نیکولاس لطیفی (نیکلاس لطیفی) راننده ای با ملیتی کانادایی و با رگی ایرانی بوده که در حال حاضر با تیم ویلیامز در مسابقات فرمول یک حضور دارد. با اینکه از زمان حضور نیکولاس در فرمول دو با او آشنایی و ارتباط بسیار نزدیکی را داریم اما حضور او در بالاترین سطح مسابقات باعث شد تا توجه بسیاری از رسانه ها به او جلب شود.

برخی ناهماهنگی ها و البته شرایط نامساعد جهانی باعث شد تا در انجام این مصاحبه به صورت تصویری، تاخیری صورت گیرد اما در نهایت پس از مسابقه مجارستان با استراحت یک هفته ای تقویم فرمول یک، موفق به انجام این مهم شدیم. در ادامه شما را به خواندن این مصاحبه جذاب با نیکلاس لطیفی عزیز دعوت می کنیم.

نیکولاس لطیفی: از یک خانواده موتوراسپورتی نیامدم

نیکولاس لطیفی علاقت برای مسابقه دادن از کجا اومده؟

علاقه من یک دفعه ای و از یک ناکجایی اومد، من کلا از یک خانواده با اصالت موتوراسپورتی نیومدم.

من همینطوری یک بار عشقی پیش اومد که برم پیست کارتینگ، خیلی خیلی بهم حال داد. به طور ذاتی توش خیلی خوب هم بودم. یک بار که مسابقه دادم، از اونجا به بعد بود که دیگه عاشق شدم و هی بیشتر و بیشتر درگیرش شدم و شروع به رقابت کردن در سطح های بالا کردم.

کی بیشتر از همه تا به اینجا برسی، حمایتت کرد؟

خب میدونی حمایت خانواده مهم ترین چیزه، البته که افراد خیلی زیادی بودند توی این راه نزدیکم بودند و بهم کمک کردند. ولی توی شرایط سخت همیشه حمایت خانواده باعث می شد که ادامه بدم.

نیکولاس لطیفی - راننده کانادایی ایرانی فرمول یک در تیم فرمول یک رنو

نیکولاس لطیفی

شخصی ناشناس در زندگی نیکلاس لطیفی

هیچوقت لحظه ای برات پیش اومد که بگی دیگه وقتشه بیخیال بشم و جمعش کنم یا اینکه کلا این ذهنیت رو داشتی که هرچی که پیش میاد بازم ادامه میدی؟!

نیکلاس لطیفی :

مطمئنا لحظاتی بود که من شک و تردید پیدا کرده بودم که آیا به هدفم که فرمول یک هست می رسم یا خیر که فکر می کنم این مسئله عادی توی ورزش و حتی خود زندگی باشه.

الان هم فوق العاده خوشحالم که از این لحظات سخت عبور کردم و ادامه دادم و در نهایت رسیدم به اینجا که خیلی به خاطرش الان شکر گزارم.

آیا کسی خارج از حلقه خانوادت بود مثلا مربی یا رفیق خاصی که حمایتت کرده باشه؟

آره، نمیخوام اسمش رو ببرم چون دوست نداره اسمش برده بشه ولی من از همون اول کار خودم یک مربی رانندگی داشتم که بخش بزرگی از فعالیت های من بود و منو قانع کرد که برم مسابقه بدم و از اول ماجراجوییم با من بود و ازش خیلی ممنونم.

ترجیح فرمول یک به نسکار و ایندی کار

با توجه به اینکه ایندی کار و نسکار توی آمریکای شمالی محبوبیت بالایی داره، تو چرا فرمول یک رو انتخاب کردی و اصلا علاقه ای به مسابقات موتور سواری مثل موتوجی پی داری؟

اول قضیه موتوجی پی رو بگم، من شخصا به خودم روی یه چیز دوچرخ اعتماد ندارم، برای همین یه چیز چهار چرخ رو انتخاب کردم.

وقتیکه من شروع کرده بودم به کارتینگ و مسابقه دادن، فرمول یک به عنوان بالاترین رده موتوراسپورت و با شکوه ترین بود، برای همین به محض اینکه من رانندگی کردن یاد گرفتم بلافاصله تصمیم گرفتم که این مسیر رو دنبال کنم و برای مسابقه دادن برم اروپا، برای همین صادقانه هم بخوام بگم نسکار و ایندی کار هیچوقت در نظرم نبودند.

نیکلاس چه سرگرمی های دیگه ای خارج از مسابقه دادن داری؟

من کلا آدم ورزشکاری بودم و قبل از اینکه وارد مسابقات بشم ورزش های دیگه ای رو هم کار کردم.

