فرمول یک ایران – در انتها ماه اکتبر امسال قوانینی که قول داده شده می تواند منجر به بهتر شدن مسابقات شود معرفی شد و از سال 2021 در فرمول یک اجرایی می شود.

تا به الان همگان از خوبی های این قوانین صحبت کردند ولی کمتر شده است که به نقاط ضعف این قوانین پرداخته شود؛ در این پست به موضوعات اساسی که می تواند نگران کننده باشد برای فرمول یک 2021 به بعد را باهم بررسی می کنیم.

1 – 25 مسابقه در طول سال فقط یک کابوس است

درست است که ورزش با برگزاری مسابقات بیشتر و رفتن به کشور های دیگر درامد بیشتری پیدا می کند اما این ورزش برای اینکه بتواند به درستی درامد کسب کند نیاز دارد که طرفدار جذب کند. برای جذب طرفدار نیز باید رقابت شکل بگیرد و رقابت نیز زمانی شکل می گیرد که تمامی ارکان تیم در بهترین حالت ذهنی و جسمی در خدمت تیم قرار بگیرند. اما با 25 مسابقه در طول سال این مسئله امکانپذیر نمی باشد و مطمئنا خطاهای انسانی به طرز خطرناکی زیاد می شود زیراکه مهندسان و مکانیک های تیم که از امکانات عادی استفاده می کنند مطمئنا شرایط سختی را هم در زندگی شخصی خودشان و هم در زندگی کاری خودشان خواهند داشت. به گفته خیلی از راننده ها ممکن است حتی طلاق ها و جدا شدن های زیادی صورت بگیرد و مکانیک ها و مهندسان از لحاظ ذهنی در حالت آشفته ای باشند.

همیلتون در بین طرفداران - بلژیک 2017

همیلتون در بین طرفداران

نکته بعدی اینست که فرمول یک باید مردم را تشنه نگه دارد تا مردم بتوانند همیشه با یک چشم انتظاری از راه رسیدن آن به استقبال آن بروند ولی در این صورت این مولفه انتظار و لذت برطرف شدن آن نیز از بین می رود.

حال سوال اینست که آیا شما می خواهید این لذت را در طول سال داشته باشید به این قیمت که ممکن است زندگی خیلی از افرادی که زندگی شما را قشنگ تر کرده اند از بین برود و یا اینکه شما به دلیل خستگی کادر تیم مورد علاقه خودتان عملکرد ضعیفی را از تیم خودتان ببینید و یا اینکه بدتر خیالتان همیشه تخت باشد که اگر این مسابقه را ندیدید مهم نیست زیراکه مسابقه بعدی را می بینید و این فرمول یک فقط تبدیل به یک لذت زودگذر برایتان تبدیل شود!؟

نظر شخصی:

من فوق العاده دوست دارم که اشتباهات افراد در تیم رو ببینم و اصلا فرمول یک با این اشتباهات جذاب تر میشه و درام کار بالاتر میره…چون همیشه فوق العاده علاقمند به افرادی هستم که اشتباهات خودشون رو جبران می کنند و دوباره بلند میشن و ادامه میدن ولی با شرایط دیگه اصلا موافق نیستم.

2- باج گیری رانندگان از تیم ها

طبق قوانین 2021 باید خودروها به هم نزدیک شوند، خب این سال ها همیشه بحث بر این بود که رانندگان کمترین تاثیر را دارند و این ماشین است که برنده می شود نه راننده ولی وقتیکه این مسئله تغییر کند آن وقت چه می شود؟ اگر قرار شود که تاثیر رانندگان زیاد شود با توجه به اینکه در قانون سقف بودجه، حقوق رانندگان در هیچ چارچوب محدود کننده ای قرار نمی گیرد این مسئله می تواند خطرناک شود و راننده ای به مانند مکس ورشتپن که در تمام طول فصل هر دو همتیمی خودش را شکست داده می تواند برای تیم خط مشی را تعیین کند که اگر آنها حقوق مورد نظر او را پرداخت نکنند او به تیم دیگری رود زیراکه خودروها به هم نزدیک هستند و او در خودروی دیگر هم اگر وارد شود می تواند به دنبال هدف خودش برود و مسئله پول و حقوق است که او را در این تیم نگه داشته است.

