فرمول یک ایران – طبق نامه ای که فدراسیون بین المللی اتومبیلرانی به تیم ها در مورد مسائل فنی داده، در زیر بند مرتبط به ” کاهش تنظیم مودهای موتور احتراق داخلی پاوریونیت بین مرحله تعیین خط و مسابقه” مسائل مختلفی بیان شده است. فیا می خواهد که تیم ها هم در مرحله تعیین خط و هم در مسابقه از مودهای یکسان موتوری استفاده کنند. البته این بخشنامه فنی هیچ مقدار نظارتی را معین نکرده و تنها محدودیت های جدید را مشخص کرده و گفته که از گرندپری بلژیک به اجرا در می آید.

این نامه به دو قانون فیا ارجاع می دهد، اولی بند 2.7 قوانین فنی 2020 با سرتیتر ” وظایف رقابت کننده ها” که در شرح آن آمده:

این وظیفه هر رقابت کننده می باشد تا از قوانین فنی فیا و داوران تابعیت کند و خودرویش در چارچوب تمامی این قوانین در تمام لحظات رویداد مورد نظر باشد. طراحی خودرو، قطعات و سیستم های آن به جز سیستم های ایمنی باید این تطابق را با بازرسی های فنی آن قطعه یا جنس ارائه دهند.

هیچ طراحی مکانیکی نباید به بازرسی نرم افزاری برای اطمینان سازی از قانونی بودن نیاز داشته باشد. با توجه به ماهیت آنها، تطابق سیستم های الکترونیکی می تواند به وسیله بازرسی های سخت افزاری، نرم افزاری و داده ای انجام بگیرد.

این بخشنامه فنی بیان کرده که  گستردگی و پیچیدگی مود های مورد استفاده، کار را برای بازرسی کردن فیا و نظارت بر این قطعات بسیار سخت کرده است (اینکه آیا در چارچوب قوانین مرتبط به پاوریونیت و یا مفاد در نظر گرفته در لحظات حیاتی آن رویداد هستند یا خیر.).

قانون دیگر در بند 27.1 قوانین ورزشی می باشد که طبق آن راننده باید بدون کمک بتواند به تنهایی رانندگی کند. طبق نامه جدید زده شده:

تغییرات مودهای موتوری که الان اعمال می شوند، می توانند این احتمال را ایجاد کنند که یک راننده به تنهایی و بدون کمک کسی خودرو را رانندگی نمی کند. برای حل کردن این نگرانی ها در آینده، ما خواستاریم که در مراحل تعیین خط و مسابقه، پاوریونیت باید تنها در یک مود کار کند.

تیم ها البته هنوز نمی دانند که دقیقا این قوانین چه معنایی را در فرایند عملیاتی دارد و هنوز منتظر دریافت جزئیات هستند.

سباستین فتل و چارلز لکلرک

سباستین فتل و چارلز لکلرک

رانندگان فراری: محدودیت مود تعیین خط یعنی یک خبر خوب

چارلز لکلرک در مورد محدودیت های جدید اعمال شده می گوید:

راستش را بگویم من فکر نمی کنم که این مسئله ما را آنچنان تحت تاثیر قرار دهد، پس این تنها یک چیز مثبت برای ماست. چقدر به نفع ما خواهد بود را هنوز نمی دانیم. ما هیچ چیز متفاوتی در تعیین خط و مسابقه نداریم و بنابراین فکر نمی کنم که چیزی را تغییر دهد.

سباستین فتل نیز موافق است که این تغییرات بیشتر رقبای فراری را تحت تاثیر قرار می دهد:

همانطوری که چارلز گفت این مسئله در این فصل ما را تحت تاثیر قرار نمی دهد بنابراین باید منتظر بمانیم و ببینیم چه می شود. فکر می کنم این بیشتر بستگی به این دارد که شما چه چیزی در چنته دارید.

حدس می زنم که اگر شما چیزی را روی موتورتان توسعه دادید که در حالت عادی می توانید مسافت بیشتری را با قدرت بیشتر یا با تنش کمتر روی موتور طی کنید، شاید این خبر خوبی برایتان نباشد. اما در جایی که ما قرار داریم همانطوری که چارلز گفت، این مسئله روی ما تاثیری نمی گذارد.

