فرمول یک ایران – چندی پیش لوییس همیلتون گفت که در حال حاضر فرمول یک برای رانندگان جوان شرایط “به مراتب راحت تری” دارد. این گفته اصلا به مذاق لندو نوریس خوش نیامده، در واقع او شرایط را “خیلی سخت تر” از دوران لوییس می داند.

هر دو راننده کارشان در فرمول یک را با مکلارن آغاز کردند، نوریس در اولین رقابت به جایگاه دوازدهم رسید، در حالی که در سال 2007 بود که لوییس همیلتون موفق شد اولین سکو خود را کسب کند. نوریس تازه در اول راه خود است اما همیلتون در سیزدهمین فصل خود، یکی از شانس های اصلی قهرمانی است.

چندی پیش از پنج دوره قهرمان جهان در رابطه با شرایط فعلی فرمول یک و راه های پیشرفت آن سوال شد و او در پاسخ گفت:

من شرایط را برای راننده ها سخت تر می کردم.

بعد از رقابت ها، رانندگان باید از لحاظ فیزیکی خسته شوند، مثل ماراتن. بعضی اوقات، می توانی یک رقابت را به پایان برسانی و یک رقابت دیگر را آغاز کنی… من می توانم دو یا سه رقابت را پشت سر هم به پایان برسانم.

فرمول یک نباید اینگونه باشد. این یک رقابت مردانه است، می‌دانید، خیلی از رانندگان جوان می توانند به راحتی وارد فرمول یک شوند.

لوئیس همیلتون و چارلز لکلرک - بحرین 2019

لوئیس همیلتون و چارلز لکلرک – بحرین 2019

امسال فرمول یک شاهد ورود سه راننده جوان بود که توانستند فرمول دو را پشت سر بگذارند؛ جورج راسل، لندو نوریس و الکساندر آلبون. دو تا از این سه راننده توانسته اند امتیاز کسب کنند و نوریس با به‌دست آوردن جایگاه ششم در بحرین توانست بهترین نتیجه را در میان راننده های جوان به‌دست آورد.

البته این دستاورد فاصله زیادی با رقابت های آغازین لوییس دارد؛ او در همین بازه زمانی توانسته بود پیروز گرندپری کانادا باشد. نوریس معتقد است که او در آن دوره شرایط راحت تری داشته:

گفته های لوییس احتمالا درباره من، جورج و الکساندر است چون ما رانندگان جوانی هستیم که به تازگی به فرمول یک راه پیدا کرده ایم.

به نظر می رسد که ما به اندازه ای که او می خواهد سختی نکشیده ایم. من نمی دانم که چرا لوییس این حرف ها را الان زده و نه زمانی که تازه به فرمول یک رسیده بود.

الان شرایط به مراتب سخت تر از زمانی است که او فرمول یک را آغاز کرد.

15 دیدگاه

 1. Amin

  14

  34

  حق با لوئیزه
  چون اون موقع اعتماد ب رانندگان جوان خیلی کمتر بود و کم پیش میمومد که راننده با تجربه رو کنار بذارن و ی جوون بیارن
  برعکس الان که حتی برا فتل هم داستان ساختن ک میتونه خداحافظی کنه اگه فتل ۲۲ سالش بود هم همینو میگفتن؟مسلما نه
  حتی الان هم سن زیادی نداره و ب نظرم تا ۴ سال آینده راحت میتونه بمونه
  حتی تو کشور خودمون هم شرایط ب مراتب بهتر شده
  ۱۰ سال پیش چند نفر تو کارت شرکت میکردن و با چه هدفی الان چند نفر و با چه هدفی؟

 2. نیما

  10

  26

  کاملا حق با لوئیس هست و باید شرایط فیزیکی فرمول 1 سخت تر بشه
  با پیشرفت علم پزشکی و تغذیه، دیگه فرمول یک چالش سختی برای راننده ها محسوب نمیشه و جا داره که این چالش سخت تر از قبل بشه تا بعد انسانی هم وارد مسابقات بشه اینطوری راننده ها بیشتری انسانی عمل می کنن و مسابقات جذاب تر میشه
  فک کنم امثل لوئیس و فتل جزو نوابغ بودن که شانس برد در سنین کم داشتن و ازش استفاده کردن و البته مکس که جوان ترین راننده تاریخ هست که برد تجربه کسب کرده

 3. Ezk1980

  15

  23

  حق با نوریسه ، ورلاین بهترین راننده سائوبر بود الان کجاست ؟ اکون بهترین راننده فورس ایندیا کجاست ؟ حتی راسل هم عملا یه صندلی فرمول ۲ نصیبش شده …همینم اگه رزبرگ و الونسو و باتن و ماسا به میل خودشون نمی رفتن به ۲/۳ تا جوان نمی رسید ، منم نوستالوژی رو دوست دارم ولی رایکونن و کوبیکا قراره با ماشین فعلیشون چه چیزی جز پول بدست بیارن ، فتل یا همیلتون هم اگه نتونن برای قهرمانی جهان رقابت کنن بهتره که برن ، راننده بالای ۳۰ سال ، راننده ای که گراندپری برده و قهرمان جهان شده یا باید برای قهرمانی بجنگه یا باید بره

  • Hasan Mohebbi

   9

   15

   حق با لندو
   با نظراتت موافقم
   آینده برای جووناست.
   همین که باید فرمول 3 و 2 رو رد کنن و تا تقاضا براشون ایجاد بشه (حالا از تیم تا اسپانسر گرفته) خودش شرایط سختیه. دیگه بیش از اون میشه اذیت.

