فرمول یک ایرانچارلز لکلرک می گوید علی رغم درگیری های بوجود آمده بین او و سباستین فتل، او در سال 2019 توانست چیزهای زیادی را از قهرمان چهار دوره فرمول یک بیاموزد.

راننده 22 ساله موناکویی اولین فصل حضورش در اسکودریا فراری را بسیار خوب شروع کرد و حتی در نیمه فصل باعث شد تا فتل عنوان راننده شمار یک را به نوعی از دست دهد و شرایط تقریبا برابری در تیم حاکم باشد. این دو راننده در طول فصل برخورد و تصادف هایی را با هم داشتند اما لکلرک در پایان توانست هم تیمی اش را شکست دهد. پس از پایان 2020، آینده فتل در هاله ای از ابهام قرار دارد اما لکلرک معتقد است که راننده آلمانی تجربه زیادی را به تیم منتقل می کند:

من واقعا چیزهای زیادی را [از او] آموختم. منظورم این است که او بسیار حرفه ای بوده و خیلی به جزئیات می پردازد. سب همچنین آدم بسیار خوبی است.

ما با هم خوب کار می کردیم. ما لحظاتمان را در پیست گذرانده ایم، که در آن باهم یاد گرفتیم و امیدوارم که دیگر اتفاقاتی مانند برزیل رخ ندهد.

اما در پایان، به نظر من ما در خارج از ماشین به اندازه کافی بالغ شده ایم که با یکدیگر کار کنیم و سعی کنیم خودرو را به روشی درستی توسعه دهیم. در مورد نحوه همکاری او با تیم و مهندسین، من چیزهای زیادی آموخته ام و هنوز هم چیزهای زیادی برای یادگیری دارم.

او همانطور که گفتم، روی جزئیات زیادی تاکید کرده و چیزهایی که هیچ وقت فکر نمی کردم برای مهندسین مفید باشد، را ذکر می کند. گاهی اوقات فقط در آنجا یک ساعت گوش می دهم که ببینم او در مورد تمرین،تعیین خط و مسابقه چه می گوید. بسیار، بسیار جالب است.

23 دیدگاه

 1. vahid.k27

  5

  5

  لکلرک قطعا پتانسیل بالایی برای بر داره و همه میدونن و چیزی که باعث میشه همه از اون تمجید کنن همین حرف زدنای درست و عملکرد صحیح تو پیست هست . حتی اگه این حرفارو از ته دل نگه و یه ریاکاری پشتش باشه اما بازم کارشو داره خوب انجام میده و تو مسیر درستی قرار داره . . .
  زمانی میشه فهمید که یه راننده چقدر مشتاق پیروز شدنه که رفتارشو تو پیست و حرفاشو خارج از پیست ببینی . .
  لکلرک تو پیست میشه یه آدم بیرحم که همه پیزو برای خودش میخواد همونطوری که تمام قهرمانا رفتار میکنن و خارج از پیست میشه یه آدم متواضع که میگه همش در حال یادگیریه و رفتار و گفتار فتل براش اهمیت زیادی داره . . .
  امیدوارم این استعداد به خاطر سیاستای فراری از بین نره و به هدفش برسه
  حرفا و رفتارش چقدر شبیه همیلتون 2007 شده . . .

  • آرشا

   2

   5

   حرفهاش از روی صداقت نیست میخواد ارزش خودشو بالا ببره….

  • امید نورمحمدی

   1

   2

   کی گفته همه از او تمجید میکنند؟! از جانب خودت حرف بزن! منم ادعا میکنم همه از اون بشدت بدشون میاد!!! همه یعنی کی؟ احتمالا خودت و دوستهات و چندتا از بچه محلهاتون!

 2. SIAMAK

  12

  1

  به نظر میرسه که کاراکتر چارلز با مکس کاملآ متضاد همدیگه باشه !
  هرچی لکلرک خاضعانه خودشو مشتاق یادگیری میدونه ، بعکس فرشتپن مغرورانه خودشو نخونده ملا فرض میکنه !

