فرمول یک ایران – لوکا دی مونتزمولو، رئیس سابق فراری معتقد است که می داند تیم ایتالیایی چه مشکلی دارد و ادعا می کند می تواند مشکلات اسکودریا را برطرف کند.

فراری در این فصل یکی از بدترین رقابت های خود در تاریخ فرمول یک را داشته و با قرارگیری در رده ششم جدول سازندگان، بدترین نتیجه خود را در چهار دهه گذشته بدست آورده است.

در چند فصل گذشته فراری تلاش کرده تا خودروئی را به پیست بفرستد که بتواند به طور مداوم رقبای پیشرو خود را به چالش بکشد. اما خارج از پیست، اختلافات تیم به همان اندازه فراوان بوده است، با تغییر مدیریت و اصلاحات ساختاری که تاکنون نتوانسته نتیجه مناسبی را داشته باشد.

مدیر عامل فراری از سمتش کنار رفت

لوکا دی مونتزمولو که در سپتامبر 2014 با افزایش تنش با مدیرعامل فیات کرایسلر از فراری کنار رفت، معتقد است که مشکلات زیرساختی موفق ترین تیم فرمول یک را شناسایی کرده است:

آیا امکان بازگشت به فراری وجود دارد؟ این سوال را نباید از من بپرسید. هیچکس از من چیزی نپرسیده است.

فکر کنم می دانم مشکلات چیست و می توانم آنها را برطرف کنم، می دانم که باید با گذشت زمان حل شود. اما من با ابراز تأسف فراوان، فراری ضعیفی را می بینم که از رده های بالا خارج شده و این باعث نگرانی من می شود زیرا زمان بسیار سختی برای تیم است.

دی مونتزمولو که پس از کناره گیری کامیلری امیدوار است در راس فراری قرار گیرد، به مواردی اشاره کرد که به اعتقاد او باعث تضعیف تیم ایتالیایی شده است:

من سعی می کنم سازنده باشم اما نگران هستم زیرا فراری در کل مسابقات 2020 حتی یک دور هم پیشتاز نبوده.

دورادور به نظر می رسد مشکلاتی وجود دارد که سوالاتی را در مورد آینده ایجاد می کنند. این مثال از کسانی است که فاقد تجربه و دانش و شاید حتی فروتنی هستند تا ببینند بهترین تیم ها چگونه سازمان یافته عمل می کنند یا خود فراری چگونه سازمان یافته است.

ثانیا برای پیروزی باید عناصری را در تیم داشته باشید که تفاوت ایجاد کند و مهارت های جدیدی را به همراه بیاورد. من تیم بسیار قدرتمندی داشتم، زیرا همیشه سعی کرده ام افراد باتجربه را انتخاب کنم.

28 دیدگاه

 1. seb5

  18

  1

  چقدر شبیه مانچینیه
  اما به هر حال امیدوارم فراری هر چه زودتر به جایگاهش برگرده
  با اینکه بخاطر شیرین کاری هایی که با وتل کردن ازشون ناراحتم

  • Reza.MC

   10

   2

   مونتزمولو معتقد بود عدم تمدید قرارداد با سب بزرگترین اشتباه فراری بود. اگر بیاد بینوتو باید بساطش رو جمع کنه یا برگرده تو گاراژ یا بره خونه.

   • @sebvr

    5

    4

    فقط اگه معلوم بشه ماشین چارلز بهتر از سب بوده {هر چند به نظرم نبوده}} دلیل افت وتل 1 افت انگیزه 2 نداشتن ماشین درست حسابی 3 دیگه اقای بینوتو و پیت استاپ ها…!

  • @sebvr

   4

   5

   اگه سیاست بینوتو بهتر بود فراری الان از مرسدس هم بهتر بود هر چند مرسدس روند فوقالعاده ای رو داشته مخصوصا امسال!!

   • مَمَّدو

    6

    1

    ماتیا بینتو : ” من میتوانم مشکلات فراری را غیر قابل حل کنم”!
    برنی اکلستون : ” به من هم وقت میدادن، فرمول یک رو غیر قابل دیدن میکردم”!

