Register

8 + هفده =

A password will be e-mailed to you.

فرمول یک ایران – توقف مجدد این آخر هفته فرمول یک در هانگارورینگ مجارستان، بهانه ای شد، تا گفت و گو کوتاهی داشته باشیم پیرامون این مسیر مسابقه ای قدیمی.

اگر کمی به عقب بازگشته و نگاهی کوتاه به کتاب تاریخ فرمول یک بیندازیم، به یک نام پرتکرار در سلسله مراتب تصمیم گیری برای میزبانی یا فرآیند تمدید قرارداد ادامه برگزاری فرمول یک، در اکثر کشورها و پیست هایی که تاکنون افتخار برگزاری فرمول یک را داشته اند، خواهیم رسید. این نامِ به خصوص، گاهی مهره‌ کلیدی در انتخاب یک میزبان فرمول یک بود و گاهی دلیل اصلی لغو امتیاز یا عدم ادامه همکاری با یک پیست… برنی اکلستون.

در اواخر جنگ سرد، برنی اکلستون تصمیم داشت تا یک گرندپری در اتحاد جماهیر شوروی برگزار کند. اما ظاهراً بنابر توصیه یکی از دوستانش، وی فرمول یک راه متقاعد کرد تا در میانه تقویم سالانه، توقفی هم در مجارستان داشته باشند.

در سال ۱۹۸۶ مجارستان به عنوان اولین کشور کمونیستی، آماده میزبانی از فرمول یک بود. در ابتدا تصمیم بر آن بود تا یک پیست خیابانی در بوداپست، محل برگزاری این گرندپری باشد؛ اما دولت وقت مجارستان تصمیم گرفت تا یک مسیر مسابقه استاندارد در خارج شهر احداث کرده و از این طریق سهم این کشور را در میزبانی از رقابت های موتور اسپرت افزایش دهد.

به همین دلیل پروژه ساخت پیست از 1 اکتبر ۱۹۸۵ آغاز شد و پس از ۸ ماه، این مسیر مسابقه ای آماده بهره برداری بود. 4381 متر در ۷۰ دور و در مجموع ۳۰۶ کیلومتر، گرندپری مجارستان را شکل می‌دهد؛ که رکورد سریع ترین دور در این پیست در حال حاضر دست سِر لوئیس همیلتون با 1:16:627 در سال ۲۰۲۰ ثبت شد.

به یاد داشته باشید که این آخر هفته ما با یکی از کند ترین مسیرهای تقویم روبرو خواهیم شد. اما باز هم لحظات خاصی در تاریخ فرمول یک، در این پیست ثبت شده؛ که بی نظیرترین آنها دوئل نلسون پیکه و آیرتون سنا، پیروزی خارق العاده نایجل منسل دوست داشتنی پس از استارت از جایگاه ۱۲ و سبقت دراماتیک وی از آیرتون سنا در ۱۹۸۹، تغییر استراتژی هیجان انگیز مایکل شوماخر برای پشت سر گذاشتن دو راننده مک لارن یعنی میکا هکینن و دیوید کولتارد در ۱۹۹۸، پیروزی جنسن باتن در اولین مسابقه بارانی هانگارورینگ در ۲۰۰۶، تنها بخشی از لحظات جذابیست که این پیست و فرمول یک به ما هدیه کرده اند.

پیچ شماره 1 پیست هانگارورینگ

شخصاً معتقدم جذاب ترین نکته پیست هانگارورینگ، طراحی خاص پیچ شماره یک این پیست است. هانگارورینگ برای به چالش کشیدن راننده تا پیچ سوم یا چهارم صبر نمی کند؛ بلکه همان ابتدای مسیر عیار مهارت و تجربه راننده را می‌سنجد.

پس از عبور از خط استارت و نزدیک شدن به انتهای مستقیمی، اولین و شاید مهمترین چالش پیست پیش روی راننده قرار می‌گیرد. اتومبیل شما برای مسافتی طولانی در یک مسیر مستقیم قرار داشته و حالا به کندترین و فنی ترین پیچ هانگارورینگ رسیده اید. بنابراین در اولین گام دنده را از ۸ به ۳ معکوس کنید.

