فرمول یک ایران – نیکی لائودا، راننده سابق مسابقات فرمول یک و یکی از اعضای تیم مدیریتی مرسدس-پتروناس، در مورد پشت پرده اتفاقات فصل قبل بین نیکو روزبرگ و لوییس همیلتون صحبت کرده است.

نیکی لائودا افشا کرده که روزبرگ و همیلتون پس از تصادفشان در گرندپری اسپانیا که منجر به خروج هر دو راننده از مسابقه شد، تهدید به اخراج از تیم شده اند.

اتفاق از این قرار بود که همیلتون در پی سبقت گیری از روزبرگ، روی چمن ها رفت و تعادل ماشینش را از دست داد. وقتی که به پیست برگشت، در حال سر خوردن بود و به روزبرگ برخورد کرد که نتیجه اش، خروج هر دو ماشین مرسدس از مسابقه بود.

حاصل این اتفاق، تیره تر شدن روابط دو راننده قدرتمند مرسدس بود. لائودا فاش کرد که پس از این حادثه، مرسدس مجبور شد که قوانین جدیدی را برای رانندگانش بگذارد تا از پیش آمدن چنین حوادثی جلوگیری کند. مرسدس حتی این دو راننده را تهدید کرده بود که اگر در جهت موفقیت تیم رانندگی نکنند، اخراجشان خواهد کرد.

لائودا در مصاحبه ای با گراهام بنسینگر گفت:

ما برای آن ها قوانین ویژه ای گذاشته بودیم. مخصوصا پس از اسپانیا که هم دیگر را از مسابقه خارج کردند، اعلام کردیم که این اتفاق برای مرسدس غیر قابل قبول است.

ما بهشون گفتیم که ” شما باید مسابقه را ببرید. یکی از شما باید پیروز بشود. نباید یک دیگر را از مسابقه خارج کنید” .

“ما یک سری قوانین وضع کردیم که نباید از آن ها تخطی کنید. اگر این اتفاق بیفتد، جریمه می شوید و اگر بی اعتنا باشید، شما را از تیم مرخص می کنیم چون ما یک تیم هستیم و نمی توانیم یک دیگر را نابود کنیم.”

چند تا ایده محشر برای قوانین به ذهن توتو رسید و ما اونا رو اجرایی کردیم که حاصلش کمتر شدن برخورد هایشان بود.

 

تصادف همیلتون و نیکو روزبرگ

تصادف همیلتون و نیکو روزبرگ – اسپانیا 2016

حوادث اسپانیا، باعث شد که مالکان تیم در اشتوتگارت، خانه مرسدس بنز، خواهان روشن شدن چند و چون تصادف باشند. نیکی لائودا همیلتون را مقصر اصلی این تصادف می داند.

این که تقصیر کی بود، بحث داغی شده بود. برای من روشن بود که همیلتون با شدت زیادی به راست پیچید، روی چمن ها رفت، کنترلش را از دست داد و با برخورد به نیکو، او را به بیرون از مسابقه هل داد.

گفتم که اگر بخواهم همین الان انتخاب کنم که تقصیر کی بود، به نظرم بیشتر تقصیر همیلتون بود تا نیکو.

اما اظهار نظر لائودا، به مذاق راننده بریتانیایی قهرمان سه دوره مسابقات فرمول یک خوش نیامد.

لوییس از نظر من خوشش نیامد. زیرا دیدگاه دیگری داشت. او گفت ” چرا من را نقد می کنید؟” . به او گفتم ” ببخشید، نمی توانم بپذیرم که شما با هم برخورد کنید و از مسابقه خارج شوید و دست ما از امتیازات کوتاه بماند و بعد بگویم که تقصیر هیچکس نبود. من دنبال مقصرم. ”

بعد از آن بود که لوییس واقعا ناراحت شد. نیکو که حضور داشت گفت “تقصیر تو بود. تو به سمت داخل آمدی. چرا کمی فضا نگذاشتی؟” همیلتون هم جواب داد ” چرا باید این کار را بکنم؟ من میخواهم که مسابقه را ببرم”

لائودا اضافه کرد که بعدا یک گفتگوی تنها با همیلتون داشته تا این تصادف را با جزئیات بیشتری بررسی کنند.