لوئیس همیلتون و والتری بوتاس - راننده های تیم فرمول یک مرسدس

لوئیس همیلتون و والتری بوتاس – راننده های تیم فرمول یک مرسدس

لوئیس همیلتون: محدودیت مود موتوری نتیجه ای که می خواهند را به آنها نمی دهد

وقتیکه از مدافع قهرمانی جهان این موضوع پرسیده شد که آیا مرسدس قدرت بیشتری را نسبت به رقبای سازنده موتور از دست داد بیان کرد:

نه! در نهایت باید به این واقعیت رجوع کنیم که افراد حاضر در تیم ما کار فوق العاده ای را روی موتور انجام داده اند.

کاملا مشخص است که (می خواهند) ما را کند کنند اما فکر نمی کنم که نتیجه ای که دنبالش هستند را دریافت کنند و از اینکه چنین محدودیتی را اعمال کنند ما هیچ موردی نداریم.

این مسئله اصلا برای ما تعجب برانگیز نیست، آنها همیشه در تلاش هستند تا از سرعت ما کم کنند. اما این مسئله تغییر بزرگی را برای ما ایجاد نمی کند، بنابراین مشکلی نیست.

27 دیدگاه

  • Kenzo

   1

   1

   فکر کنم محدودش کنن به چند مود موتوری و تیم ها آزادیشون رو از دست بدن تو این مورد ک هرچنتا مود می‌تونستن داشته باشند
   الان باید بیان مثلا چهار مود اسلو(بعد از اتمام مسابقه)، لین(ذخیره سوخت)، نرمال،ریچ(مصرف سوخت و سبقت) برای انجین تعریف کنن و به فیا ارایه بدن
   مودهای میانی و بالاتر از ریچ ک فقد تو تعیین خط استفاده میشه حذف میشه
   چون مود تعیین خط اگر توی مسابقه استفاده بشه باعث گرمایش زیاد و کاهش دوام میشه و هیچ کس تو مسابقه از اون مود استفاده نمی‌کنه.
   اگر تیمی هم بخواد زرنگی کنه بیاد مود ریچ رو با همون مشخصات پارتی مودش تعیین کنه تو مسابقه به مشکل برمیخوره چون اونموقع انتخاباش برای استراتژی و سرعت خیلی محدود میشن
   به نظرم تصمیم جالبی هست.
   کامنتم پیشبینی بر اساس خبره
   هنوز مشخص نیست چنتا مود بذارن

 1. Ash

  3

  6

  خوشحالم که بعد از مدتها صحبت و حدس و گمان بالاخره رسمی شد و باید خوشحال بود چون نوید کوالی و ریس های جذابتر و ماشینهای بهم نزدیکتر و اختلاف کم بین تیم ها و راننده ها و لپ شدن کمتر و فشار بیشتر در ریس رو خواهیم دید
  واقعا خوشحالم از این بابت

   • Kave_Ferrari

    4

    2

    دوست عزیز اینکه شما داری از قهرمانی های بی دردسر و تکراری مرسدس و همیلتون لذت میبرید دلیل نمیشه فیا به فکر این نباشه که با جذاب کردن مسابقات درآمدزایی کنه.ورزش امروزه یک صنعت حساب میشه و یکی از اولویت هاش حق پخش تلویزیونی هستش.وانگهی این قانون هنوز عین هندوانه در بسته میمونه و احتمال داره حتی نتیجه عکس بده همونطور که تغییر قوانیین 2014 نه تنها جذابیتی اضافه نکرد بلکه به مرور بین تیم ها فاصله بیشتری انداخت.

   • javad

    0

    0

    اگه اینجوریه پس این قانون برابری پاداش ها و بودجه هم مسخره‌س

 2. Mohammad44

  7

  3

  به نظرم قانون جالبی می تونه باشه و تیمهایی که موتور خوبی دارن دچار چالش سختی میشن چون از یه طرف مود تعیین خط نباید اونقدر بالا باشه تاروز مسابقه دچار لاستیک خوری و ایرادات فنی یا کمبود سوخت نشن و از طرفی نباید اون قدر پایین باشه که تعیین خط رو از دست بدن و اگه تیمهایی مثل مرسدس یا ردبول نتونن به این بالانس برسن یعنی مثلا تعیین خط رو از دست بدن با توجه به اینکه فراری تاثیر کمی میپذیره مسابقات جالب یا پر سبقتی رو شاهد خواهیم بود یا بالعکس اگه تعیین خط قوی داشته باشن به احتمال زیاد استراتژی مسابقه ایشون تحت تاثیر قرار می گیره و حتی ممکنه مجبور به دفاع در برابر فراری ها بشن
  سید خسته نباشی چیزایی که نوشتم نظر خودمه اگر اشتباهه لطف کن درستش رو توضیح بده تا تو اشتباه نمونم. مرسی

