فرمول یک ایران – برنی اکلستون در آستانه‎ تولد 90 سالگی خود است و با اینکه سه سال است که از فرمول یک خداحافظی کرده، همچنان بخشی از این رقابت‎ هاست. در مصاحبه‎ اخیر او با دیلی میل، موضوعات مختلفی، از آینده لوییس همیلتون گرفته تا دزدی 50 میلیون پوندی جواهرات دخترش، پوشش داده شد و برنی، بدون هیچ ملاحظه‌ای، نظرات واقعی خود را مطرح کرد.

برنی اکلستون باور دارد که لوییس همیلتون نباید به فراری ملحق شود و در ادامه، دلیلش برای ماندن این راننده 35 ساله در تیم فرمول یک مرسدس را این‎‌طور توضیح داد:

اگر من در جایگاه لوییس بودم، در مرسدس می‌ماندم.

او در آنجا راحت است و رئیس است. [لوییس] شخصی را دارد که برای حمایت از او هر کاری می‌کند [مدیر مرسدس، توتو ولف].

همیلتون نمی‌تواند در فراری موفق شود. آن‎‌ها ایتالیایی هستند. برای شروع، او باید ایتالیایی یاد بگیرد تا بفهمد که پشت سرش چه موضوعاتی گفته می‌شود.

مشکل همه ایتالیایی‎ ها این است که آن ‎ها علاقه‌ای به دعوا ندارند. نمی‌خواهند با هیچکس بحثی داشته باشند. به جای اینکه به شخصی که کارش را بد انجام می‌دهد بگویند “حواست را جمع کن وگرنه من برایت جمعش می‌کنم” یا “هر جور که راحتی؛ اما من انتظار نتیجه دارم”، می‌گویند “باید در کنار هم شام بخوریم تا بتوانیم در موردش بحث کنیم، بیا باهم رفیق باشیم”.

اگر من مدیر تیمی بودم، مکس [ورشتپن] را به کار می‌گرفتم. مکس سریع است و کار کردن با او راحت است. اگر لوییس را در اختیار داشتم، فقط به او می‌گفتم که مسابقه بعدی کی شروع می‌شود و از او می‌خواستم برای آن زمان حاضر باشد. به جز این، بقیه‎ زمانش در اختیار خودش می‌بود.

من حقوقش را کمتر می‌کردم و به او اجازه گرفتن اسپانسرهای خودش را می‌دادم، هر چیزی. مرسدس سعی می‌کند او را کمی کنترل کند. من به او آزادی کامل می‌دادم.

برنی اکلستون و فابیانا فلوسی

برنی اکلستون و فابیانا فلوسی

برنی اکلستون در حال حاضر زمانش را با همسر 46 ساله‌اش، فابینا، می‌گذراند و اگر فکر می‌کنید که زندگی این مرد، پس از واگذاری فرمول یک به لیبرتی مدیا و چیس کری، کمی آرام شده است، سخت در اشتباهید. سه سال از خروج برنی گذشته است اما تماس‎‌ها همچنان برقرار است؛ دوستان، آشنایان، شاهزاده، افراد عادی و همچنین مقامات رومانیایی. این مقامات در حال حاضر کمک می‌کنند که دزدی 50 میلیون یورویی از خانه دخترش در کنزینگتون، به خوبی پیگیری شود. این پرونده هنوز حل نشده است. اکلستون، با وجود این مشکلات و علاقه‌اش به بیزنس، تا حدی که بتواند سر خودش را شلوغ می‌کند.

در ادامه بحث درباره‎ همیلتون، برنی اکلستون احساس می‌کند که همیلتون دقیقا نمی‌داند که قدم بعدی‌اش چیست:

او به دنبال کاری که می‎خواهد بعد از رانندگی در فرمول یک انجام دهد می‎گردد. فشن، آهنگ و دیگر مسائل. فکر می‌کنم لوییس از آینده‎ خودش مطمئن نیست و این عدم اطمینان روی رانندگی او هم تاثیر گذاشته است؛ زمانی که می‎خواهد بداند هم تیمی‎اش چه زمانی را ثبت کرده است یا اینکه تیم فراری چه عملکردی دارد. او اطمینان کامل ندارد.

لوییس همیلتون در حال رسیدن به رکورد مایکل شوماخر است؛ در فصلی که زیر سایه ویروس کرونا است و هنوز مشخص نیست چگونه پیش خواهد رفت. او پس از یک سری تمرینات سخت در طول زمستان، 5 کیلوگرم وزن کم کرده است. رسیدن به رکورد مایکل، مشخصا هدف اصلی همیلتون است. اما برنی اکلستون معتقد است که این طرز تفکر اشتباه است:

او نباید نگران قهرمانی‌های بیشتر از شوماخر باشد. اگر او می‌خواهد از فرمول یک جدا شود، نباید فقط به خاطر رسیدن به این رکورد در رقابت‌ها بماند. او باید به خاطر رانندگی کردن ادامه دهد.

