فرمول یک ایرانفلاویو بریاتوره از مدیران سابق فرمول یک طی اظهار نظری بیان کرد هواداران دلشان نمی خواهد فقط رقابت دو راننده مرسدس را ببینند.

مرسدس از سال 2014 هم قهرمان تیمی و هم فردی را از آن خود کرده است و نه ردبول و نه فراری نتوانسته اند با آنها رقابت کنند و امسال نیز تمام مسابقات را برده اند. توتو ولف اذعان کرد که می داند این روند آنها باعث ایجاد دوستی آنها با تیمی نخواهد شد ولی در عین حال نمی خواهند ثانیه ای به رقبای خود اجازه بدهند که آنها را شکست داده و جایگاه آنها را تصاحب کنند.

بریاتوره بیان کرد که تسلط مرسدس بر تکنولوژی عصر هیبرید مثال زدنی است اما هواداران نبرد بین رانندگان مختلف را می خواهند ببیند. او گفت:

تکنولوژی و دانش بیشتری در فرمول یک برای دستیابی  وجود دارد اما این فقط یک طرف قضیه است. از طرف دیگر اگر نظر من را درباره فرمول یک می خواهید، نبرد واقعی آن است که ببینید کدام یک از راننده ها در پیست گلادیاتور واقعی هستند و کدام یک نیستند! از لحاظ تئوری اگر همه خودرو ها یکسان باشند، مثل GP2 که من و برنی اکلستون آنرا ساختیم و ماشین هایشان یکسان است.

اگر به همیلتون، آلونسو، فتل، ورشتپن و هفت هشت راننده این چنینی ماشین یکسانی بدهید مسابقات فوق العاده ای را خواهید دید و در پایان هر مسابقه فاصله آنها در حد دهم ثانیه است. بله تکنولوژی مهم است اما همیشه روی مهارت های راننده سنگینی می کند که باید درباره آن تجدید نظر شود.

فرناندو آلونسو و مایکل شوماخر

فرناندو آلونسو و مایکل شوماخر

فلاویو ادامه داد:

در فرمول یک دوران ما، در سال های 96/97 ماشین ها خیلی شبیه به هم و موتورها خیلی شبیه به هم بودند و مسابقات فوق‌العاده ای را می دیدیم ولی الان مرسدس را داریم که سال ها عملکرد خوبی داشته اند و بحثی در آن نیست ولی این چیزی نیست که هواداران می خواهند. مردم می خواهند که گلادیاتور ها را مشاهده کنند، می خواهند مبارزه ببینند، می خواهند که رقابت های نزدیک و چرخ به چرخ را مشاهده کنند. بنابراین هرچقدر تکنولوژی بیشتر باشد، ورزش کمتر تماشایی خواهد بود.

28 دیدگاه

 1. javad

  8

  0

  اصلا من نمیفهمم چرا تو این ورزش باید ملاحظات محیط زیستی وجود داشته باشه؟!
  یه زمانی هنوز تکلیف جایگزین موتورهای درون سوز روشن نبود اومدن این داستان هایبرید و kers و باتری رو درآوردن، الان که دیگه آینده خودروهای خیابانی مشخصه و براش هم یه سری جداگانه مسابقات فرمول ای ترتیب دادن، دیگه این فرمول یکو رها کنن برای طرفدارای مکانیک و رانندگی سرعتی و صدای موتورهای وحشی حجم بالا

  • a Ferrari lover

   2

   13

   خب ببخشید مگه شما ادعا نمیکنید فرمول یک پرچم تکنولوژی و اینهاست اینده ماشین ها هم همین ماشین های هیبرید هست و ماشین های فرمولE
   یه مسابقه فرمول Eبه صد تا * بوتاس و همیلتون می ارزه

   • بیژن

    5

    2

    شما برو همون فرمول E رو ببین چیکار به فرمول وان داری ؟
    اره خوب هر وقت فراری ببره رقابت ها جذابه و گرنه جذابیت نداره
    آقای رضا عظیم مدیر داخلی مدیر فنی محترم سایت فقط بلدی طرفدار های مرسدس رو سانسور کنی و بهشون تذکر بدی ؟؟؟!!
    طرفدار های فراری آزاد هستن هرچی بگن ؟