این موضوع را هم هلموت مارکو(مشاور تیم ردبول) و هم زاک براون(مدیر عامل کمپانی مکلارن) هشدار داده اند.

مکس ورشتپن ، کریستین هورنر و هلموت مارکو - گرندپری بریتانیا 2017

هلموت مارکو، مکس ورشتپن و کریستین هورنر

3 – سقف بودجه برای همه!

با سقف بودجه 175 میلیون دلاری که البته حقوق بازاریابی و رانندگان و افراد ارشد تیم جز این سقف نیستند، مسائل زیادی درگیر می شود… کریستین هورنر به تازگی اعلام کرده است که فرمول یک سال 2020 پر هزینه ترین سال تاریخ فرمول یک خواهد بود که این به آن معناست که هر تیمی که توانایی هزینه کردن دارد این هزینه را اعمال می کند تا تمامی زیرساخت هایی که برای آینده می خواهد را از قبل از 2021 برای خودش بسازد تا پس از تصویب سقف بودجه برای ساخت زیرساخت ها دچار دردسر نشوند… این مسئله کاملا به نفع تیم های برتر است چون آنها فقط بودجه ای دارند که می توانند مازاد بر هزینه های خودشان صرف پیشرفت و برنامه ریزی برای آینده خودشان کنند. به نظر می رسیدکه بهتر بود این برنامه به شکل دیگری یا با برنامه ریزی متفاوتی انجام شود ولی خب فعلا همینطوری رقم خواهد خورد.

4 – متغیرهای خارجی که تعیین کننده هستند…

این متغیرهای خارجی چیزی جز تایر و سوخت نیستند!

– هرساله پیرلی قول می دهد که تایرهای جدیدش به رقابت های بهتر و جذاب تر کمک خواهد کرد ولی هر بار طرفداران فرمول یک از آنها ناامید می شوند و بعضی اوقات آنقدر اوضاع بد پیش می رود که در طی فصل تیم ها تصمیم به رای گیری برای تعویض تایر می کنند که گاهی اوقات موفقیت آمیز است(2013) و گاهی اوقات هم نه(2019). در همین فصل 2019 تیم های زیادی با تایرها مشکل داشتند و هنوز هم دارند و حتی بعضی از تیم ها به مانند فراری و ردبول در ابتدای فصل به خاطر نبودن تایر در دمای عملیاتی نتوانستند خودشان را در رقابت قهرمانی جهان نگه دارند و زیان سنگینی دیدند… درست است که این “تقصیر خودشونه که نتونستند قوانین رو درک کنند” ولی تایرها عامل خارجی هستند و همه تیم ها باید به طور برابر و مساوی با آنها کار کنند و نباید برای هیچ تیمی نسبت به تیم دیگری در این مورد برتری شکل بگیرد حال گاهی اوقات تیم مورد علاقه شما در این زمینه خوب کار می کند و موفق می شود و گاهی اوقات هم نه. دوباره هم پیرلی برای 2021 قولی را داده است… آیا به مانند قول های این سالهایش است!؟

اینفوگرافی جزئیات ترکیب لاستیک های فرمول یک 2019

اینفوگرافی جزئیات ترکیب لاستیک های فرمول یک 2019

– متغیر بعدی سوخت است…تیم های برتر طرف قرارداد با شرکت های نفتی بزرگی هستند از جمله شِل، پتروناس و اکسونموبیل که سوخت و روغنی که آنها در اختیار این تیم ها قرار می دهند قدرت بسیار بیشتری را نسبت به تیم هایی مثلا به مانند مکلارن که از سوخت پتروبراس یا ویلیامز که از سوخت اورلِن استفاده می کند می دهد. اما قرار است در فصل 2021 تیم هایی که از آنها به عنوان سازندگان یاد می شود تنظیمات نرم افزاری موتور و سوخت هایی که استفاده می کنند را در اختیار تیم های تامین شده خودشان قرار دهند ولی یک شرط اینجا وجود دارد…آن هم این است که اگر تیم ها قرارداد تجاری با شرکت های نفتی خودشان داشته باشند(براشون سخت باشه که در صورتیکه با یکی قرارداد دارند برن سراغ یکی دیگه) می توانند این مسئله را نپذیرند. اما حداقل سازندگان باید تعارف بزنند…

