فرمول یک ایران – تکامل، نه دگرگونی. این بهترین تعریف از فرمول یک در فصل ۲۰۲۰ است (دگرگونیِ کامل را در فرمول یک ۲۰۲۱ خواهیم دید). با این حال تغییرات اندکی در فصل ۲۰۲۰ وجود دارند که در این مقاله آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

پرچم شطرنجی پایان مسابقه

در فصل ۲۰۱۹ سیگنال شطرنجی پنل‌های کناره پیست جای پرچم شطرنجی را به عنوان علامت رسمی پایان مسابقه گرفت.

البته پرچم را مثلاً در مونزا ایتالیا دیدیم که راننده سابق فرمول یک، ژان آلِسی برای چارلز لکلرک تکان داد. اما در گرندپری ژاپن ۲۰۱۹ شاهد اتفاقی عجیب بودیم. پنل‌ها یک دور زودتر از دور پایانی مسابقه سیگنال شطرنجی را در پیست نمایش دادند که باعث شد ترتیب راننده‌ها در آن دور به عنوان نتایج رسمی در نظر گرفته شوند. به همین خاطر در فصل ۲۰۲۰ دوباره پرچم شطرنجی نماد رسمی پایان مسابقه خواهد بود.

والتری بوتاس، سباستن فتل، چارلز لکلرک، لوئیس همیلتون و مکس ورشتپن - استارت ژاپن 2019

والتری بوتاس، سباستن فتل، چارلز لکلرک، لوئیس همیلتون و مکس ورشتپن – استارت ژاپن 2019

کاهش روزهای تست

تست‌های قبل از شروع فصل در فصل ۲۰۲۰ از ۸ روز به ۶ روز کاهش یافته است. به این منظور دو تست سه روزه در پیست کاتالونیا اسپانیا در تاریخ ۳۰ بهمن الی ۲ اسفند و ۷ الی ۹ اسفند (۱۹ الی ۲۱ فوریه و ۲۶ الی ۲۸ فوریه) برگزار خواهد شد.

تست‌های میان فصل نیز برداشته شده‌اند. هر چند این مسئله برای تیم‌ها مشکل‌ساز نخواهد بود؛ چرا که خودروهای ۲۰۲۰ همان خودروهای فصل ۲۰۱۹ هستند و تا میانه فصل به اندازه کافی توسعه یافته‌اند.

خبرهای خوبی هم برای راننده‌های تازه‌کار هست. طبق مقررات، تیم‌ها ملزم به استفاده از یک راننده تازه‌کار (راننده‌ای که در دو گرندپری یا کم‌تر استارت زده باشد) در حداقل یک روز از تست‌های پایان فصل در ابوظبی هستند.

مکس ورشتپن - روز دوم تست بارسلونا 2018

مکس ورشتپن – تست بارسلونا

ساعت خاموشی بیش‌تر

در آخر هفته‌ای که یک مسابقه برگزار می‌شود زمانی وجود دارد که هیچ تیمی اجازه کار کردن روی خودروها یا حتی بودن در محدوده پیست را ندارد. این زمان ساعت خاموشی نام دارد. در فصل ۲۰۲۰ ساعت خاموشی در پنج‌شنبه و جمعه قبل از شروع مسابقه از 8 ساعت به 9 ساعت افزایش یافته است. البته تیم ها این اجازه را دارند که در طول یک فصل دو بار این ساعت خاموشی را بدون دریافت هیچ جریمه ای نقض کنند.

جیمز آلیسون و مکانیک های مرسدس

جیمز آلیسون، پیتر بونینگتون و مهندس های مرسدس

بال کوسه ای

با نیم نگاهی به طراحی خودروهای فرمول یک ۲۰۲۱، در فصل ۲۰۲۰ تیم‌ها موظف به نصب یک صفحه کوچک روی کاور موتور خودروهایشان هستند. از این باله کوسه که تیم مک لارن در اوایل فصل ۲۰۱۹ در خودروهایش استفاده کرد برای چاپ شماره راننده‌ها استفاده می‌شود. بدین صورت تماشاگران راحت‌تر می‌توانند راننده‌های تیم‌ها را در حین مسابقه شناسایی کنند. این باله کوسه تأثیر آیرودینامیکی اندکی در خودرو دارد (تأثیر اندک در پیچ‌ها)، پس انتظار نداریم که باعث تغییر قهرمان فصل ۲۰۲۰ شود.