  • آرشا

   1

   2

   به عمل کار براید نه به لقلطه زبان….
   خسته نباشید واقعا مکلارن از ۲۰۱۷ به طور منظم ومداوم داره زحمت میکشه تازه بعد از چهار سال تازه تازه به رتبه سوم جدول رسیده که اگر امسال فراری اینجوری نمیبود وماشین پرز ابوظبی خراب نمی شد الان تیم پنجم بودن.

 2. AM-PHD

  10

  9

  مشکل که از قبل حل شده، مگه نمیدونی سب از فراری رفته؟! فراری الان بهشته روی زمینه.

  • AM-PHD

   8

   0

   راستی سونودا رسما اومد جای کویات

 3. محمد

  2

  5

  جوری میگه من میتونم انگار میتونه با یه تابلو کل اقیانوس اطلس رو طی کنه

  • O.Sh

   5

   0

   ایشون یکی از مهمترین دلایل قهرمانی های ۱۹۹۹تا ۲۰۰۸فراری بوده

 4. MERC

  10

  1

  تنها کسی که میتونه عظمت فراری رو بهش برگردونه

 5. Jingoozz

  16

  0

  داریم صحبت میکنیم جانی آیو رو از اپل بیاریم فراری
  البته لوکا مائستری مدیر مالی اپل و کولائو از ودافون رو هم زیر نظر داریم
  من پیشنهادم بهشون جانی آیو طراح اپل بود حالا ببینیم تصمیمشون چیه دیگه…

  • siamak

   12

   2

   لوکا دی مونته زمولو بهترین انتخاب ممکن برای فراریه . قبلا هم همینجا این مورد رو اشاره کردم . چون هیچکسی به اندازه لوکا با فراری و آرمانهای انزوی فقید آشنا نیست .
   … اما مثل اینکه جینگوزز عزیز ، کارشناس کبیر ، ارتباطات پشت پرده ای با بزرگان این ورزش و فراری دارند که اسامی تازه ای رو مطرح میکنند !؟… مطمئنم ذکر این نامها بدون حکمت نیست . فقط حیف که جینگوزز کبیر خیلی قطره چکانی اطلاعات میدن !

   • Mahmood.ghaedi

    4

    3

    اقا سیامک عزیز
    از جناب جینگووووزی ناراحت نیاشید اخه
    این رسم بزرگان است

  • h.e.s.a.m 4️⃣4️⃣

   4

   4

   مرسی جینگوزی
   فراری و در اصل فیات کرایسلر واقعا خوشحاله تورو بعنوان مشاور ارشد در انتخاب مدیر عامل و امور مدیریتی داره ای کاش به مشاوره های تخصصیت گوش کنن و انجامشون بدن .

   فقط میشه‌خواهش کنم ازت با حفظ سمت در فراری ، مشاوره های تخصصی خودت رو برای ویلیامز هم ارائه بدی تا این تیم اصیل و پر افتخار هم از مشاوره های دقیق و مؤثرت بهره مند بشن 🙏🙏🙏🌹🌹🌹

   😅😂

  • Jingoozz

   11

   1

   ممنون از لطف دوستان عزیز
   والا حقیقتا من بی میلم چون واقعا سرم شلوغه…
   ولی خب بالاخره وقتیکه راجع به کرونا و بهداشت اروپایی ها دنبالمون میان مشاوره بگیرن دیگه انتخاب مدیرعامل یه کارخونه که چیزی نیست…
   امروز بعدازظهر پیشنهاد دادن مایک منلی مدیر قبلی کرایسلر ولی من به دلم نچسبید ، حالا ببینیم چی میشه…

   • siamak

    7

    2

    دیگه واقعآ داری مشکوک میزنی جناب جینگوزز . این شائبه تقویت میشه که نکنه حقیقتا بعنوان نفوذی تو دفتر مرکزی فراری حضور داری ؟ این اسامی از کجا میآد ؟!

   • AM-PHD

    5

    2

    جناب جینگوز اگه میشه زودتر شعار انتخاباتی تونو بمون بگید بنر هارو سفارش بدیم برای انتخابات ریاست جمهوری . حیفه اگه نباشید

  • ✴Erfan✴

   1

   1

   تو گزینه هاتون ایلان ماسک هم قرار بدید به هر حال شاید تونستید از تجربیاتش استفاده کنید

 6. ابوالفضل

  4

  8

  سال بعد چه شود شواهد میگن سال بعد رقابتی هست البته مرسدس رو همین الان اول بدونید و همیلتون

  • @sebvr

   6

   2

   هیچ چیز از قبل معلوم نیست!!

