فرمول یک ایران – قبل از تغییرات اساسی لاستیک های فرمول یک برای فصل 2022 و تغییر به لاستیک های 18 اینچی، مدیر ورزشی شرکت پیرلی، ماریو ایزولا در مصاحبه ای تفاوت لاستیک های 13 اینچی کنونی مورد استفاده در فصل 2021 با مدل های قبلی را توضیح داد.

کار تامین کردن لاستیک های فرمول یک، کار فوق العاده سختی است و هیچ گاه با احترام کافی از سوی تماشاگران و همچنین راننده ها همراه نبوده است. تماشاگران می خواهند که گستردگی ترکیبات تایر ها به حدی باشد که انتخاب استراتژی های مختلف امکان پذیر باشد. راننده ها مایلند تا بدون این که تایر دچار مشکل شود همواره با بیشترین سرعت رانندگی کنند. اگر هم هر از گاهی مشکلی برای تایر ها پیش آمد و چند تایر ترکیده شد، مشابه با اتفاق فصل گذشته در مسابقه سیلورستون، دریایی از انتقادات به سمت تامین کننده لاستیک روانه می شود.

البته پیرلی دیگر به این انتقادات عادت کرده است. این شرکت ایتالیایی از سال 2011 وظیفه تامین لاستیک برای تیم های فرمول یک را بر عهده گرفت و تاکنون نیز تنها تامین کننده می باشد. در ابتدا انتقادات زیادی مبنی بر نرم بودن بیش از حد ترکیبات لاستیک ها وجود داشت و اخیرا هم شکایاتی مبنی بر یک پیت استاپه بودن خیلی از مسابقات صورت گرفت.

ماریو ایزولا راجع به انتقادات اخیر گفت:

متاسفانه در چند سال اخیر تغییراتی در رویکرد های عملکردی تیم ها صورت گرفته است. مهندسان تیم ها اینگونه نتیجه گرفته اند که اگر سرعت در حین مسابقه را کاهش دهند و پیت استاپ اضافی هم نداشته باشند، می توانند در مسابقه سریع تر باشند و زودتر مسابقه را به پایان برسانند.

وجود نتایج مثبت ناشی از فصل 2020

البته برای غلبه بر مشکل بالا، پیرلی می تواند ضریب فرسایش لاستیک ها را افزایش دهد اما با این کار با انتقادات و شکایت هایی از سوی رانندگان مواجه می شود و البته انجام کار مهندسی نشده خود مشکلات بیشتری را ایجاد می کند و ممکن است حتی باعث سردرگمی در استراتژی اتخاذ شده از سوی تیم ها شود. بنابراین پیرلی همواره به دنبال ایجاد تعادلی است تا همه را راضی نگه دارد.

ماریو ایزولا

ماریو ایزولا و سباستین فتل

ایزولا راجع به تصمیم این شرکت در انتخاب لاستیک ها برای فصل 2020 گفت:

به دلیل کرونا، ما تصمیم گرفتیم که ترکیبات تایر یکسانی را برای همه تیم ها ارائه دهیم. این طرح خیلی خوب عمل کرد و همین رویه برای فصل 2021 هم پابرجا خواهد بود. بیشتر اوقات، تیم ها از هر سه ترکیب معرفی شده در مسابقات استفاده کردند که موجب ایجاد استراتژی های مختلف در طول مسابقات شد.

برای ایجاد تنوع، پیرلی در برخی آخر هفته ها نرم ترین لاستیک خود را نیز برای تیم ها معرفی کرد که البته از آن ها عملا فقط برای دور تعیین خط استفاده می شد:

متاسفانه تیم های برتر اغلب با لاستیک مدیوم در تعیین خط شرکت می کردند اما بعد مسابقه را با لاستیک سخت تری آغاز می کردند.

لاستیک های جدید با هدف ایمنی بیشتر

پیرلی در طراحی لاستیک های جدید به جای تمرکز بر فرسایش و یا چسبندگی آن ها، بیشتر مسائل مربوط به ایمنی را در نظر گرفته است. با سریع تر شدن ماشین های مسابقه، لاستیک ها به طرز خطرناکی به محدوده تحمل وزن ناشی از بارگذاری داون فورس و همچنین محدوده پایان عمرشان نزدیک می شوند. بنابراین استفاده از ترکیبات معرفی شده در فصل 2019 برای یک فصل دیگر، مسئولیتی بزرگ بود و می توانست خطراتی را به همراه داشته باشد.