5 – جریمه های تعویض قطعات

درست است که مسائلی از جمله دوام خیلی مهم است و همینطور محدودیت بیشتر موجب رسیدن به یافته های بهتر می شود. اما یافته های بیشتر فرمول یک اصولا به میزان و گستره بیشتری در زمینه ایرودینامیک شکل می گیرد و وقتیکه در این زمینه محدودیت اعمال می شود حداقل انتظار می رود که در زمینه دیگری این مسئله جبران شود. اما نه! باز هم باید ترس این را داشته باشیم که تیم مورد علاقه ما مجبور است برای راننده ای که گیربکسش صدمه دیده یا موتوری که مشکوک است که سایش قطعات آن به میزان نگران کننده ای بالا رفته است باید ادامه دهد چون جایگاه شروع مسابقه برایشان مهم تر است. اگر مسئله این است که رقابت نزدیک تر و سخت تری را ببینیم بهتر است که همه در نوترین و تازه ترین شکل ممکن خود ظاهر شوند و ترس از جریمه نداشته باشند…

6 – عدم ضریب اطمینان لازم برای رسیدن به هدف تعیین شده

شاید الان همه چیز به نظر خوب برسد اما آیا اینکه به مانند دوران کنونی و سالهای گذشته یک تیم بهتر از تیم دیگر قوانین را درک کند و بتواند قدرت برتر شود وجود ندارد؟ متاسفانه الان دیدها طوریست که همه فکر می کنند که همه تیمها در یک شرایط برابر پا به فصل 2021 می گذارند ولی اگر تیمی بتواند راهی برای پیداکردن یک ظرفیت و پتانسیل نهفته کند و یا حتی بتواند با تایرها بهتر عمل کند می تواند دست بالاتر را داشته باشد… به نظر شما چنین امکانی را می توان در نظر نگرفت؟

البته راس براون اعلام کرده است که تیمی را مامور پیدا کردن بعضی از برتری های ممکن در قوانین کرده است تا بتواند اوضاع را بهتر مدیریت کند.

7 – شروع مسابقه براساس تایر مرحله تعیین خط

شاید یکی از مسائل کسل کننده در مسابقه ها این موضوع باشد که تمامی تیم ها پیش از مسابقه می دانند که در چه بازه ای از مسابقه به پیت بروند و تایرهایشان را تعویض کنند، این مسئله باعث می شود که بیش از اندازه مسابقه را به کامپیوتر ها بسپارند و علاوه بر ان با توجه به اینکه اکثر تیمها با تایرهای مشابهی مسابقه را شروع می کنند عملا هیجان از بین می رود اما در بعضی از مسابقات امسال شاهد بودیم که وقتیکه تیمها در حین مسابقه تصمیم به انتخاب های تایرهای دلخواه خود بودند چقدر شرایط تغییر کرد. فرمول یک باید به تیمها اجازه دهد تا با هر تایری که می خواهند در مرحله تعیین خط دور بزنند و با هر تایری که می خواهند مسابقه را شروع کنند. این موضوع حتی می تواند به عملکرد تیم ها نیز کمک کند زیراکه شاهد هستیم که خودروهای مختلف با تایرهای مختلف رفتار متفاوتی را دارند و اگر هر تیم بتواند آزادانه در انتخاب تایر با توجه به شرایط خودرویش انتخاب کند هم می تواند مسابقه بهتری را برای خودشان رقم بزنند و هم مسابقه جذاب تری را برای ما.

مکالمات رادیو تیمی - مرسدس

مکالمات رادیو تیمی – مرسدس

8 – حجم زیاد مبادلات/مکالمات فنی بین راننده و پیت وال در حین مسابقه

در حین مسابقه مشاهده می کنیم که راننده مداوم در حال صحبت کردن با مهندس خود و افراد حاضر در پیت است، آنها تمام تلاششان را می کنند که راننده بتواند با خودرو در بهترین هارمونی قرار بگیرد و این مسئله جای کمی بحث دارد. با این کار عملا راننده در کنترل خودرو و قدرت آن نقشی ندارد. باید بگذاریم که راننده بتواند اشتباه کند، باید راننده دانش کافی را در هر مسابقه نسبت به تنظیمات خودرو بدست آورد و نه اینکه این کار را به دیگران بسپارد و در مسابقه سعی کند با خودرویی که دیگران به او می گویند که چطور با آن رانندگی کند را رانندگی کند. هدف از گفتن این موضوع حذف این تلمتری نیست بلکه صرفا کم کردن حجم این موضوع نیز می تواند کمک شایانی را کند.

