Register

8 + 16 =

A password will be e-mailed to you.

پیش از مسابقه فرمول یک بحرین 2022، برخی از مسائل فنی و چالش های طراحی ایجاد شده برای تیم ها مورد بررسی و قضاوت قرار می گیرند که یکی از این موارد نیز آینه های تیم مرسدس است.

آینه های خودروی W13 تیم مرسدس قرار است به دلیل طراحی خاصی که دارد از لحاظ قانونی مورد بررسی قرار بگیرد. مرسدس در به‌روزرسانی که برای تست پیش فصل بحرین داشت، نقاط مختلفی را تغییر داد. صحبتهایی به نقل از کریستین هورنر مدیر تیم فرمول یک ردبول ریسینگ در مورد غیرقانونی بودن برخی از تغییرات مرسدس منتشر شد که بعدا توسط تیم ردبول و کریستین هورنر رد شد.

متیا بینوتو مدیر تیم فراری خودروی مرسدس را یک خودروی فضایی نامید و گفت:

این چیزی است که باید برای آینده مورد بررسی قرار بگیرد. در گذشته ما گفته بودیم که آینه ها نباید هیچ تاثیر ایرودینامیکی داشته باشند.

آنها صرفا باید وجود داشته باشند تا راننده با آن به پشت سر نگاه کند و فکر می کنم که طوریکه مرسدس این آینه ها را طراحی کرده است تاثیر ایرودینامیکی به سزایی را ایجاد می کند.

نیکولاس تومبازیس از فیا گفت:

ما همیشه قوانین پیش رو را بررسی می کنیم و می بینیم که آیا شفافیت برقرار است یا خیر. و وقتیکه قوانین جدیدی از راه می رسند گاهی اوقات کلمات ممکن است به آن قصد و نیتی که در عمل استفاده می شوند به کار نروند.

میزان اختلاف این موضوع نسبت به چیزی که تعیین شده بود کم به نظر می رسد. اما قسمت های کمی وجود دارند(که باید مورد بررسی قرار بگیرند) و با تیم ها در موردشان بحث کرده ایم.

برخی از جزییات کوچک هستند که نسبت به قسمت های دیگر کمتر در چارچوب قانون قرار می گیرند. برخی از بالچه ها و قطعاتی نظیر آن هستند که شاید به طور کامل در چارچوب قوانین نباشند اما بسیار جزیی هستند.

فراری معتقد است که تاثیر ایرودینامیکی آینه های مرسدس بیش از آن اندازه ای که نیکولاس تومبازیس فکر می کند “کم و جزیی” است، اثر دارد. بحث فراری روی قانون 3.2.2 است که طبق آن ” قطعاتی که جز بدنه حساب نمی شوند تاثیرات ایرودینامیکی آنها باید برابر با کاربرد اصلی آن قطعات باشند” و علاوه بر این ” هر طراحی که بتواند تاثیر ایرودینامیکی این قطعات را افزایش دهد ممنوع است.

تومبازیس اضافه کرد:

به شکلی که قانون (به شکل ادبی) بیان می شود، نام “Mirror Stays” به بدنه ربط پیدا می کند. در باقی نقاط، در باقی قسمت های قانون، ما یک بیانیه ای داریم به مانند اینکه ” برای فلان هدف چیزی، شما باید به شکل های نام برده عمل کنید”

و ما در آنجا دیدگاه متفاوتی داریم زیرا می گوید در آنجا مقررات به طور خاص هدف یا دلیلی برای وجود یک جزء خاص بیان می کند.

پس اگر ببینیم تیمی کار متفاوتی انجام می دهد و از آن عملکرد به عنوان بهانه استفاده می کند، اجازه نمی دهیم. با وجود کلمه “Mirror Stays” این جمله وجود ندارد.

مدیر فنی تیم آلفاتائوری جودی اگینتون گفت که بدنه مرسدس طراحی جالب ولی خوبی دارد و در حال حاضر چیزی برای نگرانی برای آنها وجود ندارد.