بیشتر بخوانید: آیا همیلتون به فراری می‌پیوندد؟

با وجود آمار خیره کننده 84 پیروزی و 88 جایگاه پول، شاید لوییس همیلتون یکی از بهترین رانندگان تاریخ باشد؛ اما به نظر می‌رسد که این راننده بریتانیایی نتوانسته است خودش را در لیست بهترین‌های برنی اکلستون قرار دهد:

الن پراست. او هیچوقت پشتیبانی تیم را نداشت. او از پیت وال، آنچنان که باید کمک دریافت نکرد. چراغ‎ ها خاموش می‌شدند و او به تنهایی رقابت را آغاز می‌کرد. او مجبور بود به تنهایی لاستیک‎ ها و ترمزها را چک کند. با وجود این، او خیلی سریع بود. او در آستانه به دست آوردن دو قهرمانی دیگر هم بود. اگر اوضاع برایش خوب پیش می‌رفت، او باید شش قهرمانی می‌داشت اما این اعداد و ارقام اهمیتی ندارند.

من نلسون [پیکه] را هم در لیستم قرار می‌دهم. او با ماشینی نه چندان سریع، عملکرد خوبی داشت. استرلینگ [ماس] هم باید در جمع چهار راننده برتر باشد. و [خوان مانوئل] فانجیو؛ او کارش را به خوبی انجام داد.

لوییس خیلی خوب است؛ چهارم یا پنجم یا هرچی. اما سخت است که بگوییم او از دیگران بهتر است. لوییس بهترین ابزار و بهترین تیم را در اختیار دارد. بهترینِ هر چیز.

برنی اکلستون و آلن پراست

برنی اکلستون و آلن پراست

با وجود تاکید فراری روی کارهای اشتباه و مسخره کردن منابعشان و مضطرب کردن راننده هایشان-سباستین فتل و چارلز لکلرک– روی تبدیل شدن به شماره یک، لوییس قطعا بهترین شرایط را دارد.

تمامی این اتفاقات، زیر نظر مدیر جدید تیم، متیا بینوتو صورت می‌گیرد که ساخته خود فراری است. او متمایز است اما آیا یک رهبر هم هست؟

نه. او یک مهندس است. آنها به شخصی احتیاج دارند که اگر حرفی زد، مطمئن باشند که اتفاق می‌افتد. نه این که شاید اتفاق بیوفتد یا اینکه بخواهند در موردش بحث کنند.

من فلاویو بریاتوره را برای فراری پیشنهاد می‌کنم. فلاویو همان کاری را می‎کند که با رنو و بنتون کرد؛ او بهترین‎ های تیم‎ های دیگر را می‌دزدد. مشکلی که پیش می‌آید این است که فلاویو، در نهایت، می‌خواهد مردم فکر کنند که او صاحب فراری است.

برنی اکلستون رفیق نزدیک فتل است. آن‎ ها با هم تخته نرد بازی می‌کنند. برنی به صورت خصوصی او را راهنمایی می‌کند و در جمع هم، هر زمان که بتواند از او دفاع می‌کند. با وجود این، برنی قبول دارد که راننده ‎ی آلمانی عملکرد خوبی نداشت و برخوردهای زیادی را تجربه کرد:

او عملکرد افتضاحی داشت و من این را به خودش هم گفته‌ام. او در جایگاهی که لیاقتش را داشت رقابت را به پایان رساند-پنجم. فراری کاملا به [چارلز] لکرلک لطف کرد. آنها عاشق یکی از راننده هایشان شدند و شرایط را برای راننده‎ دیگر سخت کردند. موارد زیادی علیه سباستین بود.

فکر می‌کنم ما بهترین عملکرد لکلرک را دیدیم. او خوب بوده است و به این خوب بودنش ادامه می‌دهد اما فکر نمی‎کنم عملکرد فوق العاده‌ای داشته باشد. اتفاقات کانادا سباستین را ناراحت کرد [زمانی که فتل کنترل ماشین را از دست داد و به خاطر هل دادن همیلتون به سمت دیوار، جریمه شد و پیروزی را از دست داد]. او فکر می‌کرد که فراری حمایت بیشتری از او خواهد کرد و بیش از حد درگیر ماجرا شد. حق با او بود.