در شرایط خاص پیچ اول هانگارورینگ و فرمان دادن سنگین ماشین به سمت راست احتمال کم فرمانی و قفل شدن تایرها وجود دارد؛ بنابراین موثرترین اقدامی که می‌توان انجام داد، تغییر brake balance اتومبیل است. بنابراین بالانس ترمز را کمی جلوتر می آوریم و آن را حدوداً روی ۶۰ درصد تنظیم می کنیم.

در عین حال به یاد داشته باشید که برای جلوگیری از قفل شدن تایر های اتومبیل در ورودی پیچ و در حین ترمز گیری، تا حد امکان تا پایین آمدن مناسب سرعت، اتومبیل را در یک خط مستقیم نگه داشته و تا پایین آمدن سرعت به سمت راست فرمان ندهید.

در ابتدای مسیر پیست قرار داریم و با دنده هشت و DRS فعال به سمت انتهای مسیر مستقیمی حرکت می‌کنیم. ۱۳۰ تا ۱۲۰ متری پیچ شماره 1، در حالی که اتومبیل را در یک خط مستقیم نگه داشته ایم، محکم ترمز می کنیم و حدود ۸۰ متری پیچ 1 کرب های سفید و قرمز سمت چپ مسیر شروع می شود. به هیچ عنوان احتیاج به استفاده از کرب ها نیست و کرب برداشتن در این قسمت مسیر فقط از شما زمان بیشتری می‌گیرد.

پس از رسیدن به ۵۰ متری پیچ فرمان دادن به سمت راست را آغاز کرده و با دنده ۳ وارد پیچ می‌شویم. در مرکز پیچ و پیش از رسیدن به ایپکس، خیلی کم کرب بردارید؛ حالا به سمت خروجی پیچ حرکت کرده و در خروجی ناچار به استفاده از کرب‌های سمت چپ مسیر هستیم. در واقع ترکشن پیست شما را وادار به استفاده از کرب های این قسمت می کند.

اما همزمان به خاطر داشته باشید که در خروج از پیچ 1 شما همچنان در محدوده DRS قرار دارید. بنابراین لازم است برای رسیدن به بیشترین سرعت و به حداقل رساندن از دست رفتن زمان، کوتاه ترین مسیر بین پیچ یک تا دو را انتخاب کنید.

ورود و خروج مناسب از پیچ یک تفاوت بین جایگاه پوزیشن و رده 3 یا 4 در خط استارت را تعیین می کند.

فرمول یک مجارستان

فرمول یک مجارستان – هانگارورینگ

پیچ شماره 2 پیست هانگارورینگ

حال به چالش دوم هانگارورینگ نزدیک می‌شویم. یک قوس نسبتاً طولانی با شیب رو به پایین و همچنین کمبر منفی، همه و همه در کنار یکدیگر پیچ یا به عبارتی بهتر قوس شماره دو را تشکیل می‌دهند. در این شرایط احتمال از دست دادن کنترل اتومبیل و مسیر بسیار بالاست.

بنابراین باید تا حد امکان به چسبندگی چرخ های جلو توجه کرد. در ورود قوس ۲ و حدود ۷۰ متری مرکز قوس، همزمان با رسیدن به کرب های سمت راست مسیر ترمز گیری را آغاز می کنیم. به یاد داشته باشید که در این قوس ترمزگیری بشدت طولانی خواهیم داشت.

در آغاز فرمان دادن به سمت چپ و پیش از رسیدن به مرکز قوس ما زاویه فرمان کامل یا Streeing lock خواهیم داشت. در شرایط زاویه فرمان کامل، شیب بال جلو بیشتر شده و فاصله آن تا سطح زمین کمتر می شود و به همین دلیل زمانی که فرمان خودرو در زاویه کامل قرار دارد، نیروی دانفورس تولید شده توسط بال جلو و دماغه بیشتر خواهد شد.

