فرمول یک ایران لوئیس همیلتون، مرد شماره یک مرسدس تنها چند هفته ی دیگر با کسب هفتمین عنوان قهرمانی خود فاصله دارد. اما در چند سال اخیر بحث ها و حواشی بسیار زیادی پیرامون پیروزی ها و قهرمانی های پیاپی همیلتون و اتومبیل های مرسدس شکل گرفته و حالا میکا هکینن ، قهرمان دو دوره مسابقات فرمول یک در آخرین مقاله اش توضیح داد که موفقیت چشمگیر لوئیس همیلتون در فرمول یک، تنها به داشتن بهترین اتومبیل گرید مربوط نمی شود.

سلسله موفقیتهای چشمگیر همیلتون از سال 2014 شروع شد و تا به امروز، تنها یک بار در سال 2016 آن هم زمانی که هم تیمی او و دیگر راننده ی مرسدس یعنی نیکو رزبرگ در آخرین گرندپری فصل در ابوظبی تاج قهرمانی را فتح کرد، بدون وقفه ادامه دارد

اما در مقاله ای جالب میکا هکینن توضیح داد، که با وجود برتری و قدرت خاص اتومبیل های مرسدس، تیم آلمانی بدون داشتن یک راننده قدرتمند نمی توانست از فناوری برتر خود نهایت استفاده را ببرد و به طبع آن موفقیت های چشمگیر چند سال اخیر خود را کسب کند.

میکا هکینن در جدید ترین مقاله ی خود نوشت:

پیروزی در یک گرندپری کار آسانی نیست، بنابراین تکرار این مسئله در طول 14 سال رانندگی در فرمول یک دستاوردی ویژه و یک موفقیت خاص است و لوئیس همیلتون باید به آن افتخار کند.

یک راننده برای پیروزی در مسابقات و در نهایت کسب عنوان قهرمانی جهان به چیزهای زیادی نیاز دارد؛ از جمله یک ماشین عالی، یک هم تیمی قدرتمند و یک تیم بی نظیر از افرادی که همه جوره از شما حمایت کنند؛ و لوئیس از تمام این موارد در مرسدس بهره مند است.

اما شما نیز باید خودتان را از همه نظر آماده کنید. زیرا هر چقدر هم اتومبیلتان خوب باشد، این شما هستید که باید رانندگی کنید؛ با تمام سیستم ها به روش صحیح کار کنید؛ استراتژی ها را درست اجرا کنید و از همه مهمتر، یک راننده مسابقه ای واقعا خوب باشید.

لوئیس همیلتون - قهرمان فرمول یک 2019 در آمریکا

لوئیس همیلتون – قهرمان فرمول یک 2019 در آمریکا

لوئیس همیلتون راهکار خاصی برای آماده ماندن پیدا کرده است

هكينن بر پايداري و ثبات لوئیس هميلتون در طول این سال ها، و فداكارها و انرژي او، و این كه هيچ نشانه اي از ضعف در خود نشان نمي دهد، تاكيد كرد.

وی ادامه داد:

توانایی لوئیس همیلتون در تحقق پیروزی ها و سپس تکرار آنها به مرور زمان را، همه ی ما قبول داریم. شروع این روند از 21 سالگی و ادامه دادن در طول فصل های متوالی و اکنون که 35 سال دارد، کار ساده ای نیست.

من نمی دانم که شخصا برای کسب دو عنوان قهرمانی جهان چه مقدار انرژی صرف کردم. اما وقتی مسابقه دادن در فرمول یک را کنار گذاشتم، در واقع زمانی که فهمیدم که اکنون وقت مناسب است تنها 33 سال داشتم.

بنابراین هیچ کس نباید فکر کند آنچه که تاکنون لوئیس انجام داده است صرفاً به دلیل داشتن بهترین اتومبیل است. هر راننده به توانایی فردی، تناسب اندام، ذهنی قوی و تمرکز زیاد برای ادامه پیروزی نیاز دارد. و واضح است که لوئیس راهی برای این کار پیدا کرده است.

