فرمول یک ایران – فراری ممکن است که با تبلیغ برند فیلیپ موریس، در استرالیا به دلیل وجود قانون ممنوعیت تبلیغ تنباکو به مشکل برخورد کند.

کمتر از یک ماه به شروع فصل جدید فرمول 1 در ملبورن، مراجع قانونی استرالیا شروع به تحقیق درباره لوگو “میشن وینوو” این کمپانی کرده اند. این لوگو که کالایی را تبلیغ می کند که در حقیقت وجود ندارد، شباهت های زیادی به لوگو برند مشهور مارلبورو دارد و فیلیپ موریس، شرکت بین‌المللی سیگار و تنباکو آمریکایی یکی از سهامداران اصلی میشن وینوو است.

از زمانی که این لوگو در گرندپری پارسال ژاپن بر روی ماشین ها و یونیفرم های این تیم ظاهر شد، صحبت های زیادی درباره طرح “V” شکل سفید روی پس زمینه قرمز و خود برند میشن وینوو شد و خیلی ها بر این باور هستند که این یک استراتژی دیگر توسط این دو کمپانی برای دور زدن قانون و تبلیغ غیر مستقیم محصولی مانند مارلبورو می باشد.

از 2007 با ظهور قانون ممنوعیت تبلیغ تنباکو، این نوع تبلیغات آرام آرام از فرمول 1 ناپدید شدند و فراری هم از 2011 برند مارلبورو را از لیست اسپانسر های خود حذف کرد.

عکس تیمی فراری - مسابقه فرمول یک ابوظبی 2018

عکس تیمی فراری – مسابقه فرمول یک ابوظبی 2018

با این وجود، مارانلو رابطه پرسود خود با فیلیپ موریس را حفظ کرد و به لطف طراحی های زیرکانه ماشین ها و لوگوها، طرفداران این تیم هنوز هم این دو کمپانی را با هم مرتبط می بینند. در 2010، فراری مجبور شد که علامت بارکدی که بر روی ماشین های خود وجود داشت را حذف کند زیرا گفته شد که این یک نوع تبلیغ مخفیانه برای مارلبورو بوده است.

فیلیپ موریس، برنامه میشن وینو خود را یک کانسپت جدید معرفی کرده که به کمک آن می خواهد روش های جایگزین غیر مضر برای کسانی که از سیگار استفاده می کنند پیدا کند.

یک سخنگو برای شعبه استرالیای فیلیپ موریس در این باره گفته است:

فیلیپ موریس و اسکودریا فراری یک قرارداد بین المللی با یکدیگر دارند که کاملاً خارج از استرالیا مدیریت می شود.

تحقیق استرالیا هم زمان با بررسی دوباره دولت فدرال این کشور از قوانین کنترل تنباکو شروع شده است.

10 دیدگاه

 1. Ahmad VETTEL

  23

  3

  یعنی هرکاری که بتونن برای به هم زدن تمرکز فراری بکنن انجام میدن.
  این نتیجه این هست که فراری قدرت بعضیا رو تو داخل فیا نداره که اینقدر به کوچک ترین مسایلش ایراد میگیرن.
  از نصب آینه رو هیلو و ممنوع کردنش تا چندین مرحله نصب سنسور و همین گیر به اسپانسر

  • علی شفیعی | کاربر متخلف

   3

   13

   شروع شد.
   یعنی از الان بهانه را گرفتید.
   جیگر این تیم و رانندتون را برم من که پِخ میکنن بهشان تمرکزشان را از دست میدهند، توی دیوتر میروند. رکورد اسپین را میزنن. چون یکی گفت پِخ.

   زشته بخدا، اصلا شماها دارید خراب میکنید جو هواداری را.
   یعنی چی تمرکز فراری را بهم. بزنن.
   اولا این مربوط به بخش تبلیغات است، هیچ ارتباطی هم با بخش فنی و مهندسی و راننده ندارد. این لگو باشد یا حذف شود. حالا بگردید برای بهانه مسابقه دوم،. من نگرانم کم کم به حایی برسید که بگویید، همسر یکی از مهندس ها شب مسابقه زایمان کرد، اصلا فتل و کل تیم نابود شدن. الان تمرکز یک درصد است.
   اابته شما حق دارید، چون شما عزیزان نمیدانید که این بخش مربوط به قسمت تبلیغات شرکت است و اصلا و به هیچ عنوان از نظر مدیریتی حتی بخش فنی به اینکه چه اتفاقی بین اینها افتاده نگاه هم نمیکند. چون نمیدانید. سیستم. مدیریت بازرگانی، کلا با اون سیستمی که شما در سوپر مارکتها میبینید تفاوت دارد دوستان. اگر میدانستید که اینرا نمیگفتید.
   حداقل الان یاد بگیرید که تیمهایی مثل فراری و مرسدس و حتی رنو، تیمهایی هستند که پشتیبان مالی بسیار قوی بخاطر وجود کارخانه تولید اتومبیلشان دارند. این پشتیبان، از نظر مدیریت های تجاری طوری است که اگر هر زمان یاپورت مالی تبلطغاتی به هر دلیلی قطع شود، این پشتیبانی به طور اتوماتیک متصل میشود و تیم به هیچ عنوان یک ساعت هم کسر یا عدم بودجه را حس نمیکند و اصلا اگر در خبرها گفته نشود به هیچ عنوان مسائل بخش تبلیغات وارد بخش فنی نمیشود. تنها چیزی که تیم میبیند این است که طرح روی ماشین چطوری میشود ایا اون مارک ها قرار میگیرند یا نمیگیرند.
   متاسفم که الان توضیح دادم و متوجه شدی که باید بدنبال چیزه دیگری بگردید. حتی اگر تمام تبلیغات روی ماشین هم کنسل شوند و حذف شوند باز بخش فنی و مسابقه ای فراری لحظه ای کسر بودجه یا نگرانی بودجه را حس نمیکند.

