فرمول یک ایران: فرمول یک در ایستگاه پایانی سفر خود به قاره ی آمریکا به برزیل میرسد. کشور قهوه که رانندگان بزرگی به موتوراسپورت دنیا معرفی کرده حالا، منتظر آخرین میزبانی خود از فیلیپه ماسا است. در ادامه بیشتر با تاریخچه ی این جایزه بزرگ آشنا میشویم.

 

تاریخچه ی برگزاری:

اولین مسابقه در پیست اینترلاگوس در سال ۱۹۷۲ برگزار شد. البته این مسابقه در جدول قهرمانی تاثیری نداشت و به نوعی ارزیابی سطح میزبانی برزیلی ها بود. به هر حال، کارلوس روتمان آرژانتینی از تیم برابام فورد پیروز مسابقه شد. در مسابقه ی سال بعد که اولین گرندپری فرمول یک برزیل بود، امرسون فیتیپالدی که در کشور خودش مسابقه میداد، مسابقه را با خودروی لوتوس فورد، برد. جکی استوارت هم از تیم تایرل فورد دوم شد و دنی هولم نیوزلندی هم از تیم مکلارن فورد به مقام سومی رسید. از آن پس هر سال مسابقه ی برزیل، برگزار شده. ناگفته نماند این مسابقه چندین بار در پیست جاکار پاگوآ (پیست بین المللی نلسون پیکه) هم برگزار شد. آخرین مسابقه ی این پیست را، نایجل منسل از تیم فراری در سال ۱۹۸۹ برد. پس از آن مسابقات دوباره به اینترلاگوس منتقل شد.

دنی هولم، قهرمان سال 1967 فرمول یک

دنی هولم، قهرمان سال ۱۹۶۷ فرمول یک

 

موفق ترین ها:

الن پراست فرانسوی با شش برد در سرزمین قهوه، بهترین عملکرد را به عنوان راننده در این جایزه بزرگ دارد و تیم مکلارن با ۱۲ برد در جدول سازندگان برزیل بی‌رقیب است. فراری با ۱۰ برد و ویلیامز با شش برد در تعقیب این تیم انگلیسی است.

پیست اینترلاگوس برزیل

پیست اینترلاگوس برزیل

 

مسابقه ی سال ۲۰۰۸

مسابقات برزیل همواره از رقابت های جذاب فصل بوده اند. مسابقه ی سال ۱۹۹۱ و برد شیرین آیرتون سنا، مسابقه ی تکرار نشدنی سال ۲۰۱۲ و … اما داستان مسابقه ی ۲۰۰۸ متفاوت بود. جدال قهرمانی تا دور آخر، پیچ آخر و حتی بعد از اتمام مسابقه توسط رهبر آن ادامه داشت. لوئیس همیلتون با کسب پنجمی به اولین قهرمانی خود درفرمول یک رسید. و فیلیپه ماسا، تلخ ترین برد تاریخ فرمول یک را به نام خود ثبت کرد. فرناندو آلونسو از تیم رنو دوم شد و کیمی رایکونن هم به مقام سومی رسید و یکی از جذابترین فصل های تاریخ فرمول یک پایان یافت.

سکوی مسابقه ی سال 2008

سکوی مسابقه ی سال ۲۰۰۸

 

مسابقه ی سال ۲۰۱۵

مسابقه ی پارسال، یکی از خسته کننده ترین رقابت های فصل بود. جایی که نیکو روزبرگ مسابقه را از خط یک آغاز کرد و در یک مسابقه ی بدون هیجان به پیروزی رسید. هم‌تیمی او لوئیس همیلتون هم دوم شد و سباستین فتل هم سکوی تکراری فصل را کامل کرد و سوم شد.

سکوی مسابقه ی سال 2015

سکوی مسابقه ی سال ۲۰۱۵

 

امسال، نیکو روزبرگ میتواند با پیروزی این مسابقه برای اولین بار، قهرمان فرمول یک شود اما اگر همیلتون که تا به حال در برزیل بردی نداشته است مسابقه را ببرد، تکلیف قهرمان در ابوظبی مشخص خواهد شد؟ به نظر شما نیکو میتواند با سومین پیروزی پیاپی خود در برزیل، قهرمان فصل ۲۰۱۶ شود؟

9 دیدگاه

 1. محمد حسین--nico rosberg

  12

  27

  ۱۰۰% nico اول میشه.شک نکنید.
  درسته hamilton راننده خیلی خوب هست و توان ۱ شدن داره.ولی روحیه داشتن خیلی مهم هست.
  البته استرس زیادی روی رانندگان بنز هست.فرض کنید ۱۰ دور مونده ماشین خراب بشه.استارد بد قطعه ماشین اسیب ببینه و….
  خیلی چیزها باید خوب باشه تا nico یا hamilton قهرمان بشه.
  ولی من میگم nico قهرمان میشه و اول.
  امیدوارم تایم گیری pole بشه.

 2. محمد زهیری

  2

  23

  واقعا امسال نیکو حقش بوده قهرمانی با این که خیییلی جا ها بوده به همیلتون اوانس دادن که فاصلشو کم کنه با رزبرگ ولی کماکان اوله . امسال خییییلی خوب بود من با این که کلا از تیم مرسدس خوشم نمیاد ولی حق رو میدم به رزبرگ که ببره .

  • Helix.H44

   19

   2

   همچین چیزی نیست برادر.راننده خودتو تشویق کن بقیه رو تخریب نکن.بعضی ها عادت کردن به جای هواداری از راننده خودشون بقیه رو تخریب کنن تا خودشونو بر حق بدونن.تا حالا از طرف دارای همیلتون شنیدی که روزبرگ رو تخریب کنن. من که اینجا ندیدم

دیدگاه خود را بیان کنید