فرمول یک ایران – زک براون مدیر کمپانی مکلارن، می‌گوید که اگر تیم‌های بزرگتر واقعا می‌خواهند که با خودروهای آماده به تیم‌های کوچکتر کمک کنند، باید این کار را رایگان انجام دهند نه اینکه بفروشند!

مدیر مکلارن، یکی از مخالفان سرسخت وضعیت اقتصادی فعلی فرمول یک است و می‌خواهد که سقف بودجه به حداقل ممکن، یعنی 100 میلیون دلار برسد، تیم‌های بزرگ مخالف چنین عددی هستند و کریستین هورنر، مدیر تیم فرمول یک ردبول ریسینگ، بیان کرده است که بهتر است که به تیم‌های کوچکتر خودروهای آماده فروخته شود و آن‌ها به عنوان تیم مسابقه ای کار کنند و هزینه تحقیق و توسعه نداشته باشند:

آن‌ها می‌توانند به عنوان یک تیم مسابقه‌ای کار کنند و نیازی به این همه تجهیزات تحقیق و توسعه نداشته باشند. این سریعترین و ارزانترین راه برای رقابتی شدن است. آن‌ها می‌توانند با یک محصول خوب به عنوان یک تیم مسابقه‌ای کار کنند. علاوه بر این، اگر آن‌ها بتوانند یک تیم مسابقه‌ای کنار هم قرار دهند، می‌توانند به پیروزی مسابقات برسند. ما این مسئله را با در اختیار دادن خودروی آماده به تورو روسو و سباستین فتل در سال 2008 اثبات کردیم.

سباستین فتل گرندپری 2008 ایتالیا

سباستین فتل گرندپری 2008 ایتالیا

زاک براون و خودروهای آماده فراری و ردبول

خودروهای آماده، قرار است که خودروهایی باشد که فراری و ردبول در آخرین مسابقه سال قبل استفاده کرده‌اند. براون از این ایده استقبال نکرده و می‌گوید که تنها زمانی این ایده را در نظر می‌گیرد که خودروهای آماده به صورت رایگان و خیریه در اختیار تیم‌های کوچکتر قرار بگیرد:

می‌خواهم بگویم که اگر قرار باشد ما در چنین مسیری پا بگذاریم، با توجه به این که این خودروها برای سال قبل هستند، به گونه‌ای منقضی شده حساب می‌شوند و در این حالت من خواهان این هستم که اگر آن‌ها واقعا می‌خواهند این کار را کنند، خودروهای آماده خودشان را رایگان در اختیار ما قرار دهند.

هیچ زیانی برای آن‌ها ندارد.

آن‌ها تمام کارها و تحقیقات و توسعه‌هایی را که انجام داده اند در اختیار دارند، قطعات یدکی دارند و بنابراین باید آن را به مشتریان خود بدهند و از آن‌ها پولی نگیرند. این کار برای آن‌ها هزینه‌ای ندارد. در نهایت اگر آن‌ها قصد این را دارند که برای تیم‌های مشتری(کوچکتر) صرفه‌جویی کنند، باید به آنها خودرو بدهند.

زک براون - مدیر گروه تکنولوژی مک لارن

زک براون – مدیر گروه تکنولوژی مک لارن

این مدیر آمریکایی اعتقاد دارد که استفاده از خودروهای آماده، بر خلاف دی ان ای فرمول یک است و همینطور براون باور دارد که اقداماتی مانند کاری که تیم ریسینگ پوینت در کپی کاری از خودروی نسل قبل تیم مرسدس کرده است نیز برخلاف این دی ان ای می‌باشد:

می‌دانید، من علاقمند به ایده خودروهای آماده نیستم. همه در مورد دی ان ای فرمول یک صحبت می‌کنند و این دی ان ای هم به این معناست که افراد خودشان سازنده (خودرو) هستند. فکر می‌کنم که افراد این حد و مرزها را اخیرا بیش از اندازه پیش برده اند و به جایی که خودروی خودشان را بسازند، خودروی دیگران را ساختند. به نظرم این موضوع باید بررسی شود.

اگر این مسئله در مورد هزینه است و راه حلی که آن‌ها استفاده می‌کند چنین چیزی می‌باشد، به نظرم این صرفا مانند یک چسب روی زخم می‌باشد. به این خاطر که وقتی که اجازه می‌دهید از خودروهای آماده استفاده کنید، دیگر شما دوباره به جایی که بودید باز نخواهید گشت.

حالت عادی جدید قرار نیست مانند حالت عادی قدیمی باشد و برای همین، به من حس یک چسب روی زخم را می‌دهد. شاید مشکل را برای یک یا دو سال حل کند اما پس از آن دوباره به خانه اول بر می‌گردیم.

