فرمول یک ایران – ناظران مسابقه کانادا اعلام کردند که بازگشت سباستین فتل به پیست به شکل ناامنی بوده و لوئیس همیلتون را مجبور به ترک پیست کرده است.

راننده فراری که مسابقه را از رده پول پوزیشن آغاز کرده بود، توانست پیشتازی مسابقه را نیز بدست بگیرد تا اینکه در پیچ چهارم به روی چمن ها رفت و دوباره به پیست بازگشت. از نظر داوران فدراسییون جهانی اتومبیلرانی، فتل در دور 48 به صورت خطرناکی به پیست بازگشته و برای استفاده از تمام عرض پیست و بستن راه همیلتون، باید 5 ثانیه جریمه شود. این موضوع فتل را به شدت عصبانی کرده بود و در رادیو به تیمش گفت:

باید فردی کاملا کور باشی تا فکر کنی که می توان وارد چمن ها شد و بعد ماشین را کنترل کرد. من خوش‌ شانس بودم که با دیوار برخوردی نداشتم. من جایی برای رفتن نداشتم. این تصمیم اشتباهی است. عادلانه نیست.

من آرام نمی گیرم. این عادلانه نیست. این عادلانه نیست. من عصبانی هستم… حق دارم که عصبانی باشم. اهمیتی نمی‌دهم که مردم چه می‌گویند.

سباستین فتل و خودروی لوئیس همیلتون - کانادا 2019

سباستین فتل و خودروی لوئیس همیلتون – کانادا 2019

فتل پس از اتمام رقابت، ماشینش را در جمع 3 ماشین برتر و جایی که برایش مشخص شده بود، قرار نداد و آن را در کنار ماشین های دیگر رها کرد و مستقیما به سمت دفتر اصلی تیم رفت. بعد از مدتی سباستین به همین نقطه بازگشت و بَنِر جایگاه نخست که روبه روی ماشین همیلتون بود را برداشت و مقابل جایگاه خود قرار داد.

در شرح این پنالتی آمده است:

ناظران شواهد ویدئویی این حادثه را بازبینی کردند و مشخص شد که خودروی شماره 5 (فتل) در پیچ سوم از پیست خارج شده و در پیچ چهارم به شکل ناامنی به پیست بازگشته است و خودروی شماره 44 (همیلتون) را مجبور کرد که از پیست خارج شود.

خودروی 44 همچنین اقدام اجتناب ناپذیری (ترمزگیری) برای جلوگیری از برخورد داشته است.

فتل با این حادثه، 5 ثانیه پنالتی برای مسابقه کانادا و همچنین دو امتیاز پنالتی در سوپر لایسنسش دریافت کرد.

بیشتر بدانید

در حال حاضر مدیریت تخلفات رانندگی در فرمول یک از طریق اعمال توبیخ و امتیاز پنالتی در سوپرلایسنس انفرادی انجام می شود.

طبق قوانین، راننده‌ای که سه توبیخ دریافت کند، ده ثانیه جریمه جایگاه شروع مسابقه در همان رقابت یا مسابقه بعدی دریافت خواهد کرد؛ البته به شرطی که دو یا تعداد بیشتری از توبیخ‌هایش مربوط به تخلفات رانندگی باشد.

افزون بر‌این داوران می‌توانند جریمه‌های امتیازی بر روی سوپرلایسنس (Super Licence) راننده اعمال کنند. اگر راننده‌ای ۱۲ جریمه امتیازی در یک دوره ۱۲ ماهه دریافت کند، سوپرلایسنسش برای یک مسابقه تعلیق خواهد‌ شد.

تمام توبیخ ها در پایان هر فصل از لایسنس راننده ها پاک خواهد شد.

48 دیدگاه

 1. Mekaeel

  40

  8

  آخه کی تونستی تو چمن ترمز بگیره که فتل دومیش باشه یا باید به دیوار میزد یا یاید این کارو میکرد و قطعا کسی رده اول رو داره خودش رو به دیوار نمیزنه که بازگشت خطرناک به پیست نداشته باشه

  • Behnam380

   17

   5

   لاستیک های هارد فتل تو دمای 50 درجه‌ای پیست و بعد از 15 دور به دمای ایده‌آل نرسیده بودند ،البته این مشکل خیلی ها تو پیست بود (البته غیر از مرسدس ها) و تو پیچ ها خصوصا لاستیک های عقب در می‌رفتند ،حالا یه عده کارشناس میان میگن فتل تو فشار همیلتون اشتباه کرد و … ،حالا با این لاستیک‌ها رو چمن هم بری دیگه چی میخواد بشه ،استواردها انتظار داشتن فتل یه پیچ با 5g فشار بزنه رو چمن تا یه وقت لوییس خدای نکرده ترمز نگیره.

