Register

سه × 4 =

A password will be e-mailed to you.

فرمول یک ایران – سیزدهمین گرندپری فصل فرا رسید، تعطیلات تابستانی بالاخره تمام شد تا طرفداران فرمول یک باز هم شاهد رقابت های فرمول یک مورد علاقه شان باشند. اولین مسابقه پس از نیم فصل، فرمول یک بلژیک است.

این مسابقه در پیستی برگزار می شود که خاطرات زیادی را برای فرمول یکی ها زنده می کند. پیست اسپا خاص است، مانند موناکو و مونزا، پس با ما همراه باشید تا این پیست را بهتر بشناسید.


نام پیست: اسپا-فرانکوشامپ

مکان: فرانکوشامپ، بلژیک

ظرفیت: 70,000 نفر

اولین گرندپری: 1950

طول پیست: 7.004 کیلومتر

تعداد پیچ ها: 19 تا

مسافت مسابقه: 308.052 کیلومتر

تعداد دورها: 44 تا

بهترین دور: سباستین فتل با زمان 1:47.263، سال 2009 با ردبول


اسپا یکی از تاریخی ترین پیست های فرمول یک است و توسط دو طراح به نام های ژول دتیر و هنری فن اوفم در سال 1920 طراحی شد، اسپا برای اولین بار در سال 1924 میزبان یک گرندپری (غیر گرندپری قهرمانی فرمول یک) بود و هنوز هم یکی از محبوب ترین مکان ها میان مردم و هم چنین راننده ها است.

پیست ابتدایی حدود 14.9 کیلومتر طول داشت، مسیرهای باریکی داشت و بسیار خطرناک بود. شکل آن مثلثی شکل بود و مسیر پیست را خیابان های فرانکوشامپ تشکیل می دادند.

مردم بلژیک به این که چه پیست سریعی داشتند افتخار می کردند، اما همه چیز خوب پیش نمی رفت. حادثه های زیادی در پیست رخ می دادند و این پیست را می توان هم رده ی نوربرگرینگ و لمانز در حوادث قرار داد. در گرندپری سال 1960، دو تصادف در فاصله ی 15 دقیقه اتفاق افتادند و هر دو راننده که الن استیسی و کریس بریستو بودند، جان خود را از دست دادند. تصادف های دیگری نیز در اسپای قدیمی رخ داده بود که یکی از آن ها، مجروح شدن استیرلینگ ماس در یکی از تمرین های بلژیک بود.

همین اتفاق ها دلایلی بودند برای تغییر شکل پیست، طول اسپا به مرور زمان کم شد و خیلی از پیچ ها تغییر کردند و یا حذف شدند. آن پیست قدیمی برای آخرین بار در سال 1970 میزبان یک گرندپری بود و هنوز خیلی سریع بود و 14 کیلومتر طول داشت.

فرمول یک در سال 1983 دوباره به بلژیک برگشت، این بار پیست کاملا تغییر شکل داده بود و طول آن به 7 کیلومتر کاهش یافته بود. با این حال پیست هنوز هم جادوی خودش را حفظ کرده بود. دو سوم پیست همان پیست قدیمی بود و پیچ اروژ افسانه ای سر جایش بود. فقط شیکین ایستگاه اتوبوس (پیچ های 18 و 19 فعلی که Bus Stop نام دارند) و مسیر منتهی به پیچ 1 مورد انتقاد قرار گرفتند.

مقایسه ی پیست قدیمی و جدید

مقایسه ی پیست قدیمی و جدید

اسپا با وجود تغییراتی که کرده است، هنوز هم طولانی ترین پیست فرمول یک است و بیست سال است که این عنوان را داراست. اسپا ترکیبی از مستقیمی های بلند و پیچ هایی سریع است، منظره اش هم که عالی است، پس طبیعی است که بین راننده ها محبوب باشد.

اسپا یکی از پیست هایی است که واقعا مهارت های راننده را به چالش می کشد، این گونه است زیرا پیچ هایی مثل اروژ وجود دارند.

هوای پیست واقعا قابل پیش بینی نیست، حتی ممکن است در قسمتی باران ببارد و در قسمتی دیگر هوا آفتابی باشد. اروژ هم با سرعت زیادش و تغییر ارتفاع ناگهانی اش به زیبایی های پیست می افزاید.

حالا بهتر است به نقشه ی پیست نگاه کنیم و پیچ های مهم را بشناسیم.

نقشه ی پیست اسپافرانکوشامپ

نقشه ی پیست اسپافرانکوشامپ

اولین پیچ که لاسورس (La source) نام دارد، کند ترین قسمت پیست است، ورودی آن باریک است و در خروج پهن تر می شود، این امر دست راننده را در انتخاب مسیر های مسابقه ای متفاوت باز می گذارد. وقتی که راننده ها از این پیچ می گذرند ارتفاع پیست کم می شود تا این که به اروژ (پیچ های 2 و 3) برسند.

پیچ شماره ی یک

پیچ شماره ی یک

اروژ یکی از فنی ترین پیچ های فرمول یک است. راننده ها از یک سرپایینی ناگهان به سمت بالا می روند، آن هم تخته گاز، طبیعی است که فشار زیادی را تحمل کنند و راننده های جوان ممکن است بعد از خروج از این پیچ اشتباهی کنند. حس راننده ها در رسیدن به بالای اروژ مانند فردی است که از بالاترین نقطه ی ترن هوایی می خواهد به پایین بیاید و نیروی جی زیادی به راننده وارد می شود. همچنین در اروژ ما داونفورس کمی داریم و ممکن است از نظر چسبندگی به مشکل بخوریم.

فرناندو آلونسو راجع به اروژ می گوید:

شما در یک سرازیری به سمت اروژ می آیید، تغییر ناگهانی مسیر و حرکت به سمت بالا با شیبی تند. وقتی بالا می روید از کاکپیت نمی توانید مسیر را ببینید و دقیق نمی دانید که کجا بیرون خواهید آمد. برای ثبت زمانی خوب در تعیین خط این پیچ تعیین کننده است، در مسابقه هم همین طور است، زیرا پس از آن یک مستقیمی قرار دارد که اشتباه به معنای از دست دادن زمان است. اروژ در احساسات راننده هم تاثیر می گذارد، چون هر دور از آن جا رد می شوید و فشار را حس می کنید. خیلی عجیب است ولی در عین حال جالب است.

پیچ شماره ی 10 یکی دیگر از پیچ های مهم می باشد، زیرا سرازیری و به سمت چپ است و پیدا کردن خط مسابقه ای یا همان ریسینگ لاین در آن کمی دشوار است.

شیکین ایستگاه اتوبوس (پیچ های 18 و 19) بسیار کند است و پس از آن مستقیمی آخر پیست قرار دارد، همین علتی است که راننده ها را ترغیب به سبقت گیری می کند و از این شیکین می توان به عنوان یکی از موقعیت های سبقت گیری در اسپا یاد کرد.

در آخر این که اسپا یکی از تخته گاز ترین پیست های فرمول یک است که با تغییرات ارتفاع زیادی نیز همراه است، سرسبز است و هوای غیر قابل پیش بینی اش به جذابیت هایش می افزاید.

عکس هایی از از پیست:

یک دیدگاه

  1. hamid

    2

    0

    فراری برا مونزا داره آپدیت پاور یونیت میده؟