فرمول یک ایران – مدیر تیم فرمول یک مکلارن، آندریاس سیدل بیان کرد از آن جایی که ماشین فصل 2021 مکلارن نیاز به استایل خاصی از رانندگی دارد، همین قضیه به سازگاری دنیل ریکاردو با ماشین این تیم صدمه می زند.

دنیل ریکاردو با مکلارن شروع خوبی را تجربه نکرده چرا که تا اینجای فصل سرعت او هنوز به پای سرعت هم تیمی اش لندو نوریس نمی رسد. او از کمبود اعتماد به نفس در خودرو به خصوص در لحظات ترمزگیری رنج می برد و همچنان قادر به استفاده از قدرت حداکثری آن در جلسات تعیین خط نیست.

گرندپری موناکو برای او مسابقه سخت و دشواری بود چرا که در مرحله دوم تعیین خط (Q2) با قرار گیری در رده دوازدهم حذف شد و موفق نشد به مرحله سوم راه پیدا کند و همچنین در مسابقه نیز توسط هم تیم اش لپ شد.

سیدل بیان کرد که در حال تلاش حداکثری برای کمک به ریکاردو است اما ریشه این مشکلات این است که MCL35M (ماشین فصل 2021 مکلارن) به استایل رانندگی خاصی احتیاج دارد.

سیدل گفت:

فکر می کنم که از ابتدای فصل، ما قدم های خوب و رو به جلویی را با او برداشته ایم. اما در حال حاضر برای اینکه با خودروی ما سرعت داشته باشید به استایل رانندگی خاصی احتیاج دارید که برای دنیل طبیعی نیست. به همین دلیل برای او خیلی آسان نیست که با خودرو دور بزند و عملکرد خوبی را از آن بیرون بکشد.

ما در حال حاضر باید با همدیگر به عنوان یک تیم کار کنیم، آرامشان را حفظ کنیم، همواره در حال آنالیز کردن و یادگیری باشیم. سپس دو چیز وجود دارد: سازگار شدن بیشتر او با خودروی ما. چرا که مشخصا او می داند که پتانسیل بالقوه ای وجود دارد که فکر می کنم فهمیدن آن نکته مثبتی برای او محسوب می شود و سپس ما می توانیم آن را به بالفعل تبدیل کنیم.

سپس به طور همزمان ما از طرف تیم نیز خواهیم دید که چطور می توانیم از ناحیه خودرو به او کمک کنیم که احساس طبیعی او با ماشین که همان سریع شدن است را برگردانیم.

دنیل ریکاردو نیز بعد از گرندپری موناکو بیان کرد می دانست که نوریس در کدام قسمت از پیست از او سریع تر است اما در برابر کردن عملکرد خود با هم تیمی اش مشکل داشت. ریکاردو گفت:

در داده ها اختلافاتی وجود دارد و به همین دلیل است که لندو در پیچ خاصی سریع تر است و من این را می دانم اما مطمئن نبودم که قادر به انجام آن (عملکردی که نوریس داشت) بودم.

اما خواهیم دید. شاید هنوز بخشی از من تلاش می کند تا به ماشین عادت کند اما مطمئنم که آن ها (تیم) همه چیز را بررسی خواهند کرد.

ریکاردو همچنین از خطرات ناشی از آنالیز بیش از حد شرایط آگاه است و می خواهد برای مدتی بی خیال آن شود. او در ادامه گفت:

مشخصا می خواهم روی آن کار کنم اما احساس می کنم این آخر هفته یک عقبگرد بود، همچنین بخشی از من می خواهد که فقط برای چند روز بی خیال آن شوم در غیر این صورت بیش از حد فکر کردن به آن نتیجه ای حاصل نمی شود (Analysis paralysis یا فلج تحلیلی).

من قبلا در چنین شرایطی بودم و نمی خواهم آن را تجربه کنم.

105 دیدگاه

 1. arshia

  25

  0

  ریکاردو به شدت از عدم اعتماد به نفس تو ترمز گیری و شتابگبری ابتدایی تو خروجی رنج می بره. تو دیتاها فاصله خیلی زیادی تو زمانی که باید ترمز بگیره و زمانی که واقعا ترمز می گیره وجود داره همین باعث می شه سرعت خروجی از پیچ رو کم تر می کنه. بخاطر تایر و قوانین جدید نوریس هم گفته که عقب ماشین ناپایدر تر از قبل شده که باعث شده آندستیر تو جفت آنبورد راننده ها دیده بشه اما مشخصه ریکارد خیلی با این بالانس ماشین راحت نیست.

  خود دنیل هم گفته که صبر تو این زمینه براش سخته اما یه جورایی باید برگرده مثل یه دانش آموز از کلاس اول شروع کنه به یادگیری رانندگی با این ماشین.

  • h.e.s.a.m 4️⃣4️⃣

   9

   13

   یه خاطره یادم اومد براوت میگم شاید با این مبحث یه رابطه ای بتونین توش پیدا کنین .

   اقا ما یه بار وارد خونه شدیم دیدیم یه گربه اومده توی خونه .
   در رو باز گذاشتیم که بره بیرون گفتیم بیرونش کنیم ، این گربه انقدررررررر حول کرده بود که به همه جا پرید و کلی چیز رو زد شکوند و خلاصه کلی خسارت زد بهمون ، بعدش به این نتیجه رسیدیم که اقا درب اتاق رو باز بذاریم و خودمون بریم بیرون اینم بدون خسارت زدن میاد میره بیرون …

   یادمون باشه که در مثل مناقشه نیست حالا بعضیا نیان ۵۰ تا کامنت بدن بگن ما گربه نیستیم .
   حالا شباهت خاطره :
   بعضی از دوستان اینجا میان با یه برد نمیگم کم ارزش چون در هر صورت برد ، برده . ولی رقابتی وجود نداشت و شانس هم از زمین و اسمون اومد واسه مکس و ردبول از موضوع چارلز در تعیین خط که نراشت لوییس دور اخرشو بزنه تا نرسیدن چارلز به ریس با داشتن پول و در واقعایت هدیه پول به مکس و خارج شدن بوتاس ، و در نهایت برد با ارزش مکس ، میان اینجا و زمین و اسمون رو بهم میدوزن که بگن مکس بهتره و وقتی راه به جایی ندارن میان با امار قدیمی اینو اون و مقایسه های که اصلا ربطی به مکس نداره و اونموقع مکس داشت Abcd یاد میگرفت میخوان اثبات کنن که مکس بهتره و جالب اینجاس هر وقت کم میارن از سب مایه میذارن و به همه چیزو همه کس میپرن که ثابت کنن مکس بهتره
   حسابشو کن به مرسدسی که همه میدونن بعد از فراری تاریخ فرمول وان حساب میشه میگن مرده خور 😂😂😂😂 مفت خوررررررر😂😂😂😂😂 اخه لامصب یکی باید اینو بگه که حداقل تیمی که داره مرسدس رو باهاش قیاص میکنه حداقل موتورشو خودش طراحی و تولید کنه نه اینکه یه سال از هوندا بخره بعد بره سراغ رنو بعد بگه رنو بده هوندا و… لامصب مفت خور اخه؟؟؟؟؟ مرده خور؟؟؟؟؟؟
   کیه که ندونه مرسدس توی تمامی زمینه ها الگویی واسه کپی برداری تمام تیمها بوده هم موتوری هم شاسی و هم سیستم تعلیق ،
   فیا مرسدسه اقای مهندس این مملکت؟؟؟؟؟ خب لامصب همین امسالی که داخلش هستیم که کلا فیا قوانین رو بر علیه مرسدس تغییر داد که سرعت مرسدس رو کم کنه که تاثیرشم دیدی و کماکان داری روی استون میبینی و مرسدس بلده با چالش پیشرفت کنه و کل قوانین میخواستن ردبول رو سریعتر کنن که موفق هم شدن ولی بازم مرسدس مچشون رو میخوابونه .
   دوستان از اینکه بگن نوشابه ساز ناراحت میشن خب بگن خودرو ساز؟ بگن هواپیما ساز ؟ بگن سوپر اسپورت ساز؟؟؟ خب نوشابه میسازه دیگه پس چی میسازه؟؟؟؟؟ مرسدسم اگه خودرو ساز نبود نوشابه ساز بود باید میگفتن نوشابه ساز ناراحتی نداره که توهین نیست که ردبول والا به نوشابه ساز بودن خودشون افتخار میکنن بعد اینجا کسی که بهشون بگه نوشابه ساز توهین میدونن اینم از عجایب اینجاست دیگه 😅😂

   از اونور دوست عزیزی که میاد فکت میده به مکس توهین نکن خاموششششش 😵😵😵😵
   جااااااان؟؟؟؟؟؟😂😂😂😂😂
   ببخش شب بوده سیبیلاتونو ندیده به اسب شاه گفتن یابو 😂😂😂
   نمیدونم اینجا چرا بعضیا امر بهشون مشتبه میشه .

   در نهایت بگم که من خودم جزء اولین نفراتی بودم که به طرفداران مکس و ردبول و ساینز و سب تبریک گفتم بازم موقع پیروزی هاشون تبریک میگم ولی واقعا بعضی از دوستان یکم به خودشون استراحت بدن از توهم و خیال پردازی و توهین و پریدن به اینو اون و رفتارای بچه گانه
   و یه پیشنهاد به فست بوی عزیز اقا درب اتاق رو باز بذار و بیا بیرون 😅😂

   • h.e.s.a.m 4️⃣4️⃣

    4

    12

    عذر خواهی بابت ریپلای زیر پست نامربوط

    دوستان به بزرگواری خودتون ببخشید 🙏🌹

   • Ali🦁33

    11

    6

    44حسام
    بهت پیشنهاد می کنم که باز کپی کنی این مباحثت واسه پست بعدی هم مجددأ بزاری.
    —-
    راجب تیم ردبول که نوشابه ساز هست گفتنش کسی ناراحت نمیشه ولی متاسفانه عده ای با متلک و تمسخر این رو بیان
    می کنن تو دیدگاهشون به تیم و راننداش.

   • Engineer

    5

    9

    جواب برای شما بسیار دارم.
    جواب خیلی هارو ندادم و دونه دونه سر ریس ها و اتفاقات بعدی حرف های من رو فهمیدن.
    اونموقع رفتم و حالشون رو پرسیدم.

    بله به نظر من مفت خور هستند.
    اول فراری بعد ردبول ولی موتور خودشون هم قابل بررسی هست که اسمش رو میزارن نواوری.
    اگه شارل کوبید به دیوار و نتونستین تایم بزنید رانندتون کلا رنگ رده 1 تا 5 رو نمیدید با اون سرعتش ولی مکس ممکن بود پول بگیره پس بازم به ضرر مکس شد.
    برای شما که فرقی نمیکرد فوقش به جای 6 از 5 استارت میزدین و بعدش 2 و 3 تا رده تو مسابقه میدادید.

    بالاخره فرمول 1 هست هرکی کندتره باید تاوانش رو بده.
    هیملتون تو موناکو-مکس تو پرتغال.

    ضمنا جواب های بسیار بیشتری هم برات دارم لامصب ولی نمیگم که تو خماریش بمونی.

