فرمول یک ایران – ماساشی یاماموتو، رئیس بخش فرمول یک هوندا فاش کرد که او بود که هلموت مارکو را متقاعد کرد موتور مکس ورشتپن را در سوچی تغییر دهد.

مکس پس از دریافت جریمه بخاطر تعویض انجین خود، مسابقه را از انتهای پیست شروع کرد و هدف او این بود مسابقه را در رتبه ای تمام کند که کمترین صدمه را در رقابت با لوئیس همیلتون به او بزند.

رتبه دومی و این امتیاز برای مکس موفقیت بزرگی بود و از آن سو نیز لوئیس توانست امتیاز کامل را کسب کند.

رئیس بخش فرمول یک هوندا گفت:

ما در ابتدا می دانستیم مرسدس در آنجا سریعتر خواهد بود و ستاپ ماشین ها کاملاً متفاوت است، بنابراین فکر می کردیم آنها 1-2 داشته باشند.

مقام دوم مکس بهترین کاری بود که می توانستیم انجام دهیم تا خسارت را به حداقل برسانیم. ما همچنین توانستیم موتور چهارم را نیز قرار دهیم، بنابراین فکر می کنم این مزیتی برای ما ایجاد می کند.

ما مجبور بودیم پاوریونیت چهارم را قرار دهیم، بنابراین تصمیم خوبی برای قرار دادنش [در سوچی] بود.

این تصمیم دشواری بود زیرا ما تعدادی گزینه داشتیم و باید شرایط تمرین اول را بررسی می کردیم و می دیدیم که چه کاری می توانیم انجام دهیم. شنیدم ردبول تا انتها در مورد آن شک داشت.

از این استراتژی راضی هستم زیرا با آقای مارکو صحبت می کردم و شخصاً فکر می کردم روسیه مکان مناسبی برای نصب موتور چهارم خواهد بود.

20 دیدگاه

 1. Behzad

  10

  2

  در ترکیه در روز مسابقه اگر هوا بارانی باشه به احتمال زیاد برای همیلتون هم در آن روز تعویض موتور داشته باشیم.

  • Hamoon

   2

   8

   مثل اینکه بارونی
   چقد بارون اخه 😕😕
   منم فکر میکنم بهترین موقع برا تعویض موتور لوییس هستش

  • Amin44

   11

   0

   هوای بارونی هم یک نوع مزیت محسوب میسه و هم نوعی پاشنه آشیل!
   پارسال هم ردبول سریعترین ماشین تو اون حالت پیست ترکیه رو داشت،احتمالا امسال هم شرایط خوبی داشته باشن…ولی برای مرسدس و لوییس تو روز بارونی و تلاش برای کسب رده قطعا ریسک به مراتب بزرگتری نسبت به سوچی برای مکس داره!