  • Mr.FoX

   13

   2

   اگر مدیر تیم آلفا باشی بین راننده هات به کی بیشتر میدان میدی؟ کیمی بیچاره رو به زور از فراری بیرون کردن الان میگی حقش آلفا نیست ؟کی می‌تونه مثل اون آلفا رو برونه؟

 4. Amir44

  9

  5

  اصلا به نظرم نوریس درست حسابی نفهمیده لوییس چی گفته !
  همیلتون نگفته که راننده های جدید خوب نیستن اومده کلا در مورد فشار فیزیکی فرمول ۱ گفته اصلا خودشم مثال زده گفته من میتونم ۲ یا ۳ مسابقه رو پشت هم انجام بدم که نباید اینجوری باشه !

  • Hasan Mohebbi

   7

   12

   دوست عزیز امیر، نمیدونم دقیق کی بود ولی یادمه صحبت سر این بود که فرمول یک بشه ۲۴ کرندپری اولین نفری که گفت اگه بشه من میرم همین لوئیس بود. دلیلش هم همین خستگی بدنی و مسافرت بود.
   اصلا تو ورزش حرفه‌ای اگه از نظر جسمانی آماده نباشی نمیتونی رقابت کنی. بعد به نظرم راننده‌های حال حاضر از نظر جسمانی همشون خوبن و به یه اندازه تحت فشارن. فقط نیاز به ماشین‌های رقابتی و در کل برابر دارن.

   • Amir44

    8

    4

    بله قشنگ میدونم راجب چی داری حرف میزنی ولی اون مصاحبه بیشتر سر این بود که لوییس میگفت اگه اینجوری بشه دیگه چیزی به اسم وقت آزاد برای راننده ها نمیمونه ! همین الانش هم تعطیلات زیادی ندارن راننده های فرمول یک اضافه کردن سه تا گرند پری هم معمولا دو هفته در میونه ولی خب میانگین یعنی تقریبا یک ماه به تقویم مسابقات فرمول یک اضافه میشه.
    این مصاحبه ی همیلتونم خیلی سر بسته است نگفته منظورش از سخت تر کردن شرایط چیه نگفته چی تو سرشه فقط گفته مسابقات از نظر فیزیکی اونقدر به راننده ها فشار نمیاره.
    خود منم الان دقیق نه اطلاعاتشو دارم نه میدونم که چی به چیه ولی شاید منظورش این باشه که پیشرفت تکنولوژی باعث شده فشار کمتری به راننده ها توی ماشین وارد بشه که مثلا ۱۰ سال قبل اینطوری نبوده.
    نمیدونم واقعا حرفش خیلی کلی و سر بستس ولی چیزی که مشخصه اینه که اصلا نگفته یکی مثل نوریس یا راسل راننده های خوبی نیستن که نوریس بخواد بهش جواب بده

 5. Mr.FoX

  7

  11

  متن خیلی بد نوشته شده : “نوریس با به‌دست آوردن جایگاه ششم در بحرین توانست بهترین نتیجه را در میان راننده های جوان به‌دست آورد.
  البته این دستاورد فاصله زیادی با رقابت های آغازین لوییس دارد؛ او در همین بازه زمانی توانسته بود پیروز گرندپری کانادا باشد”
  یکی نیست بگه اون مک‌لارن کجا این مک‌لارن کجا فکر میکنین به نوریس مرسدس میدادن نمیتونست قهرمان باشه؟

  • نیما

   6

   7

   چون این حرف لوئیز گفته اینجا هرچی بگیم منفی میگیره
   ولی لوئیز با قهرمان دو دوره آخر مسابقات آلونسو هم تیمی بود و اگه حتی فراری که اون سال ماشین خوبی داشت در نظر نگیریم، شکست دادن آلونسو در اوج کار خیلی سختیه
   حالا مرسدس که نوریس داشت فک می کنین چند بار می تونست لوئیز شکست بده؟ یا همین لکلرک چند بار وتل شکست داده؟

 6. Seb

  8

  7

  خودتو ناراحت نکن لندو جان، لوییس تهِ دلش چیزی نیست.فقط می خواد یادِ بقیه بندازه که خیلی خوبه. کم کم عادت می کنی…

 7. H.farahani

  9

  6

  کاملا حق با همیلتونه.داره در مورد همه صحبت میکنه و خودش رو مثال میزنه.(به عنوان راننده پا به سن گذاشته که باید مسابقه خسته اش کنه ولی اینطور نیست).باید تفاوت فرمول یک و فرمول دو و سه خیلی بیشتر از این باشه از لحاظ فشار فیزیکی.بعد از مسابقه راننده به زحمت از ماشین بیرون بیاد.حرف لوییز اینه.
  اتفاقا به جوان گرایی کمک میکنه.چون راننده های مسن زودتر خسته میشن تو اون شرایط و کارایی کم میشه.

  • iman88

   9

   1

   یاد سنا افتادم بعد از مسابقه برزیل که بدون کمک نمیتونس روپاش بایسته.خود مرسدس چند وقت پیش اعلام کرد که برای بعضی مسابقات که راننده ها میتونن بدون مصرف نوشیدنی مسابقه رو تموم کنن اونو حذف میکنیم تا وزن ماشین کمتر بشه.یعنی تو بعضی ریسها حتی اونقدری اب بدنشون رو از دست نمیدن که تو طول ریس نیازی به اب پیدا کنن.

   • THE MINDBLOWER

    5

    1

    بخاطر سوخت گیری و تایر و اینهاس.
    الان بیشتر مدیریت تا رانندگی.جانی هربرت میگفت اون زمان شما تو مسابقه هم باید دور مثه تعیین خط میزدین (مثلا از 60 تا 10 دور خیلی سریع).
    حالا تصور کنین بخان این کار رو تو سنگاپور بکنن.
    رانندگی راحتتر شده درسته

دیدگاه خود را بیان کنید