 2. Amir44

  30

  74

  بله ایشون از پیست خارج شده
  پیست و بریده
  مسیر و بسته
  راننده پشت سریشو به بیرون انداخته
  قانون هم گفته این اتفاقا یعنی جریمه ۵ ثانیه ای
  حالا دوستان میگن چون فتل پسر خوبیه تا حالا فراری نبرده شانس اورده نخورده به دیوار حالا گناه داره نباید جریمه میشده !
  از یه طرف دیگه فوق العاده حرکات بچه گانه بعد ریس. اینجوری باشه که از مسابقه بعد هر کی جریمه میشه قبول نمیکنه و یهو دیدی اصلا ماشینش و وسط پیست به نشانه ی اعتراض پارک کنه !!!!
  واللا ما تو هیچ ورزشی ندیدیم یه نفر بخواد این رفتار و بکنه و باهاش برخورد نشه
  چرا البته لیگ برتر فوتبال خودمون هم همینجوریه کلا همه اعتراض میکنن ! قبلنا هم محمدرضا خلعتبری تعویض میشد قهر میکرد برای خودش الان با این رفتار فتل یاد اون افتادم

  • تیرداد

   17

   41

   مشکل فتل اینکه نمیتونه تو فشار همیلتون دوام بیاره و اشتباه میکنه خود نیکو هم گفته کسی دوست نداشت فتل پنالتی بگیره دقت کنید دوست نداشت چرا چون میخواستن ب سلطه مرسدس پایان بدن ولی خب قانون این اجازه رو نمیده حق فتل جریمه شدن بود و اخر مسابقه با بی اخلاقی تمام داشت چهره فرمول یک رو زشت میکرد وقتی اشتباهی انجام میدی باید قبول کنی و باید طبق قانون مجازات بشی ولی خب در کل فتل فنا زیر بار نمیرن و تو این چند روزی تمام توهین ها رو ب همیلتون نسبت دادند وقتی نفر جلویی هستی نباید کوچکترین اشتباهی بکنی موناکو لوئیس جلو مکس …..همیلتون دو بار تو این فصل پشت فتل افتاده و دکتر فتل هر دوبار اشتباه کرده این یعنی نقطه ضعف راننده و خود لوئیسم گفت میدونستم فشار بیارم اشتباه میکنه

   • آرشا

    29

    15

    همیلتون خودشو کشت نتونست رد بشه
    “فشار همیلتون??”
    برهم خوردن تعادل ماشین وتل هم میتونست بخاطر باد کثیف ماشینهای لپی باشه هم بخاطر مشکل دمای تایرهاست که ماشین فراری داره.

   • josef6565

    26

    7

    آقای تیرداد فتل تحت فشار اشتباه نکرد و چسبندگی عقب ماشین فراری از دست رفت. حالا در ویدئوی تحلیلی مشخص میشه.

   • REZA.M

    21

    7

    “تیرداد”
    میدونی داری چی میگی؟فتل تو فشار دوام نمیاره-فتل فقط یه بار اشتباه کرد که دلیلش هم فشار اوردن زیاد به ماشین بود.وقتی ماشین بنز داشت پرواز میکرد فتل مجبور شد بیشتر فشار بیاره و ماشین توان این فشار رو نداشت.نه اینکه فتل توان این فشار رو نداشته باشه.فقط همین.ولی همیلتون چی؟چند بار توی پیچ 10 اشتباه کرد(قفل کرد).هر کس دیگه ای بود فلت اسپات میکرد ولی پیرلی لاستیک ها رو خیلی خوب برای ماشین مرسدس ساخته.

   • H.farahani

    20

    2

    تیرداد
    ببین بحث سر پنالتی داشتن یا نداشتن این مورد نیست.پنالتی قانونا درست بود ولی چرا برای همیلتون اجرا نمیشه هیچ وقت.شما فکر میکنی چرا پارسال تو المان همیل جریمه نشد؟چون از اخر شروع کرده بود و یه برد تاریخی بود براش.اگه تو رده چهار یا پنج بود قطعا جریمه میشد.موقعی که پای همیل وسط باشه بعد رسانه ای مهم میشه و قانون هیچ.ولی برای بقیه مخصوصا فراری قانون مهم میشه.روسیه 2015 برخورد دور اخر کیمی و بوتاس نتیجه‌اش شد جریمه کیمی ولی دو مسابقه بعد تو مکزیک عین همون صحنه بوتاس زد به کیمی و هیچ جریمه‌ای نشد.

   • حامد

    6

    14

    قانون در مورد همه اجرا شده دوست عزیز فقط ممکنه در مواقعی سخت گیری بیشتری شده باشه. لوییس تو آلمان خط پیت لین رو قطع میکنه که طبق مقررات در دو حالت جریمه داره: یکی کسب هر نوع برتری زمانی و جایگاه که تو خیلی موارد خاص پیش میاد و اون روز چنین چیزی نبود و دوم هم ایجاد خطر برای بقیه. خیلی از دوستان مقایسه می کنن با رایکونن ۲۰۱۱ فک کنم که جریمه گرفت سر همین مسئله ولی ۲ نکته رو باید توجه کرد: یک این که این اتفاق در چه موقعی اتفاق افتاده ماشینی از عقب در حال حرکت بوده؟ مجبور به ترمز شده؟ حادثه ایجاد شده؟ تیم چه مقدار باعث این اتفاق شده؟ یا …. دوم این که لوییس این کار رو در زمان سیفتی کار انجام داده یعنی سرعت ۶۰-۸۰ کیلومتر. در مقایسه با رایکونن سرعت تقریبا یک چهارم بوده که به معنی اینه راننده ها ۴ برابر زمان بیشتری برای عکس العمل داشتند و تفاوت بسیار زیادی ایجاد میکنه. در آخر یه گروه آدم حرفیه دور هم جمع شدند که با چندین برابر اطلاعات و حتی تجربه بیشتر نسبت به هر کارشناس دیگه ای و چند ده برابر نسبت به مردم عادی، دارن تصمیم گیری می کنند و حتما واحد های نظارتی هم رو کارشون نظارت دارن. خیلی ساده انگارانه هست که بخوایم بگیم یه گروه خودشون، اعتبارشون و سابقشون رو خراب می کنند کسی هم کاریشون نداره چون از لوییس خوششون میاد و می‌خوان بهش حال بدن.