بستکبال، تنیس حتی موقعی که خیلی سنم کمتر بود فوتبال هم بازی می کردم. به جز اینا مثل هر بچه ای دیگه البته الان دیگه بچه نیستم، بازی های رایانه ای می کردم و با دوستام و خانوادم هم وقت می گذروندم.

آنتونیو فوکو ، چارلز لکلرک و نیکلاس لطیفی - مسابقه اول فرمول دو اتریش 2017

آنتونیو فوکو ، چارلز لکلرک و نیکلاس لطیفی – مسابقه اول فرمول دو اتریش 2017

نیکولاس لطیفی مشکلی با پروتکل های بهداشتی ندارد

نیکولاس ، اگر راننده مسابقه ای نمی شدی، چه حرفه ای رو دنبال می کردی؟

اگر راننده نمی شدم، می رفتم دانشگاه اقتصاد و بازرگانی می خوندم، در واقع وقتیکه داشتم دبیرستان خودم رو تموم می کردم، چنین مسیری رو داشتم طی می کردم. برای همین احتمالا چنین شغلی رو انتخاب می کردم و وارد تجارت خانوادگیمون با پدرم می شدم.

اولین سال حضورت با ویروس کرونا همراه شد، این مسئله از لجاظ جسمانی و روانی چه تاثیراتی رو روت گذاشت و شرایط قرنطینه رو چطور طی کردی؟

فک کنم از لحاظ جسمانی خیلی کمک کرد، چون من وقت بیشتری داشتم تا تمرکز خودم رو روی تمرینات مختلف جسمانی قرار بدم که خیلی خوب بود ولی خب مطمئنا به خوبی واقعا رانندگی کردن نبود. برای همین وقتیکه آدم بر می گرده دوباره داخل این ماشینا، یک دفعه بدن شوکه میشه.

از لحاظ روانی هم مطمئنا اوقات تلخ زیادی رو ایجاد کرده بود، اینکه بخوام از لحاظ روانی آماده و متمرکز باشم تلاش کردم که توی خیلی از مسابقات مجازی شرکت کنم که خیلی به نظرم مفید بود و فکر می کنم که من تنها راننده ای نبودم که چنین کاری رو کردم. بنابراین خیلی مهمه که اون طرز تفکر مسابقه ای رو حفظ کنیم.

اون تیکه آخر سوالت چی بود؟ آها، ببین کلا با قضایای قرنطینه و فاصله گذاری اجتماعی، من بیشتر توی خونه خودمون توی کانادا برای چند ماه بودم و در واقع یک طورایی هم خوب بود چون من تونستم با خانوادم یک خورده وقت بگذرونم. حالا هم که دارم میرم برای مسابقه دادن و قوانین و روند های جدیدی که هست برای همه هستش و تا موقعی که باعث مسابقه دادن میشه من موردی باهاش ندارم.

ورود به فرمول یک، بهترین روز نیکلاس لطیفی

بدترین روزت به عنوان راننده اتومبیلرانی چه روزی بود و چه تاثیری روت گذاشت و چطور تو رو به یک فرد و راننده بهتر تبدیل کرد؟

نیکلاس لطیفی :

خیلی سخته که مثلا بخوای به یک روز اشاره کنی، چون میتونی به چندتا مسابقه خاص اشاره کنی که بعد از مسابقه اون نتایجی که می خواستی رو نگرفتی یا مثلا یک اتفاق بدی افتاد یا مثلا یک اشتباه بزرگ کردی. کلا بذار اینطور بگم، مثل چنددقیقه پیش که گفتم یک سری لحظاتی بودن که آدم به شک و تردید می افتاد که به هدفش می رسه یا نه.

برای همین نمیتونم به یک روز خاص اشاره کنم ولی چیزی که هست اینه که آدم باید به این چیزا غلبه کنه که اینجا سخت کوشی خیلی مهم میشه.

مطمئنا امیدواریم که بهترین روزت در آینده رقم بخوره ولی تا الان به نظرت کدوم روز توی این ماجراجوییت بهترین بوده؟

مطمئنا برای من، بهترین روز روزی بود که من قرارداد فرمول یک خودم رو امضا کرده بودم. چون لحظه رسیدن به رویایی بود که من از موقعی که اتومبیلرانی رو شروع کرده بودم، منتظرش بودم. یه ماجراجویی و مسیر طولانی بود که به اینجا برسم.

