فرمول یک ایران – کریستین هورنر مدیر تیم فرمول یک ردبول ریسینگ از نحوه کار کردن سباستین فتل با تیم در دوران قهرمانی هایشان می گوید.

فتل، چهار قهرمانی جهان را با تیم ردبول از سال 2010 تا 2013 به دست آورد. حال سباستین قصد ندارد که با تیم فراری پس از سال 2020 ادامه دهد و برخی ها از بازگشت احتمالی وی به ردبول صحبت می کنند که البته مقامات ردبول فعلا گفته اند که با ترکیب فعلی خود خوشحال هستند. هورنر در مصاحبه ای با دیوید کولتارد بیان کرد:

جلسات توجیهی با سباستین دو ساعت به طول می انجامید. در نیم ساعت اول او تنها توضیحاتش را در مورد دور گرم کردن و تست نوشیدنی خودش بیان می کرد.

جزئیاتی که او پیشتر به آنها می پرداخت و اطلاعاتی که در مورد هر مرحله ای از مسابقه و تایرها می داد، آنقدر زیاد بود که هضمش برای ما سخت بود ولی مرور این اطلاعات یک مسئله مفید برای او به حساب می آمد و به خاطر می آورد که در کجا می توانست بهتر کار کند.

در آن طرف میز مارک وبر بود که کل مسابقه را در پانزده دقیقه توضیح می داد.

افراد متفاوت سبک های متفاوت دارند.

کریستین هورنر و سباستین فتل - کانادا 2019

کریستین هورنر و سباستین فتل – کانادا 2019

هورنر در مورد افزایش تجربه مکس ورشتپن که باعث بهتر شدن نظراتش در مورد چگونگی عملکرد خودرو می شود را نیز اینگونه بیان کرد:

با رشد مکس، اطلاعاتی که از او به سمت تیم می آید، عمیق تر و عمیق تر می شود، به مانند “وقتیکه من در حال رسیدن به پیچ های 4 و 5 بین دورهای 6 تا 8 بودم، جهت وزش باد عوض شد”.

مهارت آنها برای به خاطر سپردن جزئیات فوق العاده است.

هورنر نیز از جمله کسانی است که دوست دارد سباستین فتل با لوئیس همیلتون در تیم مرسدس همتیمی شود، ولی می داند که مدیریت این ترکیب برای مرسدس سخت خواهد بود.

14 دیدگاه

 1. Amir MH

  14

  3

  حالا دیگه همه برای فتل هفت تیر کش شدن .. ول کنید این بنده خدارو

 2. REZA.M

  11

  0

  حرف بدی نزده
  منظورش اینه که اطلاعات زیادی در مورد ماشین به تیم می‌داده
  و این خیلی به تیم کمک می‌کنه
  و دقیقا وجود یه راننده ای با تجربه و جدیت فتل در این مسائل برای هر تیمی حیاتیه بخصوص وقتی تغییر قوانین داشته باشیم.
  اما فراری فتل رو از دست داد.
  بار ها دیدیم فتل خودش رفته زیر ماشین تا وضعیت کفی رو بررسی کنه.
  اکثر اوقات هم به ماشین سایر تیمها با دقت نگاه می‌کنه
  توی گرندپری چین اونقدر به ماشین مرسدس نزدیک شده بود و با دقت بررسی میکرد که همیلتون هم یه استوری در این مورد گذاشت
  توی سنگاپور 2017 بعد تعیین خط رفت به ماشین ردبول اشاره کرد و گفت این قسمت رو دقیقا از روی ماشین ما کپی کردن
  بررسی و مقایسه ارتفاع بال جلوی مرسدس و فراری اونم با پا دیگه آخرش بود
  اگه اشتباه نکنم گرندپری ژاپن بود.
  حتی در مورد ماشین 2019 هم فتل گفت که نظر من این بوده که یه ماشین با دوانفورس زیاد بسازیم.
  ولی فراری تا حد ممکن دوانفورس رو کم کرده بود.

  • BAHRAM

   1

   6

   کدوم مصاحبه گفت نظرم ماشین داونفورس بالا بوده؟

   • REZA.M

    6

    1

    همون اول فصل گفت
    نکنه فکر میکنی اینم یه حرف بی پایه و اساسه؟
    حیف که وقت ندارم برم خبرش رو پیدا کنم تا شما باور کنی فراری برخلاف نظر فتل ماشین رو ساخته.

