فرمول یک ایران – تکامل، نه دگرگونی. این بهترین تعریف از فرمول یک در فصل ۲۰۲۰ است (دگرگونیِ کامل را در فرمول یک ۲۰۲۱ خواهیم دید). با این حال تغییرات اندکی در فصل ۲۰۲۰ وجود دارند که در این مقاله آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

پرچم شطرنجی پایان مسابقه

در فصل ۲۰۱۹ سیگنال شطرنجی پنل‌های کناره پیست جای پرچم شطرنجی را به عنوان علامت رسمی پایان مسابقه گرفت.

البته پرچم را مثلاً در مونزا ایتالیا دیدیم که راننده سابق فرمول یک، ژان آلِسی برای چارلز لکلرک تکان داد. اما در گرندپری ژاپن ۲۰۱۹ شاهد اتفاقی عجیب بودیم. پنل‌ها یک دور زودتر از دور پایانی مسابقه سیگنال شطرنجی را در پیست نمایش دادند که باعث شد ترتیب راننده‌ها در آن دور به عنوان نتایج رسمی در نظر گرفته شوند. به همین خاطر در فصل ۲۰۲۰ دوباره پرچم شطرنجی نماد رسمی پایان مسابقه خواهد بود.

والتری بوتاس، سباستن فتل، چارلز لکلرک، لوئیس همیلتون و مکس ورشتپن - استارت ژاپن 2019

والتری بوتاس، سباستن فتل، چارلز لکلرک، لوئیس همیلتون و مکس ورشتپن – استارت ژاپن 2019

کاهش روزهای تست

تست‌های قبل از شروع فصل در فصل ۲۰۲۰ از ۸ روز به ۶ روز کاهش یافته است. به این منظور دو تست سه روزه در پیست کاتالونیا اسپانیا در تاریخ ۳۰ بهمن الی ۲ اسفند و ۷ الی ۹ اسفند (۱۹ الی ۲۱ فوریه و ۲۶ الی ۲۸ فوریه) برگزار خواهد شد.

تست‌های میان فصل نیز برداشته شده‌اند. هر چند این مسئله برای تیم‌ها مشکل‌ساز نخواهد بود؛ چرا که خودروهای ۲۰۲۰ همان خودروهای فصل ۲۰۱۹ هستند و تا میانه فصل به اندازه کافی توسعه یافته‌اند.

خبرهای خوبی هم برای راننده‌های تازه‌کار هست. طبق مقررات، تیم‌ها ملزم به استفاده از یک راننده تازه‌کار (راننده‌ای که در دو گرندپری یا کم‌تر استارت زده باشد) در حداقل یک روز از تست‌های پایان فصل در ابوظبی هستند.

مکس ورشتپن - روز دوم تست بارسلونا 2018

مکس ورشتپن – تست بارسلونا

ساعت خاموشی بیش‌تر

در آخر هفته‌ای که یک مسابقه برگزار می‌شود زمانی وجود دارد که هیچ تیمی اجازه کار کردن روی خودروها یا حتی بودن در محدوده پیست را ندارد. این زمان ساعت خاموشی نام دارد. در فصل ۲۰۲۰ ساعت خاموشی در پنج‌شنبه و جمعه قبل از شروع مسابقه از 8 ساعت به 9 ساعت افزایش یافته است. البته تیم ها این اجازه را دارند که در طول یک فصل دو بار این ساعت خاموشی را بدون دریافت هیچ جریمه ای نقض کنند.

جیمز آلیسون و مکانیک های مرسدس

جیمز آلیسون، پیتر بونینگتون و مهندس های مرسدس

بال کوسه ای

با نیم نگاهی به طراحی خودروهای فرمول یک ۲۰۲۱، در فصل ۲۰۲۰ تیم‌ها موظف به نصب یک صفحه کوچک روی کاور موتور خودروهایشان هستند. از این باله کوسه که تیم مک لارن در اوایل فصل ۲۰۱۹ در خودروهایش استفاده کرد برای چاپ شماره راننده‌ها استفاده می‌شود. بدین صورت تماشاگران راحت‌تر می‌توانند راننده‌های تیم‌ها را در حین مسابقه شناسایی کنند. این باله کوسه تأثیر آیرودینامیکی اندکی در خودرو دارد (تأثیر اندک در پیچ‌ها)، پس انتظار نداریم که باعث تغییر قهرمان فصل ۲۰۲۰ شود.

باله کوسه خودروی مکلارن ۲۰۱۹

بالچه کوسه ای خودروی مک لارن ۲۰۱۹

قوانین وزن کشی خودرو و جامپ استارت

راننده سابق تیم ردبول، پیر گسلی در گرندپری آذربایجان ۲۰۱۹ در تمرین دوم بدون توجه به علامت وزن کشی به سمت گاراژ خود رفت و بعداً از داوران مسابقه جریمه “شروع از پیت لین” دریافت کرد.

این قوانین در فصل ۲۰۲۰ آسان‌تر شده و به داوران اختیارات بیش‌تری می دهد تا در این موارد جریمه‌های سبک‌تری برای رانندگان در نظر بگیرند.

همچنین در جامپ استارت، رانندگان جریمه عبور از پیت لین یا ۱۰ ثانیه توقف در پیت استاپ دریافت می‌کردند. اما مقررات ۲۰۲۰ گزینه ای را پیش روی داوران قرار می دهد که کم‌تر از جریمه‌های ۵ و ۱۰ ثانیه ای استفاده کنند.

بازرسی و وزن فرمول یک

بازرسی و وزن فرمول یک

خبری از صفحه پوشاننده در تست‌ها نیست!

