فرمول یک ایرانلوئیس همیلتون کمی اضطراب داشت که اتفاقی که در پیست سیلورستون برایش رخ داد دوباره در پیست بلژیک برایش تکرار شود.

لوئیس که شروع خوبی را داشت و پیشتازی خودش را حفظ کرده بود، در دور های پایانی چندین بار تایرهایش قفل کرده بود و نگران این بود که با این تایرها تا به آخر کار نرسد و لرزش ها و ارتعاشات بالا رفته بود، اما خب اتفاقی نیفتاد و او توانست پیروزی را کسب کند:

جز آسان ترین مسابقه ها برای من نبود، چندین لحظه (ریسکی) وجود داشت. من در پیچ شماره پنج قفل کرده بودم و پس از آن ارتعاشات به مقدار کمی شروع شد و یکبارد دیگر هم در پیچ آخر(این اتفاق افتاد). دمای تایر داشت با نرخ کمی کاهش پیدا می کرد.

مهم نیست که چقدر شما فشار وارد می کردید، حدس می زنم که وقتیکه شما لاستیک از دست می دهید، از دست دادن دمای تایر نیز شروع می شود. کمی چالش برانگیز بود ولی خوب بود.

کمی اضطراب داشتم که ممکن است دوباره سناریو سیلورستون درست در پایان کار دوباره تکرار شود و برای همین من داشتم شرایط را مدیریت می کردم. به نظر می رسید که تایر لاستیک زیادی را روی خودش داشت، بنابراین شاید شرایط خوب بود.

لوئیس همیلتون در مورد دور های ابتدایی مسابقه و رقابتش با والتری بوتاس نیز گفت که یک لحظه که کنترل خودرویش را از دست داده بود باعث شد که بوتاس عقب نشینی کند:

راستش را بگویم، این مسئله به نفع من شد. به این خاطر که این معنا را داشت که والتری دقیقا چسبیده به من بود.

من مطمئن بودم که او باید پایش را از روی گاز بر می داشت و این معنا را داشت که وقتیکه به بالای تپه رسیده بودیم، نمی دانم که او پایش را برداشته بود یا خیر اما او زمان کافی برای یک مانور را امروز نداشت.

لوئیس در مورد کسل کننده بودن مسابقه نیز گفت:

موضوع واقعا تایرها هستند. همه دارند تک پیت کار می کنند. این مسابقات تک پیت کسل کننده هستند. در پایان روز، ما همه در حال مدیریت هستیم که اصلا مسابقه دادن نیست. همه عقب نشینی کرده اند تا تایرها فرسوده نشوند یا ترکیده یا هرچیزی دیگری رخ ندهد. ما هیچ ایده ای نداریم که آنها چه کاری می خواهند انجام دهند.

28 دیدگاه

 1. Mahmoud

  10

  2

  اون موقعی که لوییس گفت قدرت ندارم یهو دلم هوری ریخت. آخرا هم به خاطر لاستیکا یه خرده استرس بود. این بود اندک هیجان اسپا 2020.
  بوتاسم فقط بلده حرفشو بزنه که دور فشار داریم و این حرفا مگرنه به گرد همیلتونم نمیرسه. اون موقعی هم که میرسه یه اتفاق بوده احتمالا.

 2. Amin

  6

  1

  دور ۳۹ فاصله مکس و دنی ۱۵ ثانیه
  شروع دور آخر (۴۴)رسید ب ۸ ثانیه
  بعد گذشتن از خط شروع و پایان ۳.۴ ثانیه
  مدیریت راننده ها و عدم فشار صددرصدی(که دلایل مختلفی می‌تونه داشته باشه،یکیش ترس از دی ان اف موتوری و…) و البته تایرهای پیرلی که اصلا قابل پیشبینی نیستن تاثیر زیادی رو جذابیت مسابقه گذاشته
  البته که واسه شخص خودم برد لوییز مهم ترینه
  برا جذابیت هم می‌شینم رقابت بین راننده های میانه جدول رو نگا میکنم که انصافا هم قشنگه
  اگه ممنوعیت تغییر مود موتور رو تو مونزا نمی‌داشتیم احتمالا یکی از رنو ها رو سکو میرفت

 3. امید نورمحمدی

  15

  1

  خیلی کم پیش آمده که مرسدس از یک نقطه دوبار ضربه بخوره. واقعا کار تیمی مرسدس در کنار رانندگی بدون نقص همیلتون یک شاهکاره که میشه فقط با تماشا کردنش ازش لذت برد.

