فرمول یک ایران-وقتی لوئیس همیلتون در سال 2021 در گرندپری سیلوراستون اعلام کرد که صبح جمعه تمام وقت خود را در شبیه ساز تیم مرسدس گذرانده است، تمامی توجه‌ها را به خودش جلب کرد. نکته اصلی در اینجا است که مساله فوق باعث به وجود آمدن سوال‌هایی می‌شود، که چقدر منصفانه است که رانندگان فرمول یک از شبیه‌ساز در این زمان محدود استفاده کنند تا با کسب اطلاعات و ارائه دادن آن‌ها به تیم خود، باعث پیشرفت بر روی عملکرد ماشین در پیست شوند.

ولی با توجه به اثبات کارکرد شبیه‌سازها و انتقاد رانندگانی نظیر همیلتون در مورد ارزش اطلاعات استخراخ شده از آن‌ها، چیزی در این میان تغییر کرده است که باعث می‌شود این رانندگان، در چنین زمانی به این وسیله پناه بیاورند. همچنین مدت زمان زیادی است که بعضی از راننده‌ها، که فصل‌های پی در پی در فرمول یک نقش آفرینی کرده‌اند، انتقادهایی را در مورد درگیر شدن بیش از حد و استفاده طولانی مدت از شبیه‌سازها را مطرح کرده‌اند. کیمی رایکونن جزو کسانی بود که از این وسیله نفرت داشت و نسبت به اطلاعات استخراج شده، تردیدهایی را اعلام نمود. همچنین از نشستن طولانی مدت جلوی یک تصویر کامپیوتری نیز نفرت داشت.

شبیه‌ساز BMW

یکی دیگر از راننده‌ها نیز لوئیس همیلتون است. او معتقد است که شبیه‌سازها توانایی بازسازی واقعیت موجود در پیست را ندارند و بهترین موقعیت تست و درک عملکرد ماشین، آزمایش بر روی آسفالت دنیای واقعی است.

او می‌گوید:

شما می‌روید و یک روز را در شبیه ساز سپری می‌کنید. وقتی شروع به کار می‌کنید متوجه می‌شوید که داستان درست نیست. چسبندگی در مرحله مناسبی قرار ندارد و تاثیرات باد منطقی نیست. دمای تنظیم شده اشتباه است. بنابراین شما با عددهای عجیبی در انتها سر و کله خواهید زد.

شما باید بسیار مراقب باشید چرا که به داده‌هایی دست می‌یابید که با نگاهی منطقی باید با آنها مواجه شوید و همچنین تصمیمات درستی را نیز به وسیله آنها اتخاد نمایید.

در واقع شما باید محدودیت‌های شبیه‌سازها را درک کنید، نه اینکه با آنها مخالف باشید. در واقع شما متعجب می‌شوید وقتی می‌بینید کسی مثل لوئیس در سال 2021 چه میزان درگیر شبیه ساز بوده است. یعنی طی سال‌های قبل از آن، میزان استفاده از شبیه‌ساز قابل مقایسه با سال 2021 برای همیلتون نبوده است و او بیشترین استفاده را از این وسیله در سال 2021 داشته است.

در مجموع برای کسی که در رقابت تنگاتنگ قهرمانی با رقیب خود است، هر مقدار اطلاعات هر چند کم، باعث برتری در مسابقه می‌شود و می‌تواند فرد را در جهت پیروزی در رقابت‌‎ها سوق دهد. پس چندان عاقلانه نیست که چنین فرصتی را برای استفاده از شبیه‌ساز از دست بدهید. در نهایت این موضوع ربطی به باور لوئیس همیلتون و یا راننده دیگر ندارد. بلکه به راننده این امکان را می‌دهد تا بتواند توانایی‌های خود را محک بزند و در سطحی از اعتماد به نفس و کمال قرار بگیرد تا در آخر هفته موفق باشد.

مدیر بخش فنی تیم مرسدس مایک الیوت(Mike Elliot) می‌افزاید:

من فکر می‌کنم هر مقدار که این شبیه‌سازها بهتر و بهتر می‌شوند و به دنیای واقعی شبیه تر می‌گردند، کاربرد آنها برای رانندگان موثرتر خواهند بود.

رانندگان به این وسیله بیشتر به عنوان یک اسباب‌بازی نگاه می‌کنند تا یک نبوغ مهندسی که می‌تواند برای آن‌ها مفید واقع شود و باعث برتری در آخرهفته‌ها گردد.

ترکیب محیط واقعی‌تر و تنگاتنگ بودن رقابت در فرمول یک باعث می‌شود که راننده‌ها بیشتر و بیشتر به استفاده از شبیه‌سازها روی آورند و زمان‌های بیشتری را در آن‌ها سپری کنند.

من فکر می‌کنم تعهدی که در راننده‌ها وجود دارد، باعث می‌شود که این وسیله را موثر یابند و وقتی می‌بینند که می‌توان اطلاعات موثری را بدست آورد، واقعا به فشار آوردن هر چه بیشتر در شبیه‌ساز و استفاده از آن ترغیب می‌شوند.

شبیه‌ساز تیم هاس- سال 2017 رومن گروژان در حال رانندگی مجازی در گرندپری کانادا

با توجه به جلب اعتماد راننده‌ها و اهمیت کاربرد شبیه‌ساز برای مهندسان و رانندگان، نوسازی و نوآوری‌های جدید برای ساخت شبیه‌سازهای بهتر افزایش یافته است.