بیشتر بخوانید: جرمی کلاکسون معتقد است جدایی برنی اکلستون از فرمول یک اتفاق خوبی بود

برنی اکلستون، به جای هر نوشیدنی دیگری، آب می نوشد و همواره استایل شیکی دارد. او چندی پیش چشمش را جراحی کرد و دیگر عینک نمی‎زند. برنی در طول روز به مسائل بسیاری رسیدگی می‌کند. او همچنان منتظر خبرهای مربوط به دزدی خانه 70 میلیون پوندی دخترش در “بیلیونرز رو” است. این خانه 55 اتاق دارد و برای تمیز کردن خانه، شخصی به نام ماریا مستر به خدمت گرفته می‌شد و حالا مستر 47 ساله به همراه پسر 29 ساله‌اش، امیل بوگدان ساواسترو، به اتهام دزدی دستگیر شده‌اند. این خدمتکار تمامی اتهامات را رد کرده است.

حلقه ها، گوشواره ها و النگو های کارتیه به ارزش 80000 پوند، مربوط به عروسی تامارا با جی راتلند، همگی دزدیده شده‌اند. برنی در این مورد گفت:

ما و پلیس دقیقا نمی‌دانیم چه اتفاقی افتاده است. دو نفر دستگیر شده اند اما حرفی نمی‌زنند. افرادی در رومانیا مشغول بررسی این موضوع هستند. تا به حال رومانیایی ‎ها نتوانسته‌اند توضیح مناسبی داشته باشند. آن ‎ها هنوز افراد را شناسایی نکرده‌اند.

در ادامه از برنی سوال شد که آیا هزینه‌ای هم بابت این بررسی ها پرداخت شده است یا نه؛ که او پاسخ منفی داد. او در جواب اینکه 50 میلیون پوند برای جواهراتی که در خانه نگهداری شود واقعا عدد بزرگی است، با شوخ طبعی گفت:

موضوع خوبی که در این مورد وجود دارد، این است که دیگر لازم نیست برای همسرم توضیح بدهم که چرا برایش جواهرات گران قیمت نمی‌خرم.

برنی اکلستون و چیس کری

برنی اکلستون و چیس کری

در نهایت برنی اکلستون در پاسخ به این سوال که آیا وسوسه شده است که دوباره فرمول یک را بخرد یا نه، گفت:

نه. اگر افراد لیبرتی مدیا از من بخواهند که کنترل را در دست بگیرم، قطعا رد می‌کنم. با چنین کاری دوباره به خانه‎ اول برمی‌گردیم.

آن‎ ها روش خودشان را دارند. چیس [کری] ظاهرا دست راست روپرت موردک بود اما این واقعیت نداشت. آن‎ ها فکر می‌کردند که این کار همانند بیزنس های عادی، کار راحتی است. آن‎ ها فهمیدند که اصلا راحت نیست.

برای من، هر قراردادی همانند خرید و فروش ماشین کارکرده است. فرمول یک به یک فروشنده ماشین‎ های کارکرده احتیاج دارد.

برنی اکلستون برنامه‌ای برای رفتن به ملبورن نداشت و از او سوال شد که آیا این به آن معنی است که او دیگر علاقه‎ای به هیجان و شکوه رقابت های فرمول یک و جابه جایی از شهری به شهر دیگر را ندارد؟

مسائل در طول زمان تغییر می‌کنند. اگر کمی دیگر دوام بیاورم، 90 ساله می‌شوم. قبلا سعی می‎‌کردم به دنیا سفر کنم و ببینم می‌توانم از چه خانم های جذابی دلربایی کنم اما الان اگر این کار را بکنم دیگر فایده‌ای ندارد، دارد؟

ویراستار » انسیه صفری

20 دیدگاه

  • Kamran

   0

   0

   ممنون از لطف شما.همینطور سپاسگزارم از تعهد شما نسبت به طرفداران موتور اسپرت که در دوران عدم برگزاری کلیه مسابقات موتور اسپرت با مطالب و ویدیوها سعی در پرکردن خلع برگزار نشدن مسابقات داشتید.شک نکنید که ما میبینیم و متوجه زحمات شما هستیم.مدتی بود که خیلی دوست داشتم عرض تشکری کرده باشم که اینجا فرصتش پیش اومد. باز هم ممنون.