  • سید علی حسینی

   8

   1

   اره، الان دیگه تیم ها مجبورن بین دوام، قدرت، سرعت به یک بالانسی برسن، ولی خب این قانون هم مثل همون سنسور دبی سوخت میشه که فعلا ها از حفره قانونیش میتونن استفاده کنن، هیچ جزییاتی در مورد مدیریت برنامه های پاوریونیت فعلا ارائه نشده باید اون رو ارائه بدن تا تیم ها بفهمند چطور میتونن دور بزننش، ولی بهترین روش ممکن برای نزدیک کردن خودرو ها بهم توی این فصل و فصل 2021 این قضیه هستش با توجه به اینکه توسعه های مختلفی ممنوع شده دیگه ما عملا سال بعد انگار 2020 رو باید دوباره میدیدیم. حالا باید یه فکری به حال قوانین تایر کنن برای هیجان انگیز کردن مسابقات 🙂

   • mohammad

    6

    2

    سید جان با تمام احترام مخالف نظرت هستم

    آخه برای جذاب کردن چرا باید دست و پای مهندس ها رو ببندند و با کند کردن تیم های قوی جذابش کنند

    چرا برای جذاب تر کردن تیم های ضعیف رو قوی نمی کنند

    بهتره جای حرکت های سلبی حرکت های ایجابی بوجود بیارند

   • سید علی حسینی

    6

    3

    کم کردن یه فاصله بیشتر از یک ثانیه ای کار یک سال دو سال نیست، علاوه بر این الان اصلا معلوم نیست که قانون چطوریه و کی چقدر از دست میده و کی چقدر به دست میاره، فرمول یک هم خسارت زیادی دیده، خود سرجیو پرز دیروز میگه من از تلویزیون که میدیدم مسابقه خیلی حوصله سربر بود…سقف بودجه و محدودیت های توسعه ای کلا دست و پای مهندسا و تیم ها رو بسته و مصلحت هم برای این کار حفظ موجودیت تیم ها و فرمول یک بوده…این قوانین صرفا عوارض جانبی هستن 🙂

   • 5red16

    1

    0

    سلام سیدجان
    در پست “فراری و رنو به دنبال تجدید نظر و کناره گیری مکلارن” در یک کامنت بهت خطاب زدم
    هروقت حوصله داشتی یک نگاه بنداز
    راستی قابلیت چت خصوصی با اعضا رو هم لطفا فراهم کنید تا زیر پستها مجبور نشیم خطاب بزنیم

   • بهزاد زمانی

    2

    0

    سید جان، فرمول یک اوج ورزشهای موتور اسپرت هست و هیجانش بخاطر اوج تکنولوژی بکار رفته در خودروهاشه، اینکه فیا داره سعی میکنه با محدود کردن تیمها رو یکسان کنه کاملا بی مفهومه، خوب ما فرمول ۲ و ۳ رو داریم که همه چی تیمها یکسانه الا ستاپشون، فرمول یک نباید اینطور باشه. شخصا دیدگاه فیا رو درک نمیکنم، هیجان میخوان، دور موتور رو از ۱۵ تا ببرن رو ۱۸ یا بالاتر، سوخت رو از ۱۰۰ کیلو بکنن ۱۵۰ تا، علاوه بر پیرلی میشلن یا هر تایر ساز دیگرو بیارن تو بازی، اینارو بعنوان مثال گفتم میشه با کاهش یه سری محدودیتها هیجان رو برد بالا و مخاطب هارو افزایش داد

   • Shahrokh_LH_44_SV_5

    0

    0

    جناب حسینی اگر اشتباه نکنم یه قانونی بود که اگر حین مسابقه خودرو خاموش بشه ریسش همونجا تمومه و نمیتونه به مسابقه برگرده.درسته؟؟