   لطفا دوستان فصل 2019 است، یکسال گذشت، حداقل شما هم یکسال بزرگ تر شوید. پخته تر صحبت کنید.
   چرا اینقدر براتون راحت است هر حرفی بزنید و اینقدر ساده و راحت بشه از هر کلمه حرفی که میزنید ده ها عیب و ایراد پیدا کرد و بازگو کرد. چرا واقعا شما عزیران براتون مهم نیست، که حرفی برنید که نشان از اعتبار، دانش و آگاهی بالای شما را نشان دهد.
   اخه این چه حرفی است که میزنید. بخدا ده دقیقه کار دارد بروید، سیستم های مدیریتی تجاری، ورزشی را بخوانید تا متوجه شوید، کدام بخش ها هستن که اگر حتی منحل هم شوند هیچ گونه اسیبی به بخش فنی و مسابقه ای نمیزند.
   الان مهندسبن میگن وای دیدی الان میخوان این طراحی فیلیپ موریس را پاک کنن، ما که دیگه نمیتونیم کار کتیم چون فکرمان از کار افتاد.
   راننده ها هم. میگن اصلا این طرح که نیست ما انگار پدال گاز را نداریم، راه ندارد. باید باشد، اگر نباشد از ما گفتن بود، ما نمیتوانیم پیروز شویم.

   واقغا تعصب ببینید چه بلایی سر ادم می اورد که باعث میشود حرفهایی لطیفه گونه بزنید که همچین حرفهایی نیز بشنوید.
   من اون روزی که یک کامنت ببینم از شما عزیزان که فقط 70 درصد ان منطقی و درست باشد، اون روز را من در سالنامه ام ثبت میکنم که این اتفاق بزرگ سرانجام رخ داد.
   طرف میگه بخش تبلیغات تیم با فیلیپ کوریس بخاطر قوانین به مشکل میخورد و در نهایت اون آرم یا حذف میشود یا تغییر میکند، اون جدقع میگن دارن تمرکز فراری را بهم میزنن، تمرچز مهندسین، مکانیک ها و راننده های تیم را بهم میزنن.
   در گوگل سرچ میچردید متوجه میشدید که اصلا هیچگونه ارتباطی با بخش فنی و راننده ها ندارد.

   ادمین محترم من عذر میخوام، واقعا چیزهایی میبینم که دیگه کم کم. باور کردنی نیست.
   اشخاصی با این همه ادعا بیایند و همچین موارد خیلی ابتدایی را ندانند.
   اگر صلاح میدانی که تایید نشود، تاییدشنکنید.
   من این مورد اصلا برام فرقی نمیکند. هر طور صلاح میدانید.
   اصلا دیگه بحث کردن اشتباه است.
   افرین دقیقا دارین درست میروید.
   بدرود

   • Farid_Lambo

    15

    2

    کی همه کامنت ایشون رو خوند؟ هر دفعه کلی مطلب مینویسه و سر و تهش هم معلوم نیست بیخودی طولش میده. موندم چرا تایید میشن این مدل پیاما

   • Ahmad VETTEL

    12

    1

    با فهم و درک پایینی که داری حتی نتونستی قبل از انشایی که نوشتی،یک دقیقه به کامنتم خوب فکر کنی.من حرفی از این زدم که اگر این اسپانسر فراری ممنوع بشه تیم دچار مشکل مالی میشه؟
    هر بچه ای میدونه که از دست دادن یک اسپانسر برای تیم فراری کوچک ترین مشکلی ایجاد نمیکنه.مثل سانتاندر که از 2018 نبود ولی فراری به کارش ادامه داد و تازه از ژاپن میشن ویندو اسپانسر تیم فراری شد.
    پس درسی که امروز یاد گرفتی این هست که قبل از نوشتن اراجیف،یه مقدار فکر کنی البته اگر توانایی فکر کردن داشته باشی چون با شرایطی که ازت سراغ دارم بعید میدونم بتونی فکر شده حرف بزنی ولی حداقل میتونی چیزی نگی چون هیچ اتفاقی نمیافته اگر چیزی نگی.شاید واسه خودت فرق نکنه ولی اونایی که چرت و پرت هاتو میخونن فقط بهت میخندن و مسخرت میکنن چه فتل فن چه لوییس فن.به اندازه کافی سوژه خندخ هستی پس بیشتر تلاش نکن چون همین الانم همه تمسخرت میکنن آقای چند هویتی.
    من تو کامنتم به سخت گیری فیا نسبت به فراری اشاره کردم چه در مورد اسپانسر چه آینه چه سنسور و… .
    ممنون میشم اگر کامنتم تایید بشه.

 2. Nico

  9

  1

  میشن وینوو زیر مجموعه فیلیپ موریس هست
  همونطور که مارلبرو هست
  حالا هم که رفته روی فراری به همون شکل قدیم
  میگن نباید اینطورر باشه چون تلویحا داره تبلیغ سیگار میکنه در صورتی که ی شرکت دیگس

دیدگاه خود را بیان کنید