فرمول یک ایران – به نقل از مدیر تیم مک‌لارن، زاک براون هر تیم جدیدی که بخواهد در دور رقابت های فرمول یک شرکت کند، باید هزینه ای معادل با 200 میلیون دلار به دیگر تیم ها پرداخت کند. این تصمیم برای جلوگیری از ورود تیم هایی است که توان رقابت ندارند.

زاک براون در مورد عملکرد این سیستم گفت:

کاری که این 200 میلیون دلار باید انجام دهد، محافظت از ارزش تیم های فعلی در فرمول یک است.

همان طور که گزارش شد، خرید تیم ویلیامز به مراتب از آن ارزان تر بود و امکانات بیشتری هم نسبت به یک تیم جدید در اختیار خریدار قرار گرفت.

اما من معتقدم که ارزش برند ها در فرمول یک افزایش می یابد و شما به این صورت 200 میلیون دلار خود را پس می گیرید. همچنین با توجه به شیوه نوشته شدن قوانین، امکان عوض کردن مبلغ توسط لیبرتی مدیا و تیم ها هم وجود دارد.

تیم USF1 جزو چهار تیمی بود که به فرمول یک راه یافت و قرار بود در 2010 رقابت خود را آغاز کند. با این وجود این تیم آمریکایی قبل از شروع فصل از بین رفت.

کاری که ما به عنوان یک صنعت می خواهیم انجام دهیم پایان دادن به موضوعاتی همانند مطرح شدن نام USF1 برای حضور در فرمول یک و از هم پاشیدن تیم قبل از شروع فصل است. و فکر می کنم کاری که این 200 میلیون دلار انجام میدهد، اطمینان از این است که اگر کسی به فرمول یک می آید، شرایط حضور در آن را هم داشته باشد.

حالا دیگر خبری از اعلام حضور تیم ها برای رقابت و از بین رفتنشان قبل از شروع رقابت ها نخواهد بود. این موضوع دیگر مربوط به گذشته است و فکر نمی کنم هیچ ورزش محبوب دیگری باشد که شرایط متفاوتی داشته باشد.

تا به اینجای کار در مورد این قانون میدانیم که تیم ها قبل از ورود به رقابت های فرمول یک باید هزینه 200 میلیون دلاری را پرداخت کنند و اینکه هزینه در نظر گرفته شده بعد از تقسیم شدن به تیم های حاضر در فرمول یک میرسد.

10 دیدگاه

 1. SebVettel5

  7

  1

  همینکارا کردید که باید در فرمول یک گل گرفت
  مثلا شما تیما چه کار خاصی انجام میدین که 200 میلیون دلار بینتون تقسیم بشه؟!

 2. siamak

  6

  2

  انحصار از جنس قانونی اش ! احمقانه ترین استدلالی که تا بحال برای توجیه جلوگیری از ورود رقبای تازه به صحنه رقابت و مسابقات ارائه شده !

  • سید علی حسینی

   5

   4

   البته خوبی های خودش رو هم داره…یخورده دارن به تیم ها از این لحاظ ارزش میدن…درسته که سقف بودجه 145 میلیون دلاره یا همچین عددی و گفتن باید 200 میلیون دلار بیاری که یخورده غیرمنطقیه ولی یه جاییش رو هم حق دارن، بعضی از تیم ها توی تاریخ صرفا میومدن حاضری میزدن میرفتن یا بعضی های دیگه مثل تویوتا چند سال بودن و می رفتن. فرمول یک تعهد و جدی بودن و مصمم بودن می خواد این بیشتر پول تعهد و ارزش ورود به فرمول یک هست تا انحصاری بودن به نظرم

   • siamak

    5

    3

    عرض سلام جناب آقای حسینی .
    میدونید که غیابا خیلی دوستتون دارم ، ولی تقاضا میکنم اجازه بدید با نظر محترمتون همسو و همنظر نباشم . والله شرمنده ام …

   • سید علی حسینی

    5

    0

    سلام بزرگوار، ما بیشتر ارادت داریم بزرگ اینجایی…کاملا حق مخالف بودن داری❤️

 3. iman88

  3

  0

  خوب یه قراردادی مثل همین قرارداد کنکورد مگه نمیتونه این تیمها رو متعهد کنه.اگر قرار پولی بگیرید بذارید زمانی بگیرید که یه تیم نخواست به تعهداتش نسبت به ف1 پایبند باشه.یه قرارداد برایه تیمهایه جدید با یه سری شرایط خاص تعیین بشه و همین 200 میلیون رو به عنوان رقم فسخش بذارید.یعنی چی که تا جایی که میشه ورودی جدید رو میدوشید تا ببینید چقدر توان داره و قراره چقدر متعهد باشه!؟
  یادم افتاد به سازمانهایه سری و فراماسونری که عضو جدید رو برایه اینکه ببینن چقدر در وفاداری به ارزشهای سازمان پایبنده تحت شدید ترین ازمونهای فیزیکی و روانی قرار میدادن و عملا اختیار جسم و روح و اموال یک نفر رو بدست میگرفتن .اینجور میتونستن هرجور که میخوان ازش سواری بگیرن و طرف هم میفهمید استعفاش فقط با مرگش پذیرفته میشه.
  این صرفا توجیه انحصاری کردن ف1 در دست چند تیمه خاصه.اونم نه تیمهای کوچیک.
  پارسال من با چند نفر سر ارزشهایه اخلاقی تو ف1 بحثم شد.تمام صحبتم همین بود. توی این سطح هیچ ارزش اخلاقی وجود نداره که یه عده میان از روح برادری و برابری و دوستی (از همین شعارهایی که رو دیوار مدارس و کلانتریها مینویسن)تو ف1 حرف میزنن.کمی تفریح و هیجان تمامه چیزیه که من به شخصه تو ف1 دنبالشم.و اگر کسی دنبال مفاهیم باارزش زندگی میگرده ،اینجا جز چندتا مترسک ازین ارزشها چیز بیشتری پیدا نمیکنه.

دیدگاه خود را بیان کنید