   • h.e.s.a.m 4️⃣4️⃣

    6

    4

    engineer
    ترجیح‌ میدم درب اتاق رو باز بذارم و خودم بیام بیرون 😂😂

   • Engineer

    4

    2

    h.e.s.a.m 4️⃣4️⃣
    منم بعضی وقتها درب هارو باز میزارم.
    بعضی از درب ها باید برای بعضی انسانها باز باشه.

 2. SIAMAK

  19

  14

  حالا وقتیه که باید به انتخاب درست ، دقیق و حساب شده ماتیا بینوتو و فراری در مورد کارلوس ساینز ایمان آورد . راننده با استعداد و منعطفی که در کمترین و کوتاهترین زمان خودش رو با ماشین وقف داده و داره پابپای چالرز پیش میره . آفرین به این انتخاب درست .
  اینشاالله دنیل هم مثل بعضی راننده های دیگه !؟ که امسال تیم عوض کردند ، تا گرندپری برزیل اگه خدا یاری کنه با ماشین هماهنگ میشن !!

  • Amin44

   19

   6

   انصافا حتی اگه همه کارهای فراری رو تو این چند سال گذشته اشتباه بدونیم(البته که اینطور نیست)
   دو تاشون فوق العاده عالی بود،اولی نگه داشتن لکلرک و آوردنش به تیم اول دومی هم جذب ساینز
   سه سال دیگه اگه فراری رقابتی باشه با این لاین آپ به راحتی قهرمانه…چون فعلا تیمی وجود نداره که هردو رانندش اینقدر خوب باشن
   مکس و راسل تو یک تیم اگه باشن برای آینده میتونن رقیب خوبی بشن…

   • parsa911.

    11

    5

    راسل راننده بدرد بخوری نیست حداقلش فعلا مخصوصا با اون تصادفش و حرفایی که گفت بوتاس اون امتیاز براش اهمیت نداره همین حالا میبینیم که اگر ۲ امتیاز گرفته بود مرسدس هنوزم بالاتر بود و به نظر من خیلی جا داره تا به راننده های درجه یک‌ برسه اینکه فقط شنبه سریع باشی کافی نیست بوتاس هم شنبه ها سریع ولی در حد نیکو نیست و نمیتونه همی به چالش بکشه

  • REZA.M

   17

   2

   آقا سیامک اگه اشتباه نکنم “وفق” درسته.هر چند که احتمالا غلط املایی هست.نظرتون کاملا محترمه.بنظر من اکثر راننده های انعطاف‌پذیر تاپ نیستن و سرعت متوسطی دارن.برخلافِ اونها راننده های انعطاف ناپذیر یا خیلی سریعن یا کند.

   • SIAMAK

    13

    4

    بله آقا رضا . آفرین بر دقت نظر شما . کاملا درست اشاره کردید ” وفق ” درسته که به اشتباه ” وقف !! 🙂 ” تایپ کرده بودم . بخاطر این غلط املائی از دوستان پوزش میطلبم . ولی با نظر محترمتون در مورد راننده های انعطاف پذیر موافق نیستم ! نمونه بارز و حاضرش هم همین ساینز ، که هم منعطفه و هم سریع و هم استیبل .
    پس این قاعده که اشاره کردید نمیتونه عمومیت داشته باشه .
    بابت تصحیح اشتباه املائی دوباره تشکر میکنم .

  • Hamoon

   10

   2

   از دید رقابتی خب هرچی دیرتر ریکاردو وفق پیدا کنه سوم شدن فراری امکانش بیشتر میشه

  • داریوش

   13

   2

   بر اساس یک مسابقه موناکو ؟؟؟؟
   بنظرم بهتره یکی دو مسابقه دیگه صبر کنیم
   خیلی از جایگاه ها در موناکو ، بخاطر شرایط پیست بود
   اگر کارلوس در باکو هم همین عملکرد داشت ایمان بیاورید

  • arshia

   13

   0

   هر چقدر که فراری باید تلاش کنه که از اوضاع پارسال با توجه به محدودیت های قوانین امسال در بیاد مکلارن هم باید با یه موتور جدید خوشو وفق بده . یه چیزی که مهندش های مکلارن هم بهش اشاره کردن اینه که ساینز تو توسعه ماشین مثل یه مهندس عمل می کنه و سهم زیادی تو پیشرفت 2 سال اخیر مکلارن داشته . فاکتور سن هم در نظر بگیریم و جو حاضر دور ساینز که به شدت ریکاردو نیست بهترین انتخاب ممکن رو فراری کرد

  • Sohrab

   19

   12

   siamak خان

   شما خیلی علاقه خاصی دارین به تیک انداختن ..

   احترامتون واجب اما لطفا حرفی که میزنن راست و پوست کنده بگین

   و خواهشا طوری نگین فکر کنیم ساینز از فتل و دنیل و … راننده بهتری!

   و در اخرم شما میتونین خیلی راحت به سرعت تعیین خط و ریس یک ماشین در هر گرندپری نگاهی بندازین و جایگاه اون ماشین با توجه به ریس پیسش بررسی کنید

   موفق باشید.

   • SIAMAK

    15

    16

    سهراب جان .
    سبک و سیاق گفتار و نوشتار هرکس مثل اثر انگشتش مختص بخودشه و مثل شناسنامه معرف اون شخص !
    بعضیها باشوخی حرفشونو میزنند ، برخی با خشونت و زیادی جدی ! یه عده هم در قالب اشارات و استفاده از استعارات ! این دیگه به کاراکتر و خمیره هرکس ارتباط داره . قرار هم نیست شما برای من و یا بالعکس من برای شما تعین کنم که چه جوری حرف بزنیم و بنویسیم . بطور مثال همینکه شما دانسته یا ندانسته از جمله : احترامتون واجب ….. !! استفاده کردید ، معنی اش میشود اینکه دارید بنده رو تهدید میفرمائید !!
    صد البته واضحه که نه شما در موقعیت تهدید بنده قرار دارید ، نه بنده کسی خواهم بود که اگر تهدیدی رو مطرح کردید مدیون شما باشم و آنرا بدون پاسخ بگذارم ! پس بهتره سعی نکنیم که سبک و سیاق گفتار و نوشتار کسی رو بنا بر میل مون تغیر بدیم . مخصوصا کسانیکه طی سالیان گذشته نه چندان کم سن شون ، کاراکتر و شخصییتشون شکل گرفته و خیلی شکل پذیر نیستن !
    در مورد بهتر بودن رانندگان هم زیاد راغب نیستم دوباره گرفتار همان جنگهای زرگری همیشگی و دلایل تکراری ولی بعضا به دور از منطق شوم . ولی چنانچه جدول امتیازات ملاک قضاوت قرارگیرد ، بله ، در مقطع زمانی فعلی ساینز از فتل و ریکیارده موفقتر و بهتره ! البته هنوز در ابتدای فصلیم و مسابقات زیادی باقی است که میتونه این نتیجه گیری رو تغیر بده . به شخصه به وضعیت حال هریک از رانندگان بیشتر معتقدم تا به عملکرد قدیم و افتخارات گذشته شان ! شاید این نظر برایتان تعجب آور باشه ، ولی بعنوان یک نظر شخصی حداقل برای خودم قابل قبوله و بهش معتقدم .

   • finger hero

    16

    15

    سهراب جان خودتو ناراحت نکن بی منطق جماعت درست بشون نیستن
    همینکه بعضیا ماشین مکلارن الان، فراری الان و استون الان رو با همدیگر مقایسه کرده و خنده دار تر از اون امتیاز راننده های اینارو ملاک قرار میده؛ باید بیخیال صحبت باهاشون بشی
    من چون دوست دارم و میدونم فن فتلی بهت توصیه میکنم که دهن به دهن نشی

    همینکه دنیل نمیتونه خودشو وفق بده، اینا هم نخواهند تونست خودشونو وفق بدن
    کما اینکه تنها شخصی که تونسه هم تیمی جدیدشو شکست بده تا الان فتل بوده

    بزار به حال خودشون بسوزن و به قول خودشون تهدید کنن و خودشونو “وقف” کرده و “تعین” کنند و بتونن “تغیر” بدن!!!! تازه سنشونم زیاده و زیادتر میدونن

   • yaghub

    10

    22

    شما فتل فن‌ها زمانی که فتل توی فراری بود از دوم شدنش هم ناراحت بودید و فقط از برد خوشحال می‌شدید الآن با پنجم شدنش به هم تبریک میگید و میگید فراری به فتل ظلم کرد🤔
    اینکه افتخار کنی که فتل از استرول جلوتره، نشون میده چقدر سطح فتل اومده پایین!!

   • SIAMAK

    21

    10

    اکانت پریده .
    شما واقعا پدیده و گونه ای کمیاب و قابل مطالعه اید .

   • Sohrab

    13

    11

    yaghub لابد فکر میکنی ماشین استون برای برد میجنگه !؟

   • yaghub

    14

    6

    sohrab
    شما انتظار داشتید فتل توی استون برای سکو بجنگه، حرفای قبل از شروع فصل دوستان را مرور کن متوجه میشی،
    بعضی از تیم ها چپ و راست مصاحبه میکردن که ما چنان میکنیم و…
    فقط یه یادآوری کوچیک بود.

   • Erfan.5

    13

    11

    لکلرک با فراری قهرمان نخواهد شد.

   • Fastboy 44

    17

    7

    گونه قابل مطالعه🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤙💜

   • @sebvr

    14

    0

    فست بوی جان
    علاقه ی خاصی به قلب بنفش داریا😂💜💜💜

   • finger hero

    8

    12

    siamak
    پدیده بودنو که بله قبول دارم خوب حدس زدید
    ولی قابل مطالعه بودن لایق خودت و پرورش دهنده ات هست
    که باید واقعا ازش بپرسیم که چجوری میشه
    “وقف” رو “تعین” کرده و “تغیر” داد
    بهتره در نمونه مطالعاتیتون پرسشنامه زبان را نیز به سوالات پروژه تون اضافه کرده و با تعداد نخبگان بالا ویژگی هاتونو بزاریم تو SPSS شاید گونه کمیاب و یا بهتره نایابی کشف شد ازتون

    بهتره در مقابلت دیگه سکوت نکنیم و هرچی لایق خودته که بار دیگران میکنی رو بار خودت کنیم
    شاید “وقف” پذیر شی و “تغیر” کنی

   • finger hero

    7

    15

    FAST BOY 44
    برادر من تورو که خوب میشناسیم خودتم اقرار کردی
    حداقل هم سن بچه مایی لطفا سکوت کن
    کاری هر وقت بهت داشتیم خبرت میکنیم
    احترامتو نگه دار
    ممنون عزیزم

   • Fastboy 44

    11

    6

    بعضی هارو خ د ا زده تو س ر ش و ن
    !
    💜

   • BAHRAM

    10

    6

    Finger hero
    دوست عزیز شما پست مربوط به پیروزی مکس انواع غلطهای املایی رو داشتی نخواهی رو نخاهی و نمیخوان رو نمیخان تایپ کردی الان برای ما استاد ادبیات شدی؟
    با این همه سن و سال هنوز نمیدونی درگ زیاد ماشین الزاما با داونفورس زیاد همراه نیست داشتی خودتو میکشتی ثابت کنی فراری، مسابقه موناکو فصل قبل رو برنده میشد یا سکو میگرفت یعنی با این ادعا به تنهایی مرزهای تخیلات رو جابه جا کردی حتی فتل فنهایی که همیشه تئوری توطئه مطرح میکردن هم همچین ادعایی ندارن .
    عزیز من شما تازه امسال مسابقات رو دنبال میکنی یکم اروم باش و صبر پیشه کن دستت بیاد چی به چیه بعد خودتو بنداز وسط و بحث علمی کن.