   • محمدرضا

    7

    0

    عزیزجان شماهمه نکاتو گفتی . ولی کاش میگفتی که توموناکو سبقت امری محاله تقریبا ولی کانادا بنظرم تعداد سبقتا ازدسته همه دررفت !!!!

   • H.farahani

    12

    0

    حامد
    ببینید فتل چرا جریمه شد؟میگن اگه به اون شکل برنمیگشت به پیست همیلتون رد میشد.خارج شدن از پیست اشتباه مسابقه ای بود نه تخطی از قانون.ولی وارد شدن به اون شکل اشتباه قانونی ولی همون هم جریمه نداشت اگر فاصله اش با نفر دوم زیاد بود ولی چون یه نفر دیگه ضرر کرده پس جریمه میشه.
    حالا بریم سراغ آلمان.تیم به همیلتون میگه بیا پیت.(با توجه به وضع تایرش غلط بود)در حالی که پیت برای بوتاس درست بود.تیم یه اشتباه محاسباتی انجام داده و همیلتون وارد مسیر پیت میشه.پیت استاپ بوتاس خوب پیش نمیره و تیم چند بار تصمیمش رو عوض میکنه و در اخر به همیلتون میگه بیرون بمون.همیلتون هم از رو چمن برمیگرده به پیست.یه کار خطا انجام داده ولی جریمه نمی‌شه به دلایلی که فرمودید.بیایید فرض کنیم همیلتون و فتل خطای دوم که خطای قانونی هست رو انجام نمیدادن.تو کانادا همیلتون رد میشد و تو المان همیلتون ادامه میداد برای پیت استاپ و پشت بوتاس
    می افتاد.برخلاف نظر شما اونجا بوتاس ضرر کرد.نکته دیگه داورا تقصیر رو انداختن به دوش تیم!!!فقط تیم مرسدس!؟مگه تیم و راننده از هم جدا هستن؟تو روسیه 2015 تیم به کیمی میگه یا همه یا هیچ.برو انجامش بده .پس تقصیر برخورد اونجا رو هم به عهده تیم میذاشتن نه کیمی.
    مضحکتر اینکه میگن مقصر فقط تیم بوده و تیم رو هم جریمه نمیکنن.نمیتونستن مرسدس رو چند امتیاز جریمه کنن که توجیح ها اینقدر کمدی نباشه؟
    جریمه کیمی هم که فرمودید مربوط میشه به باکو 2016.پنج ثانیه جریمه و از دست دادن سکو.خواهشا نگاه کنید حتما تعجب میکنید که چطور اون جریمه داشته و مورد همیلتون نه.
    اتریش 2018 تو تایم گیری فتل ناخواسته ساینز رو بلاک میکنه.به درستی جریمه میشه و توی توضیح داورا خطر افرینی برای خودش و ساینز دلیل اصلیه.
    امریکا 2018 تو تمرین پرچم قرمز داده میشه بخاطر یه حادثه و فتل که تو یه سکتور دیگه دیر سرعتش رو کم میکنه و سه رده جریمه میشه.باز به دلیل خطر افرینی.
    برزیل 2018.تویِ تایم گیری همیلتون ریس لاین رو برای کیمی باز نمیکنه و کیمی از یه مسیر میره.داورا اینو به کل ندید میگیرن.
    در ادامه راه رو برای سیروتکین باز نمیکنه و اون مورد خطرناک پیش میاد که برای هر دوشون خطرافرین بود.قانونی که تا دیروز خطر برای راننده های دیگه مهمترین
    دغدغه اش بود کنار گذاشته میشه و به این بهانه که راننده ویلیامز تو هات لپ نبوده از موضوع میگذره.نکته جالب اینه که لوییز قهرمان شده و کسی حساسیتی روی پنالتی دادن یا ندادن به اون نداره.از طرفی همیلتون دلیلی برای سد کردن راننده ویلیامز ته جدولی نداره و ویلیامز هم شکایتی.پس به این بهانه که سیروتکین در حال ثبت زمان نبوده موضوع پایان داده شد.خطر آفرینی هم بیخیال.حالا بیایید به این بهانه مضحک فکر کنیم.اول اینکه راننده توی تایم گیری محدودیت سرعت حداکثری برای این لپ و اوت لپ نداره.پس میتونه با حداکثر سرعت بره در حالی که زمان ثبت نمیکنه.ممکنه برای گرم کردن تایر باشه مثل سیروتکین یا رفتن به پیت یا هر دلیل دیگه ای.پس تو اون صحنه سروتکین مقصر نبود.دوم اینکه هر راننده ای میتونه این کار رو انجام بده.حالا چرا بنده میگم این بهانه مضحک بود برای جریمه نشدن همیلتون؟فرض کنیم مسابقه بعد راننده ای توی تایم گیری توی این لپ و یا اوت لپ با سرعت پایین تو پیست حرکت میکنه.تو آینه یه ماشین رو میبینه که داره با سرعت بهش نزدیک میشه.از کجا باید بدونه اون ماشین داره تایم میزنه یا به دلیل دیگه ای سریع میره؟.ماشینی که به دلیلی غیر از تایم گیری سریع میره و ماشینی که تویِ هات لپش هست تفاوت دارن؟نه.تفاوتی وجود نداره و راننده کند باید راه رو برای راننده سریع باز کنه.
    موارد دیگه ای هم هست که گفتن اونا خیلی طولانی میکنه مطلب رو که میگذرم ازش.
    ادمین جان پوزش به دلیل زیادی متن