   • علیرضا

    2

    1

    تو بهتر میزنی بستان بزن
    🙋‍♂️🙋‍♂️🙋‍♂️🙋‍♂️🙏🙏🙏🙏

 7. امید نورمحمدی

  7

  4

  یواش یواش طرفداران دلسوز فراری دارن متوجه میشن که چه اتفاقی توی تیمشون افتاده. انقدر سرگرم رقابت لکلرک با سب بودند و انقدر مدیریت تیم حاشیه اطراف تیم درست کرد که مثل یک مه غلیظ همه چیز از چشم طرفداران پنهان موند.
  بحثم اصلا سر رفتن سب نیست. این فصل نمیرفت فصل بعد میرفت. بلاخره میرفت و اتفاقا از زاویه دید من بهترین موقع رفت و جوری هم این اتفاق افتاد که رفتنش بگردن تیم بود نه اینکه بنا بگفته عده ای هیتر و بدخواه از ترس فلانی رفته باشه.
  چه من دوست داشته باشم چه بدم بیاد فراری بنوعی اعتبار این رشته است و اگر اوضاع فراری به این منوال پیش بره قطعا همه متضرر میشن. مثل همین فصل که از اول تا آخرش برای همه طرفداران مشخص بود. هرچه این رشته قابل پیشبینی تر باشه بیشتر هوادارهاشو از دست میده.
  عدم رقابتی بودن فراری عملا بمعنای تک تیمی شدن رقابت میشه و این گپ بزرگ بین تیم اول و دوم در این فصل هم نشانه همینه.
  از طرف دیگر و بر اساس گفته های مونتزمولو باید سازماندهی دیگران هم رصد کرد. فقط یک آیتم راننده های فصل بعد که با موتور مرسدس و در تیمهای متفاوت با شاسی و آیرودینامیک متفاوت رانندگی خواهند کرد بما نشون میده برنامه مرسدس برای تغییر قوانین بسیار فراگیر و منسجم و پیشرفته است.
  سب در استون مارتین- ریکیاردو و نوریس در مک لارن- همیلتون و بوتاس در مرسدس و راسل در ویلیامز . در مقابل تیمهای فراری که شوماخر تازه وارد و مازپین در هاس و کیمی و جیوانتزی در آلفا و لکلرک و ساینز در فراری!
  (ردبولو وارد بحثم نکردم چون سازنده موتور نیست. رنو هم با آلونسو و اکون وضعیت مناسبی داره ولی در حال حاضر تعدد تیمی دو کمپانی سازنده فراری و مرسدسو نداره.)
  حال نیروهای داخل گاراژ و مهندسین و طراحان و … هم دوستان دیگر میتونن درباره اش صحبت کنند. موضوع اصلی اینجاست که فراری یک فصل هم یدلیل تخلف در ساخت موتور از دست داده و اول باید اینو جبران کنه و بعد بفکر رقابت با رقیب تا دندان مسلح خودش بره.

  • n3x0

   5

   3

   یکی از نکاتی که اکثرا در نظر نمیگیرن اینه که موتور هیولای پارسال فراری اگه رو شاسی امسالشون بود قطعا با مرسدس رقابت نزدیک داشتن عمده ضعف امسالشون پاپوریونیت بود من خوشبینم به فصل بعد حالا باید دید چی میشه ولی چیزی که مشخصه امسال زیاد رو این ماشین کار نکردن امیدوارم حداقل سال دیگه بهتر باشن و برای 2022 رقابتی بشن

   • Mahmood.ghaedi

    3

    4

    موتور هیولای پارسال فراری؟
    هیولا؟
    این چ هیولایی بود ک تو کل فصل فقط 2 تا برد داشت؟

   • AM-PHD

    2

    2

    گفت موتور بنده خدا، موتور هیولا بود، شاسی در حد برگ چغندر :/

 8. Lando

  1

  1

  انشاالله