فرمول یک ایران – در قسمت قبل تا گرندپری اسپانیا فصل 2016 پیش رفتیم و اولین حاشیه که نه در واقع اولین شمشیرکشی رانندگان مرسدس روی هم رخ داد و این تیم در وضعیت بد روحی خود و سوالات پر تکرار و بحث برانگیز خبرنگاران و اهالی فرمول یک، خود را به گرندپری موناکو رساند.

گرندپری موناکو :

پیش از انکه به گرندپری موناکو برسیم، دوست دارم نظر شما را به کنفرانس خبری که با حضور نیکو روزبرگ پیش از این گرندپری برگزار شد جلب کنم، بعد از اتفاق اسپانیا حاشیه ها برای تیم مرسدس چندین برابر شد و خبرنگاران سوالات متعددی را میپرسیدند که خوشایند نبود برای این تیم.

 

سوال اول:

واضح هست که نیکو تو تنظیمات اشتباهی را انتخاب کرده بودی، چرا در حالت تنظیمات مناسب همیشگی قرار نگرفته بودی؟

نیکو:

آره اره، تنظیمات روو حالت اشتباهیی بود و وظیفه من بود که تنظیمات درست رو اعمال کنم، چیز اضافه ای برای توجیهش نیست. شما وقتیکه مسابقه را شروع می کنید در دور اول با متغیرهای زیادی سر و کار دارید که شما باید مطمئن باشید به که همه چیز درست انجام شده است.

سوال دوم:

نیکو اگر تو مدیر تیم مرسدس بودی چه مجازاتی رو برای رانندگان تیمت بعد از گرندپری اسپانیا در نظر میگرفتی؟

نیکو:

من چطوری میتونم جواب این سوال رو بدم؟ من مدیر تیم نیستم و نیازی هم ندارم که به این موضوع فکر کنم، موضوع برای فکر کردن زیاد دارم و تمرکزم فعلا روی بردن مسابقات هست نه چیز دیگر. با تمام احترامی که برای شما قائلم ولی جوابی برای این سوال ندارم.ب

سوال سوم:

بعد از اون حادثه تا به الان با لوییس حرف زدی؟ دوم اینکه اگر لازم باشه در این مسابقه تو خودت رو متعهد میدونی برای بردن حتی یک اینچ هم به لوییس ندی؟

نیکو:

اینکه ما صحبت کرده باشیم یا نه، فعلا مسئله ای هستش که محرمانست. رابطه ما همانطور که بود ادامه پیدا میکنه و گذشته هم گذشته دیگه. توو موناکو هم من نمیخوام به گذشته فکر کنم و میخواهم هرچیزی که لازمه بردنه رو بکار ببرم تا بتونم پیروز گرندپری باشم.

سوال چهارم:

نیکو برای چی اینکه تو و لوییس حرف زدین یا نه باید محرمانه بمونه و کسی خبردار نشه؟ ما میتونیم درک کنیم شما راجبه تنظیمات ماشینتون و توسعه و مسائله دیگر حرف نزنید ولی اینکه دو تا راننده باهم حرف زدن یا نه چه مسئله خاصی تووش هست که نمیخواین بگین؟

نیکو:

البته که ما تا اونجایی که ممکنه به شما اطلاعات میدیم چون شما هستید که صحبت های مارو به طرفدارانمون می رسونید. ولی بعضی مواقع در شرایطی قرار میگیریم که می خواهیم روحیه تیمی را حفظ کنیم و مسابقات زیادی را ببریم. یک تعادلی این بین وجود دارد و گاهی اوقات بهتر است که بعضی چیزا به اشتراک گذاشته نشود.

یعنی تو میخوای بگی هیچ نظری نداری؟

نیکو:

من اینو نگفتم، من گفتم نمیخوام چیزی بگم تا به مسائله دیگه ای دامن بزنم.

حال به مرحله تعیین خط می رسیم و باز هم مسئله ای گریبان گیر لوییس همیلتون می شود. در این مرحله، لوییس همیلتون ناگهان در رادیو تیمی اعلام می کند که:

بچه ها بچه ها، پیشرانه ام مشکل داره

اما او دوباره باز میگردد و زمان جدید خود را ثبت می کند. اما کسی که برنده این مرحله می شود کسی نیز جز دنیل ریکاردو همیشه خندان، نیکو روزبرگ و لوییس همیلتون به ترتیب در جایگاه دوم و سوم قرار گرفتند.

سرجیو پرز، لوییس همیلتون – گرندپری موناکو 2016

به دلیل بارش باران، مسابقه با حضور خودروی ایمنی اغاز می شود. بعد از برخوردهایی که جولیون پالمر و کیمی رایکونن با دیواره پیست داشتند مرسدس مجبور می شود که تصمیم بگیرد که به نیکو روزبرگ این مسئله را گوشزد کند که او در شرایط مناسبی نمی باشد و اجازه دهد لوییس همیلتون از او عبور کند، لوییس در جایگاه دوم قرار داشت و ریکاردو همچنان اول، اما یک پیت استاپ فوق العاده بد از تیم ردبول این جایگاه دنیل ریکاردو را به راحتی تقدیم لوییس همیلتون کردند، ریکاردو سعی در سبقت از همیلتون در ادامه داشت که با دفاع او مواجه شد و کمی هم نسبت به این موضوع معترض بود.