بعد از اولین تست ترکیبات جدید لاستیک ها در فصل 2020 توسط رانندگان، واکنش ها به لاستیک های جدید منفی بود. اگر چه برای ایزولا این انتقادات و شکایات دور از انتظار نبود:

این یک واکنش کاملا طبیعی است. وقتی رانندگان چیز های جدیدی را امتحان می کنند، همواره به عملکرد بهتر امیدوار هستند. در این تست ها که با توافق تیم ها صورت گرفته بود تمرکز بیشتر روی دوام و عمر لاستیک ها بود.

با توجه به لاستیک های جدید، بعید است که رکورد های فصل پیشین برای فصل آینده هم تکرار شود. شبیه سازی های پیرلی نشان از این دارد که بسته به پیست، زمان از دست رفته بین 0/4 تا نيم ثانيه خواهد بود و همچنين در مبحث تعادل خودرو نيز رانندگان بايد آمادگي بيشتري براي كم فرماني (Understeer) خودرو داشته باشند.

ايرولا در واكنش به اين مشكلات بيان كرد:

اما شما مي توانيد با تنظيم بهتر خودرو به اين مسئله واكنش دهيد. زماني كه تيم ها خود را با تاير هاي جديد وفق دهند،‌ تفاوت (با تاير هاي قبلي) ديگر آن قدر زياد نخواهد بود.

توزيع لاستیک ها برای فصل 2021

اینفوگرافی جزئیات ترکیب لاستیک های فرمول یک 2019

اینفوگرافی جزئیات ترکیب لاستیک های فرمول یک

بر خلاف گذشته، پيرلی تصميم گرفت كه انتخاب تركيبات مختلف لاستیک ها براي 23 مسابقه فصل 2021 را در همان ابتدا به صورت يك جا معرفي كند. يا اين حال حق تغيير انتخاب تا 15 روز قبل از مسابقه در شرايط ويژه محفوظ است.

همانند فصل 2020، 2 ست از ترکیب لاستیک هارد، 3 ست مدیوم و 8 ست تایر سافت برای هر راننده توزیع می شود. در موناکو، آذربایجان، کانادا، روسیه، سنگاپور و ابوظبی سه نوع از نرم ترین لاستیک ها و سه نوع از سخت ترین ها برای مسابقات پرتغال، اسپانیا، بریتانیا، هلند و ژاپن وجود دارد.

انتخاب لاستیک ها کار ساده ای نیست و به خصوص در فصل 2020 که پیست های جدیدی در ادامه به تقویم اضافه شد و مهندسین هیچ گونه اطلاعاتی از نحوه عملکرد لاستیک ها در این پیست ها نداشتند. با این وجود پیرلی همچنان سعی در پیشروی در این قضیه دارد. ایزولا گفت:

در آذربایجان و برزیل ما روی لاستیک هایی می رویم که یک درجه نرم تر از لاستیک های استفاده شده در فصل 2019 در این دو مسابقه بودند.

جدول توزیع لاستیک های فصل 2021

گرندپرینوع لاستیک
بحرینC2, C3, C4
ایمولا ایتالیاC2, C3, C4
پرتغالC1, C2, C3
اسپانیاC1, C2, C3
موناکوC3, C4, C5
آذربایجانC3, C4, C5
کاناداC3, C4, C5
فرانسهC2, C3, C4
اتریشC2, C3, C4
بریتانیاC1, C2, C3
مجارستانC2, C3, C4
بلژیکC2, C3, C4
هلندC1, C2, C3
مونزا ایتالیاC2, C3, C4
روسیهC3, C4, C5
سنگاپورC3, C4, C5
ژاپنC1, C2, C3
آمریکاC2, C3, C4
مکزیکC2, C3, C4
برزیلC2, C3, C4
استرالیاC2, C3, C4
عربستان سعودیC2, C3, C4
ابوظبیC3, C4, C5

 

48 دیدگاه

 1. لکلرک

  4

  1

  تفسیر عکس روز
  وتل: حاجی یهو دیدم وبر به پرواز در اومده
  ایزولا : نه بابا !(به لحن تمسخر)
  این واسه عکس دو است البته عکس دو خودش سوژست

