فرمول یک ایران – پس از برخورد الکساندر آلبون و لوئیس همیلتون در دورهای پایانی گرندپری اتریش، جنجال های پیرامون این موضوع همچنان ادامه دارد و هر یک از طرفین سعی دارد تا بار انتقادات را از دوش خود بردارد.

در اتریش زمانی که همیلتون و آلبون در پیچ چهارم پیست ردبول رینگ با یک دیگر برخورد کردند، راننده ی ردبول از پیست خارج شد و شانس پیروزی در جایگاه دوم مسابقه را از دست داد. حال با گذشت یک هفته شدت این بحث ها بالا گرفته و به غیر از دو راننده ی مرسدس و ردبول، این بار کریستین هورنر، مدیر تیم ردبول هم به این جمع پیوسته و همچنان سعی دارد تنور بحث های پیرامون این حادثه را گرم نگه داد. در ادامه ی این مقاله آخرین مصاحبه های هورنر و آلبون را بررسی می کنیم.

همیلتون نسبت به ورشتپن از انتقاد رسانه ای کمتری برخوردار است

کریستین هورنر ادعا می کند که لوئیس همیلتون هرگز با لحن انتقادی که رسانه ها برای برخورد با مکس ورشتپن استفاده می کنند، روبرو نیست. هورنر معتقد است كه اگر هر یك از رانندگانش، در موقعیتی مشابه همیلتون در پیست ردبول رینگ قرار داشتند با واکنش های به مراتب تندتری از سوی رسانه ها مواجه می شدند.

هورنر می گوید:

الکس به طرز بی‌رحمانه ای از یک سکو و شاید حتی یک پیروزی محروم شد. اتومبیل ما تایری داشت که احتمالاً 1.2ثانیه سریع تر از اتومبیل های مرسدس قادر به پیمودن آن مرحله از مسابقات بود. الکس می دانست که آنها در گرم کردن لاستیک های کهنه ی خود با مشکل روبرو می شوند، بنابراین باید سریعا لوئیس را پشت سر می گذاشت.

وی حمله ی خود را آغاز کرد؛ از بیرون پیچ حمله کرد و از لوئیس سبقت گرفت و سپس دو راننده با یکدیگر برخورد کردند و ناگهان الکس در شن ها بود. او بعد از چند دور از مسابقه کناره‌گیری کرد. اما در شرایطی که تیم ما شانس خوبی برای کسب سه پیروزی پیاپی در اتریش داشت، این اتفاق به خصوص در این رویداد برای ما ناامیدکننده بود.

لوئیس همیلتون - موناکو 2019

لوئیس همیلتون

اگر راننده دیگری بجز لوئیس همیلتون بود، جریمه بیشتر میشد

وی ادامه داد:

لوئیس از سوی ناظران پنالتی دریافت کرد؛ اما من مطمئن هستم که اگر راننده ی دیگری در موقعیت او بود، جریمه ی ناظران و انتقاد رسانه ها از او بسیار بیشتر می شد.

همانطور که در گذشته مکس چنین شرایطی را تجربه کرده است. من احساس می کنم برای قهرمان شش دوره ی فرمول یک، این اشتباهات ها گاهی از سوی رسانه ها نادیده گرفته می‌شوند…

همیلتون برخورد را یک (حادثه مسابقه) توصیف کرد، اما ناظران مسابقه او را مسئول دانستند.

در طرف دیگر این ماجرا مدیر اجرایی مرسدس، توتو ولف اعتقاد دارد که جریمه ی تعیین شده برای همیلتون قابل توجیه نیست و پنالتی زمانی پنج ثانیه ای ناظران، سخت گیری بیش از حد بوده است.

چرا لوئیس تاکید به چرخ به چرخ کردن با الکس داشت؟

هورنر در پاسخ به این سوال که آیا او با نظر توتو وولف موافق است یا خیر، گفت:

الکس در پیچ چهارم از لوئیس سبقت گرفت و در حال بیرون رفتن از پیچ بود. چرا لوئیس تاکید به چرخ به چرخ کردن با الکس داشت؟ من هیچ ایده ای ندارم.