  • Monster

   0

   0

   پیش بینیت درست در اومد

 2. KamranMehdizade

  9

  1

  آخرش همیلتون رو موتور چندم کسی میدونه

  • Parsa911

   12

   1

   الان موتور سومش ولی به احتمال 99% نیاز باشه بره موتور چهارم

 3. مَمَّدو

  15

  2

  مقایسه پکیج آیرودینامکی فـــراری با مـــکلارن؛
  مقایسه فراری با مکلارن از دو جهت جذاب است. اول اینکه در جدول امتیازات و جایگاه تیمی، رقابتِ نزدیکی با هم دارند و دوم اینکه راه کارهای آیرودینامیکی این دو تیم بسیار متفاوت از یکدیگر است.
  دماغه جلو: دماغه فراری بسیار پهن بوده و به نظر میرسد که در تولید دانفورس هم نقش داشته باشد (مثل شیب). اما جابجایی حجم زیادی از هوا به سمت بالایِ سر راننده، توسط دماغه پهن فراری و تداخل این هوا با هوای عبوری از طرفینِ سلول راننده، باعث تولید تلاطم و تاثیر منفی بر پکیج عقب خودرو میشود که فراری برای دفع آن، تعداد 4 جفت بالَکِ بالِ قو مانند را در مسیر روبروی راننده نصب کرده است.
  اما دماغه باریک و خوش تراش مکلارن، چون هوا را آرام تر میشکافد، تنها به 1 جفت بالَکِ بالِ قو سان نیاز دارد. البته اوج تکنیک را در دو طرف پایین دماغه می بینید. جاییکه تیغه هایِ سیاهِ کربنیِ بسیار کشیده در امتدادِ طولِ خودرو، با لبه جلویی بالا آمده (مثل موج)، حجم زیادی از هوا را به طرف دهانه ورودی دیفیوزر هدایت میکنند. این کار باعث افزایش فشار هوا در ورودی دیفیوزر شده و اثربخشی آن را زیاد میکند و نتیجه نهایی آن کوچکتر شدن بال عقب و کاهش درگ است. در نبرد دماغه ها، قطعاً مکلارن پیروز است.
  اتصالات چرخ: همواره میله های نگهدارنده چرخ، تاثیر مستقیمی بر مجموعه پشت سر خود داشته اند (شامل باج بورد، دهانه رادیاتور و فلور). در فراری، طراحی شاسی به گونه ای است که میله های چرخ جلو در ارتفاع پایینتر و وضعیت فشرده تری نسبت به اتصالات چرخ مکلارن قرار دارند و در نتیجه چون مسیر میان خود را مسدود کرده اند، طراحان مجبور شده اند که دهانه رادیاتور را در ارتفاع بالاتری قرار دهند. اما در مکلارن اتصالات چرخ جلو، باز تر از یکدیگر و در ارتفاع بالاتری از شاسی قرار دارند و باعث شده اند که دهانه رادیاتور مکلارن، هم پایین تر و هم جمع و جور تر از فراری باشد که منجر به کاهش عرض پوشش موتور و دِرَگ خودرو شده و نزدیک به فلسفه طراحی سطح صفر است.
  باج بورد، فلور و پوشش رادیاتور: در مورد فلور که اصلا جای بحث نیست. فراری هم مانند اکثر تیمها، تمرکز خاصی بر روی فلور نداشته است. مکلارن شاید تنها تیمی بوده که به ارزش این منطقه پی برده و فلوری بسیار چشم نواز و کارآمد طراحی کرده است. نکته اصلی اینجاست که هرچه با استفاده از فلور، اثر بخشی دیفیوزر را بیشتر کنید، میتوانید بال عقب را باریکتر در نظر گرفته و بدون از دست دادن دانفورس در سَرِ پیچها، در مستقیمی سرعت بیشتری کسب کنید. باج بورد فراری مشخصاً تحت تاثیر اتصالات چرخ جلو قرار دارد (هوایِ تمیزِ کمی به این ناحیه میرسد) و بیشتر از جداکننده های افقی تشکیل شده تا جریان هوای کثیف را سامان ببخشد. اما در مکلارن چون هوای تمیز زیادی از فاصله بین اتصالات به زیر دهانه رادیاتور میرسد، بالچه های متعددی برای استفاده مناسب از این هوا وجود دارد و دست برتر با مکلارن است. در نگاه کلی هم به نظر می رسد که پوشش رادیاتور فراری حجیم تر و پوشش مکلارن جمع و جور تر باشد.
  بال عقب و فضای خالی زیر آن: احتمالا اخبار ابتدای فصل را به خاطر دارید و اینکه همه تیمها دغدغه خالی کردن فضای زیر بال عقب را داشتند. در تئوری هرچه فضای زیر بال عقب دارای جریان لایه ای و پرسرعت تری باشد، نقش و تاثیر بال عقب را بیشتر میکند پس چه بهتر که این فضا با کمترین موانع اشغال شده باشد. با یک نگاه به این فضا متوجه میشوید که مکلارن کار فشرده سازی پوسته گیربکس و فشرده تر کردن پوشش رادیاتور و محل نصب اتصالات چرخ عقب را بسیار بهتر انجام داده و پیروز این مبارزه هست.
  نتیجه گیری: از آنجا که یک خودروی فرمول یک، با بال جلو و نوک دماغه و اتصالاتِ چرخِ جلویِ خود به استقبال شکافت هوا میرود، هر اتفاقی که این سه قطعه بر سر جریان هوا بیاورند، بازگشتش به سوی پکیج عقبی خودرو میباشد. طراحی یک پکیج عقبی ایده آل (شامل دهانه دیفیوزر، باج بورد، فلور، دهانه رادیاتور، پوشش رادیاتور، اتصالات چرخ و بال عقب و …)، بدون در نظر گرفتن تاثیر اجزاء جلویی بی فایده هست و مشکل آیرودینامیکی فراری دقیقا از همین ناحیه آغاز میشود.