20 دیدگاه

 1. maranello

  7

  11

  این ادم هر چی از دهنش دراومده نگا کنی همیشه نیمه پر لیوان میبینه که خوب واقن خیلی جالبه به کسی هم نمی تازه دل کسی رو نمیشکونه یواش بواش دارم ازش خوشم میاد

 2. AM PHD

  13

  0

  فقط اون قسمت تاپ گیر که به جیمز می رالی یاد میده، یه تیکه جیمز ازش میپرسه : موقعی که راننده فرمول یک بودی سوالای عجیب غریبی میپرسیدن و تو فقط بهشون میگفتی “آره”؟
  میکا: آره
  :)))))))))))))))))))

 3. Fastboy 44

  15

  9

  جناب هکنین
  دوبار قهرمان جهان
  ملقب به Flying Finn ……
  هستن عده ای که موفقیت لوییس همیلتون رو فقط و فقط و فقط به ماشینش نسبت میدن!
  همچنین به پیرلی!
  و اسناد هزار صفحه ای از تقلب مرسدس از دوران هایبرید دارن که خود فیا هم نداره!
  ………!

 4. MERC

  15

  5

  طرفدارای الان فرمول1 از پیروزی ها مکرر مرسدس و لوییس خسته شدن, بخاطر همین نکات مثبت لوییس رو نمیبینن.
  وقتی لوییس بازنشسته شد و چند سالی جای خالیش احساس شد, اون موقع هستش که قضاوتشون منصفانه تر میشه

 5. امید نورمحمدی

  12

  7

  هیچ ماشینی بدون راننده حرکت نمیکند. وقتی بوتاس با این ماشین نایب قهرمان میشود پس هر راننده بهتری که تعدادشان هم کم نیست توانایی گرفتن نتایج بهتری را دارند.
  همیلتون نیاز با اینگونه اثبات تواناییها ندارد . بنظر من اینگونه توجیهات بیشتر به این راننده بزرگ آسیب میزند و کارکردی معکوس دارند.

 6. Dr!fter

  12

  5

  بنظرم اظهارت میکا هکینن درست و بجا بود و فراموش نکنیم یکی از عوامل بزرگ برتری مرسدس نسبت به دیگر تیمها داشتن یک راننده_تکنیسین بی‌نظیر بنام لوییز همیلتون بوده و هست که نقشی انکار ناپذیر در توسعه و پیشرفت اتومبیل داشته و دارد، بهش اضافه کنید تداوم حفظ آمادگی جسمی و روحی_روانی

 7. Saeedreza

  8

  17

  رمز موفقیت همیلتون
  10 درصد تلاش خودش
  90 درصد تیم مرسدس
  و اما بوتاس
  10 درصد تلاش خودش شاید هم کمتر
  20 درصد تیم به نفع بوتاس
  نتیجه قهرمانی همیلتون و نایب قهرمانی بوتاس

  • Saeedreza

   7

   12

   حقیقت اصلا خوشایند نیست ولی وجود داره
   همیلتون این قهرمانی هارو با ماشین ضعیف به دست نیاورده با یک تیم و خودرویی بدست آورده که فرمول یک از شروع دوران هیبرید قلمرو شخصی مرسدس شده
   برازنده نیست خودمونو فریب بدیم

   • Fastboy 44

    7

    5

    90 درصده راننده های فرمول یک با ماشین برتر یا دامیننت قهرمان شدن!
    البته یه سری بندگان خدا هستن(که بهتره اسمشونو نیارم!) که ماشین برتر رو داشتن ولی قهرمان نشدن!!

   • Noralireza

    7

    2

    مرسدس داره کاره خودشو در پیشرفتf1 درست انجام میده دیگر تیم ها با پیشرفت نکردن یا پیشرفت خیلی کم نباید انتظار قهرمانی داشته باشند .
    همیلتون راننده بزرگی است و خیلی ها به او حسودی می کنند.

