Register

نوزده − 5 =

A password will be e-mailed to you.

فرمول یک ایران – یکشنبه آینده شاهد برگزاری یکی دیگر از گرندپری های آسیایی فرمول یک در پیست سپانگ خواهیم بود، گرندپری مالزی . برای آشنایی بیشتر با پیست و تاریخچه ساخت آن با ما همراه باشید.

نگاهی بر پیست بین‌المللی سپانگ مالزی؛

در اواسط دهه 1990 میلادی، مالزی در حال توسعه و پیشرفت بیشتر بود. دکتر ماهاتیر محمد، نخست وزیر کشور مالزی اعتقاد داشت که این کشور تا سال 2020 تماما صنعتی خواهد شد. یکی از بهترین مسیرها برای رسیدن به این مهم فعالیت در زمینه ماشین و خودرو بود.

شرکت نفتی شماره یک مالزی، یعنی پتروناس سرمایه گذاری های بزرگی در تیم سائوبر انجام داد و پروتون، شرکت سازنده اتوموبیل لوتوس را خریداری کرد.

یکی از عجیب ترین برنامه ها ساختن مسیری بود که فرودگاه بین المللی کوالالامپور را به مرکز شهر متصل کند. ماهاتیر همچنین دستور داد که یک پیست جایزه بزرگ ساخته شود، آن هم نه هر پیستی، او پیستی می خواست که دنیا به خاطر تکنولوژی و امکانات آن به مالزی حسادت کند. چیزی که نصیب او شد سپانگ در سال 1999 بود، که ناامیدش هم نکرد.

تمرین اول فرمول یک مالزی 2016

تمرین اول فرمول یک مالزی 2016

سپانگ یکی از فنی ترین پیست های فرمول یک است که توسط هرمان تیلکه طراحی شده است. کارها از سال 1996 شروع شده بود و ساخت آن طی 14 ماه به اتمام رسید، ساخت سپانگی که 130 هزار نفر را در خود جای می دهد 12 میلیون دلار هزینه داشت.

سپانگ ترکیبی از مستقیمی های بلند و سریع و قسمت های پر پیچ است، هم چنین عرض زیادش اجازه سبقت گیری را به راننده ها می دهد. راننده ها دوستش دارند و جو محلی مالزی این گرندپری را که تا به حال 18 مرتبه برگزار شده است به یکی از جالب ترین های فرمول یک تبدیل می کند. البته نرخ فروش بلیت های این گرندپری نرخ نزولی داشته است و شایعاتی پیرامون کنار رفتن مالزی از فرمول یک شنیده می شود.

نگاهی فنی تر

پیست سپانگ 15 پیچ دارد، ساعت‌گرد می‌باشد و طولش 5.543 کیلومتر است، راننده ها مسافت 310.408 کیلومتری مسابقه را در 56 دور طی خواهند کرد.

رطوبت و دمای زیاد کار را در مالزی سخت می کند، به همین خاطر یکی از خسته کننده ترین مسابقه های سال است. به همین دلیل راننده ها مانند سنگاپور مایعات زیادی مصرف می کنند. احتمال بارش ناگهانی باران نیز در مالزی وجود دارد که این یکی دیگر از چالش های پیش رو است.

بهتر است نگاهی به نقشه پیست بیاندازیم.

نقشه پیست سپانگ مالزی- گرندپری مالزی

نقشه پیست سپانگ مالزی- گرندپری مالزی

مسابقه از مستقیمی کنار پیت لین شروع می شود، مسیری که شامل DRS نیز است. برای راننده ها اهمیت زیادی دارد تا از پیچ آخر خروج مناسبی داشته باشند و در این مستقیمی به سرعت خوبی دست پیدا کنند.

پیچ یک طولانی و کند است، این که بعد از یک مستقیمی بلند قرار دارد یعنی مکان خوبی برای سبقت گیری است. البته پیچ یک ساده به نظر می رسد ولی ساده نیست، مسیر بعد از آن تا پیچ سوم ناهموار است و این کمی کار را دشوار می کند.

پیچ های 5 و 6 شیکینی سریع می سازند که به دلیل سرعت بالا در آن ها نیروی جی زیادی به راننده وارد می شود و هم چنین لاستیک ها به شدت تحت فشار قرار می گیرند. هم چنین نیروی جی زیاد در این قسمت برای سیستم روغن هم چالشی است، چون باعث می شود که روغن موتور تحت فشار زیاد به یک قسمت مخزن برده شود و جریان آن را دچار مشکل می کند.