  • Amir

   1

   6

   در توانایی کارلوس شکی نیست و انتخاب فراری بین راننده های موجود انتخاب درستی بود، ولی کارلوس در عادت کردن به ماشین بهترین راننده حاضر نیست ، چون وتل برخلاف بقیه که نزدیک به همتیمیشون هستند نهایتا ، حتی در جدول رانندگان از همتیمیش بالاتره و مسابقه به مسابقه بهتر شد و تو موناکو هم در تمام مراحل بهتر از استرول بود ، به نظرم بهترین جایگزینی رانندگان رو استون مارتین انجام داد

  • مهدی

   3

   9

   اقا سیامک این قضیه ربطی ب فراری و بینوتو نداره داداش
   رده های خوب فراری بخاتر روحیه ی جنگجویی هست ک دوتا از بهترین راننده ها دارن مسابقه قبل چارلز داشت برا سومی میجنگید ک با هوش ذکاوت بینوتو هدیه دادن ب بوتاس.. چارلز ی خنگ نیست حتما ی چیزی تو ماشین دیده بود ک میخواست برا اون رده بجنگه….. واین ریس موناکو هم ک دیگه هیچ… ی امید سکو اولی داشتن ک اونم دو دستی دادن مکس
   حالا داداشم ب راننده هات ایمان بیاور ولی ب بینوتو نه چون ایمان خودت و بقیه رو باطل میکنی😁😁😁😁

  • Ali-seb-max

   3

   3

   یه سوال میپرسم، وتل تو کل این فصل به اندازه ساینز تو ایمولا اشتباه کرده؟ تا اونجایی که یادم میاد ساینز انواع و اقسام اشتباه رو رو انجام داد اونروز، من قصد تخریبش رو ندارم ولی شما خیلی بی منطق حرف میزنی. یه جای دیگه گفتی بودی چرا وتل فن ها که تا چند سال پیش انتظار برد داشتن الان دارن با یه پنجمی به هم تبریک میگن! خدایی خودت خندت نمیگیره از این حرف؟! اون موقع وتل ماشین دوم گرید دستش بود، الان ماشین پنجم یا ششم!!! توقع داری هر ریس با استون بیاد مرسدس ها رو لپ کنه؟ یه جایی هم فکر کنم شما یا یه شخص دیگه میگفتین که ما ها انتظار سکو داشتیم ازش قبل فصل، بله اما ما از کجا باید میدونستیم که استون که فصل پیش با دو سه امتیاز رتبه سوم رو از دست داد، الان باید با آلفاتائوری رقابت کنه؟

 3. آرشا

  5

  13

  هوای نوریس را بیشتر دارن

  • SIAMAK

   20

   1

   چون درحال حاضر بهتره و واسه تیم موثرتر و امتیاز آورتره . طبیعیه که توجه بیشتری رو از تیم داشته باشه .

  • Ali

   12

   0

   به نظرم این اشتباهه چون مک لارن پول زیادی بابت آوردن دنیل به تیمشون پرداختن و این همه پول رو ندادن تا ماشینشون رو پایین رده ی شیشم قرار بدن اونا دنیل رو خواستن برای بردن گرندپری ها پودیوم گرفتن ها و فکر کنم اونقدر آدمای مک لارن باهوش هستن که بین یکی که هفت بار برنده ی مسابقاته و خودش رو ثابت کرده با یه پسری که سومین سالش تو فرمول یکه و سه تا پودیوم داره کم تجربه تره رو انتخاب کنن و اگه میبینید توی مسابقات استراتژی بهتری برای نوریس استفاده میکنن دلیلش اینه که اون جلوی ریکاردو عه حتی توی تیم های دیگه هم اینطوریه که اولویت با ماشین اوله

  • @sebvr

   16

   1

   آرشای عزیز ! این حرف که هوای نوریس رو بیشتر دارن غلطه چون قطعا با وجود اینکه دنی ریک تازه اوومده باید هواش رو بیشتر داشته باشن و باعث بشن بهتر با تیم و ماشین وفق پیدا کنه از طرفی در زمینه دستور تیمی خود زک براون گفته بود : دلیل اینکه ما میزاریم یه راننده ای رد بشه فقط و فقط دلیلش اینه که سریعتره نه چیز دیگه ای {{اتریش 2020}} و این حرف درست و منطقی هست ! ولیکن توی استراتژی معمولا نوریس و دنی ریک به هم اونقدر نزدیک نبودن که بگیم مکلارن برای اون راننده ای استراتژی بهتری چید یا …. به نظرم استراتژی بهتر چیدن برای یه راننده نسبت به اون یکی بیشتر باعث از بین رفتن اعتماد راننده به تیم میشه تا هر چیز دیگه ای ! در کل باید دید سرنوشت رقابت جذاب فراری و مکلارن در باکو چه شکلی خواهد داشت ..

 4. Majid

  8

  5

  واقعا دنیل نمیدونه چکار داره می کنه، وقتی یک تصمیم اشتباه می گیری تا آخر اگه همه چی درست پیش بره همون تصمیم اشتباه همه چیز رو خراب می کنه. من هنوز نمیدونم دنیل واقعا دنبال چه چیزیه؟. قطعا این همه تیم عوض کردن به نفعش نبوده و مدام درحال درجا زدنه. اگه ردبول می موند و برای جایگاهش می جنگید به جای فرار کردن و ترسیدن، شرایط بسیار بهتری داشت هم خودش هم ردبول.

  • @sebvr

   11

   3

   مجید جان ما هیچ وقت راننده ی فرمول یک نبودیم و نمی تونیم شرایط دنیل رو درک کنیم ! ولی دنیل یه چیز میخواست که ردبول بهش نداد ! اینکه راننده ی اول تیم باشه و حداقل توجهی به مانند مکس بهش بشه و ردبول این رو بهش نداد ! شاید دنیل ترجیح میده حتی توی یکی از تیم های میدفیلد باشه ولی راننده ی اول باشه ! چون این بهش اعتماد به نفس میده ! ولی هیچ وقت باعث نمیشه بهتر رانندگی کنه ! وقتی با مکس رقابت میکرد هم مکس و هم دنیل برای شکست هم هر کاری میکردن و این برای ردبول هم خوب بود هم بد ! خوب بود چون مجبور بودن از حداکثر ظرفیت ماشین استفاده کنن و بد به خاطر اینکه امکان تنش و برخورد زیاد میشد ! در هر صورت دنیل میتونه برگرده و این لپ شدن از نوریس ممکنه باعث بشه یکی از بهترین دنی ریک های تاریخ رو ببینیم !

 5. Farrokh

  9

  6

  دنیل الان تو منجلابی افتاده که فتل و آلونسو در چند سال اخیر توش افتادن و اونم چیزی نیست جز صبر داشتن،یکی نیست به اینا بگه عزیزای من اگه تیم ماشین رقابتی بتون نمیده صبر داشته باشید و تجربتون رو در اختیار تیم قرار بدید تا ماشین زودتر به مرحله رقابتی شدن برسه ولی اینا به جای این کار میان تیم رو ترک میکنن،بی نظرتون اگه آلونسو دو سال دیگه تو مکلارن میموند الان کجای جدول بود؟ یا اگه فتل تو فراری میموند، یا اگه دنیل ردبول رو ترک نمیکرد، میدونم دیگه صحبت از این اما و اگر ها گذشته،ولی این راننده ها با تصمیمات اشتباهشون دل هواداران رو به درد میارن،هیچکس دوست نداره اونارو در جایگاهی که هستن ببینه چون واقعا جاشون فقط باید روی سکو باشه
  این نظر من به عنوان یه آلونسو فن بود،ولی جدیدا به راننده های جوان و با استعداد رو آوردم، سکوی موناکو برای من مثل یه رویا بود مکس، کارلوس و لاندو بهتر از اینم داریم مگه…

 6. amirhosein

  9

  0

  پیشرفت های مک لارن تو این سال ها واقعا قابل تحسینه اما الان با رسیدن به تیم های بزرگ و برتر و انتظار یه پیشرفت خارق العاده رو نداریم تو این فصل، اما به هر حال ممکنه تو فصل بعد با توجه به قوانین انقلابی بتونن وارد تیم های برتر بشن و برای قهرمانی بجنگن.
  من فکر میکنم ماشینشون عالیه اما رسیدن به نهایت سرعت با اون نیازمند تلاش زیادیه و کلا اگر این تعویض راننده نبود الان مکلارن با یه اختلاف امتیاز سومی رو داشت اما با ورود ریکیاردو یکم مسائل پیچیده شد و یه جورایی مک لارن داره با یه ماشین برای امتیاز میجنگه و ماشین دوم در حال کلنجار رفتن با خودشه ،این امتیاز از دست دادن واقعا رو مخه بعد از چنیدین سال برگردی به رقابت بالا جدول بعد یه رانندت با ماشین مشکل داشته باشه
  امیدوارم هرچه سریعتر دنیل با ماشین بتونه به سرعت لازم برسه و رقابت داغ بشه که البته قطعا میتونه

 7. ᗩᕼᗰᗩᗞ ᖇᗴᏃᗩ_ғ1

  13

  2

  ببخشید بی ربطه
  بالاخره اون تایر سافت ماشین والتری بوتاس رو در آوردن!
  پیش به سوی باکو…

  • finger hero

   11

   5

   بردن تو کارخونه درش آوردن، تو گاراژ نتونستن

 8. Mehriar Salehi

  27

  5

  بیربط به تاپیک : مرسدس رکورد پیت استاپ رو شکست : ۴۳ ساعت!

  البته که این دست تیتر زدن ها مضحکه اما شک ندارم اگر اسم مرسدس رو برمیداشتیم، فراری جاش قرار میدادیم، تا ۱-۲ سالی میشد نماد بی عرضگی بینوتو!
  جالبه که این اثر هنری رو‌کسی به ولف نسبت نمیده.

  • @sebvr

   14

   5

   بله مهریار عزیز ! کسی نمیگه ولف چون ولف مرسدس رو به اینجا رسوند که البته قطعا فقط خودش نبوده و هزاران نفر در این موفقیت نقش داشتن ! اگه بینوتو بعد از این همه سال فراری رو قهرمان میکرد قطعا انتقادات اینقدر ازش بالا نمیگرفت ! البته عدم مدیریت راننده ها هم بی تاثیر نبود توی 2019 ! این اشتباه رو هورنر هم مرتکب شد و باعث رفتن ریکیاردو از تیم شد ! و ردبول هنوز داره از اون اشتباه هورنر ضربه میخوره !
   و شاید دلیل انتقاد نکردن از ولف اینه که خیلی کم پیش میاد که یه اخر هفته ی بد داشته باشن و همه میگن خب هیچکس همیشه تو اوج نیست !
   در هر صورت اگه این پرفورمنس بد توی باکو هم ادامه دار بشه بعید میدونم کسی به ولف و راننده ها کاری نداشته باشه ! و بعید میدونم بازم والتری و همیلتون انقدر ملایم رفتار کنن ….

