فرمول یک ایرانچارلز لکلرک و دنیل ریکاردو جزو اولین رانندگان فرمول یکی بودند که پس از انتقادهای پی در پی لوییس همیلتون به نابرابری رنگین پوستان، به جمع معترضان پیوستند.

مرگ جورج فلوید در آمریکا واکنشی جهانی به دنبال داشت و افراد معروف بسیاری با استفاده از شبکه‌های اجتماعی و دیگر پلتفرم‌ها، سعی کردند اعتراض خود را به نابرابری نژادی در آمریکا اعلام کنند. در این میان لوییس همیلتون تنها راننده فرمول یکی بود که با استفاده از شبکه‌های اجتماعی عصبانیت خود را از این اتفاق نشان داد.

همچنین همیلتون در پیج اینستاگرام خود خواستار شکسته شدن سکوت برخی افراد معروف شد و به ستاره‌هایی اشاره کرد که هیچ واکنشی به این موضوع نداشته‌اند:

من می‌بینم برخی از شماها جزو بزرگ‌ترین ستاره‌ها هستید اما چیزی نمی‌گویید و در برابر ناعدالتی‌ها سکوت کرده‌اید.

هیچ خبری از افراد همکار من که اکثرشان سفید پوست هستند، نیست. من یکی از معدود افراد رنگین پوست هستم و تنها مانده‌ام.

فکر می‌کردم شما تا الان فهمیده باشید که چرا این اتفاق افتاده است و در موردش چیزی بگویید اما شما نمی‌توانید در کنار ما باشید. فقط بدانید که من شما را می‌شناسم و شما را می‌بینم.

من در کنار افرادی هستم که در آرامش اعتراض می‌کنند و نه کسانی که در حال غارت و دزدی و آتش زدن ساختمان‌ها هستند. تا زمانی که افراد به اصطلاح رهبرمان تغییری ایجاد نکنند، آرامشی وجود نخواهد داشت.

پس از این صحبت‌های همیلتون، رانندگان دیگری هم به جمع معترضان پیوستند. چارلز لکلرک در این باره گفت:

واقعیت این است که من احساس می‌کردم در جایگاهی نیستم که نظر بدهم و با بیان افکارم در شبکه‌های اجتماعی راحت نبودم و به همین دلیل تا الان حرفی در این باره نزدم و این کار من کاملا اشتباه بود.

من هنوز هم نمی‌توانم کلمه مناسبی برای توصیف بی‌رحمی که در برخی از ویدیوها دیده می‌شود پیدا کنم. نژاد پرستی باید با اقداماتی متوقف شود و نه با سکوت کردن.

لطفا در این زمینه فعال باشید و برای پخش این موضوع شجاع باشید و تلاش بیشتری کنید. این مسئولیت ماست که با ناعدالتی‌ها مقابله کنیم. سکوت نکنید، من از این اعتراضات حمایت می‌کنم.

دنیل ریکاردو هم در این باره گفت که اخبار چند روز اخیر او را ناراحت کرده است و از جامعه درخواست کرد که با هم متحد شوند:

دیدن اخبار چند روز اخیر ناراحت کننده است؛ اتفاقی که برای جورج فلوید افتاد و همچنین اتفاقات چند روز اخیر مایه ننگ است.

حالا بیشتر از هروقت دیگری باید با هم متحد شویم. نژادپرستی سم است و باید حل شود البته نه با خشونت یا سکوت کردن بلکه با متحد شدن و اقدام کردن. ما باید بلند شویم و یک “ما” متحد را تشکیل دهیم.

بیایید جامعه بهتری باشیم. در سال 2020 هستیم. زندگی سیاه پوستان اهمیت دارد.

در حال حاضر لندو نوریس، سرجیو پرز، نیکولاس لطیفی، جورج راسل، کوین مگنوسن و آنتونیو جیوویناتزی هم به جمع معترضان پیوسته‌اند و در شبکه‌های اجتماعی حمایت خود را نشان داده‌اند.