  • Hossein1382

   4

   9

   بینوتو که کاری نمیکنه که فقط گند میزنه_______________
   {هر اتفاقی که این سه قطعه بر سر جریان هوا بیاورند، بازگشتش به سوی پکیج عقبی خودرو میباشد.}
   جالب بود و مفید🤣😂👌👍

  • رضا سلطانی

   9

   1

   خیلی خوب بود
   سوال از شما : به نظرتون با توجه به محدودیتی که از سال گذشته به امسال برای توسعه شاسی بوده بهترین کاری که فراری می توانست بکند چی بوده؟

   • مَمَّدو

    10

    1

    چاکرم،
    آره خُب، مقررات سختگیرانه و اِعمال قانون سقف بودجه ۱۴۵ میلیون دلاری، بدجوری دست و پای فراری رو بسته بودند.
    در اون زمان بینتو و روئساش باید تصمیم میگرفتن که این بودجه و وقت اندک رو صرف کدوم نقطه ضعف بکنن؟
    مشخصا در اخبار شنیدین که اولویت های فراری، اول پیدا کردن ضعف خودرو در رساندن دمای تایر به دمای بهینه بود (که شاسی و ست آپ و تنظیمات داکت و دانفورس، به شدت بر روی آن تاثیر میذاشت) و در مرحله بعد، ساخت موتور جدید با راندمان بالاتر که البته این مورد برای سالهای بعد پشتوانه خوبی خواهد شد.
    از طرفی، درسته که پکیج آیرودینامیکی فراری نسبت به سه رقیبش عقب افتاده تر هست، ولیکن چرا فراری بره پولش رو برای پکیجی خرج کنه که به خاطر تغییر قوانین در سال آتی، باید بریزدِش دور؟!!
    پس به نظرم انتخاب های فراری تا این لحظه بهترین ها بود.