سرجیو پرز، لوئیس همیلتون و دنیل ریکاردو – گرندپری موناکو 2016

ولی لوییس همیلتون توانست پیروز این گرندپری باشد. نیکو روزبرگ که با مشکلات زیادی ظاهرا دست و پنجه نرم می کرد تنها توانست رتبه هفتم را کسب کند!( مشکل نیکو روزبرگ در این گرندپری عدم دمای مناسب ترمز او اعلام شد، مشکلی که باعث این امر شده بود که در ابتدای مسابقه دنیل ریکاردو بتواند 14 ثانیه از او فاصله بگیرد)

گرندپری کانادا:

لوییس همیلتون در جایگاه اول، نیکو روزبرگ در جایگاه دوم و سباستین فتل در جایگاه سوم قرار داشتند برای شروع مسابقه.

لوئیس همیلتون تعیین خط کانادا 2016

لوئیس همیلتون – مرحله تعیین خط گرندپری کانادا 2016

سباستین فتل با یک شروع فوق العاده توانست در همان مقدار مستقیمی موجود در ابتدای مسابقه از هر دو راننده مرسدس عبور کند، نیکو روزبرگ نیز که شروع خوبی را داشت توانست به موازات لوییس همیلتون حرکت کند ولی لوییس همیلتون با برخوردی که چرخ های جلوی او با چرخ های جلوی روزبرگ داشت او را مجبور نمود از راه فرعی پیست استفاده کند و از مسیر اصلی خارج شود. حال اوضاع برای نیکو روزبرگ بدتر شد و او به رده دهم رسید. یک استراتژی اشتباه از فراری، لوییس همیلتون را در جایگاه اول قرار داد. نیکو روزبرگ در طول مسابقه از تیم می خواهد که به او گزارش درستی دهند چونکه روی فرمان او هشدار هایی زیادی وجود داشت، تیم به او می گوید این هشدارها جدی می باشد و چرخ راست عقب آسیب دیده به پیت بیا، در ادامه نیکو روزبرگ که به پیشروی خود ادامه می داد در حین سبقت از مکس ورشتپن اشتباهی را مرتکب شد و کنترل خودرویش را از دست داد اما توانست خودرویش را روشن نگه دارد و به مسابقه ادامه دهد. لوییس همیلتون توانست پیروزی این گرندپری را کسب کند و این برد خود را به محمد علی کلی تقدیم کند:

مثل پروانه، پرواز کن و مثل زنبور نیش بزن. این برای محمد علی بود.

 

لوییس همیلتون - گرندپری کانادا 2016

لوییس همیلتون – گرندپری کانادا 2016

سباستین فتل و والتری بوتاس در جایگاه دوم و سوم مسابقه را به پایان رسانیدند. نیکو روزبرگ تنها توانست در جایگاه پنجم مسابقه را تمام کند.

خبرنگار: نیکو راجبه شروع مسابقه بیشتر بگو و همینطور که چه اتفاقی توو پیچ اول افتاد:

نیکو:

سباستین یک شروع خیلی خوبی رو داشت، منم خوب بودم ولی لوییس یک شروع خیلی بدی رو داشت. من موقعیتم توو شعاع خارج پیچ بود، توو بارسلونا دقیقا توو همین شرایط بودم و موفق به سبقت گیری شدم. لوییس امروز یک مانور مسابقه ای خیلی تهاجمی داشت و بهم برخورد کردیم و من از پیست خارج شدم. همین. در اون لحظه خیلی عصبانی بودم.

لوئیس همیلتون و نیکو روزبرگ – گرندپری کانادا 2016

لوییس همیلتون نیز در این مورد بیان کرد:

امروز یک روز فوق العاده بود، بازم امروز من یک شروع بد رو داشتم و نمیدونم برای چی ولی احتمالا به خاطر افزایش بیش از اندازه دمای کلاچم بود. سباستین و نیکو شروع خوبی رو داشتند تا پیچ اول، تایرهای سرد و یک بیش فرمانی از سمت من منجر به برخورد شد. فقط خدا رو شاکرم که که من و نیکو صدمات شدیدی را به خودروهایمان نزدیم.

امتیازات تا به اینجا کار:

نیکو روزبرگ : 116 لوییس همیلتون: 107

گرندپری باکو:

لوییس همیلتون در مرحله تعیین خط با برخورد با دیواره پیست نه تنها از این مرحله خارج شد بلکه به خودرویش نیز آسیب جالب توجهی رسید اما از انطرف نیکو روزبرگ توانست برنده این مرحله باشد.(لوییس همیلتون مسابقه را باید از جایگاه دهم اغاز کند).