  • بهروز

   4

   2

   اون موقعی که لوییس اومد مرسدس یادمه توی مصاحبه تو برنامه تاپ گیر جرمی کلی مسخرش کرد، جایگاه الان لوییس مال ریسکی بود که کرد و البته کمکی که توی توسعهه ماشینش کرد، همون چیزایی که بقیه اسمشو میزارن غر غر همونا باعث پیشرفت ماشین شده، درسته ماشینش شاهکاره ولی بدون لوییس شاید ماشین این ماشین نمیشد، لوییس هم بی نقص رانندگی میکنه هم توی توسعه ماشین شاهکارش نقش اساسی داشته هم میدونست موقع قرار داد بستن چه تصمیمی بگیره، هیچ کدوم از راننده های تاپ اون موقع حاضر نمیشدن ریسک رفتن به مرسدسو قبول کنن، لوییس داره جواب تصمیمات و رانندگی و توسعه ماشین با غرغراش رو میگیره

   • mosi

    1

    0

    آقای بهروز توسعه ماشین مرسدس مدیون شوماخر هستن نه لوییس
    همیلتون برای مرسدس 2014 چه کاری کرده بنظرت؟
    جز اینکه آخر ریس استرالیا توی رادیو میگفت به تیم که عجب ماشینی بهم دادین دمتون گرم شایدم 2015 اینو گفت فکر کنم

   • بهروز

    0

    1

    آقای مسی، ینی همیلتون الان داره ماشین 2014 رو میرونه؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! عجب

 4. Amir Bagheri

  4

  4

  سلام به همگی.
  من معتقدم دلیل کسل‌کنندگی فرمول‌یک، ضعیف بودن نه تیم دیگه، نسبت به مرسدسه.
  😡😡کسی با این نظر مشکلی داره؟!؟!؟!؟!
  😡😡😡😡😡😡😡😡😡😡😡

  • Mercedes:win

   0

   1

   بله خب به نظر تو فراری و ردبول با بودجه برابر با مرسدس چرا یا لپ می شوند یا فاصله اونقدر زیاد میشه با یک پیت اضافه از حریف هم با ۷ یا ۸ ثانیه اختلاف به خط پایان می رسند؟
   تین های دیگه من کاری ندارم اما به نظر تو تایر های پیرلی مدیریت آقای بنیتو و… تاثیری نداره رو مسابقات ؟
   حتما باید مرسدس لپ بشه تا مسابقات جذاب باشه ؟
   همین الا خیلی چیز های جالبی هست مثلا شما ببینید مرسدس چقدر برنامه ریزی و .‌ بهتری داره که با بودجه های برابر نسبت به دیدار و مرسدس بازم این کار ها را می کنه.

   • Mercedes:win

    0

    1

    اون خط آخر به جای دیوار منظورم ردبول بود

 5. ساعد

  4

  0

  واقعن این قضیه مدیریت تایر همه هیجان بالا جدولو خراب کرده بود،مکس به بوتاس فشاری نیاورد چون حدس میزد که مرسدس تک پیت استاپ باشه و در صورت رد شدن از بوتاس و دوم شدن نیازمند تعویض تایر بشه و دوباره برگرده سر جای اولش.بوتاس هم همینطور تلاشی برای نزدیک شدن به همیلتون از خودش نشون نداد.تهدید جدی هم از سمت مکس نداشت.ریکیاردو هم وقتی ترسی از لاستیک نداشت تو دور آخر همونطور که دوستانم گفتن دیدیم که چقدر فاصله رو کم کرد حالا فرض کنیم این کم کردن فاصله از 15 دود آخر شروع میشد.

 6. THE MINDBLOWER

  1

  3

  فست‌بوی گرامی.
  تو پست قبلی شما گفتی من گفتم مکس بهترین راننده پیسته. من کی اینو گفتم؟؟؟ از کجای حرفام اینارو برداشت کردی؟؟؟ من گفتم اگه البون با مکس نمیره و درحدش نیست؛ بوتاس هن همون وضعیت رو داره.
  ثانیا جنابعالی هرجا خاستید برید و ببینید که من جی گفتم، همیشه گفتم امسال لوییس و مکس بهترینای فصل بودن بی‌چون‌و‌چرا.
  قبول کنی یا نه(لوییس فنا نسبت به اینکه گفته بشه یکی دیگه تو یه چیزی خوبه آلرژی دارن) رانندگی که مکس امسال داشته championship-winning drive بوده(شرمنده سید انگلیسی نوشتم) همون طور که لوییس همین کارو کرده و صرفا مکس ماشین مناسب رقابت رو نداشته.
  بابت سب و وبر هم من حرفی ندارم که بزنم چونکه وبر کند‌تر از سب بود و ردبول هم تو موقعیت‌های ۵۰-۵۰ طرف سب غش میکرد مثل جیمز یا مسا و ناندو.

