فرمول یک ایران – در طول چند سال اخیر شاهد پستی ها و بلندی های زیادی برای تیم فراری بوده ایم اما به جرئت می‌توان گفت که عملکرد تیم ایتالیایی در فصل ۲۰۲۰ یکی از بدترین های آنهاست. اما رئیس کمپانی فراری، جان الکان مقصر را خیانتکارانی می‌داند که به تیمشان پشت کردند.

در حال حاضر در ششمین رده جدول قهرمانی سازندگان فراری قرار دارد و آنها در مسابقات خانگی خود در مونزا و موجلو نیز کاری از پیش نبردند. مشکلات آنها تمامی نداشته – کمبود قدرت و سرعت در مستقیمی ها، از کار افتادن ترمز، عملکرد بد در پیچ ها، استراتژی های غلط. این لیست به سادگی ادامه دارد. باوجود این عملکرد ضعیف، رئیس کمپانی عقیده دارد که این موقعیت برای آنها لحظه دردناکی است.

وی همچنین اقرار کرد که آنها همراه با پرسنل حال حاضرشان راه درازی را در پیش‌ خواهند داشت تا در آینده بهتر شوند. این صحبت ها اینگونه به نظر می‌رسد که الکان با کنایه به افرادی اشاره می‌کند که در گذشته از فراری به تیم های دیگر مانند مک‌لارن یا مرسدس رفته اند. با وجود اینها او به متیا بینوتو اعتقاد کامل دارد، حداقل برای الان.

اعتقاد کامل جان الکان به متیا بینوتو

الکان بدون نام بردن از شخص خاصی به این اشاره کرد که در گذشته فراری چقدر در تقلا بوده بخاطر پرسنلی که از تیم می‌رفتند. خیلی از مهندسانی که در حال حاضر برای تیم های رقیب کار می‌کنند در گذشته در اسکودریا فراری مشغول بوده اند. در مصاحبه اش با یک شبکه ورزشی ایتالیایی، او گفت:

اگر کسی به به دهه اخیر نگاه می‌کند که ما در آن قهرمان نشدیم. و به تغییراتی نگاه کنیم که در تیم رخ داده، ما بخاطر افرادی که ما را ترک کردند تا رقبایمان را تقویت کنند، ضعیف شدیم.

کاری که ما همراه با بینوتو داریم انجام می‌دهیم برعکس است: یک بنیان قوی می‌سازیم و آنرا محکم می‌کنیم.

متیا بینوتو - مدیر اسکودریا فراری

متیا بینوتو

به خدمت گرفتن کارلوس ساینز نشانه پیشرفت در فراری

شاید منظور الکان تغییرات پایه ای در تیم است، و چه تغییری بهتر از تعویض رانندگان؟ آمدن ساینز به فراری مثال خوبی از این تغییرات است. راننده ای با تجربه بالا، کسی که می‌تواند تکانی به همه چیز بدهد و یک زاویه دید جدید ارائه کند. تیم همچنین به فردی نیاز دارد تا به کمک آن بتواند حداکثر توانایی چارلز لکلرک را استخراج کند.

با توجه به عملکردی که تا به حال از ساینز در رقابت های سطح بالا دیده ایم، او یک رقیب تشنه موفقیت همراه با روحیه مبارزه‌ای است. همه اینها بدین معناست که بینوتو استراتژی هایش را با یک راننده جدید ارتقا می‌دهد و اجرا می‌کند.

کارلوس ساینز - آذربایجان 2019

کارلوس ساینز

فراری می‌خواهد با قدم های کوچک به موفقیت دست پیدا کند

اما، سوال اصلی این است – آیا همه اینها می‌تواند از فصل ۲۰۲۱ تحقق پیدا کند؟ پاسخ الکان آنچنان دلگرم کننده نیست:

هیچ چیزی بدتر از امید دادن نیست زمانیکه نمی‌توان به آن هدف ها دست پیدا کرد. واقعیت ما بهمان می‌گوید که ما در حال حاضر بین رده ششم و چهارم قرار داریم و باید برای سال بعد پیشرفت کنیم. پیشرفت یعنی گرفتن سکو و نه پیروزی در مسابقات.

این احتمالاً یعنی طرفداران قرمزپوش فراری باید مدتی بیشتر برای قهرمانی صبر کنند و در این بین تنها به موفقیت های گهگاه لکلرک و ساینز رضایت دهند.

