فرمول یک ایران – به گفته متیا بینوتو مدیر تیم فرمول یک اسکودریا فراری، این تیم با رساندن تایر به دمای عملیاتی در این فصل دچار مشکل حیاتی شده و در پی دریافتن راهی برای حل آن است.

سال قبل، پیرلی تایرهایی با ضخامت کمتر را در سه مسابقه اسپانیا، فرانسه و بریتانیا به تیم ها داد که در سه مسابقه آن برتری در مرحله تعیین خط با تیم مرسدس بود اما سهم پیروزی برای مرسدس دو مسابقه بود و سباستین فتل راننده تیم فراری توانست در مسابقه سیلورستون به پیروز برسد.در این فصل هم پیرلی از تایرهایی با ضخامت 0.4 میلیمتر کمتر استفاده کرده است که برای بعضی از تیم ها این مسئله دردسر ساز شده است.

 

بینوتو بیان کرد:

 

مسئله اینجاست که سال قبل ما براحتی می توانستیم تایرهایمان را گرم کنیم و تنها مسئله ای که برایش نگران بودیم و برای بهبود آن تلاش می کردیم موضوع خنک سازی بود که بتوانیم در بهترین حالت چسبندگی ممکن قرار بگیریم.

سباستین فتل و کیمی رایکونن - مسابقه گرندپری بریتانیا 2018

سباستین فتل و کیمی رایکونن – مسابقه گرندپری بریتانیا 2018

اما تایرهای این فصل از این لحاظ خیلی متفاوت تر هستند. گرم کردن آنها و رساندنشان به دمای عملیاتی کار بسیار دشوارتری شده، شما می توانید در تایرهایتان با ترمزگیری و خنک سازی رینگ عملیات انتقال حرارت را انجام دهید. اما مسئله مهم بعدی موضوع داون فورس هست! میزان مطلق داون فورس روی این موضوع تاثیر مستقیم دارد و مهم تر از آن اینکه چطوری تعادل نیروی داون فورس از سرعت بالا به سرعت پایین حفظ شود نیز خود یک متغیر دیگر در این مسئله است. من احساس می کنم که ما خودروی خوبی داریم. در مستقیمی عملکرد چشمگیری را داریم اما این به این معنی نیست که ما بیشترین میزان داون فورس را میان تیم های دیگر داریم. حال باید بنگریم و ببینیم که چطور می توانیم یک عملکرد قابل قبول در کل پیست داشته باشیم.

 

 

 

23 دیدگاه

 1. THE MINDBLOWER

  22

  4

  اینا جملات سب بعد از تست این تایرهاس:
  1.(maybe suited others better than us)
  2.(You don’t have to be a genius to understand that the tires get harder when you (scratch off four millimeters That’s how other teams got on better than we did
  همون موقع مشخص بود که تیم با تایر مشکل داره و سب هم گفت ولی عملی صورت نگرفت تا فراری یک سال دیگه از کریر سب رو تباه کنه.
  اول سال هم گفتم و هنوزم میگم این ماشین مث 2011 فراریه ماشین سوم ساله و اپدیت هایی رو هم بیاره کارخونه غالبا اگه عقبگرد نباشه ماشین رو بهتر نمیکنه.

  • Seb the great

   7

   4

   اقای حسینی
   یه خواهشی از شما داشتم
   یه گزارش تهیه کرده بودید درباره رقابت 44 د نیکو
   نمیشه یه گزارش هم تهیه کنید از رقابت سب و ناندو تک 2010 تا 2013

   • سید علی حسینی

    18

    1

    راجب همه می نویسم اگر بشه، داستان بعدی که در اولویت هستش؛ داستان قهرمانی های ردبولِ

   • Mjyz

    10

    4

    سید جان لطفا از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳ هنوز سین.
    سب سال ۲۰۰۹ که اولین سالش تو ردبول بود با اختلاف کمتر از ۱۰ امتیاز نسبت به باتن دوم شد . که فتل ۵ تا DNF داشت و باتن فقط یکی .