38 دیدگاه

 1. h.e.s.a.m 4️⃣4️⃣

  15

  2

  طراحی مرسدس در حال حاضر براشون شده یه شمشیر دو لبه ، یا بعد از ریس سوم‌ یه برتری خوب بهشون میده تا زمانی که بقیه تیم‌ های بالای جدول کپی کنن و یا باعث میشه که مرسدس عقب بیوفته و تا برگشت به طراحی عادی و تنظیمات نهایی یه اختلافی با صدر جدول پیدا میکنه . با توجه به قدرت گرفتن دوباره فراری بعد از چند سال و اومدنش توی کورس قهرمانی باعث میشه امتیازات کلش وسه ردبول نباشه و بینشون تفسیم بشه . ولی از اونورمرسدسم دوتا تیم با ۴ راننده خوب جلوش داره که عبور ازشون اصلا کار آسانی نخواهد بود .
  همه اینا نشون دهنده یه فصل پر هیجان و پر از رقابت های نزدیک‌ هست و ما طرفداران هم لذتشو میبریم

 2. Nima

  15

  0

  شروع این بحث ها زمانیه که باقی تیم که متوجه برتری اساسی بشن و این نشون میده که باقی تیم ها از طراحی مرسدس چقدر نگرانن ولی باید تا یکی دو تا مسابقه اول صبر کرد و دید که این برتری واقعا وجود داره یا نه، در صورتی که مرسدس تونسته باشه با طراحیش از باقی خودرو ها سریع تر باشه قطعا تا نیم فصل خیلی از تیم ها به سمت خط طراحی مرسدس میرن

  • Sebmm

   2

   8

   نیما در متن قانون اومده ک تیمها در ساخت ماشین حق ندارن از ایینه های ایرودینامیکی استفاده کنن… ک مرسدس انجام داده
   خب جای نگرانی نیست برا هیچ کدام چون اونها هم استفاده میکنن از این نوع اینه ها

  • Hassan. AMG

   7

   2

   لطفا دوستانی که از قانون حرف می زنند، متن اون قانون رو(برای سال ۲۰۲۲) اینجا بیاورند(متن انگلیسی) تا ما با استفاده از مترجم گوگل بفهمیم دقیقا جریان از چیه!
   شاید هم مثل اون قانون آن لپ کردن باشه که برداشت از یک کلمه نتیجه‌ی یک مسابقه رو عوض کرد. (any)

   • milad

    1

    1

    حالا که فیا این قانون را ویرایش کرده آیا نمیشه این طور برداشت کرد که تصمیم مسی با توجه به این ابهام اجتناب ناپذیر بود؟

  • F1.LoVeR

   7

   0

   من نخوندم قانونش رو ولی خب مسلما متن قانون به این سادگی که دوستان میفرمایند نیست.
   و مرسدس نمیاد قانونی که به این سادگی هست رو زیر پا بزاره.من فکر میکنم قانون آینه و متعلقاتش پیچیده تر از این هاست.امیدوارم به صورت شفاف اعلام کنند قضیه چیه.

 3. رضا سلطانی

  11

  15

  قطعا باید آینه های مرسدس غیر قانونی بشوند هرچند که الان غیر قانونی نیستند!
  مشابه سال ۲۰۱۸ فراری. که قانونی بود ولی اگر قانونی می ماند همه با آینه های عجیب و غریب آیرودینامیکی می آمدند که این با جسم و روح قانون در تقابل هست.
  به نظرم باید غیر قانونی بشه و اگر غیر قانونی نشه همین فراری و ردبول اولین تیم هایی هستند که می روند به سمت آینه های کاملا آیرودینامیکی.

 4. ali..Ferrari

  8

  15

  این آقای تومبازیس مدیر یخش خودرهای تک سرنشین فیا هست.ایشون یکی از دو نفری بودن که مرسدس بعد از مسابقه آخر،خاستار اخراجشون شده بود.
  خب مسی که اخراج شد ولی تامبازیس در سمت خود باقی موند و حالا چون ظاهرا مرسدس برای برکناریش خیلی پافشاری نکرد،جایگاه خودشو مدیون اونها میدونه و داره اینطور از مرسدس حمایت میکنه.
  طبق قانون كه کاملا کلماتش مشخص هست،آیینه ها برای نشان دادن پشت راننده بکار میرن.
  حالا تامبازیس میگه چون قسمتی از بدنه هست پس میتونه نقش ایرودینامیک هم داشته باشه،چون تاثیرش خیلی زیاد نیست پس مشکل نداره.
  انگار حتما باید یک ثانیه در هر دور برتری ایجاد کنه تا غیر قانونی بشه.توی کوالی گاهی فقط هزارم ثانیه تفاوت راننده ها را رقم میزنه پس ایشون با این نوع طرفداری غیرمنصفانه، خدمتی که باید انجام میداد به مرسدس به خوبی از پسش براومد.
  مسی هم اگر می موند باید جبران فصل گذشته رو میکرد بهتر که رفت.
  بینوتو بی دلیل تهمتی به تیم یا شخصی نمیزنه.وقتی میگه این آیینه ها با قانون مغایرت دارن و تامبازیس با بازی کردن با الفاظ میخاد قضیه رو خاتمه بده مشخصه دلایل صرف نظر مرسدس از شکایتش بخاطر حمایت بی قید و شرط فیا تا مدت نامعلوم بوده.

