فرمول یک ایران – در مسابقه دوم فرمول یک بریتانیا که سالگرد هفتاد سالگی فرمول یک بود، تیم مرسدس با مشکل تایر روبرو شد و تیم های دیگر به چنین مشکلی دچار نشده بودند که در این مقاله می خواهیم چرایی این موضوع را دریابیم.

هفته پیش در همین پیست، نتیجه ای کاملا متفاوت رقم خورد. اما این هفته، مکس ورشتپن بار دیگر در طول دو فصل 2019 و 2020 تبدیل به اولین نفری شد که طلسم پیروزی های پیاپی خودروی برتر پیست یعنی مرسدس را شکست و ردبولهوندا خودش را در لحظاتی که مرسدسی ها با مشکل تایر روبرو بودند با ایجاد یک حد تعادل و بالانس بین مدیریت تایر ها و تهاجمی بودن در سرعت مسابقه ای خودش توانست پیروزی را به خانه ببرد.

والتری بوتاس و لوئیس همیلتون مسابقه را شروع کردند و به پیشتازی خودشان ادامه دادند اما دور سوم که از راه رسید یک سری علائمی ظاهر شد و آنها فهمیدند که ممکن است مسابقه ای سخت را داشته باشند. تاول هایی روی تایرهای جلو ظاهر شدند و وقتیکه روی تایرهای عقب هم اثرشان را به جای گذاشتند، دیگر کاری از دست کسی بر نمی آمد.

در میانه مسابقه همچنان ردبول مشکلی نداشت و راننده های مرسدس، بخصوص بوتاس حتی تایرهای سخت ترشان نیز تاول زده بود. ورشتپن موفق به مدیریت سرعت خودش و کنترل فاصله ای که ایجاد شده بود کرد و مرسدس ها دور از دسترس باقی ماندند. وقتیکه ردبول دید مرسدس در حال آماده شدن برای به پیت آوردن بوتاس و دادن تایرهای هارد به او بودند، تصمیم گرفتند که چنین کاری را برای مکس انجام دهند و هرگونه چالشی را از سمت مرسدس دور کنند. مکس موفق شد فاصله ایجاد کند و با 11 ثانیه اختلاف نسبت به نفر دوم در مسابقه به پیروزی برسد.

بوتاس پس از مسابقه این تصمیم پیت دوم را زیر سوال برده بود و باور داشت که باید بیرون باقی می ماند اما این مسئله هیچ تغییری را نسبت به ورشتپن ایجاد نمی کرد، کسی که هم برتری سرعتی و هم برتری تایری داشت. این تصمیم حاشیه امن بیشتری را برای والتری ایجاد کرد.

در همین حین هم همیلتون چون کمی نسبت به بوتاس عقب نشینی کرده بود و خودش را درگیر اتفاق خاصی نکرده بود آنچنان از لحاظ تایرها دچار مشکل نشده بود. تمام تلاشش را کرد تا بتواند با این تایرها تا اخر مسابقه برود و حتی پیشنهادش را به تیم داد اما خب چنین امکانی به هیچوجه وجود نداشت که مرسدس بتواند 38 دور روی آن تایرها بزند برای همین مجبور شد که در ده دور پایانی به پیت بیاید و با تایرهای تازه به پیست برگردد و بقیه ماجرا …

لوئیس همیلتون که در دو آخر فرمول یک بریتانیا 2020 لاستیک جلو سمت چپ خود را از دست داد

لاستیک لوئیس همیلتون – فرمول یک بریتانیا 2020

مشکل تایر مرسدس در دمای بالا

این مسئله چیز تازه ای نبود و پیشتر دیده شده بود. در تمرین های روز جمعه فوق العاده داغ مسابقه دوم اتریش و اول بریتانیا دیده بودیم که مرسدس برای رسیدن به سرعت با چالش روبرو شده است. هرچقدر که پیست گرم تر می شد و تایر هم نرم تر می شد و اگر تایر انتخاب شده به عنوان تایر سافت برای آن پیست در نظر گرفته شده بود، اولین تیمی که مشکل پیدا می کرد مرسدس بود.