   • BAHRAM

    4

    3

    Reza.m
    مطمئنم نظر شما بی پایه و اساسه. شما برای توجیه استباهات فتل تلاش حیرت انگیزی داری ولی خب فقط خودتون اینهارو باور میکنید مبنا رو فصل ۲۰۱۷ که اسپین نمیشد قراردادین و فصول ۱۸ و ۱۹ رو قضاوت میکنی. فصل ۲۰۱۸ ماشین فراری کاملا مناسب رانندگی فتل بود اسپین های فتل همش بخاطر برخورد با ماشینهای دیگه بوده‌ که اصلا هم عحیب نبود درحال پیچیدن برخورد میکرد و اسپین میشد
    شما میتونی بگی ماشنین ۲۰۱۹ مناسب فتل نبود ولی ماشین ۲۰۱۸ کاملا با سبک سب همخوانی داشت چون ۲۰۱۹ بی دلیل اسپین میشد ولی اینها بازم عملکردش رو توجیه نمیکنه. راننده باید بتونه با ماشین کنار بیاد اگر مناسب سبکش باشه خب عالی میشه ولی نباشه هم باید بتونه ۸۰_۹۰ درصد از ماشین کار بکشه. ماشین امسال فراری نیم فصل اول و دوم متفاوت بود.نیم فصل دوم ماشین بهتر شد چسبندگی جلو بیشتری بدست اورد و بقول شما به سبک سب نزدیک شد اما لکلرک هم با ماشین نیم فصل اول و هم نیم فصل دوم عالی کار کرد سنگاپور مثال خوبیه. هم پل پوزیش رو گرفت و هم به راحتی برنده مسابقه میشد نیم فصل اول هم به راحتی میتونست برنده بحرین و اتریش باشه که اولی بخاطر نقص فنی دومی بخاطر اشتباه استراتژی در روز تعیین خط و استفاده از تایر سافت از دست رفت
    حالا شما تمام تلاشتو میکنی اینهارو به مافیای لکلرک و سبک رانندگی و این داستانها گره بزنی اگر الونسو از وندورن شکست میخورد همین حرفهارو برای توجیه عملکردش میزدین؟ اصلا بحث سر سریع بودن یا نبودن وندورن نیست بالاخره قهرمان فرمول ۲ بود اگر الونسو شکست میخورد زیر سوال میرفت شما الونسو رو زیر سوال میبردین اما الان دارین برای شکست فتل کلی بهونه میارین اینها دلایل قانع کننده ای برای برخودش با مکس در انگلیس و برخورد با لکلرک در برزیل نیست.
    امسال هم من فکر نمیکنم بتونه لکلرک رو شکست بده

   • Sam

    0

    0

    اقا بهرام فتل با یه ماشین که تواناییش در حد سوم شدن بود برد میاورد و همیشه بیشتر از ظرفیتش ازش استفاده میبرد حالا شما جور میگید ۱۸ و ۱۷ ماشین مناسب قهرمانی بود که انگار از مرسدس حرف میزنی انگار که ما اون فصلارو ندیدیم نظرات شما هم کاملن بی پایه و اساسه و از رو تنفر و مسائل شخصی خود شماست یه جور اسپین اسپین میکنی انگار ما ندیدیم تصادفات مکسو * و همیلتون که یه مدت بخش چمن زنی پیست کار میکردو لکلرک و از درو دیوار باید در میاوردن و … همه اشتباه دارن نسبت اشتباهات فتل اونقدر هم زیاد نیست فقط چون بیشتر تو توجه بیشتر به نظر میاد و دلیل این اشتباهاتم ماشین نامطمعنه چون مجبوره بیشتر تحت فشار باشه برا نتیجه بهتر نسبت به مرسدسا

  • THE MINDBLOWER

   3

   2

   خدا میدونه کدوم راننده‌ای میاد فیدبک میده به تیم و بعد ازشون میخاد ماشینی بسازن که دقیقا عکس سبک رانندگی‌ش باشه. قبلا می گفتن ما سب فنا نظر میدیم واسمون میشه فکت حالا…