  • er22

   1

   0

   رد بول حرفشو رد کرده ولی روی آینه های ردبول هم یه چمفر سمت بیرون آینه هاشون هست ! به نظر نمیرسه کارایی غیر پرت کردن هوا به بیرون داشته باشن ! آیا اون آینه ها هم آیرودینامیکی حساب میشن که اومدن حرفشونو رد کردن !؟

 5. ali..Ferrari

  10

  11

  ماده ۳.۲.۲آیین نامه فنی اشاره می کند که
  تکیه گاه های آینه، که به عنوان بدنه طبقه بندی نمی شوند، باید تأثیر آیرودینامیکی آنها ” فقط در جهت عملکرد اصلی آنها یعنی نشان دادن پشت خودرو ” باشد. پروژه‌هایی که با هدف به حداکثر رساندن این تأثیر آیرودینامیکی انجام می‌شوند ممنوع هستند.
  این دیگه قانون خود فیاست که تامبازیس برخلاف این قانون گفته نگهدارنده ها جزیی از بدنه هستن.
  در اون حرفی از تاثیر کم و زیاد هم زده نشده،کلا اگر در آیرودینامیک خودرو نقش داشته باشه ممنوعه.
  ببینید چطور دارن بر خلاف قانون خودشون، از این قضیه آیینه ها حمایت میکنن عوامل فیا.

  • ایرن

   7

   1

   خب با این حساب سازه تصادف که اینجا به عنوان پایه اصلی آینه درنظر گرفته شده جزوی از بدنه هستند و اصلا بخشی از آینه به حساب نمیان.
   اما خب با این قانون درباره چند پره ای که آینه ها توسطشون به سازه تصادف وصل شدند رو میشه روشون بحث کرد.

  • mulove

   10

   16

   فیا سالهاست داره با تایرهای افتضاح پیرلی ادامه میده و هیچ رقیبی براش نمیاره چون باب میل مرسدسه این تایر ها . این آینه ها که در برابرش هیچی نیست فیا اگه واقعا دوست داره و میخاد که رقابت شدید تری برای قهرمانی جهان ببینه بهتره بریجستون و میشلن رو برگردونه به رقابت و اجازه بده تیم ها خودشون لاستیک مد نظرشون رو انتخاب کنن وگرنه با این وضعیت پاوریونیت مرسدس این یکه تازیشون همینطور ادامه پیدا می کنه در ضمن مطمئن باش که آینه ها رو غیر قانونی نمی کنن اگه هاس یاآلفا از این آینه ها استفاده می کردن بلافاصله غیر قانونی اعلام میشد ولی مرسدس فرق داره برای فیا

   • TeamLH44

    5

    1

    لاستیک پیرلی برای مرسدس عین بادکنک بود فکر کنم 2019! فصل قبل هم که نمی تونستن لاستیک رو به دمای عملیاتی برسونن!

   • forza ferrari 22

    2

    1

    در مورد تایر روی ست هارد تقریبا ۱۰دور از هر تیمه دیگری بیشتر میتونست بمونه تو این چند سال ،که این خودش کلی برتری میده بهشون.

   • TeamLH44

    1

    0

    ولی گرم کردن تایر مهمتره ! اون استارت اول تایر مهمتره، اون چسبندگی تا ایجاد کنه کندشون می کرد! قبول دارم ربط داشت به پکیج آیرودینامیکی مرسدس، اگر طبق گفته دوستان پیرلی اختصاصی مرسدس تایر میزد، خوب یه تایر میزد که مرسدس با همین پکیج آیرودینامیکی سال قبل اش هم به مشکل زیاد نمی خورد!

   • TeamLH44

    1

    0

    کم کاری کرد پیرلی اینجا متاسفانه!!!

    عجب!