برخورد راننده ها با پیچ های 7 و 8 به مانند یک پیچ است که با ایپکس دوبل آن را پشت سر می گذارند، عبور از روی ناهمواری ها و کرب ها می تواند منجر به از دست دادن تعادل ماشین شود.

پیچ 14 هم یکی دیگر از پیچ های مهم است، راننده ها باید سخت ترمز بگیرند و فرمان را بچرخانند، در همین حال دید خوبی نیز ندارند. خیلی مهم است که راننده ها از حافظه شان در این نقطه استفاده کنند.

سپس به مستقیمی بین پیچ های 14 و 15 می رسیم و سرعت زیاد در آن می تواند فرصت خوبی برای سبقت گیری در پیچ 15 فراهم کند، پیچی سنجاقی و چپ گرد، البته باید مواظب باشید که سبقت خود را هدر ندهید و حریف دوباره در پیچ یک جایگاهش را پس نگیرد.

برای آشنایی بیشتر می توانید ویدئوی زیر را مشاهده فرمایید:
[videojs_video url=”https://hw5.asset.aparat.com/aparat-video/1d91e187620b7e61d66d7cefe5a8dcca8278934-360p__23608.mp4″ width=”752″]

آمار و ارقام گرندپری مالزی؛

رانندهبردتیمبردموتوربرد
سباستین فتل4فراری7فراری7
مایکل شوماخر3ردبول4رنو5
فرناندو آلونسو3مک‌لارن2مرسدس4
کیمی رایکونن2رنو2بی‌ ام‌ و1
جنسن باتن1ویلیامز1تگ هویر1
لوئیس همیلتون1براون جی‌پی1
دنیل ریکاردو1مرسدس1
رانندهسکوتیمسکوموتورسکو
مایکل شوماخر5فراری13مرسدس17
فرناندو آلونسو5مک لارن9فراری14
لوئیس همیلتون5ردبول8رنو11
سباستین فتل5مرسدس7بی ام و6
جنسن باتن4رنو5هوندا2
نیکو روزبرگ4ویلیامز4تگ هویر2
رانندهپول‌پوزیشنتیمپول‌پوزیشنموتورپول‌پوزیشن
مایکل شوماخر5فراری7فراری7
لوئیس همیلتون4رنو3رنو6
فرناندو آلونسو2ردبول3مرسدس5
فیلیپه ماسا2مرسدس3
سباستین فتل2مک لارن1

عکس هایی بیشتر از سپانگ:

2 دیدگاه

 1. سجاد

  6

  0

  خب رسیدیم به یکی از سخت ترین پیست ها از نظر من.racing line تو این پیست خیلی مهمه و متنوع و از اون پیستایی هست که تفاوت راننده های هم تیمی مشخص میشه.دید پیست یه طور خاصیه و کمه.بعضی جاها مسیر جلو و پیج کاملا مشخص نیست.باید از بر باشی و چون عرض وسیعی داره انتخاب مسیر درست خیلی مهمه.بر خلاف نظر برخی دوستان که میگفتن سنگاپور،مالزی و ژاپن به دلیل پیچهای زیاد به نفع فراریه ولی به نظر من حساب مالزی و ژاپن با پیستایی مثل سنگاپور،مجارستان حتی چین و اسپانیا که فراری میتونست توش خوب باشه فرق داره.پیست نسبتا سریعی هست و جالبه که از لحاظ میانگین سرعت تقریبا مشابه با بحرین و کاناداست.منتهی پیچ ها و دینامیک پیست شبیه به چین و تا حدودی بحرین و بریتانیاست.و به همین دلیل مرسدس هم توش خیلی خوبه و حتی ردبول. و فراری کار سختی داره ولی اگه دما و رطوبت بالا باشه به نفع فراری خواهد بود و به نظرم بارون اگر بیاد فراری ضرر خواهد کرد چون هم مرسدس بهتر میشه و هم ردبول.این بحث فقط سر ماشین هست و حساب راننده ها جداست

 2. NR6

  1

  0

  شایعاتی شنیده میشه؟؟
  مگه امسال آخرین گرندپری مالزی نیست؟