فرمول یک ایران – رئیس تیم فرمول یک ردبول، کریستین هورنر بر این عقیده است که سیستم دو محوره فرمان یا به اختصار DAS که تیم مرسدس بکار برده نشان می‌دهد که چرا بسته شدن خلاء های قانونی در فصل 2021 از اهمیت بالایی برخوردار است.

قوانین جدید در حوزه های ورزشی، مالی و فنی برای فصل بعد تعبیه شده اند تا خلاء هایی که تیم ها در قوانین پیدا می‌کنند را محدود کند که باعث می‌شود فرمول یک را رقابتی تر و همچنین ارزانتر کند. اما مرسدس کمی دیر توانست یک خلاء را در قوانینی پیدا کند که سال بعد تغییر می‌کند و توانست سیستم DAS را در ماشین های خود توسعه دهد که به لوئیس همیلتون و والتری بوتاس اجازه می‌دهد تا با فشار یا هل دادن فرمان بتوانند زاویه تو (toe) چرخ های جلوی خود را تنظیم کنند که باعث می‌شود درگ در مستقیمی ها کاهش پیدا کند، کنترل ماشین در پیچ ها آسانتر شود و فرسایش تایرها بیشتر می‌شود.

این چنین نوآوری هایی بسیار برای تیم هایی که پشت مرسدس هستند هزینه آور است، پس هورنر فکر می‌کند که تغییراتی که در فصل 2021 خواهند آمد برای بسته شدن هرچه سریعتر این روزنه ها در قوانین مفید و حائز اهمیت خواهند بود:

به نظر من مشکل این است، برای مثال شما به DAS نگاه کنید، این یک سیستم ابداعانه و هوشمندانه است و بحث هایی هم درباره سود آن و هم درباره ضرر آن وجود دارند که شما احتمالا می‌توانید در هر دو سمت به استدلال های خود بپردازید. یکی از نتایج آن این است تیم هایی که در صدد بکارگیری این سیستم خواهند بود قطعا هزینه های زیادی را پرداخت خواهند کرد تا به این تکنولوژی دست پیدا کنند.

اما از سمت دیگر نگرانی هایی وجود دارد که قوانین جدید باعث خواهند شد تا تیم ها از توسعه و ابداعات این چنینی برای ماشین هایشان دلسرد شوند گرچه هورنر مخالف است که این ممکن است اتفاق بیفتد:

من فکر می‌کنم تا زمانیکه این ابداعات با مسئولیت انجام شوند خوب است ولی مشکلی که ما داریم این است که قوانین بسیار پیچیده و طوری نوشته شده اند که شفاف نیستند و قطعا این باعث می‌شود که همه چیز به تفسیر برسد که اغلب بسیار دشوار است.

لوییس همیلتون - تست های پیش فصل 2020

لوییس همیلتون – تست های پیش فصل 2020

کریستین هورنر با این مخالف است که قوانین جدید یک خطر برای نوآوری در فرمول یک محسوب می‌شوند بدین صورت که اگر یک ایده جدید ارزشش را داشته باشد، تیم ها بدون شک به دنبال آن خواهند رفت:

این بستگی به عملکردی دارد که آن طرح خلاقانه از خود نشان می‌دهد پس ممکن شما یک طرح را برای 12 ماه متوالی توسعه و گسترش بدهید تا از آن بتوانید سود لازم را ببرید. در هر بازه زمانی ما شاهد ظهور اینگونه ابتکاراتی بوده‌ایم. مانند دیفیوزرهای دوتایی، داکت های F شکل، مانند سیستم های تعلیقی که قبلا استفاده می‌شدند، همه ی اینها مثال های خوبی هستند. به نظرم تازه اندیشی باید یک بخش اساسی در فرمول یک باشد.

منظورم این است که ما داریم درمورد DAS بحث می‌کنیم که بسیار زیرکانه است، بعضی مهندسین باهوش پشت این ایده بوده‌اند و من عقیده دارم که قطعا نوآوری بخشی از فرمول یک است.

17 دیدگاه

  • رضا red horse

   9

   3

   بااحترام خدمت طرفدارایه ردبول،ولی بنظرم تیم ردبول یه خورده زیادی به پیشرفت باقیه تیما واکنش نشون میده(فراری و مرسدس).بنظرم اگه تمرکزشونو رو پیشرفت ماشین خودشون بزارن بیشترنتیجه بگیرن تااینکه مدام به غیرقانونی بودن حرکات فراری و مرسدس معترض بشن

  • pejman

   7

   1

   خلاصه صحبتاش اینه که اگه ما دیفیوزر دوتایی و ز این قبیل نواوری ها داشته باشیم خوبه اما اگه تیم های رقیب مخصوصا مرسدس اینکارو بکنن کار خوبی نیست و باید اجازه ندن از خلا های قانونی استفاده بشه بعدم برای اینکه کسی خورده نگیره دوتا آروغ روشن فکری میزنی و میگی البته خلاقیت خوبه و جزیی از فرمول یکه سپس همزمان با نوشیدن دوغ تو افق محو میشه

 1. Ferrari4ever

  14

  15

  از بابا توتو اجازه گرفتی داری حرف میزنی؟!

