فرمول یک ایران – بعد از اینکه فراری به سباستین فتل گفت که برای سال 2021 خبری از تمدید قرارداد نیست، دکتر هلموت مارکو به او توصیه کرد که یک سال از فرمول یک فاصله بگیرد.

مارکو به عنوان مدیر برنامه رانندگان جوان ردبول، فتل را وارد میدان مسابقات کرد و راننده آلمانی نیز با کسب پیروزی و عملکرد خوبش در تورو روسو، به تیم اصلی ردبول راه یافت. سب با ردبول بین سال های 2010 تا 13 به چهار عنوان قهرمانی جهان دست یافت اما اوضاع برای او در 2014 خوب پیش نرفت و در پایان فصل به تیم اسکودریا فراری پیوست.

قرارداد فتل با فراری در پایان فصل 2020 به پایان می رسید اما فراری قرارداد جدیدی را به او ارائه نداد و کارلوس ساینز را به خدمت گرفت. هلموت مارکو پس از این اتفاق به سب گفت:

به او توصیه کردم که یک سال استراحت کند. در این صورت او می توانست دوباره [با استراحت] کاملا شارژ شود و سپس با انگیزه جدیدی برگردد و بر فرصت هایی که فصل 2022 می تواند ارائه دهد، تمرکز کند.

من فکر می کنم تا سال 2022 برخی صندلی ها می توانستند برای او در دسترس قرار بگیرند. او می خواست در صحنه رقابت ها بماند و فکر می کند که شانس زیادی در کسب سکو با استون مارتین دارد.

به نظر من، کسب سکو ممکن است، اما آیا او می تواند برنده شود؟ بر اساس خودرویشان من شک دارم چنین اتفاقی بیافتد.

هلموت مارکو در انتقاد از کار فراری برای کنار گذاشتن فتل افزود:

کار فراری ناپسند و بی احترامی بود، اما بخشی از فرمول یک است.

امیدوارم که این مسیر جدید برای او کارساز باشد.

13 دیدگاه

 1. AM PHD

  15

  2

  دکتر با توجه به خودرو تون ،خودتونم نمیتونین برنده بشین😂

 2. Hamed

  10

  4

  تو که اینقدر دلسوزشی فصل بعد آلبون رو مینداختی بیرون جا برای فتل خالی بشه گمون نمیکنم ترسی از رقابت با مکس داشته باشه باتجربه هم هست بدترین حالتش اینه آخر فصل پشت مکس تموم کنه دیگه که خب تو فراری هم که الان همین وضعیته

  • Vettel_n

   8

   3

   خود مکس است از هم‌تیمی شدن با سب استقبال کرد 🙂

   • TRANS AM

    10

    0

    ترکیب مکس & سب در ردبول یا هر تیم دیگری میتونه یکی از هیجان انگیزترین couple های سالهای اخیر بشه 💪

   • Mahmood.ghaedi

    6

    11

    وتل ان دوست عزیز سب اگه با مکس هم تیمی میشد شک نکن با اختلاف وحشتناک ار مکس شکست میخورد رسما مکس سب رو قورت میداد
    ن سب هر نوزده راننده دیگه فرمول وان با این مکس تو ماشین ردبول هم تیمی بشن دربرابر مکس هیچ شانسی ندارن و مکس از روشون راحت رد میشه

  • Mahmood.ghaedi

   7

   3

   حامد دلیل اصلی اینه ک چرا ردبول ی راننده بیاره کنار مکس بذاره ک قهرمان جهان بوده و امکان ایجاد حاشیه واسه تیم بوجود بیاره اصلا منطقی نیست
   و نکته دوم اینه ک بنفع خود سب هم هست ک با یکی مثل مکس هم تیمی نشه چون مکس ب شکل خیلی بدی شکستش میده
   ن فقط سب بلکه تمام ۱۹ راننده دیگه هرکسی با این مکس تو ردبول هم تیمی بشه شکست بدی از مکس خواهد خورد
   و بهترین گزینه واسه صندلی ردبول ی راننده مثل بوتاس هست ک ب تمام دستورات تیمی گوش بده و خوب امتیاز جمع کنه ن مثل البون لپ بشه