 2. @sebvr

  1

  1

  یه سوال :
  دوستان فرض کنید در موناکو هستید و یک ماشین دارید میخواید توی تعیین خط عملکرد خوبی رو داشته باشید و فقط میتونید یه قسمت از ماشین رو ارتقا بدید اونموقع شما کدوم قسمت رو ارتقا میدید؟ و چرا ؟

  • @sebvr

   3

   2

   من عقب ماشین رو ارتقا میدم با عوض کردن زاویه ی بال عقب به سمت بالا بیشترین داونفورس رو از ماشین میکشم بیرون…. چون پیچ های موناکو زیاده و کفی خیلی بلندی نداره …. و مخصوصا سرعت پیچ ها بالاست و برای من عقب ماشین اهمیتش بیشتره…

   • آرشا

    5

    0

    داداش بیشتر از ۷۰درصد داونفورس ماشین را قسمتهایی از ماشین تولید میکنن که اصلا دیده نمیشن.

  • مَمَّدو

   3

   2

   سوال بسیار جالبیه و اما جواب من:
   اول باید به یاد داشته باشیم که تو موناکو خیلی مهمه که در تعیین خط، جلوتر باشی و استراتژیت هم یه جوری باشه که بد موقع نری پیت و آخر از همه بیای بیرون!
   اضافه کردن دانفورس عقب در پیستی که پیچهای سرعت بالا نداره شاید نتیجه عکس بده شایدم کمی مفید باشه.
   من ترجیح میدم روی خنک کردن موتور کار کنم تا بتونم بیشترین فشار رو برای کسب پُل بهش وارد کنم. تنظیمات بال جلو و بالک های جلوی رادیاتور، برای تزریق هوای بیشتر به سمت موتور هم در دستور کار قرار میدم. اصلا شاید اختصاصا برای موناکو، باج بورد طراحی کنم!

   • Parsa16

    1

    0

    من هیچوقت موافق داونفورس بالا همراه درگ بالا نیستم،پس روی استراتژی و لاستیک و…….تمرکز میکنم

   • Parsa16

    1

    0

    توی موناکو هم سبقت سخته پس فقط:تمرکز راننده و از بین نبردن لاستیک ها مهمه که تو مسابقه هم کمکش میکنه

  • محمد

   1

   1

   دانفورس جلو رو میبرم بالا که تو پیچ یک عالی باشه.مشکلش اینه که تو پیچ های 2 و 3 یکم مشکل داره…

 3. @sebvr

  4

  1

  دوستان!!!! از موتور جدید پتروناس یاماها در این فصل رونمایی شد..!!! با حضور ولنتینو و موربیدلی …. رنگ تیم همونه فقط اسپانسر ها زیاد شده…. خیلی حس بهتری به این موتور دارم تا تیم اصلی بالچه خوبی رو طراحی کرده واسه ی این فصل که نسخه ی پیشرفته ی فصل قبل هستش … و کاسکت ولنتینو هم تغییر کرده و رنگ هاش عوض شده ….{{کاسکت تست فصل قبلش رو گذاشته/…}} روسی اظهار امیدواری کرده نسبت به موتور و هم تیمش … به امید یه فصل فوق العاده برای یاماها و دکتر … مرسی!

  • مَمَّدو

   1

   0

   خیلی آرزو دارم دکتر تو رقابت قهرمانی و در بالای جدول باشه

  • iman88

   5

   0

   @sebvr میدونی موتور موربیدلی فصل گذشته موتور 2019 تیم اصلی بوده درصورتی که فابیو همون موتور 2020 یاماها رو میرونده؟!
   و از این مسخره تر اینکه امسال هم از بین چهار موتورسوار یاماها،(با وجود عملکرد فصل قبلش)تنها کسیه که قراره با موتور 2020 مسابقه بده!!!
   (این خبر مال یکی دو ماه پیشه)

   • SUPER FAST 16

    1

    0

    ولی خدایشش موربیدلی خیلی موتور سوار خوبیه

  • محمد یاسین

   1

   0

   به نظر من امسال سال خوبی برای یاماها خواهد بود ولی امسال هم قهرمانی به دست نمی آورند . چون ظاهرا مارک می‌خواد برگرده تازه اگه مارکم برنگرده دووی به عنوان جانشینش نمیگذاره کس دیگه ای قهرمان شه ولی به نظرم امسال جدول موتور سوارهای یاماها اینجوریه :۱- کوارتارو ۲- رقابت سخت وینالس و موربیدلی و دکتر و پیروزی وینالس

