فرمول یک ایران – گرندپری موناکو 2019 به عنوان سیصدمین گرندپری کیمی رایکونن، آقای خاص فرمول یک به حساب می آید و احتمالا اگر هم جشنی بخواهد برگزار شود کیمی در آن حضور ندارد.

در یکی از روزهای پاییز سال 2000 میلادی در پیست موجلو که یکی از مکان های مورد علاقه تست خودرو برای تیم ها به شمار می آمد، دو روز بعد از گرندپری ایتالیا یک سری تست سه روزه ای برگزار شد که تیم های فراری و مکلارن و سائوبر تصمیم به حضور در این تست گرفتند. برای فراری و مکلارن که درگیر نبرد قهرمانی جهان بودند این تست ها معنای دیگری داشت اما برای سائوبر این تست به معنای دادن شانسی برای راندن در فرمول یک به یکی از افراد بی نام و نشان بود این شخص کسی نبود جز کیمی رایکونن، جوان بیست ساله فنلاندی که فقط تا به آن موقع در بیست و سه مسابقه اتومبیلرانی شرکت کرده بود و درک درستی هم از زبان انگلیسی نداشت و بالاخره فرصتی را برای راندن خودروی فرمول یک پیدا کرد.

کیمی رایکونن

کیمی رایکونن

او آنقدر جوان بود که سائوبر یکی از مکانیک های خود را به فرودگاه مورد نظر فرستاد تا کیمی را به کمپ خود بیاورند و علاوه بر آن کیمی با توجه به سن کم خودش مجاز به راندن در ایتالیا نبود. همه چیز بر ضد کیمی بود اما اصرار های دیوید و استیو رابرتسون ( پدر و پسری که مدیر برنامه های رایکونن بودند) از پیتر سائوبر بالاخره کارساز واقع شد و این تست عملی شد و کیمی توانست در تست سه روزه خود نه تنها مسئولین سائوبر بلکه حتی تحسین مایکل شوماخر را نیز برانگیزد.

پرده اول: متقاعد کردن پیتر سائوبر

پیتر سائوبر، مدیر تیم سائوبر:

من با دیوید رابرتسون در 12 اگوست و در جریان گرندپری مجارستان ملاقاتی داشتم، او به طور اعجاب اوری از کیمی صحبت می کرد. من کیمی را در پیست موجلو دیدم ولی هنوز هم متعجبم چرا چنین کاری کردم و به او اجازه دادم در تست ها شرکت کند چون تست ها هزینه سنگینی را برای تیم ها دارند.

ویلی رَمف، مدیر فنی سائوبر:

در درون تیم، تیم انتظار داشت که او یک شانسی را برای رانندگی در تست داشته باشد و ما نیز بسیار مشتاق این قضیه بودیم. ما از کیمی حمایت کردیم تا این اتفاق رخ دهد.

استیو رابرتسون، مدیر برنامه های کیمی رایکونن:

پدرم در جریان مذاکراتش، واقعیت ها را با آمار و ارقام بیان کرد. او توضیح داد که این پسر تازه کار در مدت زمان کمی که در مسابقات فرمولا رنو شرکت کرده است، توانسته بیش از 80 درصد مسابقات را پیروز شود آن هم نه فقط پیروزی شانسی، بلکه موفق می شد با چندین ثانیه اختلاف نسبت به نفرات قبلی این پیروزی را بدست آورد. پیتر سائوبر بعد از دیدن امار و ارقام کمی نرم شد. در مذاکرات پدرم به او فهماند که اگر امسال به کیمی شانس رانندگی ندهد تیم های دیگر کیمی را به دست می اورند و او دیگر هیچوقت کیمی را در حال رانندگی برای سائوبر نمی بیند.