نیکو روزبرگ - مرحله تعیین خط گرندپری باکو 2016

نیکو روزبرگ – مرحله تعیین خط گرندپری باکو 2016

خبرنگار از لوییس پرسید که وقتیکه داشتی دور میزدی، خورشید در زاویه نه چندان جالبی بود ایا این تاثیرگذار بود در مورد برخوردی که داشتی؟

نه، همش تقصیر خودم بود. ایپکس ها رو رعایت نکردم و به موقع ترمز گیری نمی کردم و سرعت مناسبی هم نداشتم امروز. خیلی به برد در فردا امید ندارم ولی تمام تلاشم رو میکنم هرچقدر ممکن است امتیاز جمع کنم. نیکو هم که در جلو قرار داره مسلما کار راحت تری داره و با سرعتی که داره سریع فاصله میگیره از بقیه. من فعلا وظیفم اینه که از بین این همه افراد فردا عبور کنم.

لوئیس همیلتون – تعیین خط باکو آذربایجان

مسابقه شروع می شود و با سبقت های پیاپی لوییس همیلتون ادامه پیدا می کند. سرجیو پرز نیز نمایش خوبی را دارد اجرا می کند. اما بعد از پیت استاپ اول، لوییس همیلتون که در جایگاه پنجم قرار گرفته در رادیو تیمی اعلام می کند:

همه جا در حالت D-rate هستش( بعدا در مقاله ای به این پدیده کاملا می پردازیم ولی در خلاصه به کاهش قدرت کلی پاور یونیت گفته می شود مخصوصا وقتیکه mgu-k غیر فعال می شود.) هیچ راه حلی براش نیست؟ بچه ها شما باید سرعت منو بیشتر کنید. من نمیتونم تنظیمات رو ریست کنم؟

مهندس او :

لوییس مشکل از تنظیمات فعلی تو هستش.

لوییس :

من که نمیفهمم تو چی میگی؟ نمیدونم کجای کار اشتباهه

مهندس:

دریافت شد لوییس، سخته توضیح دادن اینکه چه مشکلی داری.

لوییس:

اوضاع دیگه خیلی مسخره شده، هر 5 ثانیه دارم به تنظیمات نگاه میکنم. دارم میگردم دنبال یک تنظیمی که اشتباه انجام شده و درستش کنم. چیزی رو تغییر ندادم و تا جایی هم که میدونم کار اشتباهی هم انجام ندادم تا الان.

مهندس:

اره لوییس، اشتباهی نیست که از سمت تو ایجاد شده باشه. فقط یک تنظیمی که در حالت اشتباه قرار داره.

لوییس:

HBP?

مهندس:

متاسفم نمیتونم جواب بدم بهت در این زمینه(خلاف قوانین محسوب می شود).

لوییس:

من ممکنه مسابقه رو تمام نکنم، چون من دارم تلاش می کنم همه تنظیمات رو چک کنم و تغییر بدم.

مهندس:

این کار عاقلانه نیست.

لوییس:

امکانش هست که قبل از تاخیر من پیشنهاد بدم که کاری که انجام میدم درست هست یا نه و شما تایید کنید؟

مهندس:

نه، این اجازه رو نداریم. بزار متمرکز شیم روی کاری که داریم و مسابقه بدیم.

نیکو روزبرگ برنده این گرندپری، سباستین فتل و سرجیو پرز به ترتیب در رده دوم و سوم این مسابقه را به پایان رسانیدند.

سکو مسابقه آذربایجان

لوییس همیلتون و نیکو روزبرگ در پایان گرندپری در پاسخ به خبرنگاران در مورد مسئله پیش امده اینگونه بیان کردند:

لوییس همیلتون:

من یک مشکل فنی داشتم و ظاهرا ERS و یا توربو یا یه همچین چیزی از کار افتاده بود برام. نمیدونم چی بود ولی ظاهرا خوب شد 8 9 دور باقیمونده به پایان گرندپری. تا جاییکه من یادمه من توو تنظیمات اشتباه نبودم شاید با تنظیمات اشتباه مسابقه را شروع کرده باشم(یعنی تقصیر من نبود و مهندسا بود) و من چیزی رو تغییر ندادم. بعدا متوجه میشم که چی شد.

نیکو روزبرگ در جواب به اینکه توتو ولف گفته این مشکل برای خودرو روزبرگ هم بوجود امده بود و او سریعا این مشکل را رفع کرده بود و به مسابقه برگشت هم اینگونه پاسخ داد:

من و لوییس هر دو این مشکل فنی رو داشتیم و با توجه به محدودیت های رادیویی نمیتونستند به ما اطلاع بدند که چه مشکلی داریم ولی من محتمل ترین گزینه رو امتحان کردم و جواب داد و برگشتم به مسابقه

گرندپری اتریش:

در مرحله تعیین خط گرندپری اتریش لوییس همیلتون، نیکو روزبرگ و نیکو هالکنبرگ به ترتیب جایگاه های اول و دوم و سوم را کسب می کنند ولی نیکو روزبرگ با 5 رده جریمه باید مسابقه را از رده هفتم شروع می کرد.(در تمرین اخر بابت مشکلی که برای او ایجاد شده بود مجبور به تعویض گیربکس شد که برایش 5 رده جریمه به همراه داشت).