 6. soroush_sh_11

  8

  1

  مرسدس و فراری همیشه محدودیت ها و لیمیت ها رو‌به چالش میکشن اما ضعف فراری توی توسعه در طول فصل هستش در عصر هایبریدی

  منتظر مقاله های بیشتر مخصوصا این نتیجه گیری های بعد از مسابقه ابوظبی که هم بند قانون ماشین های آنلپ عوض شد و هم تغییر ریس دایرکتور

 7. Fahrenheit

  6

  1

  سلام و عرض ادب
  ظاهراً مورد تایید فیا قرار گرفت
  مرسدس می تونه با همین پایه ها تو صخیر مسابقه بده

 8. ali..Ferrari

  5

  11

  این نگه دارنده آیینه ها از طرف فیا معلوم بود تایید میشن.مرسدس هرکار بخاد این فصل انجام میده و مورد تایید فیا خواهد بود.
  قانونی که طراحتا اون پایه های نگدارنده رو که تاثیر ایرودینامیکی دارن براحتی نادیده گرفتن.
  این اول کار هست.ظاهرا اون توافق پشت پرده ارزشی بیش از قهرمانی یک فصل داره برای مرسدس.شاید حداقل تا ۲۰۲۵ قول هرگونه همکاری رو فیا داده بهشون.
  منتظر شاهکارهای فیا در قضاوتهای ناعادلانه در مسابقه و هم در آپدیت های خلاف قانون در طول فصل بسود مرسدس باشید.

  • LH44

   8

   3

   بذارید فیا دلایل تایید رو بگه و چند نفر بحث بکنن دربارش، بعد مرسدس رو تا 2025 قهرمان بدونید.

   • ali..Ferrari

    5

    9

    کسی صحبت از قهرمانی نکرد، فراری و ردبول به اندازه کافی قدرت دارن.موضوع فقط توافقی بود که مرسدس با فیا انجام داد و از شکایتش دست کشید و داره روشن میشه ماهیت توافق جانبداری بوده.

   • LH44

    8

    1

    یعنی مرسدس اینقدر از برنامه عقب بوده که این آینه رو بعد از مشخص شدن نتیجه کارش با فیا( حدود یک ماه پیش)، طراحی کرده؟!!!!!!!!!!!!
    واقعن اینطوری فکر میکنید؟!!!
    به این کارتون میگن توهم توطئه. از یه ب.دبخت شروع کردی که مرسدس میخواسته اخ.راج بشه و نشده، رسیدی به قهرمانی های پیاپی مرسدس!!!!!

  • Mojtabakurd4493

   5

   4

   الان یعنی مرسدس ۱۱تا قهرمانی داره

  • Ali Hosseini

   7

   1

   اینقدر هیجانی نشو.
   اگه گفتن مشکلی نداره پس بقیه هم بعد 1-2 تا مسابقه میتونن مشابه تیغه بذارن و استفاده کنن!
   این همه تئوری توطئه چیه دیگه بابا!
   اگه بقیه گذاشتن و بهشون گیر دادن اون موقع تئوری توطئه رو مطرح کن.

   • Alii

    0

    0

    بابا ردبول همین الان هم از پایه نگه دارنده آینه بغل هاش استفاده آیرودینامیک می‌کنه یعنی قبل اینکه طراحی مرسدس رو بشه

    طبق تحلیلی که سایت اصلی فرمول یک انجام داده بود
    ردبول هم به قطع برا همین اعتراض نکرد

    پس دوستان فراری فن خیلی خودشون رو توی جبه ردبول نزارن بنظرم😂

    چنان تئوری توطئه می‌چینن آدم شاخ در میاره هنوز مسابقات شروع نشده
    فصل پیش دو گروه دائم باهم دعوا میکرد غیر منطقی الان قراره بشن سه گروه

    آره مرسدس شکایت نکرده قهرمانی پارسال رو بیخیال شده به فیا گفته برا ۲۰۲۲ پایه نگه دارنده منو تایید کن و توی یکی از سخت ترین فصل های فرمول یک منو کمک کن
    نقد و ول کرد نسیه رو چسبید😂😂😂😂

  • TeamLH44

   4

   2

   به قول دوستمون تیک ایزی! شاید فرغون از مرسدس سریعتر بود! یه مسابقه رد بشه ، اگر این تیم ها ببینن مرسدس موشک شده ، با پدافند میزنن حتما مرسدس رو! اصلا کار به کامنت های زیر پست های سایت فرمول یک ایرانی نمی رسه! شما اینقدر شاکی نباش برات خوب نیست!

