فرمول یک ایران – در میان تمام خودروهای فصل ۲۰۲۰، خودروی تیم‌های مرسدس و ردبول بسیار مورد توجه فنی قرار گرفت. هر دوی آن‌ها نوآوری‌هایی در سیستم تعلیق جلو داشتند. هر چند که این تغییرات در یک بخش از خودرو بودند اما با یکدیگر متفاوتند و به نظر می‌رسد برای اهداف متفاوتی نیز طراحی شده‌اند.

مرسدس W11

تیم مرسدس سیستم تعلیق جدیدی به نام سیستم فرمان دو محوره یا به اختصار DAS را در خودروی خود پیاده‌سازی کرد. این سیستم با تغییر زاویه Toe چرخ‌های جلو به حفظ سرعت و چسبندگی بیش‌تر به خودرو کمک می‌کند و با کشیدن یا فشار دادن فرمان عمل خواهد کرد.

بیشتر بخوانید؛ آشنایی با سیستم انقلابی مرسدس به نام فرمان دو محوره (DAS)

بخش اعظم مکانیزم این سیستم پنهان است اما بخش بالایی سیلندرهای جناقِ سیستم تعلیق در تصویر سمت چپ مشخص است. به نظر می‌آید این سیلندرها برای انتقال حرکت عقب و جلوی فرمان خودرو به زاویه Toe چرخ‌های جلو از طریق سیبک‌ها استفاده می‌شوند.

از مقایسه تصویر خودروی فصل ۲۰۱۹ مرسدس W10 با خودروی ۲۰۲۰ مرسدس W11 در می‌یابیم که قبلاً این سیلندرها وجود نداشتند و به تازگی اضافه شده‌اند.

مقایسه سیستم تعلیق جلو مرسدس در دو فصل ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰

مقایسه سیستم تعلیق جلو مرسدس در دو فصل ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰

نکته دیگری که از مقایسه دو تصویر بالا دستگیرمان می‌شود طراحی دوباره محفظه برای ایجاد فضای مورد نیاز این سیلندرها است. در نتیجه جناق بالایی با زاویه کم‌تری نصب شده که درجه آزادی بیش‌تری برای تکان خوردن خواهد داشت.

ردبول RB16

نوآوری اصلی تیم ردبول در تغییر مکان مکانیزم فرمان و مخزن‌های هیدرولیک از جلوی محفظه به پشت آن است.

در این پروسه بخش جلویی خودرو بلندتر شده تا بتوان تغییر مکان را انجام پذیر کرد. از طرفی به خاطر این طراحی جدید جلوی خودرو باریک‌تر شد که بخشی از فلسفه آیرودینامیک خودروی ردبول را تشکیل می‌دهد.

دماغه باریک‌تر نه تنها سطح تماس با هوا را کم‌تر می‌کند، بلکه فشار هوای موسوم به “منطقه مرده (Dead Zone)” که در ورای دماغه تشکیل می‌شود و باعث کاهش سرعت جریان هوای زیر خودرو می‌شود را کاهش می‌دهد.

به صورت کلی ردبول فلسفه سیستم تعلیق را عوض نکرده و همچنان فرمت مولتی-لینک (Multi Link) را نگه داشته است (یعنی نقاط اتصال جداگانه جناق‌ها به بدنه و چرخ). اما مجموعه جناق‌ها از بالا به پایین برده شده‌اند. دقت کنید که پایه عقبیِ جناق پایینی (به وسیله پیکان قرمز رنگ در شکل زیر نمایش داده شده است) نسبت به پایه جلویی در ارتفاع پایین‌تری نصب شده است، در نتیجه سطح تماس تایرها با زمین در زمانی که زاویه پیچ زیاد باشد افزایش می‌یابد. باید گفت این تغییر مرکز ثقل خودرو را هم پایین‌تر می‌آورد.

مقایسه سیستم تعلیق جلو ردبول در دو فصل ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰

مقایسه سیستم تعلیق جلو ردبول در دو فصل ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰

 

نمی‌توان با قاطعیت گفت اما گمان می‌رود که جناق پایین در داخل محفظه به سیستم خاصی متصل هست. همچنین می‌توان حدس زد که ادامه جناق در داخل محفظه، تنها غلافی برای کابل‌های مربوط به چرخ‌ها باشد.

با تمام این اوصاف، جابجایی سیستم فرمان به عقب محفظه و باریک کردن آن، به کار بردن سیستم فرمان دو محوره که مرسدس از آن استفاده می‌کند را مشکل‌تر از زمانی می‌سازد که سیستم تعلیق متداول به کار برده شود.

سوال اینجاست، آیا هر کدام از این پیشرفت‌های طراحی، برتری را برای مرسدس یا ردبول در شروع فصل ۲۰۲۰ به ارمغان می‌آورد؟

6 دیدگاه

 1. REZA.M

  3

  2

  فراری هم که کلا هیچی
  یه عکس از مقایسه تعلیق جلوی ماشین های فراری از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۰ دیدم.از لحاظ ظاهری هیچ تغییر محسوسی نداشته واقعا.ولی توی سال ۲۰۱۸ نسبت به ۲۰۱۷ با دقت زیاد میشه تغییر های خیلی کمی رو دید.البته احتمالا در راستای کند کردن ماشین بوده.مثل آپدیت که نیم فصل دوم آوردن و ماشین رو کند کردن و توی گرندپری آمریکا تازه فهمیدن ماشین کند شده.خیلی خوبه این فراری.بعد ما انتظار داریم با مرسدس و ردبول رقابت کنه.شانس بیارن امسال سوم بشن چون ریسینگ پویینت هم خطرناکه.

  • ARA$H

   1

   1

   به نظرم هر چی هم فراری عقب رفت داشته باشه
   فرمول یک ورزشی هم که ماشین برای معمولا با توجه به هر گرندپری باید بروز رسانی دقیق داشته + توسعه در راستای حداکثر توان ماشین
   تیمایی مثل ریسینگ پوینت ممکنه مراحل توسعه (درصد بالا) نتونن خوب برن
   البته شاید اشتباه بگم

   • SADEGH 16

    2

    0

    فقط شروع شه لعنتی.دیگه حالم از هرچی پیش بینی و کارشناسی بهم میخوره.همه چیز تو پیست معلوم شه.کارشناسی دونم پاره شد از بس مطلب و پست خوندم??

  • Mohammad44

   1

   1

   آقا مهندس های مرسدس رو با ایران خودرو مقایسه نکن در حق ایران خودرو جفا می شه ایران خودرو چند پله جلوتر از مرسدسه و با اینکارت شان اونا رو پایین میاری!!!!!!!!!

  • بهزاد زمانی

   1

   0

   هدف از تولید خودرو, فروش اون هست. و در این زمینه سایپا و ایران خودرو حرف اول رو در دنیا میزنن. چون نساخته فروختن خودروهاشون رو. بنابراین مقایسه مهندسه های این دو شرکت با مثلا مهندسهای بنز قیاس مع الفارق هست

دیدگاه خود را بیان کنید