   • Mjyz

    5

    1

    ببخشید با اختلاف ۱۱ امتیاز.
    باتن ۹۵
    فتل ۸۴

  • علی شفیعی | کاربر متخلف

   4

   9

   دقیفا همان کاری که فتل سال قبل با فراری کرد. اصلا یک فیلم تقریبا یک ساعت و ده دقیقه ای است از رقابت سال 2018 بین لوییس و فتل.
   در یوتیوب ببینید.

 2. آرشا

  25

  4

  خسته نباشی دلاور.
  خداقوت پهلوان.
  پس اون دو هفته تست داشتید چیو تست میکردید؟!!!!
  فقط یک سال دیگه به افتخارات مرسدس وهمیلتون اضافه کردید.?

  • Saeed

   20

   29

   مگ تقصیر این بنده خداست!؟

   مرسدس تیمی داره ک جلوی نیم میلیارد نفر آدم چارلی وایتینگ رو هم میخرن تو هوکنهایم….

   حالا اینک پیرلی واسشون لاستیک نازک بسازه چیز عجیبه!؟

   جالبه خود پیرلی میگ تیمای دیگ قوانینو درک نکردن

   در حالی ک تقریبا همه تیما مشکلشون مطلقا با لاستیک هاست

   هیچ راننده ای رو پیدا نمیکنید ک از تعلیق یا بال جلو یا عقبش گله کنه

   همش حرف از لاستیکه

   پیرلی هم قطعا نظرش برمیگرده

   ولی وقتی ک مسابقات اروپایی تموم بشن و دیگ تکلیف قهرمان روشن شده…

 3. Ferrari7

  32

  27

  سال پیش به صورت آزمایشی توی سه مسابقه لاستیک با ضخامت کمتر رو استفاده کردن تاببینن عملکرد ماشین مرسدس واون رینگ‌ها چطوریه دیدن تو یکیش فرراری برنده شد بعد نشستن گفتن این که نمیشه تو سه مسابقه یکیشون فرراری ببره پس بیاید یه کاری کنیم ولاستیکی تولید کنیم که دیگه فرراری حتی نتونه یه سکو هم بیاره که بهشون باید تبریک گفت چون کارشونو خوب بلدن و موفق شدن. فرراری امسال هر چی سکو گرفته با فارسی سخت سباستین بوده و دیگر هیچ

  • THE MINDBLOWER

   22

   14

   پیرلی حتی برای تغییر تایر ها از تیم ها نپرسید که نکنه فراری و درپی اون بقیه تیم ها اعتراض کنن.
   پیرلی و مرسدس قبلا هم این کار رو کردن و الان هم دارن میکنن.
   البته گفتن دارن یسری تحقیقات انجام میدن تا دامنه عملیاتی تایر ها رو برای 2020 شاید بیشتر کنن که معنی درستش اینه که وقتی فراری تونست تایر ها رو برسونه و نگه داره ما سریع عوض میکنیم و نگران مرسدس هم نیستیم چون 1300 دور میدیم تایر ها رو بزنن.

  • Mahmood.ghaedi

   16

   8

   الان تنها مشکل فراری لاستیکهاست؟
   مشکل لاستیک حل شه دیگه فراری 1.2 میکنه؟ بعد مشکل لاستیک باعث اشتباهات فاحش میشه
   مشکل ایرودینامیک و دنفورس و……
   کلا تمام مشکلات حل میشه؟

   • Ferrari7

    9

    18

    درسته فرراری ممکنه مشکلات دیگه ای هم داشته باشه ولی مهمترین مشکل اونا لاستیکها هستن این تنها مربوط به فرراری نمیشه همه تیمها دارن با این لاستیکها می جنگن
    درسته مشکلات آیرودینامیک وجود داره ولی برای فهمیدن ایراد آیرودینامیکی اول باید بتونی ماشین رو روی پیست درست هدایت کنی تا ایرادات مشخص بشه اگه غیر از این بود پیش فصل تو تونل باد همه ایرادات رو بر طرف میکردن و دیگه نیازی به آپدیت های طول فصل نبود این دلیل حرفی که بینوتو زده بود(اول باید مشکلو پیدا کنیم تا بتونیم حلش کنیم) پس نتیجه اینکه لاستیک در ایرو دینامیک هم به طور غیر مستقیم نقش داره.
    در مورد اشتباهات فاحش که گفتی لکلرک داشته، ولی انصافا سباستین اشتباهی نداشته در مورد استراتژیستها حرف تو قبول دارم که اشتباه زیاد دارن اگه یک دفعه کارشونو درست انجام بدن تعجب میکنیم