این دومین بار است که این اتفاق بین آن دو می افتد و این موضوع برای ما و الکس کاملاً ناامید کننده است.

در حالی که برخی از تحلیل گران فرمول یک می گویند، آلبون به دلیل برتری بزرگی که با تایرهای سافت خود نسبت به همیلتون داشت، می توانست در ادامه ی مسیر برای سبقت گرفتن حمله ی خود را ادامه دهد، هورنر اعتقاد دارد که راننده ی تایلندی اش عملکرد کاملا درستی داشته.

هورنر همچنین به توجیح انتقاداتی پرداخت که پیرامون زمان درخواست تیم ردبول از ناظران مسابقه برای بررسی و جریمه ی همیلتون به دلیل عدم کاهش سرعت در زمان فعال شدن پرچم زرد در مرحله دوم تعیین خط، از سوی مخاطبان و رسانه ها به این تیم وارد شده بود. در نتیجه ی شکایت این تیم حدودا 41 دقیقه قبل از شروع مسابقه، همیلتون پنالتی اولش را دریافت کرد و سه رده جریمه شد.

مکس ورشتپن و کریستین هورنر - چین 2019

کریستین هورنر و مکس ورشتپن

زمان اعتراض ردبول به جریمه لوئیس همیلتون به هیچ وجه به عمدی نبود

با این حال هورنر این موضوع را انکار می کند، که شکایت از سوی این تیم را به آخرین لحظات موکول کرده تا دردسرهای مرسدس را قبل از شروع مسابقه به حداکثر برساند و تا جای ممکن آن ها را در تنگنا قرار دهد.

مدیر عامل اجرایی ردبول گفت:

زمان ارائه ی شکایت ما به ناظران مسابقه کاملا تصادفی بود و به هیچ وجه به عمد، نزدیک شروع مسابقه نبود. فیلم ویدئویی 360 درجه، به وسیله فرمول یک منتشر شد و در دسترس ما قرار گرفت و این زاویه ای جدیدی از اتومبیل همیلتون به ما می داد که شنبه آن را ندیده بودیم. ما این موضوع را برای فدراسیون بین المللی اتومبیلرانی برجسته کردیم.

و به این شکل برای فیا روشن شد كه همیلتون قوانین را نقص كرده است و آنها همان جریمه ای را كه سال گذشته برای مكسی در مكزیك استفاده کرده بودند برای او تعیین کردند.

اگر امروز تکرار شود من دوباره همین حرکت را برای سبقت گرفتن از همیلتون انجام می دهم

الكساندر آلبون می گوید از سبقتی كه وی در گرندپری اتریش از همیلتون گرفت و منجر به برخورد این دو راننده شد، پشیمان نیست. وی اعتقاد دارد که برخورد همیلتون با او عمداً نبوده و تاکید دارد فقط (موقعیت بد دو راننده در پیست) است که چنین شرایطی را به وجود آورده است.

آلبون در کنفرانس مطبوعاتی امروز فیا گفت:

ما پس از آن اتفاق صحبت نکردیم. فکر نمی کنم چیز زیادی برای گفتن باشد و این اتفاقیست که پیش آمده. من مطمئن هستم که لوئیس قصد صحبت در باره ی آن را ندارد و واقعا حرف دیگری نیز برای گفتن نیست. در حال حاظر، ما فقط روی مسابقه متمرکز شده ایم.

آلبون همچنین اصرار داشت که وی مقصر این تصادف نیست. وی گفت:

قسمت بیرونی پیچ یک راه عادی سبقت گیری است. نقطه ای در قسمت بیرونی پیچ که شما از آن برای سبقت گرفتن استفاده می کنید جایی نیست که خیلی عادی به نظر برسد. در شرایط مشابه من دوباره همین کار را خواهم کردم؛ زیرا این تنها کاری است که می توان انجام داد.

شما در چنین شرایطی نمی توانید صبر کنید، به خصوص هنگامی که رقیبتان از نظر لاستیک از شما ضعیف تر است.