 2. matiiiiin

  9

  5

  ???چرا حرفی میزنه که بعد از موضعش کوتاه بیاد؟ خب بگو ما هنوز نفهمیدیم این سیستم چه کاری میکنه تا بعدش اینطوری نخوای مصاحبه کنی.

 3. NavasaN

  7

  13

  خلا قانونی؟همه چی کاملا واضحه اتفاقا.قوانین رادیکال واسه مرسدس

  • Silver Arrows

   8

   2

   به نظر میاد شما از آقای هورنر (مدیر تیم رقیب مرسدس) نسبت به این موضوع آگاه‌ترید.
   پیشنهاد می‌کنم اینقدر قاطعانه در مورد موضوعی که ازش آگاهی کامل نداریم قضاوت نکنیم. چه اون موضوع DAS مرسدس باشه و چه موتور فراری! با احترام.

 4. alonso87

  9

  6

  هورنر جان هر چی تو دلته بگو. بگو مرسدس دست رو دست بذاره و هیچ کاری نکنه تا شما بتونید بهش برسید وگرنه در حالت عادی که همیشه چند قدم از مرسدس عقبترین ، حالا بدو تا برسی

 5. H.farahani

  8

  0

  چطور ممکنه خلاهای قانونی سال بعد رو بشه پر کرد.تا وقتی یه خلا پیدا نشده که مشخص نیست خلا قانونیه.اینجا هم تا مرسدس دست روش نذاشته بود که کسی نمیدونست خلا قانونیه.

 6. mehdi vettel

  10

  3

  همین الان یه خبر جدید اومد

  ردبول به سیستم داکت ترمز عقب مرسدس اعتراض زده و فیا هم این سیستم رو غیرقانونی اعلام کرده
  حالا باید ببینیم واکنش مرسدس چیه تو استرالیا چون فیا گفته حق اجازه این سیستم تو استرالیا رو نداره

  احتمال داره به خاطر این موضوع و مسئله پایداری موتور، مرسدس فصل رو خوب شروع نکنه

  فرصت خوبی برا فراری و ردبول ایجاد شده به نظرم

  • Arash

   6

   1

   واقعا OMY GoOd خدای من
   سید خبرش رو سایت اگه تونستین حتما بزارین !
   اگه این خبر درست باشه یعنی مرسدس داره علاوه بر پایداری کم پاوریونیت و داکت ترمز عقب هم بهش اضافه میشه
   جالبه ردبول عامل شکایت از مرسدس اما فراری خواهان رده اول جدول قهرمانی :)))

  • H.farahani

   5

   0

   ممنون که خبر رسانی کردید.ولی یه نکته باحال داره که فیا اومده دوتا راه حل جلوی مرسدس گذاشته.
   طبق قانون هر چیزی که بیشتر از 160 میلیمتر از مرکز چرخ عقب فاصله داشته باشه نمیتونه کارکرد ایرودینامیک داشته باشه.بالای داکت ترمز عقب مرسدس یه شکل v برعکس وجود داره که هوا رو بهتر میفرسته به داخل و بیشتر از 160 میلیمتر فاصله داره.حالا با شکایت ردبول فیا گفته ممنوعه.البته دوتا راه حل هم پیشنهاد دادن.اول.یه سوراخ پشت قسمت وی شکل ایجاد کنن تا هوا از اونجا خارج بشه و سمت ترمز نره .دوم.روی قسمت وی شکل رو کاور کنن.البته اینا راه حل موقتی و فرصت دارن تا مسابقه سوم کلا تغییرش بدن.
   البته فکر نکنم مشکل جدی وجود داشته باشه و مرسدس حلش میکنه.

   • pejman

    3

    0

    اینکه ردبول تونسته فاصله ۱۶ میلیمتری رو از راه دور تشخیص بده برای من جالبه

   • H.farahani

    2

    0

    پژمان
    البته 160 میلیمتر نه 16.تیم ها کلی عکاس دارن تو پیست از ماشین رقبا عکس میگیرن و بعد از تجزیه و تحلیل این چیزا رو میفهمن.ولی در کل حرفتون درسته که چطور متوجه این شدند.
    این شاید خیلی هم مهم نباشه و مرسدس قبلا رفته باشه تو کارش.

 7. Ferrari4ever

  3

  6

  فکر کنم منظور مرسدس از آوردن چند نوآوری جدید در ماشسن جدید، چند روش دور زدن قوانین بوده!!

  • Mahmood.ghaedi

   5

   2

   مگه فرقی هم میکنه مهم اینه تیمت قهرمان جهان باشه
   بتونی قانون دور بزنی و کسی متوجه نشه این زرنگی مهندسهای اون تیم میرسونه میخواد تیم مرسدس باشه یا فراری یا ویلیامز و هاس
   فرقی نمیکنه

 8. Wwe.f1.77

  0

  5

  خدایش بهترین مدیر که من تا به الان دیدم همینه خیلی خیلی دوست ش دارم از همه لحاظ اخلاق همه چیز دیگه توانایی‌اش دیگه برای همه مشخص شده ای کاش مدیر فراری بود