جکی ایکِلِرت، مهندس مسابقه ای کیمی رایکونن:

این خیلی جالب و قابل تحسین هست که در نظر بگیریم 12 ماه قبل از اینکه کیمی برای ما براند، تنها یک راننده کارتینگ بوده است. این خیلی مسئله خاصی بود، افراد بزرگ دنیای کارتینگ نیز سفارش کردند که کیمی هر راننده ای نیست، کیمی بسیار آینده درخشانی در انتظارش است و من نیز با شنیدن این حرف ها بسیار بیشتر مشتاق حضور کیمی در این تیم شدم. او در همان روزهای تست توانست با سرعت رانندگان فرمول یک زمان هایی را ثبت کند که این برای همه ما حیرت اور بود و اگر بخواهیم بیشتر به این مسئله دقت کنیم باید در نظر بگیریم در آن زمان میزان قدرت خودرو به مراتب بیشتر بود و این درجه از انطباق پذیری از کیمی برای همه ما چیز خاصی بود.

کیمی رایکونن ، مرد یخی فرمول یک

کیمی رایکونن ، مرد یخی فرمول یک

پرده دوم: مخفی نگه داشتن کیمی!

طبیعتا بعد از تست ها، سائوبر در نظر داشت که کیمی را از توجهات دیگر تیم ها دور نگه دارد که البته بخش اعظم این موضوع هم به این دلیل بود که هنوز با کیمی قراردادی را امضا نکرده بودند ولی از آنطرف هم نمی خواستند که تیم های دیگر او را به خدمت بگیرند. سائوبر بسیاری از اطلاعاتی که مرتبط با تست کیمی بود را در درون تیم هم مخفی نگه داشته بود و حتی به خیلی از افرادی که حضور داشتند صرفا جهت رفع نیاز و برنامه ریزی های آتی اطلاعاتی را از تست های کیمی به آنها می دادند و هیچ کسی همه چیز را نمی دانست.

ویلی رمف:

ما به هیچکسی در مورد اینکه با کیمی قرار است چه چیزی را به ثمر برسانیم چیزی نگفتیم. در جلسات درون تیمی که داشتیم به این درک رسیدیم که کیمی بسیار خاص تر از انچه که فکر میکنیم است و حال باید برای او نامی مستعار را انتخاب کنیم تا هویت او فعلا محفوظ بماند. سر انجام ما تصمیم گرفتیم که کیمی برای ما براند ولی تا لحظه براورده شدن این موضوع نام “اِسکیمو” را در رسانه ها و مکالمات بکار می بردیم.

سرجیو رینلند، طراح ارشد سائوبر:

پیتر، کیمی را اسکیمو صدا می زد. او کیمی را مرد یخی نمی نامید و این کلمه مرد یخی بعدها به نام کیمی در فرمول یک ثبت شد. دلیل نامگذاری کیمی به نام اسکیمو هم این بود که حامی مالی کیمی یک شرکت بستنی سازی بود و درست بعد از تست، پیتر به جمع ما گفت ” هی بچه ها، من می خواهم که اسکیمو را استخدام کنم”.

پیتر سائوبر:

من در روز دوم تست حضور داشتم و شدیدا به او علاقمند شدم در واقع این سرعت کیمی رایکونن نبود که مرا شیفته خودش کرد بلکه این شخصیت و زبان بدن او بود که بیش از هر کس دیگری مرا به خودش جلب کرد.

جوزف لِبِرِر، مربی کیمی:

او خیلی خجالتی بود و زیاد حرف نمی زد. اما انسان فوق العاده دوست داشتنی و دل نشینی بود. زمانی هم که در خودرو حضور پیدا می کرد، تمام دستوراتی را که از مهندسش دریافت می نمود را دقیقا اجرا می کرد. از همان لحظه اول او موفق در جلب توجه بود.