در عین حال همزمان در حال فشار دادن پدال ترمز هستیم. در این شرایط شما بار زیادی را روی لاستیک های جلو خصوصاً لاستیک جلو سمت چپ، که در این قوس چپ گرد به سمت داخل قوس قرار دارد، می‌گذارید. بنابراین قبل از رسیدن به این پیچ این بار برای تسلط بهتر روی مسیر و اتومبیل باید مقداری بالانس ترمز را به سمت عقب اتومبیل ببرید. حدود ۲ درصد تغییر بالانس مناسب می باشد.

بسیار خوب. حالا وارد قوس 2 می شویم؛ در همین مدت در حال کم کردن سرعت و دنده های اتومبیل هستیم. در این قسمت سعی کنید تا حد امکان ایپکس دیرهنگام انتخاب کنید.

حالا دو استراتژی پیش روی ما قرار دارد؛ می توانید در مرکز قوس چپ گرد کمی کرب بردارید یا از میانه پیست مسیر را ادامه دهید. اما این نکته بسیار مهم را به خاطر داشته باشید که تنها موردی که در خروجی قوس دو مهم و حیاتی است، پیچ تخته گاز و سرعت بالای ۳ می باشد.

بنابراین در شرایط صحیح می توانید تا حد امکان به کرب های سفید و قرمز سمت راست خروجی قوس ۲ نزدیک شوید، اما قرار دادن تایرهای اتومبیل روی این کرب ها باعث از دست رفتن زمان می شود. چرا که کرب ها کاملا خارج از ریسینگ لاین قرار دارند.

مسابقه گرندپری مجارستان 2018

مسابقه گرندپری مجارستان 2018- هانگارورینگ

پیچ شماره 3 پیست هانگارورینگ

حال پس از خروج از پیچ ۲ و رسیدن به کرب های سمت راست مسیر، بلافاصله به سمت چپ فرمان داده و اتومبیل خود را تا میانه مسیر پیست هدایت کرده و بلافاصله آماده ورود به پیج تخت گاز و راستگرد 3 می‌شویم. در مرکز پیچ 3 تنها کمی لمس کردن کرب های شعاع داخلی پیچ کافی به نظر می‌رسد.

حالا در خروجی پیچ به سمت کرب های سمت چپ می رویم و پس از قرار گرفتن تایرهای سمت چپ روی کرب ها تا حد امکان اتومبیل را در یک مسیر مستقیم حفظ می‌کنیم. حالا با نهایت سرعت به سمت پیچ چپ گرد شماره ۴ حرکت می کنیم.

پیچ شماره 4

این نکته را به خاطر بسپارید که در ورودی پیچ ۴ به دلیل قرار گرفتن در سر بالایی، به هیچ وجه ایپکس و داخل پیچ را نمی‌بینید. بنابراین راننده باید تا حد امکان از تجربه و حافظه خود برای داشتن بهترین ورودی و خروجی بهره ببرد. پیش از ورود به پیچ ۴ لزوما احتیاجی به استفاده از کرب های سمت راست ورودی پیچ نیست.

نزدیک بمانید. خیلی سرعت کم نکنید و پیش از رسیدن به مرکز پیچ از دنده 7 به 6 معکوس کنید و در مرکز پیچ کرب بردارید و حالا خروجی نسبتا سختی از پیچ خواهید داشت. سعی کنید از سمت راست مسیر خروجی پیچ مجدداً کمی کرب برداشته؛ اما در عین حال مواظب باشید تا تایرهای سمت راست شما از قسمت سبز رنگ بین کرب ها و محدوده خارج پیچ عبور نکنند.

به یاد داشته باشید، که به هیچ وجه نباید خیلی از داخل مسیر خارج شد. چرا که لازم است بلافاصله به سمت چپ مسیر برگردید و اتومبیل را در موقعیت مناسب برای ورود به قوس ۵ قرار دهید.

