مجله خودرو ایران – پورشه 919 هیبرید. اتومبیلی که شرکت پورشه با آن توانست 3 بار متوالی در سال های 2015، 2016 و 2017 برنده مسابقه 24 ساعته ی لمان، یکی از بزرگ ترین مسابقات اتومبیل رانی حال حاضر جهان شود. پورشه در سال 2018 این خودرو را بازنشسته و آن را به موزه ی این شرکت منتقل کرد. اما قبل از اعلام بازنشستگی این اتومبیل، شرکت پورشه تحت برنامه ای با نام 919 tribute این خودرو را برای نمایش عمومی و همچنین تست و شکستن رکورد برخی پیست ها در تعدادی از شهر های بزرگ دنیا به نمایش گذاشت.

موزه شرکت پورشه

موزه شرکت پورشه

لذا کریس هریس، مجری برنامه تخته گاز یا Top Gear نیز از این برنامه ی شرکت پورشه بی نصیب نبوده و این خودرو را در پیست آراگون اسپانیا مورد آزمایش قرار داده است. مقاله ی زیر را از زبان کریس هریس نقل می کنیم.

من تاکنون برای رانندگی با اتومبیلی که قبل از رانندگی با آن نیاز به شبیه ساز باشد دعوت نشده بودم. اما خب این پورشه 919 است. اتومبیلی که قهرمان مسابقه 24 ساعته ی لمان شده و مسلما پیچیده ترین اتومبیلی که تاکنون ساخته شده است و این را باید با سرعت خیره کننده این اتومبیل ترکیب کنید. پس باید به پورشه حق داد که کسانی مثل من را برای رانندگی با این خودرو برای یک روز آموزش دهند.

و این، همان روز بود. جلسه ی نحوه ی استفاده از دکمه ها و اهرم های فرمان بیش از یک ساعت طول کشید. جالب این است که این مطالب به صورت خلاصه بیان می شدند. همچنین کارهایی که باید در شرایط اضطراری نیز انجام می دادم بسیار طولانی بود.

همان طور که می دانید پورشه در پایان سال 2017 برنامه LMP1 خود را برای سری مسابقه WEC لغو کرد. اما آن ها بیشتر از آن چه که از آن ها انتظار می رفت موفقیت کسب کردند. از قهرمانی مسابقه ی 24 ساعته ی لمان در سال های 2015، 2016 و 2017 تا قهرمانی در سری مسابقه WEC در همان سال های ذکر شده.

اما پورشه احساس کرد که برخی توانایی و قابلیت های 919 به عنوان فناوری و تکنولوژی ای که خلق شده به دلیل وجود قوانین محدود کننده دیده نشده باقی می مانند. لذا پورشه گمان کرد که جهان باید ببیند که این اتومبیل چه توانایی و قابلیت هایی دارد. به همین دلیل بود که سال 2018 تبدیل به سال نمایش 919 با هدف شکستن رکورد برخی پیست ها مانند همین پیست آراگون اسپانیا و نمایش عمومی و نگاهی به ساختار سرّی این اتومبیل در اقصی نقاط جهان شد. بدین علت پورشه برای تست این اتومبیل برای برخی افراد دعوت نامه هایی را ارسال کرد که خوشبختانه من جزو آن ها بودم. اتومبیل تست شده، اتومبیل سال 2017 پورشه بود که آخرین بار در مسابقه ی WEC بحرین 2017 به پیروزی رسیده بود.

با صرف نظر از بدنه و با نگاهی به زیر آن، 919 در مقیاسی بی همتا، یک ساختار مهندسی بسیار پیچیده بود. علوم آیرودینامیکی که در این اتومبیل استفاده شده بود چیزی بود که تاکنون نمونه آن را فقط در فرمول یک دیده بودم اما از لحاظ پیچیدگی پاور یونیت، 919 کاری می کرد که خودروی فرمول یک همانند یک خودروی Ford Escort Mkiii به نظر برسد.