  • 33🦁Ali

   5

   11

   سیامک جان چه ربطی این موضوع داشته به مکس که قاطیش کردی اینجا..؟؟ اصلا خوبه که حرص مکس می خورید و احترام طرفداراش هم نمیزارید واسه خودتون هر چه دلتون می خواد رو حسادت و تنفر بیجاتون مکس قاطی هر چیزی می کنید خودتون باعث میشد که جواب بگیرید ..این حواب منم بده لطفأ چرا لکلرک نتونست مکس رو شکست بده با ماشین فراری که 7تا پوزیشن زد.؟؟ بازم شکست خورد حتی لکلرک مسابقه ژاپن مکس خراب کرد و از پیست رفت بیرون در جواب اگه بگین اگر اگر گرندپری برزیل بیرون نمیرفت نمی باخت

   • SIAMAK

    6

    4

    عزیزم ، با تمام احترامیکه برای نظرات شما قائلم ، ولی متآسفانه یا خوشبختانه با کل محتوای این پست شما مخالفم ! ، چون :
    1- در اکثر اوقات اظهار نظر در مورد اشخاص ( بطور اعم ) بدون سنجش و مقایسه با همتایانشان امکانپذیر نیست !
    2- نمیدانم تعریف شما از توهین و عدم بجای آوردن احترام در کامنت بنده چیست ؟ چون تا جائیکه از نوشتارم پیداست نه به کسی توهین شده و نه بی احترامی نسبت به طرفداران دوآتشه ایشان صورت پذیرفته ! پس دلیل برآشفتگی شما برایم مبهم و غیرقابل توجیه است !
    3- اساسآ علیرغم اینکه به این ورزش و برخی رانندگان آن علاقه مندم ، ولی این علاقه هیچگاه باعث تنفر از دیگری و بالطبع بقول شما ” حرص خوردنم !! ” نشده ، چراکه اصولآ این مباحث از نظر ارزشی برایم در حدی نیست که بخاطرش حرص و جوش بخورم تا باعث نوسان در فشارخونم شود !؟
    4- انشاالله که سوء تفاهم نخواهد شد ! ولی متآسفانه گاهآ با خواندن برخی نظرات کاملآ متعصبانه و سینه چاکانه ! در اینجا ، جو حاکم در بعضی سایتهای به اصطلاح تخصصی موبایل برایم تداعی میشود که عده ای نوجوان تازه بالغ با چنگ و دندان از برند مورد علاقه موبایل خود دفاع کرده و به انواع ترفندها برای به کرسی نشاندن نظرات آنچنانی خود متوسل میشوند ! غافل از اینکه موتور اسپرت و مخصوصآ F1 ورزشی متفاوت و بسیار با کلاس تر از آنست که در سایت تخصصی اش شاهد رفتارهای متعصبانه و بطورکل بازاری باشیم . قطعآ قبول خواهید داشت که بیننده و طرفدار F1 اساسآ با بیننده و طرفدار فوتبال متفاوت است ! همانطور که رفتار حاضرین در یک رقابت تنیس و پاتیناژ با رفتار حاضرین در سالن محل برگزاری مسابقه وزنه برداری متفاوت است !
    5- اگر منظور حضرتعالی اینست که چرا در خصوص اظهار نظر در مورد چالز لکلرک به جناب آقای مکس فرشتپن اشاره شده ؟ توصییه میکنم در برداشت و طرز تفکر خود تجدید نظر فرمائید . شما از این شخص فردی قدیس و اسطوره ساختید که ظاهرآ با توجه به مدت محدود حضور او در این رقابتها و اینکه هنوز موفق به کسب جایگاه ممتازی در آن نشده ، به نظر میرسد در اینخصوص قدری تعجیل شده !
    6- به نظر میرسد که مکس فرشتپن باید رتبه سومی رانندگان فصل 2019 را مدیون سباستین فتل باشد و از این بابت شبهای جمعه نسبت به خیرات خرما برای اموات سب اقدام کند ! چراکه اگر رقابت درون تیمی رانندگان فراری و متعاقبش برخورد و حذف هردوی آنان از گرندپری برزیل نبود ، مکس میباید در مقام چهارمی رانندگان جا خوش میکرد و شاهد کسب جایگاه سومی لکلرک میبودیم ! پس نباید این واقعه را به معنای نبوغ و تسلط مکس تفسیر کرد ! همای سعادتی بود که توسط فتل و به رایگان برسر مکس نشانده شد ! مصداق مثل معروف : نه خود خوری ، نه کس دهی ، گنده کنی به ….. !!
    با عذر خواهی از شما و دوستان که نوشتارم طولانی و کسل کننده شد .

   • آرشا

    4

    1

    چون لکلرک همتیمی مثل سباستین داشت.
    ولی وستپن نیم فصل اول باگسلی همتیمی بودکه اصلا تو رقابت نبود. نیم فصل دوم هم که با البون همتیمیه که بنظرمن یه راننده سطح ۱/۵هست.

