فرمول یک ایران – می رسیم به تیم پر افتخار ویلیامز. تیمی که باز هم به رده پنجم رسید، اما این بار با امتیازات کمتر و ترکیبی شامل لنس استرول تازه کار و فیلیپه ماسا که پس از بازنشستگی، بار دیگر برای تیم ویلیامز مسابقه داد.

در دوران هیبریدی ها، ویلیامز به عنوان قوی ترین تیم پس از مرسدس مطرح بود که از موتور آنها بهره می برد، اما به نظر می رسد این تیم انگلیسی همچنان به افول ادامه می دهد و حالا هم که کمترین امتیازات را بین تیم های صاحب پاوریونیت مرسدس کسب کرده است.

ویلیامز غالب امتیازات خود را در پیست های وابسته به قدرت کسب کرد و مشکلات آنها در پیست های داون فورس بالا همچنان به قوت خود باقیست. آنها با اینکه موفق به کسب امتیاز در 17 گرندپری از 20 گرندپری شدند، اما تنها یک بار به رده ای بهتر از ششمی رسیدند و آن هم پودیوم استرول در آذربایجان بود.

البته هیچ وقت نمی توان فهمید قدرت واقعی FW40 چقدر بوده است. ترکیب نه چندان رقابتی ویلیامز شامل استرول بی تجربه و ماسا که بعید به نظر می رسید پس از بازگشت، آن انگیزه و جسارت سابق را داشته باشد، تقریباً هیچ گاه تمام توان خودرو را به رخ نکشید. اما این مسئله را که ویلیامز اکثر امتیازات خود را مدیون شریک موتوری قدرتمند خود است، نمی توان کتمان کرد.

 عملکرد تیم ویلیامز در سال 2017
نمره6/10
رتبه5
امتیاز83
بهترین رتبه در مسابقهسوم(استرول 1 x)
بهترین رتبه در تعیین خطچهارم(استرول 1 x)
تعداد سریعترین دور0
نتایج تعیین خط رانندگانماسا 17-2 استرول
استرول 1-0 دی رستا
میانگین اختلاف نتایج تعیین خط رانندگان0.702 به نفع ماسا
بیشترین اختلاف در تعیین خط2.044 در استرالیا به نفع ماسا
کمترین اختلاف در تعیین خط0.045 در آذربایجان به نفع استرول
نتایج مسابقه رانندگانماسا 9-3 استرول

فیلیپه ماسا:

فیلیپه ماسا - تعیین خط گرندپری ایتالیا 2017

فیلیپه ماسا – تعیین خط گرندپری ایتالیا 2017

ماسا فصل پایانی خود در فرمول یک را با تنها سه امتیاز برتری نسبت به هم تیمی تازه کارش، استرول به پایان رساند. اما این همه چیز نیست، او در تعیین خط ها در طول فصل تنها دو بار از مرد کانادایی تیم شکست خورد و این نشان می دهد در ماسا هنوز اثری از مردی باقی مانده که در سال 2008 برای قهرمانی رقابت می کرد.

نتیجه برای ماسا می توانست چیزی بهتر از این باشد؛ او امتیازات خوبی را با پنچری در روسیه از دست داد، تصادف زودهنگامش با فرناندو آلونسو در اسپانیا فراموش نشود، همچنین کانادا و کارلوس ساینز؛ و در نقطه اوج، او حتی می توانست به یک سکو و حتی پیروزی در آذربایجان بدست آورد که مشکل سیستم تعلیقش مانع شد.

رانندگی خوب او در استرالیا، بحرین و خانه اش برزیل را از یاد نبریم. یقیناً ماسا در این سن هر آن چه داشت به نمایش گذاشت، اما واقعیت این جاست که در نبود رقیب سال قبل او، والتری بوتاس به عنوان یک معیار واقعی سخت می توان به آن چه فیلیپه ماسا در این فصل نشان داد، پی برد.

مهم ترین نکته مثبت: رانندگی فوق العاده و کسب هفتمی در برزیل

مهم ترین نکته منفی: خارج شدن از مسابقه و سکوی آذربایجان

 عملکرد فیلیپه ماسا در سال 2017
نمره7/10
رتبه11
امتیاز43
بهترین رتبه در مسابقهششم(2 x)
بهترین رتبه در تعیین خطششم(2 x)
میانگین رتبه در تعیین خط10.68
تعداد DNF2

لنس استرول:

لنس استرول - مسابقه گرندپری برزیل 2017

لنس استرول – مسابقه گرندپری برزیل 2017

استرول در اولین حضورش در سطح یک اتومبیلرانی جهان، فصلی پر فراز و نشیب را سپری کرد. مسابقات اول را کاملاً ناامید کننده گذراند؛ و اشتباهاتی که در حفظ تایر در گرندپری های اسپانیا و ابوظبی انجام داد نابخشودنی است.

