فرمول یک ایران – کریستین هورنر ، مدیر اجرایی ردبول می گوید، فرمول یک، در سال جاری و با توجه به شرایط خاص این فصل، فرصتی عالی برای تست مسابقات معکوس در گرندپری هایی که در دو دوره ی متوالی، در یک پیست برگزار می شوند دارد. وی تاکید دارد فرمول یک هرگز به فرصت بهتری برای آزمایش مسابقات معکوس دست نخواهد یافت.

تمامی تیم های حاضر در فرمول یک در مراحل نهایی برنامه ریزی، برای شروع مجدد فصل قرار دارند؛ تا سرانجام در تاریخ 15 تیر در پیست ردبول رینگ اتریش، اولین گرندپری فصل برگزار شود؛ از طرفی، مذاکرات گسترده ای با مدیران این تیم ها در مورد آنچه باید برای رفع چالش های پیش رو در نظر گرفته شود، انجام شده است.

در طی یک کنفرانس مجازی که در روز های اخیر بین فرمول یک و مدیران تیم ها برگزار شد، یک ایده ی جالب مورد بحث قرار گرفت. استفاده از فرمتی دیگری برای برگزاری دومین گرندپری اتریش، بریتانیا و برخی کشور های دیگر، در فصل پیش رو .

ایده ای که یکی از جنجالی ترین موضوعات مورد بحث این روز ها، پیرامون نحوه ی برگزاری مسابقات فرمول یک در این فصل بوده و کلیات آن اشاره به برگزاری یک مسابقه در هفته ی اول به صورت عادی و برگزاری مسابقه ی دوم در همان پیست به صورت مسابقه ی معکوس دارد.

ترتیب قرارگیری رانندگان در گرید برای شروع مسابقه معکوس، به ترتیب عکس نتایج کسب شده در مسابقه ی قبل در همان گرندپری خواهد بود. به این صورت که، راننده ای که جایگاه اول در مسابقه ی اول را به دست آورد، مسابقه ی دوم را از رده ی آخر شروع می کند و به همین ترتیب بقیه ی رانندگان نیز براساس عکس مقامی که در مسابقه ی اول کسب کردند، در گرید قرار می گیرند.

مکس ورشتپن و کریستین هورنر

مکس ورشتپن و کریستین هورنر

اما با وجود اکثریت تیم هایی که از این طرح حمایت می کنند، مرسدس اظهار داشت که این طرح، ایده ی مناسبی نیست. و همچنین در کنار مرسدس، ریسینگ پوینت نیز خواستار زمان بیشتری برای برسی این ایده از سمت فرمول یک شد، تا در مورد آنچه که تصمیم به انجام آن دارند، خطر و ریسک کمتری وجود داشته باشد.

بر اساس قوانین فرمول یک، چنین ایده ای برای عملی شدن به حمایت تمام تیم های حاضر در مسابقات نیاز داد؛ و اگر مرسدس نظر خود را تغییر ندهد ، طبق قوانین باید به کلی این طرح کنار گذاشته شود.

هورنر اعتقاد دارد که پیش رفتن با طرح مسابقات معکوس در فصل پیش رو، یک فرصت عظیم برای فرمول یک است، تا نگرانی‌های برخی تحلیلگران مبنی بر آن که این فصل به هیجان بیشتری برای ایجاد جذابیت، برای مخاطبان، در مسابقه ی دوم هر گرندپری نیاز دارد، را برطرف کند.

ردبول موافق مسابقه معکوس در اتریش و بریتانیا

کریستین هورنر در مصاحبه ی اخیر خود گفت:

فکر می کنم ما هرگز فرصت بهتری نسبت به زمان فعلی، برای برگزاری مسابقات معکوس که در پیست هایی مانند ردبول رینگ اتریش و سیلورستون بریتانیا برگزار می شود، نخواهیم داشت. این طرح مسلما هیجان دوچندانی را به مسابقات تزریق خواهد کرد.

مشکل این است که اگر ما در مسابقه ی دوم، دقیقاً همان فرمت مسابقه ی اول را در پیست تکرار کنیم، احتمالا نتیجه ی آن ها بسیار شبیه هم خواهد بود. من فکر می کنم ما یک فرصت ایده آل برای امتحان کردن طرحی بسیار متفاوت را بدست آورده ایم. متأسفانه در حال حاضر یک تیم مخالف این ایده است. به نظر من از دست دادن این فرصت شرم آور خواهد بود.

در حالی که مدیر تیم ردبول تاکید دارد که می‌تواند درک کند، چرا مرسدس موضعی علیه این طرح گرفته است و به طور جدی و سرسختانه این ایده را رد می کند؛ اما در عین حال از مدیر اجرایی مرسدس، توتو ولف می خواهد تا نگرانی‌های خود را کنار بگذارد.