زمان بندی ای که برای تست در نظر گرفته شده بود اصلا پیچیده نبود. چند دور آهسته، پیت استاپ، هفت دور سریع، پیت استاپ، هفت دور سریع دیگر برنامه ای بود که در نظر گرفته شده بود. با این که تجربه اندکی از رانندگی با تمام هایپر کار های کنونی دارم، اما همه چیز در 919 در نحوه برخورد و رانندگی با این خودرو مربوط می شود. نقش راننده در عملکردی که اتومبیل از خود نشان می دهد، بسیار موثر است. این اتومبیل یک ستاره است اما اگر دستور العمل های کار و رانندگی با آن را ندیده بگیرید هیچ چیز خوب پیش نمی رود. کابین 919 بسیار کوچک است و من با قد 170 سانتی متر با اینکه جزو کوتاه قد ها هستم اما به سختی در آن جای گرفتم.

از مهندسان پورشه برای بستن کمربند کمک گرفتم. کمربند خیلی محکم من را به صندلی فشار می داد. در روبروی قفسه ی سینه ام یک فرمان بسیار پیچیده وجود داشت. سه اهرم که یکی از آن ها اهرم کلاچ بود، تعدادی زیادی دکمه، یک سری چراغ و یک نمایشگر روی فرمان قرار داشت. در یک کلام 919 مانند یک مار ماهی است. اگر با آن بد تا کنید شما را به کشتن می دهد. روی پنل دو چراغ به رنگ های قرمر و سبز وجود دارد. اگر سبز باشد بدین معناست که همه چیز خوب است. اما در صورت روشن شدن چراغ قرمز، باید فورا اتومبیل را ترک کنید.

مهندس تیم از طریق رادیو به من فرمان داد تا سوئیچ اصلی را فعال کنم و مود را روی حالت هیبرید قرار دهم. 919 مانند سایر اتومبیل ها شروع به کار نمی کند و روشن نمی شود. ابتدا در حالی که کلاچ را نگه داشته اید با موتور الکتریکی به آرامی شروع به حرکت می کنید و سپس هنگامی که سرعت اتومبیل به حدود 60 کیلومتر بر ساعت رسید، موتور اصلی را روشن کرده و سپس کلاچ را رها می کنید . در این هنگام شما کنترل این هیولای 900 اسب بخاری چهار چرخ متحرک را در اختیار دارید.

919 از یک موتور 2 لیتری توربو شارژ که در آن  4 سیلندر با آرایش خورجینی (V4) جای گرفته اند بهره مند می باشد که در قسمت عقب اتومبیل قرار داده می شود و با توان خروجی 500 اسب بخار چرخ های عقب اتومبیل را به حرکت در می آورد. شگفت انگیز ترین قسمت 919 که در هیچ اتومبیل دیگری تاکنون ندیده بودم محور جلوی آن می باشد. فنر و دمپری که در مقابل یک موتور الکتریکی که چرخ های جلو را به حرکت در می آورد به صورت افقی قرار داده شده بود.

این خودرو از سیستم قفل دیفرانسیل به جای سیستم هایی نظیر تورک وکتورینگ استفاده می کند و همچنین محور عقب و جلو به یک دیگر متصل نیستند، بنابراین راننده برای هر جفت چرخ عقب و جلو، سیستم ترکشن کنترل ( سیستم کنترل هرز گردی) جداگانه ای در اختیار دارد. آراگون پیستی سرعت بالاست و 919 به دفعات در این پیست مورد آزمایش قرار گرفته است. جالب است بدانید که ارزش کلی این خودرو بالغ بر 10 میلیون پوند می باشد.

خب من هم اکنون می خواهم 919 را از پیت خارج کنم. موتور کوچک V4 با صدای آرامی شروع به کار می کند. این خودرو سیستم ترکشن کنترل دارد اما به این معنا نیست که سیستم چگونگی رانندگی در آن گنجانیده شده است (اشاره به سخت بودن کنترل 919).