  • Alii

   0

   0

   یعنی الان شما میگی مرسدس که خودش قهرمان سازندگان شده تمام

   بعد رفته روی قهرمانی همیلتون که از گرفته شده معامله کرده؟
   بعد لوئیس اینقدر حال خوبه رفتارش با تیمش خوبه؟

   اونم روی چی روی فصلی که قوانین و ماشین جدید اومده همه چیز سر بستس امکان داره بزنه و مسابقه اول رو حتی هاس یک و دو بزنه

   داداش توی فرمول یک هر وقت تغییرات به این گستردگی انجام میشه تیم های خیلی راحت خلع قانونی پیدا می‌کنن توی سال اول

 9. ali..Ferrari

  3

  9

  لطفا بعد از خوندن درسته متنه کامنت جواب بدید دوست گرامی LH 44
  من ننوشتم مرسدس رو تا ۲۰۲۵ قهرمان میدونم چرا چیزی که وجود نداره به من نسبت میدید.
  صحبتم درباره حمایت هایی هست که ازشون میشه.همه هم میدونن اتفاقای بعد از مسابقه آخرو

 10. ali..Ferrari

  5

  10

  ظاهرا بعضی طرفدارای مرسدس بعد از رفتن به حالتی شبیه کما با دیدن دور آخر مسابقه امارات ،خوشبختانه به حالت عادی برگشتن و بعد از تحمل شوک سه ماهه، شاهد به راه انداختن جدال با دیدن هر مطلب مخالف میلشون از طرف تعداد کمی از اونها خواهیم بود.

  • Ali Hosseini

   5

   3

   عزیز دلم کل کامنت های زیر این پست بخون.
   خودتی و خودت.
   take it easy
   ریلکس کن بابا از مسابقه اول فصل بعد 3 ماه تعطیلی لذت ببر.
   مرسدس اگه طرح سایدپادش جواب نده با یه مورد مرز نوردی قانونی در مورد اینه که هیچی، با صد مورد دیگه هم به جایی نمیرسه.

  • F1.LoVeR

   7

   2

   دوست عزیز اولا اینکه کسی به شما ایرادی نگرفت چرا گارد گرفتی؟دوستان گفتند بزارید مستندات اعلام بشه تا در موردش بحث کنیم.واقعیتش اینه تا مسابقه اول شروع نشه نمیشه قضاوت کرد.

  • saeid

   7

   3

   اره تو کما هستیم.تو همون حالت هم بودیم که وقتی بخاطر دیسلایک هایی که بهت دادن قهر کردی و میخواستی بری ولی ما ازت حمایت کردیم.

  • Sebmm

   1

   7

   هر إگفته از طرف تعداد کمی… این کمی مشخص شد کیا هستن

  • TeamLH44

   7

   1

   والا خیلی دوست داشتم تو نظرها شرکت می کردم بعد از ابوظبی ، اما یکسره کامنت های من ، بلاک میشد و اونی هم که منتشر می شد اینقدر نظرات عجیب غریب می دادن که پشیمون می شدیم! یه جاهایی هم تایپ می کردم اما بیخیال میشدم ! البته کل کل نمی خواستم بکنم ولی می خواستم نظرات کارشناس های متخصص و به نام رو بذارم، بعد با خودم فکر کردم چرا خودت رو سبک می کنی! کسی مطلب رو نمی خونه که فکر کنه ، می خونه که نکته برداره و باهاش شلوغ کاری کنه و جو رو متشنج کنه!
   الان هم هنوز معلوم نیست کی به کیه! صبر کنید ، شاید فرغون کل فرمول یک مرسدس بود!
   چرا برای چیزی که هنوز معلوم نیست هی گریه زاری می کنید!

   • er22

    0

    0

    حتی هاس هم فرغون نیست چه برسه به مرسدس ! اگرم از نظر هر کی فرغونه ، خواهشا نندازینش دور بدین من !!!!!!!!!!!!!!!!!

   • TeamLH44

    1

    0

    چی بگو ER22 شاید اینجوری که فشار به خودش میاره ، یه مقدار اروم تر بشه !

 11. Mojtaba 44

  6

  2

  الان این بحث کودکانه رو جمع کنید و منتظر این ریس باشد