  • Mahmood.gh

   5

   4

   دوست عزیز بحث ب من ربطی نداره ولی کی گفته طرفدارهای لوییز هیچی قبول ندارن
   حالا شما میگی این حرف نزدی ک مکس بهترینه
   ولی اگه گفته باشینم چیزی نیست ک کسی ناراحت بشه
   من ک طرفداره مرسدسم و لوییز هم دوس دارم
   قبول دارم در حال حاضر مکس بهترین راننده مسابقاته

   • THE MINDBLOWER

    2

    1

    محمود جان شما که بقول خودتون اول طرفدار مرک هستین.
    ثانیا مکس و لوییس باهم خوب بودن. شخصا نظرم اینه مکس ممکنه حتی تا دو دهن سریعتر باشه ولی لوییس هنوز اون تجربه‌هرو داره کا بتونه حداقل یه فصل ببرتش.
    اما شخصا مکس رو هیجان فصل میدونم و راننده‌ی موردعلاقه خودم بعد از سب.

   • Mahmood.gh

    1

    0

    دوست عزیز ربطی نداره ادم طرفداره چ کسی باشه وقتی چیزی ک هست نخوای ببینی یا قبول نکنی این معنیش طرفداری نیست
    ببین دلیل اینکه میگم مکس در حال حاضر بهترینه اینه ک داره با ماشین ضعیفتر با مرسدسها رقابت میکنه چندتا ریس نذاشته مرسدس یک و دو کنه اونم زمانی ک مرسدس همه حتی اون یکی ماشین ردبول لپ میکنن
    ببین لوییز. ک من دوسش دارم ماشین خوبی داره و داره بی اشتباه رانندگی میکنه
    کاره اسونی نیست ولی بنظر من امسال مکس کارش سختتره و داره ب خوبی انجامش میده
    واسه همین در حال حاضر مکس بهتره
    حالا باید دید مکس تو شرایط ک تو کورس قهرمانی باشه فشار روش باشه چیکار میکنه اونم واسه سالهای دیگس

 7. Amin

  1

  2

  چمیپیون درایو تو مجارستان و اتریش۲ چه دسته گلی به آب داد؟
  ردبول تو ۵۰_۵۰ ها ب سمت فتل غش میکرد؟؟؟
  بال جلوی وبر رو بگیرن بدن ب فتل که تو تمرین شکسته میشه۵۰_۵۰؟
  کسی نیست ک بگه وبر سریعتر از فتل بود
  اما فتل رقابت خیلی پاکی ک مدنظر شماست رو نداشت…

  • THE MINDBLOWER

   5

   1

   امین خان شما انگار تلاشی برای فهمیدن ندارین و متاسفانه انگار تصمیمی هم برای تغییر روشتون اتخاذ قرار نیست بکنین.
   اتریش۲‌واسه مکس همون اتفاقی افتاد که برای هر راننده‌ای توی بارون میفته یعنی اشتباه!!! اصلا قضیه بارون همینه و واسه همینم باعث جذابیت مسابقات میشه همین اتفاق برای لوییس شما تو ۲۰۱۱ افتاد توی مجار که توی شیکین سکتور۲ اسپین فرمودن و بعدش ماشین جمع شد حالا شما میخای کل فصل راننده رو ببری زیر سوال بخاطر یه اسپین؟؟؟؟ راحت باش.
   واسه مجار هم استاد گرامی راننده‌ها واسه مسابقه باید هر ۸تا دنده ماشین رو سینک کنن تا اینکه مشکلی واستون توی ریس پیش نیاد (توضیح کامل تو سواد شُل من نیست و بهتره یکم وقت بزاری بری تحلیل پالمر رو ببینی) و توی اون مستقیمی کوتاه مکس باید میرفت تا دنده۸ که باعث شد هم سرعتش از چیزی که باید بیشتر باشه و هم دیرتر ترمز کنه(حواسش رو پرت کرد این قضیه بگفته پالمر). حالا شما که هیتر تشریف داری رانندگی بی نقص مکس توی همون ریس رو نمیبینی؟؟؟ که بین دو تا ماشین که ۱ ثانیه از ماشینش سریعتر بودن فاصله انداخت؟؟ ریس انگلیس چی؟؟؟ تنها کسی امسال تونسته یکم مرسدس‌های دست‌نیافتنی رو به چالش بکشه مکس بوده. ریس دومم که برد.
   من لوییس همیلتون رو دوست دارم ولی نه لوییس همیلتونی که تو داری نشون میدی و ازش طرفداری میکنی.
   وقتی یه راننده خوب میرونه یا بهتر داره رانندگی میکنه، منطق ادم رو مجبور میکنه بیاد بگه که اون بهتر بوده یا خوب( نمیخام مثال بزنم ولی خودم قبلا گفتم که لوییس امسال بهتر از سب(که باهاش عاشق فرمول۱ شدم) عملکرده)