لنس استرول - تمرینات روز جمعه در گرندپری مجارستان 2017

لنس استرول – تمرینات روز جمعه در گرندپری مجارستان 2017 – هانگارورینگ

قوس شماره 5 پیست هانگارورینگ

پیش از رسیدن به ورودی قوس پنج لازم است تا حد امکان به سمت چپ مسیر نزدیک شده و در ورودی هم دیرتر ترمز گیری را آغاز کنید. به یاد داشته باشید که از دست دادن کنترل چرخ های عقب در این بخش از پیست به شدت محتمل است.

در این قسمت از مسیر پیست شما همچنین می توانید با بالانسی که از قبل برای ترمز های خود تنظیم کرده اید (۵۷ درصد) وارد قوس شوید. با دنده 6 وارد قوس شده و در ایپکس تا دنده 4 معکوس کنید. ایپکس این قوس حدودا پس از طی کردن 40 درصد طول قوس، قبل از قسمت بتنی بین مسیر پیست و ران آف، در شعاع داخلی و روی پیست قرار دارد.

در ایپکس، به آرامی فشار پای خود را روی پدال گاز را افزایش داده و در خروجی پیچ تا حد امکان از سمت چپ مسیر، از کرب های سفید و قرمز سمت چپ خروجی پیست استفاده کرده و در عین حال مواظب کرب سوسیسی ممتد زرد رنگ که روی محدوده بتنی خارج پیست قرار گرفته باشید و تا حد امکان از آن استفاده نکنید.

شیکن 6 و 7

پس از خروج از قوس 5 شما تنها کسری از ثانیه فرصت دارید تا تنظیمات مناسب به این بخش از مسیر را برای اتومبیل تعریف کنید. مهمترین تنظیمات مربوط به این بخش از پیست مجدداً به بالانس ترمز ها معطوف می‌شود. بعضی از راننده ها و تیم ها به دلیل فرصت کوتاه برای اجرای این تنظیمات، پیش از تعیین خط تنظیمات را برای اتومبیل تعریف می‌کنند. بالانس مناسب، متمرکز کردن بخش عمده بار ترمز ها روی محور جلو اتومبیل می باشد.

عبور از شیکن بسیار چالش برانگیز خواهد بود. ۸۰ تا ۷۰ متری ورودی پیچ راستگرد ۶ ترمزگیری را آغاز کرده و باز هم احتیاج به استفاده از کرب‌های سمت چپ ورودی پیچ نیست. 40 تا ۳۰ متری مرکز پیچ فرمان دادن به سمت راست را شروع کنید و در مرکز پیچ تا حد امکان از کرب های شعاع داخلی پیچ استفاده کنید.

تک کرب قرمز رنگ خارج از شعاع مرکزی پیچ 6، نشانه بسیار خوبی برای ایپکس شما در این بخش از پیست است. به آرامی فشار پای خود روی پدال گاز را افزایش داده و به سمت مرکز پیچ ۷ فرمان دهید. باز هم در مرکز پیچ تا حد امکان کرب  بردارید؛ اما این بار تا حد امکان از کرب قرمز رنگ خارج شعاع داخلی پیچ دور بمانید. چرا که عبور از روی این کرب باعث بلند شدن جلوی اتومبیل از سطح پیست شده و در نتیجه امکان از دست دادن کنترل اتومبیل در خروجی شیکن بسیار بالا خواهد رفت.

حال در خروجی شیکن، بعد از رسیدن به کرب های سمت راست خروجی پیچ 6، بلافاصله اتومبیل را تا حد امکان در یک مسیر مستقیم نگه دارید و نکته بسیار مهم… بهترین استراتژی در این بخش از پیست، قرار دادن اتومبیل روی لاین بتنی بین کرب های قرمز و سفید و ران آف سمت راست مسیر است.

چرا که کرب ها باعث آسیب رسیدن به تایرها خواهند شد. اما این محدوده بتنی علاوه بر مناسب بودن سطح، چسبندگی لازم را نیز برای شما فراهم می کند. حال پس از چند متر از کرب ها و محدوده بتنی خارج شوید و به سمت پیچ ۸ ادامه دهید.