 

لوئیس همیلتون و نیکو روزبرگ در گرندپری موناکو

نیکو و همیلتون هیچ دوستی ای نداشتند

همیلتون و روزبرگ رفقای دوران کودکی بودند. اما این رفاقت وقتی که سه فصل با هم بر سر قهرمانی رقابت داشتند، به انتها رسید. روزبرگ در پایان فصل گذشته به قهرمانی رسید و پس از آن بود که از مسابقات فرمول یک خداحافظی کرد. نیکی لائودا توضیح می دهد که چگونه دشمنی بین این دو راننده بریتانیایی و آلمانی بالا گرفت.

در ابتدا همه چیز خوب بود. اما هر چه رقابت داغ تر می شد، تنور رفاقت این دو نفر به خاموشی می رفت. هر دو بر علیه هم موضع می گرفتند. رقابت فقط بین نیکو و همیلتون بود و یکی از آن ها باید قهرمان می شد. آن ها هیچ رابطه ای با یکدیگر نداشتند که خیلی بد بود.

آن قدر رابطه شان به تیری و تاری رفته بود که حتی صبح ها که هم را می دیدند، به هم سلام نمی کردند.

من انتظار نداشتم که کنار هم بنشینند و صبحانه بخورند، اما رابطه آن دو واقعا بد بود. این اتفاقات روی هر دو راننده تاثیر می گذاشت که تحملش برای اعضای تیم و من سخت بود.

لوییس خیلی ناراحت بود که در عملکرد فنی، گاهی اوقات به مشکل بر میخورد. زیرا هر دوی آن ها، حقه بازی می کردند و دستشان را برای دیگری رو نمی کردند. مهندسان دو راننده، به یک دیگر کمک نمی کردند که تنظیمات مناسب را به یک دیگر بگویند. که باز هم برای تیم چیز بدی است.

آن ها از هر حقه ای برای شکست هم استفاده می کردند. که برای اعضای تیم واقعا خسته کننده بود.

 

32 دیدگاه

 1. Ssj 110

  36

  3

  بعضی موقع مسائل پشت پرده از خود مسابقه جذاب تره.
  نیکو روزبرگ قصد نداره به فرمول 1 برگرده؟؟؟؟

  • SP7779

   30

   10

   خودش تصمیم نداره
   همیلتون هم از خداشه ک نیکو برنگرده
   ولی همه ما میخوایم با اخلاق برگرده

 2. Ezk1980

  15

  8

  عجب شرایط بدی بود خداروشکر که بخیر گذشت ، این زوج بودن تعداد راننده ها خصومت سازه ، کاش به هر تیم ۱ یا ۳ ماشین میدادن بلکه تنش یا از بین بره یا تقسیم بشه ، یه ماشین بشه هزینه های تیم هم میاد پایین شاید سازنده های بیشتری شرکت کنن

 3. Naeim

  23

  57

  چرا الان این مصاحبرو کردی لاودا جان.آره از نظر تو لویس مقصره همه عالمو آدم فهمیدن حادثه مسابقه ای بود جز تو.لاودا جان استرت مود 3 میدونی چیه.نمیدونی دیگه.چیزی ک همه گفتن چیزی ک تلمتری ماشینا گفت این حرف تورو رد میکنه لاودا جان.چرا با لویس دشمنی چی میرسه بهت الان ک لویس داره قهرمانیو بدست میاره این مصاحبرو میکنی.قبلانم اینو نوشتم باز مینویسم.هر راننده ای موظف فرامین فرمانشو انجام بده.وارم آپ ک تموم شد رو خط استارت روزبرگ یادش میره موتورشو رو استرت مد3 بذاره(یعنی حالت مسابقه ای)نحوه کار کردن موتور روزبرگ جوری بود ک بیشترین جذب انرژی برای باتریشو داشت.اگه تصادفو نگا کنی پیچ 3 ک داشت شروع میشد ماشین روزبرگ شروع میکنه چشمک زدن ک از داخل ماشین لویس و دنیل ریکیاردو کاملا معلومه.این چشمک زدن یعنی داره انرژی بازیافت میکنه ونشون میده روزبرگ رو حالت اشتباه موتوری بوده.ودر هین پیچ بلافاصله انگشتشو از فرمون برمیداره و موتورو ب حالت درست در میاره و نیذاره استرت مد 3 و داخل پیچو هم جوری میبنده ک تا اون لحظه اگه بخوام دقیق بگم لویس باهاش 17 کیلومتر اختلاف سرعت داشته و ب خاطر هین با سرعت وحشتناکی میرسه بهش..لویس میبینه روزبرگ موتورش داره درست کار نمیکنه و سعی میکنه با اختلاف سرعتی ک داره سبقت بگیره چون ممکن بود دیگه در طول مسابقه نتونه چون روزبرگ میفهمید رو استرت مد 3 نیست.بعد از تصادف میرن پیش داورا اطلاعات مهندس میدن تلمتری میدن داورا فرمانو اختلاف سرعتو همرو در نظر میگیرن و ب این نتیجه میرسن ک حادثه مسابقه ای بوده.چون لویس اخلاف سرعت داشت و نیکو داخلو داشت.پس هر دوتا حق داشتن.آره لاودا جان.نکن اینکارارو اگه اشتبا نکنم 3 تا قهرمانی داری و حالا ک لویس داره ازت میزنه جلو چشم نداری ببینیش