21 دیدگاه

 1. ....kh:n....

  11

  2

  خداییش من اون صحنه را که از اخبار دیدم تاصبح خوابم نبرد یک لحظه خودمو جای اون جورج فلوید بیچاره گذاشتم اون ۵دقیقه که زانوی اون ملعون روی گلوش بود چی کشید بیچاره.ازشدت عصبانیت میخوستم هرچی جلوی دستمه را بزنم داغون کنم.لعنت به هرچی نژادپرستیه.

 2. 33🦁Ali

  3

  2

  Mahmood
  چرا * وارد حاشیه میشی من و دوستمون kh:n کامنت گذاشتیم حالا خدایش کدوم ما رنگ پوست لوئیس سوژمون بوده.؟؟؟ جز خودتون بعضی لوئیس فن ها حرف میزنید که لوئیس تنها سیاه پوست پیست هستش و فقیر بوده چندین بار دیدم یکیش هم pejman که لوئیس فن هستش منم در جوابش گفتم که تا حالا ندیدم هیچکس به رنگ پوست و نژاد تو فرمول وان چیزی گفته باشه و اشتباه گرفتین با فوتبال، هست کامنتا برین بخونین اگه منظورت به من هست..
  محمود حرفی بزن که مدرک داشته باشی کسی رو الکی تخریب نکن کار قشنگی نیستش اوکی

  • 33🦁Ali

   3

   3

   می تونید برین تو موضوع تحلیلی
   ,مکس ورشتپن فوق ستاره ای جوان و تاثیرش بر فرمول یک,
   بخونید مخصوصأ جنابعالی محمود برو 1بار دیگه بخون بعدش کامنت بزار که کی رنگ پوست لوئیز شوژه کرده کسی نیست جز خودتون لوئیس فن

  • Amin

   1

   2

   علی جان منظور محمود شما یا kh.n نیستین
   این موضوع برا خیلی وقته پیشه
   برا افرادیه ک کامل و روشن ب رنگ پوست لوییز توهین کرده بودن و کامنتشون تایید شده بود

 3. Ali seb

  10

  1

  خیلی بده که انسان به خاطر چیزی که توش هیچ نقشی نداشته باید بمیره
  اونم رنگ پوست که هیچ ربطی به ارزش آدما نداره و ارزش هر آدم به انتخاب هایی مربوطه که درطول زندگی انجام داده
  اینکه من طرفدار سب هستم و طرفدار لوئیز نیستم هیچ ربطی به رنگ پوست نداره و تا به حال بهش فکر هم نکردم

 4. BAHRAM

  1

  1

  دوستانی که به نژادپرستی و حق ضایع شده جورج فلوید اعتراض دارن و نارحت شدن لطف کنن وقتی عزاداریشون تموم شد به *

  —-
  درک می کنیم و آگاهیم و بدلیل برخی شرایط و حفاظت از خود شما، * قرار دادیم.

 5. Amin

  3

  5

  #نه_به_نژادپرستی
  و اما هستن داخل همین سایت ک نظر میدن و لوییز رو ب خاطر رنگ پوست پایین میکشن
  آخریش گفته بودن نذارید رکورد دست این ….پوست بیفته!
  واقعا متاسفم

  • AHMADREZA_F1

   2

   2

   یک بار هم بحث لوییس و رفتن به اسکودریا فراری پیش اومد و یکی از دوستان گفتن که رنگ قرمز به سیاه نمیاد!
   من تازه با سایت آشنا شدم و این اولین تبعیضی بود که دیدم.