نه مرسدس و نه پیرلی به طور کامل نمی دانند که چرا این مسئله رخ می دهد اما این مسئله می تواند به احتمال زیاد به این دلیل رخ دهد که داونفورس زیادی که خودروی مرسدس تولید می کند هسته تایر را تحت تاثیر قرار می دهد و حرارت بیشتری را تولید می کند و برای آج ها آن حفاظت لازمه را ایجاد نکرده که در نهایت منجر به بیش گرمایش می شود.

تایرهای مدیوم این هفته، سافت هفته گذشته بودند. تایر سافت بیش از اندازه نرم بود و تقریبا در طول مسابقه از آنها استفاده ای نشد. دمای پیست هم چند درجه ای گرم تر از هفته گذشته بود. اما همین چند درجه بیشتر کافی بودند که مرسدس را به دردسر بیاندازند. داونفورس بیشتر اصولا از سطح تایر حفاظت می کند اما اگر هسته و درون تایر را تحت تاثیر قرار دهد دیگر اوضاع اینطوری رقم نخواهد خورد. شاید این مسئله دلیل ضعف های مرسدس در تمرین ها و حتی مشکل پیش آمده در چرخ جلو سمت چپ هفته پیش را توجیه کند اما مشکل پیش آمده برای تایرهای عقب را به واقع نمی تواند توجیه کند.

لوئیس همیلتون و والتری بوتاس ، تیم مرسدس - فرمول یک بریتانیا 2020

لوئیس همیلتون و والتری بوتاس ، تیم مرسدس – فرمول یک بریتانیا 2020

مدیریت تایر جلو سمت چپ

مرسدس به مانند اغلب تیم های دیگر در این هفته از بال عقب کوچک تری استفاده کرد. با توجه به اینکه داونفورس زیادی که از سال 2017 از زیر این خودرو ها ایجاد می شود، سیلورستون تبدیل به یک پیستی شده که در آن تیم ها نیاز به سطح مقطع کمتری از بال عقب را دارند. هرچقدر که این میزان تولید شده داونفورس از قسمت زیرین خودرو بیشتر باشد، سطح بیشتری از بال عقب بدون تاثیر گذاری روی زمان های ثبت شده در پیست، کم می شود.

کم کردن این سطح برای تایرهای نرم تری که در مسابقه دوم فرمول یک بریتانیا قرار بود مورد استفاده قرار بگیرد، چیز عقلانی به نظر می رسید. این مسئله باعث می شد که خودرو بالانس و تعادل بهتری را داشته باشد و فشار کمتری روی تایر جلو سمت چپ اعمال شود. علاوه بر این، پیرلی حداقل فشار بیشتری را در این هفته اعمال کرد تا بتواند از ساختار تایر حفاظت کند. یک فشار خیلی زیاد 27psi در جلو هم چسبندگی را کاهش داد و هم بارگذاری نیرو را.

در تمرین های روز جمعه اوضاع برای مرسدس خوب به نظر می رسید. حتی وقتیکه دمای پیست بالاتر از 42 درجه سانتی گراد رسید، آنها دور های خوبی برای شبیه ساز مسابقه زدند و به طرز فوق العاده راحتی در تک دور سریعترین تیم بودند. اما بررسی هایی که در دور های شبیه ساز مسابقه روی تایر مدیوم زده شده بود یک سری نگرانی هایی را ایجاد کرده بود. سایش روی چرخ جلو چپ فوق العاده نگران کننده بود. با این فشار و سطح بال انتخابی، دما مهار شد اما این مسئله به قیمت نرخ سایشی انجام شد که شرایط مسابقه ای را شدیدا تحت تاثیر قرار داد.