   • Mohammad44

    7

    4

    آقا من یه پیشنهاد دارم. دیگه تو کامنتاتون اسم مکس رو نیارید چون اینجا به یه عده بر می خوره

  • Mahmood.ghaedi

   8

   1

   دوست عزیز لکلرک با لوییز و سب مقایسه نمیکنن با یکی هم سن و هم اندازه خودش مقایسه میکنن ک میشه مکس
   سیامک جان خب از این ب بعد بجای اسم مکس بگو اسمش نبر ک دوستان ناراحت نشن ظاهرا ب اسمش حساست

   • 33🦁Ali

    3

    5

    فعلأ که شماها به اسم مکس حساسیت نشون میدین والا با حاله ?? هیچ وقت هم مشکلتون با مکس تمام نمیشه فکر نکنم من تو این چند سال که کامنتا می بینم همش می خواین مکس بکوبین ولی اگه کسی نظر داد راجب رانندتون بعدش سریع بهتون بر می خوره ..لطفأ احترام بزاریم به همه فن ها و راننده ها کل کل و کری خوندن خوبه ولی تحقیر کردن و بی احترامی تعطیل کنیم

   • Mahmood.ghaedi

    3

    2

    اخه دوست عزیز وقتی ک با لوییز یا سب مقایسه میشه شما میگی جونه 22 سالشه با یکی مثل لکلرک مقایسش کنید الانم ک اقا سیامک با لکلرک مقایسش کردن میگین چرا با لکلرک مقایسش میکنی
    کسی اینجا ن ب شما توهین کرد ن مکس ولی ظاهرا شما هستید ک میگردین تو کامنتها اسم مکس میبینی سریع واکنش نشون میدین
    راننده مورد علاقه منم لوییزه کیمی و سب هم دوس دارم و خیالت راحت هرچی دربارشون بگید من یکی واکنشی نشون نمیدم چون یکی مثل مکس اصلا در حد اینا نمیدونم ک بخوام واکنشی نشون بدم چون ثابت شدن هروقت مکس یا هر راننده دیگه ای تونست فقط ی بار قهرمان جهان شه بعد ما باهاشون کل کل میکنیم

 3. ALEX-ALBON

  5

  4

  1- چرا درمورد مطلبی که هیچ ربطی به این مصاحبه نداره نظر میدین
  2- مکس الان کجای این مصاحبه ی لکلرک بود؟
  3- امیدوارم مکس امسال جواب شمایی که هرمصاحبه ای میشه میاید از ورشتپن انتقاد میکنین بده
  4- اگه مکس راننده نیست به نظرم شمامهم طرفدار فورمول1 نیستین0طرفدار به هم ریختن اعصاب طرفدارانین–لطفا کاری نکنین کسی ناراحت بشه.
  بعدشم امسال منتظر میمونیم تا بفهمیم واقعا لکلرک لیاقت احترام طرفداران فراری و داره یانه-همه چیز به بالاتر بودنش از فتل نیست-من فقط رفتار یک راننده درمواقع برد یا عقب بودن از راننده هم تیمیشه که باعث میشه چه موضعی نسبت بهش بگیرم
  امیدوارم امسال چارلز ثابت کنه از سال پیش درس گرفته
  فراری اگه همکاری کنن راننده هاش تیم بهتریه واین برای پیشرفت ردبولم خیلی خوبه
  چون مجبورمیشیم باتلاش بیشتری راهای کشف نشده برای موفقیت و کشف کنیم.(ردبول ومیگم)

  • ....

   4

   5

   تو کلا با همه درگیریا!!!
   یکی دیگه میاد در مورد راننده دیگه نظر میده
   تو ناراحت میشی و میگی حالمو بد می‌کنه
   اما خودت با اسم آلبون اومدی از مکس دفاع میکنی و خط و نشون می‌کشی!!!
   بهتره اول رو خودت تجدید نظر کنی

   • ALEX-ALBON

    5

    4

    دادا-برعکس گفتی
    درگیر که شمایی..من متعجبم چطور این کامنتت که مضمون بی احترامی داره نایید شده-هرچندجناب حسینی حتما صلاح دونستن که تایید کردن
    والا من هروقت توهر مصاحبه ای کامنتها و میبینم این شمایی که داری با همه کشتی میگیرین
    یکم ادب ورعایت کنین لطفا اینجا قهوه خونه ای که با دوستانتون برای سرگرمی میرین نیست که اینطور کامنت میذارین..
    ادمین جان بیزحمت تایید کنین

 4. ALEX-ALBON

  3

  5

  درظاهر شخصیت متینی داره-امیدوارم تو مسابقاتم کمی پخته تر عمل کنه
  این توی پیشرفتش برای یک قهرمان آینده خیلی لازمه

 5. SIAMAK

  2

  3

  جناب ALEX-ALBON ،
  نزدیکی و همسوئی نظرات و همزمانی اتفاقی ! حضور شما با دوست عزیز Ali33 در سایت حیرت انگیزه !
  درست مثل دو روح در یک بدن !
  به شما با بابت این هماهنگی تبریک میگم !!!………………….