  • Amin

   1

   2

   فهم این موضوع ب نظر برای شما خیلی سخت تره که بفهمی اونجا جای سینک رو دنده هشت نیست اول‌دور باید اینکارو میکرد
   نمی‌خوای ک بگی مکس نمیدونه کجا بره رو دنده هشت؟؟؟؟دو تا کفی اول رو ول کرده …
   در مورد اسپین!اینکه لوییز ده سال قبل چیکار کرده مهم نیست!راننده توان ماشین خودشو تا حدود زیادی می‌دونه،اون می‌دونه چقدر فشار بیاره ماشین از کنترل خارج میشه،پس مکس اشتباه کرده،اینو نذار ب پای رقابتی بودنش
   چون اگه این طور باشه لطیفی و راسل(با احترام ب ولیامز فن ها) چ همه راننده های دیگه ک ماشین ضعیف تری دارن هر هفته باید اسپین بشن!
   مهم اینه که لوییز امروز داره ترو تمیز رانندگی می‌کنه و هیچ کس ب اندازه اون کم اشتباه نبوده
   و همین امر مهر بطلانیه بر مقاله نویس های سایت تو تمجید از مکس!
   لوییز مد نظر من پشت بهترین ماشین گرید نشسته و بدون اشتباه داره ب تاریخ سازی ادامه میده فقط حرفهای بعضی ها ک میان میگن فلان راننده هم میتونس با این ماشین نتیجه بگیره دیگه خیلی خیلی تکراری و خنده دار شده…
   پشت ردبول فتل هم چنتا راننده میتونستن قهرمان بشن،همینطور فراری شوماخر و…
   اما موضوع اینجاست قهرمانی ب یک نفر میرسه
   نه به همه راننده هایی ک میتونن با ماشین برتر قهرمان بشن،درکش سخت نیست

   • THE MINDBLOWER

    2

    2

    استاد واسه دوی کا میان روی پیست از مین‌استریت که رد نمیشن از پیت میان بیرون.😂😂😂

   • 33🦁Ali

    6

    3

    امین جان
    حالا مکس اشتباه کرد ما هم قبول می کنیم ولی به نظرت بدتر از فاجعه آلمان 2019 بوده یا وقتی کم میاره مقابل آلبون اتریش اول که لقب گرفت لوئيس.؟؟
    رانندت که اینقد تر و تمیز رانندگی می کنه چون تو رقابت نیست اصلأ رده اول یا دوم هست اکثرأ وقتی یه رده پائين تر بوده یه *زده ایراد وقتی بگیرین که خودتون بهترین باشین.

   • THE MINDBLOWER

    4

    0

    تا وقتیکه ماشین رقابتی بهش ندن درکش برات ناممکنه.
    هرچند اون موقع هم بهانه خوب میاری مطمئن باش.