   • Mehriar Salehi

    16

    5

    خب این طریق دوره کردن این دو‌نفر و بر همین اساس نظر دادن براشون، کار جالبی نیست.

    ۱.مرسدسی که دومینیت کرده این ورزش رو، زمانی پایه گذاری شد که اصلا توتو ولفی توی فرمولا وان نبوده.موضوع افتتاح تیم یا تغییر مالکیتش نیست، موضوع آوردن تقریبا تمام مدیران ارشد، طراحان، مهندسین بالا رده ایی هست که این تیم رو شکل دادن.تمامی این افراد، با یک استثنا جیمز آلیسون، کار راس بران بوده و کلا کردیت شکل دهی این تیم بینظیر به هیچ وجه برای توتو نیست.لیست کسانی که از طراحی شاسی تا بخش موتور تا تحقیق توسعه و بخش CFD و‌تولید و حتی ریس تیم، موجوده.تاریخ پیوستنشونم موجوده…البته که تمام اعتبار حفظ این افراد رو باید به ولف داد…تو این زمینه نمیشه بینوتو رو با ولف مقایسه کرد.

    ۲.فرض محال کنیم ولف این تیم رو ساخته باشه (تا ۲۰۱۳ ایشون تو ویلیامز بود و بیربط به مرسدس اما خب…فرض هست) این تیم ظرف ۵ سال تبدیل شد به تیمی که توان قهرمانی داره.
    تیم قهرمان (بران جی پی) رو تحویل گرفتن، به چهارمی سقوط کردن و پله پله این تیم مدیریتی جدید، تونستن برسوننش به جایگاهی که برای قهرمانی رقابت کنه.
    بینوتو نه تیم قهرمان تحویل گرفته و نه ۵ سال دوره بازسازی تیم رو سپری کرده که شما قیاس میکنید.

    چیزی که تا الان بین تغییر مدیریت دو تیم طی شده، آیدنتیکال بوده.تحویل گرفتن تیم موفق، افت تو فصل بعدی، رقابت برای سوم چهارمی تو فصل بعدش…تیم قهرمان ۱-۲ ساله ساخته نمیشه.
    ———————–

    در ارتباط با هندل کردن راننده ها، فکر نکنم افت یک راننده مسئولش یک تیم باس باشه…در این ارتباط البته باید گفت که ولف با سابقه ۱۴-۱۶ اصلا جزو بهترین مثل ها به حساب نمیاد.به یاد ندارم تیمی که راننده هاش ۲ سال باهم ارتباط کلامی نداشته باشن و این تعداد برخورد داشته باشن و انقدر امتیاز از دست داده باشن.
    البته این اتفاقات به نظر من نشونه ضعف یک مدیر نیست، اما وقتی شما این موضوع رو یکی از پارامترهای سنجش توانایی یک مدیر میدونید، صرفا یک دوره کوتاه کردم که تو این زمینه حداقل، ولف حرفی برای گفتن نداره.

    در آخر، همونطور که تو کامنت اول نوشتم، عرض کردم که این اتفاقات پیت استاپ برای هر تیمی امکان داره پیش بیاد و بعد از یک دوره نسبتا طولانی معمولا مشکل برطرف میشه.
    اما اولین جایی هست که پیت استاپ بد رو میبینم به مدیر تیم نسبت میدن.اشاره شد که دوستان بعد از این یاد بگیرن هر اتفاقی رو به مدیر نسبت ندن.اگرم میدن برای همه این کارو انجام بدن نه یک شخص/تیم بخصوص.

   • @sebvr

    13

    0

    بله مهریار تیم قهرمان رو تحویل نگرفت ولی تیمی که سال قبلش داشت برای قهرمانی میجنگید رو که تحویل گرفت ! نمیخوام به بینوتو انتقادی کنم چون زیر این همه فشار و انتقاد این تیم رو ساختن کار هر کسی نیست ولیکن درباره ی مدیریت بد راننده ها حرفتون رو قبول دارم که بله مرسدس با رزبرگ و لوییس امتیازات زیادی برای برخورد تیمی از دست داد و اینو نمیشه انکار کرد ! ولی فکر نمیکنم افت یه راننده ربطی به مدیریت اونو هم تیمیش داشته باشه ! بله وتل اون وتلی که فراری توی 2018 ازش دیده بود نبود و این شرایط رو یکم سخت کرد چون دو تا راننده ی نزدیک به هم داشت فراری مثل ردبول ! ولی وقتی مدیریت تیمی به این بزرگی رو قبول میکنی باید انتظار همه چیز رو داشته باشی نه اینکه شوک بشی و جو تیم رو بد کنی ! البته بازم همیشه از اشتباهات میشه درس گرفت ! بینوتو از اشتباهات پیت سال قبل درس گرفت و حالا بعد ردبول بهترین پیت استاپ ها رو داشتن ! بینوتو از 2019 درس گرفت و الان تنشی در تیم نیست ! در هر صورت کاری که بینوتو تو این 2 3 سال کرد کار بزرگی بود

   • Mehriar Salehi

    10

    7

    Sometimes you need to take one step backwards to take two steps forward.

    این جمله منسوب به لنین، از پرکاربردتربن مثل هاست برای هر مدیری.

    کاریه که مرسدس انجام داد، فراری “قصد” انجامش رو داره که باید دید میتونه به سرانجام برسونه یا نه.
    کسیکه وسط این پروسه، رای به تعویض و برکناری یا سنجش توانایی یک مدیر میکنه، مثل اینه که سال ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ میرفتین کل مدیران و طراحان مرسدس رو میریختین بیرون چون تیم قهرمان رو تحویل گرفتن و چهارم تحویل دادن!

    خب البته مدیران مرسدس اونقدر باهوش بودن که متوجه تغییرات عظیمی که دادن، پایه گذاری رئوسی که میتونه یک تیم برنده رو بسازه، پیشرفت های پروسه کاری تیم که شاید نتیجه آنی توی پیست نداشته باشه، شدن و اکیپی که جمع شده بودن رو حفظ کردن.

    کاری که فراری الان با بینوتو داره انجام میشه…نهایتش به قهرمانی میرسه؟ نمیدونم اما اون افت، اون اتفاقات، چیز عجیبی نبوده.برای مرسدس هم اتفاق افتاده.علت اون توهین ها به بینوتو جای دیگه ایی بوده.

    در ارتباط با مدیریت راننده ها هم بنظرم کار یه مدیر اینه که با معقول ترین هزینه، مچ ترین لاین آپ رو بفرسته توی پیست.اگر کاستی ایی هم دید، عوضش کنه.کاری که بینوتو به درستی کرد و هر آخر هفته داریم نتیجه اش رو میبینیم.
    رو فرم نگه داشتن راننده کار خودش و مربی و روانشناس و… خودش هست بنظرم.

   • @sebvr

    8

    0

    بله باهاتون کاملا موافقم !
    روی فرم بودن راننده کاملا به این مباحث بستگی داره و خب خود راننده بیشترین تاثیر رو روی روحیه ی خودش داره
    و قبلا هم گفتم فراری برای جبران ضعف ایرودینامیکش باید این افت رو چند سال پیش میدید تا بتونه برای قهرمانی بجنگه ! و فراری خیلی دیر متوجه شد که نباید توی فرمول یک از یه لیوان اب بخوری و این یه تلنگر مثبت برای تیم و راننده ها بود تا تجربه ی جدیدی کسب کنن و توی رقابت در سطح بالاتر آماده بشن !البته اگه انقلاب ۲۰۲۲ نبود تا ۲۰۲۴ میشه گفت فراری برمیگشت ! در هر صورت ممنون ازتون بحث خوبی بود !

   • @sebvr

    5

    0

    و واقعا :”یه موقعایی لازمه که یه قدم به عقب برداری تا دو قدم به جلو برداری “

   • h.e.s.a.m 4️⃣4️⃣

    0

    1

    بالاخره یه بحث غیر حاشیه ای و منطقی در کمال احترام و صحبت های اصولی بین اعضا دیدیم و بسی لذت بردیم ،
    ممنون از جناب صالحی بزرگوار و همچنین سب وی آر عزیز و خواهش میکنم بیشتر وارد بحث های فنی بشید تا ما هم بخونیم و یاد بگیریم و لذت ببریم 🙏🌹

  • arshia

   13

   0

   من درستی این خبر رو دقیق نمی دونم اما یه جا نوشته توتو ولف بوتاس رو بخاطر شیوه اومدن به پیت لین باعث و بانی این اتفاق می دونه. یه خورده کلا بعد موناکو تنش تو همه جبهه ها بیشتر شد چه بحث ردبول و مرسدس که هر دو طرف دارن مدعی می شن تیم مقاب خطا کاره و مصاحبه های ضد و نقیض همیلتون در مورد عملرکرد تیم و خودش تو این اخر هفته . باز هم می گم برد رو اینجا تیم های میدفیلد می کنن که برای سال بعد با توجه به این رقابت فاصله رو کمتر می کنن.

   • Mehriar Salehi

    10

    0

    بله آقا ارشیا توی تحلیل های این اتفاق هم بوتاس به نوعی شروع کننده اشتباهات بعدی افراد معرفی میشه اما راستش از این دست خارج از رده بودن ها قبلا هم تو پیت لین اتفاق افتاده پس نمیدونم چند درصد میشه گفت خراب کردن کاسه کوزه سر راننده هست و چند درصد واقعا مقصر بوده.

  • @sebvr

   10

   0

   درباره ی حرف های های خبر قبلی باید بگم واقعا چرا اینطوریه ! هر طرفداری میخواد بگه تیم من ضعیف تره !؟ اصلا انگار ماشین قوی تر داشتن جرم حساب میشه ! همه میدونیم بخش عمده ای از ضعف مرسدس برای قوانین جدیده ! و به نظرم قوانین نباید روی ضعیف شدن یه تیم های مشخصی تمرکز کنه و این اشتباهه ! یعنی برای درآوردن پول بیشتر حاضرن همچین قوانینی رو درست کنن !؟ یه تیم زحمت کشیده و نوآوری خلق کرده تونسته با استفاده از اونا به اینجا برسه ! درست نیست اون تیمی که بیشترین پیشرفت رو کرده بیشترین ضرر رو ببینه ! درسته ؟! قوانین توی هر کشور و توی هر ورزشی برای همه برابره ! متاسفانه انگار اینجا فرق میکنه….