  • 『メ91』ÁLIEN

   1

   0

   ببخشید مزاحم اوقات شریف میشم، میشه بگین دقیقا کی سال اول همتیمی شدن با آلونسو تونست از همتیمیش پیشی بگیره، اونم گفتم، سال اول با اینکه همتیمیش فرناندو آلونسو بود، تقریبا به طور رسمی به آلونسو فهموند دیگ جایی تو مکلارن نداره، یا کی سال ۲۰۰۸ قهرمان شد تو مکلارن؟ یا تو این سال ها مگه یکبار با اختلاف کم وا داد به رزبرگ، کم جلوش قهرمان شد؟؟

   اگه بقیه لیاقت این صندلی رو دارن بهش برسن

   دوما، فراری شوماخر هم بهترین فراری تاریخ بود اون زمان، خیلی عالی بود، ردبول فتل هم همینطور، مرسدس همیل هم همینطور، الان مشکلی داری؟ پس ینی مایکل و سب و لوییز همه خیار حساب شدن😑

 8. TRANS AM

  11

  0

  میکا هاکینن مرد دوست داشتنی و پر افتخارترین راننده فرمول وان از سرزمین یخ و برف . دوستداران اف وان در آن سالها به لطف ریسیورهای آنالوگ و ماهواره آسیا ست هر چند با تاخیر شاهد نبردهای دیدنی و تکرار نشدنی هکینن و شوماخر و بعد از آنهم شوماخر مونتویا بودند . هاکینن دو قهرمانی خود را بدون حاشیه و ادعا بدست آورد بعد از بازنشستگی هم که وارد مسابقات DTM شد تمام تلاشش را برای مرسدس انجام داد و موفق هم بود . هکینن و شوماخر که در پیست به هم رحم نمیکردند در خارج از ریس دوستان خوبی بشمار میرفتند و در حال حاضر هم میکا یکی از پشتیبانان خاص میک بشمار میرود .

 9. ایرن

  6

  0

  یه نکته. البته ربطی به این پست نداره.

  جدیدا توی تلگرام بخشی اضافه شده که میشه زیر هر پست تلگرامی درباره اون پست نظر داد. با این کار میشه بخشی از کل کل های اینجا رو به اونجا منتقل کرد که اتفاقا بخاطر ماهیت پیام رسانی تلگرام محیط بهتری برای این کار هم هست.

  ممنون میشم توی تیم مدیریتی خودتون مطرحش کنید و نتیجه رو هم به اطلاع ما برسونید

 10. قلندر

  4

  1

  شاهکار گفتی خودمون انگار نمیدونستیم که راننده خوبیه فقط حرف اینه که هر راننده ی خوبی جاش بود حداقل ۹۰درصد نتایج را بدست می آورد مثل آلونسو و فتل و تازه اگر قوانین عوض نمیشد شاید تا حالا فتل همینجوری که ۴ سال پیش رفت، میرفت بازم. اینها چیزهایی هست که گفته خواهد شد. ولی این کار را لویس انجام داده و به نامش هست نوش جانش ولی حرف و حدیثی خواهد بود که براش مهم نیست ماهستیم که حرفش و میزنیم قبلن هم گفتم انتخاب درست باعث این اتفاق شد و همینطور انتخاب بنز و شایدم شرایط

 11. Amirho3ein

  3

  1

  من از همیلتون واقعا خوشم نمیاد ولی نمیشه رانندگی خوبشو انکار کرد توی هر مسابقه ارزوم اینه ک کسی جز همیلتون برنده بشه ولی از حق نگذریم راننده ی خیلی خوبیه ن فقط توی مرسدس اون موقع ک توی مکلارن هم بود خیلی خوب بود

دیدگاه خود را بیان کنید