 1. ALEX-ALBON

  6

  4

  بهترین مصاحبه ای که تا امروز انجام شده..جواب خیلی از سوالات اکثرکاربران توش هست.تقریبا همه چیز..خلاصش و ببینین
  راجع به مکس میگه(اگرمن رئیس تیمی بودم قطعا مکس رو میگرفتم او سریع است وکارکردن بااو راحت است)
  راجع ب همیلتون(لوییس خیلی خوب است- چهارم یا پنجم یاهرچی!!!!!!! 😐
  اماخیلی سخت است بگوییم او بهترین فورمول است :] >>لوییس بهترین ابزار را دراخیار دارد..بهترین تیم..بهترین هرچیز)
  فتل_(فراری کاملا به چارلز لطف کرد_آنهاعاشق یکی از راننده گانشان شدند وشرایط را برای دیگری سخت کردند_موارد زیادی علیه سباستین بود)
  لکلرک_(اوخوب بود وبه خوب بودنش ادامه می دهد اما فکر نمیکنم عملکرد فوق العاده ای داشته باشد ) :)))
  نکته جالبش اینجاست که پراست رو درصدر جدول بهتریت رانندگانش میزاره وبعد میره سراغ نلسون پیکه بزرگ و بعد از اون استرلینگ ماس وبعدم فانجیو وجالب اینکه همیلتون در رده پنجم به بعدقرارمیده واین موضوع بخاطر تعریف درستیکه از شرایط لویی انجام داده(بهترین تیم وبهترین ابزار)منطقیه.
  واینجا هم جا داره یادی کنیم از آیلتون سنای فقید وافسانه ای
  وبه نظر شخصیم سنا بهترین راننده تاریخ فورمول هستش..یه نگاه به اخلاقیاتش در داخل پیست وخارج ازون بندارید((راه اندازی بیش از 20 موءسسه خیریه وحمایت از فقرا در کشورش-برزیل))ویه نگاه ب تعداد بردها وقهرمانیاش نسبت به سالهای حضورش ورقابتش بکنیم مشهوده..اگر اون واقعه تلخ وشوم برای آیلتون سنا رخ نمیداد به نظرم حد اقل دوتا قهرمانیه سال دیگه هم به کارنامش اضافه میشد_چون هم قدرت و داشت هم سرعت .
  سنا یک قهرمان متولد شده بود>>انگار قهرمانی بوجود اومده بود برای اینکه سنا اون وبدست بیاره
  با احترام به لائودای فقید وهمه رانندگان بزرگ فورمول1(سنا قهرمان بود و مثل یک قهرمان هم از بینمون رفت.)

  • Majiiiiid

   2

   0

   دقیقا ، آلن تو تیم فراری بوده ، مکلارن بوده راننده یه تیم ته جدولی نبود که ، امکانات اون زمان تیمها هم به نسبت تکنولوژی و داشته های اون زمان برترین و بهترین بودن

   • H.farahani

    2

    0

    درسته پراست تو فراری بوده و مک لارن.درسته تمام قهرمانی هاش با بهترین ماشین بوده.اونم با اختلاف.ولی تو مک لارن نیکی لائودا و که که روزبرگ که هر دو قهرمان جهان بودن و با اختلاف شکست خوردن و البته ایرتون سنا رو.البته به سنا باخت هم داده(که یکیش بخاطر قوانین عجیب بود.کل فصل امتیاز بیشتری از سنا گرفت ولی چون امتیاز یازده ریس برتر هر راننده حساب میشد سنا قهرمان شد)زمانی که سنا تو لوتوس بود و سال 85غوغا کرده بود فراری تقریبا برابر با مک لارن بود واگه سنا تو فراری بود میتونست قهرمان بشه مسئولای فراری کلا تو جذب راننده تازه کار ترس داشتن.زمانی هم که سال 90 پراست تو فراری قهرمانی رو تا ریس اخر کشید ماشینش به خوبی مک لارن نبود.سال قبلش هم مانسل و برگر بد نبودن و ریس هم بردن ولی مدعی قهرمانی نبودن.منسل و برگر هم ثابت شده بودن.مثل اینکه یکی بیاد تو ماشین ردبول یا فراری 2019 با لوییس رقابت کنه و تکلیف تو ابوظبی معلوم بشه.