کیمی رایکونن

کیمی رایکونن

پرده سوم: مهارت بالا در درک خودرو و تبدیل آن به موشک زمین به زمین

پدرو دینیز، یکی از راننده های سائوبر که در گرندپری ایتالیا مقام هشتم را بدست اورد و در روز های تست به رایکونن کمک نمود تا خودرویش را در شرایط ایده ال قرار دهد و بتواند دور های خوبی را به ثبت برساند ولی در روز اول تست او موفق به ثبت 78 دور شد و بهترین دورش 1.27.654 ثانیه بود که 2.4 ثانیه سریعتر از کیمی بود (رایکونن تنها 24 دور زده بود در روز اول) اما در روز بعد کیمی در دور ششم خود توانست نیم ثانیه سریعتر از او دور بزند و باید در نظر بگیریم کیمی هنوز به تعداد دور هایی که دینیز در دو روز اول ثبت کرده بود نرسیده بود و تقریبا نصف او دور زده بود.

پیتر سائوبر:

زمان هایی که کیمی ثبت می کرد خیلی برای یک راننده تازه کار دور از انتظار و سریع بود، کیمی فقط در 20 مسابقه فرمولا رنو شرکت کرده بود. او تنها سه یا چهار دور در حالت مسابقه ای در روز تست زده بود و همه ما می دانستیم اگر فشار بیشتری به او بیاوریم، گردن او آسیب می بیند. برای همین قبل از اینکه روز دوم تست به پایان برسد سی کیلوگرم سوخت را از خودرویش خارج کردیم و تایرهای جدیدی را برایش قرار دادیم و از او خواستیم که دو دور دیگر بزند ان هم در محدوده زمان مورد انتظارمان، او نیز توانست مجددا این کار را انجام دهد.

سرجیو رینلند:

هنوز داغ مرگ آیرتون سنا در دل ما وجود داشت و جای خالی او احساس می شد ولی وقتی که این تست برگزار شد گفتم این پسر سنای بعدیست. طوری که او رانندگی می کرد مرا به یاد اولین تست ایرتون سنا در فرمولا 3 در پیست ترکستون اورد. من آنجا حضور داشتم چون داشتم فرمولا فورد خودم را تست می کردم. سنا امد و سوار خودرویی شد که در سال قبلش مقام دوم قهرمانی جهان را کسب کرده بود، او به محض دور های اولی که ثبت کرده بود به گاراژ امد و گفت من به بال جلو بهتری نیاز دارم. به محض دریافت بال جلو بهینه شده خودش، رکورد تمام زمان هایی که ثبت شده بود را شکست. کیمی هم دقیقا در تست موجلو بعد از چند دور به گاراژ امد و گفت من از بال جلویی که دارم راضی نیستم و نیاز دارم بال جلو بهتری را داشته باشم.

جکی سعی داشت به کیمی بفهماند که تو نمی توانی در روز اول تست خودت به ما دستور بدهی و بگویی چه کنیم اما کیمی ذره ای عقب نکشید و به مهندسان تیم فهماند که خودرویی که او دارد دچار کم فرمانیست. بلافاصله چندین فلپ اضافه شد به بال جلو و او دوباره به پیست برگشت و در لحظه عبور از “آرابیاتا” کیمی توانست با 20 کیلومتر برساعت سرعت بیشتر این قسمت را طی کند و این در حالی بود که تا به الان هیچ کدام از راننده های تیم ما موفق به چنین کاری نشدند. این لحظه ای بود که همه مهندسان به کیمی باور پیدا کردند.

جکی ایکلرت:

در روز اول تست کیمی کوچترین مشکلی در اینکه تخت گاز باشد نداشت. او در ورودی و خروجی همه پیچ ها با تمام قدرتی که در درون خودرو بود می رفت و این مسئله برای ما بسیار استرس اور بود. من خودرویش را طوری تنظیم کردم که در پیچ های سرعت بالا کم فرمانی داشته باشد و چون تجربه کمی در رانندگی فرمول یک داشت نمی خواستم آسیبی ببیند. اما او پس از چند دور به گاراژ امد و به من گفت می توانی خودرویم را از کم فرمانی نجات بدهی! من دارم زمان زیادی را سر پیچ ها از دست می دهم. او توانست پس از طی 35 دور در خودروی فرمول یک، راننده اصلی تیم را شکست دهد و در جدول زمانبندی بالاتر از او قرار گیرد.

