فرمول یک ایران – مطمئنا از ارتباطات خاص یک راننده با مهندس مسابقه ای آنها باخبر هستید و در طول مسابقه مکالمات رادیویی زیادی را بین یک راننده و مهندس خودش می شنوید. در این مقاله می خواهیم در مورد شخصی که کمتر شناخته شده است بپردازیم یعنی جیانپیرو لامبیاس یا همان “جی پی” مهندس مسابقه ای مکس ورشتپن راننده تیم فرمول یک ردبول.

یک مهندس مسابقه ای نزدیکترین و قابل اعتمادترین فرد به یک راننده می باشد و در تمامی مراحل حضور یک راننده در مسابقه در کنار وی قرار دارد. گهگاهی اگر هم حضور نداشته باشند گویی رانندگان چیزی را گم کرده اند. لوییس همیلتون که در گرندپری مکزیک مهندس مسابقه ای معروف خودش یعنی پیتر بونینگتون را به علت بیماری در اختیار نداشت باز هم می گفت که در طی برگزاری تمرین ها و مراحل تعیین خط با بونو تماس هایی را داشته و بیشتر از او برای تنظیمات خودرو و بهبود عملکردش مشورت می گرفته نه از مهندس مسابقه ای که جایگزین بونو در آن گرندپری شده بود. اما برویم سراغ همان جی پی!

جیانپیرو لامبیاس(جانپیرو یا ژانپرو لامبیزی(شاید بچه محلاش اینطوری صداش کنن)) که به نظر می رسد ایتالیایی ترین نام ولی لندنی ترین لهجه انگلیسی را دارد. به نظر می رسد که خود اهالی فرمول یک هم نمی دانند دقیقا چطور نام او را تلفظ کنند و نام مستعار “جی پی” را بر روی او گذاشتند که ما هم با همین نام او را صدا می کنیم. جی پی سعی می کند کمتر شناخته شده باقی بماند ولی چیزی از دید بچه های ایرانی علاقمند به فرمول یک پنهان باقی نمی ماند.

جی پی در سال 1981 به دنیا آمد. اینکه در انگلیس به دنیا آمد یا نه اصلا مشخص نیست ولی چیزی که مشخص است این می باشد که او حتما در انگلیس بزرگ شده و کوچکترین نقص تلفظ لغات انگلیسی ناشی از نژاد ایتالیایی در صحبت های وی دیده نمی شود. شاید در ایتالیا به دنیا آمد و در انگلیس بزرگ شد، مشخص نیست. او وقتیکه 25 سال سنش بود یک خودروی لوتوس اِلیس را خریده بود و طرفدار پر و پا قرص تیم فوتبال چلسی می باشد. او در سال 2005 به تیم فرمول یک جردن پیوست. در سال 2006 این تیم به عنوان تیم میدلند، در سال 2007 اسپایکر و در سال 2008 نهایتا به تیم فورس ایندیا تبدیل شد.

ظاهرا اولین تجربه وی به عنوان یک مهندس مسابقه ای و رابطه اش با یک راننده فرمول یک در سال 2010 و با ویتانتونیو لوییتزی در تیم فورس ایندیا می باشد. سپس به عنوان مهندس مسابقه ای پاول دی رستا در این تیم طی سالهای 2011 تا 2013 ادامه کار داد. جی پی در سال آخر خودش در تیم فورس ایندیا به عنوان مهندس مسابقه ای سرجیو پرز کار می کرد. در پایان آن فصل، جی پی به تیم ردبول پیوست و تا به خود الان هم در این تیم ماندگار است.

در فصل اولش در ردبول به عنوان مدیر مسابقه ای دنیل کویات مشغول به کار شده بود اما این رابطه فقط تا گرندپری اسپانیا 2016 ادامه یافت و کویات از این تیم رفت. حال مکس ورشتپن در جای کویات قرار گرفته بود و در اولین مسابقه خودش برای ردبول به پیروزی رسیده بود و کماکان به موفقیت های خودش در این تیم ادامه می دهد. بخش اعظمی از این موفقیت ها بر می گردد به مهندس مسابقه ای آنها، آنها کسانی هستند که مشورت های لازم برای بهبود عملکرد راننده ها را در اختیارشان قرار می دهند. البته که از دید اکثر طرفداران فرمول یک و رسانه ها همیشه این افراد در حاشیه قرار می گیرند. یک مهندس مسابقه ای به مانند یک مبدل کار می کند و تمام صحبت هایی که چند صد نفر در یک تیم در مورد آن بحث می کنند را باید در اختیار یک راننده بگذارد چه پیش از مسابقه چه در حین مسابقه! جی پی اصولا به عنوان یک فرد سر راست و احساسی در پدوک فرمول یک شناخته می شود، مکس ورشتپن در مورد رابطه خودش با او می گوید:

