کمتری خواهد داشت در حالی که پتانسیل فوق العاده ای برای جذب هوادار داره !

 11. MERC

  4

  2

  توی فرمول1 تیمها تا نهایت مرز قانون جلو میرن و حتی با تفسیرهای متفاوتی از قانون, ممکنه اون مرزها رو رد هم کنن
  اگه قرار باشه این مرزها از بین بره یا بهشون بی توجهی بشه, چیزی به جز سردرگمی و درنهایت هرج و مرج باقی نمیمونه
  شاید در نگاه اول این جرایم بی معنی باشن ولی اگه خوب فکر کنیم متوجه میشیم که از شرایط جایگزین ممکن بهتر هستن

 12. mehdi vettel

  2

  1

  چند شب پیش با یکی از دوستان همین سایت داشتیم آنلاین بازی میکردیم
  فک کنم اگه استوارت های فرمول یک قرار بود رقابت ما دو تا رو قضاوت کنن به هرکدوممون سه لَپ جریمه زمانی میدادن :))))

  ولی خوب شده تو بازی دیگه همچین استوارت هایی نداریم و آدم میتونه یه خورده از رقابت چرخ به چرخ لذت ببره

 13. Mahmoud

  3

  4

  اینا دیگه دارن…میزنن به فرمول یک. بابا این جور که اینا خطا میگیرن دیگه همه فقط باید توی کفی به خودشون زحمت بدن دکمه دی ار اس رو فشار بدن تا دی ار اس روشن شه و ماشینا در نهایت هیجان از هم رد شن. واقعا فوق العاده است!!!
  جدا اگه دقدقه شون امنیته چرا به همیلتون پنالتی ندادن!!!
  دنیل توی اون پیچ اصلا از پیست خارج نشد که بخواد ورود ناامن باشه و در ضمن از نوریسم توی پیچ جلوتر بود.
  برای رایکونن هم که از اون قسمت آبی پیچ سبقت گرفت ولی سبقتو تکمیل کرد دیگه چ فرقی میکنه از این ور رایکونن باشه یا اون ور.
  منم مثل دنیل میگم لعنت به همه ی داورا!!!

 14. بهزاد زمانی

  4

  5

  تو فیلم رهایی از شائوشنگ همه مجرمین میگفتن ما بیگناهیم. قوانین از قبل نوشته شده هستند و هر راننده ای باید بدونه چطوری مسابقه بده. اینکه قوانین رو برداریم تا هیجان بالا بره از زبان بچه هم در نمیاد

  • iman88

   3

   0

   جناب زمانی دقیقا وقتی جریانات پنالتی فتل و مصاحبه هاش پیش اومد یکی از اولین چیزایی که از ذهنم گذشت همین سکانس رستگاری از شاوشنگ بود

 15. iman88

  5

  1

  تمام این قوانین به مرور و بند به بند در طول تاریخ ف1 به کتاب قانون اضافه شدن.یه زمانی اتفاقاتی تو این ورزش افتاده که عواقب سنگینی داشته و قانون گذارو به این فکر انداخته که چطور میشه از وقوع این حوادث جلوگیری کرد.یکی از تلخترین مثالهایی که میتونم براش بزنم مرگ ژول بیانکیه که در نتیجه این حادثه قانون vsc بوجود اومد.
  اینکه به اتفاقات بوجود اومده تویه مسابقه براساس میزان عواقبش جریمه تعلق بگیره به نظر من پیامد بدی داره.اگر جریمه سنگین نباشه راننده ها بیشر با این حرکات ریسک میکننن و شاید 100 بار این اتفاقات بدون صدمه جانی به خیر بگذرن، مثل اتفاقاتی که فتل تو کاناد یا ریکیاردو تو فرانسه و همیلتون تو تمرینات بوجود اوردن،اما بلاخره یه جایی گریبان یه نفرو میگیرن و اون وقته که میفهمیم اصلا ارزشش رو نداشته

دیدگاه خود را بیان کنید