  • Schumi

   30

   10

   گل پسر اين كسى كه دارى راجع بهش صحبت ميكنى نيكى لائوداس! يكى از بهترين هاى تاريخ! مدير تيم مرسدس! بعد شما ميفهميد اون نميفهمه؟! چرا اينقدر خودتون رو مسخره ميكنيد… شما فكر كنيد هميلتون از همه بهتره… كسى هم باهاتون كارى نداره… ولى اينقدر كمالات نداشته خودتون رو نشون نديد

   • Naeim

    11

    11

    کمالات ?چ ربطی داشت
    خودمون رو مسخره میکنیم?باز چ ربطی داشت
    خوبی برادر
    من اون حادثرو گفتم دربارش و اینکه همه میگن اون ی حادثه مسابقه ای ب غیر از این آقا.شومی تلمتری ک میدونی یعنی چی.تلمتری ماشینا میگه حادثه مسابقه ای.ولی این آقا?میگه لویس مقصره.استرت مد 3 میدونی چیه.این آقا میدونه روزبرگ اشتباه اولو کرده باز میاد میگه لویس مقصره.اصن شومی تو بگو چرا الان این مصاحبرو کرده واقعا چرا.تو باشی ب این فک نمیکنی ک الان ک لویس داره چهارمین قهرمانیو میگیره این آقای لاودا داره شیطونی میکنه.نه واقعا چ ربطی ب کمالات داشت آقا دیس کنین ولی یکی بیاد خدایی منو روشن کنه ک چرا الان این مصاحبرو کرد.
    کمالات نداشته??باشه داش تو بخند چشم اصن ما هیچی نمیگیم

  • king soltan

   9

   8

   با سلام
   دوست عزیز این حرفها را لائودا داره می زنه یکی از اسطوره های فرمول یک در ثانی اونی که داخل تیمه خیلی خیلی بهتر از منو و شما می دونه چه خبره.اگه الان داره می گه به خودش ربط داره و می تونست نگه این که بگیم حسادت می کنه خیلی حرف اشتباهیه ولی مگه ایرانی هست که حصود باشه زمانی که لوییس رکورد پولهای شوماخر را زد کسی بهش حسادت کرد تازه خانواده شوماخر کاسکت اونو براش آوردن و بهش تبرکی گفتن خواهشا عادتهای خودمان را گردن دیگران نندازیم

   • Naeim

    3

    6

    شوماخرو با هرکسی مقایسه نکنیم لطفا.همین پارسال فیلیپه ماسا گفت واسه اینکه برا من جا باز شه تو تیم مایکل شوماخر رفت.ولی این آقا چی.خب پارسال ک گفته بود مقصر لویس دیگه الان چرا آخه.بعدشم الان دیگه همتون میگید اسطوره دیگه.تا 2 روز پیش بیشترتون میگفتید با پول اومده

   • mike-delta24

    6

    0

    خانواده شوماخر فقط تبریک گفت.
    خانواده آیرتون سنا کاسکت سنا رو بش هدیه دادن.