باله کوسه خودروی مکلارن ۲۰۱۹

بالچه کوسه ای خودروی مک لارن ۲۰۱۹

قوانین وزن کشی خودرو و جامپ استارت

راننده سابق تیم ردبول، پیر گسلی در گرندپری آذربایجان ۲۰۱۹ در تمرین دوم بدون توجه به علامت وزن کشی به سمت گاراژ خود رفت و بعداً از داوران مسابقه جریمه “شروع از پیت لین” دریافت کرد.

این قوانین در فصل ۲۰۲۰ آسان‌تر شده و به داوران اختیارات بیش‌تری می دهد تا در این موارد جریمه‌های سبک‌تری برای رانندگان در نظر بگیرند.

همچنین در جامپ استارت، رانندگان جریمه عبور از پیت لین یا ۱۰ ثانیه توقف در پیت استاپ دریافت می‌کردند. اما مقررات ۲۰۲۰ گزینه ای را پیش روی داوران قرار می دهد که کم‌تر از جریمه‌های ۵ و ۱۰ ثانیه ای استفاده کنند.

بازرسی و وزن فرمول یک

بازرسی و وزن فرمول یک

خبری از صفحه پوشاننده در تست‌ها نیست!

قبلاً تیم‌ها در طول تست، خودروهای جدیدشان را در گاراژ با استفاده از صفحه‌های پوشاننده پنهان می‌کردند. در ۲۰۲۰ استفاده از این صفحه‌ها در طول تست‌های قبل از فصل بین ساعت ۹ تا ۱۸ ممنوع است. البته استثنا نیز در این قانون وجود دارد. وقتی کف خودرو وصل نشده باشد یا خودرو در پیست دچار حادثه شده و متوقف شود می‌توان از صفحات پوشاننده استفاده کرد.

صفحه پوشاننده

صفحه پوشاننده

ممنوعیت استفاده از فلز در بال جلو

طبعیتاً کسی نمی‌خواهد یک بخش کوچک فلزی در بال جلوی خودرویی به چرخ عقب خودروی دیگر برخورد کند و باعث پنچری آن شود. اتفاقی که در گرندپری مکزیک ۲۰۱۹ بین مکس ورشتپن و والتری بوتاس افتاد و عملاً مسابقه را برای راننده تیم ردبول تمام کرد. پس برای فصل ۲۰۲۰ قانونی تصویب شد که طبق آن ۵۰ میلی‌متر ابتدایی اند پلیت های بال جلو باید تماماً از فیبر کربن ساخته شود. در ضمن هر قطعه فلزی اعم از پیچ‌ها و مهره‌هایی که برای بستن بال جلو استفاده می‌شود باید حداقل ۳۰ میلی‌متر عقب‌تر از لبه حمله (لبه حمله اولین قسمتی از یک المان است که با جریان هوا برخورد دارد) صفحه انتهایی بال جلو نصب شود.

داکت ترمز

داکت ترمز بخشی است که با عبور هوا از بخش ترمز باعث خنک شدن آن می‌شود. در فصل ۲۰۲۰ تصمیم بر این شد که ساخت این بخش بر عهده هر تیم باشد به جای این که از طرف یک کمپانی یا تیم دیگر تولید شود و در اختیار تیم‌ها قرار گیرد. کاکپیت راننده (نواحی جانبی و جلویی و عقب زیر ایرباکس) نیز از جمله بخش‌هایی است که هر تیم خودش وظیفه ساخت آن را دارد.

تست تصادفات فرمول یک

بخش کاکپیت راننده در تست تصادفات فرمول یک

دخالت کمتر ادوات الکترونیکی در استارت مسابقه

فدراسیون جهانی اتومبیلرانی (فیا) در ادامه تغییرات قوانین برای نسل جدید خودروهای فرمول یک با محدود کردن تنظیمات کلاچ سعی در ایجاد رقابت بهتر بین راننده‌ها در شروع مسابقه دارد.

فدراسیون جهانی قصد دارد تا با محدود کردن تنظیمات سیستم کلاچ و همچنین پدال‌ها، شروع حرکت خودرو را در زمان استارت بیش‌تر از قبل به راننده وابسته کند (۹۰٪ از گشتاور موتور مستقیماً توسط راننده کنترل خواهد شد). اگر تیمی بخواهد از دو پدال کلاچ بر روی فرمان خودرو استفاده کند، هر دو پدال باید بدون تنظیمات مختلف از یکدیگر کار کنند و کمک الکترونیکی در این بین وجود نخواهد داشت.

