فرمول یک ایراندنیل ریکاردو، راننده تیم رنو که پس از فوت آنتونی هوبرت در گرندپری فرمول 2 اسپا درنظر داشت که در مسابقه شرکت نکند، از تماشاچیان و هواداران حاضر در پیست‌ها درخواست کرد زمانی که رانندگان تصادف می‌کنند به آنها احترام بگذارند و خوشحالی نکنند.

موتوراسپورت به عنوان یک ورزش خطرناک شناخته می‌شود و درحالی که بیشتر مواقع رانندگان از حوادث جان سالم به در می‌برند اما زمان‌هایی هم هست که اینگونه نیست و هیجان در پس صحنه های غمگین محو می‌شود. هفته پیش راننده جوان فرمول 2، آنتونی هوبرت از جراحات ناشی تصادفی که در سرعت بالا داشت فوت کرد و مسابقه در پیست اسپافرانکوشامپ بلژیک تبدیل به یک فاجعه شد. مرگ او تراژدی خاصی را رقم زد و حتی برخی رانندگان قصد داشتند که در مسابقه فرمول یک فردای آن روز شرکت نکنند. ریکاردو هم از این قائده مستثنی نبود و گفته بود که ممکن است در مسابقه یکشنبه شرکت نکند. در انتها او تصمیم خودش را گرفت و آنرا یک آخر هفته سخت و دردناک برای همه افراد شرکت کننده در مسابقه خواند.

چند روز بعد مرد استرالیایی خواستار احترام بیشتر از سوی هواداران شد، او اشاره کرد به زمانیکه یک راننده تصادف می‌کند و آنها شروع به تشویق و سوت زدن می‌کنند، و آنرا عملی زشت و زننده خواند درحالی که راننده‌ها در کاکپیت با خطر واقعی سر و کله می‌زنند. او در این باره اظهاراتی کرد و گفت:

در هر صورت که شما از آن راننده خوشتان بیاید یا نه، این کار خوبی نیست که هنگام اشتباه او، دست بزنید و خوشحالی کنید. لوییس همیلتون می‌گوید جمعیت حاضر در پیست گمان می‌کند ما تصادف می‌کنیم و بعد آن همه چیز به خوبی ادامه پیدا می‌کند، اما اینگونه نیست.

هردفعه که ما به پیست می‌رویم در مقابلمان ریسک و استرس زیادی را می‌بینیم و هردفعه که ما به دیوار برخورد می‌کنیم، به هر صورت که حالمان خوب باشد یا نه، همچنان خطر از دست دادن جانمان را در ذهنمان تصور می‌کنیم. هر دفعه که به آن پیچ می‌رسید آن خاطره تلخ همراه شماست و نمی‌توانید از آن فرار کنید. پس این به هر نحوی بر جسم و روح تأثیر گذار است و من فکر می‌کنم این اتفاقی است که برای لوییس در تمرین سوم بلژیک افتاد.

لوئیس همیلتون - آلمان 2019

لوئیس همیلتون – آلمان 2019

او در ادامه صحبت‌هایش از نظر همیلتون دفاع کرد:

من با همیلتون موافقم اما تا زمانی که هواداران به این رفتار ادامه دهند این موضوع برای رانندگان مشکل باقی می‌ماند، مگر اینکه شما مسابقه دهید و خودتان را در آن موقعیت قرار دهید، آنها هرگز چیزی که از زاویه دید ما می‌گذرد را تجربه نمی‌کنند. این طبیعت طرفداران ورزشی است و درک آنها از واقعیت و سختی‌ها کم است. تمام چیزی که ما از یک هوادار می‌‌خواهیم این است که یک هوادار واقعی باشد و به کاری که ما انجام می‌دهیم احترام بگذارد: ما تنها با مهارت رانندگی نمی‌کنیم بلکه با ریسک رانندگی می‌کنیم.

راننده مرسدس، لوییس همیلتون در ابتدای تمرین سوم و چند ساعت پیش از مرگ هوبرت، تصادف کرد. ریکاردو درباره این اتفاق عقیده دارد تشویق و هیاهو پس از تصادف رانندگان یک رفتار بچگانه است. او در این باره نیز افزود:

من آرزوی چنین چیزی را برای هیچ کس نمی‌کنم. نیازی نیست شما از همه رانندگان خوشتان بیاید اما رفتاری مانند آنچه که در تمرین سوم شاهد بودیم، تنها از بچه‌ها رخ می‌دهد و نه افراد بالغ. ما همه امیدواریم تماشاچیان واکنش بهتری نسبت به اینگونه موضوعات داشته باشند و بهتر رانندگان را درک کنند.