   • محمد یاسین

    1

    0

    آقای ادمین گرامی ببخشید ولی کامنت های من کلا قفله هیچکدوم ارسال نمیشه

 4. مَمَّدو

  3

  0

  آقای محمدی امروز کولاک کردین. ممنون. خیلی قشنگ بود.💖

  • محمد

   2

   0

   از اینا بیشتر بزارین.از فرمول 2 و E هم یه تحلیل برین

 5. @sebvr

  1

  2

  قله ها خیلی بلند … پستی ها خیلی پست….: تحلیل بررسی کامل هاس وی اف 19 :
  با یه فصل فوق العاده توی 2018 همه انتظار داشتیم هاس امسال هم عملکرد فرمول یک عالی باشه و با اسپانسر شدن ریچ انرژی این اتفاق خیلی قابل پیش بینی تر شد… ولیکن بعد مل بورن هیچ چیز اونجوری که باید نبود… با بررسی این ماشین با من همراه باشید :
  این ماشین در واقع میراث دار خودروی قبلی هاس یعنی وی اف 18 هستش که یه تغییراتی رو در خودش داره ..
  بال جلو : زاویه ی اون تیغه های ذولفقاری بال جلو یه مقداری رو به بالا شده و همچنین انتهای اند پلیت بال جلو زاویه دار شده که کمک به هدایت بهتر جریان هوا میکنه به دو سمت ماشین …!! و قطعه ی کناری اند پلیت هم تغییراتی رو داشته که میشه به کوچکتر شدن اون اشاره کرد … و در کل بال جلو ی هاس جلو تر اومده و بزرگتر شده..
  دماغه ی : دماغه ی این ماشین فلسفه ی دماغه ی فراری رو دنبال کرده به مانند فصل پیش فقط نوک دماغه کمی عقب تر رفته و فضای بین نوک دماغه و بال جلو بیشتر شده و همچنین اون میله ای که در زیر دماغه بود حذف شده .. در جلو ی هیلو و روی دماغه {{پشت شماره ی ماشین }} یه قطعه ی تیزی نصب شده که جریان هوای عبوری از دماغه که میخواد به سمت هیلو و بال عقب رو به بهینه میکنه.
  در کناره های دماغه 2 تا قطعه ی اشک مانند داریم تا جریان هوای ورودی به سیستم تعلیق جلو رو بهینه سازی کنند
  سیستم تعلیق جلو : هاس در سیستم تعلیق جلو تغییراتی رو داشته که بهش میپردازیم
  اولین نکته درباره ی سیستم تعلیق جدید هاس اینه که این سیستم تعلیق نسبت به موقعیت پارسال بالاتر نصب شده… نکته ی دوم اینه که اگه از بالا به این سیستم تعلیق نگاه کنید متوجه میشید که ما دو تا قطعه رو بالا تر از همه میبینیم یکی از قطعه ها جلو هست و دومی عقب تر هستش و این دو تا قطعه در نزدیک چرخ چپ و راست به هم متصل میشن . 2018 این دو تا قطعه هر دو زاویه داشتند ولی این فصل زاویه هر دو کمتر شده و از طرفی ساختار قطعه ی جلویی از حالت دار به صاف تغییر کرده ..
  و قسمت اتصال این دو قطعه هم بهینه تر شده …
  بارج بورد و سایدپاد : بارج بورد هاس وی اف 19 در نوع خودش یه نوع آوری خوب حساب میشه که برای من خیلی جالب بوده …. در بارج بورد هاس 2019 در جلوش 5 ردیف قطعه ی نسبتا ریز و و صاف قرار گرفته که هوای وارده به ساید پاد و بارج بورد رو مدیریت میکنه … و در پشت اون 4 تا پنل اهنی نسبتا پهن قرار داره که از چسبیده به بدنه شروع میشن و تا میانه ساید پاد ادامه داره و نقش هدایت جریان هوا رو داره ..و این 4 تا پنل اهنی باعث شده که هاس بیاد ساید پاد خودش رو به 2 تا پنل داخلی متصل کنه تا حتی از متصل کننده ی ساید پاد هم توان ایرودینامیکی بکشه بیرون تا ماشین داونفورس بیشتری تولید کنه … در کف ساید پاد هم تغییراتی رو داشتیم هاس اومده 3 تا شیار ایجاد کرده تا جریان هوا رو بهتر هدایت کنه..4 تا پنل اهنی مستطیل شکل پشت سر هم {{چسبیده به هم}} گذاشتند ..{{که نمی دونم واقعا چرا اینکار رو کردن ولی اگه شما میدونید حتما بگید ..!! همچنین در پشت این 4 تا پنل مستطیل شکل 5 تا پنل دیگه زیر ساید پاد قرار داره که جریان هوا رو به سمت بیرون هدایت میکنه..
