Register

16 − 9 =

A password will be e-mailed to you.

مجله خودرو ایران – بله درست خواندید، ۵۰۰ اسب بخار. البته این یک GT3 RS جدید نیست. خبری از مواد سبک وزنی مانند منیزیم روی سقف نیست که باعث افزایش ۱۰ کیلوگرمی وزن نسبت به برادر گرانتر شده. به گفته پورشه حتی موتورها هم یکسان نیستند.

مشخصات که یکسان است. حجم موتور ۶ سیلندر تخت تنفس طبیعی با ۰٫۲ لیتر افزایش به ۴٫۰ لیتر رسیده و قدرت و گشتاور به مانند پورشه ۹۱۱ GT3 RS و ۹۱۱ R حالا ۵۰۰ اسب بخار و ۴۶۰ نیوتن متر است. اما به قول کمپانی، موتور اصلاح شده و سبک وزن مدلهای ۹۱۱ Cup و ۹۱۱ RSR است(با قدرت ۴۸۵ و ۵۱۰ اسب بخار). با دور موتور محدود شده به ۹٫۰۰۰ rpm، دور موتور هم ۲۰۰ rpm کمتر است.

پورشه 911 GT3

اما پورشه چه پاسخی درباره عدم پیشنهاد گیربکس شش سرعته دستی محبوبش دارد؟ PDK پاسخ دندان شکنی است. شاید با توجه به محبوبیت گیربکس دستی، آن را سفارش داده و با خیال خوش به خانه می رفتید؛ ولی حالا کمپانی تنها پاسخ درست را در اختیارتان قرار داده. حتماً با خودتان می گویید گیربکس دستی با لذت بیشترش چگونه پاسخ اشتباه است. جواب اینست که در این مورد استثنایی، گیربکس معروف PDK آنچنان با موتور هماهنگ شده که سریعتر، دقیقتر و حتی لذت بخش تر است.

در یک کلام استثنایی؛ به جرئت می توان گفت این گیربکس بهترین دوبل کلاچ دنیاست. از تمام توانایی موتور استفاده می کند و در لحظه عمل می کند. یادآور می شوم که یک موتور تنفس طبیعی داریم که قدرت و گشتاور را در دور بالا تحویل می دهد(حداکثر قدرت در دور ۸٫۲۵۰ rpm و حداکثر گشتاور در دور ۶٫۰۰۰ rpm). با این حال در هر دوری و حتی اگر در آخرین دنده باشید، PDK اجازه نمی دهد کمبودی حس کنید.

پورشه 911 GT3

اشاره به موتور تنفس طبیعی شد، آن قدر عالی است که با خودم گفتم”اه، خدای من، عجب موتوری!”. احساس یک خودروی ماسلکار را دارد! با وجود نبود هیچ سیستم پرخورانی، فشاری که موقع شتابگیری وارد می شود حرفی برای گفتن باقی نمی گذارد. همچنین صدای بسیار نافذی دارد که با سفارش اگزوز اسپرت بهتر هم می شود.

پورشه 911 GT3

طبق اعلام پورشه، صفرتاصد ۹۱۱ GT3 که ۱۷ کیلوگرم نسبت به قبل سبکتر شده، به ۳٫۴ ثانیه رسیده و حداکثر سرعت با ۲ واحد افزایش به ۳۲۰ کیلومتر بر ساعت رسیده است.

می رسیم به بحث کیفیت رانندگی؛ سیستم تعلیق خشن ولی کاملاً فعال و واکنش پذیر است. واکنش به دستورات راننده و احساساتی که فرمان از سطح جاده منتقل می کند از استانداردها بالاتر است ولی به نظر می رسد نسبت به نسخه قدیمی کمی افت دارد. فرمان پذیری در پیچها عالیست و فنرها برای شرایط پیست کاملاً آماده به نظر می رسند. البته که نمی توان از سواری آن به عنوان یک سواری لوکس و راحت نام برد و نباید هم انتظاری غیر از این داشت.

در داخل کابین، موقعیت راننده عالی است و با سفارش صندلیهای فیبر کربنی که بهای ۳٫۳۲۴ پوندی را می طلبند، طوری در صندلی قفل خواهید شد که انگار شما را در آغوش گرفته اند. فرمانی که شما را به یاد ۹۱۸ اسپایدر می اندازد، در تکمیل احساس خوب داخل کابین کمک می کند. لانچ کنترل عالی است؛ ترمزهای کربن سرامیکی ۶٫۴۹۸ پوندی هم احساس خوبی به شما می دهند حتی در زمانی که به آنها فشار می آورید.

پورشه 911 GT3

با نگاه به کنسول میانی وضع بهتر هم می شود. این بار با شلوغی سابق مواجه نیستیم و مهمترین چیزهایی که در اختیار شماست، کنترل وضعیت فنرها، اگزوز و گیربکس اسپرت است؛ این موضوع خاطرنشان می کند خودرویی داریم که توسط مهندسان شرکت ساخته شده نه توسط خریدار.

پورشه 911 GT3

در نهایت خودرو حس چابکی، ریزنقشی و سرعت را به شما می دهد. سرعتی که برخلاف چیزی که اکثر مردم فکر می کنند، کافی است و احساسی بیشتر از هر ماشینی در این رنج قیمتی؛ ۱۱۱٫۸۰۲ پوند، بهایی که برای مهندسی بی نظیر پورشه ارزشش را دارد.

2 دیدگاه

 1. schumi

  3

  1

  واقعا پورشه عالی کار کرده از یک موتور تنفس طبیعی ۴ لیتری ۵۰۰ اسب بیرون کشیده شاهکار مهندسی هست. افرین به پورشه که سنتش رو حفظ کرده.

 2. f1 seb5

  2

  0

  دقیقا مثل ایران خودنرو با هل برو?