   • Akbar (Ghasemi)

    1

    0

    کاسکت سنا رو هدیه ندادن، فقط دادن باهاش دور افتخار زد

 4. max verstapen

  31

  7

  یکی از کارای خوب وعالی که مرسدس دراین چندسال انجام داده بود قراردادن دوتا راننده ی رقابتی و همطراز مثل همیلتون و روزبرگ بودش واینکه مرسدس و توتو ولف اجازه میداد که باهم رقابت کنن . به فاصله امتیازی مرسدس با بقیه تیم ها در سالهای پیش دقت کنید این فاصله مدیون رقابت روزبرگ و همیلتون بوده اما با آوردن بوتاس که به اسم بادیگارد وجانفدا برای همیلتون ازش یادمیشه این رقابت رو از بین برد نمونشم فاصله مرسدس و فراری دراین فصل که اگه فراری گند نمیزد به مسابقه هاش حتی این احتمال وجود داشت که قهرمانیه تیمی رو هم از دست بدن! اما به نظر من اگه ریکیاردو یا ورشتپن میومدن مرسدس روح رقابت دوباره زنده میشد و مرسدس در اوجش باقی میموند و دیگه ترس واضطراب رو توی چشمان توتو ولف و نیکی لائودا هنگام تماشای مسابقه شاهد نبودیم.

  • king soltan

   5

   4

   با سلام
   دقیقا باهاتون موافقم البته احتمال اینکه مکس بیاد بیشتره ولی واقعا نمی دونم لوییس می مونه یا شاید بازنشست کنه خودش رو

 5. Javad f1

  26

  9

  من خیلی خوب یادمه که آقای صباغ چه تو رمان مسابقه و چه بعدش داشت فقط از همیلتون حمایت میکرد و میگفت تقصیر هیچکی نبود!

 6. Rexa25

  9

  5

  واقعا حیفه که رفاقتشون از بین رفت

 7. cfz

  18

  0

  روی سکو که بعد از مسابقع میومدن کاملا معلوم بود اصلا دل خوشی از هم ندارن. واقعا رابطشون بد بود. سنا و پراست هم مث اینا بودن یا حتی بدتر. خوبیش اینه ک مسابقات هیجانی میشه بینشون و بدیش اینه رفاقت از بین میره

 8. benota

  12

  34

  هم نیکو هم لوئیس راننده های بزرگی هستند اما
  2016 دستورات تیمی و موش دواندن تیم باعث اصلی قهرمانی 5 امتیازی نیکو بود ، بهر حال هم ملیت تیم بود
  نیکو…

  • رد.رولوشن

   11

   5

   شما قهرمانی ۲۰۰۸ همیلتون و جانبداری روان دنیس از او در برابر آلونسو عمدا که فراموش نکردی!؟

  • mojtaba

   7

   1

   دقیقا کدام دستور تیمی به نفع نیکو صادر شد ولی من به شما میگم تو موناکو به خاطر مشکل ترمز نیکو بهش دستور دادن راه رو برای لوییز باز کنه دقت کن پیست موناکو سخت ترین پیست برای سبقت

 9. Schumi

  19

  20

  همه اينا به علاوه اون داستانى كه هميلتون توى ياس مارينا درست كرد اگه روزبرگ اينقدر مسخره خداحافظى نمى كرد مرسدس هميلتون رو اخراج ميكرد…

  • Meysam..LaFerrari

   12

   13

   مطمئنم مدیران مرسدس انقدر زیرک و باهوش بودن که بفهمن لوئیس رو بعنوان بهترین راننده ی دنیا نباید از دست بدن ، خیلی ساده اید اگه باور کنید این داستان اخراجو:))
   اگه رزبرگ میموند و بر فرض همیلتون اخراج میشد شک نکنید شانس فتل برای قهرمانی بسیار بیشتر از اینها میبود امسال?

   • S5

    11

    3

    روزبرگو بی خیال شو، با همچین ماشینی که فراری ساخته، الان بوتاس شاخ شده.

   • Meysam..LaFerrari

    4

    7

    بله متاسفانه فراری بهترین خودروی این فصل رو ساخته و راننده های مرسدس هم این رو بخوبی میدونن.