  • Mohammad44

   1

   3

   رفیق ایشون یا حرفاش درسته یا نادرست. نمی شه اونجا که مطابق میلته درست باشه و اونجا که طبق سلیقه ی شما نیست نادرست باشه
   بله اینجا همه سنا رو بیشتر از پراست قبول دارن
   و اینکه درسته ایشون بسیار فهمیده ترو باتجربه تر از ما هستند ولی نمی شه به لیستش اعتماد کرد لیستی که فانجیو سومه و اصلا اسمی از شوماخر نیست

 2. امید نورمحمدی

  3

  0

  این حرفها از کسی است که فرمول یکی ما میشناسیم را ساخت. مسلما طرفدارهای همیلتون با او مخالف خواهند بود و طرفداران سب موافق. من کاری به ایناش ندارم. فقط مخالفان یک کمی درباره ایشون تحقیق کنند و چندتا کتاب و دوسه تا فیلم درباره تاریخ این رشته را بصورت رندوم انتخاب کنند و استفاده کنند تا متوجه باشن که کی داره چی میگه!
  ایشون پدر پدرخوانده فرمول 1 هست و از همه بهتر میدونه اون پشت چه خبره…

  • Mohammad44

   1

   3

   آقا امید من اصلا کاری به درست یا غلط بودنش ندارم به قول شما من بگم درست یا غلط چیزی از اعتبار و بزرگیش کم نمی شه من فقط می گم شما میتونی یه نفرو قبول داشته باشی یا نه. نمی تونی بگی اینجای حرفاش چون مطابق میل منه درسته و بقیه اش غلطه
   و نکته ی بعدی هم اینکه عزیزانی که شوماخر رو تو سر لوییس می زدن کجا هستند؟

   • H.farahani

    2

    0

    محمد44 عزیز
    با این قسمت حرفتون موافقم که اگه شخصی طبق میل ما حرف زد علامه بدونیمش و اگه خلافش رو گفت بگیم چیزی نمیدونه یا …
    ولی دلیل نمیشه وقتی سر یه موضوعی با کسی موافقیم یا قبولش داریم کل حرفاش رو هم قبول کنیم.اگه استدلال و منطق درست داشت قبوله وگرنه باطله.دلیل نمیشه چون 99 حرف یکی درست بوده حتما صدمین هم درست باشه.
    اما جمله اخرتون.مایکل بزرگتر ازین حرفاست که یکی بخواد بزنه تو سر راننده های نسل الان.شاید لوییس و یا کس دیگه تو امار هم سطحش بشن ولی تو سطح عملکرد نزدیکش هم نشدن.اگه لوییس عملکرد 2007 رو سالهای بعد هم تکرار میکرد میتونست هم سطح یا بهتر هم باشه ولی اون عملکرد استثنایی دیگه تکرار نشد مگر 2019(این نظر شخصی هست)در ضمن برنی اسمی از کلارک و سنا هم نیاورده.یا یوخن رینت که برنی سالها میگفت بهترینِ تاریخه.یا رانی پیترسون که همیشه جزئی از انتخابش بود.

  • H.farahani

   1

   0

   امید خان
   چرا طرفدارهای لوییس باید مخالف باشن.این اقا داره فکر میکنه همیلتون رو تو لیست پنج تاییش بذاره یا نه.ماشین خوب و ….درسته.به اندازه امکاناتش نتیجه گرفته.دلیلی برای مخالفت وجود نداره.

  • pejman

   1

   1

   من خودم طرفدار لوییسم و محبوب ترین رانندس برام اما در عجبم که همچین شخصی میاد و میگه که لوییس در رده پنجم قرار داره و الن پراست رو میگه رده اول خب برای من قابل درکه که یه نفر با من فکرش یکی نباشه اما برام قابل درک نیست یکی یه جمع پنج نفره رو اسم ببره اسمم لوییسم بیاره اما اسم سنا و شوماخر رو نبره

   من مستند هایی رو هم راجب سنا دیدم واز همه راجب سنا شندیم و اونقدر که ازش شنیدم از پراست و شوماخر هم نشنیدم جوری که با برد های کمتر و قهرمانی کمتر از اونا مشهور تره بخاطر جسارت بی حدش تو مستند سنا به بخشی که مربوط به مسابقه موناکو نگاه کنید تا عیارش براتون مشخص بشه که چقدر از پراست سطحش بالاتره و چقدر بخاطر حمایت از پراست بعنوان یه اروپایی در حقش ظلم شد همه اینا باعث میشه فکر کنم برنی الکستون نظرات شخصیش رو نه بر اساس واقعیت بلکه از روی علاقه شخصی بیان میکنه نه از نقطه نظر فنی

 3. ALEX-ALBON

  1

  0

  کاری به این مصاحبه ندارم که قطعا هم جاهایی رو درست گفته و هم نقدهایی به لیستشون بخار قرارندادن نام شوماخر وسنا دردوتای اول تاریخ بهش وارده
  اما جدا ازین مطلب وبدور از نظر شخصیم سنا بهترین راننده ی تاریخ فورمول1 هست وبعدهم مایکل شوماخر..

دیدگاه خود را بیان کنید