پ.ن: نیکو روزبرگ از همه مهندسانی که خودرویش را برای مرحله تعیین خط اماده کردند تشکر کرد و تشکر مخصوصی هم نسبت به مهندسان لوییس همیلتون داشت که به او کمک کردند تا خودرویش برای مرحله تعیین خط اماده شود.

لوییس همیلتون مسابقه یک شروع خوب اغاز کرده و پیشتازی خود را حفظ می کند، نیکو روزبرگ نیز موفق می شود تا قبل از پیت استاپ اول به جایگاه سوم برسد. اما یک پیت استاپ کند برای همیلتون منجر شد که نیکو روزبرگ زمانیکه لوییس همیلتون در حال بازگشت به پیست از پیت بود از جلوی او عبور کند و جایگاه دوم را کسب کند. سباستین فتل که پیشتاز مسابقه بود با از دست دادن تایر سمت راست عقب در حین مسابقه و برخورد با دیواره پیست مجبور به کناره گیری از مسابقه شد که این حوادث ورود خودروی ایمنی را به همراه داشت.

سباستین فتل - گرندپری اتریش 2016

سباستین فتل – گرندپری اتریش 2016

نیکو روزبرگ:

من روی یه سری از تیکه های افتاده از ماشین سب رفتم، فشار ماشین رو چک کنید

نیکو روزبرگ بابت عبور از روی این قطعات کمی از لحاظ ایرودینامیکی دچار ضعف شده بود نسبت به سایرین.

با خروج خودروی ایمنی، لوییس همیلتون که در جایگاه دوم قرار داشت به دنبال نیکوروزبرگ برای کسب مقام اول می رود. روزبرگ با قفل کردن تایرهایش برای لحظه ای از مسیر اصلی پیست خارج شده ولی دوباره برمیگردد و پیشتازی خود را حفظ میکند. مهندس لوییس در همین لحظه:

خب لوییس، تا جاییکه میتونه فاصله رو کم کن، وقت هَمِرتایمه!

پس از چند دور، همیلتون دوباره به پیت می رود و باز هم با تایرهای سافت به پیست باز میگردد. اما نیکو روزبرگ که به پیت میاید با تایرهای سوپرسافت به پیست باز می گردد. مهندس لوییس همیلتون:

نیکو جلوته و از تایر سوپرسافت استفاده می کنه، 16 دور مونده فاصله رو کم کن ازش عبور کن.

همیلتون:

اون چرا باید از تایر نرمتر از تایر من استفاده کنه؟

مهندس:

چونکه ما فکر میکنیم این بهترین تایر برای تو هست تا بتونی به اخر مسابقه برسی.

حال که دنیل ریکاردو در مقام اول و نیکو روزبرگ و لوییس همیلتون در تعقیب او هستند، روزبرگ از او سبقت می گیرد و خود را به رده اول می رساند سپس همیلتون نیز از او سبقت می گیرد و دوباره پشت روزبرگ قرار می گیرد. همیلتون با یک رانندگی هوشمندانه به روزبرگ نزدیک می شود و در دور اخر سعی در سبقت از او در پیچ شماره دو می گیرد. همیلتون در شعاع خارجی پیچ و روزبرگ در قسمت داخلی پیچ قرار دارد. همیلتون که به اندازه یک دماغه جلوتر قرار دارد سعی بر کامل کردن سبقت خود می کند که با برخورد با همتیمی خود صحنه ای نابهنجار را برای تیم مرسدس تکرار می کند.

نیکو روزبرگ و لوئیس همیلتون

نیکو روزبرگ و لوئیس همیلتون

روزبرگ که باله جلو او به زیر خودرویش رفته رده های مختلفی را از دست می دهد و مسابقه را در رده چهارم به جای اول تمام می کند. لوییس همیلتون پیروز این گرندپری می شود و بازهم حاشیه سازی در این گرندپری به اوج خود رسید. مهندس لوییس همیلتون:

کارت خوب بود ولی مسابقه ای نبود که ما منتظرش بودیم اما نتیجه خوب بود.

همیلتون:

من توو شعاع خارجی پیچ بودم. من کسی نبودم که تصادف کرد.