سرجیو رینلند:

من یادم میاید که هوا در حال تاریک شدن بود و کیمی کاملا تخت گاز در پیست در حال دور زدن بود اما ناگهان دیدیم که کیمی به پیت امد و از ماشین پیاده شد، جکی به او گفت که کیمی چرا به پیت امدی!! کیمی به او گفت من نمی توانستم دیگر چیزی را ببینم. به او نگاهی انداختم و دیدم که او ویزور تیره ای را روی کلاهش دارد و به منظور تعویض این ویزور به پیت امد، ما نیز منظورش را فهمیدیم و به او ویزوری جدید دادیم تا به پیست بازگردد.

کیمی رایکونن

کیمی رایکونن

پرده چهارم: استقامت بدنی

تیم سائوبر برای اینکه سلامت جسمی کیمی رایکونن را حفظ کند، تصمیم گرفت که دورهای زیادی او را در پیست نگه ندارد. به ازای هر سه دور او به پیت می امد و استراحتی می کرد و بعد از بدست اوردن مجدد انرژی خودش به پیست باز می گشت.

جوزف لیبرر:

کل تست کیمی در حالت زمان های کم سنجیده می شد، او به پیست می رفت چند دور میزد و به گاراژ میامد و اطلاعاتی را با مهندسان رد و بدل می کرد و دوباره به پیست باز می گشت اما هر چقدر که از تست ها می گذشت متوجه می شدیم که کار برای او سخت تر می شود.

سرجیو رینلند:

در پیست موجلو نیروی جانبی زیادی به راننده وارد می شود. مخصوصا در پیچ های سرعتی راستگرد آرابیاتا1 و آرابیاتا2. کیمی هم تا به الان چنین نیروی جی را تجربه نکرده بود. برای همین برای او تجربه دردناکی از لحاظ جسمی بود. ما برای اینکه کیمی بتواند از لحاظ بدنی در شرایط ایده آلی قرار بگیرد برایش یک ماشین تمرینی ساختیم که او بتواند این نیروی جی را در انجا حس کند. او مجبور بود با این دستگاه تمرینی، تمرینات لازم را انجام دهد تا قبل از اولین مسابقه رسمی خود در فرمول یک از لحاظ بدنی نیز در شرایط کاملا اماده قرار داشته باشد.

کیمی رایکونن ، فراری

پرده پنجم: کم صحبت ولی خوش صحبت

سرجیو رینلند:

کیمی ادم کم صحبتی بود ولی وقتی که شروع به حرف زدن می کرد دقیقا می دانست که چه چیزی را بگوید. او هیچوقت حرف بی ربطی را نزد، او نسبت به مردم خجالتیست و همیشه برایش این سوال بوده است که چطور می تواند اینقدر خوب با ماشین رابطه برقرار کند ولی با مردم نه!

جکی ایکلرت:

او بعد از هر دوری که میزد نمیامد قصه زندگی خودش را تعریف کند بلکه میامد در مورد نقطه های ترمز گیری و نحوه کنترل و هدایت خودرو در نقاط مختلف پیست صحبت می کرد. او شدیدا به پیچ ها دقت می کرد و یکی از نقاط کلیدی سبک رانندگی وی این بود که او می توانست اگر همه چیز را در اختیار داشته باشد نسبت به دیگران بتواند زمان بهتری را در پیچ ها ثبت کند. بعد از هر روز کاری که دور هم برای جمع بندی جمع می شدیم، من به او می گفتم که خب کیمی چطور می توانم خودرو را برایت تنظیم کنم که تو راحت تر باشی، او فقط بهم می گفت من اطلاعی ندارم که تو چطور می توانی کارت را انجام دهی، من به تو گوش می دهم و بعد فقط رانندگی می کنم.