مکس ورشتپن - فرمول یک بریتانیا 2020

مکس ورشتپن – فرمول یک بریتانیا 2020

اوضاع برای مرسدس نگران کننده و برای ردبول امیدوار کننده است

مرسدس نیاز داشت تا از تایر جلو سمت چپ خودش حفاظت کند و برای شنبه نیز یک سری تغییرات ظریفی را اعمال نمود. در راستای این حفاظت، آنها بارگذاری را روی چرخ های عقب افزایش دادند که با توجه به روز مسابقه دیدیم که چرخ های عقب نیز قادر به تاب آوری نبودند و مقاومت خوبی از خودشان نشان ندادند. حال مرسدس به نقطه ای رسید که در آن هیچ پنجره ای برای بالانس کردن نیرو ها بین قسمت جلو و عقب برایش وجود نداشت.

این چنین مشکلی روی ردبول وجود نداشت یا روی هیچ خودروی دیگری هم وجود نداشت به جز نیکو هالکنبرگ بدشانس. نیکویی که در مرحله تعیین خط در رده سوم قرار گرفته بود مجبور شده بود پس از ظاهر شدن تاول هایی که هر لحظه روی چرخ های عقبش پر رنگ تر می شدند، برای سومین بار به پیت برود که باعث شد از رده پنجم به رده هفتم برود و مسابقه را پشت سر همتیمی خودش لنس استرول تمام کند.

مسابقه بعدی در بارسلونا می باشد که پیش بینی های هواشناسی خبر از یک هوای داغ در پیستی که کار زیادی را از تایرها می کشد و نیازمند یک بالانس و تعادل خیلی ظریف و حساس بین بارگذاری های نیرو روی محور های عقب و جلو هست، می دهند. اوضاع شاید در شرایط مسابقه ای و نه تک دور، برای مرسدس نگران کننده ولی برای ردبول امیدوار کننده به نظر می رسد.

17 دیدگاه

 1. ....

  5

  3

  اسپانیا دیگه c5 رو ندارن (تا جایی که مطلعم)
  و لاستیک c2 میتونه به مرسدس کمک کنه
  ب نظرم این سری مرسدس با احتیاط بیشتری میاد و حتی ممکنه تو کیو۲ مثل این هفته انگلیسِ ردبول ها با هارد سریعترین تایم رو بزنن
  این طوری دیگه ریس رو با هارد شروع میکنن
  و اگه ب مشکل بخورن با دو پیت (یکی مدیوم یکی هارد)ریس رو اداره میکنن چون سرعتش رو خواهند داشت تا با یه پیت اضافه هم با ردبول(احتمالا تک پیت)رقابت کنن
  فقط نمی‌دونم مرسدس واسه اسپانیا چند ست هارد قراره بیاره !

  • a Ferrari lover

   3

   0

   ولی ناموسا چرا تایر ها رو یاد نمیگیرد سایت یه بارم که کار کرد درموردشون
   خب درسته اسپانیا دوباره از سخت‌ترین ترکیب استفاده میشه ولی هم پیست تایر خور تر هست هم اسپانیا گرمتر از انگلیسه
   درمورد تایم زدن با هارد تو اسپانیا امکان پذیر نیست c1 ترکیبی نیست که بشه برای تک دور ازش استفاده کرد

   • ....

    2

    2

    داداش شما ب نظر خیلی خوب بلدی از ست تایر ها صحبت کنی
    C1 سخت ترین لاستیک بین تایر های عادیه لاستیک هارد ۲۰۱۸(یعنی سخت تر از این نداریم و می‌ره تو اینتر و وت)برا اسپانیا سی۲ و سی۳ و سی ۴ میارن که ب ترتیب میشه هارد مدیوم و سافت این هفته لاستیک ها سی۳ و سی۴ و سی۵(لاستیک های دریافت ۲۰۱۸ که همون موقع هم ضعیفترین لاستیک بود و خیلی دووم پایینی داشت) بود
    بر فرض اینکه ردبول با مدیوم (سی۳)تو کیو۲ اسپانیا سریعترین تایمشو بزنه و مرسدس هم که تو حالت عادی ۱ ثانیه سریعتر باشه(که حداقل تو تک دور هست)پس می‌تونه با هارد(سی۲)تایم بزنه
    ب علاوه اینکه مرسدس تو کیو دنبال رده نیست و فقط رسیدن به کیو۳ مهمه که باز هم همون بحث قبلی پیش میاد که مرسدس تو تک دور تو بدترین حالت با لاستیک ی درجه سخت تر هم سرعت ردبول و بالاتر از تیم های دیگه خواهد بود
    (البته اینو بگم که دقیقا و ۱۰۰ درصد اطلاع ندارم که همین ست تایر تو اسپانیا مورد استفاده قرار میگیره)