   • محمدرضا

    8

    0

    اقاتیرداد کاشکی فرقه پیست موناکو و کاناداروهم میگفتی و شرایط سبقت گیریشونو. همه میدونن توموناکو تقریبامحاله و مسابقه تواستارت تمومه. ولی کانادا تعدادسبقتا ازدسته همه دررفت. ولوییس هم تاقبله پنالتی سب بااینکه تو دراراس سب بود سبقت نمیتونست بگیره

   • حامد

    1

    2

    آقای فراهانی
    دلیل جریمه فتل صراحتا ورود خطرناک به پیست و ریسینگ لاین و اجبار همیلتون به ترمزگیری اعلام شده نه کسب برتری. اگه فاصله همیلتون ۱ ثانیه بیشتر بود فتل فرصت داشت فرمون رو به چپ بده و در خارج از ریسینگ لاین به حالت مسابقه برگرده و بعد همیلتون رو ببنده هیچ جریمه ای بهش نمی دادن ولی این فرصت رو نداشت و خودش می دونست با این کار لوییس رد مبشه. شما در مقایسه همین مناکو ۲۰۱۶ که دوستان میگن رو ببینید لوییس ریسینگ لاین رو بعد بریدن پیچ باز می ذاره و خارج از ریسینگ لاین کنترل ماشین رو به دست میاره و به حالت مسابقه بر می‌گرده. از این جا به بعد همه قوانین به حالت مسابقه برمیگرده. لوییس ریکاردو رو می بنده و از واژه هارد ریسینگ استفاده می کنن بعدش. شاید به ظاهر شبیه هم باشه دو اتفاق ولی تفاوت هایی داره که تو قانون بهش اشاره شده. شما نباید تو وضعیت بریدن پیچ وارد ریسینگ لاین بشی. فتل چاره ای نداشت نمی تونست کنترل کنه درسته. ولی بعد کنترل باید از ریسینگ لاین خارج می شد و داورها هم به این نتیجه رسیدن که فرصتش رو هم داشته ولی این کار رو نکرده.
    حتی اگه نفر دوم خیلی دورتر بود و به جای اون یه ماشین لپی اونجا بود که هیچ برتری هم نسبت به اون معنی نداشت ولی اون راننده مجبور می شد به همین شکل ترمز کنه برای جلوگیری از برخورد باز هم پنالتی داشت و رای صادر شده هم صراحتا از ورود نا امن صحبت کرده.
    در مورد آلمان هم داستان همینه. اون قانون یه قانون رقابتی نیست جنبه امنیتی داره. در موارد خاصی هم که گفتم مثلا اگه ورودی پیت لین به هر دلیلی بسته باشه و دو راننده بخوان برگردن به پیست یکی از قبل خط برگرده و یکی از رو خط رد شه و برتری کسب کنه نسبت به راننده عقبی جریمه می تونه داشته باشه که در کل موارد نادری هستند. تو اون لحظه لوییس در رقابت مسابقه ای با هیچ کسی برتری به دست نمیاره و اون برتری که شما میگید متفاوته و به استراتژی برمی گرده که برتریم هم نیست حقیقتا، مثل کسی که جلوتر از یه راننده دیگه هست ولی هنوز پیت نرفته و راننده عقبی پیت رفته و احتمالا فقط دستور تیمی باعث میشه بتونه جایگاهشو نگه داره. از نظر داوران تو اون لحظه امنیت کار مهم بوده که با توجه به شرایط برای کسی خطری ایجاد نشده. در مورد رادیو تیمی کیمی هم اگه صراحتا بهش می گفتن یا رد میشی یا میزنی بهش قطعا جریمه می دادن به تیم ولی نمیشه از جمله یا همه یا هیچ این برداشتو کرد چون معنی کنایی داره و این جا با شما موافقم برای مرسدس باید جریمه در نظر می گرفتن چون خیلی واضح به لوییس گفتن نیا پیت، برگرد به پیست که ممکن بود خطر آفرین باشه.