کیمی رایکونن - مایکل شوماخر

کیمی رایکونن – مایکل شوماخر

پرده ششم: الگو برداری از مایکل شوماخر

جکی ایکلرت:

رایکونن بعد از هر باری که به گاراژ میامد از من در خواست می کرد که آیا ممکن است فیلم دور زدن های مایکل شوماخر را تماشا کند و ببیند که چطور مایکل از پیچ ها عبور می کند.

در لحظه ای که من در حال برنامه ریزی برای تست روز دوم بودم، دیدم کسی در میزند،، در را باز کردم و دیدم که مایکل شوماخر به دیدارم اماده است و از من پرسید که این راننده تستی که شما دارید دقیقا چه کسی است. من به او گفتم اسم او کیمی است و 12 ماه پیش راننده کارتینگ بوده است. مایکل در این لحظه فقط به من گفت که او به طرز دهشتناکی سریع خواهد بود. همین لحظه بود که فهمیدم ما شخص درست را برای تیم انتخاب کردیم

کیمی رایکونن

کیمی رایکونن

پرده اخر: شبیه سازی دور های مسابقه ای و تعیین خط

ویلی رمف:

وقتیکه کیمی دورهای عادی و یا شبیه ساز مسابقه ای میزد من آنجا حضور داشتم، کیمی در حال تست با سوختی به اندازه 50 کیلوگرم بود اما ما از او خواستیم که به پیت بیاید و میزان سوخت خود را به 12 کیلوگرم کاهش دهد. پس از اینکار او را با تایرهای جدیدی راهی پیست کردیم و از او خواستیم که یک دور به مانند دور های تعیین خط بزند. اگر او در این دور کنترل خودرو را از دست میداد کار برای او تمام شده بود، اگر بیش از اندازه کند می بود باز هم نتیجه جالبی برای اینده او نبود او فقط یک راه داشت! انهم سریعترین حالت. در واقع با این میزان سوخت و تایر جدیدی که به خودرویش داده شد، او باید اگر می خواست خود را ثابت کند، حداکثر باید 1.2 ثانیه دور سریعتری را ثبت می کرد.

ما به کیمی نگفتیم که چقدر باید سریع باشد و چه میزان زمانی مد نظر ماست، ما فقط به او گفتیم که خودرو حاضر است و به پیست برو و یک دور شبیه ساز تعیین خط بزن. کیمی به پیست رفت و در همان یک دور زمان خود را بیش از 1.2 ثانیه کاهش داد و دیگر هیچ شکی از اینکه او از قهرمانان بعدی فرمول یک است را برایمان به جا نگذاشت.

نکته جالب برایمان این بود که او هیچ تجربه از اینکه یک خودرو فرمول یک وقتی با میزان سوخت کمتری راهی پیست می شود را نداشت و نمی دانست که خودرو چطور رفتار می کند، در واقع ما در کل تست هایی که پیش از این داشتیم، او هیچوقت این میزان سوخت کم را تجربه نکرد و ما این کار را در لحظه اخر انجام دادیم. در تمام مدت تست او هیچگونه آسیبی به خودرو نزد که این نشان می داد که او میداند که چطور می تواند در سریعترین حالت باشد ولی کنترل خودرویش را از دست ندهد. او سبک رانندگیش اصلا ریسکی نبوده و همیشه طوری میراند که راه نجاتی برای خودش پیدا کند.

پس از اتمام همه این مسائل، سائوبر بالاخره توانست فدراسیون جهانی اتومبیلرانی را راضی کند که به رایکونن سوپرلایسنس بدهد. کیمی توانست در اولین حضور خود در رقابتهای فرمول یک در گرندپری استرالیا سال 2001 اولین امتیاز خود را در تاریخ فرمول یک ثبت کند.