21 دیدگاه

  • ....kh:n....

   0

   8

   یعنی چی حرف حق جواب نداره.
   خب آقا تماشاچیه.اومده تشویق کنه اومده هیجان بده به مسابقه از یه راننده ای بدشون میاد وقتی میره توی دیوار دوست دارن شادی کنن.
   از یه راننده ای هم خوششون میاد وقتی میبره یا سبقت مییره دوس دارن بازم شادی کنن.😊

 1. iman88

  16

  1

  انسانها به راحتی میتونن بدترین نسخه خودشون رو به نمایش بذارن و هیچ شرمیم از رفتارشون نداشته باشن.وقتیم بهشون تذکر میدی سرشون رو بالا میگرن و باز همون رفتارو تکرار میکنن و به ریشه من و شما میخندن

 2. INDECENT

  7

  10

  خیلیا هستن الان ین مصاحبه رو بخونن میگن ” صحیح است صحیح است ” و فاز برمیدارن ، ولی واقعیت امر اینه که وقتی راننده ی رقیب به هر نحوی از مسابقه خارج شه میگین ” جوون ، ایووولللل ، آخیشششششش ” و کلی خوشحال میشن .
  شاید یه برخورد خیلی سنگین باعث نشه طرف خوشحال شه ولی تو باقیه موارد قطعا حال میکنید که راننده ی رقیب از دور مسابقه خارج شده .
  حالا تو خونه نشستی حال میکنی میگی ایووولللل ، تو استادیوم باشی قطعا بخاطره جو از خوشحالی برک دنس میزنی .

  • Amin

   6

   4

   هوادارا باید سعی کنن درک بیشتری از مسابقه داشته باشن
   مشکل اینجاست ک اکثرا فکر میکنن مسابقه دادن کار آسونیه
   اعتراف میکنم قبلا از تصادف و اشتباهات راننده های رقیب خوشحال میشدم
   اما چند وقتی هست ک دیگه احساس خوبی ندارم ب خصوص بعد از اسپین فتل و برخورد مکس تو پیچ اول تو همین مونزا
   واقعا بعد از اسپین فتل دیگه تماشای مسابقه مثل قبل نشد

   • iman88

    7

    2

    وقتی راننده رقیب لاستیکش قفل بشه و به شکل کاملا امنی از مسابقه خارج بشه مثل اتفاقی که برایه لوییس افتاد من واقعا از این اتفاق خوشحال میشم.چون بخشی از مسابقه است و هیچ خطری لوییس و کسه دیگه ای رو تهدید نمیکنه.اما یه اتفاقی مثل اتفاقی که برایه سب و استرول افتاد که میتونست یه فاجعه به بار بیاره یه چیز دیگه است.اون لحظه ای که ماشینا داشتن از کنار سب و استرول با اون سرعت رد میشدن همش صحنه تصادف انتونی هوبرت تو ذهنم رژه میرفت و فقط ارزو میکردم به خیر بگذره.مطمئنم اون افرادی که احساسات انسانیشون به اندازه کافی رشد کرده که این مسائل رو درک کنن تو این شرایط برخورد انسانی تری به قضیه دارن.
    شما هم تو این شرایط هر احساسی دارید به خودتون مربوطه و ربطی به کسی نداره اما بهتره از رویه اون برایه همه یه حکم عام صادر نکنید.

   • Seb the great

    3

    0

    واقعا من بعد اسپین فتل مسابقه رو نگاه نکردم
    فک کنم فتل تو دی ار اس بوتاس بود و رد میشد خیلی راحت ریس پیسشم از لکلرک بهتر بود
    راستشو بخواین من اسم اون پیچ رو نمیدونم
    اولش با ب شروع میشد ولی فک کنم وقتی مرسدس فن ها فتل رو میدیدن پشت مرسدسشون با دی ار اس باز بعد اون پیچ تبش قلب میگرفتن

  • داریوش

   5

   1

   دید همه اینجوری نیست
   اکثر افراد دوست دارن رقابت ببینید ، اگر یکی بیفته جلو و ۱۰ ثانیه فاصله باز کنه ، برای کشی لذت بخش نیست