  ساید پاد : اگه از کنار به ساید پاد هاس نگاه کنید میبینید که ساید پاد هاس 3 لایه هستش و از جلو به بارج بورد متصل شده حالا چرا هاس اومده این رو 3 لایه کرده ؟! احتمالا یکی از دلایلش بهنیه سازی هوای ورودی به اون منطقه بوده.
  ایرباکس {{ورودی هوا }} : ایر باکس هاس تغییر زیادی کرده و از مثلثی به دایره ای تغییر شکل داره تا هوای بیشتری رو وارد ایر باکس کنه و در خنک کنندگی ماشین نقش مثبت داشته باشه … و در کنار ایر باکس اون دو تا قطعه ی بهینه کننده رو داره
  ناحیه ی کوکاکولایی : ناحیه ی کوکاکولایی هاس کاملا تنگ تر شده و این یعنی هاس یه فشرده سازی خوبی رو انجام داده ولیکن این فصل مشکل خنک کنندگی داشت و این یعنی این تغییر به ضررشون تموم شده و نتونستن با توجه با این تغییر در عقب ماشین همون خنک کنندگی رو تولید کنند و احتمالا دلیل تغییر نوع ایرباکس همین بوده…
  فلور : سینی ماشین هم تغییراتی رو داشته که این سینی ماشین معمولا توی هر گرند پری با توجه به شرایط پیست و اب هوا و… تغییر میکنه. در ناحیه کناری فلور ماشین شیار هایی رو به داخل ایجاد شده تا هم از اون هوای اشفته تایر استفاده ایرودینامیکی کنه و هم جریان اشفته ای که از تایر ها برمیخزه رو مدیریت کنه.
  زاویه ی ریک : زاویه ی ریک هم خیلی تغییر خاصی نکرده و یه مقدار بیشتر شده
  بال عقب : عقب ماشین تغییر زیادی کرده … اند پلیت بال عقب 7 تا شیار روش ایجاد شده تا به شدت خروجی هوا از بال عقب هم کمک میکنه و اون دو قطعه ی متصل کننده ی بال عقب خیلی نازک تر شده اند و بین اونها یک قطعه ی تی شکل گذاشته شده تا اون هوای برخواسته از کاور موتور رو یکپارچه کنه .. در بالای بال عقب هم یه قطعه مانند چکش قرار گرفته ..
  چرخ : چرخ های تیم هاس نسبت به فصل 2018 کاملا فرق کرده و پره هاش نازک تر شده تا هوای بیشتری رو وارد داکت ترمز کنه
  رنگ : رنگ هاس به خاطر اسپانسرش به رنگ سیاه طلایی در اومده که انصافا خیلی جذابه.!!!
  سیستم تعلیق عقب : سیستم تعلیق عقب این ماشین بر گرفته از سیستم تعلیق عقب فراری هستش که در واقع یه قطعه ی پهن و متصل به چرخ داره و در کنار داکت ترمز عقب هم پره هایی رو گذاشته… و واقعا توی عکس چیز بیشتری معلوم نبود ببخشید!!
  نتیجه گیری : این فصل و این ماشین نقطه ی افت تیم هاس بود و هیچ چیز سر جایش نبود .. نبود برنامه .. مجبور به تست ماشین قدیم و جدید در مسابقه .. درگیری هم تیمی ها … اشتباه پیت استاپ … و….امیدوارم که هاس و استاینر بتونن به دوران اوج خودش بگردن به قول استاینر : {{تو فرمول یک قول خیلی بلند و پستی خیلی پست هستن ..}}
  {{من خودم خیلی از این مقاله راضی نبودم ولی امیدوارم شما راضی باشید ببخشید عجله ای شد!!}}

  • مَمَّدو

   1

   2

   خیلی خیلی ممنون دوست خوب هممون!
   تحلیل که مثل قبلیا عالی و همانطور که شرح دادی ، ظاهرا تیم هاس ، هم طراحیش و هم راننده هاشو فدای ۲۰۲۲ کرده. آخه در سابقه اف۱ نداشتیم که یه تیمی هردوتا رانندش روکی باشن!