   • حامد

    1

    2

    در مورد سیروتکین هم تو همون پست مفصل توضیح دادم ولی یه بار دیگه هم بحث می‌کنیم اشکال نداره.
    یه راننده چه جوری می فهمه کی داره تایم می زنه؟کجاست؟ کی راهو براش باید باز کنه و… . خب احتمالا تعینن خط دیدیم همه می‌دونیم تمام این مسائل از طریق تیم با راننده هماهنگ میشه و احتمالا چند نفر فقط مخصوص این کار هستند که کی کجاست و در چه وضعیتی هست. حالا برگردیم به برزیل ۲۰۱۸.
    سیروتکین out lap خودش رو داره انجام میده. به لوییس می گن هیچ کس تو فاصله تو در حال hot lap نیست. فاصله مناسب رو با بوتاس ایجاد کن که تو آخر hot lap بهش نرسی. حالا به سیروتکین رادیو می زنن احتمال بارش باران هست. فرصت برای پیت استاپ و گرم کردن دوباره لاستیک تو پتوها نیست زمان نداریم. همین حالا دوباره لاستیکاتو به دما برسون و تایم بزن.
    سیروتکین هم برای فشار به لاستیک و گرم کردنشون سرعتش رو زیاد میکنه. لوییس میبینه یه نفر با سرعت داره میاد سمتش در حالی که بهش اعلام شده هیچ کس در حال hot lap نیست. از این جا به بعد حرف شما اشتباه دوست عزیز می تونید هم فیلم و هم مصاحبه سیروتکین رو ببینید. لوییس فک می کنه با این سرعت سیروتکین در حال تایم زدن هست و به چپ میره و از ریسینگ لاین خارج میشه. از اون ور سیروتکین چون در حال تایم زدن نیست فرقی براش نداره از کدوم ور بره میبینه لوییس سمته راسته و تو مصاحبه هم میگه انتظار نداشتم ریسینگ لاین رو به من بده چون در حال تایم زدن نبودم و مسیر سمت چپ رو انتخاب می کنه برای عبور کردن و بقیه داستانی که پیش میاد. بعد تعیین خط هم تو مصاحبه باز میگه از دست لوییس عصبانی نیستم تقصیری نداشت و ما سرعتمون زیاد بود و در کل هم تاثیری رو کار ما نداشت. شما نمی تونی انتظار داشته باشی تو هر لحظه تیم ها به رادیو هر ۹ تا تیم دیگه گوش بدن ببینن چی کار می‌خوان بکنن اونا. در مورد q1 و کیمی من صحنه رو ندیدم و هر چی دنبال مصاحبه و مطلب خاصی هم گشتم چیزی پیدا نکردم پس توضیحی نمی تونم بدم. و اما در مقایسه با اتفاق فتل با ساینز. اولین مورد این که اون اتفاق در hot lap افتاده و تایم یه راننده دیگه خراب شده. دومین مورد راننده ای که در حالت hot lap هست از همون دور قبل یا نهایتا اول دورش کاملا مشخصه داره تایم میزنه یهو از وسط پیست که نمی تونه شروع کنه به تایم زدن. پس هم تیم و هم راننده می دونن اون راننده در حال تایم زدن هست و کجا قرار داره. سومین مورد لوییس ریسینگ لاین رو خالی می کنه برای سیروتکین و اگه سیروتکین در حالت تایم گیری بود مشکلی به وجود نمیومد و راحت رد می شد ولی داستانی که داشته باعث اون اتفاقات شده در حالی که مسیر ریسینگ لاین ساینز بسته بوده. و در آخر ساینز تو مصاحبه هم میگه کار فتل تو نتیجه من تاثیری نداشت من به q3 رفتم با تایم قبلیم ولی باعث شد ماشین آسیب ببینه و ما کل تایم بین q2 و q3 رو مجبور به تعمیر ماشین و تنظیم دوباره شدیم و نرسیدیم کارای دیگه انجام بدیم که خب حتی اگه ماشین کامل هم تعمیر شده باشه باز هم ضرر کردن برعکس سیروتکین که گفت تاثیری در نتیجه ما نداشته.

   • حامد

    1

    2

    در‌مورد آمریکا هم مطمئن نیستم ولی فک می کنم پرچم قرمز برای کل پیست هست نه فقط یه سکتور. البته تو این مورد فرقی نمی کنه چون فتل پرچم قرمز رو میبینه سرعتش رو هم کم می کنه ولی نه به اندازه کافی. شما دوست عزیز مصاحبه فتل بعد اتفاق رو بخونی میبینی خودش کفته دلتایی که رو صفحه من اومد سرعت ۳۰-۴۰ کیلومتر رو نشون می داد. من دیدم این قسمت مشکلی وجود نداره و به نظرم سرعت ۳۰-۴۰ میلومتر مناسب نبوده و تصمیم گرفتم با سرعت بیشتری ادامه بدم چون فک می کردم برای راننده های عقبی این سرعت کم من خطرناکه. از دفعه بعدی هر چی بیاد رو صفحم بهش عمل می کنم حتی اگه به به نظرم درست نباشه و خطرناک باشه.
    شما موارد زیادی رو اشاره کردید که خب پاسخ به هر کدومشون نیاز به کلی توضیح ولی سعی کردم به طور خلاصه تا جایی که میشه جواب بدم و اگر هم طولانی شد ببخشید. در کل قوانین فرمول ۱ خیلی وابسته به شرایطی هست که اون اتفاقات داره میفته مثلا گسلی وزن کشی انجام نمی ده و جریمه سنگین شروع از انتها بهش داده میشه که مطابق قانون هست ولی فتل تو وزن کشی اختلال ایجا می کنه و حتی ۱ رده هم جریمه نمی گیره و با یه جریمه مالی که اونم احتمالا تیم میده تموم میشه چرا چون فراری میگه هوا داشت بارونی می شد فرصت نداشتیم موتور رو خاموش کنیم و دوباره روشن کنیم باید سریع تایم می زدیم که قابل قبول هم بوده با توجه به شرایط.

