فرمول یک ایران – فدراسیون جهانی اتومبیلرانی (FIA) با اخطار دوباره به تیم ها اعلام کرد که تیم ها مجاز به سوزاندن روغن موتور برای افزایش قدرت نیستند.

با توجه به دور اول تست پیش فصل، تیم مرسدس از ترفند هایی برای استفاده از روغن موتور برای افزایش قدرت موتور استفاده کرد.

فیا در ۱۲ ماه گذشته با توجه به نگاه دقیق تر به موتور مرسدس متوجه استفاده هوشمندانه با استفاده از مواد افزودنی به روغن و سوزاندن روغن اضافی موتور جهت افزایش قدرت موتور خود در دورهای تعیین خط شدند.

احتمال می رود که طرح این تیم با توجه به ساختار موتور خود با مقداری روغن اضافی در موتور برای ترکیب آن با هوای ورودی، باعث افزایش قدرت موتور شوند.

البته با توجه به قوانین سخت گیرانه، تیم ها هیچ ماده افزودنی برای ترکیب با هوا ندارند. تیم ردبول با ارائه گزارشی از فیا خواست تا با بررسی دقیق تر به این موضوع رسیدگی کند.

AMGPETRONAS-W07-Engine-1-7

موتور W07 تیم مرسدس ۷

البته مرسدس این موضوع را انکار کرده است ولی با توجه به استفاده تیم مرسدس از پنج کیلو گرم روغن در موتور خود هنوز شک زیادی وجود دارد.

با ورود موتور های توربو به فرمول یک و محدود شدن تیم ها برای استفاده از سوخت، تیم های به دنبال راهکاری برای افزایش قدرت خود بوده اند.

این موضوع در اواسط فصل ۲۰۱۵ بر سر زبان ها افتاده است. البته فیا اعلام کرد هیچ تضمینی برای استفاده نکردن از روغن برای افزایش قدرت وجود ندارد اما به سختی به دنبال پیگیری این موضوع است.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

21 دیدگاه

 1. ایمان

  11

  3

  مطمئنا کاسه زیر نیم کاسه هست که اینقدر ماشین های مرسدس قوی هستن… حالا صحبت روغن است خدا میدونه چه مواردی دیگر هم هست …

  • ehsan

   12

   4

   دوست عزیز زرنگی یعنی توی چارچوب قوانین سریع ترین و بهترین رو نسبت به بقیه بسازی!
   کاری که مرسدس ظاهرا انجام داده دورزدن و تخلف هستش:)
   اگه من سرتو رو کلاه بزارم میشه زرنگی؟نه!میشه تخلف و دور زدن 🙂

 2. سلمان

  5

  1

  چطوری میشه با سوزوندن روغن موتور، قدرت رو افزایش داد ؟!!!
  همیشه فک میکردم هیدروژن و نیتروژن مایع خاصیت انفجاری بیشتری از بنزین داره که تو موشکها واسه افزایش قدرت ازش استفاده میشه
  حالا میشه بگین روغن موتور چطوری اینکارو میکنه ؟؟؟

 3. علی

  13

  3

  با سلام
  البته اینو خود مرسدس انکار کرده وگرنه تستهای فیا خیلی دقیتر از اینه که یه شرکت بتونه راحت در بره .ولی باید صبر کرد و دید . من مشکلم با ردبوله هر بار بنز اول شده خواسته یه گیری بده یه سوال دارم چه تضمینی داره خود ردبول در فصلهای قهرمان شده بود تقلب نکرده باشه؟این تیم اول گیر داد به سیستم تعلیق بنز که راه به جایی نبرد حالا گیر داده به موتور و فردا به چی گیر می ده خدا می دونه به قول یکی از مهندسهای بنز خطاب به ردبول گفته بود سر لعنتیت را بنداز پاین برو کار کن ….

 4. هومن

  4

  1

  البته فیا اعلام کرد هیچ تضمینی برای استفاده نکردن از روغن برای افزایش قدرت وجود ندارد اما به سختی به دنبال پیگیری این موضوع است.

 5. سجاد

  8

  1

  هیدروژن به عنوان سوخت واقعا قویه ولی نیتروژن به قدرت اون نیست.روغن مخصوصا از نوع مرغوب به تنهایی کافی نیست ولی کمک میکنه به قدرت بیشتر سوختنش.منم بعید میدونم مرسدس خفنه نمیتونن بهش برسن گیر الکی میدن حالا خوبه خیلی فنای خفنو مرسدس میزنه بقیه تقلید میکنن.فراری هم عالیه ولی باید قبول کنیم این چندسال مرسدس بهتر بوده امیدوارم فراری امسال برسه که رقابتا جذاب بشه.

 6. schumi

  9

  0

  حالا هر چی میخواین بگین هر اسمی رو میتونید بزارید من طرفدار فراری هستم تا بحال نشده به یک تیم توهین کنم ولی این اخلاق بد رو بزارید کنار با فرهنگ باشید،

 7. OWL

  0

  1

  کاش تو فرمول یک هم بازی جوانمردانه رسم بشه.
  اگه راه دور زدن قانون رو بفهمی چجوریه و این کار رو انجام ندی اونوقت میتونی سرت رو بالا بگیری.
  و بگی من ورزشکارم

 8. niko

  2

  0

  به نظر من همین که تمام وقتشون رو برای راهکار افزایش قدرت میزارن چیز خوبیه ولی دلیل این مشکلات همش برمیگرده به قوانین سخت گیرانه نمیگم قانون نباشه ولی ی جوری باشه که از ایده های جدید بیشتر استفاده کرد اینم ی ایده بوده

دیدگاه خود را بیان کنید