   • Mehriar Salehi

    6

    2

    کلا دوست عزیز قضیه فیدبک دادن، یه موضوع هست، تاثیرش توی پروسه طراحی یه موضوع دیگه…خیلی وقته که بخاطر پیشرفتهای تکنولوژی که شده، کوچکترین درگیری راننده با هر بخشی از ماشین، برای تیم با داده هایی که دارن، مشخصه و فیدبکشون بیشتر به درد ستاپ کردن ماشین میخوره تا تاثیر توی پروسه طراحی.
    حالا یه راننده ایی بیشتر میل به اوراستیر داره یه راننده بیشتر یه فرانت اند بهتر براش مهمه یا…اینا میشه سبک رانندگیش اما دانش فنی این راننده ها، بیشتر از یک دهه هست که عملا تاثیر جزئی اگه نگیم هیچ، داشته.
    نمیشه بگیم با یه موتور خوب، راننده های خوب، مایکل شوماخر توی مسائل فنی و اطلاعاتش کم بوده که مرسدس از ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ درجا میزده نسبتا…یا وجود باتن و آلونسو توی مک لارن، جدای مشکل موتوریشون، تو بخش شاسی و ایرودینامیک هم تاثیری نداشتن…یا همین سب توی فراری.
    اعداد و ارقامی که هدف گذاری میکنن توی ویندتونل و بعد همخوانی اون عملکرد با روی پیست و نقش CFD تو طراحی ماشین ها کاملا از پیش برای تیم مشخص هستش و دیگه فیدبک های راننده ها روشون اگر تاثیری بزاره، حداقلیه.

   • THE MINDBLOWER

    3

    2

    جناب صالحی خود هورنر توی مصاحبه ای که داشت با کولثارد(همین پسته نمیدونم دیدینش یا نه) میگه که ما بیشتر از هر زمان دیگه ای سنسور داریم تو ماشین که به ما میگن توی هرنقطه چه اتفاقی داره می افته اما نمیگن چرا و این راننده هست که میاد و توضیح میده و باتوجه به اینکه سبک هرکس متفاوته(همونطور که خودتون به درستی اشاره کردین) دیتاها و خواستهها متفاوت خواهد بود بطبع و اینجا بود که گفت نیووی مثل دکتر میمونه که از راننده میپرسه چی میخاد که یا براش اونو توی اخر هفته اوکی کنه یا توی طراحیهای بعدی تاثیر بده. درکل اما تکیه بر تئوری و داده های اماری به تنهایی به هیچ وجه نمیتونه باعث پیشرفت یک تیم بشه همونطوری که نتیجشو پارسال توی هاس دیدیم که تا نیمفصب به حرف رانندهاش گوش نکرد و چوبشم خورد و این تاثیر راننده رو توی توسعه ماشین نشون میده چونکه این راننده هستش که ماشین رو توی پیست حس میکنه نه مهندس یا هرکس دیگه ای. اساسا قضیه پیشرفت یک تیم همونطوری که داریم درباره یک “تیم” بحث میکنیم به هیچ تکفردی مربوط نمیشه و یه تلاش دستجمعی باعث پیشرفت میشه و همین بحث پیشرفت باید نسبتا دیده بشه مرسدس توی سالهای 2010 تا 2012 پیشرفت داشت یقینا(اوایل 2012 توی پک بودن حتی اما جا موندن از طرفای مجار یا اسپا) و ثمره نهاییش توی 2013 دیده شد که مشخصا حتی از فراری هم سریعتر بودن.

   • Mohammad44

    0

    0

    مگه نمیشه حاجی؟؟؟
    (اینو یه بار تو یه کامنت به تبعیت از یکی از دوستان _پیمان_ گفتم که به اشتباه علی ذکر کردم ولی اینجا قصدم فانه و به دل نگیرید و اگه هم ناراحت شدید شرمنده. چون با کامپیوتر وارد سایت می شم از ایموجی بی بهره ام و مجبور به نوشتن توضیح)

   • Mohammad44

    1

    0

    مگه نمی شه حاجی؟؟؟؟
    (اینو اولین باز به تبعیت از پیمان نوشتم که به اشتباه علی ذکر کردم ولی اینجا قصدم فانه و اگه ناراحت شدید شرمنده. چون با کامپیوتر وارد میشم از نعمت ایموجی بی بهره و مجبور به توضیح دادن)

 3. THE MINDBLOWER

  7

  0

  اما…. فتل هیچ نقشی تو پیشرفت ماشین فراری یا برتری ردبول نداشت و فقط اشتباه میکرد

  • ᗩᕼᗰᗩᗞ ᖇᗴᏃᗩ_ғ1

   5

   1

   خرابی موتور ماشینش تو روسیه ۲۰۱۹ که پیشتاز هم بود تقصیر خودش بود؟منم هنوز نتونستم بفهمم چرا که شرایط فتل با لکرک رده دومی از لحاظ تایر و باتری.. کلن برابر بود و فتل داشت هر دور باهاش زمان درست میکرد ولی تو دور ۲۴..

 4. Candis

  0

  0

  فتل برمیگرده ردبول و همرو سورپرایز میکنه