   • iman88

    7

    0

    معلومه همه دوست دارن رقابت ببینن.مگر اتریش مجارستان اسپا و مونزا برخورد و تصادف باعث جذاب شدن مسابقه شد.بدونه اینکه اتفاقی برایه کسی بیوفته یه رقابت سالم و فوقالعاده جذاب رو دیدیم.
    حالا یه عده هم هستن ازبرخورد حریف خوشحال میشن یه عده ام کلا عاشق حوادث و خطری هستن که راننده هارو تهدید میکنه.
    ضمن اینکه از رویه رفتاری که یه عده تو استادیوم ها دارن نمیشه درمورد اکثریت طرفدارایه اون ورزش قضاوت کرد.معمولا این جور مسابقه ها زمین مناسبی برایه کسایی که میخوان احساسات و هیجاناته خودشون رو تخیلیه کنن فراهم میکنه.به خاطر همینم هست که اکثرا زشت ترین و شنیع ترین رفتارهایه اجتماعی رو تو استادیومهایه ورزشی شاهدیم.مملکت خودمون که تو این زمینه سرامد.چه تو استادیومهایه فوتبال چه تو سالنهایه والیبال و فوتسال و حتی کشتی.

   • Mahmood.gh

    3

    1

    داریوش ده ثانیه اختلاف باز شدن با تصادفی ک جون یکی از رانندها در خطر باشه خیلی فرق میکنه من با ایمام موافقم
    من وقتی دیدم ماشین قرمز اسپین شد اولش خوشحال شدم ولی وقتی دیدم بعدش چطور امد تو پیست و چ خطری داشت ترسیدم واقعا
    حتی بعد از اون واسه استرول ک بدمم میاد ازش همین حس داشتم
    درست ک توی ذات این ورزش برخورد و تصادف هست ولی ن اینکه یکی بمیره

 3. امید نورمحمدی

  3

  0

  صددرصد با ریکیاردو موافقم. حرف درستیه. در هر مسابقه جون تمام 20 راننده در خطره و در دستان راننده های دیگه است.. وقتی تصادفهای شدید میبینیم نباید خوشحال باشیم! چطور میتونیم خوشحال باشیم؟! رفیقی میگفت ما هوادارها تحت فشار هستیم!!! کدوم فشار؟ چرا؟! صرفا چون طرفدار یکی هستیم باید از نابودی رقیب کیف کنیم چون تحت فشاریم؟! فشار اینکه بعدش بیایم تو فضای مجازی برای بازنده کری بخونیم یا برامون کری بخونن؟! زشته این حرفها…
  حاصل یک تصادف که فقط مرگ نیست. مصدومیت های شدید و جراحتهای عمیق جسمی و روحی و معلولیت و هزار چیز دیگه در هر تصادف ممکنه پیش بیاد. مگه میشه از داغون شدن یکی دیگه که اصلا هم آزارش بما نرسیده و نخواهد رسید و صرفا داره کارشو انجام میده شاد و خوشحال شد؟ از اشتباهات کوچک شاید ولی تصادف و خطر و … خیر!

  • iman88

   3

   0

   اشتباهاته فردی جزئی از این ورزشه.تو خیلی از رقابتها اونی که کمتر اشتباه کنه یا بیشتر از اشتباهات دیگران استفاده کنه برنده است.یه جا قفل کردن لاستیکه،یا اسیب دیدنه باله جلو یا یه برخورد کوچیک و پنچری.همه اینها بخشی از مسابقست و برایه طرفدارا هیجان انگیزه اما جایی که بحث خطر جانی وجود داره چنین رفتارهایی واقعا دور از ارزشهایه انسانیه و با هیچ معیاری قابل دفاع نیست.
   همه ما دوست داریم انسانهایه بهتری باشیم و این رفتارها فقط مارو از این هدف دورتر میکنه.

 4. miladhammer44

  2

  1

  خوب این ذات طرفدارایه …شماوقتی طرفدارکسی می شویدخودجای اوقرارمیدهیدورقبای راننده یابازیکنت رارقیب خودقلمدادمی کنی درهمه جای جهان هم وجودداردومختص ماایرانی هانیست وازباخت رقیبت شادمی شوی ……من فوتبال زیاددنبال میکنم وازیکی دوسال پیش که تویکی ازبرنامه های فوتبالی این سوال رودیدم کلانتونستم هضمش کنم اونم اینکه ازبردتیم محبوبت بیشترلذت میبری یاازباخت رقیبت ومن هروقت به این سوال فکرمی کنم نمیدونم کدوموبگم چون هردوشوبه ادم حال میده….ورفته رفته توورزش های دیگه هم اینوخواستم ربط بدم ودیدم من که طرفدارفدررم ازباخت رقیبش که نادال باشه بیشترلذت میبرم تابردفتل….راستی دوستان شماچطور؟….ببخشیدازبحث اف وان اومدم بیرون ولی خواستم بگم این قضییه خیلی کلیه وفکرنکنم درست بشه

دیدگاه خود را بیان کنید