در واقع هیچ انتظاری در این شرایط منطقی نیست، زیرا بدیهی است که ما می دانستیم اتومبیل های مرسدس سریع تر از اتومبیل های ماست و تنها فرصت ما برای پیشتازی در مسابقه زمان لازم برای گرم شدن لاستیک های آنهاست. بنابراین به هیچ وجه برای سبقت گرفتن در چنین شرایطی پشمیمان نیستم.

این مسئله بسیار ناامید کننده است زیرا در این شرایط ضرر اصلی متوجه من است و من شانسم را برای به دست آوردن سکو از دست دادم.

برخورد همیلتون عمدی نبوده است

هم تیمی آلبون، مکس ورشتپن نیز معتقد است که همیلتون عمداً باعث این برخورد نشده است.

ورشتپن گفت:

این برخورد از روی بدشانسی شکل گرفت. من فکر می کنم که این یک مانور فوق العاده برای الکس به حساب می آید که در آنجا از سمت شعاع خارجی حمله کند و فکر می کنم که افراد زیادی چنین کاری نمی کنند.

27 دیدگاه

  • Base Go

   9

   10

   کارما ؟
   یعنی والتری و لوییز عمدا بزنن میشه کارما؟

   • سعید آریایی

    12

    11

    یعنی هونر هی بره شکایت کنه خدا جواب شکایتاشو یه جای دیگه میده

   • Mahmood.ghaedi

    9

    6

    عمدا بزنن؟
    کجایی این برخورد از عمد؟
    فقط گفتی ی چیزی بگین ک گفته باشین

  • akbar

   8

   1

   من معنی کلمه ی کارما را نمیدونم لطفاً کسی میدونه یه توضیح بده ممنون میشم

   • imanprjr

    11

    0

    یعنی
    هر چه کنی به خود کنی گر همه نیک و بد کنی .

   • ....

    6

    4

    ایمان دمت گرم
    دقیقا میخواستم همینو بنویسم رفتم ی پست دیگه رو بخونم و بیام،دیدم نوشتی…

   • Mehdi)Shabneshin)

    0

    0

    کارما‌بهانه و سنگری است که انسان برای فرار از مسئولیت و به گردن گرفتن عواقب تصمیمات خود به آن پناه میبرد

 1. akbar

  8

  1

  تیم ردبول و هورنر رو دوست دارم چون از کوچکترین فرصت ها هم استفاده میکنن و ازش امتیاز میسازن چه جنگ روانی و حمله به رقیب باشه چه پیت استاپ های فوق العاده شون و چه فشاری که روی رانندهاش میزاره تا بهترین عملکرد ماشین و ازش استخراج کنه نقطه مقابل مدیریت فوق ضعیف این روز های فراری که فرصت هارو کیلویی از دست میده و تمام فشار رو انداخته رو دوش راننده هاش.
  یه مقاله ای تو همین سایت خوندم که اگه درست یادم باشه بینوتو گفت ما سیستم داس رو قبلا بررسی کرده بودیم چون برتری زیادی نمیداد به ما سراغش نرفتیم یه جور میگه انگار چه ماشین فوق‌العاده ای تحویل داده که به چند صدم برتری نیازی نداره در حالیکه مطمئنم چند ریس دیگه ردبول این سیستم رو پیاده میکنه رو ماشینش

 2. imanprjr

  11

  4

  بابا اینا دیگه شورشو در آوردن توی اون پیچ سبقت گرفتن خودش ریسکه حالا چرخ به چرخ شدن و یکی خارج شده .

