فرمول یک ایران – تا به حال فکر کرده اید که یک راننده ی فرمول یک بعد از دست دادن پاهای خود به چه کاری مشغول می شود؟ می دانید آماده ترین مرد فرمول یک کیست یا اینکه کدام راننده سرعت خود را در آب نیز حفظ می کند؟ ادامه ی مطلب شما را به پاسخ هایتان می رساند!

در این مقاله به بررسی استعدادهای پنهان رانندگان فرمول یک می پردازیم رانندگانی که به جز فرمول یک در ورزش هایی دیگر نیز استعداد خود را نشان داده اند.

جکی استوارت – سوپراستار شاتگان به دست

مرد اسکاتلندی استعداد خود در تیراندازی را در سن 14 سالگی کشف کرد و خیلی زود به رقابت های محلی شلیک به کبوتر راه یافت و افتخارات زیادی را در این رشته به دست آورد و حتی پا به المپیک گذاشت و در المپیک 1960 رم نماینده ی تیراندازی انگلستان بود و کسب نکردن موفقیت در این رقابت ها ناامیدکننده ترین اتفاق زندگی ورزشی جکی استوارت بود.

شاید در یک زندگی دیگر، جکی استوارت بیشتر از جام های فرمول یک، طلای المپیک به دست می آورد.

جکی استوارت

الکس وورز – راهزن بی ام ایکس

شاید باور اینکه وورز حتی سوار دوچرخه شده است سخت است اما دارنده ی سه سکوی فرمول یک در 12 سالگی استعداد خود در دوچرخه سواری را نشان داد و حتی در سال 1986 قهرمان جهان شد.

به گفته ی مرد اتریشی سابقه ی او در دوچرخه سواری بود که بدنش را برای دوران موتوراسپورتش آماده کرد:

تو هر نوع مسابقه ای تو تنها زمانی برنده میشی که آماده باشی. اولین قراردادم تو فرمول یک (با تیم بنتون به عنوان راننده ی تست) برای این بستم که من می تونستم 80 دور برونم وقتی هم سن های من بعد 10 یا 20 دور خسته می شدن.

الکس وورز اسب بخار را با دوچرخه ی بخار تعویض کرد!

الکس وورز

آلفونسو دِ پورتاگو – مرد همه کاره

رقابت در یک ورزش برای بیشتر مردان کافی است اما نه برای مرد هزار رنگ اسپانیایی…

تا قبل از مرگ ناموقع جوان عیاش اسپانیایی، رقابت در فرمول یک تنها نکته ی برجسته ی زندگی او نبود و او در رقابت های چابک سواری موفقیت های زیادی را کسب کرد و در سه رقابت آماتور قهرمانی را به دست آورد و دوبار هم در رقابت های مشهور گرند نشنال بریتانیا شرکت کرد و اگر این برای شما کافی نیست آلفونسو اولین سورتمه سوار تاریخ اسپانیا بود و کشور خود را به طرز شگفت انگیزی به رده ی چهارم المپیک زمستانی 1956 ایتالیا رساند.

آلفونسو در 5 بار رقابت در فرمول یک با تیم فراری یک سکو به دست آورد.

آلفونسو د پورتاگو

الکس زاناردی – هرگز نگو هرگز!

راننده ی سابق ویلیامز در تصادفی شدید دوپای خود را در رقابت ایندی کار 2001 از دست داد اما از دست دادن پا هم جاه طلبی های او را به اتمام نرساند و پس از ناموفق بودن در شرکت در رقابت های موتورسواری رو به مسابقات دوچرخه ی دستی (Handcycle) آورد و خیلی زود در این رشته یکی از بهترین ها شد و نه تنها در ماراتون های نیویورک و رم موفق به کسب قهرمانی شد بلکه در پاراالمپیک 2012 لندن دو طلا و یک نقره به دست آورد.

در حال حاضر مرد متوقف نشدنی ایتالیایی در اواخر دهه ی چهارم زندگی خود است و در 2015 نیز او در مسابقات مرد آهنی، 226.3 کیلومتر را در زیر ده ساعت طی کرد. زاناردی همچنین در بین سال های 2003 تا 2009 در مسابقات تورینگ کار شرکت کرد.

الهام بخش تر از الکس زاناردی برای یک داستان افسانه ای سراغ دارید؟

الکس زاناردی

گراهام هیل – سریع در خشکی سریع در آب

یکی دیگر از استعدادهای پنهان رانندگان فرمول یک گراهام هیل است.

قبل از اینکه موتوراسپورت توجه مرد مودب بریتانیایی را جلب کند او در مسابقات قایقرانی روئینگ شرکت کرد و به همان میزان که در کار با فرمان ماهر بود با پارو نیز مهارت داشت. بین سال های 1952 تا 1954 در 2 فینال پارو زد و به تیم روئینگ لندن پیوست و به طرز چشم نوازی 8 پیروزی را به دست آورد.

گراهام در اتوبیوگرافی خود چنین می نویسد:

به نظرم روئینگ بخش بزرگی از شخصیت ورزشی من را شکل داد و نظم شخصی من شکل گرفته از تفکر هرگز تسلیم نشدن در روئینگ است و من را در سال های سخت پیش رویم یاری کرده است.

جالب این که رنگ کاسکت هیل برگرفته از کلاه او در دوران پاروزنی بوده است.

گراهام هیل

جنسن باتن – آماده ترین مرد برای مسابقه

جنسن بدون شک یکی از بهترین رانندگان دنیاست و حالا خود را یکی از بهترین سه گانه کارهای جهان نیز می بیند. بد نیست اشاره کنیم او تنها چند سال است که به این ورزش روی آورده آن هم برای کسب آمادگی در ورزش اول خود.

جنسن باتن

در آگوست 2015 زمانی که همتاهای او از تعطیلات تابستان لذت می بردند جنسن به فیلیپین سفر کرد تا در مسابقات مرد آهنین شرکت کند و بعد از شنا، دوچرخه سواری و 113 کیلومتر دوندگی او در بین 1675 شرکت کننده یازدهم شد.