سباستین فتل - روز دوم تست های مجارستان

سباستین فتل – مجارستان

پیچ شماره 8 پیست هانگارورینگ

حد فاصله پیچ های ۵ تا ۱۱ بخش جذابی از مسیر هانگارورینگ را شکل می دهد. مسافت کوتاه بین شش پیچ این قسمت چالشی اساسی را پیش روی رانندگان قرار می‌دهد و در عین حال عیار مهارت راننده ها، در سازگاری با پیست و استخراج ماکسیمم توان ماشین را می‌سنجد.

علی الخصوص دو پیچ 8 و 9 که فرصتی برای جبران اشتباه به راننده نمی‌دهند و به زیبایی اهمیت ستاپ مناسب ماشین برای داشتن ورودی و خروجی مناسب از این دو پیچ را به نمایش می‌گذارند.

این نکته را در نظر داشته باشید که در پیچ ۸ احتمال بیش فرمانی و از دست رفتن کنترل عقب اتومبیل بسیار بالاست؛ بنابراین حدود ۴۰ متری مرکز پیش ۸ همزمان با کم کردن سرعت فرمان دادن به سمت چپ را نیز آغاز می کنیم. به یاد داشته باشید که قصد داریم، در یک حرکت سریع و با شتاب بالا اتومبیل را وارد پیچ کنیم. بنابراین تنها یک ترمز بسیار کوتاه و نرم کافی است.

چرا که اگر خیلی محکم ترمز کنید عملاً اتومبیل را در یک Nose dive قرار می دهید و در این شرایط تایرهای جلوی اتومبیل به شدت قفل شده و بیشتر بار روی محور جلوی اتومبیل قرار خواهد گرفت و سپس محور عقب اتومبیل به شدت ناپایدار خواهد شد و این به هیچ وجه شرایط ایده‌آل ما نیست.

پس خیلی آرام و تا حد امکان خفیف ترمز کنید و همزمان آماده فشار دادن پدال گاز باشید. اتومبیل را در شرایط ثابت و پایدار نگه دارید و در خروج از پیش ۸ دنده کم نکنید.

در مرکز پیچ ایپکس شما دقیقاً روی کرب های شعاع داخلی پیچ قرار دارد. پس تا حد امکان کرب بردارید و حالا در خروج از پیچ ۸ با دنده ۵ ادامه دهید و نکته‌های بسیار بسیار مهم… در خروجی پیج ۸ به هیچ عنوان سعی در استفاده از کرب های سمت راست محدوده بین پیچ 8 تا 9 نکنید.

در ابتدای خروجی از ۸ دور شدن اتومبیل از سمت چپ طبیعی است. اما به سرعت مسیر اتومبیل را اصلاح کرده و در حدفاصل خروجی ۸ تا ورودی ۹ تا حد امکان سمت چپ مسیر بمانید.

پیچ شماره 9

در ابتدای ورودی پیچ 9 باید تا حد امکان اتومبیل را به سمت چپ مسیر ببرید. اما لازم نیست خیلی به لبه مسیر پیست نزدیک شوید. در ورودی پیچ و پیش از رسیدن به ایپکس از دنده ۵ به ۴ معکوس کرده و از شعاع داخلی مسیر به سمت مرکز پیچ حرکت کنید. به یاد داشته باشید که در دورهای سریع هرگونه اشتباه در محاسبه ایپکس در شرایط خاص، عامل پیش فرمانی و گاهاً کم فرمانی می شود.

ایپکس شما دقیقاً روی شعاع داخلی پیچ قرار دارد. پس کمی از کرب های داخل پیچ استفاده کنید و حالا فشار پای خود روی پدال گاز را به آرامی افزایش دهید.

کرب ‌های خروجی پیچ ۹ ارتعاش زیادی را به اتومبیل وارد می‌کند. پس اگر کم فرمانی داشته باشید و در ادامه اتومبیل را روی کرب های سمت چپ خروجی مسیر قرار دهید، شانس اصلاح مسیر اتومبیلتان بسیار پایین خواهد بود و عملا پیچ را از دست خواهید داد.