 3. 33🦁Ali

  5

  8

  هورنر به عنوان مدیر حق داره بابا کلی امتیاز تیمی از دست داده چرا باید مثل مدیرای دیگه سکوت اختیار کنه باید شفاف سازی کنه بعدش هم خودش هم مکس میگن حرکت عمدی نبودی خوب مشخص هست رو واقعیت حرف میزنن نه رو مافیا و رسانه های انگلیسی…
  آقای آریائی
  مگه هورنر داره تهمت میزنه یا حرف ناحقی میزنه که میگی خدا جای دیگه جوابش میده.؟؟!!
  دیگه این اتفاق واسه همه رانندگان تو پیست سرعت پیش میاد با تجربه یا کم تجربه ولی اینکه توتو و لوئیس بیان انکار کنن که حرکت مسابقه ای بوده و نباید پنالتی میدادن دیگه آخرش هست.. و تو تعیین خط هم نباید پنالتی میدادن و ردبول همش شکایت می کنه اینم جالبه یعنی تیم‌ها در قبال مرسدس که به ماشینش مدیون هستش نباید کسی حرفی یا شکایت کنه هر تخلفی کنن

  • 33🦁Ali

   8

   7

   با این اوضاع مسابقه ای که پیش أمد حق آلبون بود اول بشه نه حتی بوتاس..
   هورنر واقعأ راست میگه اگه مکس جای لوئیس بود کلی انتقاد میشنید حتی تو این سایت لوئیس فن ها می دیدم چطور می خواستن مکس خراب کنن ولی حالا طاقت حرف و انتقاد ندارن

   • Mohammad44

    5

    3

    عل حرفت درسته ولی یه سری از دوستان از جاهای دیگه که پرن دارن خودشون رو تخلیه می کنند مثلا دوستمون می نویسه لوییس براش تموم شده خب عزیز دل لوییس برای امثال ایشون هیچ وقت شروع نشده بود که بخواد تموم بشه
    نکته ی بعدی اینکه آدم از این همه مظلوم نمایی زورش میاد

   • Yasxx2

    2

    3

    با توجه به اختلاف تقریبا ۲ ثانیه ای لوییس با بوتاس میشه گفت البون با تایر سافت و نو میتونست اول بشه

    دیروز تو متن دورتمرینی اول اومده بود فیا بابت خروج لکرک از حباب ایمنی اخطار کتبی گرفته اما خبری از بوتاس نبود چرا؟

   • Yasxx2

    3

    1

    فراری از فیا اخطار کتبی گرفته اما مرسدس نگرفته

   • Mohammad44

    5

    1

    مرسدس هم گرفته توئیتش تو سایت هست

   • سید علی حسینی

    1

    0

    بعد فیا توضیح داد که بوتاس چون با دار و دسته توی حباب خودش رفت و اومد موردی نیست، اخطار کتبی برای همین فقط واسه چارلز و فراری صادر شد

   • pejman

    0

    0

    اهان حق با راننده ای هست که از خارج پیست سبقت میگیره ؟!؟😅😅

 4. Mahmood.ghaedi

  5

  2

  دوستان ببخشیدا ولی کارما یعنی اخه مگه کار اشتباه یا خلافی انجام دادن
  حقشون بود شکایت کنن
  لوییز هم اشتباه کرد پاش از رو گاز برنداشت جریمه هم درست بود
  اینجور موقع ها کارما نیستا

 5. Silver Arrows

  10

  2

  لوییس جریمه شد و عذرخواهی هم کرد اما ردبول قصد اتمام این بازی رو نداره چون به شخصه فکر می‌کنم فضای پر تنش رقابتش با مرسدس رو راحت تر می‌کنه.
  هورنر باید توجه کنه که خود همیلتون هم توی این قضیه متضرر شد. سکوی دومی رو توی فصلی که اهمیت هر امتیاز خیلی بیشتر از گذشته‌ست از دست داد… حتی ممکن بود خودش هم دچار حادثه بشه!
  ابن آقا فراموش کرده که ورشتپن در فصل‌های اخیر توی هر مسابقه، توی شکم یه ماشین (به خصوص فراری‌ها) می‌رفت. والا فراری اینقدر ری‌اکشن نشون نمی‌داد که اینا نشون میدن…!