   • H.farahani

    0

    0

    حامد
    در مورد برزیل خودتون فرمایش خودتون رو نقض میکنید.اول فرمودید تیمها حواسشون به همه راننده ها هست و جای دیگه گفتید نمیتونن حواسشون به رادیو همه تیمها باشه.که درست هم نظر دوم شماست.نمیشه توقع داشت رفتار بیست راننده رو رصد کنن.همین‌که همیلتون هم اطلاع نداشته دلیلش این بوده.پس الان هم راننده ای که تو هات لپ هست و راننده سریع که تو هات لپ نیست از هم تفاوتی ندارن.چون امکان این موضوع وجود نداره.اما فرمودید بنده جایی رو اشتباه کردم تو توصیف ماجرا.بنده عرض کردم یه موقعیت خطرناک بوجود اورد که به واقع هم اینطور بوده.بنده نمیگم همیلتون راه رو باز نکرد عرضم اینه که دیر اینکار رو انجام داد.فرض کنید راننده ای با سرعت حدود 200 کیلومتر داره حرکت میکنه تو ریس لاین.یکی رو تو مسیر میبینه.میتونه به امید اینکه راننده کند تو اخرین لحظه مسیر رو باز میکنه با اون سرعت تو ریس لاین بمونه؟مسلما نه.یا ترمز میزنه یا از مسیر دیگه میره.اما اصل عرض بنده ایجاد موقعیت خطرناک توسط همیلتون بود.به همین دلیل هم از جریمه فتل مثال زدم که بگم فتل برای خطرافرینی جریمه شده ولی تو این مورد همیلتون نه.همیلتون راه رو باز میکنه ولی خیلی دیر.نکته جالب اینکه داورا حتی به اون مورد که برای هر دو راننده خطر جانی داشت هیچ اشاره ای نمیکنن.فقط بحث تایم نزدن میشه.اگر میگفتن مورد مسابقه ای بحثی نبود ولی وقتی میگن همیلتون جریمه نمیشه چون سیروتکین در حال تایم زدن نبوده یعنی تلویحا اشتباه همیلتون در دیر راه دادن رو میپذیرن ولی جریمه وجود نداره چون کسی معترض نیست.(امکان داره راننده ویلیامز به راننده مرسدس اعتراض کنه.مضاف بر اینکه راننده تیم اخر در حال تایم زدن هم بود چیزی از دست نداده و باز اخر میشدن در هر صورت).بازم میگم عرضم خطرناک بودن ماجرا بود که دلیلش دیر راه دادن همیلتون بود.بنده متن قانون رو نمیدونم در این مورد ولی مطمئن هستم راننده کند باید به راننده سریع راه بده و تشخیص اینکه کی تو هات لپ هست و کی نه امکان پذیر نیست.

   • H.farahani

    0

    0

    حامد
    در ادامه از مورد وزن کشی فتل تو برزیل
    نکته ای فرمودید.سئوالم اینه که چطور کسی که کلا برای وزن کشی حاضر نشده رو با اون مقایسه میکنید؟بنده اخلالی ندیدم.اعتراض فتل به مسئول باسکول بود برای انجام سریعتر کار.و چون در زمان تایم گیری بود منطقی هست.(البته بنده یادم میاد در میان تایم گیری بود و نه در خلالش.اگر اخر یکی از. سه مرحله بوده حق اعتراض نداشته طبعا)
    یه سئوال دیگه فرض کنید شما مسئول بودید فتل رو جریمه می‌کردید؟

  • yaser

   25

   8

   ببین بحث سر اینه که چرا واسه همیلتون نیست ،موناکو و آلمان پارسال که قشنگ ورودی رو برید قربونت، اگه فتل بود بهش پنالتی میدادن ولی بازم میگم مبارزه برابری نبود مرسدس رو لاستیک هارد خیلی سریع بود اگه همیلتون جلو بود ۱۰ ثانیه فاصله مینداخت و امان از گاراژ فراری

   • ....

    10

    22

    واسه کسی که متوجه میشه ی توضیح کافیه واسه کسی ک نمیخواد متوجه بشه هزار بار هم بگی کمه!
    موناکو ب خاطر برخورد با مکس شیکین رو برید پس هیچ جای سوالی نمیمونه!
    آلمان پارسال هم اولا تحت سیفتی کار بود مسابقه دوما ایجاد خطر برای کسی نکرد سوما کسی نزدیکش نبود که بخواد این طوری از جایگاهش دفاع کنه

   • Amir44

    6

    11

    ببین یاسر جان بعد از مسابقه ی آلمان ناظران روی صحنه ای که میگی بررسی کردن و اطلاعیه هم دادن رو همین سایت هم یادمه اومده بود ولی خب به چند دلیل که اولا دستوراتی که تیم به همیلتون داده متناقض بوده و بعد این اتفاق تحت سیفتی کار بوده و مهم تر اینکه هیچ خطری برای رانندگان داخل پیست بوجود نیومده براش جریمه‌ی زمانی در نظر نگرفتن و فقط به ثبت توبیخ برای همیلتون اکتفا کردن !
    اینجوری هم نبوده که کاریش نداشته باشن
    و اما راجب برابر نبودن نبرد این مسابقه یه نگاه به عملکرد چارلز لکلرک با لاستیک هارد بنداز
    تو ۱۰ دور آخر تقریبا دوری نیم ثانیه از فتل سریعتر بود و سریعترین زمان مسابقه والتری بود ۱:۱۳:۰ با لاستیک سافت دوم لکلرک زده با ۱:۱۴:۳ روی لاستیک هارد و حتی بعدش هم مکس بوده با ۱:۱۴:۷
    یعنی سریعترین تایمی که همیلتون تونسته بزنه حتی اگه مساوی با مکس هم در نظر بگیریم تقریبا ۰.۴ از فراری ها کندتر بوده

  • josef6565

   17

   7

   جناب Amir 44 شما فوق العاده انسان عدالت محوری هستی ولی نمی دونم چرا راجب بریدن پیت لین تو آلمان و بازگشت نا ایمن به مسیر مسابقه در زمان گیری باکو 2018 – حادثه اسپانیا 2016- مزاحمت های همیلتون برای رانندگان تیم های میان رده در تمرین ها – برخورد بوتاس با رایکونن 2017 باکو- برخورد های ناجوانمردانه وشتپن با فراری ها و فتل و کنار نکشیدن راننده های لپی از مقابل سب مثلا ساینز در مجارستان 2018 یا آلونسو مالزی 2017 و خیلیای دیگه صحبت به میان نمیاری.
   شما همه شرایط لازم برای جانشینی چارلی وایتینگ رو داری.