چراغ های فرمان با روشن شدن خودرو، روشن می شوند، پدال ها در دو سمت فرمان قرار دارند، برای عمل کردن ترمز خودرو نیاز است تا نیروی زیادی به پدال وارد شود و پدال گاز نیز کمابیش همین طور است. اما می شود این طور تعبیر کرد که 919 نیز همانند سایر اتومبیل های مسابقه ای، باید واقعا از آن کار بکشید تا اتومبیل حداکثر توان خود را به نمایش بگذارد و این بدین معناست که باید چیز های جدیدی که تاکنون نمی دانستید را به کار ببرید.

اگر کمی دیر ترمز بگیرید، با سرعت زیادی وارد پیچ ها می شوید و می توانید کمی دیر تر گاز دهید. همین که فکر می کنید دنیا در دستان شماست ناگهان همه چیز به طرز شگفت آوری عجیب می شود. دمای لاستیک، گرم شدن ترمز ها، چسبندگی فوق العاده ای که لاستیک ها دارند، همه را به طرز عجیبی حس می کنید و همچنین دیوانگی ای که سیستم الکترونیکی 919 در شما ایجاد می کند چرا که 919 برای هر پیست به طور جداگانه برنامه ریزی می شود. مهندسان با بررسی داده های دریافتی از خودرو در هر پیست بهترین مکان برای بیشترین بازدهی موتور الکتریکی را پیدا می کنند و لذا 919 و موتور الکتریکی آن در خروجی هر پیچ، رفتار جداگانه ای از خود نشان می دهند.

در یک اتومبیل جاده ای سریع، در بهترین حالت می توانید با دنده 4 وارد پیچ 3 و 4 آراگون شوید در حالی که در 919 با دنده 6 این پیچ را به راحتی رد می کنید و حدود 3g به شما نیرو وارد می شود. اتومبیل در پیچ 2 به طرز دیوانه واری سریع می باشد و تا ترمز گیری در پیچ 6 شما باید مراقب باشید تا در چپ و راست های پیچ های 3 و 4 و 5 استخوان صورتتان از بدن خارج نشود. چسبندگی خودرو فوق العاده است.

پس از پیچ 10 باید با نهایت سرعت در حالی که پدال گاز را تا انتها می فشارید و با فشار آوردن روی اهرم سمت راست فرمان دنده ها را زیاد می کنید و با قوس مایل به چپی که این پیچ دارد حرکت کنید. زمانی که چراغ های آبی روی فرمان به شما فرمان تعویض دنده را صادر می کنند، ناگهان چیزی مانند آنشفشان فوران می کند (اتومبیل شتاب فوق العاده ای به خود می گیرد). این اتفاق در سرعت 200 کیلومتر برساعت رخ می دهد و قبل از این که بتوانید به ضربه ای که به پشت بدن شما وارد می شود واکنش نشان دهید سرعت اتومبیل در یک چشم به هم زدن به 300 کیلومتر بر ساعت می رسد.

مهندسان پورشه قبل از شروع حرکت به این نتیجه رسیدند که بهترین محل برای استفاده از توان موتور الکتریکی در ابتدای مسیر های مستقیمی بلند پیست است. در هنگام حرکت صدای سوت مانندی به گوش می رسد که ناشی از موتور الکتریکی است. این را به صدای گوش خراش و خشمگین موتور احتراق داخلی نیز اضافه کنید. صدای جدیدی که تاکنون مانند آن را نشنیده اید.

کمی طول می کشد تا به ترمز ها عادت کنید. از سیستم ABS در ترمز های این خودرو استفاده نشده است اما زمانی که می خواهید در پیچ ها سرعت خود را کم کنید، داون فورس طوریست که شما تا جایی که می توانید پدال را فشار می دهید. واقعا چیزی از فشردن پدال در زیر پاهایتان احساس نمی کنید بنابراین نیاز دارید تا سیستمی به شما راجع به فلت اسپات قریب الوقوع هشدار دهد. در مقایسه با هر خودروی سریع جاده ای دیگر، طوری که 919 از حرکت باز می ایستد به طرز وحشتناکی تحسین برانگیز است.