   • Akbar (Ghasemi)

    2

    0

    دوست عزیز لافراری تعصب تا جایی خوبه که ادمو کور نکنه در بهترین حالت خودرو فراری میشه گفت خیلی به مرسدس نزدیک بوده

  • مرسدس.

   4

   6

   امکان نداشت لوییس را اخراج کنند. علاقه ای که توتو به لوییس دارد اینجا زبانزد است. حتی تا خوده کارخانه هن رسیده بود. لوییس تنها راننده مرسدس است که رفت و امد بسیار زیاد و صمیمانه ای با توتو دارد.
   بعدشم هیچ موقع مرسدس دست از یک نابغه نمیکشد.

 10. king44

  16

  28

  سال دیگه میگیم مکس رو بیارن تا دل تو شاد شه اما جالب بود حرفای لاودا سر اسپانیا مقصر لویز ولی در کل لویز خیلی سر تر از روزبرگ و فتل جونتونه صد در صد شب بخیر

 11. محمد امیر خضری

  9

  0

  رفاقت طولانی بود ولی این دو تا آدم کاملا داستانشون با هم فرق داشت. حتی پدراشونم. اینا بیشتر همدیگر رو میشناختن تا دوست باشن.

 12. Behrooz

  6

  18

  چرا مسابقه اخر پارسال مرسدس نذاشت این دو تا رقابت خودشون رو بکنند ! مرسدس که هم تیمی هم نفری قهرمان میشد ، دستور تیمی مشخص کرد که مدیران خواهان قهرمانی نیکو بودند .

  • SP7779

   10

   6

   بازم کامنتی حماسی
   اره اقا همه خواهان بودن!!!!!
   ولی فقط نمیدونیم اگه یاس مارینا سب همیلتون رو میگرفت.توی مرسدس جایی برای رفیقتون میوموند یا نه
   ضمن اطلاع بگم اون دستور تیمی برای برنده شدن رییس توسط تیم بود نه قهرمانی ی شخص خاص

  • Ezk1980

   15

   1

   چون پولی که تیم میگیره رابطه مستقیم داره با امتیازاتش ، امتیاز بیش‌تر یعنی پول بیش‌تر ، مدیران مرسدس دنبال منافع تیم اند نه منافع شخصی راننده ها

  • Saeed

   17

   9

   تو اون مسابقه فتل فقط بخاطر آلمانی بودن رزبرگ و برای اینک پرچم کشورش بالا بره و قهرمان نشه سبقت نگرفت وگرنه بخاطر این بازی بچه گانه مرسدس پیروزی تو اون مسابقه رو از دست میداد

   ضمنن اگ میخای بفهمی مرسدس طرفدار کی بود فقط چهره وولف رو بعد از هر مسابقه باید ببینی و وقتی همیلتون میبرد سر از پا نمیشناخت ولی برا رزبرگ هیچی…

   حرف های برنی اکلستون هم فراموش نشود ک میگف امیدوارم همیلتون قهرمان شه…

   خیلی خوشم اومد ک فتل با حرکت فراموش نشدنیش ب رزبرگ کمک کرد تا راننده و رسانه و مدیر انگلیسی رو محو کنه..?

   • Saeed

    5

    6

    قهرمان نشه

    منظورم ب خطر نیفتادن قهرمانی رزبرگ بود

   • king soltan

    8

    3

    با سلام
    سعید جان رزبرگ سوم هم می شد قهرمان می شد البته کار فتل بسیار در خور تحسین بود و به قول خودش حقه کثیف همیلتون کارساز نشد ولی به عنوان کسی که طرفدار سرسخت تیم مرسدس هستم اینو بگم که من همیشه گفتم این یه بازی تیمیه نه انفرادی و راننده ها جزیی از تیمها هستند بهترین راننده ها با بدترین ماشینها کاری نمی تونند بکنند مانند همین الونسو .در هر تیمی رفاقت تیمی و رقابت دو اصل مهم هر تیمی هست وقتی تیم یک دست نباشه این اختلافها توش پیش میاد ولی امسال با یکدست تر شدن این اوضاع فرق کرده .همیشه تیمی که بهتر کار کنه بهتر هم نتیجه می گره تو همه عرصه ها منظورمه