اما حاشیه های بعد از مسابقه:

خبرنگار:

نیکو استراتژی خوبی برای پیشتازی داشتی و به خوبی هم عمل کرد، چقدر ناامید شدی که این شکلی بردت رو از دست دادی و الان بالای سکو نیستی؟

نیکو:

مطمئنا خیلی ناراحتم و سرخورده، خیلی سخته چون من مطمئن بودم که دارم پیروزی این مسابقه رو کسب میکنم. داغ شدن ترمزهام هم خیلی تاثیر گذار بود و خیلی چیزا رو برام تغییر داد. اما در هر حال موقعیتم جلوتر از بقیه بود و همینطور در قسمت داخلی پیچ بودم و وقتیکه در قسمت داخلی پیچ باشید اون پیچ برای شماست من خیلی تعجب کردم که لوییس تصمیم گرفت بیاد بکوبه بهم.

سوال خبرنگار از لوییس همیلتون:

نیکو میگه که خیلی مطمئن بود که مسابقه رو میبره و تصمیم گیری برای نحوه عبور از پیچ با توجه به اینکه نیکو قسمت داخلی رو داشت با اون بود، نظرت چیه؟

لوییس :

عذر میخوام ولی من هنوز فیلم سبقت رو ندیدم و تا اونجایی که من خبر دارم من جلوتر از نیکو بودم. من جلوتر از نیکو بودم و فضای زیادی رو هم ازاد گذاشتم تا بی برخورد از کناره نیکو رد شم من تا خطوط سفید پیست پیش رفتم. شاید پیچ برای اون بود ولی نیکو اشتباه کرد و خورد به من، من مطمئنم که مقصر نبودم. من همش در ذهن خودم می گفتم این سبقت ممکنه سبقت قهرمانی جهان باشه، تا جاییکه میتونستم پیچ رو در عریضترین حالت ممکن طی کردم هرکاری تونستم کردم و به خودم افتخار میکنم که هیچ پشیمونی برای خودم باقی نگذاشتم.

سوال مجدد خبرنگار از نیکو:

نیکو تو خیلی خواستی عمیق از پیچ عبور کنی، بخاطر ترمز هات بود یا بخاطر اینکه دفاع کنی از موقعیتت و به لوییس فضا برای عبور ندی؟

نیکو:

در واقع، هردو مورد موثر بودند، ولی دلیل اصلیش این بود که من خیلی برام سخت بود که با اون وضع ترمز ها سرعت ماشین رو کم کنم. اما به هر حال من در داخل پیچ بودم و من حق این رو دارم که راه و مسیر رو دیکته کنم به هر کسی.

جالبترین قسمت در حاشیه های بعد از مسابقه رومن گروژان بود که در 2 متری نیکو روزبرگ قرار داشت و بعد از تمام شدن مصاحبه هایش داشت به مصاحبه های نیکو روزبرگ گوش فرا میداد و از مهندس خود به ظاهر پرسیده بود که این دو نفر باز هم با برخورد کردند و مهندس او با ایما و اشاره داشت برخورد روزبرگ و همیلتون را شرح میداد.

 

پایان قسمت دوم فصل 2016.

قسمت های قبلی این مطلب:

همیلتون و روزبرگ؛ پرده هشتم رقابت مقدس دوران هایبرید

همیلتون و روزبرگ؛ پرده هفتم رقابت مقدس دوران هایبرید

همیلتون و روزبرگ؛ پرده ششم رقابت مقدس دوران هایبرید

همیلتون و روزبرگ؛ پرده پنجم رقابت مقدس دوران هایبرید

همیلتون و روزبرگ؛ پرده چهارم رقابت مقدس دوران هایبرید

همیلتون و روزبرگ؛ پرده سوم رقابت مقدس دوران هایبرید

همیلتون و روزبرگ؛ پرده دوم رقابت مقدس دوران هایبرید

همیلتون و روزبرگ؛ پرده اول رقابت مقدس دوران هایبرید

44 دیدگاه

 1. Saeed

  15

  8

  یکم بیربط

  بنظرم ادمین ها از الان کامنت های باحال سال رو درارید از همه پست ها درارید و پایان سال ی نظر سنجی بین همه کاربرا بزارید تا جالبترین مشخص شه

  فصای سایت هم باحالتر میشه

  انتخاب من ک اینه

  اتریش زیباست???

   • Saeed

    9

    7

    هفته دیگ میبینیم کی میبره کی میبازه

    البته من اگ برنده هم بشه فرقی واسم نمیکنه چون همیلتون اسطوره این ورزش هست…

  • ايزديار

   19

   10

   سوال امتحاني

   اون سال كه تيم ها در راديو اجازه گفتن نكات فني را نداشتن، كدام راننده از نظر فني هيچي بارش نبود ؟
   هم تيميش سريع ميفهميد بايد چجوري به تنظيم درست برسه اما …. بلد نبود!
   نام راننده مورد نظر را ذكر كنيد؟

   • Fastboy 44

    11

    15

    آفرین معلومه خوب درساتو میخونی …..
    آفرین

   • H.farahani

    7

    12

    جناب ایزدیار
    سیلواستون 2016 یه مشکل تنظیماتی برای نیکو پیش اومد.نمیتونست رفع اش کنه.چون خیلی زمان از دست میداد تیم راهنماییش کرد.برای همین جریمه زمانی گرفت و دومی رو از دست داد و سوم شد.
    همین مسابقه باکو هم کیمی درگیر این مشکل بود.