50 دیدگاه

 1. iman88

  14

  0

  خدارو شکر حداقل اب پاکیرو رو دستمون ریخت و تکلیفمونو روشن کرد.
  درمورد اونایی که رفتن نمیشه خرده ای بهشون گرفت.وقتی میتونن جاهایه دیگه با همون درامد یا حتی بیشتر کار کنن و نصفه فشار محیط فراری هم روشون نباشه برا چی بمونن.هرکسی به فکر منافع خودشه.شما نمیتونی انتظار داشته باشی این افراد فراری رو بالاتر از خودشون قرار بدن.
  اما اینکه تیم از این اتفاقات واقعا ضربه خورده مثل روز روشنه.

  • ALEX-ALBON

   6

   3

   جناب الکان کارلوس ساینز نتایجی ک داره میگیره باتوجه ب عملکرد فوقالعاده امسال ماشین مک لارن نسبت ب سالهای اخیر هستش البته ک در توانایی های ساینز شکی نیست اما اینم در نظر بگیر که کارلوس ساینز سطحش اندکی از لکلرک پایین تره و همینطور اینکه سال دیگه با فراری شرکت خواهد کرد که امسال مسابقه ب مسابقه بدتر شدن وبینوتو هم رسما اعلام کرده تا چندسالی از پیشرفت خبری نیست این حرف خود بینوتو هست نه من و سال آینده هم ک میدونیم مک لارن با موتوری ک از مرسدس میگیرن چقدر ترسناک میشن..وایضا در اختیار داشتن دنیل ریکاردی تشنه پیروزی و اثبات خودش
   من فکر نمیکنم ساینز بتونه چالشی باشه برای چارلز لکلرک با احترامی ک برای خودش و طرفدارانش قائلم.

  • ALEX-ALBON

   5

   2

   هه مدیران فراری تا دیروز مشکل فراری رو نتایج ضعیف فتل و کیمی و آلونسو و ماسا و غیره وغیره اعلام میکردن و پشتش پنهان میشدن حالا که میبینن با وجود رانندگان جوان و بااستعدادی مثل لکلرک و ساینز که نیاز ب روحیه هم دارن دیگه روشون نمیشه این2 راننده شونم قربانی کنن تصمیم گرفتن پشت مهندسین سابقشون پنهان بشن و اونهارو خیانتکار بطور غیر مستقیم..جلوه بدن
   شما اگر در رابطه های کاری و مدیریتیتون صادق بودین اون مهندسایی ک ازشون گله میکنین مجبور نبودن تیم و ترک کنن
   هر سال به فکر چپاول پولهایی بودین ک مفت از فیا بخاطر فراری بودنتون میگرفتین بودید و بوقت تمدید با مهندسین هی هرسال دستمزد کمتری رو میدادین و فکر میکردین ک فراری خودش چنین ماشین قدرتمندی داره و قدرتشون ب مهندسین فوقالعاده اون زمانتون ربطی نداره
   خب امروز آشی که خودتون پختین رو مجبورین بوخورین و مزه بدشم تحمل کنین.. نوش جان وگوارای وجودتون.. پیشرفت مرسدس و مک لارن و.. بخاطر پیوستن مهندسین سالهای پیش شما ب اون تیمها ب شما ارتباطی پیدا نمیکنه و حق اونهاست ..شما سرتون و پایین بندازین و اگه نمیتونین رقابت کنین اینجوری سعی در تخریب تیمها یا افراد نکنین
   مجموعه فراری انگار واقعا داره تبدیلمیشه به یک مالدونادوی جدید.
   بقول یه کاربری ک راجع ب اعتراض ردبول ب مود موتوری میگفت.. یا خودت پیشرفت کن یا جلو بقیه رو بگیر.
   شده داستان فراری حالا.

  • behrang 1350

   3

   1

   با این وضعیت اسفبار تیم فراری فکر نکنم تا حداقل سه سال رنگ قهرمانی رو ببینند . واقعا حیف این تیم بزرگ با این تاریخ درخشان در فرمول یک که بیاد تیم ششم جدول باشه . بنظر من اولین قدم که خواسته همه طرفداران فراری در سراسر دنیاست باید اخراج متیا بینوتو و تزریق یک انگیزه جدید باشه

   • ALEX-ALBON

    1

    1

    behrang 1350
    در جوابتون -منتظر قهرمانی با بینوتو نباشین..حرفتونم درست تیمی که مدیر اصلیش مشکل اصلیه و بجاش میرن یک مدیر پایه رو تعویبض میکنن ب هیچ جایی نمیرسه بجز جایی ک الان هست ینی هر مسابقه از قبلی بدتر و هر آپدیت از قبلی فجیع تر..مثل این میمونه که طرف ماشینش پنچره ولی بجای گرفتن پنچریش میره روغن موتور و عوض میکنه.
    ینی یک دور کاملا باطل.