این مسائل زیر هم ربطی به مسائل فنی ندارد و صرفا احساس می کنم برای خود روند ورزش بهتر است:

1 – مسدود کردن ورودی پیت لین در حین فعال شدن خودروی ایمنی مجازی

برد سباستین فتل در گرندپری استرالیا 2018 و لوییس همیلتون در گرندپری روسیه 2019 طی این برتری بدست آمد…با توجه به اینکه دو شیوه فعالسازی خودروی ایمنی وجود دارد که یکی از آنها مجازی و یکی دیگر هم در پیست به شکل کاملا رسمی ورود می کند؛ بهتر است مسئولین تفاوت هایی را قائل شوند تا رانندگان و تیم ها در استراتژی کار به مراتب پیچیده تری را داشته باشند.

ماشین ایمنی - مسابقه استرالیا 2018

ماشین ایمنی – استرالیا

2- انتشار وضعیت روحی و انگیزه رانندگان برای تماشاگران

شاید شما هم در مسابقات موتو جی پی دیده باشید که ضربان قلب موتورسواران را نشان می دهند در لحظه پخش مسابقه. رانندگان فرمول یک با این موضوع مخالفت کرده اند؛ حال بحث این نیست، بحث این است که ما به عنوان طرفداران باید بدانیم که رانندگان تیم محبوب ما از لحاظ روحی و روانی در چه وضعیتی هستند و آیا آرامش و انگیزه لازم را برای نتیجه آوری دارند یا نه؛ تاریخ همین دو دهه گذشته کلی درس هایی برای آموختن در این مورد داشته است:

 • سال 2007؛ فرناندو آلونسو با تمام حواشی که در مکلارن با آن روبرو شده بود، پس از مرگ دوست نزدیکش طی یک سانحه سقوط هلیکوپتر، عملا از لحاظ ذهنی آشفتگی و بهم ریختگی پیدا کرده بود و تفاوت سرعت و عدم انگیزه و جنگندگی لازم نسبت به ابتدای فصل کاملا در وی مشهود بود.
 • لوییس همیلتون پس از اخراج پدرش از مدیریت امور وی و همینطور روابط ناپایدار عاطفی سالهای سختی را تحمل کرد و در عملکرد وی تاثیر شدیدی گذاشت که در سال 2011 به اوج خودش رسید.
 • جنسن باتن پس از، از دست دادن پدرش دیگر آن عشق به ورزش در دلش وجود ندارد و حتی وقتیکه ران دنیس از او التماس می کرد در سال 2016 که برود بجای بازنشستگی یکسال مرخصی بگیرد ولی دوباره بازگردد و برای مکلارن براند هم او امتناع کرد.
 • کیمی رایکونن؛ راننده ای که همه فکر می کنند او انسانیست که خیلی از این مسائل برایش اهمیت ندارد ولی در واقع رابطه شکننده وی با همسر اولش خیلی شرایط سختی را برایش پیش اورد و در ابتدای آشنایی با مینتو شرایط احساسی و وابستگی شدیدی را نسبت به او تجربه می کرد.
 • نیکو روزبرگ؛ کسی که نیکی لاودا همیشه می گفت او فقط منتظر است یک قهرمانی جهان بگیرد و به خانواده اش برسد. روزبرگ در طول فصل های حضورش بلافاصله پس از پایان هر گرندپری به موناکو می رفت تا در کنار خانواده اش قرار بگیرد.
 • سباستین فتل؛ متاسفانه از زندگی شخصی فتل اطلاعاتی در دسترس نیست ولی شایعات زیادی از گرندپری آمریکا 2018 برایش در مورد شریک زندگی وی پیش آمده بود ولی خارج از هر گونه شایعه ای، مطمئنا او نیز دچار مسائل و چالش هایی شده بود. مسئولیت پدری برای سه فرزند نیز خودش به تنهایی مسئولیت بزرگیست برای هر مردی.
 • والتری بوتاس که اخیرا ماجرای جداییش از همسرش رسمی شده است می توان گفت که این جدایی تصمیم یک شب نبوده است و مدتها و ماه ها قبل بحث ها و درگیری هایی درون خانواده اش برایش پیش آمده بود و وقتیکه یک راننده مسابقه سختی را دارد و روزهای سختی را هم می گذراند حتی در خانه خودش هم حس آرامش نداشته باشد مطمئنا عملکرد وی در آینده تحت تاثیر قرار می گیرد.

