فرمول یک ایران – یکشنبه گذشته در مسابقه گرندپری ژاپن که هفدمین دور از سری رقابت های فرمول یک بود اتفاقات مهیج زیادی رخ داد. از رکورد جدید لوئیس همیلتون تا قطع شدن رکوردهای سباستین فتل، از استارت بد مدافع عنوان قهرمانی تا خروجش به هنگام سبقت گیری در دور آخر.

با ما همراه باشید تا سود دیدگان و زیان دیدگان این حوادث را مرور کنیم.

برندگان

مرسدس بنز

برای سومین سال پیاپی، تیرهای نقره ای موفق شدند پیش از اتمام فصل، مقتدرانه تاج قهرمانی سازندگان را بر سر گذارند. آن ها موفق به کسب پیروزی در 15 گرندپری از 17 گرندپری برگزار شده، شده اند و با کسب 593 امتیاز، بیش از 200 امتیاز با نزدیک ترین تعقیب کننده شان یعنی ردبول فاصله دارند.

سومین قهرمانی تیمی مرسدس

سومین قهرمانی تیمی مرسدس

نیکو روزبرگ

بار دیگر نیکو روزبرگ ثابت کرد که در حال حاضر دست نیافتنی است. ابتدا با اختلاف سیزده هزارم ثانیه لوئیس همیلتون را در زمان گیری مغلوب کرد و سپس مسابقه را با استارتی مناسب آغاز کرد و علاوه بر کنترل مسابقه به خوبی از لاستیک ها و موتورش محافظت کرد بدون آنکه به صورت جدی از سوی رقبا تهدید شود.

با این پیروزی، روزبرگ موفق شد اختلافش با همیلتون را از 23 به 33 امتیاز افزایش دهد و به این ترتیب در صورتی که در هر چهار مسابقه باقی مانده همیلتون اول شود و روزبرگ دوم، باز هم برای اولین بار قهرمان جهان خواهد شد.

نیکو روزبرگ

نیکو روزبرگ

مکس ورشتپن

کسب جایگاه دوم در حالی که در زمان گیری پنجمین زمان سریع را ثبت کرده بود، برای مکس ورشتپن و ردبول یک پیروزی محسوب می شود. قطعاً شانس نیز در این نتیجه موثر بود؛ جریمه پنج رده ای و سه رده ای در استارت مسابقه برای کیمی رایکونن و سباستین فتل به ترتیب به علت تعویض جعبه دنده و برخورد در مالزی و استارت بد همیلتون، همه به کمک مکس آمدند. اما نمی توان منکر نقش خود او شد؛ او تا حدی که می توانست فاصله با روزبرگ را حفظ کرد و در دورهای پایانی و به خصوص در شیکین آخر در مقابل فشار همیلتون مقاومت کرد تا برای ششمین بار در این فصل موفق به کسب سکو شود.

مکس ورشتپن

مکس ورشتپن

ردبول

کسب هفتین جایگاه دومی در 9 گرندپری اخیر. اگرچه مرسدس فاصله زیادی با ردبول باز کرده است اما موج خروشان ردبول به موقع بلند شده است و آن ها با غلبه بر فراری بر رده دوم سازندگان ایستاده اند.

استبان اکون

در پنجمین گرندپری اش، استبان اکون 20 ساله دست بالاتر را نسبت به هم تیمی قدرتمندش، پاسکال ورلاین در اختیار داشت. هر دو از سرعت خودرویشان راضی نبودند اما او به خوبی استارت زد، این بار هیچ جریمه ای بابت رعایت نکردن سرعت در پیت لین دریافت نکرد و نهایتاً 20 ثانیه جلوتر از هم تیمی آلمانی اش مسابقه را تمام کرد. شاید اگر مسابقه برای چند دور دیگر ادامه می یافت او موفق به سبقت گیری از استبان گوتیرز نیز می شد.

در فرمول یک شما بر اساس ماشینی که در اختیار دارید قضاوت می شوید و با توجه به خودرویش، اکون تا به اینجا عملکرد تحسین برانگیزی داشته است.

استبان اکون

استبان اکون

استانداردهای مهندسی

در 54 سال اولیه فرمول یک، تنها در یک مسابقه – گرندپری 1961 در هلند –  تمام شروع کنندگان موفق به عبور از خط پایان شدند. حالا این اتفاق سه بار در 23 مسابقه اخیر رخ داده است و دو بار آن در دو سال متوالی در ژاپن بوده است.

باشگاه صدتایی ها

تا قبل از گرندپری ژاپن تنها دو راننده موفق به کسب بیش از 100 سکو در فرمول یک شده بودند. مایکل شوماخر با 155 و الین پراست با 105 سکو. اکنون این باشگاه عضو تازه واردی دارد؛ رتبه سوم لوئیس همیلتون در ژاپن هرچند خوشایندش نبود اما صدمین سکو در فرمول یک را برای او به ارمغان آورد.

راننده بریتانیایی با شرکت در تنها 186 مسابقه موفق به کسب این افتخار شد در حالی که پراست با حضور در 196 مسابقه به این رکورد رسید. اما مایکل شوماخر همچنان رکورددار این باشگاه است؛ او با شروع تنها 163 مسابقه موفق به اتمام بر روی سکو در 100 مسابقه شده است.