  • 33🦁Ali

   3

   3

   داداش سیامک جان اصلأ قصد بی احترامی نداریم و نداشتیم بخدا باور کن ولی قبول داشته باشین همش بد حرف میزنین راجب مکس از خودتون حرف میسازید که ما استوره ساختیم ازش این حرفت بی منطق هست تو حرفات مشخصه از مکس خوشت نمیاد و این چیز طبیعی هست اوکیه و می دونستم می خوای بگی مدیون تصادف فتل و لکلرک هست حتی تصادف هم نمیشد مگه لکرلک چندم میشد.؟ لوئیس هم سکوی آلبون خراب کرد مکس تو ابوظبی جلو بود و بازم حداقل با 2امتیاز بیشتر سومی فصل می گرفت..چرا نمیگی لکلرک مسابقه ژاپن مکس خراب کرد.؟ فقط نظرات خودتون در نظر می گیرید کاملأ در اشتباهی برو اول ارزیابی کامل کن بعدش بگید لطفأ..2018هم سومی سال مکس خراب شده با امتیاز اندک (مثل دو روح در یک بدن ? اصلأ این چه حرفی هستش) اشتباه فرض می کنید..من همیشه گفتم لکلرک یکی از قهرمانان آینده هست و هیجان میاره تو پیست و همچنین 18راننده دیگه که بهترین رانندهای دنیا هستن

  • ALEX-ALBON

   3

   3

   سیاممک
   داداش من فارسی حرف زدم..کجای حرفم ومتوجه نشدین؟شما وامین..من پرسیدم کجای مصاحبه لکلرک اسم مکس اومده بود که شما ها منتظرین یه مصاحبه ای بشه-حتی راجع به آب وهوا..بیاین راجع به یه راننده خاص موضع گیری کنین ونظر بدین-چرا وقتی اصلا موضوع مصاحبه چیز دیگست شما ربطش میدین به مکس..گمون نکنم بازم متوجه شدی چی گفتم

 6. ALEX-ALBON

  4

  2

  سیامک
  من واضح سوال پرسیدم
  کجای مصاحبه لکلرک-راجع به مکس حرفی زده که شما ربطش دادین به مکس
  مجبورین وقتی از راننده ای خوشتون نمیاد راجع بهش نظر بدین ودیگران وناراحت کنین؟
  اصلا اگرمن از مکسم طرفداری کنم کجاش شمارو میسوزونه که ناراحت میشین که من طرفدار آلبون باشم یا مکس وازش دفاع کنم..امین ومیگم
  امین مکس همراننده همون تیمیه که من طرفدارشم
  چ ایرادی داره از راننده تیمم دفاع کنم
  امین جان باورکن من کامنتهای شمارو نخونده رد میشم
  دلیلی نداره خودم وناراحت کنم
  شماهم همینکارو انجام بده..خیلی بهتره

 7. itg

  1

  4

  لکرک پتانسیل قهرمانی داره امیدوارم زودتر بهش برسه

 8. امید نورمحمدی

  2

  1

  این چه داستانیه؟! لکلرک داره خود شیرینی میکنه یا راست میگه یا هرچی… مکس کجای این قضیه است؟ اصلا مگه قراره کسانی باهم مقایسه بشن؟
  همین لکلرک توی تعیین خط تعداد مسابقات بیشتری از سب جلو بوده ولی در مسابقه به همون تعداد عقبتر تمام کرده. خرابی ها و پیت استاپها و جریمه ها و … همه در امتیاز گرفتن یک راننده نقش دارند و دوستان همه چیزو برای راننده مورد علاقه اشون مصادره میکنند!!!
  لکلرک داره اوضاع تیمو عادی میکنه و ارتباطش با سب هم که میگه خوبه. مکس توی تیم دیگریه و اصلا به این مطلب ارتباطی نداره…
  واقعا یکمم به مطلبی که نوشته شده توجه کنید و فقط تیترشو نخونید و هر جایی هم بدرد تسویه حسابهای شخصی نمیخوره!
  البته اصلا بمن ارتباطی نداره و هرکس هرجوری دلش بخواد میتونه رفتار کنه… ولی…. فکر نکنم اینجوری هم باشه… وقتی شما میای در یک فضای عمومی چیزی مینویسی پس به همه مخاطبهای اون فضا مربوط میشه. پس بمنم مربوطه و نصیحتتم اگر بکنم خودت اجازه اینکارو بمن دادی…
  درسته؟!