   • Mohammad44

    1

    2

    The mind
    شما کارت درسته و به شخصه با بیشتر نظراتت موافقم حالا من نمی دونم لوییس سریعتره یا مکس و در حال حاضر هم امکان فهمیدن وجود نداره چون ماشین برابر ندارن. رانندگی مکس هم که عالیه ولی دوتا عاملی که در نظر گرفته نمیشه اینا هستن
    اولیش اینه که هیچوقت تو فشار قهرمانی نبوده چیزی که لوییس تو فصول ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ و ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ بالاترین درجه اش رو تجربه کرده چیزی که مکس حتی نزدیکش هم نبوده!!!!!!!!
    نکته ی دوم اینکه چون ماشین مرسدس فوق العاده است همه از سوم شدنش هیجان زده می شن و میگن فوق العاده است در حالی که این ظرفیت ردبوله و اگه پایین تر بشه خود مکس زیر سئوال میره اگه دوم بشه که دیگه هیچی تبدیل به اسطوره میشه. مکس بیشتر بردهاش در شرایطی بوده که که ماشین های بهتر از اون مشکل داشتن(داشتن ماشین برتر شرط بردنه) پس واقعا این بردهاش نمی تونه ملاک بر بهتر بودن از لوییس باشه اگه میگن لوییس فوق العاده است این حرف ها به خاطر مثلا برد بلژیک نیست بلکه به خاطر بعضی از مسابقاتی که تو اونها به معنای واقعی شاهکار کرده باشه مثل سب تو سنگاپور ۲۰۱۹ ولی تو بریتانیا درسته مکس فوق العاده بود ولی شاهکار نبود
    به نظرم ماشین ردبول یه چیز تو مایه های موتور هوندا که به غیر مارکز هیچکس باهاش راحت نیست
    در جواب علی هم اینو بگم جمله ی دوما واقعا کودکانه است یعنی چی که کم آورد؟؟؟؟ نکنه انتظار داشتی بگه آلبون جان بیا رد شو همه شاهد بودیم که بعد اون مسابقه چندین صحنه ی مشابه رخ داد و هیچکدوم هم منجر به برخورد نشد!!!!!!!!!
    در آخر هم اینکه حتی اگه لوییس اون طوری که شما میگی باشه باز هم مطمئنم از مکس تمیز تر میرونه

   • 33🦁Ali

    2

    2

    محمد44
    حرف من کودکانه هست.؟
    وقتی دو سری آلبون می تونست از لوئيس رد بشه و دفاعی نتونست بکنه حداقل میزاشت چرخ تو چرخ باهاش میرفت مثل دفاع مکس با بوتاس چرا این کار نکرد.؟ بهتر بود که مسابقه هر دوتاشون خراب کنه راننده تر و تمیز.
    یعنی داورا هم 5ثانیه پنالتی ناحق دادن به کسی که سکو حتمی ازش گرفت دادن.؟
    چرا نمی خواین قبول کنین که لوئيس دو بار گند زد به سکو آلبون پنالتی هم کم دادن بهش.
    برزیل پارسال هم لوئيس تو فشاری قهرمانی نبود که بگین باید عقلانی و محتاط عمل می کرد چرا نتونست کاری کنه در مقابل مکس؟ .
    طوری میگین چند سال تو فشار قهرمانی بوده انگار ماشینش برابری می کرده با فراری و بعدش ردبول.
    لوئيس تنها سالی که تو فشار قهرمانی بوده 2016 بوده با همتیمیش که شکست خورد.

   • Amin

    0

    2

    آفرین من نمیدونستم خروجی پیت لین بعد از پیچ چهاره
    بهتره یادت بیاری خروجی پیت کجاست!
    قبل از پیچ یک! تو کفی بعد پیچ ۱ فرصت دنده هشت هست!بعد از پیچ سه تا پیچ ۴ هم فرصت هست
    البته بعد از پیچ ۱۱ تا ۱۲ هم هست
    علی۳۳:اشتباه تو انتخاب لاستیک این مشکلات رو هم داره
    بهتره که بدونی هفت ریس بارونی قبلیش رو خود لوییز برده بود
    ی اشتباه داشته لوییز و داری همونی میگی
    پس حالا ک کتاب تاریخ رو باز کردی بهتره بری ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸‌رو ی نگا بندازی تا بفهمی مکس کیه!و فحش هایی ک تو همین سایت نثارش شده رو هم ببینی تا بهتر متوجه بشی لقب گرفتن یعنی چی!
    (در ضمن جناب ادمین ایشون اومده از لفظ *زدن استفاده کرده و شما هم قبول کردی!)
    اون ادمینی ک داشت خط و نشون میکشید اسمش یادم نیست
    عظیم زاده یا تو این مایه ها
    الان دقیقا کجاست؟؟؟

   • Amin

    0

    2

    علی۳۳:اون دو سری نبود و یکسری بود فقط
    تو برزیل ک خود آلبون گفت من می‌تونستم بهش راه بدم ولی راه ندادم
    تو اتریش هم کله شقی خودش بود وگرنه ما تو ریس های بعدی دیدیم آلبون چه راننده ای!
    انگلیس۱ بود زد مگنوسن رو ناکار کرد

دیدگاه خود را بیان کنید