پدال سوم فرمان فراری، سباستین فتل

فرمان فراری، سباستین فتل

این تغییرات باعث می‌شود که شروع مسابقه فقط بسته به مهارت راننده باشد و این موضوع به جذاب‌تر شدن مسابقه در زمان استارت منجر خواهد شد.

البته رانندگان هنوز می‌توانند از سیستم آنتی اِستال (Anti – Stall System) استفاده کنند (سیستم آنتی استال در خودرو های فرمول یک سیستمی است که اگر دور موتور از حدی پایین‌تر بیاید یا راننده کلاچ را زودتر رها کند فعال شده و از خاموش شدن موتور خودرو جلوگیری می‌کند). همچنین پیدا کردن نقطه اوج درگیری کلاچ (bite point finder function) که بهترین دور موتور برای رهایی کلاچ را پیدا می‌کند نیز هنوز مجاز است اما همان طور که قبلاً گفته شد قوانین در این باره سخت‌تر شده و رانندگان باید بیش‌تر به توانایی خودشان متکی باشند.

استارت - مسابقه گرندپری استرالیا 2018

استارت مسابقه

یک MGU-K (سیستم بازیابی انرژی جنبشی) بیش‌تر از قبل

هر راننده اجازه دارد در طول فصل از سه MGU-K استفاده کند. به این ترتیب انتظار داریم در فصل ۲۰۲۰ جریمه‌های کم‌تری در این مورد ببینیم، چرا که ۹ راننده در فصل ۲۰۱۹ محدودیت تعداد دو MGU-K را رد کردند.

در فصل ۲۰۲۰ هر راننده علاوه بر MGU-K می‌تواند از سه موتور احتراق داخلی، توربو شارژر و MGU-H (سیستم بازیابی انرژی گرمایی) استفاده کند.

کاهش میزان سوخت خارج باک بنزین

طبق مقررات فنی ۲۰۲۰ میزان سوخت خارج از باک که در اطراف خودرو میچرخد نباید از ۲۵۰ میلی لیتر تجاوز کند (در فصل ۲۰۱۹ این میزان ۲ لیتر بود). تمام این سوخت طبق مقررات باید برای “عملکرد طبیعی موتور” استفاده شود. این قانون تصویب شد تا از سو استفاده تیم‌ها با نگه داشتن حجم زیادی سوخت خارج از باک بنزین جلوگیری شود.

18 دیدگاه

 1. |ZXE-LECLERC16|

  3

  1

  امیدوارم دوباره مثل کانادا2018نشه!
  جریمه هایی که برای جامپ استارت بود خیلی سنگین بود و باید کمتر می شد
  برای2021موتورها تغییر می کنند یا همینجوری می مونند(V6 1.8 لیتری توربوشارژ)؟

  • aryan261

   3

   0

   خیر موتور ها همینه گویا

  • نوید جلالی

   5

   0

   سلام. طبق اعلام فیا موتورهای فصل ۲۰۲۱ همچنان هیبریدی توربوشارژر خواهند بود. البته ذکر شده که قوانین و مقرراتی برای بهتر شدنش در نظر خواهند گرفت اما ماهیت کلی تغییر نخواهد کرد چرا که تولید کنندگان این موتورها هزینه هنگفتی برای ساخت آن‌ها صرف کردند و در صورت تغییر موتور شرکت‌ها متضرر می‌شوند.

   نظر شخصی بنده: امروزه در دنیا بحث حفاظت از محیط زیست و آب و هوا و گرمایش زمین بسیار داغ است. تمام جوامع سعی دارند سهمی در این حرکت عاقلانه داشته باشند و تا جایی که میتوانند کره زمین را برای آیندگان نگه دارند. جامعه موتوراسپورت هم از این قافله جا نمانده و همیشه سعی داشته که از تکنولوژی به نحو احسنت استفاده کند. همونطور که می‌دانیم گازهای گلخانه‌ای مهم‌ترین نقش در پدیده گرمایش زمین رو دارند و منبع تولید آن‌ها هم استفاده از سوخت‌های فسیلی نظیر بنزین خودروهاست. از طرفی موتورهای جدید هیبریدی توربو شارژر راندمان بسیار بالا و مصرف کم‌تری از موتورهای پر سر و صدای V8 دارند. لذا به نظر بنده بعید هست که بازگشت موتورهای V8 را به شکلی که قبلا بودند دوباره ببینیم.