به جز این، سال قبل من توی فرمول2 هم لحظات نابی رو داشتم، اینکه اولین مسابقه فیچر خودم رو برده بودم و بعدش هم برد های بعدی از راه رسید و بنابراین از لحاظ مسابقه ای، این دوران فرمول2 و امضای قرارداد فرمول یک و همینطور تجربه تمرین اول (فرمول یک) سال قبل توی گرندپری خونگی من یعنی کانادا هم قرار می گیرند.

نیکلاس لطیفی - فرمول 2 بریتانیا

نیکلاس لطیفی – فرمول 2 بریتانیا

آقای لطیفی و ایران

نیکولاس تا الان به ایران اومدی؟ اگر نیومدی، دوست داری در آینده به ایران بیای؟

در واقع من تا الان به ایران نیومدم ولی مطمئنا جایی هستش که من خیلی کنجکاوم که بالاخره یه روز برم ببینمش، چونکه ایران بخشی از اصالت و میراث من هستش.

میتونی فارسی حرف بزنی؟

نه متاسفانه من نمی تونم فارسی حرف بزنم، بابام میتونه فارسی حرف بزنه و هیچوقت توی خونمون که داشتیم بزرگ می شدیم این نیاز دیده نمی شد که مجبور باشیم فارسی صحبت کنیم.

بعضی ها میگن برای اینکه راننده مسابقه ای خوبی باشی، باید مکانیک خوبی هم باشی؟ دست به آچار هستی یا نه؟

نه خیلی، من می تونم یه سری کارای عادی و اولیه رو انجام بدم. مثلا برم پیست کارتینگ، تایرها رو بزارم و فشارشون رو اندازه بگیرم و از این کارای اولیه و عادی. بنابراین من میتونم شاید از پس خودم بر بیام ولی خب از لحاظ مکانیکی آنچنان وفق پیدا نکردم.

به چالش کشیدن جورج راسل در تیم فرمول یک ویلیامز

به جورج راسل به عنوان هم تیمیت چه امتیازی رو میدی؟

مطمئنا من به جورج نمره خیلی خیلی بالایی رو میدم. عملکردش توی رقابت های پایه ای و دستاوردهایی که به دست آورد توشون که دیگه خودش گویای همه چیز هست!

تا الان هم توی همین زمان محدودی که توی فرمول یک بود، تحسین افراد خیلی زیادی رو برانگیخت. برای من هم، جورج یک مرجع خیلی خوبی هستش که در مقابلش رانندگی کنم و ازش چیزایی رو یاد بگیرم و در نهایت امیدوارم که بالاخره در یک نقطه ای جورج رو تحت فشار قرار بدم و به چالش بکشمش.

انتظارت برای این فصل و فصل بعد چیه؟ هدف گذاری خاصی کردی؟

اول و مهمتر از همه اینه که باید توی هر مسابقه و تمرینی که انجام میدم تا جایی که ممکنه یاد بگیرم و توسعه پیدا کنم.

پیشرفت کردن و همیشه بهتر شدن توی فرمول یک، مهمترین نکته هستش. از لحاظ نتیجه ای هم مطمئنا باید با اهداف و جایگاهی که تیم داره واقع نگر باشم. توی همون اوایل فصل بود که فهمیدیم کجای کار نسبت به بقیه قرار داریم و حتما هنوز فرصت های زیادی برای بهتر شدن و نزدیک تر شدن به رقبا توی میانه جدول وجود داره.

نیکولاس لطیفی

نیکولاس لطیفی

لوئیس همیلتون قهرمان احتمالی فرمول یک 2020

فکر می کنی که کی امسال قهرمان جهان میشه؟

نیکولاس لطیفی :

من احتمالا فکر می کنم که لوئیس همیلتون قهرمان میشه، آخه اون ماشین مرسدس هنوز نسبت به بقیه ماشین های حاضر داخل پیست دست برتر رو داره، عملکرد و رزومه لوئیس هم خودش گویای همه چیز هست و احتمالا میره برای هفتمین قهرمانی جهان.

برای بچه هایی که می خوان مسیری که تو طی کردی رو طی کنن چه نصیحت هایی داری؟

میخوام بگم که خیلی خیلی سخت کار کنید و سخت کوش باشید. مسابقات اتومبیلرانی یک ورزش خیلی خاصی هستش از این نظر که چیزای زیادی هست که از همه لحاظ تحت کنترل شما نیست.

اگر شما واقعا نسبت به چیزی علاقمند هستید، باید سخت کوش باشید و حتی توی لحظات سخت هم تسلیم نشید و پشتکار داشته باشید.