   • محمد

    1

    1

    مخصوصا میک که خیلی طول میکشه که وفق بده با ماشین.کلا فصل بعد 17 20 18 19 13(!) 17 تموم میکنن

   • iman88

    5

    1

    هاس تنها تیمیه که رسما اعلام کرده ماشین vf21 صرف نظر از عملکردش،در طول فصل توسعه داده نمیشه و صد در صد منابع تیم قراره به ماشین 2022 اختصاص داده بشه.البته چاره ای هم جز این ندارن!چون تکلیف ماشین با وضعی که سال گذشته داشتن مشخصه.در بهترین حالت اگر موتور فراری تونسته باشه کمبود 20 تا 30 اسب بخار رو بازیابی کنه میتونن برگردن به شرایط 19-2018.هیچ مغز سالمی فرصت چندیدین و چند ساله 2022 رو برای چنین دستاوردی به خطر نمیندازه.

 6. amirreza

  1

  2

  سلام دوستان ببخشید میخوام یه سوال بپرسم البته ربطی به این خبر نداره به نظر تون ویلیامز با راسل میتونه امسال امتیاز بگیره ؟

  • مَمَّدو

   1

   2

   والا اینکه ویلیامز امتیاز نگیره بیشتر عجیبه! میراث فرانک، یکی از سرسخت ترین و بهترین تیمهای اف۱ بود. حالا چند فصله که جایگاهی که درخورش نیست رو اشغال کرده و همه لحظه شماری میکنن که از ته جدول فاصله بگیره. با توجه به سرمایه گذاری های جدید و البته پاوریونیت مرسدس و اگه یادت باشه چند بار تمام کردن مسابقه در رتبه های بسیار نزدیک به ده (که مرز امتیاز آوریه) در سال قبل و صدالبته روحیه تقویت شده جورج راسل بعد از اون ماجراها، من خیلی خوشبینم که امسال امتیاز بگیرن.

   • محمد یاسین

    1

    0

    با ۸۰ درصد حرفت موافقم ولی اون ۳تا یازدهمی که به دست آوردن همشون توی مسابقات ایتالیا بودن ، که همه میدونیم تو مسابقات ایتالیا امسال چه اتفاقاتی افتاد تازه سال بعد دیگه فراری اینی که امسال بود نیست و من دلم روشنه سال بعد فراری ۴ ام یا ۳ ام تیمی رو میگیره

 7. مَمَّدو

  2

  2

  تفسیر عکس روز (سینا):
  فتل : آره حاجی … سمت چپمو که نگاه کردم دیدم چارلز اونجاس و به جون حاجی با همین دستم ادای تفنگ در آوردم براش که یعنی “داداش! فاتحت خوندس …” . کُپ کرده بچه!
  ایزولا با لبای غنچه ای : اووووووه دمت گررررم!

 8. مَمَّدو

  1

  1

  دوستان، به نظرتون اینکه پیرلی خودش ترکیب لاستیک هارو مشخص میکنه، به نفع تیمای ضعیفتره یا به ضررشون؟

  • محمد

   1

   1

   خب مثل ممنوعیت کپی و پارتی مود برای همه تیم ها رو مخه و باعث میشه همه کند شن.حالا برا همه یه ناثیر داره.چه میخواد سرعت بالا بره چه پایین

  • @sebvr

   1

   1

   به نفعشون هستش

 9. مَمَّدو

  1

  1

  فکر میکنم اینکه اینهمه نقدهای تند به سمت پیرلی روانه شده ولی خودشون تعجب میکنن و میگن انتظار داشتیم اَزَمون تشکر کنن! علتش اینه که پیرلی فقط به نظر کارشناسای خودش گوش میداد و به راننده ها و طرفدارها اهمیت نمیداد (بخونین ارتباط خوبی برقرار نمیکرد).
  اگه یادتون بیاد، شرکت غول پیکر “نوکیا” هم فقط به کارشناسای خودش گوش داد و به مشتریهاش توجه نکرد و اون بلای تاریخی سرش اومد (اگه نمیدونین چی شد حتما تحقیق کنین چون خیلی جذاب و آموزندس). البته الآن دیگه پیرلی داره یه مقدار به طرفدارها گوش میده.