 4. @sebvr

  9

  3

  تحلیل دور پول پوزیشن لوییس همیلتون مونزا 2020 : با اجازه ی اقای جاویدان
  صد در صد پیست مونزا یکی از قدیمیترین و بهترین پیست های تقویم فرمول یک شناخته میشه که با توجه به میانگین سرعت بالایی که داره و به واسطه ی همین کفی های سرعت بالا فرصت زیادی رو برای سبقت گرفتن مخصوصا با وجود دی ار اس میسازه که باعث داشتن سبقت های زیاد و در نتیجه مسابقات جذاب تری میشه
  جالبه بدونید پیست مونزا دارای سه پیست متفاوت هست که ما از پیست گرندپری قطعا اطلاعات بیشتر داریم
  پیست دوم یکی پیست بیضی شکل هست که به نسبت کوتاه هست و کسایی که با مسابقات ناسکار اشنایی دارند اینطور پیست ها رو بیشتر میشناسند که بعضا بهش اسپید وی هم میگن
  تحلیل سریعترین دور :
  با حداکثر سرعت به سمت پیچ 1 میریم برای در سمت چپ پیست 3 تا تابلو برای ترمز گیری دقیق تر برای پیچ های کند 1 و 2 وجود داره کمی قبل از تابلوی 100 متری و حدود 115 متری پیچ شروع به ترمز گیری سخت میکنیم و در این قسمت و ابتدای ترمز گیری فشار زیادی به راننده میاد و یکی از نکته های مهم حفظ تمرکز برای این پیچه که با توجه به این فشار سخت تر میشه
  بعد از تابلوی اخر برای ترمز گیری یه خط سبز شروع میشه که تقریبا وسط این خط و 20 متری پیچ باید به سمت پیچ فرمون بدهیم و رفته رفته این فرمون دادن رو افزایش بدیم فقط توجه داشته باشید خیلی زود به سمت ایپکس فرمون ندید و تا رسیدن سرعت ماشین به حد مناسب این کار رو کنید تا قفل نکنید ! در ادامه باید تمام کرپ موجود در قسمت داخلی پیچ را لمس کنید و توجه داشته باشید که به کرپ نارنجی رنگ برخورد نکنید چون باعث به هم خوردن بالانس ماشین میشه و دور شما خراب خواهد شد
  برای پیچ دو هم تا جای ممکن کرپ بردارید و در ادامه ترکشن پیست شما رو به سمت راست میبرد و شما تا 20 متر بعد از تموم شدن کرپ های سمت راست به این کار ادامه میدید
  بعد از این کار قوس بزرگ مونزا رو باید سعی کنید با کمترین میزان فرمون دادن بهترین تایم رو کسب کنید و بعد از پایان قوس 3 باید خیلی اروم ماشین رو به سمت راست ببرید تا برای شیکین 4 و 5 اماده بشید و بعد قبل از تابلوی 100 متری ترمز گیری رو شروع کرده و کمی بعد از شروع کرپ های سمت راست فرمون دادن به سمت پیچ رو شروع کنید باز هم کاملا از کرپ های داخلی استفاده کنید و بلافاصله بعد از زدن ایپکس پیچ 4 پدال گاز خیلی سریع فشار بدید و ماشین رو در حالت تخته گاز قرار بدید و با توجه به کرپ های کمکی در خروجی پیچ 5 این کار راحت تر بود و ریسک این کار کمتر خواهد شد
  بعد از شیکین میرسیم به پیچ 6 و 7 که از میانگین سرعت بالایی برخورداره و اینکه کی ماشین رو در حالت تخته گاز قرار بدیم خیلی مهمه !
  در سمت چپ این بار این تابلو ها اهمین اونچنانی ندارند و در قسمتی از سمت چپ پیست چمن توسط تکه ی کوچکی اسفالت قطع شده که ما باید ترمز گیری رو قبل از این نشونه شروع کنیم و هم زمان به سمت داخلی پیچ فرمون دادن رو شروع کنیم و دقیقا در سمت داخلی پیچ یک دیواره ی اهنی رو ما میبینیم که هنگامی که این دیواره به سمت داخلی میره ما باید ماشین در حالت تخته گاز قرار بدیم و از تمامی ظرفیت کرپ های سمت چپ استفاده کنیم
  در پیچ بعد که تقریبا هم سبک همین پیچ هست ما باید قبل از تابلوی 50 متری ترمز گیری کرده و به سمت داخل پیچ فرمون بدیم و دقیقا بعد از زدن ایپکس پیچ ماشین رو در حالت تخته گاز قرار میدیم و یک مستقیمی نسبتا بلندی رو داریم که باید قوس اون رو با کمترین میزان فرمون دهی پشت سر بزاریم
  حالا میرسیم به ازگاری !
  برای این مجموعه پیچ ها ما دقیقا 5 متر بعد از تابلوی 100 متری ترمز گیری رو اغاز میکنیم و برای نشونه پیچیدن از کرپ های سکت راست استفاده میکنیم و تقریبا 5 متر بغد از شروع کرپ های سمت راست فرمون دهی به سمت پیچ رو اغاز میکنیم و از تمام ظرفیت کرپ ها تا کرپ های زرد و سیاه رنگ استفاده میکنیم و دقیقا بعد از رد شدن کامل ماشین از قسمت داخلی کرپ ها ماشین رو تخته گاز کرده و از تمام ظرفیت کرپ سمت چپ استفاده میکنیم تا بهترین ترکشن رو بگیریم و باید مواظب از دست دادن کنترل ماشین هم باشیم چون در این شرایط احتمال این اتفاق بالا میره
  سپس وارد مستقیمی بلند بعدی میشیم و باید خیلی اروم ماشین رو به میانه ی پیست ببریم و با نزدیک شدن به پیچ اخر ماشین رو متمایل به چپ کنیم و بعد برای پیچ اخر اماده میشیم !
  برای پیچ اخر ماشین را تا حد امکان برای شتاب بهتر به سمت چپ میبریم ! و چند متر بعد از تابلوی 50 متری ترمز گیری رو شروع میکنیم و فرمون دادن به سمت پیچ رو اغاز میکنیم و بعد دیدن نشونه ی نارنجی رنگ در دیواره ها داخلی پیست ماشین رو در حالت تخته گاز قرار میدیم !
  بعد هم تا جای ممکن از قسمت سبز رنگ استفاده میکنیم و بعد خیلی اروم به سمت داخلی پیست میرویم تا بهترین زمان رو کسب کنیم