باشگاه صدتایی های روی سکو

باشگاه صدتایی های روی سکو

برنده های این گرندپری در همینجا به پایان می‌رسد اما راه هنوز ادامه دارد …

بازنده ها

لوئیس همیلتون

اگر مسابقه ای وجود داشت که لوئیس همیلتون نیاز مبرم به پیروزی در آن داشت، این مسابقه همان بود. اما در عوض او با استارتی بد و هرزگردی زیاد – که پس از مسابقه تایید کرد اشتباه از جانب خودش بوده است – از رده دوم به هشتم سقوط کرد تا بار دیگر بعد از ظهری سخت برای برگشت به جلو پیش رو داشته باشد. این برای پنجمین بار در این فصل بود که او در استارت رتبه هایی را از دست داد.

هرچند او به خوبی و با قدرت به مسابقه برگشت اما در نهایت ده امتیاز دیگر به اختلافش با روزبرگ اضافه شد.

این اختلاف 33 امتیازی غیرقابل جبران نیست. برای مثال در چهار گرندپری از اتریش تا آلمان در امسال، او اختلاف 43 امتیازی با روزبرگ را جبران کرد. اما شکی در این نیست که این هفته، هفته خوبی برای لوئیس همیلتون نبود.

لوئیس همیلتون

لوئیس همیلتون

سباستین فتل

پیش از مسابقه امسال در سوزوکا، سباستین فتل همواره ژاپن را با رفتن بر روی سکو ترک کرده بود. علاوه بر این از اولین فصل حضور کاملش در فرمول یک در سال 2008 در تورو روسو، در هر هشت مسابقه متوالی حداقل دو سکو کسب کرده بود. هر دو این رکوردها امسال شکسته شد.

نکته تلخ برای او این است که فراری این هفته سرعت لازم برای رقابت را در اختیار داشت. ردیف دوم در استارت مسابقه با اعمال جریمه ها برای آن ها از بین رفت اما هنگامی که در دور سوم او با سبقت گیری از سرجیو پرز و دنیل ریکاردو به رتبه سوم رسید، اوضاع مساعد به نظر می رسید. حتی او در چند دور مابین پیت استاپ روزبرگ و خودش، پیشتاز مسابقه شد.

اما استراتژی تهاجمی او در استینت آخر و استفاده از لاستیک های نرم، با آن که امیدوارکننده نشان می داد نهایتاً نتوانست همیلتون را برای کسب رتبه سوم به چالش بکشد تا در رده بندی کلی راننده به رده ششم سقوط کند. او از ابتدای فصل 2014 از این پایین تر نبوده است.

سباستین فتل

سباستین فتل

رومن گروژان

رومن گروژان در زمان گیری هشتم شد، از هفتم استارت زد، بعد از استارت توسط سرجیو پرز به عقب رانده شد و در انتهای دور اول در جایگاه نهم قرار گرفت. بنابراین اتمام مسابقه در رده یازدهم و تنها با یک ثانیه اختلاف با نفر دهم برای او و هاس ناامیدکننده بود، به خصوص آنکه آنها در ژاپن سریع نشان می دادند.

در واقع آن ها مغلوب استراتژی یک توقفه ویلیامز شدند تا رومن گروژان با دو پیت استاپ در تعقیب والتری بوتاس رقابت را تمام کند.

استبان گوتیرز

همانند گروژان، استبان گوتیرز نیز می توانست با امتیاز ژاپن را ترک کند. او قبل از اولین توقفش و در نه دور اول در رده دهم قرار داشت. اما اسپین شدنش در شیکین به هنگام سبقت گیری از کارلوس ساینز برای او گران تمام شد. پس از این اسپین او بسیار تقلا کرد و نهایتاً بیستم مسابقه را به پایان برد.

استبان گوتیرز و رومن گروژان

استبان گوتیرز و رومن گروژان

استارت خودروهای مرسدس

مرسدس موفق شده است در 10 مسابقه از 17 مسابقه برگزار شده این فصل، در زمان گیری ردیف اول را برای خود کند اما آن ها تنها در دو مسابقه – مجارستان و انگلستان که به دنبال خودروی ایمنی آغاز شد – در پایان دور اول همچنان مقام های اول و دوم را در اختیار داشتند.

منبع: سایت فرمول یک

5 دیدگاه

 1. الني

  0

  0

  نيكو قهرمانه

 2. Scu

  0

  0

  شانس قهرمانيه نيكو هر مسابقه بالاتر ميره اما فرمول يكِ و نميشه پيش بيني كرد اخر فصلُ
  شور و اشتياق فوق العاده اي واس اثبات خودش داره و داره با خون سرديه كامل سكوها رو فتح ميكنه
  واسش ارزوي موفقيت ميكنم
  و اميدوارم كه تو اين 4 تا مسابقه بلخره فراري يه قهرماني بياره

 3. ali911

  0

  0

  آهان پنج تا استارت. فهمیدی حسین خان پنج تا استارت بد برای لوییس. ممنون از حامد خان.

 4. Mehdi Gholdor

  0

  0

  به نظر من لوییس تا همین جا هم خوب کار کرده…
  اون تو سنگاپور هم به ماشینش اعتراض داشت…
  و می گفت چرا واقعا بین راننده های مرسدس فقط موتور ماشین اون ایراد داره….
  بنظر من ای نتایج نسبتا ضعیفی که همه میگن همیلتون آورده یه جور سیاست خوده مرسدسه …
  حالا به هر دلیلی..جذب اسپانسر…یا چند قطبی کردن مرسدس…
  یا جلو گیری از تک قطبی بودن مرسدس…
  ممنون…
  دوستون دارم…

 5. سپهر

  0

  0

  سباستیان فتل بهترینه فقط بد شانسه
  برای روزبرگ هم خوشحالم
  سایتتون عالیه چون طرفداران این ورزش نسبتا کمن