کریستین هورنر و توتو ولف - مدیر تیم فرمول یک ردبول و مرسدس

کریستین هورنر و توتو ولف

مدیر تیم ردبول افزود:

ما در دو سال گذشته برنده ی گرندپری اتریش بودیم؛ بنابراین تیم ما بیشتر از همیشه روی این پیست حساسیت به خرج می دهد. من فکر می‌کنم برگزاری مسابقه ی معکوس بهترین گزینه برای فرمول یک و تیم های حاضر در مسابقات است. ما نمی‌توانیم ایده ی بهتر را برای دو هفته متوالی مطرح کنیم و یا در این فرصت کم، طرح دیگری را امتحان کنیم.

اگر تمام تیم ها تاکید داشته باشند، که این فرمت برگزاری مسابقه، آن را جذاب‌تر و هیجان انگیز تر می‌سازد، امیدوارم که مرسدس نیز در نهایت از این طرح حمایت کند. اگر در این گرندپری ها یک مسابقه با فرمت مسابقه ی معکوس برگزار نشود گزینه‌های بسیار محدودی برای هیجان انگیزتر کردن رقابت دوم وجود دارد.

اما بدیهی است که این پیست ها از ‌نظر ایمنی ریسینگ لاین، سازگار با مسابقه ی معکوس طراحی نشده اند. اما از طرفی سیلورستون دارای چیدمان و طرح بندی های مختلف است، و اگر از این فرصت، یعنی مسابقات معکوس برای به حداکثر رساندن ظرفیت فنی این پیست استفاده نشود، شرم آور خواهد بود.

این یک فرصت عالی برای نگاه کردن به ایده های مختلف برای آینده است.

14 دیدگاه

 1. MERC

  9

  6

  هر کسی واسه منافع خودش تصمیم میگیره و از تصمیم هاش دفاع میکنه, ولی توتو با خیلی با صداقت تمام اومد و گفت که ما به این سه دلیل نمیخوایم با این طرح موافقت کنیم
  ولی این هورنر * میاد و طرفدارا رو میندازه جلو, میگه که هدف ما جذاب کردن ورزش واسه طرفداراس, چقدر یه آدم میتونه مکار * باشه؟!
  این بشر حتی توی مستند رانندگی برای بقا هم بیشرمانه از سیاست بازی های پشت پرده حرف میزنه🤦🏻‍♂️🤦🏻‍♂️
  جمع کن بابا خجالت بکش

  • ARA$H

   2

   6

   مدیر باید سیاست مدار باشه
   و هورنر با اینکارش داره یک فشاری رو به تیم مرسدس وارد میکنه که بگن ما که موافقم بودیم مرسدس مخالف هیجان بودش
   خصوصا این فصل که ردبول و مرسدس رقابت (البته که هیچی معلوم نیست از قدرت تیما) دارن و هورنر داره از شرایط تمام استفاده رو میکنه

  • 33🦁Ali

   3

   6

   /حالا نظری داده که هر مدیری یه نگرشی داره توتو با صداقت و هورنر مکار به قول شما و کسی هم توتو مجبور نکرده موافقت کنه شما شور نزن/
   دوست انگار شما بعضی مرسدس فن پدر کشتگی دارین با ردبول و …..
   اگر من یا یه فن دیگه همین جملات راجب توتو بکار برده بودیم سریع جبهه گرفته بودین که احترام بزاریم با ادبیات بهتر نقطه سر خط.
   توتو خودش هم کم مار زیر آستین نیستش

   • 33🦁Ali

    5

    4

    این غول پیست نباید از هیچ ایده ای هراس داشته باشه ولی به نظر امسال بیشتر از همیشه در إسترس و إضطراب بسر میبرن
    Don’t be afraid of the giant of the race

  • Hasan Mohebbi

   3

   6

   دوست عزیز merc حالا مشکلش چیه که اینقدر بد و بیراه به هورنر میگی؟؟؟
   خب حالا که قراره دوتا مسابقه تو یه پیست برگزار بشه خب چه بهتر که دومی برعکس باشه چون از این لحاظ معلوم نیست کدوم تیم دست برتر رو داره و نتیجه مسابقه دوم غیر قابل پیشبینی تر میشه.

   دوست عزیز این هم همیشه یادت باشه که مکارتر از هورنر، توتو وولفه. تازگیا باید بهش گفت توتو فاکس.

 2. Moein

  6

  0

  واقعا خیلی جذاب میشه. شیوه استفاده از راننده های شماره 2 میتونه خنده دار ترین قسمتش باشه. راننده های اول واسه برد باید بجنگن, شماره 2 ها هم سر رتبه ششم جدول قهرمانی باید با هم مسابقه معکوس بدن.
  دم فتل گرم بخاطر اون کنفرانس خبری سنگاپور که حرفی رو که همیلتون و لکلرک روشون نشد بگن درباره مسابقه معکوس, رک و پوست کنده گفت(.it’s bull… , honestly )
  به نظر من هم برای ترتیب خط استارت اگه قرعه کشی بکنن حجم مسخره بودنش خیلی کمتره نسبت به مسابقه معکوس.