همه این ها هم فقط از سه روز در موجلو شروع شد…

شما را به دیدن این ویدیو زیبا، دعوت می کنیم:

  دانلود فایل ویدیویی

18 دیدگاه

 1. Silver Arrows

  35

  0

  فکر نمی‌کنم از بین طرافداران تیم‌ها و راننده‌های مختلف کسی باشه که کیمی رو دوست نداشته باشه!
  مرد یخی فرمول یک…
  مرد خاص فرمول یک…

 2. soroush_sh_11

  26

  0

  شاید بعضی ها طرفدار یه راننده و متنفر از راننده های دیگه باشن
  اما همه کیمی رو دوست دارن
  از مصاحبه های بعد مسابقه جالبش
  تا کم حرف زدناش
  رادیو تیمی های خنده دارش
  اون حالت چهره بدون احساس
  و صد البته رانندگی فوق العاده و ریلکسش

  • mehdi vettel

   24

   0

   مرسی از سید علی حسینی عزیز
   واقعا خوندن این متن لذت بخش بود

   همونطور که تو متن اومده کیمی از جمله راننده هایی هست که علاوه بر اینکه سریع هست معمولا خیلی کم برخورد و اشتباه داره و این برای یه کمپانی خیلی مهمه که رانندش در عین سریع بودن کم خطا باشه

   قطعا یکی از دلایل پیشرفت فراری تو این چند سال کیمی بود کسی که با تجربه زیادش قطعا میتونست به ستاپ کردن ماشین کمک زیادی بکنه و شاید اگه می‌بود الان وضع فراری اینطور نبود

  • Hasan Mohebbi

   21

   0

   درسته دوست عزیز به اون چیزی که لیاقت داشته نرسیدی ولی چه افتخاری بالاتر از این که همه طرفداران فرمول یک تو رو دوست داشته باشن (حداقل اینجور نشون میده).

  • saeidkimi7

   17

   1

   شوماخر به هر کسی نگفته به طرز دهشتناکی سریع است فکر کنم کیمی 2014 به بعد خودشو گم کرد و 2018 کم کم داشت خودشو پیدا میکرد و حالا واقعا سریعه اون فوق العادست

 3. Hasan Mohebbi

  19

  2

  خیلی خیلی زیبا بود. خیلی ممنون اقای حسینی.
  ولی 2008 بد بلایی سرش آوردن. از اون سال به بعد دیگه هیچی براش مهم نبود و فقط مسابقه میداد.
  ای کاش ماشینای فرمول یک در یک سطح بود

 4. Ferrari7

  14

  16

  کاش میشد زمان رو به عقب برگردوند
  بعد از خداحافظی کردن بعضی ستاره ها مثل کیمی فتل و … دیگه برای من شخصا فرمول یک جذابیتی نداره
  بعداز اینا با کی حال کنیم استرول!!!!!
  گاهی اوقات یک افراد کارزماتیکی نهایت یک چیزی رو به ما نشون میدن که بعد از اونا شخص دیگری نمیتونه به اون نهایت برسه یا اگر هم برسه از اون شخصیت و کاریزمای لازم برای جاودانه شدن برخوردار نیست کیمی و فتل از اون افرادند هر کدوم تو جنبه های مختلفی کاریزمای خاص خودشونو دارن که تکرار نشدنی.
  این افراد همیشه توی ذهن مردم میمونند این یعنی یک قهرمان جاودانه حالا ممکن این قهرمانی فقط یک بار اتفاق افتاده باشه نه پنج یا شش بار

 5. mehdi vettel

  7

  1

  قطعا بهترین لاین آپ راننده های فراری تو کل تاریخ حضورش تو فرمول یک ترکیب رایکونن و فتل بود و اگر فراری با یه همچین لاین آپی که جمعا پنج قهرمانی جهان داشتن نتوستن پارسال قهرمان تیمی بشن قطعا هر راننده دیگه هم تو تیم بود نمیتونست تیم رو قهرمان کنه

  مسیله سر قدرت ماشین نیست
  ماشین پارسال شاید قدرت این رو داشت که بشه باهاش قهرمان شد ولی امان از گاراژ داغون فراری که راننده هایی مثل فتل و رایکونن هم نمیتونن با یه ماشین رقابتی کاری بکنن

دیدگاه خود را بیان کنید