 4. THE MINDBLOWER

  10

  3

  Amin دوست عزیز اول اینو بگم که از بحث کردن با شما خیلی خوشحال میشم و لذت میبرم.
  ولی دوست عزیز بحرین مال فراری بود ولی نه با فاصله زیاد فاصله 3 دهم بود که در مقایسه با 8 دهم مرسدس تو اسپانیا چیزی نیست در ضمن تو شبیه سازی که برای مسابقه انجام دادن تو بحرین مرسدس 5 دهم سریعتر بود ولی نمیشه بهش استناد کرد چون میزان سوخت تیما مشخص نبود و درمورد باکو باید بگم که اگر تصادف های کوبیتسا و شارل نبود(تقریبا 1 ساعت وقت گرفت و هوا سردتر شد و فراری مشکلش با دمای تا بیشتر) فراری قطعا یه شانسی داشت ولی تو مسابقه مرسدس ها هروقت اراده میکردن فاستست لپ میزدن.
  دوست عزیز تو والنسیا تصادف مالدونادو و لوییس هیچ تاثیری تو برد نداشت چون ناندو اول بود و بعد کیمی و اگر قرار بود تهدیدی به برد ناندو بشه باید از طرف لوتوس و ردبول میبود که سب و گروژان مشکل داشتن و وبر پشت شومی بود و کیمی هم فاصلش زیاد بود نکته دیگه تایر های لوییس بود که تموم شده بود و داشت رده از دست میداد چون اگه استاد مالدونادو تو اون پیچ حمله نمیکرد تو مستقیمی بعدی یا دور بعدش لوییس رو میگرفت در گرندپری چین 2012 مکلارن تیم بعد از مرسدس بود(مرسدس با فاصله بهتر بود) و جنسن و نیکو چند ثانیه فاصله داشتن تا اینکه تو پیت مکلارن اشتباه کرد و جنسن تایم از دست داد و نیکو رفت و برد ولی حتی اگه اونجوری هم نمیشد باتن نمیتونست با سرعت مرسدس زندگی کنه تو اون مسابقه در مورد کیمی هم درسته تو دو دور از فک کنم 3 یا 2 افتاد بیرون امتیاز ولی لوتوس اون هفته نمیتونست چالش بده به مرسدس و مکلارن.درمورد اسپانیای لرد مالدونادو باید بگم که لوییس از 24 شروع کرد یه مسابقه عالی داشت و سبقتگیری خوب ولی لوییس اون مسابقه پنالتی نگرفت بلکه سب و مسا بودن که در بهترین حالت سب میتونست سومی کیمی رو به چالش بکشه چون با فاصله یه پیت اضافی ناندو و مالدونادو مسابقه رو تموم کردن اون اخر هفته مکلارن سرعت یکسانی با فراری و ویلیامز نداشت.
  با احترام ولی کورس قهرمانی بین سب و ناندو بود که شخصا نمیتونم برای سال 2012 بین سب و ناندو یکی رو برای قهرمانی انتخاب کنم چون ناندو تو مسابقه همیشه یه چیزی داشت که رو کنه و سب یه کامبک زد که حرف نداشت.
  در ضمن دوست خوبم تو سال 2012 هیچوقت یه تیم برتری مطلق تو طول سال نداشت یه مسابقه مال ردبول بود بعدی میکلارن میومد جاش و بعدیش فراری و لوتوس برای برد باهم رقابت میکردن.

  • THE MINDBLOWER

   7

   3

   شرمندم خیلی طولانی شد ببخشید.