ویراستار » انسیه صفری

8 دیدگاه

 1. Danial

  0

  0

  سید جان سلام و خسته نباشید
  تو خبر ها خوندم فتل با فراری به توافق نرسیدن و اخر 2020 میره
  لطفا اگه درسته خبرش رو پوشش بدین ممنون

 2. kourosh.m

  1

  0

  اگه دنبال اینکه پیروزی رو به سمت خودش بیار به جای اینکه تلاش کنه برای پیروزی راه احمقانه ای رو پیش گرفته طبیعتاً تیم های قدر و اسپانسر هاشون جلوشو می گیرن ولی اگه هدفش اینه که نسل آینده موتور اسپورت یعنی بچه ها بتونن با هزینه ها کمتری شناسایی بشن و به خاطر پول نداشتن پدر و مادر نتونن وارد دنیای مورد علاقشون بشن راهش بازم این نیست چون کلا باید ورزش گرونی باشه ولی نه برای راننده ها
  فرمول ۱ به ناسا و … کمک می کنه و تبادل اطلاعات دارن همون طور که کلاه های ایدی کار رو ناسا می سازه پس مخصوصاً وجود فرمول ۱ باعث میشه تا در علم و پیشرفت با این بودجه ها پیشرفت به وجود بیاد و کلا فرمول یک مثل ناسا و یا دانشگاه های معروف مثل ام آی تی در لبه یا همون نوک پیشرفت علم قراردارند دارن پس همشون به بودجه ها سنگین نیاز دارن بهترین بودن خرج داره برای یک تیم پوله و برای یک راننده مقدار زیادی جدا از پول وقت و عمر یا همون جونش که هر روز و هر لحظه برای زدن بهترین تایم آماده میشه باید ذهنش رو کلا بزار رو این کار.
  تلاش برای پیروزی با وجود نداشتن پول دقیقن مثل اون بچه ای می مونه که پدر و مادرش پول ندارن تا در موتور اسپورت وارد شه و به رویاش برسه که باعث شرمندگی و ناراحتی هم پدر و مادر و هم بچه میشه و دل بچه ممکنه از این ورزش زده شه. پس تا حدی تیم های بزرگ تر موظفن تا به تیم های کوچک تر یا بچه هایی که قرار راننده های بزرگ آینده بشن کمک کنن و نه از روش اینکه بودجشونو کم کنن بلکه از روش های دیگر مثل برنامه های شناسایی استعداد ها البته بهتره بودجه افزایش پیدا کنه و اجباری باشه که بودجه زیادی به کمک کردن به مکلارن یا تیم های دیگر و شناسایی و زیر نظر گرفتن تمامی کسانی که نسل بعدی هستن چه به عنوان راننده یا مهندس ویا مدیر تیم و… تا یه تحولی در فرمول ۱ و کلا موتور اسپورت ایجاد شه ولی در برای پیدا کردن نسل بعدی نباید فرمول تنهایی این کارو کنه ولی باید پیش قدم باشه تا ول موتور اسپورت هار سال بودجه ای رو در اختیار این برنامه بزارن تا بر اساس استعداد ها و توانایی ها و علایق نسل بعدی رو بسازن و پیدا کنن تا ورزش قوی ترشه و سریع تر رشد بکنه مثل فرض کنین شما آیرتون سنا و لویس همیلتون و مایکل شوماخر و نیکی لائودا و نیکو هلکنبرگ و راننده های بزرگ در کنار مکانیک های بزرگ را در کنار هم برای رقابت ببینید بعضی میگن مسخره است ولی رقابت اونجاست که شکل می گیره و قهرمان جهان اون مسابقه واقعا قهرمانه البته با وجود مهندسا و تیم.

  البته من دو موضوع مشکل مکلارن با بودجه ها و مشکل گران بودن موتر اسپورت برای مدرم ضعیف در جامعه رو یکی کردم و بررسی کردم تا از دو دید نسبتا شبیه بررسیش کنم
  اونایی که حتی پول رفتن به کلاس های کارتینگ حرفه ای و خرید ماشینش که نسبت به هزینه های فرمول۱ هیچی نیست درک می کنن چون من خودم اینو حس کردم و اطرافیانم که از این جنبه یا زده شدن و یا نا امید
  ببخشید اگه سرتون رو درد آوردم
  به امید دیدن دوباره فرمول۱ و پیشرفت اون و افتخار آفرینی نسل بعدی ????????

 3. Hamed

  4

  0

  این زک براون قشنگ از اوناس که شبانه روز دنبال خر مرده میگرده نعلش رو بکنه .روش بشه میاد میگه فراری و مرسدس کلن خرج پرسنل ما رو هم بدن

دیدگاه خود را بیان کنید