پس در شرایط نرمال اجازه دهید تایر سمت چپ شما از کرب های قرمز و سفید عبور کرده و روی قسمت بتنی خارج پیچ برود. پس از چند متر مسیر اتومبیل را اصلاح کرده و پیش از ورود به پیچ تخته گاز و چپ گردد 10، اجازه دهید تا اتومبیل دقیقاً وسط مسیر پیست قرار بگیرد.

دنیل کویات - تمرین سوم گرندپری مجارستان 2017

دنیل کویات – تمرین سوم گرندپری مجارستان 2017 – هانگارورینگ

پیچ شماره 10 پیست هانگارورینگ

پیش از رسیدن به ورودی ۱۰ اتومبیل را در وسط مسیر پیست قرار دهید. حالا به صورت تخت گاز با دنده ۶ وارد پیچ شده و در مرکز پیچ می توانید کمی با لاستیک سمت چپ خود کرب بردارید یا تنها ابتدای محدوده کرب ها را لمس کنید.

انتخاب استراتژی بر اساس صلاحدید رانده است؛ و باز هم به صورت تخت گاز مسیر را ادامه داده و در خروجی مجددا تا حد امکان سمت چپ مسیر بمانید و آماده ورود به پیچ سرعت بالای ۱۱ شوید.

پیچ شماره 11

پیچ ۱۱ یکی از سریعترین پیچ های این پیست است. در ورودی پیچ احتیاجی به استفاده از کرب های سمت چپ مسیر نیست. تنها به کرب های قرمز و سفید کمی نزدیک شوید. به داخل پیچ نگاه کنید، مسیر مناسب را پیدا کرده و آماده ورود به پیچ با دنده ۶ شوید.

هر استراتژی که برای ورود و خروج از پیچ 11 دارید، باید تا حد امکان آن را آرام و روان اجرا کنید. هر حرکت بیش از حد اگرسیو در حین فرمان دادن به راست یا ترمز کردن یا هر اکشن دیگری، تنها پایداری و ریتم حرکت اتومبیل را به هم می‌ریزد و باعث از دست رفتن زمان می شود.

در مرکز پیچ احتیاجی به استفاده بیش از حد از کرب های شعاع داخلی پیچ نیست. زاویه فرمان خود را پس از رسیدن به مرکز پیچ و در حین خروج از ۱۱ تا حد امکان حفظ کرده و ثابت نگه دارید. در خروج از ۱۱ به دلیل تغییر ارتفاع مسیر پیست، شما دیده خیلی مناسبی به ادامه مسیر نخواهید داشت.

از کرب های سمت چپ خروجی مسیر استفاده کنید؛ اما باز هم به یاد داشته باشید که کرب های این قسمت نیز ارتعاش زیادی به اتومبیل وارد می‌کنند. حال به سرعت به سمت پیچ ۹۰ درجه و راست گرد ۱۲ حرکت کنید.

پیچ شماره 12 پیست هانگارورینگ

حالا به پیچ ۱۲ نزدیک می شویم. Brake balance شما هنوز هم روی محور جلو متمرکز است و این مورد برای پیچ ۱۲ عالیست. اما اگر بر اساس شناخت شخصی از اتومبیل و استایل رانندگی خود احتیاج به تنظیمات دیگری روی فرمان دارید، در حد فاصل پیچ ۱۱ تا ۱۲ زمان مناسبی برای لحاظ کردن این تنظیمات در اختیار دارید.

سمت چپ مسیر بمانید و پس از رسیدن به ۸۰ متری پیچ ترمزگیری را آغاز کنید. باز هم استراتژی های متفاوتی در ورودی پیچ ۱۲ وجود دارد. می توانید از کرب های سمت چپ و ورودی پیچ استفاده نکنید و در صورت لزوم استفاده از کرب ها، تا حد امکان کم و تنها بخشی از تایر سمت چپ شما روی کرب ها قرار بگیرد.

اما در هر صورت ۴۰ تا ۳۰ متری مرکز پیچ فرمان دادن به سمت راست را آغاز کنید. ایپکس شما، روی کرب های شعاع داخلی پیچ قرار دارد. با دنده 3 به ایپکس می‌رسید.