   • ايزديار

    11

    8

    fastboy 44
    اولا من سوال طرح كردم
    دوما شما كه آخرته فرمولا خودتو فرض كردي
    جواب سوالو بده ?

   • Nico

    9

    4

    جناب فراهانی
    مشکل گیربکس نیکو تو سیلور اینقدر حیاتی بود که تیم خودش وارد عمل شد به نیکو تنظیمات رو برای کم کردن ریسک از دست دادن مسابقه گفت
    نیکو تو اون ریس نمیتونست روی دنده7بره پس مجبور بودن بهش بگن وگرنه ریتایر میشد
    ولی مشکل باکو رو همیلتون میتونست درست کنه
    همونطور که دیدی کانادا رو نیکو درست کرد

   • الف ی برگشت خورده

    4

    13

    خیلی خوبی به خدا
    میگه کسی که پنج بار قهرمان جهان شده و قهرمانی هاش رو هم خودش با زحمت به دست آورده، چیزی از قسمت فنی ماشین بارش نبود
    یه جوری میگی هر کی ندونه فک میکنه خودت سر مهندس مرسدسی

   • ايزديار

    9

    2

    اقاي يعقوبي

    من اصلا فرمول يك بلد نيستم چي هست
    و تا حالام مسابقه ايي رو نديدم

    اما شما كه بلدي جواب سوال منو بده

    دانا دانست و پرسيد
    نادان ندانست و نه پرسيد

 2. Saeed

  24

  11

  سبقتی ک فتل امسال تو اتریش گرفت

  شیک ترین روش ممکن برای گرفتن انتقام هموطنش بود

  اصن ی چیز عجیبیه ک همزمان سبقت بگیری پیچ رو ببندی و دفاع هم کنی

  اونم وقتی ک رقیبت لاستیک نو داره و فستس لپ میزنه

  ولی خودت از رده هشتم و با لاستیک کهنه این کار رو کنی…

   • H.farahani

    9

    1

    جناب بعقوبی
    نمیشه با قاطعیت گفت اون دور مشکل داشته یا نه.مشکل لوییز لحظه ای بوده.چند لحظه مشکل داشته و بعد درست میشده.اگه یادتون باشه همون دور که میگه مشکل دارم سریعترین دور ثبت میکنه چون رادیوش برای دو دور پیشِ

   • الف ی برگشت خورده

    3

    12

    دوست عزیز
    یک
    مشکل لاستیک هم داشت اگه درست یادم باشه
    دو
    از چند دور قبلش گفته بود تو موتور مشکل هست
    یه سکته یک ثانیه ای تو مستقیمی یا تو شتاب گیری هم تاثیر وحشتناکی داره به سرعت ماشین

   • H.farahani

    5

    3

    جناب یعقوبی
    درست میفرمایید.مشکل تایر داشت.در مورد موتور هم مطلبی که فرمودید رو عرض کردم.نمیشه فهمید تو اون دور مشکل بودِ یا نه ولی باعث از دست دادن زمان میشده.

   • Akbar (Ghasemi)

    9

    3

    از نظر یعقوبی جان هر جا لوویس لاستیک قفل کنه مشکل داشته بره رو کرب ها و ته ماشینو بکنه مشکل داشته سبقت ازش بگیرن مشکل داشته
    ?
    این جوک ها رو نسازین سب تو اتریش محوش کرد چون اصلا تو اون لحظه توقع نداشت سب خودشو از تو چمنا هم که شده جا کنه تو داخل پیچ
    والسلام
    بهونه گیری کار بچه هاست.

   • Ahmad VETTEL

    8

    2

    میدونی چیه اکبر جان؟
    تقصیر از ما هستش که یه بحث بی سر و ته شروع میکنیم.عالم و آدم اگه جمع بشن و بگن همیلتون تو اون دوری که فتل محوش کرد تو اتریش مشکلی نداشته،اینا قبول نمیکنن
    ولی همین آدما به استناد حرفای یه گزارشگر دانشمند داخلی،میگن تو سوزوکا2017 که مکس از فتل رد شد،فتل مشکلی نداشته و ماشینش سالم بوده در حالی که مشکل فتل چی بود؟
    شمع موتور.
    پس یعنی این مشکل از اولم بوده و دور بعد خودشو بیشتر نشون داده ولی این دانشمندا قبول نمیکنن

  • مهدی کوپایی

   7

   19

   روزبرگ یک فنلاندی هست آلمانی نیست
   در ضمن سعید خان اگر نیکو هم تیمی سب یا دنی ریک یا مکس هم بود با این ۹ قسمت می تونم بگم که با اون ها هم دست به یقه بود