 2. Sina

  12

  8

  البته یکی خیانت کارها همون بینوتو عه من نمیدونم این بینوتو چی داره که همه بهش اطمینان دارن بازم میگم بزرگترین اشتباه فراری اخراج آریوابنه بود یعنی قیافه این مرد داد میزد جون میده واسه مدیریت.این بدبخت رو واسه چندتا اشتباه استراتژیکی بیرون کردند نمیدونم چرا ماتیا رو بیرون نمیکنن که کلا گند زده به تیم.

 3. iman88

  4

  0

  خیانتکاران رو تو ایرکویت(علامت نقل قول یا گفتاورد)گذاشتید.در صورتی که هیچ جا همچین واژه ای رو به کار نبرده.
  حتی از منظورش هم نمیشه “خیانتکاران” رو برداشت کرد.
  ف1 یه دنیایه حرفه ایه و این اقا هم خوب میدونه ،اینجا هیچکس تعهد نداره که تا اخر عمرش به یه تیم وفادار باشه.الکان فقط داره به یکی از مشکلات بزرگی که فراری رو به این روز انداخته اشاره میکنه.

  • محمد شکاری

   9

   3

   سلام
   در جواب شما دوست عزیز باید عرض کنم که تنها بخشی از مصاحبه از ایتالیایی به انگلیسی ترجمه شده و ما هم بالطبع از سایت های مرجع فرمول یک گردآوری و ترجمه کردیم، اگر به سایت های دیگه هم مراجعه کنید دقیقا از همین واژه استفاده شده. تیم فرمول یک ایران به عنوان یک مرجع رسمی فارسی زبان هیچوقت خبرها رو کم و زیاد یا تحریف نمیکنه تا شما طرفداران عزیز همیشه اخبار رو به‌طور صحیح و کامل در اختیار داشته باشین و این برای ما یک افتخاره. بازهم اگر این مسئله باعث سردرگمی شما شد پوزش می‌خوام.
   موفق باشید

   • iman88

    4

    0

    جناب شکاری سوءتفاهم نشه.بخش دوم صحبتهام صرفا برداشت خودم از حرفهایه الکان بوده.درمورد تیتر هم فقط بحثم سر این بود که این کلمه نباید تویه علامت نقل قول قرار میگرفت مگر اینکه الکان از این واژه استفاده کرده باشه.
    در کل من همیشه سپاس گوی کاری که شما در این سایت بدون هیچ مزد و چشم داشتی انجام میدید هستم و هر چقدرم اینو تکرار کنیم اغراق نکردیم.
    دمتون برای همیشه گرم

  • Kh.k

   0

   0

   واقعا این حرفا از آقای الکان بعیده مگه میشه یک کمپانی با این همه عقبه متکی به فرد یا افراد خواص باشه که با رفتن چند نفر اینطوری درش تخته بشه .معلوم نیست واقعا توی این تیم چه خبره انگار فقط میخوان طرفداراشونو سکته بدن همین .با این صحبتها فکر کنم حالاحالا ها حسرت قهرمانی رو باید داشته باشیم .خدا به ما صبر بده

 4. mohammad

  13

  0

  این که مشکلات رو گردن اونایی بندازیمکه از پیش ما رفتند و ایراد رو تو خودمون نبینیم همون دور باطلی هست که توش گرفتاریم چرا رفتند؟ چرا گذاشتید برن؟ و …. شما باید ایراد رو تو خودتون ببینید تا وقتی نخواهید ایراد خودتون ر حل کنید و اصلاح نکنید در همین دور باطل گیر می کنید و مقصرش میشه اونایی که رفتند میشه راننده میشه همه به غیر از ما و همینجای که هستید در جای میزنید و میرید پیش ولیامز

 5. ....kh:n....

  12

  3

  مشکل تیم فراری سباستین بود که کنارش گذاشتن..
  ایشالاه باآمدن کارلوس ساینز یه ۵۰.۶۰اسب بخار میاد توی ماشین شاسی وآیرودینامیک هم متحول میشه یهویی…
  اونوقت لکلرک چپوراس پول میزنه وسایز هم هرمسابقه درحال پیشرفت.

 6. sadegh.f1

  12

  3

  همه مقصرن جز تیم مدیریتی….!!!
  این خط _ اینم نشون + فراری با این تیم مدیریتی و ترکیب راننده های فصل بعدش به هیچ جایی نمیرسه
  خنده داره میگه ساینز آوردیم برای توسعه…

 7. EnzO

  9

  4

  خودت (آلکان) نفوذی ترین و خیانتکارترین هستی تو فراری بعدش متیا بینوتو بعدش لوئیس کامیلری
  پس * حرف نزن تا فصل تموم بشه!