   • a Ferrari lover

    0

    2

    اولا c1و c2و c3 میارن برو تحقیق کنن من حرف الکی نمیزنم بعدشم c1 دمای مناسبش بالا 110 درجه دمای خوبشونه که بعیده با یک دور به دست بیاد تایر های اسپانیا مثل مسابقه اول انگلیسه(سخت‌ترین ترکیب) پس همه رو مدیوم هستن یه عده رو سافت

   • a Ferrari lover

    0

    0

    تایر های این هفته هم تایر های میانی بود یعنیc2و c3و c4 چرا از رو هوا حرف میزننید

  • محمدحسین

   2

   0

   لاستیکای اسپانیا مث هفته اول انگلیسه اما تو اسپانیا لاستیک هارد خیلی کند خواهد بود و قطعا دو پیت استاپ خواهیم داشت.اما چیزی که داستانو جالب میکنه،اینه که تو اسپانیا برخلاف انگلیس مستقیمی زیاد نداریم؛یعنی پیچا پشت سر هم و البته بلندن که دمای لاستیکارو خیلی بالامیبره هوا هم اگه گرم باشه که عالی.

  • رضا red horse

   1

   3

   مرسدس متوجه شده که با ایجاد دانفورس زیادی تویه پیستهایی با دمایه بالا وهوایه گرم،مشکل اساسی در عمق وهسته لاستیک بوجود میاد،وباعث ایجاد تاول وازبین رفتن لاستیک میشه، ولی مرسدس حتما اینو میدونه که توپیستایی که نیاز به ایجاد دانفورس بالا دارن ،مثله بارسلون،پس احتمال خیلی قوی باتوجه به گرمایه هوا ودمای پیست،بازم این مشکل براشون بوجود میاد،
   اگر اونا دانفورس رو کاهش بدن ،و بخوان لاستیکارو مدیریت کنن،پس تو ریس حتما با بیش فرمانی و کم فرمانی دست وپنجه نرم خواهند کرد…..
   ازاونجایی که لاستیکا برایه همه تولید کمپانیه پیرلی هست،و ازاونجایی که بجز مرسدس هیچ تیمی ازسیستم dasکه مستقیما مرتبط با لاستیکاهستش،من نظرم اینه که احتمال خیلی زیاد سیستم dasتواین وضعیت پیش اومده برایه مرسدس مشارکت بالایی داره و تقصیرکاره
   البته فقط یه احتماله..
   شایدم هیچ ارتباطی به هم نداشته باشن، بالاخره برایه همه روشن میشه که دلیل این اتفاق برایه ماشینایه مرسدس چی بوده….
   اگه مرسدس زود این مشکلشون رو رفع کنن، بازم باید شاهد رقابت یک دو لوییس و بوتاس باشیم…
   امیدوارم دوباره هیجان به f1برگرده ، وشاهد رقابت تیمهایه قدرتمند واسه قهرمانی باشیم،فراری،مک لارن،رنو،ردبول….