   • Nico

    13

    9

    روزبرگ فنلاندی هست!؟
    جدا؟!؟!
    مسخره ترین حرفی که شنیدم
    پدر نیکو فنلاندی هست خود نیکو در شر ویسبادن متولد شده و موناکو بزرگ شده(میتونی سرچ کنی ویسبادن کجاست)و هیچ ربطی به فنلاند نداره چرا که پاسپورت آلمان رو داره و اصلا فنلاندی بلد نیست حرف بزنه(فرانسه و ایتالیا و اسپانیایی هم بلده)
    نیکو اگه با هرکی دیگه هم تیمی بود اینقدر مکافات نمیکشید چون بریتانیایی نبودن و حمایت دنیا رو نداشتن

   • Akbar (Ghasemi)

    9

    3

    پرچم المان رو برو تو گوگل پیدا کن دوست من.
    اگه بخوای به اصالتش حساب کنی که همیلتون مشخص نیست مال کجاست.

   • Ahmad VETTEL

    9

    1

    کشوری به اسم گرانادا زادگاه پسرسریع

 3. Saeed

  11

  8

  نمیدونم چرا اون عکس همیلتون تو کانادا منو یاد بازی gta سن اندرس میندازه??

  بنظرم باید صدا پیشه نسخه بعدیش بشه

  چون واقعا صدای جذابی هم داره (یوق کسی برداشت نکنه بخاطر مالزی یا امثالهم گفتم)

 4. H.farahani

  12

  2

  جناب حسینی عالی بود.
  فقط چند نکته
  در کانادا drsنیکو دچار مشکل شد.یکی دو ثانیه دیرتر باز میشد و با ترمز هم بسته نمیشد و باید دستی غیر فعال میشده.
  در تمرینات و تعیین خط باکو لوییز اینقدر لاستیک قفل کرد که دیگه تایر سوپر سافت سالم برای شروع ریس نداشت و با اجازه پیرلی از یه راننده دیگه تایر(که اندازه لوییز تو تعیین خط دور زده بود)قرض گرفت.
  در اتریش فتل 25 دور با سوپر سافت زد تایر از کهنگی ترکید دوباره با شاهکار فراری از مسابقه بیرون رفت.منتها دیگه توجیهی وجود نداشت مثل بلژیک سال قبل
  دوستانی که از بلژیک 2017 تنها التراسافت فتل و سافت همیلتون یادشونه تحویل بگیرن.اونجا هم سوپر سافت داشتن و از عمد سافت انداختن.برای این همه از این تصمیم(که نظر جیمز واوز بود شوکه شدن) چون معتقد بوده لوییز میتونه با نهایت فشار برونه.

 5. Ahmad VETTEL

  10

  5

  یه گزارشگری هم داریم که بعد از برخورد اتریش،میخواست هرطور شده ثابت کنه نیکو مقصر بوده ولی در هر صورت اونی که داخل پیچو داشته باشه،پیچ برای اونه.
  البته همیلتون اینجا خیای مقصر نبود.همونطور که نیکو گفت،مشکل از ترمزاش بود که خوب عمل نکردن.ولی تو کانادا بازم همیلتون نتیجه تیم رو تو ریسک قرار داد و ممکن بود هردو DNF بشن.
  ولی جالبه که نیکو میتونه زود مشکل تنظیمات رو حل کنه ولی همیلتون نمیتونه!!
  مشکل نیکو تو کانادا و خوش شانسی همیلتون تو موناکو و تایر قفل کردناش تو باکو اصلا به حساب نمیاد.
  فقط مالزی نذاشت لوییس قهرمان بشه!!!!

   • Ahmad VETTEL

    9

    2

    نیازی ندارم که بخوام صحبتای یه سری کارشناس انگلیسی رو در مورد برخورد یه انگلیسی و آلمانی گوش کنم.اون چیزی که واضحه این هست که روزبرگ جلوتره و حق بستن دفاع کردن رو داره و همیلتونی که عقبه مقصر برخورد هستش و این تو قوانین هم هست.
    البته از نظر شماها قوانینم قابل استناد نیست فقط اونی که مغز متفکرتون میگه درسته. در ضمن بحثی باهات ندارم

   • Ahmad VETTEL

    7

    1

    کامنتم در مورد اسپانیا بود نه اتریش.