 8. Mahmood.gh

  5

  5

  امیدوارم فراری با قدرت برگرده
  ی رقیب قوی مسابقات جذاب میکنه
  فراری قوی یعنی فرمول وان جذاب
  تو این چند ساله بهترین سال 2017و2018 بود چون رقابت بود چون فراری قوی بود
  قهرمانی با رقیب قوی ی لذت دیگه داره

 9. REZA.M

  8

  3

  فکر کنم منظورش اینه که کسانی که از تیم رفتن به ما خیانت کردن و به رقیب های ما اطلاع دادن که ما تقلب کردیم.این وسط چه ک

 10. ایرن

  3

  8

  خیلیا میان اینجا میگن ساینز سال دیگه باید دنبال جایگاهی پایین تر از این چیزی که الان داره باشه و لکلرک به فنا رفت و …
  البته قبول دارم که انتظارات از فراری اینه که هر مسابقه برای برنده شدن بجنگه نه برای امتیاز گرفتن و اوضاع خیلی فاجعه باره. اما اینی که سال دیگه هم مثل امسال باشه خیلی خیلی بعید هست. حتما سال دیگه ما یک فراری متفاوت خواهیم دید ، نه فراری ای که برای قهرمانی فصل بجنگه. اما فراری ای که در برخی از مسابقات توان برد رو داشته باشه و بتونه توی برخی مسابقات مرسدس رو تحت فشار قرار بده رو شاهد خواهیم بود. این برخی مسابقات میتونه دوتا باشه میتونه ده تا باشه. اما مطمئنا فراری سال دیگه توی رده های دوم تا چهارم جدول سازندگان رقابت خواهد کرد.
  البته قابل درکه که لکلرک و ساینز باید یکی دو سال تا داشتن خودروی عالی و قابل رقابت برای قهرمانی صبر کنند، چیزی که موقع توافق با فراری فکرش رو نمیکردند.

  • ALEX-ALBON

   4

   2

   خود بینوتو ک در راس امور فراری هستش گفته تا چندسالی از پیشرفت خبری نیست وضع همینیه که الان هست
   بعد شما از کجا چنین پیشگویی انجام میدین دوست عزیز؟بد نیست کمی هم از سالهای گذشته عبرت بگیریم البته خوش بین بودن بد نیست.

   • ایرن

    0

    2

    من فقط نظر خودم رو گفتم. منم نگفتم سال دیگه فراری برای قهرمانی میجنگه. این اتفاق شاید برای دو یا سه سال دیگه زمان بخواد.
    اما مشکلات امسال فراری بخاطر یه طراحی اشتباه هست. به نظرم اگه خودروی سال قبل رو با همون افت قدرت موتور هم بیارند عملکردش بهتر از خودروی امسال هست. اینی که میگن فلان تیم باید مثلا 4 یا 5 سال زمان بذاره تا بتونه به سطح دو یا سه تیم اول برسه برای تیمیه که سالهاست در رتبه های وسط و پایین قرار داره. نه تیمی مثل فراری که همین پارسال جزو تیم های برتر بود و قوانین هم تغییری نکرده ولی این تیم عقبگرد داشته. فراری از تمام ابزار برای در صدر بودن برخورداره پس بازگشتش به تیم های برتر زمانی به مراتب کمتر از تیمهای دیگه لازم داره. اما اینکه بتونه برای قهرمانی بجنگه خیلی بعیده که لااقل دو سال آینده این اتفاق بیفته.

 11. siamak

  7

  6

  اگر دوستدار و فن واقعی فراری هستید به تصمیم گیرندگانش اعتماد کنید و منتظر روزهای دوباره خوبش بمونید . اگر هم طاقت تحمل و انتظار رو ندارید که اشتباهآ فراری رو برای دوست داشتن انتخاب کردید !
  همه تیمها افت و خیز رو بارها تجربه کردند و میکنند . یک عاشق واقعی زود مآیوس نمیشه و در مقابل عشقش جا خالی نمیکنه !؟…
  پس کماکان عاشق بمونید ………….