   • Ali

    6

    3

    sebvrعزیز من قبلا هم گفتم درسته مرسدس نو آوری خلق کرده و واقعا هم دمش گرم ولی وقتی کسی نمیتونه بهشون برسه و رقابتی در بین نیست کلا این ورزش از بین میره و جذابیتی نداره شما خودت نگا کن به دلیل فاصله ای که بین تیم هاست فرمول یک به سه قسمت تقسیم شده اونایی که در حد فرمول یک هستن اونایی که در حد فرمول دو هستن و اون آخری ها که اصلا حساب نمیشن امسال البته به خاطر تغییر قوانین این وضعیت تغییر کرده ولی شما فرض کن اگه قوانین تغییر پیدا نمیکرد همه دوست داشتن جنگ سر قهرمانی و کی تیم اول میشه رو ببینن و به همین دلیل کسی به اون تیم های وسط جدول کار زیادی نداشت و اون آخری ها هم که کلا فراموش میشن ، حالا تیم هایی که به اصطلاح برا قهرمانی میجنگن و ما برای دو ساعت قراره جدال بینشون رو نگاه کنیم یه فاصله ی ۱۰ ثانیه ای تو مسابقه ها و توی جدول کم کم یه ۴۰ امتیاز فاصله بینشون هست حالا کجای این جذابه؟ میشه یه چی مثل همین موناکو بابا خود مرسدس با این تغییر قوانین موافقت کرده و این یه قله ی دیگس که اونا میخوان فتحش کنن و افتخارش هم بیشتره

   • @sebvr

    7

    1

    بله اینکه افتخارش بیشتره کاملا مشخصه ! خودمم قبلا گفتم که بردن با زحمت و تلاش بیشتر و مجبور بودن به استفاده از تک تک دیتا ها و ثانیه های تمرین استفاده کنن ! خوشحالی بیشتری هم داره ! به قیافه ی توتو ولف توی بحرین امسال بعد برد نگاه کنید ! چند بار این صحنه رو توی ۲۰۲۰ دیده بودید ؟! فکر نکنم خیلی باشه یا حتی اصلا دیده باشید! ولی قانون قانونه ! و نباید برای تضعیف یه تیم استفاده بشه ! حالا هر چقدر هیجان رو بالا ببره ! پس انقلاب ۲۰۲۲ برای چیه ؟!

 9. @sebvr

  9

  2

  درباره ی کامنت های پست قبلی باید بگم واقعا چرا اینطوریه ! هر طرفداری میخواد بگه تیم من ضعیف تره !؟ اصلا انگار ماشین قوی تر داشتن جرم حساب میشه ! همه میدونیم بخش عمده ای از ضعف مرسدس برای قوانین جدیده ! و به نظرم قوانین نباید روی ضعیف شدن یه تیم های مشخصی تمرکز کنه و این اشتباهه ! یعنی برای درآوردن پول بیشتر حاضرن همچین قوانینی رو درست کنن !؟ یه تیم زحمت کشیده و نوآوری خلق کرده تونسته با استفاده از اونا به اینجا برسه ! درست نیست اون تیمی که بیشترین پیشرفت رو کرده بیشترین ضرر رو ببینه ! درسته ؟! قوانین توی هر کشور و توی هر ورزشی برای همه برابره ! متاسفانه انگار اینجا فرق میکنه….

 10. SIAMAK

  20

  1

  به نظر من اتفاقی که در پیت استاپ مرسدس افتاد اصلا فاجعه نبوده ، یک اتفاق ساده مکانیکی بود که میتونه برای هریک از تیمها اتفاق بیفته .
  هنوز اطلاع دقیقی از کم و کیف قضییه ندارم ، ولی حدس میزنم یکی از دو حالت زیر باعث این معضل شده باشه .
  1- گان باز کننده مهره نگهدارنده چرخ با زاویه و بدون چفت شدن کامل دندانه های گان با مهره چرخ استارت شده و باعث ردکردن دندانه های مهره یا سر گان شده باشه .
  2- مکانیک اون چرخ مورد نظر قبل از فشردن سر گان به مهره نگهدارنده چرخ و چفت شدن این دو قطعه ، دکمه استارت گان رو فشرده باشه ( فشردن دکمه فقط برای دهمی از ثانیه زودتر ! ) و این امر باعث رد کردن و خرد شدن دندانه های مهره یا سر آچار گان شده باشه .
  بهرحال از 100 مورد کار انجام شده میتونه یکبارش هم با خطای انسانی و یا معضل مکانیکی همراه باشه . این چیزی نیست که با این اتفاق عملکرد بی نقص همیشگی گاراژ مرسدس زیر سوآل بره .

  • farshad.b

   10

   1

   سلام و ارادت اقا سیامک . دقیقا درست میفرمائید . مشکل جوش خوردن مهره روی پیچ محور چرخ بر اثر حرارت و فشار میتونه برای هر خودروئی پیش بیاد , فرق نداره برای چه تیمی . اگر فقط مهره هرز شده بود بعد ریس توی گاراژ میشد به چند روش مهره رو آزاد کرد . ولی طولانی شدن و ارسال خودرو به کارخانه نشان از جوش خوردن قطعه داره . فقط جای تعجبه که چرا با مصاحبه ها دارند این قضیه رو بیش از حد تبدیل به یک معضل میکنند . روی فیلم پیداست که بوتاس دقیقا روبروی خط زرد مشخص شده در پیت توقف کرده و چرا توتو میگه شش اینچ اشتباه داشته راننده !!!! از طرفی وقتی مهره جوش میخوره فرقی نمی کنه که مکانیک اچار رو کج گذاشته باشه آن هم بعد ازچندین بار تلاش . نه راننده مقصر بود نه مکانیک نه تیم . یک بدشانسی کامل در یک اتفاق نادر(در سطح فرمول یک ) . حالا انگشت اتهام به سمت همدیگه گرفتن اتفاق عجیبیه و باعث حاشیه و عدم تمرکز تیم میشه که از تیمی چون مرسدس بعیده . بقول اقا مهریار اینهمه موفقیت و کار بی نقص رو بخاطر یک آخر هفته بد نباید زیر سئوال برد.

   • SIAMAK

    9

    2

    سلام آقا فرشاد عزیز. عرض ارادت .
    اطلاعی نداشتم که مهره نگهدارنده چرخ با پیچ محور جوش خورده بوده ! ممنون از اطلاع رسانی تون . بنابراین دو فرضییه ایکه عرض کردم به این ترتیب منتفی است .علت بروز این مشکل

   • SIAMAK

    7

    2

    ادامه کامنت قبل !
    عذر میخوام دستم به اشتباه روی دکمه ارسال رفت !
    ————————————————–
    از علت بروز این مشکل و جوش خوردن این دو قطعه خبر دارید ؟ آیا میتونه انتقال حرارت دیسک ترمز چرخ در حالت نیمه گداختگی به محور چرخ و تداوم طولانی مدت این امر باعث این پدیده شده باشه ؟

   • farshad.b

    12

    1

    اقا سیامک عزیز . اصطلاحا میگیم جوش خوردن . در واقع بسته به جنس و آلیاژ قطعه پیش میاد که در اثر حرارت بالا همراه با فشار یکی از دو قطعه دچار افزایش حجم شده و رزوهای پیچ و مهره چنان به هم فشار وارد میکنند که مثل قطعه جوشکاری شده غیر قابل جدا شدن میشن . و حتی شاید هر چه شما با هر ابزاری فشار بیاورید محور ببره ولی مهره تکان نخوره .

   • farshad.b

    10

    1

    این که دو قطعه فلزی هست . چند روز پیش هم عرض کردم توی یکی از پروژه های که کار میکردم لاستیک لودر روی رینگ چدنی لودر چنان جوش خورده بود که بعد از یک روز تلاش با انواع روشهای موجود , ناچار به استفاده از هوا برش و سنگ فرز شدیم برای جدا سازی

   • mahyar

    1

    0

    اگه قرتر بود به قول شما به اصطلاح مهره به رزوه جوش بخوره یک مشکلی وجود داره . فلز بعد از سرد شدن به سایز قبلی خودش برمیگرده .
    و دما اونقدر بالا نمیره که بخواد روی رزوه تغییر شکل خاصی ایجاد بکنه که دیگه باز نشه.
    و این که مهره چرخ بوتاس با فرز کاری (از همین انگشتی های بادی) توسط یک تکنسین باز شده .
    و اگه تویتر مرسدس رو دیده باشید مهره رو مثل یک پیچ عادی با دست میچرخونه و چرخ جدا میشه .یعنی عملا” چیزی به اسم همون به قولی جوش خوردن رخ نداده بوده . بلکه زاویه بد تفنگ سر مهره رو خراب کرده بوده و بقیه ماجرا .
    اون جوش خوردنی هم که شما میگید بیشتر به خاطر عوامل دیگه مثل گرد و خاک آب و زنگ زدگی باعث میشن مهره باز نشه . به خاطر حرار و فشار نیست . همه این ماجرا ها که برای لدر افتاده برای شرایط کاری گرد و خاک و… هست .
    ولی بحث چرخ بوتاس کاملا” مشخصه . رد کردن مهره بود .

   • farshad.b

    0

    0

    اقا مهیار عزیز سلام . خیر بنده توئیتر مرسدس را ندیدم . ولی اگر به همین راحتی و با دست مهره باز شده جای تعجب نیست پس چرا 43 ساعت و اونم با ارسال به کارخانه !؟ مواردی که بعلت زنگ زدگی و گردوخاک پیش میاد با موردی که بنده عرض کردم متفاوته . بطور مثال در پیچ های سرسیلندری که میبره و باز نمیشه و به تراشکاری ارسال میشوند بارها شاهد بودم که هیچ نشانی از زنگ و پوسیدگی نبوده ولی رزوهها توی هم قفل شده بودند انهم در حالی که جنس انها بسیار با کیفیت و اصولا فولاد ضد زنگ میباشد و در محل سر سیلندر , در معرض هوا و آب هم نبوده اند . مورد لودر هم مثالی بود برای دو جنس کاملا متفاوت و در آنجا هم بنده بارها مواردی که لاستیک بعلت گردوخاک و استهلاک چسبیده بوده را هم تجربه کردم و با روشهای مرسوم در این رشته جدا کرده بودیم ولی در آن مورد خاص حتی با فشار ناخن و پاکت بیل مکانیکی 240 هیتاچی هم جدا نشد و حتما میتونید تصور کنید که گرد و خاک توان ایجاد اینچنین مقاومتی رو نداره . این قبیل اتفاقات بسیار نادره ولی ممکن هست . در مورد خودرو بوتاس هم اگر به همین سادگی بوده پس چرا 43 ساعت و از آن گذشته مهره روان و قفل نشده که با اچار لبهایش تراشیده نمیشه اونم با کیفیت فرمولا وان !؟

   • mahyar

    0

    1

    اگه سر سیلندر 405 رو میگید که اون به خاطر رسوبات و زنگ زدگی اون بلا سرش میاد و وقتی هم که پیج هاشو باز میکنی رسوب و زنگ زدگی به راحتی روی پیچ ها مشخصه .در صورتی که توی پراید این موضوع تغیریبا” وجود نداره چون پیچ ها هیچ تماسی با هوا ندارن و زیر ی لایه روغن هستن مثل ریو و مزادا 323 . اما پیچ های 405 چون در تماس با هوا هستن و از زیر بلوک موتور هم در تماس با هوا هستند بله رسوب میکنند زنگ میزنند و پیچ هایی که حتی استیل زنگ نزن هم هستند هم زنگ میزنن مخصوصا” این که در معرض حرارت قرار بگیرن . فولاد ضد زنگ لذوما” ضد زنگ نیست . کافیه در برار بر گرما و مواد دیگه مثلا حتی بارون اسیدی (که کم نمیاد) قرار بگیره تا به مرور زمان دوچار زنگ زدگی بشه . مخصوصا” دما . رسوب و گرد و خاک عامل اصلی گیر کردن پیچه .
    گردو خاک اونقدر مقاومت نداره . اما وقتی شما ای موضوع رو با نیرویی که پیچ بسته میشه ترکیب میکنی . خودش ی ترکیب خطرناکی از باز نشدن رو ایجاد میکنه . هم طبق تجربه و هم طبق اطلاعات آکادمیک . تنها دلیلی که پیچ باز نمیشه :
    یا خیلی سفت بسته شده، یا در معرض گرد و خاک قرار گرفته و آب قرار گرفته ، ایجاد رسوبات مختلف . زنگ زدگی بنا به هر دلیلی (مثل حرارت . مواد اسیدی و.. ) . ضربه خوردن قطعه به گونه ای که پیچ کج بشه یا آسیب ببینه .
    دلیلی این که بوتاس چرا چرخش خیلی دیر باز شد کاملا” مشخصه .
    اولن که پیچ با نیروی 4 برابر نیروی یک چرخ معمولی توی خودرو سفت میشه . یعنی ی ماشین شهری پیچ های چرخش با نیروی 120 نیوتون حدودا” سفت میشن .
    در صورتی که توی f1 با نیروی بیشتر از 400 نیوتون سفت میشن .
    و برای کمپانی استفاده از روش های سنتی و غیر اصولی قابل قبول نیست . اونا هیچ وقت قلم و چکش نمیارن بیفتن به جون مهره . یا بهش روغن ترمز نمیزنن . بلکه با روش هایی که دارن مهره رو باز کردن . و این روش هایی که دارن هم همینجوری توسط یک نفر نتیجه گیری نمیشه بلکه تیم جلسه میزاره و میبینه که کدوم روش مناسبتره . وگرنه ماشین باید به کارخونه میرفت و اونجا پیچ رو باز میکردن .
    اگه ایران بود مطمعن باش چرخ رو میبریدن .
    ولی با ی روش ساده بدونه هیچ خون و خونریزی چرخ رو آزاد کردن .

