فرمول یک ایران کارلوس ساینز جونیور و لندو نوریس، رانندگان تیم مکلارن، به نخستین رانندگانی تبدیل شدند که به صورت داوطلبانه درخواست قطع دستمزد خود را دادند تا کارخانه بتواند هزینه سایر اعضا را پرداخت کند. با این حال، مکلارن اولین تیمی است که اقدام به مرخص کردن کارکنان خود بخاطر خسارات سنگین ناشی از شیوع ویروس کویید ۱۹ کرده است. فرمول یک و تیم‌های حاضر در آن درحال اتخاذ تمهیداتی هستند تا بتوانند خسارات ناشی از بیماری کرونا را به حداقل برسانند.

کارلوس ساینز جونیور در توییتی در تاریخ ۲ آوریل ۲۰۲۰ بیان کرد :

بخاطر تاثیرات ویرویس کویید ۱۹ گروه تصمیم به ترخیص موقت کارکنان برای تطبیق با شرایط و حفظ شغل آن‌ها در طولانی مدت کرده است.سختی چنین تصمیم‌هایی را کاملا درک می کنم و تصمیم به کاهش دستمزد خود گرفته ام. همه در کنار یکدیگر هستیم.

تصمیمات بزرگتری مانند به تاخیر انداختن قوانین به سال ۲۰۲۲ و برگرداندن طراحی‌های امسال برای سال ۲۰۲۱، از تصمیم‌های میان مدتی است که گرفته شده است. با این حال مکلارن نخستین تیمی است که اقدامات کوتاه مدتی برای محافظت از کارکنان خود انجام داده است. هنوز تعداد کارکنان مرخصی مشخص نشده است اما این اطمینان را داده اند که این عمل برای تمامی بخش‌های شرکت انجام می شود و مختص بخش خاصی نیست. این فرآیند سه ماه طول خواهد کشید؛ چون هنوز روز بازگشایی مسابقات مشخص نیست. در صورت تصمیم برای شروع مسابقات، مبدا گرندپری کانادا در اواسط ژوئن خواهد بود که البته بعید است تاریخ آن همین باقی بماند. کارکنانی از مکلارن که مرخص نمی‌شوند، دستمزدشان با کاهش مواجه خواهد شد؛ مانند زک براون، مدیر اجرایی تیم فرمول یک، و رانندگانش.

زاک براون - مدیر مک لارن

زاک براون – مدیر مک لارن

تیم‌های فرمول یک،به خصوص موسسات و کارگاه‌های کوچکتر، با معضل جدی مواجه شده اند؛ چرا که اکثر درآمد آن‌ها از این ورزش به دست می‌آمد. این کاهش درآمد رفته به رفته به کاهش خود ادامه می‌دهد؛ زیرا مسابقات پشت سر هم لغو می شوند و مسابقات باقی مانده نیز با کاهش اسپانسر رو به رو هستند. هیچ تیمی جز مکلارن تاکنون چنین اقداماتی انجام نداده هرچند که انتظار می‌رود در آینده نزدیک، در سایر تیم‌ها نیز به وقوع بپیوندد.

کریتسین هورنر، مدیر تیم فرمول یک ردبول، نیز گفت :

ما به مکاتبات خود با دولت و نمایندگان تیم‌ها ادامه می‌دهیم تا بیشترین مقاومت را نسبت به اثرات این بحران داشته باشیم.

فرمول یک درحال اتخاذ تصمیم‌های دیگری است که به موجب آن بنواند هزینه‌ها را بیشتر کاهش دهد‌. آن‌ها همچنین می‌خواهند قوانین مالی که سال بعد اجرایی می‌شود را دچار تغییراتی کنند که البته با مخالفت تیم‌هایی مواجه خواهند شد.

اوتمار سافنور، مدیر تیم فرمول یک ریسینگ پوینت، اعلام کرد که درصورت ادامه تعطیلی‌ها تا نیم فصل، می‌توان حداقل ۳۰ میلیون پوند ذخیره مالی انجام داد. او افزود:

همین الان هم ذخیره مالی صورت گرفته و باید دید اگر مسابقات به ۱۰ تا ۱۲ عدد خلاصه شوند چه کارهایی می شود انجام داد. تیم‌ها با یکدیگر فرق دارند اما فکر می کنم از بقیه کمتر خرج کرده و مقدار مناسبی ذخیره کرده ایم.

سباستین فتل, چارلز لکلرک و لوئیس همیلتون نیز درحال صحبت با تیم‌های خود برای کاهش دستمزدهای خود هستند.

 

ویراستار » انسیه صفری

4 دیدگاه

 1. Sohrab

  2

  1

  توییت کارلوس برای یک روز گذشته هست
  ولی من به شخصه فکر نمیکنم رقابت های 2020 موتوراسپرت از خرداد شروع بشه هنوز تعویق هایی در راه خواهد بود

 2. amirhosein

  1

  0

  مکلارن کار خوبی کرده؛واقعا نیاز هست این اتفاقات بیفته و امیدوارم بقیه تیم ها هم این کا رو بکنند.
  راننده ها هم کار بسیار زیبا و خوبی برای کاهش درآمد خودشون انجام دادن.

  با همه این حرف ها امیدوارم زود تر مسابقات فصل 2020شروع بشه

دیدگاه خود را بیان کنید