 12. Behzad

  5

  1

  به عنوان یک مدیر اگر صحبت ها یکم دیپلماتیک باشه خیلی بهتره!
  با این حرف ها اگر قرار باشه افراد یا مهندسین مطرح وارد تیم بشن یکم پاشون میلرزه جناب مدیر.
  حتی اگر کمی به حرف های الکان اهمیت بدیم با دیدن نتایج دچار سرگیجه میشیم ، آخه جناب مدیر ساخته های چند سال اخیر تیم f1 شما چه برتری داشته که مثلا بخوان انتقال تکنولوژی بدن؟!
  اگر قوانین مربوط به تغییرات رو فاکتور بگیریم و مشکلاتش یک نگاه تاریخی به روند رشد تیم ها این نوید رو میده که یک تیم در مدت کوتاه میتونه در صدر قرار بگیره یا حداقل رقابتی بشه مثل رنو 2005 یا تیم براون 2009 و ردبول 2010 و …
  یک زمان پیش میاد که تیمی نوآوری نداره و مشهوده حداقل از روش کپی تیم رو حرکت بدید اینکه دیگه آسانترین راه حله و متاسفانه تو این راه هم گیرپاژ کردید.
  مثلا تیم مرسدس موتور امسالش از یک روش جدید برای خنک کاری استفاده کرده و همین مورد باعث اختلاف قدرتش با دیگران شده و مهندسین میتونن با دیدنش به خصوص زمانی که یکی از موتورهاش کاورش نابود شده (مثل ریسینگ پوینت استرول) کلی اطلاعات جمع کنن.

 13. Amin

  8

  6

  ممکنه به خاطر افراد نزدیکمون پیشرفت کنیم و به موفقیت برسیم(هرچند ۱۰۰ درصد تعیین خط کننده نیستن)
  اما قطعا شکستی که میخوریم عواقب کارهای خودمونه و به هیچ کس ارتباطی نداره!
  ایشون بعد از این فاجعه ای که به بار اومده هنوز هم نمی‌خواد قبول کنه که راه رو اشتباه رفتن
  فراری به مرور ضعیف نشده بلکه ی دفعه از بالا سقوط کرده،
  زیاده خواهی و ب دنبالش رسیدن ب زیاده خواهی از راه تقلب نتیجش همین خواهد بود
  بهتر بود تو ۲۰۱۸ مثل ۲۰۱۷ فقط چنتا برد ب دست میاوردن اما اون تقلب رو شروع نمیکردن
  که بیاد تو ۲۰۱۹ و در ادامه بر ملا شدنش این کارو کنه
  تیمی که تو ۲۰۱۷ با شاسی خوبی پیش می‌رفت
  ی دفعه سبک ماشین رو تغییر میدن و میان رو داون فورس کم ک بیشترین سود رو از تقلبشون ببرن…
  اشتباه همونجا بود جناب آلکان …

  • a Ferrari lover

   4

   9

   اشتباه میدونی چیه نظر دادن شما است نمیدونم انقدر که تو خوشحالی که فراری الکی موتورش رو از دست داده مرسدس خوشحال نیست باشه ما تقلب کار تقصیر خودمون هم هست میخوام ببینم مرسدستون بعد از رفتن توتو و جیمز و الیسون که احتمال رفتشون هست بازم میاید بگید کسی خیانت کار نیست
   باور کنید مجبور نیستید وقتی طرفداری فراری نیستید درمورد فراری حرف بزنید

   • Amin

    6

    3

    اولا که نظر دادن بنده به خودم مربوطه
    دوما شما که لالایی بلدی چرا خوابت نمیبره؟
    “مرسدستون بعد از رفتن توتو و جیمز و الیسون که احتمال رفتشون هست بازم میاید بگید کسی خیانت کار نیست”
    خودت داری درمورد مرسدس صحبت می‌کنی
    بعد انتظار داری یکی دیگه در مورد فراری حرف نزنه!؟؟؟
    می‌دونم الان فشار زیادی رو داری تحمل می‌کنی…ولی خب دنیا همینه
    ی بچه ۶ ماهه هم می‌فهمه فراری سر موتور این طوری شده
    حالا میخوای قبول کن میخوای قبول نکن

   • Mehryar Salehi

    5

    1

    امین جان یه شوخی داره گروچو که میگه “این موضوع رو حتی یه بچه ۵ ساله هم میفهمه، من ازش سر در نمیارم برید یه بچه ۵ ساله بیارید.”

    الانم داستان همینه…شما میگید یه بچه ۶ ماهه هم میفهمه که مشکل فراری موتورشه، منکه نمیفهمم لطفا یه بچه ۶ ماهه بیارید منو توجیح کنه :))
    با نگاه کردن به فرم مثلا آلفا که از موتور فراری داره استفاده میکنه تو همین مونزا و اسپا، قیاسش با سال قبل میبینیم که اتفاقا تایمهاشون نسبت به پارسال پیشرفت هم داشته…اگر فراری صرفا به اندازه تیم کوچیکی مثل آلفا توانایی ارتقا ایروداینامیک و‌در نتیجه زمانش رو داشت، تو همین مسابقات روی سکو بود حتی با همین موتور ضعیف.