  • man ham

   0

   1

   فقط ما
   از این کارا می کنیم احتمالا فتل یه رگ ایرانی داره

 3. Muhammad

  45

  14

  اگه همیلتون جای سب بود هیچ پنالتی ای دریافت نمیکرد و رسانه ها هم تشویقش میکردن و یه عده میگفتن بهترین راننده ی تاریخ

  • آرشا

   27

   6

   شده فرمول سوسول بازی
   حال آدم بهم میخوره از اینهمه پنالتیو جریمه و…..
   دور هر راننده ای یه تار عنکبوت تنیدن حبسش کردن یه دفه بجای رانندها ربات بزاریدو خلاص.

   • ....

    9

    22

    مثل دهه ۶۰ ۷۰ ۸۰ و اوایل ۹۰ هر سال چهارتا پنج تا راننده بمیرن خوبه؟

 4. محمدرضا

  26

  6

  باتوجه به حرفایه لووییس درخصوص اینکه اگر جایه فتل بود همینکارومیکرد . بنطرم بااون سرعت و رفتن رویه چمنا . خیلی سخته کنترل ماشین . طوری که فتلم گفت شانس اوروم به دیوارنخوردم . بهر حال دیگه باید فراری وفتل تمرکزشو بزارن واسه مسابقه بعدی . فتل همیشه توقلبه من وهواداراتی تو تمامه دنیا. ولی خدایی ازاین مسابقه و رفتارو حرکات و ومصاحبهاش نسبت به قبل خیلی بهش خوشبین شدم و احتمالا بخام بعد فراری و سب یکیو انتخاب کنم قطعا لوییسع . شخصیتشو این مسابقه و حواشیش تاحد ریادی بروز داد

  • ....

   6

   22

   فقط باید لوئیز باشی که بتونی ی فتل فن رو اینطوری مجذوب خودت کنی!

 5. REZA.M

  38

  6

  “ناظران شواهد ویدئویی این حادثه را بازبینی کردند و مشخص شد که خودروی شماره 5 (فتل) در پیچ سوم از پیست خارج شده و در پیچ چهارم به شکل ناامنی به پیست بازگشته است و خودروی شماره 44 (همیلتون) را مجبور کرد که از پیست خارج شود.

  خودروی 44 همچنین اقدام اجتناب ناپذیری (ترمزگیری) برای جلوگیری از برخورد داشته است.”
  خاک برسرشون.این میشه دلیل؟این فقط یه اتفاق مسابقه ای بود چیزی که تمام کارشناس ها و راننده های اف 1 گفتن.
  موناکو 2016 و یا المان 2018 و یا برزیل 2018 رو توضیح ندادن؟
  مشکل پنالتی فتل نیست.مشکل قوانینی هستن که وقتی به بعضیا میرسه اجرا نمیشن.

  • ....

   8

   25

   پسر خوب فتل ب خاطر دفاع کردن جریمه نشده به خاطر اینکه از پیست خارج شده و ب طور خطرناک وارد پیست شده و شروع کرده ب دفاع کردن جریمه شده!خیلی سخت نیست فهمیدنش
   دقیقا مثل مکس تو سوزوکی پارسال که میگفت کیمی میتونس از داخل بره ولی جریمه گرفت

 6. محمد

  32

  8

  باید تیترو بزنید توضیح تیم مرسدس برای پنالتی سباستین فتل در کانادا

 7. Spartan

  31

  4

  الان این توضیح ناظرانه؟؟؟!!! 🙂

  گفتم که به این رفتار ها به شعور بقیه هم توهین میشه

  اینی که الان با اسم توضیح ناظران گذاشته شده همون طرح اولیه و تعریف به اصطلاح تخلف فتله
  اصلا توضیحی داده نشده و فکر نکنم که داده بشه و تو سکوت و سانسور خبری بزودی تموم میشه همه چیز

 8. داریوش

  36

  7

  فتل گفت قضاوت به عهده ی مردم
  مردم هم لوییس هو کردن
  جای بحثی نمیمونه
  فتل ورزشکار حرفه ای هست
  اماتور نیست ، مطمین باشید که اگر ذره ای شک داشت ، این واکنش نشون نمیداد
  فرهنگ و تربیت اجتماعی المانی ها بسیار سخت و قاطع هست
  این واکنش دربرابر تضییع حقوقش بود

  • Mohammad44

   4

   14

   من کاری به پنالتی ندارم که درست یا نادرست بوده(البته طبق نظر بیشتر کارشناسان پنالتی نبوده و ما طرفداران همیلتون به دلیل ترجمه ی اشتباه گمان می کردیم فتل به راست پیچید و …) ولی رفتار وتل هم بعد از مسابقه به عنوان یه ورزشکار حرفه ای شایسته نبود. در ضمن خوب نیست که برخی دوستان آقای صباغ را بی سواد خطاب می کنند ایشون در پست اینستاگرامی خودشون توضیح می دن که توی استودیو نیستند و گوشی هم ندارن و همون صدایی که برای ما پخش می شه برای ایشون هم پخش می شه کما اینکه خیلیا که به انگلیسی تسط دارن مکالمات رو از پشت تلویزیون کامل نمی فهمن. بعدش یه عده می رن تو یوتیوب و مکالمه رو دقیق گوش می دن ومیان و ایشون رو بیسواد خطاب می کنند. ایشون تسلطش به انگلیسی قطعا اگه بیشتر از من و شما نباشه کمتر هم نیست. با تشکر

   • Hassan Mohebbi

    17

    3

    دوست عزیز محمد جان حرف شما متین و خیلی خیلی درست.
    ولی ایشون میتونست بعد از پیام رادیویی وتل بگه من متوجه نشدم چی گفت و نه اینکه یه ترجمه اشتباه بکنه و بدتر از اون اینه که مدام روش مانور بده. میگفت من دقیق نشنیدم چی گفت.
    اصلا از این به بعد ترجمه نکنه که دیگه اشتباه نکنه. و روش هم دیگه مانور نده.