  • Sohrab

   1

   2

   با بخش اول کامنتت موافقم
   ولی با بخش دوم نه
   خودت امین شوماخر و … کارشو بی ارزش جلوه میدی بعد برای بقیه متاسفی؟

   • Mohammad44

    1

    1

    ببین سهراب اگه امین چنین چیزی گفته باشه نمیشه اونو با نژادپرستی مقایسه کنی چون اون بین همه منفوره ولی اون گفته می تونه صرفا یک نظر باشه حالا برخلاف یا منطبق بر واقعیت

   • Amin

    1

    2

    سهراب مطمعنی چی داری میگی؟؟؟
    یادم نمیاد شوماخر و مهارتش رو انکار کرده باشم
    یکبار گفتم شوماخر سنا فانجیو کلارک پراست برترین های تاریخ هستن و لوییز زمانی می‌تونه وارد این لیست بشه ک رکورد های شوماخر رو زده باشه
    در ضمن با ورود لوییز قرار نیست کسی از این لیستم حذف بشه…
    بنده فقط میگم شوماخر هم تیمی نزدیک ب سطح خودش نداشته …

   • Amin

    1

    1

    بعدشم این مورد چ ربطی ب نژاد پرستی داره؟ واقعا ازت انتظار نداشتم

   • Sohrab

    0

    0

    داری میگی رکورد دست این سیاه پوست نیفته این چه ربطی به نژاد پرستی داشت؟
    بعدشم شما نمیگی مایکل هم تیمی قوی نداشت ؟؟؟
    شما خودت علنن میگی نمیشه راننده ای که توی یک تیم (همتیمی نبودن) رو مقایسه کرد ولی هر بار میگی مایکل از ناندو شکست خورده یا ….

 6. Hasan Mohebbi

  3

  2

  خب بی شک نژادپرستی یک کار ناپسند و غیر انسانی است. ولی مشکل اینجاست که تا وقتی اسم از نژادپرستی میاد تنها به رنگ پوست خلاصه میشه و اونم فقط سیاه.

  من میخوام بگم اگه راست میگن و واقعا ضد نژادپرستی هستند چرا هیچکس حرفی از جنگ چند ساله عربستان به یمن نمیزنه یا همین ظلم‌هایی که به فلسطین یا عراق و افغانستان میشه. خب به نظر من بی ارزش دونستن یه قوم و کشور و دین یه نوع نژاد پرستیه؟؟

  اونروزی که استرالیا بود فکر کنم، یه مسجد که نزدیک به پنجاه نفر بود رو به گلوله بستن چرا کسی یادش نبود؟؟؟ چرا کسی ابراز نگرانی نکرد؟؟؟ خب این هم یجور نژادپرستیه!! الان ایران ستیزی و ایران هراسی و تحریم‌هایی که بر علیه ایران اعمال میکنند یه جور نژادپرسیته هرچند شاید * ما هم تو اعمال تحریم‌ها بی تقصیر نبوده و در دامن زدن بیشتر کردن اون بی تقصیر نبود. ولی پیروی کردن از این تحریم‌ها یه نوع کمک کردن به نژادپرستیه.

  در داخل ایران هم نژادپرستی هست. همین که به افغانستانی‌های داخل ایران که دارن مسالمت امیز در کنار ما زندگی میکنند و مورد تحقیر بعضی از ماها قرار میگیرند هم نژادپرستیه!! یا اون دوستانی که برای زیارت به کربلا میرن ولی سوغاتوشون از اون جا فقط بد و بیراه به اونهاست. حتی میشه خیلی ریز شد و گفت تو اهالی یک کشور هم نوعی دیگه‌ای از نژادپرستی وجود دارد. اونم این که وقتی یه شهرستانی به یه شهر بزرگتر مهاجرت میکنه به هر دلیل با او به صورت سیخ و کنایه و حتی مسخره کردن لهجه و زبان و اداب و رسوم اون‌ها بد رفتاری میشه هم یه نوع نژادپرستیه!!

  امیدوارم انسان‌ها تفکرشون رو عوض کنن و حس خودبرتربینی رو از خودشون دور کنند و احترام گذاشتن به هرکس در هر لباس و جایگاهی سرمشق زندگی خود کنند.

دیدگاه خود را بیان کنید