   • |ZXE-LECLERC16|

    1

    1

    ممنون
    آره واقعاً V8ها هم دوام کمی داشتند و هم راندمان کمتری نسبت به موتور های الان
    عالی بود 🙂

  • Mahmood.ghaedi

   1

   0

   جامپ استارت بنظرم اگه میخوان جریمه بزارن باید ببینن طرف اصلا سودی برده با ن مثلا کیمی ضرر کرد ولی بازم جریمه شد

 2. itg

  3

  2

  ممنون مقاله عالی بود
  هرکاری میکنن بازهم تیمها درحال سواستفاده از قوانین هستند. سطرمیزان سوخت خارج از باک بینظیر بود حدس میزنم فراری انجامش داده
  نبوغ مهندسها و تیمها برای دور زدن قوانینم عالیه
  خواهشا جدول گرندپریهارو بروز کنین

  • BAHRAM

   1

   1

   همه تیمها انجامش دادن چون مجاز بود و مرسدس زودتر از همه اینکارو کرده مثل استفاده از روغن برای قدرت بیشتر

   • پویا اردلان

    0

    1

    شما گویا اطلاع نداری، در مورد سوزاندن روغن، اولا این مجاز نبوده، و مرسدس طبق نظر فبا از این مسئله مبرا شده، اما فراری؟؟؟ جوابش کاملا مشخص است.

 3. آرشا

  3

  1

  خدایا کی میرسد اولین تمرین از اولین گرند پری دِق نمودیم….
  بی صبرانه منتظرم ببینم مهندسان مارانلو چه تغییراتی روی ماشین دادن….
  احساسم میگه خوب از آب در نمیاد.ومتاسفانه امسال را هم از دست دادیم….
  بقول یه دوستی سنگر ما امسال بوتاس ووستپن خواهند بود.
  امیدوارم بوتاس بجنگه باهمیلتون و مرسدس اجازه رقابت آزاد بین راننده هاشو بده.

  • ALEX-ALBON

   2

   4

   فکر نمیکنم مرسدس اجازه رقابت به بوتاس وبده-فصل پیش و فراموش نکنین
   با توجه به تغییرات اساسی قوانین در2021-همیلتون امسال آخرین سالیه که میتونه به رکورد شوماخر افسانه ای حمله کنه-چرا باید اجازه رقابت و به والتری بدن؟
   هیچ دلیل منطقی نداره
   متاسفم که مرسدس این هدف و برای تیمش انتخاب کرده
   ای کاش میذاشتن همیلتون یه بارم شده توی یک رقابت جوانمردانه قهرمانی و بدست بیاره-وقتی اونقدر سریع وخوب هست که میتونه اینکارو انجام بده نباید ازینکار جلوگیری کنن.
   شاید کمی فصل جذابتر میشد
   باتوجه به تواناییش میتونه..ولی جیمز این اجازه رو به والتری نخواهد داد
   فراری وردبولم که گمون نمیکنم امسال هم رقیب جدی برای مرسدس باشن(w10)
   ولی امیدوارم هوندا وفراری بتونن مرسدس وامسال اذیت کنن.

   • Rossi

    4

    1

    شما درباره تیم خودت صحبت کن ،?

   • Mahmood.ghaedi

    1

    0

    دوست عزیز کمپانی ها هر سال روی خودروشون ی اسمی میزارن
    مثلا همین w10 اسم ماشین پارسال مرسدس بود سال قبل اسمش فرق میکرد
    هوندا و فراری باید ی چیزی بسازن ک واسه ماشین سال اینده مرسدس رقیب باشن ن واسه ماشین سال قبلش
    یا مثلا sf90 فراری واسه هر سال نیست

 4. Wwe.f1.77

  0

  4

  نمی دانم چرا اما فکرکنم ای قانو ها به نظرم فراری قویترین تیم می کنه همینطور فتل رو

  • Mahmood.ghaedi

   1

   0

   چ هجب بیخیال لوییز شدین شما
   حالا نوبت سب و فراریه
   شما بذار استرالیا برسه بعد بگو قوانین ب نفع کی شده

 5. ....

  4

  0

  چیه واقعا این فرمول یک ؟؟؟!!!
  واقعا اسمی بهتر از این نمیشد واسه این ورزش انتخاب کرد???
  فرمول یک?

 6. Mjyz

  1

  0

  مگه mgu.h به هر تیم یکی اضافه نشد ؟ و اون راننده ای که تو جدول قهرمانی بالاتر میتونه ازش استفاده کنه بدون دریافت پنالتی ؟!