نکته بسیار مهم در مرکز پیچ ۱۲ بلافاصله پس از رسیدن به کرب های شعاع داخلی پیچ، فشار پای خود روی پدال گاز را بیشتر کنید. اما به هیچ وجه تایر سمت راست خود را بیش از حد روی کرب ها نبرید. چرا که زاویه کرب های این بخش از مسیر بیش از حد زیاد است و اگر بیش از حد روی کرب ها رفتید تایر سمت راست شما بلند شده و امکان از دست رفتن کنترل در خروج پیچ بسیار بالا می رود. بنابراین تنها لمس کردن کرب ها کافیست.

خروجی از پیچ 12 بسیار مهم است؛ تایر سمت چپ اتومبیل خود را از کرب های قرمز و سفید سمت چپ خروجی پیچ رد کرده و آن را برای چند متر روی قسمت بتنی خارج پیچ قرار دهید. چرا که مطابق معمول، استفاده از کرب ها ارتعاش زیادی به همراه خواهند داشت و از طرفی بتن نیز برای ادامه مسیر چسبندگی مناسبی دارد.

در ادامه مسیر تا جایی که می توانید به سمت راست مسیر رفته و حدفاصل پیچ 12 تا قوس ۱۳، تا حد امکان به سمت راست مسیر نزدیک شوید و آماده ورود به قوس ۱۳ شوید.

پاول دی رستا - گرندپری مجارستان 2017

پاول دی رستا – هانگارورینگ

قوس شماره 13 پیست هانگارورینگ

در حد فاصل پیچ ۱۲ تا قوس ۱۳ شما تنها برای چند متر در مسیر مستقیمی قرار می‌گیرید؛ و آن هم دقیقاً بخشی است که در ورودی ۱۳ شما فرمان دادن به سمت راست را به اتمام رسانده، کمی کرب های سمت راست ورودی قوس ۱۳ را لمس کرده و برای چند متر کوتاه در مسیر مستقیم قرار می‌گیرید و بلافاصله اتومبیل را به سمت مرکز پیچ هدایت می کنید.

به یاد داشته باشید که ترمزگیری شما نیز باید دقیقا همزمان با قرار گرفتن اتومبیل، در چند متر مستقیمی ۱۳ باشد. اگر تنها کمی دیرتر کنید، تقریباً ۱۳ را از دست خواهید داد. چرا که شیب رو به پایین این قسمت از پیست، در کنار قفل شدن لاستیک ها، بالانس و پایداری اتومبیل را به هم خواهد ریخت و عملاً کنترلی روی آن نخواهید داشت.

پس از ورود به قوس چپ گرد، با دنده سه مسیر را ادامه دهید. مرکز پیچ بسیار پهن خواهد بود و یک قوس طولانی پیش روی شماست. پس ریتم مناسب فشار پای خود روی پدال گاز و زاویه مناسب فرمان را حفظ کنید و پس از عبور از ایپکس، در خروجی اجازه دهید اتومبیل روی کرب های سمت راست خروجی قوس برود.

پیش از رسیدن به کرب ها، می توانید تخت‌گاز کنید و اطمینان داشته باشید که زاویه رو به داخل کرب های قرمز و سفیده این بخش از پیست، شما را در مسیر نگه می دارد.

گرندپری مجارستان هانگارورینگ

قوس شماره 14 پیست هانگارورینگ

پس از خروج از قوس ۱۳ بلافاصله و تا حد امکان به سمت چپ مسیر نزدیک شده و آماده ورود به قوس راست گرد و طولانی ۱۴ شوید. با دنده چهار وارد قوس شوید و در مرکز قوس به هیچ وجه از کرب ها استفاده نکنید. تنها در ایپکس کمی به کرب ها و بخش بتنی شعاع داخلی قوس نزدیک شوید و آن را لمس کنید.

