فرمول یک ایرانلوئیس همیلتون می‌گوید آمدن اولین ماشین ایمنی که باعث شد تا تعداد بسیاری برای تعویض لاستیک به پیت بروند، استراتژی او برای سبقت از والتری بوتاس در فرمول یک اتریش 2020 را خراب کرد.

همیلتون می‌دانست که تنها راه شکست دادن والتری بوتاس این بود که یک استراتژی انتخاب تایر متفاوت نسبت به او را استفاده کند. گرچه، از راه رسیدن ماشین ایمنی و اجبار به یک پیت استاپ پشت هم‌تیمی اش هر شانسی برای انتخاب تایر متفاوت و بالطبع یک استراتژی متفاوت را از بین برد.

تیم فرمول یک مرسدس برای هر دو آنها یک ست لاستیک هارد در نظر گرفت و قطعا این بدان معنی بود که آنها تا پایان مسابقه با همان لاستیک ها ادامه می‌دادند و تیم باور داشت که برای استفاده از لاستیک مدیوم در آن موقعیت بسیار زود بود. تنها کسی که در آن مرحله از لاستیک مدیوم استفاده کرد راننده تیم ریسینگ پوینت، سرجیو پرز بود.

به محض خروج همیلتون از پیت او در رادیو به تیمش گفت که می‌خواسته تایر مخالف را انتخاب کند و نسبت به بوتاس استراتژی متفاوتی داشته باشد. راننده قهرمان انگلیسی در اینباره گفت:

واقعیت این است که در این پیست برای اینکه شما بتوانید از خودروی جلویتان سبقت بگیرید همیشه باید سعی کنید با استراتژی تایر متفاوت این کار را انجام بدهید. حالا، اگر شما در یک تیم هستید مثل من و والتری، ماشین پیشتاز همیشه در پیت استاپ اولویت اول را دارد. پس اگر هر دوی شما با یک نوع تایر بیرون بیایید، قطعا برای سبقت گرفتن در چنین پیست مشکلی با پیچیدگی های زیادی روبرو می‌شوید.

تقریبا باید هشت دهم ثانیه در هر دور نسبت به حریفتان برتری داشته باشید تا بتوانید برای سبقت گرفتن از آنها موقعیتی داشته باشید. پس من می‌دانستم که با یک نوع تایر برای هر دوی ما، من دیگر شانسی برای سبقت گرفتن از بوتاس نداشتم و احتمالا باید مسابقه را پشت او تمام می‌کردم.

بعد ماشین ایمنی دوباره آمد و همه چیز را به نحو دیگری بهم ریخت، زیرا من می‌خواستم تا جایی که می‌‌توانستم با آن ست لاستیک هارد ادامه بدهم تا بعد از آن برای یک دست لاستیک مخالف به پیت بروم، اساسا یک ریسک بکنم، زیرا زمانی که من عقب هستم این کاری است که می‌کنم، ریسک کردن.

ولی طوری که می‌خواستم جواب نداد و من فکر نمی‌کنم که این مشکل بزرگی باشد. منظورم این است که خیلی مسائل دیگری پیش آمد.

همیلتون اقرار کرد زمانیکه به پیت می‌رفتند، تیم را از آنچه که در نظر داشت آگاه نکرده بود:

خب می‌دانید، همینکه که ماشین ایمنی به پیست آمد، من نمی‌دانستم که آنها می‌خواهند از چه تایری استفاده کنند. من واقعا در مورد آن فکر نکرده بودم، من حدس زدم که آنها برای ما از تایر هارد استفاده خواهند کرد چون هنوز کلی از مسابقه مانده بود و زمانی که شما زود به پیت می‌روید، تایر هارد برای انتخاب معمول تر است، زیرا این تایر برای مسافت های باقی مانده طولانی مناسب تر است.

همانطور که گفتم من اهل ریسک هستم ولی من تیم را در جریان نذاشته بودم و معمولا قبل از رفتن به پیت اینکار را می‌کنم ولی بخاطر ماشین ایمنی چیزهای دیگری بود که درگیرشان شدم و نتوانستم آنها را باخبر کنم، پس این مسئله واقعا اشکالی ندارد.