   • farshad.b

    1

    0

    دوست عزیز . خیر ملاک من پژو 405 و … نبود بلکه در موتورهای ماشین الاتی با برندهای ِمعتبر و حتی در مواردی موتور کشتی . در موارد نرمال آنچه شما فرمودید میتواند دلیل ایجاد مشکل باشد مشروط بر اینکه یک دوره زمانی منطقی برای ایجاد رسوب و پوسیدگی گذشته باشد و قطعه هم در مجاورت آب یا هوا قرار گرفته باشد . در این مورد که مهره کمتر از یکساعت از بسته شدنش گذشته بود و در مقابل نیروی اچار چنان مقاومت میکرد که حاضر به تراشیده شدن بود ولی باز شدن نه . آنچه به ذهن بنده , با توجه به تجربیات شخصی , رسید آن بود که عرض کردم . حالا شما یک قطعه مشابه را در نظر بگیرید که بعد از باز شدن اثری از زنگ زدگی و رسوب هم نداره . دو دلیل منطقی بیشتر به نظر نمیرسد . یکی فشار بیش از حد در زمان بسته شدن که اصطلاحا باعث کش آمدن رزوه شده و دیگری حالتی است که بنده مثال زدم یعنی گرما و فشار حاصل از ضربه (در هر دو مورد ظعف در ساختار قطعه و دور شدن از استاندارد مورد توقع عامل اصلی هست ) . نزدیکترین مثالی که به ذهنم میرسه روش جوش نقطعه ایی هست . روشی از جوش که دو ورق فلزی اول با حرارت در یک نقطعه گرم شده و سپس با ایجاد شوک ضربه ایی به هم جوش میخوردند . در این مورد خاص حرارت دیسک چرخ و لنتهای ترمز این خودروها حدود 800تا1000درجه گاها بالا میرود و فرمان دادنهای ناگهانی و تکانهای ناشی از ضربه به چرخ و دست اندازها هم در این پیست کم نیست و شرایط ایجاد مشکل مهیا هست . اینگونه مشکلات با ایجاد سطح اتکا برای اچار و استفاده از آچاری قوی یا بکس بادی که توان لازم را داشته باشد , کافیست نیم دور مهره بچرخد و بقیه اش هم بله با دست باز میشود . حالا بنده نمیگویم صددرصد این اتفاق افتاده ولی شواهد تصویری و طولانی شدن پروسه تعمیر این دلایل رو برای بنده محتملترین حالت ممکن کرد . در آخر عرض کنم درسته آنها از نظر امکانات و ابزار بر ما پیشی دارند ولی همیشه هم ما ایرانیان با روشهای منسوخ و خون و خونریزی کار نمیکنیم و بسته به امکانات در اختیار بعضا راندمان بهتر از غربیها هم ارائه داده اند هموطنانمان , اگر کم بوده فقط بدلیل کمبود امکانات بوده . ببخشید طولانی شد.

 11. پوریا

  9

  2

  بشخصه معتقدم که ریکیاردو ثابت کرده که راننده خوب و قابل اعتمادی هست .ولی در نظر بگیرید که در این رقابت بسیار نزدیک نکات کوچک تعیین کننده است تغییر ماشین و همزمان تغییر موتور خوب مسلما مورد کمی نیست بهرحال نوریس با شاسی و فلسفه ماشین آشنا است و یه قدم جلوتر از ریکیاردو .اگه فصل قبل با رنو راحتر وفق پیدا کرد آشنایی طولانی مدتش با موتور بی تاثیر نبود .از طرفی اینم درنظر بگیرید که گاهی اوقات تغییر قوانین شرایط رو برای بعضی راننده ها راحتر میکنه و به سبک رانندگیشون کمک بیشتری میکنه .اینم بگم که دور از انصافه که راننده های عنوان دار و از اون مهم تر با اخلاقی کم نظیر مثل فتل رو تخریب کنید

 12. Esmaeil_5

  13

  5

  دنیل رانندگی رو از یاد نبرده و بقول خودش یه قسمتی از بدنش هنوز عادت نکرده به این ماشین مشکلی که فتل هم کم و بیش داره البته بنظر میاد اوضاعش رو به بهبودی هست .
  و نکته دیگه اینکه بعضی از دوستان زیر هر پستی هرچند بی ربط کامنت میزارن و چه صراحتا و چه غیر مستقیم فتل رو تخریب میکنن! واقعا چرا؟ این همه تنفر از یک راننده برای چیه؟ احترام گذاشتن به یه راننده وفن هاش فک نمیکنم کار آنچنان دشواری باشه !
  فتل؛ شما میتوانید بیش از ۵۰ برد در فرمول ۱ داشته باشید اما باز هم عده ای معتقد باشن شما سطح متوسطی دارید!!

  • 🔰Kourosh V5

   6

   8

   بزار فعلا کار خودشون رو بکنن فعلا دیواری کوتاهتر از فتل ندیدن آخر فصل همه چی روشن میشه

  • SUPER FAST 16

   9

   6

   اقا اسماعیل تیکه پرانی به فتل در مقابل توهین های که طرفداران فتل به فراری و شخص متیا بینوتو از روز قطع همکاری کردن،مثل نسبت قطره به دریا میمونه ،که همینم درست نیست.
   (البته طرفدار فتل بسیار با ادراک هم کم نیست و نبوده)

   • Esmaeil_5

    6

    3

    SUPER FAST16 عزیز
    بنده بعنوان طرفدار فتل اگه تنفری از بینوتو داشته باشم بخاطر اینه که فراری تحت مدیریت ایشون از عرش به فرش رسید و بدترین نتیجه تاریخش رو فصل گذشته کسب کرد. ولی امسال ظاهرا نشونه های پیشرفت دیده میشه که امیدوار کننده ست و ترکیب ساینز و لکلرک ترکیب فوقالعاده ایه ؛ جوون و جنگنده.

  • BAHRAM

   6

   8

   Esmaeil_5
   اقای محترم احترام بذارید تا احترام شما حفظ بشه. شما نمیتونی هرچی دوستداری بگی بعد مظلوم نمایی کنی. ضمنا ما چی گفتیم مگه؟ یاداوری اشتباهات فتل معنی تنفر و بی احترامی داره؟ شما بودین که برای هر اشتباهش کلی دلیل بی پایه و اساس می‌آوردین شماها چطور میتونید اشتباهی که فتل مسابقه بحرین ۲۰۱۹ مرتکب شد رو گردن تیم بندازی؟ یا اشتباهات مونزا ۲۰۱۸و ۱۹؟

   • Esmaeil_5

    9

    5

    BAHRAM
    اولا که همه طرفدارای یک راننده رو نباید جمع بست . ثانیا الان کدوم طرفدار فتل چیزی گفت که شما شروع به تیکه پرانی کردید؟ همون ابتدا میای کامنت میذاری و میکوبی فتل رو و دست بردار هم نیستی کلا از این قضیه . فتل اشتباهاتی داشت؟ بر منکرش لعنت. ولی هزاربار تا الان شخص شما این مشکلات رو کامنت کردیه هربار هم یه چیز تکراری که فک نکنم این صرفا یاداوری باشه !.
    در آخر هم بگم منه طرفدار فتل بزرگتر از ای حرفا میبینمش که بخوام مظلوم نمایی کنم براش تا دل چهارنفر براش بسوزه!

 13. mahdi arabi

  12

  12

  اگه بعد تعیین خط موناکو به آندرس سیدل میگفتن که قراره یکی از رانندگانت تو مسابقه حتی نتونه امتیاز بگیره ولی بازم این آخر هفته فقط تیمت سه امتیاز نسبت به فراری از دست میده قطعا از تعجب شاخ در میاورد و بعدشم با کمال میل به استقبال مسابقه میرفت

  فراری تو جنگ مستقیم با مکلارن برا سومی تو پیستی که به نظر میرسید بهترین ماشین گرید رو دارن فقط سه امتیاز از مکلارن بیشتر گرفت اونم تحت شاهکار تیمی تحت مدیریت استاد بینوتو

  و حالا هفته بعد پیست باکو رو داریم و مستقیمی 2 کیلومتریش و مکلارنی که امسال بهترین تاپ اسپید ها رو داشته و قطعا دست بالاتری نسبت به فراری خواهند داشت (حتی ساینز تو کنفرانس خبری بعد مسابقه موناکو برا لندو شانس برد قائل شده)

  جالب تر اینکه یه عده با چسبوندن فراری به مرسدسی که تحت مدیریت توتو ، هفت ساله تو این ورزش فقط موفقیت داشته و شاید سالی یک بار همچین آخر هفته ای داشته باشن رو ماست مالی میکنن

  حرف از آندرس سیدل شد
  اتفاقا مدیر آلمانی مکلارن هم همون سال که بینوتو به فراری اومد ، مدیر مکلارن شد
  سیدل تیم رو 7 جدول تحویل گرفت و انتها 2020 سوم کرد ( امسال هم قطعا یا سومن یا چهارم )
  بینوتو تیم رو دوم تحویل گرفت و انتها 2020 تیم ششم بود ( امسال هم نهایتا سومن که قطعا بازم پسرفت حساب میشه )

  مقایسه توتو و بینوتو هم که خودش یه توهین آشکار به توتو ولفه ( قیمه ها رو تو ماستا نریزیم با تشکر )

  • 🔰Kourosh V5

   12

   11

   مهدی باهات موافقم تازه ساینزم با ماشین امسال فراری با وتل ۲۰۲۰ مقایسه میکنن
   کاش میدونستم دوستان سندروم کجای بی قرار دارن میخواین به کجا برسین با هیت کردن وتل
   به خودتون بیاین ۴ امتیاز عقب افتادین اینقدر بهتون فشار اومده …

  • S5

   7

   10

   mehdi
   جالبیش، زمان انجام اینکاره. فراری تحت مدیریت بنیتو را زمانی با مرسدس تحت مدیریت ولف مقایسه میکنند که هنوز یک هفته از آخر هعته افتضاح گاراژ فراری نگذشته. آخر هفته ای که چارلز هم تمربن اولو بخاطر مشکل فنی ماشین کامل از دست داد و هم یه رتبه خوبو تو مسابقه در حالی که فراری 24 ساعت فرصت داشت تا به مشکل ماشین چارلز پی ببرن ولی به احتمال زیاد فقط گیربکسو دقیق بررسی کردند و وقتی دیدن گیربکس مشکلی نداره، خیالشون راحت شد.