 3. Amin

  4

  3

  واقعا مسخرس این مسابقه معکوس
  این طوری باشه مثلا ی تیم از تیم های برتر مسابقه اول رو فشار نمیاره و ۵و۶ رو میگیره
  بعد مسابقه بعدی فشار میاره و ۱-۲ می‌کنه
  چرا که همیشه دیدیم وقتی ماشین های برتر پشت هم هستن و میخوان از ماشین های ضعیفتر سبقت بگیرن دست بالا با کسیه ک جلوتره و خیلی سخت بشه ماشین جلویی قوی تر رو تو این شرایط گرفت
  در ضمن این هونر دیگه واقعا شورشو در آورده
  خودش میگه ما دوسال تو اتریش برنده بودیم
  و ضرر میکنیم هرچند ب خاطر ریسینگ لاین پیست یکم کار سختیه ولی تو انگلیس ک ظرفیت داره برا این طور مسابقه قطعا باید استفاده کنیم
  یعنی حالا اگه اتریش هم نشد عیبی نداره
  ولی حداقل تو انگلیس باید برا یکبار هم شده امتحان کنیم و هیچ کس هم نمیدونه ک مرسدس چندین ساله بهترین ماشین تو پیست انگلیس رو داره🙄

  • 33🦁Ali

   4

   4

   چقد باحال گفته اتریش نشد هم تو سیلورستون (که مرسدس داخلش قوی هست) آزمایش کنیم که شاید توتو مجال بشه نظرش عوض کنه😅..خیلی سنگین بود این حرف برای…..
   ‘میگه فقط 1بار در حد آزمایش نه حتمأ اجرائی بشه’

  • AM PHD

   3

   2

   AMIN: امتیاز های مسابقات معکوس کمتره نسبت به مسابقات عادی ، از 10 امیتاز شروع میشه و تا یک میره. اگه تیمی یه دومی و یه فستست لپ بزنه مث این میمونه که تو مسابقه معکوس 1-2 کرده

   • Amin

    2

    3

    ک اینطور والا از همون اول هم خوشم نمیومد ازش برا همین اصلا پیگیری نکردم
    انصافا هر طور بخوایم در نظر بگیریم نامردی در حق برنده مسابقه قبلیه
    البته اگه اتریش پارسال ب صورت عکس هم برگزار میشد باز هم مکس بنده میبود چون ماشینشون خیلی سریعتر بود
    ولی درکل جالب نیست

 4. بیژن

  2

  2

  اقای هورنر و سایر دوستان هی واسه خودشون تجزیه و تحلیل کنن و موافقت کنن واسه خودشون نقشه بکشن تا مرسدس موافقت نکنه هیچ اتفاقی نمیوفته . عوض این همه تغییرات و قانون به نظر من اگه تو مسابقه انتخاب قدرت و مود ماشین و تنظیمات دیگه رو بزارن به اختیار خود راننده ها جذابیت مسابقه بیشتر میشه چون امکان اشتباه کردن بالاتر میره اینجور قوانین میتونه به جذابیت مسابقات کمک کنه نه مسابقه معکوس و این دست قوانین . قوانین تونل باد و سقف بودجه هم خیلی کمک خواهد کرد ولی محدود کردن ایرودینامیک و کار نکردن رو شاسی و سیستم تعلیق اصلا خوب نیست چون با روح فرمول وان در تضاده ،فرمول وان یعنی نهایت نواوری نه محدودیت

 5. علیرضا

  0

  0

  پیست اتریش تقریبا در اختیار ردبول بوده این مدت و سکوی اول رو داشتند حالا که تعداد گرندپری ها تقریبا نصف میشه(حالا یک یا دوتا بیشتر از نصف)خب باید یه هیجان و انگیزه ای به تماشاگر پای تی وی بده یا نه؟؟؟
  از نظر من بیشتر از اینکه ولف نگران رقابت قهرمانی باشه بیشتر نگران مشکلات موتوری امسال مرسدس بعد از خرابی های متعدد در تست های زمستانی هست
  در نظر بگیرید مرسدس از رده هجده یا هفده بخاد رقابت بکنه چه فشاری باید به موتورهای ماشین بیارن که جبران بکنن.
  خودش هم این موضوع رو اعلام کرد اما با نوع بیان مخصوص یا مدیر
  در کل فکر میکنم این فرمت به شدت برای منِ تماشاگر خیلی جذابیت داشته باشه
  فکر بکن فراری پ مرسدس و ردبول از آخر باید رقابت بکنن.
  بازی اصلی استراتژی ها تو این شرایط خیلی دیدنی میشه
  اشتباهات استراتژی و سود بردن رقبا و‌ البته پیت استاپ های فوق العاده تیم ها

دیدگاه خود را بیان کنید