18 دیدگاه

 1. Amin

  8

  7

  ان شاءالله این هفته جبران میکنی
  با این تفاوت که مرسدس ها تایم سریع کیو۲ رو با مدیوم خواهند زد نه با سافت
  (احتمال ۹۹درصد)
  البته یه خبر خونده بودم که قراره ست لاستیک ها برای مسابقه دوم تغییر کنه
  نمی‌دونم واقعیت داره یا نه…

   • Mohammad44

    5

    2

    باهات موفقم محمد کلا اتریش پاشنه آشیل لوییسه مخصوصا پیچ یک
    ولی امیدوارم این هفته ببره

  • ايزديار

   5

   6

   توی اخرین باری که خودش استراتژی چید، و اینکارو کرد نتیجه عکس گرفت(سنگاپور۲۰۱۹)

   هنوزم نمیتونم بپذیرم چرا توتو دستور تیمی نداد.
   چون با توجه به شرایط تیم ها رقابت قهرمانی بین همیل و بوتاس هست.
   اشتباهات اتریش در اخر فصل برای همیل گرون تموم میشه

   • Mohammad44

    4

    1

    مکزیک بود که برد رو گرفت

  • Mohammad44

   5

   2

   فکر کنم لوییس باید بیانیه بده و از شما عذرخواهی کنه و یه چند میلیون دلارم بده به شما
   بس کنید دیگه ما رو چی فرض کردی دوست عزیز تقریبا همه دارن می گن همون پنج ثانیه کافی بود شما بذار آلبون پودیوم هاش دو رقمی بشه بعد اینطوری رفتار کن

   • ALEX-ALBON

    2

    5

    تا جایی که ما کیمنتهات رو دیدیم تعداد کاربرانی ک جریمه 5 ثانیه ای رو کافی دونسته بودن نصف اونایی که گفته بودن باید بیشتر جریمه میشده هم نبود
    مگه اینکه شما سایت دیگه ای و کامنتاش و خونده باشی

   • Mohammad44

    4

    2

    منظورم افراد این سایت نبود چون میشه گفت نود درصدشون از جمله خودم اطلاعات کافی برای نظر دادن در این قضایا ندارند و صرفا عقیده ی شخصی شونه

   • سید علی حسینی

    4

    0

    الکس البون و بقیه دوستان بابا نظر شخصی خودتون رو بدید، قرار نیست همه مهندس تیمی باشید یا داور فیا باشید و با قطعیت حرف بزنید تازه اون بنده خداها هم اینطوری نیستن، راحت باشین نظر خودتون رو بگید اینقدر فشار نیارید که کی باید چطوری نظر بده یا چطوری فکر کنه و چی درسته…شما صحبت خودتون رو کنید و عقیده و نظر شخصی خودتون رو بگید.

   • Mohammad44

    0

    0

    سید اگه رفتارم زننده بود شرمنده ولی به نظرم یه سری از دوستان هم زیاده روی می کنند البته شاید خودم هم اینطور باشم
    به هر حال سعی دراصلاح خودم می کنم

  • AHMADREZA_F1

   3

   1

   شما داری برخورد رو عمدی جلوه میدی اگه یکم وقت کنی و خبرهای سایت رو بخونی متوجه میشی هیچ غرور کاذبی در کار نیست! چرا که اگه اینطور بود تو برزیل که آلبون تصادف رو 50_50 میدونست و همیلتون طی عذر خواهی ها خودش رو مقصر 100% میدونست!
   درضمن خود شما هم در برخی موردها داشتیم نظرات تهاجمیتری نسبت به ایشون داشتی

 2. Sina

  3

  2

  اصولا اگه میذاشتند لوویس از بوتاس سبقت بگیره بوتاس هم یه جوری لکرک رو کند میکرد شاید میتونستند لوویس رو از پنجمی نجات بدن

  • شاهین

   6

   0

   به نظرت بوتاس برای چی باید این کار رو بکنه. وقتی راحت اول میشه مگه بیکاره بزاره لوییس رد بشه که خودش رو با بقیه درگیر کنه که لوییس بیاد بالا؟ پیش خودش میگه من چرا خطر درگیری و DNF شدن رو به جون بخرم که لوییس (رقیب اصلی والتری) امتیاز بالاتری بگیره

   • ايزديار

    3

    0

    شاهین جان اصولا مگه اختیار دست آقا والتریه؟
    که میگی چرا باید فلان کارو میکرد.
    همه کاره توتو هست.
    اونه که تصمیم میگیره.
    لازم نیست که سوچی رو یادآوری کنم؟

 3. Mahmoud

  4

  2

  به نظرم میتونستن دستور تیمی بدن به بوتاس چون لوییس پنج ثانیه جریمه داشت کافی بود بوتاس توی فاصله ی پنج ثانیه ایش میموند ولی خب موقع شروع فک کنم فاصله ها خیلی کم بود و ریسکش زیاد بود. نمیدونم والا…

دیدگاه خود را بیان کنید