   • S5

    7

    5

    فراموش نکنیم مشکلی که واسه بوتاس پیش اومد، صرفا یه اتفاق بود چیزی شبیه مشکلی که واسه هر دو راننده تیم هاس تو ملبورن 2018 رخ داد و دیگه هم تکرار نشد

   • yaghub

    6

    2

    s5
    شما فکر کنم دقیق نمیدونی چرا نشده ماشین را کامل بررسی کنن، برای همین برات توضیح میدم که حرف منطقی بزنی.
    بعد از تعیین خط تیم 2 ساعت زمان داره که ماشین را مهر و موم شده تحویل مسؤلین مسابقات بدن، و 5ساعت قبل از شروع مسابقه دوباره حق دسترسی به ماشین را دارن، عملا در 2ساعت اول فقط میشه یه نگاه ظاهری به ماشین انداخت و توی 5 ساعت بعدی هم نمیشه کل ماشین را باز کرد و چک کرد.

  • BAHRAM

   10

   13

   بخاطر این بود که مکلارن یه فاجعه به اسم فتل نداشت. شما دقت کن سال قبل فراری اعلام کرد قرارداد فتل تمدید نمیشه جدا از اینکه این برای یه راننده م
   که ادعا میکنه ۵۰ برد داره و خیلی شاخه یه توهینه اونم بخاطر عملکرد افتضاحش، مکلارن که ساینز رو از ست داده بود حتی به سوپر راننده شما پیشنهاد هم نداد. حاضر شدن به ریکاردو این همه پول بدن ولی یک سومش رو به فتل ندن. به نظر شماها این چه معنی داره؟ غیر از اینه که مدیران تیمهای رنو و مکلارن عملکرد وتل رو خیلی معمولی و متوسط دیدن که حاضر نشدن قرارداد پیشنهاد بدن؟ رنو الونسویی که دو فصل نبوده رو اورده مکلارن هم تحت شرایطی خاص حاضر شده به ریکاردو ۳۰ میلیون پول بده
   فصل قبل فراری به یه راننده داشته مسابقه میداده، فتل اصلا تو باغ نبود درحالی که مکلارن و رنو با هر دو راننده داشتن امتیاز میگرفتن

   • mahdi arabi

    11

    8

    پروفسور
    اون تیمی که پارسال سب بهش ملحق شد به مراتب از مکلارن و رنو ماشین بهتری داشت ( ریسینگ پوینت )
    و برا بار صد هزارم
    مارکو چند بار هم آخر فصل پیش و هم قبل از شروع فصل تو تست ها هم گفته که ما قرار نبود فصل پیش آلبون رو اخراج کنیم و موقعی که آلبون رو اخراج کردیم سب در دسترس نبود وگرنه سب رو جذب میکردیم

    نکنه مکلارن و رنو ماشیناشون از ردبول بهتره که میخواستن برا سب طاقچه بالا بزارن ؟؟؟؟؟

    حالا اون راننده هایی هم که رنو و مکلارن جا سب گرفتن که گلی به سرشون نزدن
    یکیشون که همین مسابقه پیش توسط هم تیمیش لپ شد
    اون یکی هم اصلا تو باغ نیست و هر مسابقه نیم ثانیه از هم تیمی نه چندان سریعش کندتره

    لندو قطعا از استرول سریعتره ولی سطح اکون تقریبا با استرول یکیه و خیلی تفاوت سرعتی خواستی ندارن

    راجب اینکه چرا سب پارسال خیلی سریع نبود هم قبلا توضیح دادم
    برو پست های قبلی کامنتا رو بخون

   • 🔰Kourosh V5

    11

    7

    ((( تا بدانجا رسید دانش من که بدانم همی که نادانم ))
    با این جماعت دیگه بحث کردن فایده نداره هر چقد مستند جلوشون بزاری بازم خودشون رو به خواب میزنن …
    Mehdi عزیز با این جماعت بحث به جایی نمیرسه
    خودتو خسته نکن
    کسی که اینقد وقیحانه تو f1 فتل رو فاجعه بخونه
    فقط میتونم بگم متاسفم برات …
    قشنگ معلومه بوی عقده میدی و برای عقده گشایی اومدی

   • mahdi arabi

    11

    9

    بله درست میگید کوروش جان

    در اینکه ایشون صرفا برا هیت کردن سب به این سایت میاد شکی نیست
    ولی خب وقتی یه صحبت اشتباهی راجب سب میشه نمیتونم جواب ندم

   • SIAMAK

    13

    7

    بهرام جان ، سلام .
    قصدم فقط یادآوری اخباریست که در همین سایت عزیز خودمان منتشر شده و همگی شاهدش بودیم .
    پس از اخراج فتل از فراری ، نه یکبار که چند دفعه ردبول رسما اعلام کرد که نیازی به فتل ندارد !
    متعاقبش شایعه پیوستن سب به مک لارن مطرح شد ، که اینبار هم سیدل صراحتآ هرگونه مذاکره و تمایل در مورد بکارگیری سب را رسما تکذیب و متعاقبا با ریکیاردو قرداد امضاء کرد!
    رنو هم تکلیف خودش وفتل را خیلی زود با بستن قرارداد با آلونسو روشن کرد !
    مرسدس هم که تکلیف ترکیب رانندگانش مشخص بود .
    آلفا تائوری و آلفا رومئو هم که در واقع تیمهای دست دوم ردبول و فراری بودند و بدون اجازه متولیان خود قادر به تصمیم گیری نبودند !!
    در این بین تنها هاس بود که توسط گونتر استاینر به فتل بفرما زد که پاسخ منفی گرفت !
    فقط ماند ریسینگ پوینت ( آستون مارتین فعلی ) که این تیم ( لارنس استرول )هم تمایلی برای بکارگیری فتل نداشت و فقط با لابیگری و واسطه گری برنی اکلستون مجاب شد تا سب را با نصف حقوق فراری بکار گیرد ! نشان به آن نشانی که سب در یکی از مصاحبه های خود اشاره کرده بود که ” برنی بابت اینکار از او مطالبه کمیسیون هم نکرده !!
    اینهائیکه در بالا ذکر شد ، زائیده تخیلاتم نیست ! مستند است و سوابق اخبار آن کماکان در همین سایت موجود است و دوستان ، مخصوصا آنهائیکه سعی در داستانسرائی و تحریف واقعیات به نفع تصورات خود و راننده محبوبشان دارند میتوانند به سوابق و مستندات موجود مراجعه کنند . البته بعید میدانم تمایلی به رجوع به این مستندات داشته باشند ، چون ترجیح میدهند با همان تصورات و تخیلات همیشگی واقعیات را تحریف و به نفع اظهارات خود مصادره کنند !!

   • S.v

    3

    14

    واقعا” برای تیم الپین متاسفم که بجای سب الونسو را اورد

   • mahdi arabi

    10

    10

    siamak
    متاسفانه کامنت رو درست نمیخونید و فقط مشغول هیت کردن میشید

    تو کامنت ذکر کردم که حتی تا اواخر فصل هم ردبول قصد نداشته آلبون رو کنار بذاره و موقعی که تصمیم میگیرن که آلبون رو کنار بذارن سب دیگه در دسترس نبوده

    ولی حالا که تهمت میزنید مجبورم متن خبر رو اینجا پیست کنم

    “At the time, we firmly believed that Albon would develop positively and be able to ride with Max 2021. I told Sebastian that.” “Unfortunately, we were wrong. When we had to react, Sebastian was no longer on the list because he had already signed a multi-year contract with Aston Martin. That’s why Sergio Perez was a logical choice for us. ”

    ل.ی.ن.ک خبر رو هم میذارم این پایین تا خودت بری بخونی

    اگه انگلیسی هم بلد نیستی بده اون رفیقت برات بخونه

   • Mehriar Salehi

    10

    13

    منکه علاقه ایی به این بحث های بی پایانتون ندارم، اما لازمه اینم شما بخونی :

    Asked if that was a definite no, he said: “That is a definite no, I’m afraid. Sebastian I think is aware of that, well he is aware of that. It’s unusual for a four-times World Champ to be out of a drive at this point of the year.

    سورسش هم : همه جا!

    تقریبا تمام silly season سال قبل خیلی زودتر از حالت عادی راه افتاد.اگر میخواستن، میگرفتن!
    وضعیت آلبون مشخص بود، اینکه فتل هم تا آخر سال نمیتونه صبر کنه، مشخص.

    نیاز به ترجمه هم داشتی، جای دیگه نرو، بیا خودم برات زحمتشو میکشم.

   • mahdi arabi

    9

    11

    مهریار صالحی
    اول اینکه این مصاحبه برا اول فصل پیشه و از هورنر و با توجه به عملکرد خوب آلبون تو نیم فصل دوم 2019 معلوم بود همچین صحبتی میشه ( هیچ ربطی به صحبتی که من کردم نداره )

    دوم اینکه همون اول فصل به خاطر برخورد همیل و آلبون ، خیلیا از جمله همین هورنر عملکرد بد آلبون رو تحت تاثیر این برخورد عنوان میکردن

    سوم اینکه خود مارکو میگه ما هنوز تکلیفمون با آلبون مشخص نبود
    شما از کجات داری در میاری که تکلیفشون مشخص بود

    چهارم اینکه من نیاز به یادگیری زبان ندارم .اون رفیق سالخورده ات نیاز به یادگیری زبان داره

   • SIAMAK

    10

    9

    mehdi vettel .