    بنظرم ریشه این صحبتها اصرار بینوتو هست تا مشکل اصلی رو از شاسی و ایرو که مسئول ۱۰۰٪ ایی با خودش بوده بندازه گردن موتور که به نوعی میراث دوران مدیر قبلی بوده.
    البته که مشکلی به این بزرگی توی دنیای پیچیده این ورزش، تک بعدی و بخاطر یک علت نیست اما چیزی که برای من مشخصه، بعکس نظر شما، مشکل اصلی ایراد در ایروداینامیک ماشین بوده که همچین افتضاحی رو روانه پیست کرده.
    دلیلی دیگه ایی که برای صحبتم دارم، پیشرفت طی فصلشونه.به گفته خودشون موتور جدیدی که کل نیروی از دست رفته رو برگردونده مدتهاست که روی داینو هست و بخاطر قوانین نمیتونن ازش استفاده کنن امسال.
    اما برخلاف تیمهای دیگه فراری این فصل کمترین آپدیتهای ایروداینامیک و ساسپنشن رو آورده، اونم با تاثیر حداقلی…حتی ظاهرا دماغه جدید هم از لیست آپدیت هاشون حذف کردن بدلیل اینکه نتایج مورد نظرشونو بهشون نداده.
    کنار هم قرار دادن این دو آپدیت (بخش موتور و بخش ایرو) بنظر بنده معنیش یک چیزه: مشکل ایرو پیچیده تر و اساسی تر بوده که هنوز ریشه اصلیش پیدا نشده تا بخوان آپدیت کارآمدی براش بیارن.

   • siamak

    2

    1

    مهریار جان ، در اینمورد با شما همسو هستم ، دیگه کاملآ مشخصه که مشکل اصلی ماشین فعلی آیروداینامیکشه !…

   • Amin

    1

    0

    جناب صالحی:ب قول خودتون ماشین فراری از لحاظ آیرو مشکل داره
    این مشکلات رو فقط با قدرت غیرواقعی موتور‌ پنهان کرده بودن
    پایین تر عرض کردم
    فراری که ۲۰۱۷ شاسی ب اون خوبی داشت رو چه طوری می‌تونه اونقدر بد توسعه بده که ب اینجا ختم بشه؟؟
    فراری از ۲۰۱۷ به ۲۰۱۸ اگه نگیم ۱۸۰ درجه ولی بیش از ۹۰ درجه تو شاسی تغییر فلسفه داد
    این تغییرات تو ۲۰۱۹ به ۱۸۰ رسیده بود
    و درصد زیادیش هم فقط ب خاطر گرفتن بیشترین باز دهی ممکن از قدرت موتور بود
    فراری بعد از توافق فیا دچار ی سردرگمی شده
    تیمی که همه توانش رو ب قدرت موتور وابسته کرده یهو همه چی رو از دست میده
    و با خودشون میگن خب پس بهتره مثل ۲۰۱۷ عمل کنیم
    اما عملا همون‌طور که خودتون پیشتر اشاره کردین این ماشین فقط درگ تولید می‌کنه
    و نتونستن ب آیرو ایده آلی برسن که واقعا هم کار سختیه تو این فاصله کم
    چرا که قوانین نسبت ب ۲۰۱۷ تغییرات هرچند کوچکی داشتن ب عنوان مثال بال جلو ساده تر مزید بر علت شده…
    منظور بنده این بود که فراری بدون کمترین توجهی ب آیرو ماشین تو فصول ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ پیش رفته و حالا که قدرت غیرواقعی موتور‌ رو از دست دادن،افتضاح به بار اومده تو قسمت شاسی و آیرو هم نمایان شده
    وگرنه همون پارسال هم می‌دیدیم که لکلرک چند دهم تو سکتور سه یاس مارینا نسبت ب لوییز از دست میداد اما چون تو سکتور یک و دو تایم خوبی ب دست میاوردن خیلی توجهی بهش نمیشد
    در آخر فکر میکنم مشکل رسیدن ب ستاپ درست رو هم داشته باشن
    مشکلی که ب نظر ریسینگ پوینت هم داره
    چراکه تو مجارستان عملکرد فراری ها نسبتا خوب بود(چون پیست وابسته ب آیروئه)
    و خودشون هم اذعان کردن که تو یک آخر هفته تعیین خط خوبی دارن و ریس پیس رو از دست میدن و هفته بعد همین موضوع برعکس میشه