   • الف ی برگشت خورده

    2

    10

    آره
    تو نیازی به هیچ چیزی نداری
    کلا آفسایدی
    یه تنه کارشناس اسکای رو کامل بردی زیر سوال
    کارت درسته

   • Ahmad VETTEL

    7

    2

    یعقوبی:
    اونقدر شخصیت نداری که بتونی اونطور که بهت جواب دادم جوابمو بدی؟من بهت بی احترامی کردم؟
    تو کامنت قبلی هم نوشتم که بحثی باهات ندارم چون برام کسر شان هست که بخوام جواب بدم بهت.
    امیدوارم کامنتم تایید بشه مگر اینکه بعضیا مصونیت داشته باشن که هرطور بخوان حرف بزنن و کسی هم نتونه جوابی بده

  • Mahmood.gh

   11

   2

   احمد داداش اتریش ک نیکو مقصر بود
   فیلم لحظه برخورد نگاه کن
   نیکو فرمون نچرخوند خیلی دیر چرخید
   شاید من اشتباه میکنم
   ولی توی پیچباید جا بزاری واسه کنار دستیت

   • Ahmad VETTEL

    7

    2

    محمود جان در مورد اسپانیا گفتم.
    تو اتریش همیلتون مقصر نبود.
    البته نمیشه هم گفت که روزبرگ مقصر بوده چون مشخصه نتونسته ماشینو کنترل کنه و خورده به همیلتون.
    من بحثم سر اسپانیا بود

   • Akbar (Ghasemi)

    7

    2

    تو عکس بالا ببین نیکو جا گذاشته یا نه تعجب میکنم از بعضی کامنتا!!!!
    ضمنا جهت اونا که میگن نیکو مقصر بوده و استناد میکنن به براندل و کرافت باید بگم همیلتون تو همین قسمت های قبل یه جا تو برخوردش با نیکو گفته بود من داخل پیچ رو داشتم و این رو همه میدونن که پیچ مال اونه که داخله اما تو اتریش همینجور که خوندین گفته:
    “من توو شعاع خارجی پیچ بودم. من کسی نبودم که تصادف کرد.”
    بله پرچم بودن به این میگن!!!!
    تکلیفش با خودشم معلوم نیست

 6. مهدی کوپایی

  5

  11

  Nico عزیز
  عکسی تو اینستا نیکو هست ک با لوئیس هست ظاهرن دوران کارتینگ هست
  فقط پرچم لباس و ببین
  مهناز افشار هم شوهرش آلمانی ایرانی هست
  چون قوانین آلمان غربی این طور بوده

  • Nico

   7

   4

   عکسای اینستای نیکو رو داری به من میگی!؟
   نیکو توی سری مسابقات فرمول3هم با دو پرچم مسابقه داده ولی وقی بحث انتخاب یکی شد آلمان رو انتخاب کرد چون متولد اونجاس و مادرش آلمانی هست
   میتونست فنلاند رو انتخاب کنه و بعدش دیگه هیچ صحبتی از آلمانی بودنش نمیزدم
   کسانی هستن توی ایران پدر افغانی و مادر ایرانی و شناسنامه ایران رو دارن و دیگه نمیشه بهشون گفت افغانی(به عنوان مثال فقط)این در صورتی هست که این افراد دیگه شناسنامه افغانستان رو هم ندارن و مجبورن ولی نیکو پاسپورت فنلاند رو هم داشت و میتونست انتخاب کنه

   • مهدی کوپایی

    4

    7

    پس آلمانی آلمانی هم نیست
    برا لوئیس هم گرانادا از سرزمین های فرا اقیانوسی بریتانیاس

 7. mehdi vettel

  11

  5

  حالا همه تقریبا به نکات درستی اشاره کردن ولی این تیکه از این خبر خیلی خنده داره
  « خبرنگار از لوییس پرسید که وقتیکه داشتی دور میزدی، خورشید در زاویه نه چندان جالبی بود ایا این تاثیرگذار بود در مورد برخوردی که داشتی؟ »
  وقتی میگیم فرمول یک دست بریتانیایی ها هستش دقیقا منظورمون چیه، طرف داره حرف تو دهن لوئیس میزاره که تو اشتباه نکردی زاویه نور خورشید باعث شد اشتباه کنی که بازم دم خودش گرم اومد گفت تقصیر خودم بود، انگاری زاویه نور خورشید برا بقیه راننده ها درست بود و موقعی که لوئیس اومد دور بزنه یهو زاویه نور خورشید عوض سد

  • Nico

   11

   5

   نداشتن اخلاق ورزشی
   که اون هم برمیگرده به حمایت های عجیب و غریبی که با اون ها پیروز میشه ولی آخرش میزنه به اسم خودش
   مثال زیاد دیدیم که از زمین و زمان شکایت کرده ولی هیچوقت خودش رو توی هیچ صحنه ای مقصر نمیدونه
   این شاید دلیل عامه پسند باشه ولی به شخصه من دلیل دیگه ای دارم براش

   • Mahmood.gh

    1

    12

    دوست عزیز بعضی وقتها قبول کردن اینکهی نفر کارش خوبه هیچ ایرادی نداره

   • Nico

    7

    1

    قطعا اعتراف به برتری کار خوبی هست
    ولی کار سنا خوب بود
    کار شوماخر کبیر
    و امثالهم نه پسر به اصطلاح سریع
    نکنه همه نمیخوان قبول کنن؟!
    طرفدارای الونسو و فتل و روزبرگ و…
    پس بدون اشکال کار جای دیگه است

دیدگاه خود را بیان کنید