داون فورس تولیدی این اتومبیل به اندازه ای بالاست که می تواند در سرعت های بالا کنترل اتومبیل را در دست گیرد. در پیچ آخر، 919 بیشتر از 3g داون فورس تولید می کرد حتی در دستان راننده ای مانند من، به گونه ای که احساس می کردم اتومبیل پس از شتاب گیری در حال پرت شدن به سمت دیگریست.

من فقط توانستم به اندازه ی همان دو سری دور سریع که در برنامه بود رانندگی کنم. هر بار گردن من به اندازه ای درد می گرفت که دیگر قادر به رانندگی نبودم. این ها اتومبیل های بسیار سریع و فیزیکی ای هستند و افرادی که با این اتومبیل ها مسابقه می دهند باید بدنی قوی و متناسب داشته باشند. همچنین باید خود را بسیار خوش شانس بدانند چرا که من تا قبل از 919 در چنین چیزی رانندگی نکرده بودم البته بخشی از آن به این دلیل است که چیزی همانند آن وجود ندارد.

اما بیشترین چیزی که واقعا از آن لذت بردم این است که سنت دیرینه ی پورشه مبنی بر ساخت چنین اتومبیل های مسابقه ای فوق العاده همچنان ادامه دارد و قطعا بر ساخت نسل جدید اتومبیل های جاده ای تاثیر شگرفی دارد. حال عملکرد فوق العاده ی 919 می خواهد به هر دلیلی باشد، اتومبیل ها سرعت بیشتری پیدا خواهند کرد و این آینده ایست که من از آن حمایت و پشتیبانی می کنم.

5 دیدگاه

 1. Mjyz

  2

  0

  خوش به حالش

 2. ....

  1

  0

  تو یه سایتی خوندم که رکورد پول پارسال لوییز تو اسپا رو زده ۱.۴۱ فک کنم!
  انصافاً خیلی سریعه…رقابت با ماشین فرمول ۱ و ثبت رکوردی تو حد و اندازه اون اصلا شوخی نیست!
  دمش گرم پورشه،نمیدونستم تا این حد قدرتمندن

  • مهراد عصری

   3

   0

   اون خودرو 919 EVO که برای بزرگداشت دستاوردهاشون توی مسابقات WEC تیون کردن در واقع اسکرت ها یا همون زیررکابی هاش فرق داره و چراغ جلو نداره و میشیلین تایرهای بهتری روش قرار داده و بال عقبش عقب تر تا دانفورس بیشتر باشه و از قوانین WEC تبعیت نمی کنه و کلی از چیزهاش حذف شده تا سبکتر بشه و همینطور موتورش قوی تر شده هم درونسوز و هم الکتریکی هاش، برای رکورد زدن ساخته شده که رکورد نوربرگ رینگ رو هم زدن

   • mahdavi3d

    0

    0

    لپی که 919 در نوربرینگ زد واقعا نفسگیر و فضایی هست، آدم از دیدنش خسته نمیشه! فولکس واگن همین چند روز پیش اعلام کرد که قصد دارند با تمام الکتریکی خودشان یعنی آی.دی که رکورد پیست کوهستانی پایکس پیک را باهاش زدن، رکورد پورشه در نوربرگ رینگ را به چالش بکشند.

 3. mahdavi3d

  0

  0

  اصلاح: ظاهرا مستقیم به 919 اشاره نشده، و به طور مشخص رکورد ئی.پی.9، دیگر رکورددار تمام الکتریکی در خبرها آمده. هرچند به احتمال زیاد، هدف نهایی رکوردی بهتر از 919 است!