  • BAHRAM

   4

   3

   پیشرانه سال قبل هیچ تخلفی نداشت و هیچ جریمه ای هم صورت نگرفت حالا نمیدونم چه مدارکی دست شما هست که میگید تقلب شده اگه مدرک محکمی دارید حتما برای ردبول و مرسدس بفرستید بالاخره پای چندمیلیون دلار پول وسطه
   فراری امسال از پیشرانه جدید با ساختار و معماری متفاوت استفاده میکنه همچنین مصرف روغن فراری به نصف مرسدس و رنو و ۰٫۳ لیتر رسیده این رقم برای مرسدس ۰٫۶ هست
   البته برای سال ۲۰۲۲ همه پیشرانه ها باید ۰٫۳ لیتر روغن مصرف کنن و فراری زودتر به استقبال این قانون رفته
   حالا شما که معتقدی فراری سوخت بیشتری مصرف میکرده میشه بگی چطور تو مسابقه مشکل کمبود سوخت نداشتن؟

   • Ghombolfang

    2

    1

    داداش شما خیلی باحال و منطقی طرفداری میکنی
    نمیدونم طرفدار فراری هستی یا نه ولی کلا قشنگ پاسخ افراطیا رو میدی
    دمت کالری !!

  • ایرن

   0

   1

   واقعا نمیدونم کی گفته موتور فراری ضعیف شده و ضعف الان فراری بخاطر موتورش هست. راننده ها و باقی اعضای تیم از همه چیز مینالند به جز موتور. بعد شماها میگین موتورش ضعیف شده پس تقلب میکرده.
   شده مثل استقلالیها که میان میگن ما شیشتا به پرسپولیس زدیم. هرچی میگیم چهارتاش توی پنالتی ها بوده و جزو گلهای زده به حساب نمیاد اما بازم میگن بلاخره شیش تا زدیم خخخ

 14. Saeedreza

  8

  1

  چه واژه جالبی
  افراد با لیاقت رو اخراج میکنن
  بعدا که میبینن چه ضربه ای از نبود این افراد خوردن
  اخراجی ها ميشن خیانتکار
  واقعا مدیران ارشد فراری *

 15. amir salar 5

  3

  2

  البته خیلی عادیه که الکان از بینوتو حمایت کنه چون به هرحال خودش بینوتو رو به این پست رسوند و اگه الان ازش حمایت نکنه تصمیم خودش زیر سوال میره
  در هر صورت تو فرمول یک این این حرفا جلوی رسانه ها چندان مهم نیست مهم حرف هایی هست که تو جلسات خصوصی با هم دارن و همین الکان فکر نمیکنم بیشتر از دوسال فرصت بده به بینوتو برای درست کردن وضع تیم

 16. Reza.MC

  1

  0

  مقصر بعدی عملکرد فراری فتل خواهد بود که با رفتنش خیانکار به حساب میاد. احتمالا کل اسرار تیم رو هم میبره میفروشه به تیمهای دیگه.
  با این طرز دیدگاه این آقایان، فراری چیزی نخواهد شد.

 17. امید نورمحمدی

  3

  4

  با درود وعرض ادب و ارادت…
  متنی که در مدح و ستایش ساینز بعنوان یک راننده با تجربه و برتر! آورده شده هم صحبتهای آلکان بوده یا خیر؟ چون بنظر میرسه فراری گزینه های خیلی بهتری هم میتونسته داشته باشه و من فکر نکنم کسی مثل آلکان اینگونه از ساینز صحبت کرده باشه.
  بخصوص اینکه با سب تا همین فصل قبل هم رده دوم و نایب قهرمانی فراری بدست آمده بود و لکلرک هم فوق العاده نشون داده بود.
  از طرفی ضعف فراری اگر بخاطر رفتن مهندسینش و یا بقول مطلب بالا “خیانتکاران” بوجود آمده بطوریکه صاحب تیم بهش اشاره میکنه میبایست سالها این ضعف وجود میداشته! در فصول 2017 و 2018 که تا پای قهرمانی جهان (هم تیمی و هم سب) پیش رفتند و شاید امتیازاتی که بدلیل اشتباه سب و استراتژی و فنی و … براشون پیش نمیامد قهرمان هم میشدند و اینهم در 2و 3 فصل قبل اتفاق افتاده نه در 10 سال قبل! پیشرفت فراری از سال 2015 تا 2018 که عالی بود و فصل 2019 هم فصل فاجعه باری نبوده و این ضعفی که الان میبینیم فقط در این همین سال اتفاق افتاده.
  یعنی افت اولیه از 2019 شروع و تبدیل به فاجعه 2020 شده و این هیچ ربطی به رفتن کسی در 10 سال قبل نداره.
  بنظر من بازهم شاهد دروغگویی و پنهانکاری هستیم و حضرات جرات شفاف بیان کردن مشکل اصلی که بنظر شخصی بنده همان تقلب بوده را ندارند. با بررسی عملکرد فراری طی 5 سال گذشته شاهد پیشرفت با شیب مناسب بودیم و ناگهان یک افت شدید! ریشه افتهای ناگهانی در گذشته نمیباشد! حتی منحنی عملکرد و امتیازگیری فراری سینوسی هم نبوده که بتوان گفت اوج و حضیضهایش مقطعی است!