  • THE MINDBLOWER

   9

   3

   اقای حسینی بیصبرانه منتظر سال 2010 تا 2013 هستیم.
   موفق باشید

 5. Ezk1980

  7

  22

  اونیکه پیش فصل تو بارسلون از همه سریعتر بود مرسدس بود ؟! فراری سرگرم کودتای داخلی بود مرسدس یه ماشین کامل عوض کرد ، بجای دعوای بیونوتو‌ علیه اریابنه و فتل علیه لکرک اگه روی توسعه ماشین و استراتژی درست تمرکز کرده بودین برنده بودین ، ۲ ساله که فراری به خودش میبازه نه به مرسدس

  • Ferrari7

   18

   1

   Ezk1980
   موافق دعوای سباستین ولکلرک نیستم از شخصیت سباستین فاصله داره

   • Ezk1980

    3

    3

    اینهمه داستان تو گاراژ فراری درمیاد هر مسابقه یه بلایی سر لکرک میاد از اونطرف خبر بازنشستگی فتل درمیاد مشخصه که یه دعوای روزبرگ-همیلتونی بین راننده ها هست

 6. mehdi vettel

  17

  1

  الان سوالی که پیش میاد این هست که تیمی مثل فراری که تو تست های پیش فصل روزی صد و پنجاه دور میزد چطور نتوستن بفهمن تایرها درست به کار گرفته نمیشن

  امسال واقعا حیف شد

  از شانس بد همیلتون و مرسدس هم خیلی امتیاز جمع کردن و تو این شش تا مسابقه حوادث عجیب زیادی هم نیوفتاد که مرسدس امتیاز از دست بده و حتی اگه فراری از همین کانادا دوباره رقابتی هم بشه دیگه شانسی نداریم

  • Seb the great

   12

   1

   مگه فتل التمیت کامبک بزنه اونم برای انفرادی

   • THE MINDBLOWER

    14

    1

    کامبک سب تو ردبول بخاطر این بود که یک خیالش از بابت تیم راحت بود و دو ردبول تونست 3 تا مسابقه پشت هم بعد از سنگاپور بهترین ماشین رو بهش بده تا برگرده البته اینم باید درنظر گرفت که بنظرم این فراری بود که کامبک خورد تا ناندو چون راننده هایی تو این سطح میتونن 40 امتیاز رو حفظ کنن.

 7. mershari

  8

  1

  چرا این مستقیمی هایی ک میگید حس نمیشه?

 8. ramtin

  8

  8

  باز خدا رو شکر که فراری و فراری‌فنها بالاخره یه توجیهی برای عملکرد ضعیف امسال پیدا کردن و ظاهرا همه کاسه‌کوزه‌ها قراره سر پیرلی بشکنه. همه تیمها از حداقل چندین ماه قبل از شروع فصل قوانین لاستیک تیمها رو میدونستن، دو هفته تمرین پیش‌فصل داشتن ولی خب دوستان نمیخوان بپذیرن که فراری و البته بعضی تیمهای دیگه تو درک قوانین جدید آیرودینامیکی و ترکیبش با لاستیکهای جدید اشتباهاتی داشتن کمااینکه همین الان جدا از مرسدسی که به زعم عده‌ای از رئیس تا دربون فیفا و پیرلی رو خریده، تیمهایی چون ردبول، مک‌لارن و تورو‌ روسو خوب تونستن با قوانین و لاستیکهای جدید کنار بیان. همین فرهنگ دنبال مقصر گشتنه که باعث شده فراری این همه سال تو حسرت یه قهرمانی بمونه. پارسال همه فتل رو قربانی کردن امسال هم تقصیر لاستیکه انگار. تمام تحلیلهای فنی کارشناسها تا الان حاکی از اینه که فلسفه طراحی ماشین امسال فراری قدری از داون‌فورس رو فدای درگ کم و سرعت و عملکرد بهتر در خط مستقیم کرده و اونقدر هم مساله ساده ای نیست که با زیاد کردن بالهای ماشین کمبود داون‌فورس رو جبران کنن چون باعث بهم ریختن ستاپ کلی ماشین میشه. همین کمبود داون‌فورس نتیجه اش فشار کمتر روی لاستیکها و در نتیجه نرسیدنشون به دمای ایده‌آل میشه. این ناشی از تحلیل اشتباه خود فراری از قوانین و لاستکیهای جدید بوده وگرنه فراری دستکم تو دو سال اخیر (2017 و 2018) از لحاظ شاسی و داون‌فورس تا حدی به مرسدس برتری داشته و نمیتونیم بگیم کلا فراری تو ایجاد داون‌فورس ضعیفه.