   • بهزاد زمانی

    7

    2

    اگر جای مرسدس، فراری بود بازم از این حرفها میزدی؟

  • Mehryar Salehi

   3

   0

   دقیقا! خیلی از قوانین توی فرمولا وان بنظرم تحت تاثیر شرکتهای خودروسازی هست تا روسای خود ورزش.
   جالبه که امریکا با بالاترین استانداردهای محیط زیستی برای خودروهاش و بازار مورد نظر تمام خودروسازها، زمانی که فرمولاوان رفت سراغ هیبرید، موتورهای ایندی و نسکار رو که هیبرید نبودن، با یک قرارداد چندساله تمدید کرد چون ورزش، شو و جلب مخاطب در اولویته براشون…این رسالت پیشرو بودن تو تکنولوژی رو میشه از طریق مکانیکی، بخشهایی که بیشتر قابل انتقال هستن به ماشینهای خیابانی مثل تعلیق و گیربوکس و ترمزها، برآورده کرد.یا حتی خود موتورها…بیوفیوئل بحثی هست که از خودروهای برقی، آلایندگی کمتری هم دارن اما چون سرمایه گذاران بزرگ سراغش نرفتن، فعلا زیاد بهش توجه نشده…با این اوصاف چرا باید آینده فرمولاوان بشه الکتریکی؟

   فکر کنم اول باید منتظر باشیم تا آلایندگی کلی خودروهای برقی پایینتر از خودروهای هیبریدی بیاد، بعد درباره تاثیرات زیست محیطیش هیجان زده بشیم.با یه سرچ ساده درباره carbon footprint و قیاس آلایندگیشون در طولانی مدت (از زمان تولید تا عمر مفید و بقایای خودرو از رده خارج شده) متوجه میشیم که شاید این EV ها بهترین راه حل محیط زیست نباشن.

 2. Amin

  9

  2

  اگه یه تیم دیگه در حد مرسدس میبود الان چهارتا راننده برا برد رقابت میکردن
  فرمول یک دوباره جذاب خواهد شد فقط زمانیکه مرسدس نخواد رقابت کنه
  وگرنه تا زمانی که مرسدس تو مسابقات باشه تیمای دیگه خواب قهرمانی رو هم نخواهند دید

 3. بیژن

  6

  2

  اون موقع ها رقابت قهرمانی به یه علت نزدیک بود مقدار دوام پایین بود اکثر ماشین ها بالای ۵ یا ۶ بار خرابی داشتن طول فصل ،وقتی تو یه مسابقه چند تا ماشین برتر خراب بشه خوب معلومه ماشین های دیگه رقابت نزدیکی داشتن .
  چرا به تیم های دیگه فشار نمیارید که ماشین بهتر بسازن ؟؟!!!
  یه کار دیگه کنید میخوایین مرسدس کل ماشین ها رو تامین کنه ؟
  رقابت یعنی همین هر تیم کار کنه بهترین خودرو رو بسازه ،نه اینکه گریه کنن مرسدس خوبه حال نمیده به طرفدار ها ،واسه طرفدار های مرسدس خیلی هم لذت بخشه قدرت تیم و راننده شون رو میبینن ، بقیه خودشون رو برسونن به مرسدس اونوقت رقابت چرخ به چرخ خواهیم دید .
  یه سوال دارم از طرفدار های فراری و ردبول بی سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵ برای فراری و ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳ برای ردبول شما ها ناراحت بودید که تیمتون اینقدر قدرت داره ؟ !!!
  اون موقع رقابت یکم بود چون تیم های رقیب هم خوب عمل میکردن و تو بعضی پیست ها میتونستن اذیت کنن تیم اول رو ، مثل پارسال که نیم فصل دوم فراری سه تا مسابقه و ردبول ۲ تا رو بردن ،وقتی بتونن تیم های دیگه حداقل نصف مسابقات رو ببرن خودبه خود رقابت جذاب میشه . باز همه اینا بر میگرده به تیم های دیگه که ماشین پر قدرت بسازن نه مرسدس

  • ّFerrari

   4

   6

   چقدر ساده !
   بقیه تیما خودشون رو به مرسدس برسونن !
   خیلی هم عالی چقدر عجیبه به ذهن بینوتو و هورنر و زک براون ، … نرسیده که باید خودشونو به مرسدس برسونن.

   • Mahmood.gh

    5

    1

    خب اونا نمیتونن خودشون برسونن مشکل مرسدسه؟
    بیان ی تیم ضعیف کنن چون بقیه درتوانشون نیست باهاش رقابت کنن؟

   • بیژن

    4

    1

    چیز عجیبی گفتم FERRARI? !!
    نگفتم به ذهنشون نرسیده و در حال حاضر راه رسیدن بهش رو اشتباه دارن میرن .
    از نظر شما یعنی مرسدس نباید پیشرفت کنه لابد ؟ و درجا بزنه تا تیم شما برسه به مرسدس
    اختلاف امسال مرسدس در این حد نصفش بخاطر عقب گرد ردبول و مخصوصا فراری هست . ماشین پارسال رو دست نمیزدن میاوردن از این ماشین بهتر بود .