  بنظر من خیانتی که جناب مالک از آن یاد میکند همانا شخص یا اشخاصی هستند که تقلب بزرگ را “لو” دادند. از رفتار و اتفاقات هم میتوان احتمال داد که شاید سب هم در این میان نقشی داشته. فراموش نکنیم که در فصل 2007 آلونسو یکی از کسانی بود که موجب شد تیم شایسته مک لارن قهرمانی فصل را با اتهام داشتن طرحهای فراری بشکل غیرقانونی به تیم فراری پیشکش کند. شاید در این ماجرا هم یک راننده قهرمان جهان دیگر (سب) نقش داشته…

  • Amin

   3

   5

   ارادت جناب نورمحمدی
   نظرتون جالب بود و میشه بهش فکر کرد
   ی نکته هم در مورد کامنت قبلی
   شاید برخی از دوستان فراری فن از عرایض بنده ناراحت شده باشن
   اما خب باید بگم اصلا خوشحالی بابت وضعیت امروز فراری ندارم
   دوست داشتم لوییز قهرمانی هفتم رو تو یه رقابت سخت مثل ۲۰۱۷ ب دست بیاره
   اما خب موضوعی روشنه و قبلا هم گفتم
   اینه که مجموعه فراری برای استفاده از همون خلا سنسور دوم سوخت ک وجود نداشت
   میشه گفت همه چی رو فدا کردن
   حتی فلسفه ماشین رو تغییر دادن
   شاید تو نگاه اول درست ب نظر بیاد چون قدرت خوبی داشتن می‌گرفتن
   اما باید فکر امروز هم میبودن تا مبادا بعد از با خبر شدن فیا(حالا به هر طریق)ب این وضعیت دچار نشن

   • امید نورمحمدی

    2

    1

    Amin گرامی ارادت دارم. اصولا نباید از حرف منطقی و نظر شخصی ناراحت شد ولی همه ما ممکنه ناراحت بشیم و خود منم خیلی وقتها ناراحت میشم ولی بعداز دو سه ساعت متوجه میشم اصلا بیخود و بیجهت ناراحت شدم.
    فرمول 1 انقدر ابهام و پرسش و پیچیدگی داره که میشه درمورد تک تکش نظرات مختلف داشت.
    از نظر تکنولوژیکی و فنی و عملکرد راننده ها و تیپ قراردادها و معاملات پشت و بیرون پرده و ….
    2017 و 2018 سالهای اوج فراری در دوران هایبرید بود ولی تیم فراری-سب نتونستند از تیم مرسدس-همیلتون پیشی بگیرند و زورشون نرسید.
    آینده هم اصلا مشخص نیست…
    با احترام به همه هواداران من هم نظرات شخصی خودمو میدم و اصلا قصد توهین و تمسخر ندارم…

 18. iman88

  5

  0

  بالاخره اپدیتها هم رسیدن.ظاهرا برا روسیه میارن.البته فراری هشدار داده که با پایین ترین حد انتظار باید به استقبالشون رفت

 19. ALEX-ALBON

  1

  0

  فراری داره آپدیت میده دوباره؟ 😐
  با این موتور ضعیف و دانفورس زیاد آپدیت برای چیه؟
  دوستان اطلاعات دقیقی دارن توضیح بدن ممنون میشیم.+

 20. Kh.k

  1

  0

  واقعا این حرفا از آقای الکان بعیده مگه میشه یک کمپانی با این همه عقبه متکی به فرد یا افراد خواص باشه که با رفتن چند نفر اینطوری درش تخته بشه .معلوم نیست واقعا توی این تیم چه خبره انگار فقط میخوان طرفداراشونو سکته بدن همین .با این صحبتها فکر کنم حالاحالا ها حسرت قهرمانی رو باید داشته باشیم .خدا به ما صبر بده

دیدگاه خود را بیان کنید