  • لکلرک

   1

   0

   دقیقا داستان نوکیا بسیار اموزندست و اگه پیرلی همین رویه بره برای نوکیا سرش میاد

   • لکلرک

    1

    0

    بلای نوکیا
    اشتباهی نوشتم

  • محمد یاسین

   1

   0

   کی فکرش رو می‌کرد نوکیا که ۱۳۰۴ رو داد بیرون اونقدر فروش بره من یادم نمیره تا چند سال پیش اکثر آدم های سالمند کشور از ۱۳۰۴ استفاده می‌کردند ولی الان چی ؟ نوکیا دیگه رقیب تازه کارایی مثل شیائومی هم نیست 😔😔😔😔

 10. محمد

  1

  1

  ایمولا چرا وسط؟حداقل اون یه چیزی،عربستان رو چجوری تعیین کردن؟یدفه دیدی اسپا از آب دراومد یا شاید هم سنگاپور یا شاید اطلا بحرین.

  • Hami

   1

   0

   اینهم دیدگاه جالبی است که پیست ساخته نشده و جواب پس نداده را توی برنامه مسابقات قرار داده اند

 11. Pouria

  2

  0

  تا جایی که من میدونم اون پرتقال نیست🍊
  پرتغال هست🇵🇹
  یه لحظه معلم املا شدم!

  • مَمَّدو

   1

   0

   چه باحال با رسم شکل؟! 😂😂😂
   یاد اون جوکه افتادم. سوال امتحان این بود :
   ۱۲۴۰۰۰ پیغمبر را نام ببرید (با رسم شکل) نمره شم هفتاد و پنج صدم بود !!!

   • لکلرک

    1

    0

    ۱۲۴۰۰۰ پیامبر👳👳👳👳👳👳
    بیا اینم با رسم شکل😂😂😂😂😂👳👳

   • مَمَّدو

    1

    0

    البته با ارفاق بود. چون واسه موسی عصی نکشیدی!

 12. Hami

  1

  0

  درود . اینکه ایمنی را بالاتر بردند ولی همه نیم ثانیه کند بشوند باعث میشود که تیمها فشار بیشتری روی ارتقای موتور بهتر کردن آیرودینامیک بکنند که با توجه به محدودیت زیاد برای مرسدس در تونل باد احتمالا ضرر بیشتر متوجه مرسدس خواهد بود . البته این نظر من هست و نمیدانم تا چه حد درست هست .

  • محمد

   1

   0

   آقا شما چنقده منطقی هستی.نکته خوبی گفتی.

   • Hami

    1

    0

    شما لطف دارید

 13. امید نورمحمدی

  1

  0

  مطلب بسیار خوبی بود . بنظر میرسه غیر از خود پیرللی کسی راضی نیست. این حرفهای چند پهلو و طعنه زنی به راننده ها و تیمها و فقط به این دلیله که یک تامین کننده لاستیک وجود داره و عملا هر سازی میزنه دیگران باید باهاش حرکات موزون انجام بدن.
  همیشه مونوپول بودن موجب فساد میشه و در خوشبینانه ترین حالت موجب بی اعتنایی به نظرات سایر بخشهای اصلی و نقش آفرینان مثل طراحان ماشین و رانندگان میشه.
  از طرفی شاید یکی دو تیم خاص بیشتر از سایر تیمها با مدیران اجرایی پیرللی در تعامل باشند و اطلاعاتی را زودتر از موعد مقرر بدست بیاورند.

  بنظر این حقیر پیرللی یکی از دلایل اصلی وضع موجود در فرمول 1 و از بین رفتن هیجان در این رشته است.

 14. mahyar

  2

  0

  الپین هم رونمایی شد .
  عجب ماشین جذابی شده با این رنگ بندی .
  تا الان تنها ماشینی که کاور موتورش برجستگی مثل مرسدس و مکلارن (که فکر میکنم به خاطر هیدرز اونجوری شدن) رو نداشته . درواقع کانسپت ماشین آدم رو یاد قوطی پپسی میندازه .
  فصل گذشته فراری کاملا” شبیه شیشه نوشابه شیشه ای بود .
  فردا هم به لطف خدا عمری موند نوبت ماشین سبز استون مارتین هست که البته به شخصه فکر میکنم دقیقا همونجایی که مرسدس برجستگی داره کاور موتورش استون هم داشته باشه .