چیزی که از جمع بندی مورد بالا دستگیر ما می شود این است که این راننده ها نیز به مانند همه ما وابستگی های عاطفی و روحی دارند که اگر برطرف نشود روی عملکرد آنها تاثیر گذار می شود، حال سوال اینست که شما آیا فکر می کنید به عنوان طرفدار تیم، راننده شما باید از روحیه خوبی برخوردار باشد یا نه صرفا رزومه خوبی از گذشته داشته باشد؟

3 – حذف دستور تیمی

مطمئنا فصل 2020 با نزدیکتر شدن تیم ها به هم، تیم ها مجبورند که در جنگ رسیدن به برتری از رقابت های درون تیمی کم کنند تا بتوانند ریسک و خطر را کم کنند و صد در صد هم این اتفاق از اوایل فصل بعد رخ می دهد و دیگر مهم نیست طرفدار چه راننده ای هستید مهم این است که یا در آخر هر مسابقه دلشکسته و سرافکنده می شوید یا باید با الفاظ نامناسب طرفداران راننده های دیگر مبنی بر، برحق نبودن پیروزی راننده مورد علاقه شما در فضای موتور اسپورت روبرو شوید.

7 دیدگاه

 1. Arash NS

  4

  0

  واقعا ممنون
  تغییر قوانین 2021 عملا جنبه مثبتی هم داره؟!
  نزدیکتر شدن تیم ها و ماشین ها به قیمت این همه معایب که همون عیب اول به کله تغییرات 2021 می ارزه

  • Arash NS

   0

   3

   من اصلا میگم ماشین مجازی رو حذف کنن
   فقط سرعت ماشین ها رو کم میکنن
   ماشین ایمنی یا همون سیفتی کار بیاد ریس هم جذابتر میشه
   دستور تیمی رو نمیشه کاریش کرد خصوصا توی فراری یا امثال جان الکان

   • AHMADREZA_F1

    1

    0

    به نظر من همون سیفتی کار رو هم لاید عوض کنن وبه جاش
    بوگاتی مدل ویرون رو بزارن 0 تا صدش هم 2.7 ثانیست!
    واقعا باید اینقدر آروم بره یا سرعتش کمه!
    ولی به هر حال یه چیز تازه میشه!

 2. MERC

  2

  2

  فرمول1 چپ بره میگن چرا نرفت راست, بره راست میگن چرا نرفت چپ !!!

  هرکاری کنن باز طرفدارا راضی نمیشن
  خودتون همینجا یه بار گفتین خیلی قابل پیشبینی هستش و از طرفی هم پیشنهاداتی میدین که بیشتر قابل پیشبینیش میکنه
  و یه جای دیگه میگین 25 تا مسابقه باعث خطا و مسائل غیر قابل پیشبینی میشه
  نمیگم نکاتی که گفتین به جا نیستن ولی به نظرم طرفدارای فرمول1 زیادی منتقد هستن

  • سید علی حسینی

   6

   0

   دلیلی که 25 تا مسابقه رو نقد کردم به خاطر افزایش اشتباهات نیست به اون شکل، بیشتر به خاطرات مشکلاتی که داخل خانواده های مکانیک ها و مهندس ها ایجاد می کنه که خودشون هم خیلی به این مسئله اعتراض داشتند…

   حالا ما در مورد خوبی هاش هم قبلا صحبت کردیم و الان در مورد بدی هاش هم داریم میگیم، باید دو طرف داستان رو دید دیگه، کلا هر جامعه تخصصی فوق انتقادی میشه و سعی میکنه کوچکترین چیز هارو هم ببینه، حالا توی فرمول یک که همه چیز توی صدم ثانیه رقم میخوره که دیگه داستان فوق العاده بااهمیت تر میشه

دیدگاه خود را بیان کنید