نیکولاس لطیفی

نیکولاس لطیفی

اصالت نیکولاس لطیفی

سوال اخر هم ازت بپرسم، یه چندتا کلمه به کار می برم و اونا رو در یک کلمه وصف کن:

سر فرانک ویلیامز = اسطوره

ژیل ویلنوو = احتمالا دوباره بگم اسطوره ولی بهش بیشتر یه جنبه ابرقهرمانی میخوره

قهرمان جهان = همیلتون

ایران = اصالت، اصالت من

کانادا = خونه من

ممنون ازت نیکولاس، ما مردم ایران تمام حمایت لازم رو ازت می کنیم و در تمامی لحظاتت کنارت هستیم، موفق باشی.

21 دیدگاه

 1. Abbas

  7

  5

  لطیفی❤❤❤❤❤❤❤❤❤

 2. salaherudite

  6

  3

  Good luck man . The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams . We are waiting for good news 😉🌹

 3. |ZXE-LECLERC16|

  12

  0

  ممنون از فرمول یک ایران!
  و البته جناب نیکولاس لطیفی
  یه سوالی هست همش تو ذهنمه:
  شما آیا با تیمای فرمول یک مثلا توروروسو(آلفا تائوری)یا مکلارن یا خلاصه یه چند تا تیم ارتباط دارید یا نه؟
  چون بعید میدونم این مصاحبه بدون هماهنگی ویلیامز انجام شده باشه

  • سید علی حسینی

   14

   1

   ارادت، کلا تمام این چیزها با هماهنگی تیم ها اتفاق میفته…

   • SADEGH 16

    12

    1

    داداش شما که دستتون تو کاره، یه هماهنگی با فراری بکنین ،بهشون بگین بهونه بگیرن بگن ما پامون درد میکنه نمیتونیم تو بقیه گرند پریا شرکت کنیم.حداقل خیال مای طرفدار راحت باشه ماشینای قرمز نیستن😁😁

 4. sebastian

  15

  0

  موفق باشی و ایشالا به اونچه که حقته تو فرمول یک برسی.سلام مارو به سب برسون 🤗☺

 5. a Ferrari lover

  5

  2

  یه چند تا چیز جالب گفته بود مثلا اینکه به خودش رو یه چیز دوچرخ اعتماد نداره
  دوم اینکه گفت اون زمان که من کارتینگ بودم فرمول یک بالاترین رده موتو اسپرت بود یه جوریه انگار دیگه الان نیست البته شایدم واقعا دیگه نباشه

 6. alireza_h

  0

  18

  راننده‌ای که عشق موتور نداشته باشه، جسارت لازم برای رسیدن به اوج رو نخواهد داشت!

  قدرت ریسک‌پذیری اصلا با موتور سواری سنجیده می‌شه

 7. Nima

  13

  8

  سلام. با تمام احترام برای یک راننده حرفه ای خواهش میکنم فردی رو الکی بزرگ نکنید برای ملت ما. ایشون مطمئنن راننده حرفه ای هستن که به اونجا رسیدن و البته پولدار مثل اکثر راننده ها.
  ولی خودشون هم قبل این صحبت ها گفته بود من خودم رو ایرانی نمیدونم و کانادا خونه من هست و به کانادا افتخار میکنم. حالا اینکه فعلا تو چشم نیست و حمایت مردم ما براش مهم شد؟ والا این درست نیست.
  کاش مصاحبه حرفه ای میکردید و حرفی از ایران و احساسش نمیکردید.
  خود طرف گفته قبلا به کانادایی بودنم افتخار میکنم. کارش هم درسته چون اینجا نبوده و تو اونجا رشد کرده و از امکاناتش استفاده کرده ولی برای ما جالب نیست خودمون رو بهش بچسبونیم.

  واقعا ما تو سالیان اخیر انقدر بی کس و گوشه گیر شدیم تو دنیا. چه پتانسیل ها و استعداد هایی که برای جبر جفرافیایی نیست شد. بد بلایی سر این کشور اومد تو چهل سال اخیر.

  امیدوارم نظر من رو منتشر کنید حتی به عنوان نظر شخصی یک نفر ببینید.

