فرمول یک ایران – عربستان سعودی برنامه هایش برای میزبانی از فرمول یک در فصل 2023 را منتشر کرده است. فرمول یک عربستان قرار است در پیست قدیه برگزار شود؛ پیستی که بخشی از یک مجموعه بزرگتر ورزشی تفریحی است و توسط راننده سابق فرمول یک، الکساندر وورز طراحی شده است.

مدیر ارشد اجرایی، مایک رنینگر در مصاحبه‌ای اعلام کرده است که عربستان برای فرمول یک 2023 آماده است:

ما در حال ساخت یک مجموعه هستیم به این امید که بتوانیم قرارداد فرمول یک عربستان را نهایی کنیم.

در قدیه مشکلی برای اجرای رقابت ها وجود ندارد و بررسی قرارداد به خود پروژه محدود نمی‌شود. اما ما در حال ساخت یک پیست در سطح جهانی هستیم که یکی از اصلی ترین ویژگی های مجموعه قدیه است که در 2023 آغاز به کار خواهد کرد.

مایک رنینگر گفته است که مستقیما در جریان مذاکرات فرمول یک عربستان نیست و صحبت ها بیشتر میان فیا و مدیران ارشد ورزشی و فدراسیون بوده است.

خبر ها حاکی از آن است که هنوز هیچ قراردادی بسته نشده است اما مذاکرات خوبی میان دو طرف شکل گرفته است. در حال حاضر فرمول یک هیچ جزییاتی در این رابطه منتشر نکرده است.

پیست قدیه روز جمعه رونمایی شد و با استفاده از شبیه‌ساز، قسمت های مختلف پیست به نمایش در آمد.

در طول این رونمایی، افرادی همچون دیمون هیل – قهرمان 1996 فرمول یک – دیوید کولتارد و نیکو هالکنبرگ حضور داشتند. همچنین راننده هاس، رومن گروژان و لوریس کاپیروسی، موتورسوار موتو جی پی هم حاضر بودند.

پیست مورد نظر استاندارد درجه یک فیا را رعایت می کند و می تواند میزبان فرمول یک و موتو جی پی باشد. رنینگر این مجموعه را “دنیای بزرگتر موتور اسپرت” نامیده است. او در ادامه گفت:

ما در حال ساخت یک مجموعه شامل خود پیست و بخش آفرود هستیم و این در هیچ جای دیگری انجام نشده است. ملاک اصلی ما در ساخت این مجموعه به دست آوردن استاندارد درجه یک فیا است.

الکساندر وورز راننده 45 ساله بازنشسته فرمول یک است که در بنتون، مکلارن و ویلیامز حضور داشت و دو دوره قهرمانی لمانز را در کارنامه اش دارد. الکساندر طراح پیست قدیه است و در پروژه فرمول یک عربستان نقش مشاور را بر عهده گرفته است. او در این باره گفت:

این یک افتخار بزرگ است که بخش احساسی و حرکتی قدیه را بر عهده گرفتم که شامل پیست می شود. این پروژه شرایط مناسبی را در اختیارمان گذاشت تا یک پیست واقعی برای راننده و بیننده بسازیم.

پیست با استفاده از شرایط طبیعی موجود، از شیب هایی فوق العاده تشکیل شده است که با شرایطی برابر، راننده ها و مهندسان را به چالش می کشد. و همان طور که شبیه ساز ها نشان داده اند، این پیست چه به صورت عادی و چه به صورت آفرود هیجان زیادی دارد.

پیست قدیه عربستان

پیست قدیه عربستان

فرمول یک عربستان چه زمانی آغاز می‌شود؟

این احتمال وجود دارد که فرمول یک عربستان زودتر از زمان بهره برداری پیست قدیه برگزار شود و به این صورت باید یک پیست جایگزین را برای این بازه زمانی معرفی کرد.

اما این احتمال هم وجود دارد که خود پیست قدیه زودتر از دیگر بخش های این مجموعه آماده بهره برداری شود ولی با این اوصاف هم باید تا 2022 صبر کرد.

برخی خبر ها حاکی از آن است که فرمول یک عربستان ممکن است حتی از فصل آینده آغاز شود و در این صورت حتما باید یک پیست خیابانی یا یک پیست تکمیل شده را در برنامه قرار دهند. هرچند که عملی شدن این مورد واقعا بعید است. فصل 2021 به اندازه کافی شلوغ هست و اضافه شدن یک پیست جدید با وجود تغییرات قوانین اصلا منطقی به نظر نمی رسد.