    واقعا نمیدونم قصدت از این بحثهای بیهوده و تکراری چیه ؟ ولی اگر به اعصاب خودت رحم نمیکنی اقلا به اعتبار و آبروی طفلک فتل رحم کن !
    تعارفات و افاضات مقامات ردبول در اینمورد مصداق بارز نوشدارو پس از مرگ سهرابه ! ساده لوحانه است اگر کسی به این افاضات توجه کنه ! چرا این حضرات وقتی فتل بدون تیم مانده بود به سراغش نرفتند ؟ دلایل احتمالی ارائه شده همانقدر مضحکه که مرغ پخته را در دیگ زودپز به خنده وا بداره ! تازه گیریم به فرض محال این اتفاق افتاده بود . اینکه مصیبت مضاعف میشد که حالا سب از زیر سلطه لکلرک آزاد شده و بعنوان راننده دوم در خدمت مکس ورشتپن تندخوتر باشد !؟…
    نکنید اینکار رو . واقعا با این ترتیب طرفداری بیشتر از آنکه خدمتی به راننده محبوب خود کرده باشید ، دارید باهاش دشمنی میکنید ضمن اینکه بکراند خوشآیندی از عنوان فتل فن در ذهن خوانندگان باقی نمیگذارید .
    به کامنتهای برخی همفکران سینه چاکتان در بالا و پائین همین پست نگاه کنید که با چیپ ترین رفتار و توهین آمیز ترین ادبیات چطور دست و پا میزنند ! آیا خداوکیلی لیاقت سباستین فتل داشتن هوادارانی از اینقبیل است ؟!…
    ضمنا به اطلاعتون برسانم که بغیر از ترکی و یه مقدار جزئی فارسی ! کار با Google Translate روهم بطور دست و پا شکسته بلدم ! :)) از این بابت خاطر جمع باشید که پیامتون اگر بغیر از انگلیسی ، آلمانی ، ایتالیائی و اسپانیائی ، اگر به زبان تایلندی و مالایائی و بنگلادشی هم باشه بالاخره از پس فهمش بر میآئیم ، نگرانیتون در اینمورد بجا نیست ! متقابلا نه بعنوان تعارف ولی واقعا اگر مشکلی ، چیزی در مورد زبان انگیسی داشتید صمیمانه میتونید روی کل افراد خانواده ما همه جوره حساب باز کنید :))) سعی خودمونو میکنیم که دست خالی برنگردید !

   • mahdi arabi

    9

    9

    siamak
    بحث سر این بود که هیچکی سب رو نمیخواست

    من با دلیل و مدرک گفتم دوتا تیم بهتر از مکلارن و رنو سب رو میخواستن

    حالا اینکه حرف ردبول واقعی بوده یا نه بستگی به برداشت های طرف داره

    ولی سوای از اون بحث

    شما اول سعی کن بیخودی حرفی نزنی که موقعی طرف برات سند و مدرک میاره مجبور بشی بحث رو عوض کنی ، نمیخواد نگران رفتار فتل فنا باشی

   • Mahdi.Sv5

    10

    7

    عزیز من!
    تو تک تک نظراتی که ارائه میدی در حال کوبیدن فتل هستی
    فتل با حرفای امثال تو نه خراب میشه و نه طرفداراش حمایت از راننده مورد علاقشون دست میکشن
    پس ازت خواهش میکنم این نظر دادن هات رو متوقف کنی چون بیهوده است.

   • SIAMAK

    9

    8

    اتفاقا وارد شدن به قسمت خاکی جاده و سفسطه گری از مشخصه های بارز شماست ! مطلب من کاملا واضحه ، ریفرنس اظهاراتم هم حی و حاضر و در دسترس . مثل شما لینک نگذاشته ارائه ندادم ! هرچند میدونم که گذاشتن لینک در سایت ممنوعه ، پس لطفا در متن کامنتتون اشاره به لینک ناپیدا نکنید و خواننده رو طبق معمول دنبال خرید نخودسیاه نفرستید !

   • Mehriar Salehi

    11

    8

    برعکس چیزی که فکر میکنی نیاز به کلاس زبان داری پسر جان، متنی که کپی پیست کردی درباره تایم فریم ها بود و تو این متن هم من نمیبینم جاییش نوشته باشه اگر سب تو لیست کاندیداها بود، انتخاب بالاتری بوده.مهم نیست تو چی از اون متن میگیری، من برداشت انگلیسی زبانهارو بیشتر قبول دارم تا ادمهایی که ۴ کلاس درس خوندن و مدعی شدن.

    مصاحبه های مارکو و هورنر هم یک مورد نبوده، چندین مورد بوده و طی چندین ماه…آخرینشم همین ۴۰ روز پیش بود که مارکو گفته بود سب باید به حرفم گوش میکرد، یک سال کنار میرفت و ریکاور میکرد و ۲۰۲۲ برمیگشت…واضح و بدون هیچ تعبیر اضافه ایی داره بازگو میکنه نظرش درباره سب چی بوده! نیاز به یکسال دوری داشته…نه تفسیر داره نه برداشت، مستقیم حرفشو زده.

    اما یک لحظه، فرض محال میکنم که کل این قصه ها و برداشت هات از یک مصاحبه درست باشه، اوکی…چطور! یعنی آلبون؟ با اون وضعیت سال قبل؟ امید به اینکه برسه به فاصله نیم ثانیه ایی مکس…اینو ول نکردن برن سراغ سب؟ خوب میشد الکس میشد سال قبلش دیگه؟ یا حالا یک پله هم بهتر، هان؟ شاید اون میشده، یعنی سب در اون حد ایده آل الکس هم نبوده؟! چقدر بد واقعا!

    نه عزیزم، شانس من و سب برای نشستن تو ماشین ردبول ۲۰۲۱ به یک اندازه بوده، رو جفت ما ۲ نفر هم به یک میزان فکر کردن، تخیلاتتو‌ نکش وسط.

    ۵ تا ریس هم گذشته و هنوز ما منتظریم اون فرمی که پرز استرول رو شکست میداد، سب هم همین کارو بکنه، نه در حد قهرمانان این ورزش ها! در حد پرز! … انتخاب ردبول درست بود.

    اون دوستمونم خیالت راحت، اونقدری زبان میدونه که بتونه براحتی بخونه این متن هارو، اینکه چطوری تو فهمیدی این توانایی رو نداره، طبق معمول شما فن بوی هاست، نگاه میکنین، یه فکت میسازین و براساسش هم تحلیل میکنین!

    در ارتباط با سالخورده بودن و از جایی حرف درآوردن و…عزیزم، یه هفته مرخصی بگیر از خدمتت، چون بار دوم سومه که مشخص شده بد داره بهت فشار میاره! نیاز داری از زیر اون فشار که نمیدونم از چه نوعیش هست خلاص بشی!

    آدم شعور درستی هم نداشته باشه، بازم باید بتونه وانمود کنه که داره، حداقل سعی کن وانمودش کنی! مبادا فکر کنی این توهین بودا! توصیف بود.هرکی احترامش دست خودشه، با امثال تو باید اینطوری حرف زد.

   • SIAMAK

    10

    9

    mehdi.sv5
    شما ژنریک جناب mehdi vettel هستید ؟ چه زود و فوری میشه اکانت فیک و زاپاس ساخت ! سرعت عملتون قابل تحسینه !

   • Mahdi.Sv5

    7

    10

    siamak
    عزیزم شما اون موقعی که شاید اسمی از این رسانه نشنیده بودی من داخل این سایت بودم ضمناً بحث های حاشیه ای رو کنار بزار و طرفدار واقعی و با اصالت باش و به طرفدار همه راننده ها احترام بزار

   • SIAMAK

    9

    10

    حداقل طی یکسال و نیم که از عضویتم در این سایت میگذره ، کامنتی از شما بیاد ندارم !
    والله ما هم از این بحثهای بیهوده و چیپ زیاد لذت نمیبریم . ولی وقتی عده ای معلومالحال تنشون برای اینقبیل بحثها میخاره ، بناچار و ناخواسته در مورد خاراندن اونها احساس وظیفه میکنیم .
    احترام مثل یک جاده دوطرفه است نه اتوبانی فقط بایک لاین رفت یا برگشت !
    زمانی این احترام متقابل مورد انتظار خواهد بود که عده ای نابالغ دست از عقده گشائی ، تکه پرانی و خوشمزگی و مطرح کردن مباحث دور از منطق و سراسر سفسطه بردارند ، که ظاهرا هنوز جماعت یاد شده تصمیم به اینکار نگرفته اند !
    با توجه به سوابق امر، زیاد به پایان نزدیک این دور باطل خوشبین نیستم !

   • BAHRAM

    8

    8

    اقا سیامک عزیز حق با شماست من فراموش کرده بودم که استون مارتین هم با واسطه گری برنی اکلستون با فتل قرارداد امضا کرده.
    هلموت مارکو از اواخر فصل ۲۰۱۹ میگفت به دوتا راننده الفا نیازی ندارن یه مدت بعد هم گفت دستمزد فتل زیاده و نمیخوان دوتا راننده گرون داشته باشن
    این اقایون الکی دارن زور میزنن کسی دنبال فتل نبوده

   • S.v

    7

    3

    “در آن زمان ، ما كاملاً عقیده داشتیم كه آلبون پیشرفت مثبتی خواهد داشت و می تواند با مكس همراه شود. من این را به سباستین گفتم.” “متأسفانه ، ما اشتباه کردیم. وقتی ما باید واکنش نشان می دادیم ، سباستین دیگر در این لیست نبود زیرا او قبلاً با استون مارتین قرارداد چند ساله امضا كرده بود. به همین دلیل سرجیو پرز یک انتخاب منطقی برای ما بود. ”
    خبرش کامل صحیحه…
    بعضی جو زیادی می دن …
    شرمنده اینو می گم از بعضی ها توقع نداشتم که درباره شعور صحبت کنند..

 14. Ariaei

  13

  1

  من سومین فصل که فرمول یکو دنبال میکنم تو این سه فصل خیلی از ریکاردو و فتل خوشم اومده امید وارم جفتشون بتونن دوباره تو مسابقات برنده شن

 15. yaghub

  4

  5

  سلام
  فکر کنم راسل با مرسدس قرارداد بست.

  • yaghub

   8

   4

   خبر موثق نیست، فقط اظهار نظر شخصی یک نفر بوده که گفته قرارداد میبنده و جایگزین بوتاس خواهد شد

 16. مهدی

  0

  8

  😅😅😅😅😅😅😅😅😅😅

 17. S.v

  8

  13

  مثله اینکه بعضی ها فتل را دست کم گرفتند
  شاید توی این چند سال اخیر(2019.2020)عملکرد جالبی نداشته ولی توی همین فصل ها مثل ترکیه2020و سنگاپور 2019 …خیلی خوب کار کرده
  2017و 2018 که نایب قهرمان شد.
  البته این روش تیم فراری و ردبوله که با هر راننده ایی که به نتیجه نرسند از تیم پرتشان می کنند بیرون .

 18. امید نورمحمدی

  0

  0

  چقدر کاربران بهم توهین میکنند . فکر کنم توی تاریخ این فروم بیسابقه باشه. به هرکس و هرچیزی که با نظرات جنابشان مغایرت داره ناسزا میگن. به راننده ها تیکه میندازند و ادعا هم دارند که سن و سالی ازشون گذشته.
  بهترین کار توی این شرایط اینه که اصلا کاری نکنی. خجالت آوره. نه بحث فنیه و نه ربطی به اتفاقات فرمول 1 داره. انقدر ابلهانه و عصبی متن مینویسند که غلطهای املایی هم بوفور ازشون دیده میشه.
  انقدر بزنید توی سر و کله هم تا به نفت برسید.

 19. Mehriar Salehi

  3

  0

  ریس ایندی۵۰۰ هم برگزار شد و چقدر برام هیجان انگیز بود که مونتویا رو دوباره تو رقابت میدیدم.

  بعد ۳-۴ سال دوری از این رقابتها، تو این سن برگردی، اونم تو سختترین و مهم ترین پیست اوآل و میشه گفت کاملا رقابتی بود.
  هشتمی و بالاتر تموم کردن از بقیه رانندگان سابق فرمولا وان…هرچند این سری جز ایندی۵۰۰ هیچوقت برام جذاب نبوده اما دیدن JPM تو رقابت همیشه لذت بخشه 👌