به یاد داشته باشید، که محاسبه اشتباه میزان فشار مناسب روی پدال گاز، بسیار بسیار محتمل بوده و باعث بیش فرمانی و اسپین شدن شما در ابتدای خروجی قوس 14 می‌شود. پس از عبور از ایپکس کمی فشار پای خود روی پدال گاز را افزایش دهید و در خروجی قوس اجازه دهید تا اتومبیل روی کرب های سمت چپ خروجی پیچ برود. حالا وارد محدوده DRS می شوید و با نهایت سرعت به سمت به خط پایان و انتهای مستقیمی حرکت کنید.

25 دیدگاه

 1. Siamak47

  4

  0

  سپاس خیلی عالی بود

 2. Hamoon

  8

  0

  مثل همیشه عالی

  • Hamoon

   12

   0

   میخواستم ی پیشنهاد ب ادمین های عزیز بدم
   ی تقویم جدولی گذاشته بشه برای رقابت های هر سال و مسابقات اون فصل
   مثلا انتخاب کنیم فصل ۲۰۲۰ بعد مسابقات اون سال بیاد و قهرمان هاش
   نمیدونم خوب منظور رسوندم یا نه

   • کامیار جاویدان

    4

    0

    ممنونم.
    نه متاسفانه، یه مقدار از (مثلا انتخاب کنیم ….) به بعد پیچیده شد

   • ali

    3

    0

    هامون جان
    اگر چیزی مثل جدول‌های نتایج و رده بندی که در ویکی پدیا هست (البته با سرچ به زبان فارسی اون نتایج نشون داده نمیشه و باید فصلی میخواید رو انگلیسی سرچ کنید، مثلا 2015 f1) منظورتونه، اره خوب میشه اگر توی همین سایت اضافه بشن. حداقل برای کسایی که به فارسی سرچ کنن اون امار نشون داده میشه و حتی بازدید س ا ی ت هم بالا میره.
    میشه نتایج تیم‌ها و راننده‌های تیم‌ها و… رو هم اضافه کرد.

   • Hamoon

    2

    0

    اقای جاویدان
    شما برا قسمت موتو جی پی همچین جدولی دارین ولی ارشیو سال های قبل هم باشه و بشه با انتخاب سال های گذشته ب نتایج دسترسی پیدا کرد

   • Hamoon

    3

    0

    علی جان.اره ولی تو همین فرمول یک ایران باشه ک دسترسی راحت باشه
    ی چیزی مثل جدول بازی های هفتگی فوتبال ک با انتخاب هفته ب هفته مورد نظر برسیم.ولی برا فرمول یک انتخاب سال باشه ک نتایج اون سال ببینیم

 3. نوذر

  10

  0

  بسیار عالی. (حس کردم قراره برم تو پیست البته) ولی نکات بسیار جالبی بود.

 4. mrk.red.joker

  3

  0

  بسیار عالی
  فقط این که این مقاله نقشه گرافیکی پیست را در عکس ها کم داره
  با تشکر

 5. بیژن

  4

  0

  ممنون یکی از بخش های بسیار خوبه سایت که فنی و آموزشیه .
  با تشکر از همه ادمین های زحمت کش .

 6. Majid

  4

  1

  دوستان شبیه ساز بازی f1 mobile racing رو نصب کنید تا تجربه رانندگی تو پیست های واقعی و همین مجارستان رو حس کنید. گرافیک خوب و هندلینگ مناسب.

  • mrz_ir

   0

   0

   اگه کامپیوتر خوب داری نسخه کامپیوترشو نصب کن لذت ببر
   2020-2021 کرک شده نداره تا اونجایی که میدونم و باید از استیم خرید
   اما 2018 کرک شدش توی سایت های ایرانی هست

 7. Parsa16

  1

  0

  بسیار عالی و مفید ممنون💯

 8. roshandelpoor

  0

  0

  در کل عالی بود خیلی ممنونم کلی چیز یاد گرفتم

 9. mrz_ir

  0

  0

  مقاله های فنی سایت واقعا عالی هستن
  ممنون از مدیران سایت و نویسندگان
  این بررسی پیست ها هم واقعا حرکت قشنگیه