 4. ّFerrari

  0

  1

  ادمین محترم پخش زنده ندارید ؟!

  ——
  سلام .. مشکلاتی برای پخش داریم، اگر حل بشه از طریق کانال تلگرامیمون اطلاع رسانی می کنیم.

 5. mahyar

  2

  1

  خوب این روند گشت و گذار روی تکنولوژی جدید باعث شده که خودرو هایی شهری جدید هم از این تکنولوژی ها بهره ببرن .
  این که تیم های باید جوری رفتار کنن که هوای محیط زیست رو داشته باشن و رقابت تیم ها برای رسیدن به ی قدرت موتور خوب در کنار آلایندگی کم یا بازده مناسب باعث میشه تا تکنولوژی های دیگه وارد رقابت بشن و پیشرفت کنن و پیشرفتشون روی خودرو های شهری هم اجرا بشه . که باعث میشه اون هوایی که نفس میکشیم هم تمیز تر بمونه .
  ولی خوب من خودم به عنوان ی فراری فن الان که تیممون اوت تشریف داره و به لطف پنچر کردن ها و اشتباهات راننده های جلویی سکو میگیریم .
  میخواستیم ماشین بهتری بسازیم . یا وقتی دیدیم به موتور گیر دادن حداقل موتور رو ی کاریش میکردیم . خدا وکیلی این که فراری نتیجه نمیگیره تقصیر مرسدس نیست .
  این که ردبول اون نتیجه ای که باید رو نمیگیره هم به همین ترتیب .
  پس به احتمال زیاد باید تا 2022 صبر کنیم . یا این که معجزه ای رخ بده و فراری با ی آپدیت موتور بتونه دوباره مطرح بشه .

  • ALEX-ALBON

   0

   4

   آقا من این و قبول دارم اما خداییش این تکنولوژی و پیشرفت و برای ماشینهای توشهری روی فرمولeوفرمول2 و مسابقات جی تی پیاده کنن نتیجشم بهتر میگیرن اگه واقعا برای پیشرفت و بهره وری بهتر برای مصرف پایین تر برای ماشینهای درون شهریه نه اعمال کردن این قوانین برای ف1 ک مثلا قراره بالاترین سطح مسابقات موتور اسپرت در جهان باشه ک فقط هم یک تیم از تکنولوژی کامل این طرح از همون اول برخوردار بوده.. ب نظر من اینا اومدن با این کارشون جلوی قهرمانیهای پیاپی فراری رو بگیرن تا کمی هیجان ب فرمول1 اضافه کنن یهو ازین طرف بوم افتادن حالا نمیدونن با مرسدس چیکار کنن.. چون چیزی ک ما شاهدیم کمپانیهای بزرگ خودروسازی دنیا از جمله فراری و مک لارن و رنو و آلفا رومئو و اصلا از نظر دانش فنی هیبرید 100 سال با مرسدس فاصله دارن و اصلا حتی نزدیک مرسدس هم نیستن
   فیا نباید یک طرفه دست ب چنین انقلابی برای فرمول1 میزد ک نتیجش از قبل ب نفع یک تیم کاملا مشخص بود
   الانم نمیتونن جمعش کنن.. موندن ک چیکار کنن تا دوباره فرمول1 فقط بتونه نزدیک بشه ب همون دوران رقابتی بودنش.. چون برگشت ب اون رقابت نزدیک اون زمان -در عصر حاضر کاری نیست که از این فیا بر بیاد.

   • Mohammad44

    0

    2

    داداش اشتباه زدی فراری هایپرکاری مثل لافراری و همچنین سوپرکاری هایپرکار مانند به نام sf90 ساخته مکلارن هم هایپرکاری به نام پی وان ساخته که اینا زمان ساختشون هیولایی بودن واسه خودشون(حدود 2013) و هنوز هم هستند. البته اس اف 90 برای سال گذشته هست
    یه مثال دیگه می زنم پورشه 918 رو تقریبا هیچ ماشینی تو درگ نبرده بس که خوبه به جز بوگاتی شیرون

   • ALEX-ALBON

    0

    0

    عزیزم محمد جان میدونم.. منم موافقم با شما- کی این موضوضوعاتی ک اشاره کردید و نمیدونه؟
    بنده هم دارم میگم که از نظر تکنولوزیه هیبرید در مسبقات فرمول1 فاصلشون زیاده
    متوجه منظورم هستی؟ چی میگم
    بااین سیستم تو مسابقات فزمول1 خیلی طول میکشه تا تیمهای دیگه بتونن خوشون و نزدیک مرسدس کنن.