برنامه فعلی فرمول یک هم 22 رقابت را در خود جایی داده است که تا به حال سابقه نداشته است و تا 2021 هم فقط قرارداد پیست اسپانیا به پایان می رسد.

مشکلات سیاسی برگزاری گرندپری عربستان

برگزاری گرندپری عربستان برای فیا سودآور خواهد بود و تخمین زده شده است که این گرندپری بتواند حدود 50 میلیون دلار سودآوری را به همراه داشته باشد اما برگزاری فرمول یک عربستان حتما اعتراض گروه های طرفدار حقوق بشر را به همراه خواهد داشت.

به طور کلی سازمان های ورزشی به این موضوع متهم شده اند که به عربستان سعودی کمک می کنند که شرایط بد حقوق بشری را با برگزاری مراسم های ورزشی مختلف و جهانی مخفی کند.

سازمان عفو بین الملل عربستان سعودی را به نقض حقوق بشر، حقوق زنان، قتل خبرنگار جمال خاشقجی و چند مورد دیگر متهم کرده است و در حال حاضر هم حضور آنها در یمن را محکوم می‌کند.

عربستان سعودی به تازگی سعی کرده است که چهره لیبرال تری را از خودش به جهانیان نشان دهد و تصمیم دارد که ارتباط کشورش با دیگران را افزایش دهد و این کشور را مکان مناسبی برای گذراندن تعطیلات یا انجام معاملات کاری نشان دهد.

به همین دلیل است که برخی معتقدند با برگزاری رقابت های جهانی در این کشور، مشکلات سیاسی بیشتر مطرح می‌شوند. فرمول یک اما همواره سیاست را از مباحث خود خارج کرده است و در حال حاضر هم در کشور هایی با شرایط مشابه نظیر چین، بحرین و ابوظبی هم رقابت هایش را اجرایی می کند.

والتری بوتاس - چین 2019

گرندپری چین 2019

مجموعه قدیه و فرمول یک عربستان بخش کوچکی از برنامه این کشور برای 2030 است. عربستان سعودی می‌خواهد تا سال 2030 اقتصادش را از وابستگی به نفت خارج کند. این برنامه شامل تغییرات اقتصادی و اجتماعی بسیاری است.

پروژه قدیه علاوره بر پیست قرار است تا 330 کیلومتر مربع گسترش یابد و یک شهر کوچک شامل هتل ها، پارک های متنوع و فروشگاه های مختلف باشد.

24 دیدگاه

 1. JJ_Formula1

  8

  0

  هر سال که مسابقه فرمول یک بحرین و امارات و اخیرا باکو رو می بینم یه حسرتی به دلم می مونه که نگو ..
  نمی خوام از ارزش تلاش مردمان و مدیران این کشورها کم کنم
  واقعا هر کس به اندازه لیاقت و تلاش خودش به آنچه که لایق اش هست دست پیدا می کنه …
  امیدوارم در آینده ای نه چندان دور مدیران شایسته تری اداره کشور رو به دست بگیرند و دل مردم شادتر بشه …

  • amirali

   6

   0

   یک پیست استاندارد تو تهران احداث شده یا در دست احداثه که بعید میدونم با فرمول یک به توافق برسن و مسابقه تو ایران هم برگزار بشه.
   برفرضم بشه قیمش انقدر نجومیه که نمیشه دید احتمالا

   • JJ_Formula1

    4

    0

    پیست پرند منظورتون هست؟
    به طور خلاصه و سربسته باید خدمتتون عرض کنم به خاطر ساختار سیاسی و محدودیت های مذهبی موجود در کشور (حتی اگر بهترین پیست را داشته باشیم) امکان برگزاری مسابقات فرمول یک را نداریم.

   • THE MINDBLOWER

    3

    0

    مثل موناکو گرید بوی میارن(البته گرید گرل نداریم) و البته گلاب میپاچن رو هم فقط فک کنم با کیمی یکم مشکل پیش بیاد

 2. |ZXE-LECLERC16|

  4

  0

  آقا بیاین اصلاً خودمون یه پیست طراحی کنیم،بدیم به ادمین های سایت،اونا هم یکی رو انتخاب کنن،بدن که توی مازندران یا گیلان بسازنش که بارون هم بیاد و مسابقه جذاب بشه!
  ادمین ها،فراخوان رو بدهند!
  خخخخخخخخخخخ! 🙂 !

دیدگاه خود را بیان کنید