اما در آن سوی میدان، شروع دوباره او در کانادا و سپس گرندپری رویایی آذربایجان را می بینیم که او موفق شد در آن به عنوان جوان ترین تازه کار فرمول یک به روی سکو برود. نمایش بی چون و چرای او در تعیین خط بارانی مونزا از یادمان نرود، زمانی که توانست با خودروی میانه جدولی ویلیامز از ردیف اول استارت بزند، و البته مسابقه مکزیک در اواخر فصل.

با اینکه این فصل را زیر سایه هم تیمی برزیلی خود به پایان رساند، اما فراموش نکنیم استرول در حال رشد است و فرصت های بسیاری برای نمایش توانایی های خود دارد. البته باید حواسش به حفظ تایر های نرم تر سال بعد پیرلی هم باشد!

مهم ترین نکته مثبت: کسب سکو در آذربایجان

مهم ترین نکته منفی: نمایش ناامید کننده در گرندپری ابوظبی

 عملکرد لنس استرول در سال 2017
نمره6/10
رتبه12
امتیاز40
بهترین رتبه در مسابقهسوم(1 x)
بهترین رتبه در تعیین خطچهارم(1 x)
میانگین رتبه در تعیین خط14.90
تعداد DNF4

پائول دی رستا:

Paul_di_Resta - پائول دی رستا - ویلیامز

پائول دی رستا – ویلیامز

دی رستا فصل 2017 را نه در تمرین گرندپری مجارستان، که در Q1 آغاز کرد و در مسابقه ای نیمه تمام، به پایان رساند!

وی که پس از عدم توانایی ادامه گرندپری توسط ماسا پشت فرمان FW40 نشست، پیش از آن حتی یک دور را هم با آن خودرو سپری نکرده بود. او بدون هیچ درکی از خودرو های جدید و تایر های پیرلی، در پیستی نامناسب برای ویلیامز در تعیین خط تنها 0.7 ثانیه با استرول فاصله داشت.

در مسابقه هم دی رستا عملکردی راضی کننده داشت، اما مسابقه او خیلی زود با مشکل نشت روغن به پایان رسید.

مهم ترین نکته مثبت: آخر نشدن در تعیین خط با خودرویی بدون شناخت آن

مهم ترین نکته منفی: تمام نکردن مسابقه

 عملکرد پائول دی رستا در سال 2017
رتبه
امتیاز0
بهترین رتبه در مسابقهDNF!
بهترین رتبه در تعیین خط19
میانگین رتبه در تعیین خط19
تعداد DNF1

3 دیدگاه

 1. mazroid7

  5

  0

  بنظرم امتیاز 6 برای استرول زیاده 5 یا 4 خوبه

  درجواب max verstapen عزیز هم بگم هیچ کس منکر توانایی مکس نیست و اگه دقت کنی من گفتم مکس و همیلتون و فتل و آلونسو بهترین های دنیا هستند . و هیچ کس هم نمیتونه بگه دبول شاسی خوبی نداره اتفاقا بهترین شاسی رو داره.
  تو گفته بودی ردبول با راننده های بهتر برنده میشه منم گفتم که راننده های ردبول از مکلارن بهتر نیستن مگه تو منکر فرناندو باشی وندرون هم فوق العاده پا به پای آلونسو اومده و نشون از استعداد سرشارش داره.
  در ضمن دوران همیلتون فتل هنوز در اواسطشه و حالا حالا ها اونا باید در کورس قهرمانی بجنگن. ? ?

  • max verstapen

   1

   0

   دوست خوبم من منکر رانندگیه فرناندو و وندورن نیستم بنظرم یک تنه تیم مکلارن رو جلو بردن مخصوصا بخاطر موتور بدی که داشتن تابحال. هیچ کس به اندازه ی من عاشق هیجان ورقابت تنگاتنگ نیست به همین خاطرم هست که ازورود مکس به فرمول یک طرفدارش شدم چون باسبک رانندگیش هیجان رو به فرمول یک برگردونده درنتیجه امیدوارم تیم مکلارن در ۲۰۱۸ باقدرت وارد بشه و رقابت تنگاتنگی با ردبول داشته باشه پس mazroid7 منوتو توی یه تیم هستیم
   درمورد ویلیامزهم باید بگم درمقابل سر فرانک ویلیامز باید سرتعظیم فرود آورد چون برگ زرینی ازتاریخ فرمول یک هستن فقط کاش پاسکال ورلاینو توی ویلیامز میدیدیم

 2. Ssj 110

  1

  0

  من که فقط منتظر رقابت مک لارن و ردبول هستم.
  به خاطر همین هم پیش بینی فصل خیلی جذابی میشه.
  بین تازه کارا به وندرون از همه کمتر توجه شد.
  خیلی کنجکاوم ببینم امسال چه کار میکنه.