 5. مَمَّدو

  8

  1

  ممنون سپهر!
  من پیست مونزارو خیلی دوست دارم و توضیحاتت جذاب بودن❤

 6. SUPER FAST 16

  6

  5

  اصلا اهل پیشبینی نیستم ولی به دلم افتاده شارل بتونه تو ترکیه برنده بشه،خدا کنه کسی اوتش نکنه تا ببینم دلم چقدر راست میگه،البته کلی ماشین بهتر از ماشین شارل وجود داره.دوستانم اگه پیشبینی دارن بگن ببینم کسی با من هم عقیده هست ،یا من تنهام🙂

  • Hossein1382

   4

   0

   بنده 50درصد با شما موافقم

 7. Ferrari_leclerc

  7

  2

  طبق معمول متن خبر تقریبا نیمه کاره هستش
  توی قسمتی از متن اصلی اشاره شده که یاماموتو درباره صدمه به قسمتی از موتور اشاره می‌کنه که توی سیلورستون و مجارستان به پاوریونیت وارد شده.
  تو بخش دیگه از صحبتهاش میگه ما با توجه به پیست که سبقت گرفتن توش راحت نیست،در بهترین حالت برای مکس احتمال رده تا پنجم رو داشتیم که از تغییر وضعیت هوا بهترین استفاده رو کردیم و کمترین امتیاز ممکن رو از دست دادیم

  امسال هوندا برای ردبول سنگ تموم گذاشته و با پاوریونیت قویش و همچین کمکهای استراتژیک مثل همین پیشنهاد تعویض موتور در سوچی،رقابت رو توی قهرمانی خیلی نزدیک کرده.

  • Amin44

   7

   1

   اوایل فصل البته اگر خبر واقعی بوده باشه،گفت میشد هوندا ۷۰_۸۰ میلیون دلار خرج کرده که یک دهم ثانیه موتور رو سریعتر کنن!

   • benzfordengineerarteusupbestgod

    3

    0

    آره هوندا تمام تلاششو کرده که موتورش رو ارتقا بده ولی با این وجود بازم هرکاری کرده هنوز نتونسته به پای موتور مرسدس برسه واقعا مرسدس قوی ترین موتور رو داره اونم با وجود محدودیت ها.
    خود یاماموتو هم به این موضوع اعتراف کرد و می دونست تو پیستی مثل مونزا که قدرت موتور شرطه مرسدس بهتره و چون موتور قوی تری داره از ردبول سریعتره به همین دلیل خودش هم به ۱ و ۲ مرسدس اشاره کرد.

 8. مکس مارکز⚡😺🧡

  7

  1

  خیلی واسه مسابقه تو ترکیه هیجان دارم مخصوصا که پارسال همه ی راننده ها از اسفالتش شکایت میکردند ببینیم امسال چی میشه وبه عنوان یه مکس فن امیدوارم مکس بتونه صدرجدول رو پس بگیره ومسابقه هم بدون اوت شدن کسی به پایان برسه

 9. German man

  4

  4

  اگه فتل تایم گیری خوبی داشته باشه و روز مسابقه هم بارون بیاد،میتونه مثل پارسال معجزه کنه و سکو یا حتی برد کسب کنه!
  امیدوارم