من فکر می کنم که هر دوی ما آدم های سر راستی هستیم و صحبت هایمان را رک به هم می گوییم. ما صداقت خیلی بالایی باهم داریم و می توانیم به هم بگوییم که کِی داریم بد عمل می کنیم و کارمان را بد انجام می دهیم. من این را دوست دارم. جی پی شخصی نیست که زیاد حرف بزند. من دوست ندارم کسی صرفا صحبت هایش با من مصداق حرف زدن معمولی را داشته باشد و به خاطر من بیاید حرف ها و پیام هایی را به من بزند و بدهد، این نوع حرف زدن ها، کاری نیست. او نیز دقیقا همچین حسی را دارد و از این موضوع خوشش میاید.( که حرف زدن های کاری و دوستی باهم جدا باشند.)

برکسی پوشیده نیست که سالهای اول حضور مکس ورشتپن در فرمول یک او کمی بیش از اندازه سراسیمه و تهاجمی رانندگی می کرد و در مقایسه با فصل 2019 کاملا یک بلوغ خاصی را می شد در وی دید. البته یک مهندس مسابقه ای نمی تواند روی خیلی از رفتارهای یک راننده تاثیر بگذارد ولی چیزی که مشخص است این می باشد که هم مکس و هم جی پی در رابطه خودشان باهم به یک بالانس و تعادلی رسیده اند که می توانند خیلی از اوقات مصلحت هایی را در نظر بگیرند و به آنها برسند. اگر هم مکس کنترل خودش را از دست داده باشد یا طوری رفتار کند که نباید کند، جی پی کاملا می تواند روی او اعمال قدرت کند و به قول معروف او را آرام کند. به برخی از این مکالمات و لحظه های جالب آنها باهم در اینجا نگاهی می اندازیم:

 

  دانلود فایل ویدیویی

13 دیدگاه

 1. Amin

  1

  1

  جالب بود
  اون مکالمه ها هم ک قرار داده بودین مربوط ب ایتالیا ۲۰۱۸ هستش نه ایتالیا ۲۰۱۷
  ۲۰۱۸ پیچ یک داخل بود و زد به بوتاس و فرستادش بیرون؛برا همین هم پنالتی گرفت

 2. Arash

  1

  1

  بین صدا مهندسای راننده ها فقط سه تا شون
  یکی بونو
  یکی مهندس سب
  یکی هم مهندس لکلرک
  ولی اخ از ریس بارونی گفت ای بابا هوکنهایم رو 2020 نداریم
  امیدوارم از 21 ریس 22 تاش بارونی باشه 🙂

 3. Wwe.f1.77

  2

  3

  به نظر مکس خیلی راننده خوبی هستش بردهای که آورده هم مثل بعضی ها به خاطر ماشین نیست وبیشتر به خاطر استعداد خودش به زودی هم قهرمان جهان می شه

  • Mohammad44

   3

   2

   آره تو درست میگی. برزیل رو که همه دیدن اتریش هم که اصلا ماشین ردبول بعد از مرسدس و فراری بود. آلمان هم اشتباه کرد ولی شانس اورد.(اصلا نمی خوام رانندگی خوب مکس رو تو مسابقاتی که برده زیر سئوال ببرم و فقط می خواستم جواب دکتر جدید سایت رو بدم. قطعا هر راننده ای که برده هم ماشین خوبی داشته و هم رانندگی عالی)

 4. Wwe.f1.77

  0

  5

  مهندس لکرک بااون لهجه خاص ودوست داشتنی خیلی حال می کنم باهاش وبهترین مهندس فرمول یک هستش خیلی هم از مهندس مرسدس بهتر توی صدا بهتر

  • Danial

   3

   1

   داداش تو با صدای مهندس های مرسدس مشکل داری؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ :))))))))
   مشکلت با مرسدس و همیلتون فراتر از حد معموله … چیزی شده ؟؟؟؟

دیدگاه خود را بیان کنید