  • Silver Arrows

   9

   1

   زمان جنگ جهانی دوم آمریکایی‌ها بمب‌افکن‌هاشون رو‌ که گلوله ضدهوایی می‌خورد بررسی و تصمیم‌ گرفتن نقاطی که بیشتر گلوله می‌خورن رو‌ مقاوم‌تر کنن و‌ زره پوششی نقاطی که کمتر گلوله نمی‌خورن ‌رو سبک‌تر کنن.
   اما نتیجه کاملاً برعکس شد و آمار سقوط‌ هواپیماهاشون بالا رفت. دلیل؟ چون اونها داشتن هواپیماهایی رو‌ بررسی‌ می‌کردن که موفق‌ به بازگشت شده بودن نه هواپیماهای سقوط کرده رو. در واقع این هواپیماها چون‌ گلوله به نقاط بخصوصی‌ نخورده بود باعث شده بود سقوط ‌نکنن و‌ اون نقاطی که گلوله خورده بود باعث ‌سقوط ‌نمی‌شد. از اون مقطع، روش‌شون‌ رو‌ تغییر دادن.

   نکته اخلاقی: با دقت ببینید… روشتون رو تغییر بدید! و خودتون رو!

 6. Mrzih93

  7

  0

  برام جالبه که تیمی باپیشینه ای مثل فراری هف هش ساله داره چیکار میکنه که هنوز نتونسته ماشینی درسطح مرسدس بسازه دوس دارم مهندساشونو تو تالار افتخارات تیم حبس کنم تابلکه بخودشون بیان😉

 7. get f... up SEB

  0

  0

  سید ببخشید مگه پخش زنده ندارین دیگه

  —–
  سلام .. مشکلاتی برای پخش داریم، اگر حل بشه از طریق کانال تلگرامیمون اطلاع رسانی می کنیم.

 8. Dr!fter

  1

  1

  نتایج یکطرفه نه به دلیل حضور مقتدرانه مرسدس بلکه بدلیل سردرگمی و عملکرد ضعیف دیگر تیمهای مدعی در مسابقات است وگرنه در سالهای عصر هایبرید فرصت کافی برای پیشرفت وجود داشت

 9. Sina

  5

  0

  مرسدس باهوشه مهندسای عالی داره بقیه تیم ها هم اگه عرضشو دارن عین مرسدس باشن مثل فراری که بودجش از مرسدس خیلی بیشتره ولی تو پیست گند میزنه

 10. Mehryar Salehi

  3

  1

  به به! فلاویو و این حرفها؟ چقدر خوب واقعا!
  بله استاد، طرفدارا علاقه ایی به دیدن برتری مرسدس ندارن، بیشتر ترجیح میدن رقابتهایی رو دنبال کنن که ماشین پیشتاز بصورت غیرقانونی لانچ کنترل و ترکشن کنترل داره یا مسابقاتی که یه راننده ایی دلاورانه خودش رو میکوبه به دیوار تا راننده دیگه بتونه قهرمانی بگیره!

  ایشون جوری نظر میده انگار طرفداران تو خلا به سر میبرن و فراموش کردن قانونی نبوده که این آقا نشکنه برای بدست آوردن برتری به ناحق.

 11. Majid

  0

  0

  مشکل این قضیه اینه اگه قرار باشه همه ماشین ها یکسان باشند،نقش خودروسازها این وسط چی میشه؟ بعد چه فرقی می کنه یک تیم خودش بسازه یک تیم فقط بخره؟ به نظرم اگه این اتفاق بیوفته کلا خودروسازهارو بفرستن خونه یه شرکت مستقل همرو بسازه بده راننده ها تا رقابت بیشتر بشه. به جای اینکار، جلوی تیم هایی که خودشون سازنده نیستند رو بگیرند تا فقط غول های خودروسازی باهم رقابت کنند و اجازه کپی برداری هم ندن مثل رسینگ پوینت امثال که مرسدس صورتی آورده. مشکل فرمولا وان نبود غولهای صنعت خودروسازیه. پورشه، بی ام و، لامبورگینی، تویوتا، فورد، شورولت و بسیاری از خودروسازان که دیگه پاشونو تو این ورزش نمیذارن چون تیمهایی هستند که همه چیز رو می خرند. حتی تیمی مثل مکلارن هم سعی نمی کنه خودش بسازه نتیجش میشه مرسدس که بیشتر از یک قرن تجربه ساخت خودرو همه رکوردهارو نابود می کنه.

دیدگاه خود را بیان کنید