   • yas

    1

    1

    صباغ بیسواد نیست ولی به شدت هیتره و فن بوی بازی درد میاره. آدم اینقدر عقده‌ای آخه!!!!

  • Nohed81

   20

   1

   احسنت داریوش

  • ....

   8

   30

   عه مردم مگه آنبورد راننده ها رو تو اونجا دیدن؟
   از کی تاحالا مردم شدن مرجع قضاوت؟
   فتل ورزشکار حرفه ای؟ خیلی خندیدم?
   آذربایجان ۲۰۱۷ کافی بود برا اثباتش
   اینجا هم ک مثل بچه ها رفت بنر ها رو عوض کرد،فتل اماتور هم نیست تو شخصیت

   • REZA.M

    20

    4

    بچه اونیه که میگه مشکل دارم برای مظلوم نمایی و تیم میگه هیچ مشکلی نداری.

 9. mohammad-shumi

  15

  2

  در مورد لویس ولی این موارد صدق نمیکنه چون اون استثناست و قوانین برای لویس منعطفه

 10. Hamed

  10

  2

  چیزی که داد همه رو در آورده سلیقه ای اجرا شدن قانونه وگرنه شاید از لحاظ قوانین ورزشهای موتوری بشه پنالتی دادن تو اون صحنه رو توجیه کرد (هرچند بازم به نظر من سخت گیرانس)
  اگر موناکو 2016 اون شیوه دفاع همیلتون رو مستحق پنالتی میدونستن 100% دیگه کسی نمیتونست بگه چرا اینجا فتل پنالتی گرفته چون اون صحنه هم دقیقن رقابت سر اولی بود و سناریو مشابه

 11. iman

  6

  5

  نمیدونم چرا هوادارای شخص فتل و نه فراری بعد از این همه اشتباه فتل از پارسال تا حالا حتی یه موردش رو قبول ندارن، طرف میگه فتل اشتباه نکرد چسبندگی عقب ماشین از بین رفت یعنی ماشین اشتباه کرد، جل الخالق، بابا یه خورده منطق

 12. Saeed

  6

  1

  این سایت و اخبارش پیگیری میکنم و واقعا برای خیلیا مثل من یک منبع کامل از موتو اسپرته
  ولی ناموسا این چ وضعیه تو کامنتا انگار داری کل کل بچهای ابتدایی یین مسی و رونالدد رو میینی از اونجایی ک اکثر پستا هم مربوط به تیمای صدر جدوله واقعا عذاب اوره
  کامنتارو کم کنید حداقل ی منطقی دلیل مستنداتی چیزی توش باشه که برای بقیه مفید باشه
  عضو شدم فقط همینو بگم که کل اعتبار و تلاشهای سایت با ۲ تا کامنت عشقم فتل عسیسم لویس قهوه ای شده

  • soroush_sh_11

   1

   1

   کاملا با ایشون موافقم
   پاشنه آشیل سایت شده این کامنتای بچه گانه

 13. جابر

  2

  5

  ناظران شواهد ویدئویی این حادثه را بازبینی کردند و مشخص شد که خودروی شماره 5 (فتل) در پیچ سوم از پیست خارج شده و در پیچ چهارم به شکل ناامنی به پیست بازگشته است و خودروی شماره 44 (همیلتون) را مجبور کرد که از پیست خارج شود.
  اقایونه طرف دار فتل فراری این بالا دقیقا چیزی که تو قانون امده
  اولین تفسیر از این قانون
  1. اکثرتون این واقعه رو ارجا میدید به جدال بین مکس و همیلتون ومی گید سلیقه ای عمل شده همیلتون پیچ رو برید و باید پنالتی میگرفت
  حالا چرا نگرفت چون یک عامل خارجی مکس باعث این کارشد همیلتون اشتباه نکرد اگه خودش اشتباه میکرد وپیچ رو میبرید قطعا پنالتی می گرفت
  اینجاهم فتل خودش اشتباه کرد وارد چمن شد قانون که ضامن اشتباه فتل نیست اصلا فتل هیچ چاره ای نداشت اونجوری امد تو پیست قانون میگه تو غیره قانونی امدی تو پیست چه چاره ای داشتی چه نداشتی ولی تخلف کردی …

  • yas

   1

   1

   مکس و همیلتون؟؟ یا ریکی و لوییس؟
   شما حتی زحمت خوندن نظارت رو هم به خودت نمیدی.

   • imanprjr

    1

    0

    منظورش موناکو امسال هست، بعضیا گفتن چرا اونجا همیلتون پنالتی ندادن. دوست عزیز . اعصاب نداری ها .

 14. imanprjr

  2

  0

  من فن فتل نیستم ولی فتل دوست داشتنیه برام .
  ولی خدایی این پنالتی خیلی مسخره بود و کلا فرمول یک رو محدود کردن و مسخره شده .
  رقابتی آخه نمی بینه آدم . ماشینا نمی تونن همدیگرو تو فاصله یک ثانیه ای دنبال کنن.
  چه برسه به چرخ به چرخ شدن.