 2. Amir Bagheri 4️⃣4️⃣

  2

  1

  یه چند دفعه‌ای که کارگردان، آنبرد همیلتون رو نشون میداد، لوئیس دچار بیش‌فرمانی میشد.
  والا داون‌فورس‌ عقب ماشین مرسدس که کم نیست‌.
  من گفتم شاید همیلتون یه‌خورده تمرکزش‌ کم بوده باشه.
  ولی من لوئیس نیستم که بدونم حال و احوالش‌ تو مسابقه چی بوده.
  در هر حال اشاره‌ای بهش نشد که چرا چند بار عقب ماشین همیلتون لیز‌ خورد و تعادلش رو از دست داد.
  ⬅️ نظر شما چیه؟

  • محمدحسین

   1

   0

   وقتی لاستیک عقب تاول بزنه خب عقب میخواد سر بخوره دیگه.

  • A.K

   1

   0

   اره تو انبوردش اگه دقت میکردی لاستیکه حتی یه دست تحلیل نرفته بود قسمت داخلیش بیشتر از قسمت بیرونیش تحلیل رفته بود و وقتی از پیچ خارج میخوتست بشه خیلی نامتعادل بود

 3. A.K

  2

  1

  شاید برا جذابیت مسابقات باید دنبال تحلیل رفتن لاستیک مرسدس ها باشیم
  ولی من فک میکنم مرسدس از پسش بر بیاد کو کار رو در بیاره و یکی از رانندهاش پیروز بشن
  احتمالا هم از دومدل استراتژی استفاده کنه

  • javad

   0

   1

   سلام
   سوالی کن برای من پیش اومده دقیقا برعکس تیتر هست
   چرا لاستیکهاشون پنچر نمیشد؟!!
   لاستیکای عقب همیلتون توی پیچها و موقع شتابگیری دفورمه میشد، رویه لاستیک موج ورمیداشت، دقیقا حالت قبل از پنچر شدن لاستیکای جلویی که هفته گذشته
   پاره شدن ولی همونجوری پنج شش دور ادامه داد، شاید بیشتر

 4. ایرن

  1

  0

  دوای درد مرسدس فقط احمد منصف هست توی میدون رسالت پشت مسجد. البته اگه دوباره مدیران بجای توهین ها نیان و اسامی رو حذف کنند و ستاره جاش بذارن.

 5. Candis

  1

  0

  سید تو ک ی موتور اسپورتی هستی باس بلد باشی توجیه و ماله کشی ب سبک موتور اسپورتیا رو دیگه! این ک سره تمرین اول گفتی پخش زنده نداریم چون برقامون رفته اصلا قانع کننده نبود و روزای بعد بقول معروف گندش در اومد ک مشکل از رفتن برق نبوده و ایراد کار جای دیگست! مثلا میومدی ی پست فنی از مشکلات سرور میذاشتی با عنوان علت نداشتن پخش زنده این اخره هفته! همه هم قانع میشدن! 😂

 6. KING1357

  3

  2

  با سلام خدمت همه دوستان
  انتظار داشتم لوئیس از بوتاس سبقت بگیره و 1و2 مرسدس رو شاهد باشم ولی نشد و حالم گرفته شد.
  به امید پیروزی در مسابقات آینده

 7. امید نورمحمدی

  0

  0

  با درود خدمت سید بزرگوار
  طبق معمول مطلب بسیار فنی و جالبی از شما خواندم و لذت بردم و نکات زیادی آموختم. ممنونم بابت اینگونه مطالب فنی-تحلیلی که کار میکنید.
  تا جاییکه من میدانم مرسدس از فصل 2018 با تاثیر دما روی عملکرد لاستیک مشکل داشت و برای کاهش آن هم تمهیدی در رینگها اتخاذ کرده بود که از مسابقه آمریکا 2018 توسط فیا منع شد و در آن مسابقه هم دچار مشکلات زیادی شدند و کیمی توانست برنده آن گرند پری شود.(اگر اشتباه نکرده باشم!)
  به هر روی هر ماشینی نقاط ضعف خود را دارد و امکان برتری آن در تمام مسابقات وجود ندارد. حتی در سالی مثل امسال که نعداد پیستها کمتر است و شاهد دو مسابقه در یک پیست هم هستیم این مورد مشهود است.