 8. Aminem

  5

  2

  مصاحبه ی خیلی خوبی بود 👌🏻
  امیدوارم اتفاقای خوبی براش رقم بخوره. ✌️

 9. Mohammad44

  5

  0

  دمتون گرم بابت این مصاحبه و خسته نباشید

 10. ALO

  4

  1

  سوال ها خوب و سنجیده بود مرسی واقعا درک نمیکنم چرا بعضی دوستان سر قضیه کانادایی بودش مشکل دارن این آقا از کوچیکی اونجا بوده و بزرگ شده و ایرانم ندیده و کانادا یه مسابقه تو تقویم هم داره که این مورد میشه چشم پوشی کرد

  • Siamak

   9

   5

   اخوی کسی با کانادائی بودن نیکولاس مشکلی نداره ، بحث این بود که زورکی طرف رو به ایرانی بودن پیوند نزنند !
   اگه ترکیه طی سالها اصرار تونسته به جامعه بین المللی و مخصوصآ اتحادیه اروپا بقبولانه که بخاطر اون 5% خاکش که وصل به اروپاست کشور اروپائی محسوب بشه ؟! لطیفی هم بصرف نام فامیلی ایرانی اش میتونه ایرانی بحساب بیآد ، بدون اینکه اصلآ این مملکت رو دیده باشه ، زبونشو بدونه و با فرهنگ و مردمش کوچکترین آشنائی داشته باشه !… چه اصراریه که طفلک تو رو دربایستی گذاشته بشه که اصالت خودشو ایرانی معرفی کنه ؟ در حالیکه قبلآ صرحتآ اعلام کرده که یک کانادائیه و با پرچم کانادا مسابقه میده .

   • Jingooz

    2

    0

    نفرمایید جناب!
    ما هستیم که باید دست هموطن رو تو غربت بگیریم…
    این ماییم که باید از استعدادهای بومی ولو اسیر درچنگال غرب و شرق ، حمایت کنیم
    ایشون با کمک امثال ما میتونه چوب پرچم ایران رو‌ توی سرزمین غریب محکم بکوبه و سری تو سرها دربیاره…
    به امید روزی که تمامی استعدادهای اتومبیل رانی تو پیست آزادی خودمون پشت سمند و تیبای تمام ایرانی ( البته موتور تقویت ) کاپ قهرمانی بالای سر ببرند..
    ممنون از سایت خوب فورمول یک ایران با حمایتهای به جاش…

  • Nima

   1

   1

   دوست من شما مثل اینکه متوجه منظور من نشدید.
   مثل این بچه محل بچگی های من که پونزده سال ندیدمش الان مثلا دانشمند شده من برم خودمو بچسبونم بهش بگم با این رفیق بودم به خودمم افتخار کنم. در عمل هیچ وجه جالبی برای من نداره. بعد هم این همه ورزشکار دو رگه هستن. شما تو فوتبال میبینی همین نسخه های ایرانیشون وقتی هیچ جایگاهی تو تیم ملی کشور اول ندارن یا سنشون بالا میره میوفتن دنبال ایران. که من با این قضیه مشکل ندارم. چون آقایان جوری رفتار کردن که این نتیجشه الان. مطمئنن اگر جاها برعکس میشد الان اون ایران رو ول نمیکرد.
   کل صحبت این آویزون شدن بود که جالب نیست.

 11. NavasaN

  4

  1

  گراتزی رگاتزی فرمول یک ایران

 12. Amir5

  3

  0

  دمتون گرم عالی بود فقط یه چیزی میتونین که با فتل هم صحبت کنید تا ماطرفدار ها از اوضاع راننده و استراژدیست و مکانیک جید فراری خبر دار شویم

  • محمد جواد سلیمانی

   3

   0

   داداش فتل با فراری به هیچ جایی نمیرسن
   اصلا نمیگم هیچ کدوم ضعیفن ولی… کاملا مشخصه هدف اصلی تیم لکلرک هستش و زیاد علاقه ای به سباستین ندارن
   به نظرم ردبول یا ریسینگ بهترین گزینه ها برا فتل هستن

 13. ....

  1

  0

  یادمه قبلا گفته بود ارتباط خاصی بین خودش و ایران وجود نداره
  البته حداقل برای خودم تفاوتی نداره چرا که دیدگاهم صرفا معطوف به توانایی راننده ها تو رانندگی میشه و ترجیح میدم برترین راننده های جهان رو تو گرید فرمولا وان ببینم و بودن یه ایرانی بی استعداد هیچ وقت خوشحالم نخواهد کرد(منظورم به هیچ عنوان لطیفی نیست چرا که با پرچم کانادا شرکت می‌کنه و البته اگه یه ایرانی با توانایی واقعی اونجا باشه واقعا و با تمام وجود طرفدارش خواهم بود،هرچند که ارزشی خاصی نداره طرفداری بنده!)
  جناب لطیفی هم تا به الان نشون داده در حد فرمول یک نیست(مسابقه مجارستان واقعا تو هیچ کجا بود) و از قضا با یکی از برترین تک دور زن های حاضر تو جهان هم تیمی شده و واقعا کار سختی رو در پیش داره