  • Mehryar Salehi

   4

   2

   محمد جان همونطوری که آقای حسینی گفت، شاید به این تمیزی هم پیش نره این قانون.یکی از تاثیراتش توی ریس بود باعث سبقت گیری بیشتر میشد…جدا از موضوع سبقتگیری، مدیریت مصرف سوخت هم بوده.فرمولا وان حتی تو زمان شوماخر هم مودهای متفاوت موتور داشته…حتی سریهای امریکایی هم دارن.مطمئنا یه خط میانه ایی رو پیدا میکنن.
   حدسه اما از اونجایی که توانایی تغییر قوانین وسط فصل رو ندارن (چون مطمئنا رای تمام تیمهارو نمیاره) فکر کنم یه درصدی از حداقل قدرت رو در نظر بگیرن برای اینکه مودها توی اون بازه عمل کنن…اینطوری هم فاصله کمتر میشه هم تاثیر مثبتش تو ریس از بین نمیره.

   هرچی که هست، ۲ سال تیمها درباره موتور فراری اعتراض کردن، آخرش بی سروصدا سر و تهش رو هم آوردن…اینجا، تیمها اعتراض هم نکردن درباره مرسدس، وسط فصل اما خود Ferrari International Assistance وارد عمل شده.

   صحبتش هست که طول فلور هم بیشترش کنن برای سال آینده…این یعنی ضربه آخر به فلسفه طراحی ردبول که ریک بالا داره.همین الانش با تغییرات فلور مشکل داشتن و با تصویب اون قانون، مشکلشون بیشتر هم میشه.اینم یه رقیب دیگه فراری…

   این عادلانه نیست واقعا که به صورت خودجوش تغییرات عملا داره به سمت سود بردن هرچند جزئی یک تیم پیش میره.

   • mohammad

    2

    0

    بله بیشتر این شائبه رو تقویت می کنه که رقبای فراری تضعیف بشن

 3. E46-M3

  3

  3

  تو فرمول یک همیشه این ماجرا بوده که نزارن یه تیم برای مدت طولانی حکم فرما باشه،یه زمان جلوی سلطه فراری را گرفتن،بعدش ردبول،الانم نوبت مرسدسه،ولی تغییرات الان فکر نمیکنم زیاد محسوس باشه که جلوی سلطه مرسدسو بگیره

 4. sadegh.f1

  10

  0

  فرمول یک باید نامحدود باشه یعنی هر تیمی بتونه بدون محدودیت از هر نوع تکنولوژی و فناوری برای سریع شدن استفاده کنه، این قوانین محدود کننده گذاشتن نتیجش شده از بین بردن هیجان مسابقات و خسته کننده شدن فرمول یک
  تمام این محدودیت ها تنها به نفع مرسدس و به ضرر سایر تیم ها شده، چون هیچ تیمی توان و قدرت مهندسی مرسدس نداره تا بتونن با خلاقیت از کند شدن جلوگیری کنند، شکی نیست اگر محدودیت نباشه فراری قوی ترین موتور می تونه تولید کنه ولی چون مهندسی‌ قوی نسبت به مرسدس نداره نتیجش شده این گاری که تولید کردن
  در کل فرمول یک از نظر من باید نامحدود و بی نهایت با انجین های وی 10 و 12

  • A_S

   0

   0

   خب اگه مرسدس میتونه با وجود محدودیتا اینجور ماشینی و موتوری و شایسی بسازه بدون وجود محدودیتا که میتونه قویترم بشه

 5. Hidden5410

  1

  1

  امسال مسابقات افتضاح بودن تنها هیجانش اینه بشینی ببینی مکس میتونه از بوتاس رد کنه یا نه جلو که قطعا همیلتون.. هیچ سبقتی نیست فراری چهل دقیقه پشت آلفا دور میزنه نمیتونه یه سبقت بگیره

 6. Shahrokh_LH_44_SV_5

  0

  0

  مرسدس رو نه میشه گرفت نه میشه کند کرد.فقط رده دوم به بعد جاهاشون عوض میشه.
  فرمول یک باید بی نهایت باشه.هر کی هر جوری میتونه رقابت کنه.نه تقلب.

دیدگاه خود را بیان کنید