 3. Vettel_n

  7

  3

  دکتر جان من خودم خیلی نگران وضعیت قلبتم ، یک سال از فرمولا وان فاصله بگیر:/ عاقا چ خبرتهههه‍ه؟ تو اگه نگران سب ک ن نگران تیمت بودی آلبون رو برمیداشتی و امثال هالکنبرگ و چکو پرز رو بجاش میزاشتی 🙂

 4. بهزاد زمانی

  13

  4

  مشکل فتل اینه که گوشش نصیحت پذیر نیست, قلا هم بهش توصیه شده بود از روانپزشک ورزشی استفاده کنه. گوش نکرد و دودش تو چشم خودش رفت

 5. SIAMAK

  11

  2

  فقط گونتر اشنایدر برای هاس به فتل بفرما زد که البته پاسخی از سب دریافت نکرد ، بغیر از ریسینگ پوینت مگه انتخاب دیگه ای هم برای سب وجود داشت ؟

  • SIAMAK

   6

   3

   بله انتخاب بین خانه نشینی اجباری ! و استخدام در ریسینگ پوینت ، درحقیقت انتخاب بین بد و بدتر بود که فتل با درایت کامل ! بد را انتخاب کرد و این انتخاب از نظر شما و شاید همفکرانتان بهترین انتخاب بود !!
   در مورد پی نوشت شماهم باید عرض کنم که سب دیگه دوسالی هست که خوفناک نیست و حتی در پیست مسابقه رانندگانی چون جیوویناتزی و گروژان هم در مواجهه با او ترسی بخود راه نمیدهند ؟! … ترسناک تئوریسین ها و دنباله روها و اعوان و انصار این تئوریسینها هستند که هنوز در عوالم و تصورت خود غوطه ورند و مشغول بت سازی و اسطوره سازی اند ، وگرنه طفلک سب که سرشو انداخته پائین داره نون و ماستش رو میخوره .

  • Mahmood.ghaedi

   5

   2

   امیر دوست عزیز میشه دوتا از انتخابهای دیگه سب بگین؟
   مرسدس و ردبول ک نخواستنش
   مکلارن هم ک سری دنیل گرفت و نخواستش
   رنو هم ک نخواستش و الونسو رو برگردوند
   الفاتوری هم ک از اکادمی ردبول راننده میگیره
   میمونه هاس الفا رمئو ویلیامز و همین ریسینک پوینت
   نکنه توی تیم های بالا جدول تیمی بوده ک خواستار ب خدمت گرفتن سب بوده و کسی بجز شما از اول خبر نداره؟

 6. Mehriar Salehi

  13

  3

  کی داره از “بی احترامی به راننده” حرف میزنه!
  حالا درست و غلط برخورد با سب به کنار ولی دکتر جان با اون برخوردهای شما با راننده های ۲۰-۲۲ ساله بچه سال که چندین نفرشون کریرشون رسما نابود شد یا توی مسیر خیلی بدی افتاد، شما یه نفر حقی از اظهارنظر در این مورد رو نداری.

  واقعا کویات بدتر از الان آلبون بود؟ گسلی بدتر بود؟ ژان اریک ورن و ساینز با چه معیاری به تیم اول نرسیدن؟ اگر لینک تایلندی کارخانه اتون نبود جدا آلبون یک سال و نیم دوام میاورد با این عملکرد؟

  سب بهترین انتخاب رو داشت البته حدسم اینه که ۱-۲ سال آینده ریسینگ پوینت یک مقدار عقب بیافته اما اگر قرارداد بلند مدت بسته باشه مطمئنا شانسش خوبه برای رقابت از ۲۰۲۳ مخصوصا…اگر کوتاه مدت باشه که خب…فقط لارنس این بین سود کرده.