تیم فرمول یک مکلارن در کنار ساخت و نوسازی تونل باد خود، در حال بروزرسانی شبیه‌ساز این شرکت نیز می‌باشد. همچنین تیم فرمول یک فراری در ابتدای سال 2022 از شبیه‌ساز ویژه این شرکت در مارانلو که با همکاری یکی از شرکت‌های رده اول این صنعت می‌باشد، رونمایی کرد و دست بالا را در سال 2022 دارد.

داشتن یک سیستم کامپیوتری قدرتمند جهت پردازش و استفاده از شبیه‌ساز نکته کلیدی می‌باشد. چارلز لکرلک راننده تیم اسکودریا فراری در مورد یکی دیگر از نکات پراهمیت استفاده از شبیه‌ساز می‌گوید:

کلید اصلی تجربه راننده است. من فکر می‌کنم شرایط استفاده و محیط مورد نظر بر روی احساس شما در استفاده از این وسیله بسیار مهم است.

بسیار سخت است که همان نیروهای وارد به راننده را در ماشین واقعی شبیه‌سازی کنیم. به همین دلیل مهم است که محیطی که راننده در حال کار در شبیه‌ساز است نزدیک به واقعیت باشد.

برای مدیر تیم فراری متیا بینوتو هیچ تردیدی وجود ندارد که برای پیشتاز بودن در مسابقات و بالا بردن امتیازات رانندگان در مسابقات، داشتن یک شبیه‌ساز عالی برای هر تیمی در فرمول یک، امری بسیار ضروری است.

مدیر تیم فراری می‌گوید:

ما اعتقاد داریم داشتن یک شبیه ساز قدرتمند، بسیار مهم است. اگر به میزان خردگی لاستیک در گرندپری فرانسه 2021 برای تیم فراری نگاه کنیم که چگونه شما می‌خواهید این مساله را درک کنید، مدیریت کنید و یا نسبت به آن تغییراتی را اعمال نمایید.

اگر شما یک شبیه‌ساز خوب داشته باشید، در واکنش شما نسبت به حل مشکلات پیشرو تاثیرگذار است. همچنین میزان دقت شبیه‌ساز نسبت به شرایط پیست مسابقه، شما را کمک می‌کند تا هرچه بیشتر نتایج دقیق‌تری داشته باشید.

به همین دلیل، یکی از وسیله‌های مهم برای ما شبیه‌ساز است. همچنین همه تیم‌ها نیاز به بروزرسانی آن را احساس می‌کنند. ما هم با داشتن جدیدترین شبیه‌ساز خود، می‌توانیم نتایج بهتری در مسابقات داشته باشیم.

برای پیروزی در هر رقابتی یک سیکل مرحله به مرحله وجود دارد. شبیه‌ساز عالی، بیشترین میزان استفاده رانندگان از شبیه‌ساز، دقت اطلاعات بدست آمده و در نتیجه بهتر شدن شناختن وضعیت ماشین و در نهایت این فرآیند به بهتر شدن شرایط مسابقه برای تیم فرمول یک منجر می‌شود.

10 دیدگاه

 1. Monster

  8

  1

  اگه همیلتون که یکی از منتقدین شبیه سازی اینقدر از شبیه سازی استفاده میکنه میشه چند برداشت انجام داد‌.
  اولش اینه که واقعا امسال شبیه ساز های مرسدس به واقعیت نزدیک تر شدن.
  دوم اینه که امسال لویس بیشتر از هر سالی تو چند سال اخیر تحته فشاره و نمیخواد که به هیچ عنوان کوتاه بیاد و حتی ساعت های زیادی رو داره با شبیه ساز وقت میگذرونه.

  امسال جنگده ترین و قوی ترین نسخه لویس رو توی پیست میبینیم.

 2. Ali Hosseini

  4

  1

  با تشکر از مطلب خوب و جالب
  از صبح عکس تست های بارسلون داره میاد و جالب هست و یه خبرم اومد که احتمالا گرندپری روسیه به خاطر تحریم های جدید اتحادیه اروپا و امریکا لغو بشه

 3. Monster

  7

  1

  یع عکس جدید اومده لویس همیلتون رفته جلو گاراژ ربودل مثه داره اونارو میبینه

 4. Danialhatami2

  2

  1

  من از صبح چند تا پیج دیدم ک امشون در. مورد فراری و اینکه چ طوفانی ب پا کرده حرف می زنن ولی فک نکنم فراری بتونه امسال هم رد بهتری از سوم کسب کنه با توجه ب مرسدس و ردبول

 5. سیاوَرشَن Kurd

  3

  1

  لپ تایم های روز اول تست های پیش فصل بارسلونا

  لکلرک فعلا با C3 نه دهم از راسل که اونم C3 هست سریعتره
  نوریس c2، هشت دهم از راسل کند تره
  مکس c2, از نوریس چهار دهم کند تر

  • سهیل

   4

   1

   تا قبل از وقت استراحت:
   1. Leclerc (Ferrari) – 1:20.165 (C3)
   2. Norris (McLaren) – 1:20.474 (C3)
   3. Russell (Mercedes) – 1:20.784 (C3)
   4. Vettel (Aston Martin) – 1:21.276 (C3)
   5. Tsunoda (AlphaTauri) – 1:21.638 (C3)
   6. Verstappen (Red Bull) – 1:22.246 (C2)
   7. Alonso (Alpine) – 1:23.317 (C3)
   8. Latifi (Williams) – 1:23.379 (C3)
   9. Mazepin (Haas) – 1:24.505 (C2)
   10. Kubica (Alfa Romeo) – 1:25.909 (C3)

  • Ali Hosseini

   4

   1

   اوووووف اقا سب اومد 4م با سی 3

   • Hossein 123

    0

    1

    خود فرمول یک یک لایو بلاگ گذاشته…