 6. 33🦁Ali

  6

  7

  Silver
  شما به عنوان مرسدس فن مائه از خودتون بزار چکار فراری داری که می کشی وسط کجا تو هر مسابقه میرفت تو شکم یه ماشین در ضمن مسابقه مکس هم خراب کردن ولی به اندازه خراب کردن مثل لوئیس که ماشین از مسابقه میره بیرون نبودن وقتی میگم طاقت انتقاد ندارین دروغ نمیگم

  • pejman

   0

   0

   حالا هر مسابقه نه یه مسابقه در میون که توهم ناراحت نشی ،😆😆
   بعدم هیچ کس تو فرمول یک اونقدر احمق نیست بخواد مسابقه کسی رو خراب کنه چه مکس باشه چه لوییس چون ممکنه خودش بازمده بزرگتری باشه اما تعداد دفعات و اشتباهات رو بررسی کنی میفهمی به یکی میگن مد مکس که هنوز برداش دو رقمی هم نشده یه یکی میگن فست بوی یا همرتایم که تعداد قهرمانیاش تا فصل پیش بیشتر بردای مکس بود و اولین قهرمانیشو رو تو دومین فصل حضورش بدست اورد بعضیام فصل قبل اولین پل پوزیشنشون رو جشن گرفتن

   بخوای قیاس مع الفارغ بکنی حرف بزای گفتن زیادده

 7. Silver Arrows

  7

  1

  پاسخ صحبت‌های رقیب‌های رو دادن لزوما به معنای انتقادناپذیری نیست. نسبت به اتفاقات هفته گذشته از لوییس انتقاد شد و اون هم پذیرفت و عذرخواهی کرد. من هم همین موضوع رو بیان کردم.
  موضوع مکس هم صرفا محدود به فراری نیست و اصلا هدف بیان این موضوع این بود که تیم ردبول…! سوابق راننده‌های خودتون رو هم دریابید! یک جمله‌ای هست که میگه با آدم‌ها مثل خودشون رفتار نکنید ناراحت میشن… (البته روی صحبتم ردبول هست. وگرنه علی جان شما عزیزی ??)

 8. JBjb

  0

  0

  این که یک چیز عیان هست که مافیای انگلیسی فرمول یک و مافیای رسانه ای شبکه های پخش تلویزیونی همیشه حامی پسر خوش شانس انگلیسی بودند و رقباش رو تخریب میکردند روی اونها فشار میآوردند با انتقادات زیاد و سوالات شیطنت آمیز. هر کی یه مدت سایت های انگلیسی زبان که خیلی زیادن و مراجع فرمول یک هستن و توییتر رو دنبال کنه متوجه میشه.

  اینم افشاگری های کریستین هورنر انگلیسی. اگر هنوز شک دارید رجوع کنید به پست های ویل باکستون انگلیسی خبرنگار معروف اسکای فرمول یک، که بعد از پست اینستاگرامی همیلتون در مورد سیاه ها تو شروع جنبش جان سیاه پوستان مهم است در آمریکا، چطوری ناراحت شد از ژست گرفتن همیلتون و ادعاهایی مطرح کرده بود و چه مطالب افشاگرانه ای زد و نوشت که از قبل از 2007 که حتی هنوز ران دنیس پدرخوانده همیلتون اونو وارد مک لارن و فرمول یک نکرده بود از همیلتون حمایت کردن تو رسانه ها بزرگش کردن همیشه مراقبش بودن و از وجهه اش محافظت کردن در مقابل اشتباهاتش و خرابکاری هاش ولی راننده های آلمانی و بقیه کشورها همیشه توسط مافیای انگلیسی فرمول یک تخریب شدند و مورد انتقاد بودند.

 9. Mohammad44

  6

  2

  امیدوارم لوییس با یه برد تموم کنه این صحبت هارو مثل مجارستان

 10. محسن

  0

  0

  آقای حسینی سوالی که برام پیش اومده اینه که دماغه جلو ماشین های فراری پهن تر از بقیه ماشین هاست و فکر میکنم اکثر تیمها رفتن به سمت بارکتر کردن اون قسمت، مشکل فراری چقدر میتونه از این قسمت باشه الان مشکل آیرودینامیکی دارن یا مشکل موتوری