قبلاً تیم‌ها در طول تست، خودروهای جدیدشان را در گاراژ با استفاده از صفحه‌های پوشاننده پنهان می‌کردند. در ۲۰۲۰ استفاده از این صفحه‌ها در طول تست‌های قبل از فصل بین ساعت ۹ تا ۱۸ ممنوع است. البته استثنا نیز در این قانون وجود دارد. وقتی کف خودرو وصل نشده باشد یا خودرو در پیست دچار حادثه شده و متوقف شود می‌توان از صفحات پوشاننده استفاده کرد.

صفحه پوشاننده

صفحه پوشاننده

ممنوعیت استفاده از فلز در بال جلو

طبعیتاً کسی نمی‌خواهد یک بخش کوچک فلزی در بال جلوی خودرویی به چرخ عقب خودروی دیگر برخورد کند و باعث پنچری آن شود. اتفاقی که در گرندپری مکزیک ۲۰۱۹ بین مکس ورشتپن و والتری بوتاس افتاد و عملاً مسابقه را برای راننده تیم ردبول تمام کرد. پس برای فصل ۲۰۲۰ قانونی تصویب شد که طبق آن ۵۰ میلی‌متر ابتدایی اند پلیت های بال جلو باید تماماً از فیبر کربن ساخته شود. در ضمن هر قطعه فلزی اعم از پیچ‌ها و مهره‌هایی که برای بستن بال جلو استفاده می‌شود باید حداقل ۳۰ میلی‌متر عقب‌تر از لبه حمله (لبه حمله اولین قسمتی از یک المان است که با جریان هوا برخورد دارد) صفحه انتهایی بال جلو نصب شود.

داکت ترمز

داکت ترمز بخشی است که با عبور هوا از بخش ترمز باعث خنک شدن آن می‌شود. در فصل ۲۰۲۰ تصمیم بر این شد که ساخت این بخش بر عهده هر تیم باشد به جای این که از طرف یک کمپانی یا تیم دیگر تولید شود و در اختیار تیم‌ها قرار گیرد. کاکپیت راننده (نواحی جانبی و جلویی و عقب زیر ایرباکس) نیز از جمله بخش‌هایی است که هر تیم خودش وظیفه ساخت آن را دارد.

تست تصادفات فرمول یک

بخش کاکپیت راننده در تست تصادفات فرمول یک

دخالت کمتر ادوات الکترونیکی در استارت مسابقه

فدراسیون جهانی اتومبیلرانی (فیا) در ادامه تغییرات قوانین برای نسل جدید خودروهای فرمول یک با محدود کردن تنظیمات کلاچ سعی در ایجاد رقابت بهتر بین راننده‌ها در شروع مسابقه دارد.

فدراسیون جهانی قصد دارد تا با محدود کردن تنظیمات سیستم کلاچ و همچنین پدال‌ها، شروع حرکت خودرو را در زمان استارت بیش‌تر از قبل به راننده وابسته کند (۹۰٪ از گشتاور موتور مستقیماً توسط راننده کنترل خواهد شد). اگر تیمی بخواهد از دو پدال کلاچ بر روی فرمان خودرو استفاده کند، هر دو پدال باید بدون تنظیمات مختلف از یکدیگر کار کنند و کمک الکترونیکی در این بین وجود نخواهد داشت.

پدال سوم فرمان فراری، سباستین فتل

فرمان فراری، سباستین فتل

این تغییرات باعث می‌شود که شروع مسابقه فقط بسته به مهارت راننده باشد و این موضوع به جذاب‌تر شدن مسابقه در زمان استارت منجر خواهد شد.

البته رانندگان هنوز می‌توانند از سیستم آنتی اِستال (Anti – Stall System) استفاده کنند (سیستم آنتی استال در خودرو های فرمول یک سیستمی است که اگر دور موتور از حدی پایین‌تر بیاید یا راننده کلاچ را زودتر رها کند فعال شده و از خاموش شدن موتور خودرو جلوگیری می‌کند). همچنین پیدا کردن نقطه اوج درگیری کلاچ (bite point finder function) که بهترین دور موتور برای رهایی کلاچ را پیدا می‌کند نیز هنوز مجاز است اما همان طور که قبلاً گفته شد قوانین در این باره سخت‌تر شده و رانندگان باید بیش‌تر به توانایی خودشان متکی باشند.

استارت - مسابقه گرندپری استرالیا 2018

استارت مسابقه

یک MGU-K (سیستم بازیابی انرژی جنبشی) بیش‌تر از قبل

هر راننده اجازه دارد در طول فصل از سه MGU-K استفاده کند. به این ترتیب انتظار داریم در فصل ۲۰۲۰ جریمه‌های کم‌تری در این مورد ببینیم، چرا که ۹ راننده در فصل ۲۰۱۹ محدودیت تعداد دو MGU-K را رد کردند.

در فصل ۲۰۲۰ هر راننده علاوه بر MGU-K می‌تواند از سه موتور احتراق داخلی، توربو شارژر و MGU-H (سیستم بازیابی انرژی گرمایی) استفاده کند.

کاهش میزان سوخت خارج باک بنزین

طبق مقررات فنی ۲۰۲۰ میزان سوخت خارج از باک که در اطراف خودرو میچرخد نباید از ۲۵۰ میلی لیتر تجاوز کند (در فصل ۲۰۱۹ این میزان ۲ لیتر بود). تمام این سوخت طبق مقررات باید برای “عملکرد طبیعی موتور” استفاده شود. این قانون تصویب شد تا از سو استفاده تیم‌ها با نگه داشتن حجم زیادی سوخت خارج از باک بنزین جلوگیری شود.